MKSCHE ES Tweede Blad. VAN VRIJDAG 23 OCTOBER 1931. GEMEENTERAAD POORTVLIET, 20 October 1931. Voorzitter en Secretaris de heer W. Dronkers. Afwezig de heer W. Camels. De notulen van de vorige vergadering Worden voorgelezen en ongewijzigd vast gesteld. Ingekomen stukken: Proces-verbaal van kasopname bij den gem.-ont vanger. Van het gemeentebestuur van Bergen op Zoom een verzoek om adhaesie-betui- ging betredende overbrugging van het Holl. Diep bij Willemstad. B. en W staan nog op hetzelfde stand punt als de vorige maal. Dhr Boogaart vindt de verbinding bij Willemstad beter als bij Moerdijk. Het is van hieruit de korsle weg. Het is spr. persoonlijke meening dat de aangewezen weg is over Willemstad. Dhr van Westen is er voor het maar voor kennisgeving aan te nemen. Het is geen tijd om met zulke groote plannen rond te loopen. Weth. Krijger is het hiermee eens. Dhr Boogaart zegt het snelverkeer neemt steeds toe en er wordt steeds meer fruit en aardappelen vervoerd en bij meent dat de kortste weg de goedkoopsie weg is. Hij acht het een belang voor deze streek. Weth. Krijger staat schuchter tegenover de .kosten die er voor gemaakt worden. Dhr Boogaart zegt dat men moet vragen wat is ons belang en dau acht hij dit in ops belang dat hier een verbinding komt. Het verzoek wordt echter voor kennis geving aangenomen. Aan de orde komt vaststelling van de gemeen te-begrooting voor 1932. Algemeene beschouwingen worden niet gehouden. De begrooting wordt post voor post ge lezen. Bij post salaris ambtenaar Burg. Stand vraagt de heer Boogert hoeveel uren werk het zou zijn als dat werk ineens achter elkaar gedaan kon worden Zou dit voor één persoon 3 weken werk zijn De voorz. antwoordt dit niet precies te kunnen zeggen. Men weet niet hoeveel huwelijken er gesloten zullen worden, hoe veel overlijdens en geboorte-akten gemaakt moeten worden en nog meer. Dhr Boogaart zegt men kan dit toch wel zoowat berekenen, want hij meent dat dit salaris wel hoog is. De voorz. zegt dat men altijd disponibel moet zijn en dit moet toch ook betaald worden. Weth. Krijger merkt op dat men het kon berekenen als alles tegelijk kwam, maar dat is juist niet. De voorz. antwoordt dat dan een salaris van f50 wel voldoende was. De heer Boogaart zegt U behoort tot de bezuinigingspartij en dan vond hij dit wel een mooi iets. De Secretaris die levens ambtenaar van den Burg. Stand is, is steeds op de'Secretarie aanwezig Hij wil over het salaris van Burgemeester en Secre taris niet spreken maar zou met liefde uit den nood der tijden het salaris van dien ambtenaar f150 willen verminderen. De Voorzitter zegt dat het salaris niet door den raad maar door Ged. Staten wordt vastgesteld. De heer Boogaart zal het dan laten rusten. Bij de post straatverlichting vraagt de heer Boogaart hoeveel licht men krijgt voor die f 1000. De Voorzitter antwoordt dat men eerst een vol jaar moet werken om dat precies •e kunnen zéggen maar aan 800 branduren loeten wij komen. De heer Boogaar' zegt de klok wordt gezet en wanneer nu de klok een kwartiertje te vroeg wordt aangezet hoeveel zal dat dan kosten. Hij meent dat het beter is de klok 2 maal per week te zetten. De voorz. zegt de klok wordt 2 maal per maand gezet en wat hel meer moet gebeuren, dat moet de gemeente betalen. Dhr Bogaart is er voor het toch 2 maal 'per week te doen, want hij meent dat het kwartje voor het zetten van de klok niet ;'oo duur zal zijn als dat kwartiertje dat et licht te vroeg brandt De voorz. merkt op dat dit in den winter .iet veel uitmaakt, de lichten gaan nu lan als het donker is. Dhr Boogaart brengt het maar naar voren omdat men misschien een kwartje uitgeeft en dertig cent kan winnen. De voorz. antwoordt dat het ook op het gemeentehuis geregeld kan worden. Men kan het toestel daar dan aanbrengen. Dhr van Westen zegt dat brengt weer kosten van verplaatsiug met zich. Dhr Boogaart gelooft dat er voordeel in is om de klok 2 maal per week te zetten. Dhr van Westen vindt het een beetje kleinzielig dat men wacht tot het goed donker is. Dit had kunnen ondervangen worden als men lampen genomeu had met minder lichtsterkte. Nu klagen de menschen steen en been dat het veel te lang donker blijft en dat is alleen om de kosten te sparen. De voorz. merkt op dit gezegd te hebben om daaruit te kunnen bezuinigen lot hel donker is. Dhr Boogaart meent dat men het kan regelen door te bepalen zoo veel na zons ondergang het licht aan. De voorz. meent dat men dan verkeerd uitkomt, hij zal echter aan Kesteloo vragen wat het kosten moet als de klok 2 maal per week gezet wordt. Bij den post salaris gemeente opzichter vraagt de heer Boogaart of dat niet een beetje luxe is. Wij kunnen den man pen- sionneeren de post verminderen met f 75. Ik zie niet in dat in een gemeente als deze een gem.-opz. noodig is. De man is pensioengerechtigd en het is in het belang van de gemeente. Hij vindt het artikel in deze malaise luxe en het is van zeer groot belang te verminderen. Te Scherpenisse hebben ze iemand voor f70. Wat betreft de post voor straten en pleinen ad. föOO. .Hoe denken B. en W. die te besteden? Hij acht het goed dat de raad dit weet, j dan kan men met elkaar in overleg treden, t misschien dat B. en W. wat over het hoofd zien. De voorz. antwoordt dat wat betreft de post straten en pleinen, zoolang B. en W. daaronder blijven kunnen ze werken uit voeren, maar mochten ze er boven gaan dan kan er eerst in den raad over ge sproken worden. Dhr Boogaart noemt dan een paar voor beelden die noodig hersteld moeten worden. Hij vindt dat wat het noodigst is het eerst moet gebeuren en acht daarvoor overleg goed. De voorz. antwoordt dat B. en W. eerst nazien wat er moet gebeuren, en wordt er dan wat vergeten, dan kan daar later in den raad op gewezen worden. Dhr Carels komt intusschen ter vèrga- dering. Dhr Boogaart zou in overweging willen geven om te verbeteren dat wat het hardste noodig is, want dat is het beste. Men moet trachten met zoo weinig mogelijk geld veel werk te verrichten. De voorz. merkt op dat men in overleg treedt met don gem.-op ichter en die han delt naar zijn beste weten. Dhr Boogaart zegt wat betreft de rio- leèring. hij zag gaarne verbetering gebracht bij Wed. de GraafP en Jannetje Poot, want als men ziet wat voor zand die menschen altijd weg moeten vegen, dat is erg. Hij geeft B. en W. in overweging hieraan de aandacht te schenken en ook om met den raad in overleg te treden. Wat is het niet aardig en aangenaam om met elkaar in overleg te treden en te zeggen wat moet er nu van 't jaar gebeuren Dat is de ordelijke weg. De voorz. merkt op dat het nog moeilijk te zeggen is wat er zooal moet gebeuren en ook de gemeentewet zegt dat B. en W. zelf mogen handelen als ze maar niet de post op de begrooting overschrijden. Dhr Boogaart geeft ook in overweging als men riolen maakt die niet zoo groot te maken als thans liggen Het zijn ijzeren bakken waar wel paarden en koeien in kunnen en de buizen zijn zoo groot dat er olifanten 'door kunnen. Hel zijn van die gesmede putten en ze liggen gevaarlijk ook Hij heeft in Tholen gezien dat daar van die platen liggen en hij geeft in over weging die ook te nemen. De voorz. merkt op dat die verlaatput- ten in den Rijksweg liggen on die mdöten zoo zijn, dat is voorschrift. Weth. v. d. Slikke merkt op dat de gemeente die niet heelt gelegd, want dan zouden ze zoo niet zijn. Dhr Boogaart wilde de aandacht daar op vestigen om toch meer praclische te nemen en niet zulke buizen te nemen waar zulke groote dieren door zouden kunnen. De voorz. zegt dat men buizen zal nemen van 29 cM. Wat betreft den gem. opzichter merkt de voorzitter op dat die er volgens de Woningwet moet zijn. Dhr Boogaart vindt dat goed maar had er dan liever één van 1 70. De voorz. zegt stelt dan voor het salaris terug te brengen. Dhr. Boogaart stelt voor liet salaris terug te brengen van f250 op 1175. Dhr Carels steunt dit voorstel. Met 3 tegen 4 st. wordt echter dit voor- slel verworpen. Voor de bh. Boogaart, Carels en van Westen. Dhr Boogaart zou ook af willen schaffen de klokluder en dit te laten doen door den gemeentewerkman, dit geeft een voor deel van f80. Weth. v. d. Slikke zegt die man heeft daar geen verstand van. Dhr Boogaart meent dat daar geen ver stand voor noodig is om de klok te luiden en het geeft een besparing van f80. De voorz. zegt er zijn steeds kleine reparaties en men krijgt er nooit een rekening van. Men is dan ook verplicht de gem.-werkman daar extra voor te be- loonen. Dhr Boogaart merkt op dat de gemeente werkman een gezonde en sterke man is en hij meent dat die het best doen kan, het is een besparing van f60, het is niet tegen Gebraad maar in het belangvan de gemeente De voorz. zegt de man heeft het ai jaren gedaan en het gaat niet hem nu op zij te zetten. Dhr Boogaart merkt op dat hij gepen- sionneerd kan worden. Weth. Krijger zou er voor zijn als Ge braad ontslag had gevraagd. Dhr Carels zegt in de instructie van den gem. werkman staat toch dat hij alle dien sten moet verrichten die B. en W. hem opdragen. Dhr Boogaart maakt er echter geen voorstel van. Dhr Boogaart vraag', naar f 12 voor schoolbanken en voor de ambachtsheerlijk heid. Beiden zijn weg. De voorz. zegt dat is al zoo een oud recht, hij weet niet eens precies van wan neer. Dhr Carels zegt er is besloten het vorig jaar de Rosemarijnstraat te vernieuwen en de oude keien die daaruit kwamen tè ge bruiken oin het plein voor de school daar mede te verbeteren. Nu is de Rosemarijn straat vernieuwd en het voorplein van de school daar zijn ook nieuwe keien dat is buiten het besluit van den raad. De voorz. antwoordt dat metselaar Krij ger zeide dat er iemand was die die oude keien kon gebruiken en wilde hij wel voor f200, maar dan die oude keien voor hem, het plein voor de school voorzien van nieuwe keien. Wij hebben toen den gem. opzichter er over gesproken en die zeide dat wij het doen moesten, het was een voordeel voor de gemeente. En men bleef ook binnen de begrooting. Dhr Carels zegt het is toch afwijken van een besluit van den raad, waarom ons nu niet op de hoogte gesteld. De voorz. meent dat men het niet kon laten gaan, want het was in het voordeel van de gemeeute. Dhr Carels vraagt van wie die keien nu zijn die daar achter de school liggen. Want als die van Krijger zijn dan is dat terrein in gebruik genomen door een particulier, dus aan de publieke dienst onttrokken. Ook zijn daar al moeilijkheden van ondervonden door den kolenleverancier, die man moest een heelen omweg maken om aan het lokaal te komen waar de kolen van de school in geborgen worden. De voorz. zegt er met den gem. opzichter over te zullen spreken eu deze dan zoo spoedig mogelijk weg laten halen. Dhr Carels zegt dat de gemeente niet- verplicht is te zorgen voor een bergplaats voor keien voor metselaar Krijger. Spr vraagt dan ook bij de post verlich ting voor de school of er al een bedrag bepaald is voor de muziek- en zangvereen. die een lukaal in de school hebben, maar moeten betalen vuur eu verlichting. Ue voorz. antwoordt dat dit op het eind van het jaar pas bepaald kan worden, dit zal dan op de begrooting komen. Dhr Carels vindt de post teruggave gel den begroot op f20 te hoog. gezien dat er het V4>rig jaar maar f2.95 terug is betaald. Hij stelt voor dit te verlagen tot f 10. De voorz. heeft daar niets op legen. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Bij de post vergoeding H.B.S. vraagt dhr Carels hoeveel leerlinyeu er dit jaar zijn. De voorz antwoordt dat er 2 leerlingen zijn. Dhr Vogelaar vindt de post voor uil kee ring aan werkloozeu niét hoog. Hij vraagt ol die menschen die niet in den boud zit ten ook ondersteuning krijgen. De voorz. antwoordt dat men zal trachten ook die menschen te helpen. Wij hebben nog een armbestuur ook. Dhr Boogaart zegt bij het hoofdstuk be lasting, dat hij gaarne zou zien (lat die 20 opcenten op de gi oud belasting werden af geschaft. Op tl ie manier zouden wij de landbouwers ontlasten, want die worden al reeds zwaar belast. Eu dat die nu niet overbelast worden zou hij B. en W. in overweging willen geven iels te zoeken oin dat weg tc nemen: Hij heelt dan het oog op de vermogensbelasting en dan kan een kapitaalkrachtige betalen. De voorz. antwoordt dat de buitenlanders die 20 opcenten ook betalen eu als wij op het vermogen gaan hellen dan komt dat op de ingezetenen. Dhr Carels zegt dat dit juist is. Dhr Boogaart gaat er dau mee accoord. Spr zegt dan dat er hondenbelasting ge heven wordt in wijk A en B. Nu hebben de menschen in wijk B bun houd voor hun veiligheid, de hofsteden worden er door bewaakt. Nu helpen de buitenlui zorgen voor de nachtwacht en nu moeten ze nog afzonderlijk betalen voor hun veiligheid. Hij zou het een daad vinden van billijkheid als die belasting voor wijk B werd afge schaft. De voorz. antwoordt dat er 2 klassen zijn. In de 2e klasse betaalt men f2 eu voor een vuslliggenden hond wordt niets betaald. Dhr Buogaart merkt op dat men aan een vastliggende» bond niets heeft, een hond moet des nachts losloopen voor de veiligheid. De voorz. merkt op dat die dan de f2 wel verdienen. Dhr Boogaart zegt die menschen helpen betalen voor Deurloo en nu mogen zij voor zich zelf apart betalen, dat is niet billijk. De voorz. zegt dat men in dorp f4 moet betalen. Dhr Boogaart zegt dat die de hond voor plezier houden. Weth. Krijger merkt op dat als de menschen geen honden bielden, men zou krioelen van de ratten. Dhr Boogaart zegt nogmaals wij hebben een nachtwacht en daar helpen de buiten- menschen ook aan betalen. Dhr Carels zegt met het oog op de om standigheden en met het oog dat wij nog niet behoeven over te gaan tot belast ing- verhooging, zou hij in overweging willen geven deze zaak aan te houden tot het volgend jaar. i De voorz. kan daar mee meegaan. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. De begrooling wordt hierna met alg. st. vastgesteld in ontvang en uitgaaf op i f49257.14 met een post voor onvoorzien van f756.78 wat den gewonen dienst betreft en de kapitaaldienst in ontvang en uitgaaf op f 50. Nu komt aan de orde de begrooting van het alg. armbestuur. Dhr Boogaart zegt de inlichtingen waren voor mij duister en zeer schaarsch. Hij als I vreemdeling kan daar niet uit en ook zijn de stukken niet volledig, want hij meent dat ze in duplo moeten worden ingediend. De voorz. antwoordt dat dit ook is ge beurd. Dhr Boogaart zegt in art. 5 staat f700 tot f800 rente minder geraamd, inlich tingen zijn er niet hij, dus men kan dat zelf gaan uitrekenen, en heeft de voorzitter wel eenige gedachte geopperd dat het dat kon zijn, maar dat is hem mei voldoende. Hij stelt er prijs op hierover voldoende ingelicht te worden. Dan slaat er f600 voor onderhoud van gebouwen, dat vindt hij nog al een dure pil en. daar is ook geen enkele inlichting bij. Dan zijn er twee personen, de een betaalt 4 en de andere 5 °/0 rente. De voorz verzoekt den heer v. d. Slikke als vuorzitler van het armbestuur te ant woorden. Weth. van der Slikke zegt .wat betreft die rente, dat koinl omdat de staatstukken zijn omgezet van 6% in 4%. Wat betreft die 5 en 4 de eerste keer was het geld duurder, dus rekende men 5% en later was het geld goedkooper toen was het maar 4°/c. Dhr Bougaart stelt voor beide gelijk te stellen, dat komt niet in stemming. Dhr Carels zégt wat betreft de omzet ting van 0% in 4%, als men zich her innert daar heeft hij altijfï op gewezen, dat dit nadeelig zou worden, want het was al jaren bekend dat die in het volgend jaar zouden afgelost worden. De obligaties zijn gekocht boven pari, hij meent 103 en zijn later weer ver kocht. Voor den aankoop zijn kosten gemaakt moeten worden waut ze stonden op het grootboek van de natio nale schuld en dat kan niet anders gedaan worden d,an door een notaris, toen weer ingekocht en het is provisie en nog eens provisie en dat woidt een aardig bedrag en dat zal hel kapitaal van het armbestuur een aardige duit kosten. Al is deze trans actie door Ged. St. goedgekeurd, dan nog kan hij zeggen dat het bestuur van het alg armbestuur niet erg in de weer is ge weest voor het financieel belang orn dat naar vermogen te behartigen. Weth. van der Slikke zegt die stukken zijn weer omgezet voor JOd en een breuk, en de kosten dal is niets geweest. Toen wij die stukken kochten van 6% gat dat een groot voordeel en dat weegt op legen hel nadeel dat ei1 is. Waut was de rente eerst l'ISOO die werd lo^n 12850. Dhr arels zegt en m Weth. van der Slikke antwoordt onge veer lusschen de f2300 en f2400. Wij zijn er op tijd uitgesprongen, er is totaal geen schade geleden, maar wij hebben voerdeel gehad. Dhr Carels vindt het jammer dat de heer an der Slikke bitter-wordt. Weth. van dei' Slikke nieikt op dat dit niet zoo is, hij zegt alleen maar zooals het is. Weth. Krijger merkt op d it zij in het beJang van het alg. armbestuur gewerkt hebben. Wat betreft de post onderhoud gebouwen, daar zegt weth van «Ier Slikke van dat het postkantoor er ook bij is eu dat moet geverfd worden. Dhr Boogaart zou gaarne vernemen wat er met die post steun aan gezinnen, met een bedrag van f5500, inoet gnbeuron. De Voorzitter antwoordt dat dit gaat volgens de lijst van bedeeling. Wethouder Krijger merkt op dat dit uit het jaarverslag zal blijken. De heer Boogaart zou echter gaarne meer gegevens zien want het gaat to. h niet aan dal zoo inaar klakkeloos toe te staan. Weth. van der Slikke zegt als de reke ning wordt ingediend, dan kan men zien uit de staat die er bij is, wat bedeeld ts

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1931 | | pagina 3