Bieten rooien 941)582 B. en W. willen echter iets doen en Ged Staten ..vragen om de salarissen vau Barg. Secr. en Ontvangers te verlagen en wel de salarissen beneden de f 1000 met 53/4 en daarboven met 10% en dit eveneens voor de ambtenaren van politie. De heet Stoaijesdijk kan volkomen met het voorstel vao B. en W. meegaan betreffende hel adres van de Boerenleenbank en de verlaging van salarissen. Spr. wilde tevens vragen of bet niet beter was dit laatste rond te zendeu voor adheasie. De Voorzitter merkt op dat ieder maar voor zijn eigen zaak moet zorgen B. en W. willen dit vragen aau Ged. Staten om de salarissen te verlagen. De heer Sloatjesdijk meent als men dit alleen doet, dat er dan zoo weinig kracht van uitgaat. De Voorzitter antwoordt dat er pas adressen ziin geweest van andere plaatsen en het is hier alleen maar om de aandacht van Ged. Staten er op te vestigen. Met alg. stemmen wordt het voorstel aange nomen. De begrootiog wordt hierna vastgesteld. Herbenoemd wordt tot lid van het Burg. Armbestuur de heer D. Stootjesdijk met 7 stemmeu De beer Stootjeadijk zegt de beooemiug aau te nemen, hoewel hem naar de teleurstellingen die hij deze 4. jaar heeft ondervonden dit wel een beetje geeft doen denken, vindt het een mooie taak en dankt de leden voor de stemmen op hem uitgebracht. Benoemd worden als gemachtigden volgens art. 20 van het werkloosheid beBlnit 1917 de heer Ysseldijk en van Luijk met 6 stemmeu en de heer S'.ootjeadijk met 5 stemmen, terwijl de heer van der Slikke 2 en de heeren Potappel en van Oudenaarde ieder 1 stem verkregeu. B. eu W. stellen voor eeu wijziging aau te brengen in het reglement van het Borg. Armb. en wel waar staat dat de oude Wethouder lid eu Voorzitter zal zijq van het burg. Armbeaiuur dit zou men willen lezen dat één der Wethouders lid en Voorzitter zal zijD. Met alg. stemmen wordt dat goedgevondan B. en W. stellen voor de bouwverordening te wijzigen in verband met de gewijzigde woningwet dat is betreffende de beroepstermijnen. Met alg. stemmen wordt dit aaugenomeo. B. en W. «tellen voor een stuk gemeentegrond van 7.40 M2 aan den pnblieken dienst te onttrekken en te verkoopea aan L. E. Neele voor f 10. per M2 De heer Potappel zegt dat daar al op gebouwd i?. De Voorzitter zegt benauwd geweest te zijn dat dit gezegd zou wordeo maar U er bij B. en W. bij geweest toen dit zoo is besloten. Met alg. stemmen wordt het voorstel aan genomen. B. en W. stellen voor om een geldleening aan te gaan ter voldoeuiog der kosten van de electrische straatverlichting waarvan de nota is ingekomen en een bedrag aanwijst van f 2559.94 De heer Stoaijesdijk zegt dat valt tegen, want de begrootiog was I 1200 f 1300. Hij kan echter met het voorstel meegaan. Met alg. stemmen wordt het voorstel aangenomen De voorzitter zegt er is nog een oude zaak en wel de circulaire van den Commissaris der Koniogio in Zeeland betreffeude de cursus voor de gemeentepolitie. Deze zaak is aaugehoudeu omdat de gemeenteveldwachter toen ziek was. Nu is de veldwachter weer beter en kau men over die ziak verder spreken. B. en W. zien uiet tegen de kosten op van f 50 lesgeld, maar zij vinden het de moeite niet meer waard. Enkele dingen acbtteu ze wel uoodig eu daarom stellen ze voor te vragen of het mogelijk is in beperkte mate mee te kunnen doen. De beer Stoutjesdtjk kan daar mee meegaan, maar uiet voor de gebeele curcus. De heer Van der Slikke kan daar ook mee meegaan en ook zou hij dit kunnen als mocht bliikeo dat de cursus dan niet kou doorgaau om de gebeele curcus te volgen, daar hij dat een groot belang acht. Met alg. stemmeo wordt het voorstel aan genomen. Met alg. stemmen wordt goedgevoodeu een wijziging der begrootiog voor 1931. Btj de rondvraag vraagt de beer Potappel of het niet mogelijk is des voormiddags te ver gaderen dat is voor hem gemakkelijker. De Voorzittor antwoordt dat de vorige ver gadering hem gevraagd is om des middags te vergadereo en hij beeft toegezegd dit te doen als het mogelijk De heer Van der Slikke zegt dat hij dan wel de werkzaamheden die hij altijd des voormiddags doet dan wel des namiddags kan verrichten, zoo dat het voor hem geen bezwaar is voormiddags te vergaderen. De Voorzitter 'zegt toe dit dan te zullen doen. De heer D. Stoaijesdijk zegt reeds een paar maal gezien te hebben dat één persoon 4 losse paarden leidde en de persoon zelf nog een fiets aan de hand hield hij vindt dit uiet in het belang van da veiligheid en daar de politie verordening niet op alle plaatsen van het dorp daarin voorziet zou hij B. en W. in overweging willen geven de politieverordening zoo te wijzigen dat dit wel bet geval is. De beer Van der Slikke kau daar mee moc- gaao. Het gaat goed als alle paarden mak zijn maar als er een schichtige bij is, dan kan zoo iemand daar geen macht over hebben. De Voorzitter zegt ,toe deze zaak te zolleo overwegen. De heer Stootjesdijk vraagt of het gedeelte boven de oieowe sluis bestraat moet wordeu van de gemeente of van den polder. De Voorzitter antwoordt dat dit gebeurd zou zijn door het Waterschap maar hij heeft aange raden te wachten tot na do bietencampagne. De heer Stouijesdijk vraagt wat deipirengst vai de str.ii t mest. De Voorzittr antwoordt dat die niet v t kocht is De heer Stootjesdijk zegt dat de aangewezen slachtplaats voor de slagers niet goa 1 is. Is er geen andere plaats De Voorzitter vraagt of de heereo oins een andere plaats weten, want hij weet er geeu, hij weet er wel ééu, maar dat is te ver. De beer vao der Slikke vraagt of het niet mogelijk is op bet achterste gedeelte van de haven. De Voorzitter antwoordt dat dit een groot bezwaar is. De heer van Loijk vraagt wie er voor waterafvoer io de haven moet zorgen deze is zeer ondiep bij de slnis. De Voorzitter zegt de haven is van de ge- meeute en die heeft te zorgen dat de scheep vaart Diet wordt belemmert, maar de suatieslms is van den polder. Dd heer Van der Slikke zegt zoo even is reeds over de politieverordening gesprokeD. Hij zou echter gaarne zien dal die werd gehaudhaaft tegeuover de onverantwoordelijke rijders met motorrijtuigen. Het is onverantwoordelijk zoo Is er soms wordt gereden dcor het dorp. A1b er eeu ongeluk opdoet wie is dan de eerste schul dige dal is de gemeente en daarom wilde spr. aandringeu om een beetje nauwkeuriger deze toe te passen. De Voorzitter deelt deze meening maar als men dat na wil gaan, dan moet meu met z u tweeën zijo, zijn, want alleen gaat dit uiet. De heer Van der Slikke meent dat dit best mogelijk is, men kan eeu bepaalden dag stellen en wij hebben hier toch een rijksveldwachter. De Voorzitttr zegt toe dit oa te zolleo gaan. De heer van Oudenaarde vraagt of het niet mogelijk is op den buek bij bet gemeentehuis ook een waarschuwingsbord te zetten. De Voorzitter zegt daar staat een verkeerspiegel en acht die wel voldoende. De heer vaa.Oudeuaarde merkt op dat die dikwijls niet te zien is. Da beer van Luijk doet nog een kleine vraag omtrent het leggen van keislag. De Voorzitter antwoord dat hij dit eens Ba zal zien. Hierna sluiting. Werkverruiming in de Diamantindustrie. In geen enkel vak is de werkloosheid zoo groot als in diamantindustrie. Wanneer wij ous niet heel erg vergissen loopt meer nog dao 80 der diamantbewerkers zonder werk. Een zekere Fa. van Dam, die zoowel te Amsterdam als te Antwerpen het juwel'crsbedrijf uitoefent, heeft nn een plan om, mot behulp van rijk en gemeente, eenlge honderden jonge diamantbe werkers weer aau werk tc helpen. Een „oproerige'krabbel". Eeu „oproerige krabbel" van drn heer Klee- BINNENLAND. De moord op den Majellatoren. Door de Amsterdamsche rechtbauk werd be handeld de zaak tegeu een leidekker, die er van beschuldigd wordt zijn compagnon te hebben vermoord op den toren van de Majellakerk. Het is al eene bijzonder onverkwikkelijke affaire. Tijdens de instructie heeft verdachte aan ziju zoon het voorstel gedaan den kroongetuige om het leven te breugeD. De publieke opinie heeft zich in veroand biermede geheel tegeu hem ge richt. De eisch luidt leveuslauge gevangenisstraf Eeuwige verbanning rekooper beeft nogal de aandacht getrokken. Z9 is het antwoord van een Dagerader, die de actie van „De Dageraad" in Limburg wilde vergelijken met het werk der zendelingen. De heer Kleerekooper schreef dan irEerst een enkel woovd over de zending. Natuurlijk is zy niet een strijd tegen andermans overtuiging, maar de positieve prediking van eigen geloofsleer. I Daarin schuilt het groote verschil. Daarenboven is het bijzonder onjuist om van zendiog en missie te willen beweren, dat zij alleen „^02 J meer geestelijke duisternis hebben gebracht.' Het ia vaak voorgesteld, alsof daar in het Oosten de heidenen leeldsn in de rust vao huo naïve, kinderlijke geloofsovertuigingen en dat die rost dan wreed verstoord werd door de ingewikkelde beginsels der christelijke theologie. Maar deze voorstelling spot met de feiten. Bij de heider- sche volksstammen (wat dos anders is dan de mohammedanen) heerscheu voorstellingen on trent geesten en spokeo, waardoor de meusc.h achtervolgd wordt, die de rost dezer eenvoudige levens dunrzaam verstoren en waarvan een be rekende priesterkaste misbruik maakt. De chris telijke geloofsprediking is daar menigmaal als een licht in den baneid ontstoken. Daarenboven is het builen kijf, dat de zending en missie op het gebied van ouderwijs, ziekenverpleging, ont zaggelijk veel gepresteerd hebben, waarbij aan levenskrachten en geldelijke uitgaven eerbied waardige offers zijn gebracht. Dit te ontkenoen kan niets anders zijn dan een uiting van on wetendheid en onoprechtheid, eo aan die beide moeien wij ons niet schuldig maken. Zeker, er is wel eens een onoorbaar verband geweest tus schen zendeling en imperialisme, en schrijver dezes heeft daar legen meer dan eens in der jaren loop in dit blad moeten opkomer. Maar ook hierin is kenteiiug gekomeu. Vooral de Katholieke missie, die zich steeds uitbreidt, zeker niet geneigd, het tegenover haar bekeer lingen op te nemen in den strijd tusschen Oost en West. Naarmate het Westen in macht aebter- nit gaat en ook de kerk daar baar steunpunten ziet verminderen, en uaarmale tegelijk de vrij heidsbeweging in het Oosten groeit met den dag, in diezelfde mate ueemt de belangstelling van Katholieke zijde voor de vrijheidsbeweging toe. De nadruk, waarmede Mgr. Nolens in Genè/e eéo Indiër voorstelde als „Mijn land genoot", was daarvan een levendig symptoom' Wij pieenden goed te doen een eu auder eeus over te nemen. Bankaanvallen. Twee sentatioueele bankovervallen volgdeB elkaar-spoedig op. Eerst iu Amsterdam waarvan tot op hüdeu de gemaskerde daders nog niet kondeu wordeu gevat, vlak daarop een bank overval eveneeus op klaarlichteu dag in Rotterdam. Het is ïuderdaad erg Amenkaanschl Verkeersongevallen. Een medewerker van „Het Algemeen Handels blad" heeft den heer v. Turenhout, directeur van het Centraal Bureau van sfgifte van bewijs stukken van rijvaardigheid in Deu Haag, gtïnter- vieuwd over zijne ervariugeu met rijbewijs-candi- dater. Hetgeen de heer van Turenhout te vertellen had was ïuderdaad fraai. Er waren automobilisten, die eerst bij het achtste examen slaagden, anderen die hun proeven uileggen met een driewieler, welke ze zeggen voor het bedrijf noodig te hebbe-n, om later aio het stuur te wordeu gezien van een Ford, waarin ze met vrouw en kinderen plezierritteu makeu. Het is gewoon, dal een boer, die wat op zijo akkertje manoeuvreert met een logge truck, bevoegd wordt verklaard om mei zijn truck door het drukste stadsgewoel te rijden. Dat bij zulke toestauden het verkeer onveilig wordt, is wel verklaarbaar. Mosterdgas. Door het luternationals Coaiité van het Rjode Kruis was een prijsvraag uitgeschreven teneinde de burgerbevolking in tijden van oorlog, een specifiek reagens op mosterdgas iu de locht te konuen verschaffen eu haar op die wijze beter tegen strijdgassen te kannen beschermen. De prijs van 10.000 Zwitsersche francs is echter niet komen worden toegekeud, daar geeu antwoord aau de gestelde elscheu voldeed. Het Roodo Kruis zal zich nu iu verbinding stellen met de regee ringen. Crisismaatregelen. Naar verluidt werd er eene vergadering ge houden tnsscheo de regeering en de vertegen woordigers der werkge-ei- en werkorgauisati-b* Van de zijde der regeering zoowel vau die der werkgevers werd als middel tot vermindering vau de werkloosheid slechts gesproken over loousver- lagiog. Maar alle arbeidsvertegen woordigers hebben dit middel vao de band gewezeD. Meer nog zelfs zoa geen genoegen genomen worden met loonsverlaging m bepaalde gevallen, zonder uat daar tegeuover stoud het verleeueu van mede zeggenschap iu het bedrijfsleven. Maar dit werd door de regeeriug en werkgevers onaanvaardbaar geacht. Het zal wel moeilijk zijn hier een op lossing te viudeo, —Bij Kon. Besluit zijn benoemd met in gang van 28 Nov. 1931 tot dijkgraaf van het Waterschap St. Maartensdijk, de heer W. M. Kloet aldaar, en met ingang van 1 November 1931 tot lid van liet bestuur der "vvaterkeering van het calamiteuze waterschap Scherpenisse, de heer <M. Rijs- tenbil Az. aldaar, tot uiterlijk het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. Oester- en Mosselcultuur ernstig bedreigd. De AnsjovisvisscheriJ vernietigd. In eeu bij Mariiuus NijUoff te 's-Graveuhagu verschenen brochure bespreekt ir. J. C. Raniaer hei gevaar, dat de oester- eu mosselcnliuur in do Oosièr- Schelde bedreigt, wanneer de kauaalplunnen, die getraceerd zijn door de oude tasscheuwaieren worden aangenomen. De dijk aan de Wealzijde van het kanaal van Konijnenburg gaat midden door de verpaohte ter reinen voor oesterteelt, het project olficiel^-Segers loopt wat meer Ooslwaar's. Het zand, dal zich hier bij elke kentering, vooral na storm neerzet en dat nimmer meer wordt opgenomen, maakt de meest oostelijke perceeleD, juist die waar het broed zich gaarne neerzet, van een voor die jeugdige dieren geschikten bodem lot een daarvoor eerst minder geschikien, later ongeschiben bodem. Door de af sluiting van de Eendracht gaat ook de mosselcul'uur aldaar te gronde, terwijl door het plan-van Konij nenburg voorts het grootste deel der ansjovisvis- schery vernietigd wordt. Daarom zal fnen volgens schrijver van alle ont werpen, waarbij een deel van het verdrouken land wordt afgedamd, moeten afzien. in de lucht le doen vliegen, wordl rk reeds langei tijd bezeten." Naar wij laz^u was Matusk* in dei oorlog genieofficier. Het zal wel als zoovelen, al eeu oorlogsslachtoffer zijn aaa te merk«n alleen bet zeer gevuarlijk. Het Japan-China conflict. Hel „Ams'ordaimch Effectenblad" schreef ove Japan-China conflict in de afgeioopen week als volgt „UeQuai d'Orsay (Frankrijk) zou den wensch koosiore Japnu iu Maiulsjoerijo de vrye hand te laten. Al motief wordt genoemd, dat men wenscht te voo komen, «lat de Japansche expansiezucht zich naa andere, b.v. Fransch koloniale gebieden zou richter De min of moer slappe houding vau den Volkeu bond zou er op kunnen duiden, dat Japau nog va meerdere mogondbedon syiupbathio geniet. Hoe i do houding der mogendheden in hot coull'cl? Zie zij het wellicht niet ongaarne Eeu aanleiding - wie weet 01» eindelijk de groote aelie legen Ru; land te ondernemen. D« Sovjets hebbeu intus«che al laten doorschemeren, dal zij moeilijkheden hebbe inzako de nakoming van bun betalingen. Een zacht weuk, dat zij niets meor zullen betalen voor h< geval in het Oosten de vijandelijkheden mochte ui.breken? Thans zou eoniue ontspanning in de toestand zijn ingetreden. Zijn de mogendhedeu 1 elfder uur tot het inzicht gekomen, dat hun hypi critische houding t.a.v. het Qostersche conflict grooi risico's iohoudt? Zeer waarschijnlijk. In dat gey; erwacht worden dat op Japan een meer krachiij diulc zal uitgeoefend worden dan do haifs'achti; Volken bonnsresolutie, waarop China vertrouwd doch waardoor Japan zich ute*. gebonden ach'te, zi troepenbeweging 10 staken". Een en ander lijkt 01 de toestand niet onaardig weer te geven. Volkenbond. Ja, van die Volkenbond gesproken. Voor het eer sedert ziju bestaan heeft er eene bijeenkomst van d. Volkenbondsraad plaats gehad, waarbij eene verlege woordiger van de Amenkaanschti regeoring olficie aan de tafel van deu raad had plaats genomen. Mi was daarover ualuurlijk zeer verheugd. Briand spr en Gilbert gaf hei antwoord. „Indien het bij de twee redovoeriugen was gebleven", aldus schreef Geueefsche correspondent der N.R.C., „zoudeu 1 allen naar huis zijn gegaaa uitsluitend onder d indruk van een gebeurtenis- van groote beleekenis hebben bijgewoond. Helaas vonden echter hierna i eene raadslid na het andere het noodig ook e woord van welkom aan het adres van Amerika richten. Zoo kregen wij weder een lange reeks v onbeduidende toasten die met den diepen ernst v het oogeublik nu toch nog steeds oorlogsgevat tusscben Chiua on Japan dreigen, hetgeen de raai leden wel schijnen vergeten te zyu niet in ovt eenstetnmiug was en die bovendien door hun ovi dre»cn hoffelijkheid de Amerikaansohe regeering gt al te goed idee over de waardigheid van den V koreuboud zullen hebben gegeven." Het overlijden van Edison. Na een rusteloos leven van zoeken en ontdekk is Thomas Alva Edison overleden. Nog in den avo van zijn loven worstelde hij met. het probleem zijn land onafhankelijk ie makeu van de werel rubber-markt. Zijn scheppende kracht wierp zich velerlei gebied en zooals prof. Einstein zeid „Edison heeft aan de raonschheid dingen gegev zonder welke men zich het leven niet meer voorstellen. Een der grootslen onder de grooten is van heengegaan. Kloven, ontvellingen, schrammen en andere baidverwondingeo ver zacht en geneest men snel met Doos 30 60 e.. PU ROL BUITENLAND. Matnska heeft dus bekend. Hij was de pleger dor talrijke spoorwegaanslagen en de schrik van geheel Europa geworden. Weinige Nederlanders zullen vermoed hebben, dat hij hel ook op ons land gelijk op alle andere landen voorzien had. Een aanslag op den trein AmsterdamParijs s^oud op het program van Matnska. Na de „afwerking" vau Duitschland, Oos'.eurijk en Hongarije wilde hij ^n eiken Europeeschen staat een catastrophe verwekken. Geheel Europa zoa van zijn daden gewagen. En bij ondervragen stamelde hij: „Ik kan het mijzelf niet verklaren, maar door het plan rijdende spoortreinen Een overwinning van Briining. I11 den Rijksdag heeft Brüniug dea strijd op scl terende wijze gewonnen en door deze overwinn is stellig voor het ougenblik een groot gevaar v Üuitscblaud 011 Europa afgewend, althans voor ruimen tijd uitgesteld. Men mag echter niet vergel dat ondanks het uitblijven vau de geweldige barsÜDg, die een radicale koersverandering op oogenbiik zou hebben teweeg gebracht, de oude weldige moeilijkheden blijven beslaan en (eu zelfs zullen toenemen. Bovendien zitten de iu Rijksdag verslagen naiionaal-socialuten ook niet Ze hielden Zoudag j .1 111 Bruuswijk een congres Zaterdagmiddag had do intocht in de stad pl mot duizende vrachtauto's en een veertigtal ex treinen. De politie was absoluot onmachtig ieti doen, de heeren haddon vrij spel. Er vielen doo en gewonden. Op een groot aantal Duitsche schepen ligge in Russische havens, brak eon „wilde" staking d. w. z. tegen den wil der Duitsche vakverei gingen. Ofschoon de gewillig gebleven bemant de schepen waarschijnlijk wei had kunnen bediet is de minderheid door terreur in staat geweest te verhinderen. De reeders besloten een sleepl naar 81. Pe.ersburg te sturen om de vaarlui buiten do Russische wateren te brengen, maar s: lage aan boord maakto deze poging vruchtel Alle beroep op de Russische overheid om halp verleetten, was to vergeefsde tasschenkomst de Duitsche gezant baatte evenmin. De ree hebben uu, naar wij meencri toegegeven, maar 1e1 besloten voorloopig geen schepen meer naar Rusl le sturen. In 81. Peteisburg alleen liggen reeds dan veertig schepen, die tengevolge van 1 wdlige besckudiging niet in staat zijn zich tc wegen. De verkiezingsstrijd iu Engeland belooft hei zullen worden. Er is oen „Legioen van Getrou» opgericht, lezen wij in „Ceiern". „Het is eeu ct van jongo mannojespulters, knapen van alhlet vermogen, amateur kampioenboksers, sterren het rugbyveld. Het Legioen heoft eeu hoofdkwa Londen. De staf zit er op waeht en wacht om de eerste boedschnp por telefoon of telegraaf, mannen te kunnen uitzenden naar die verkitz vergaderingen, waar horriemakers een spreker de nationale regeeriug willen beletten de zaai de regeering le bepleiten." In 1492y na den val van Grauada, werdei Joden uit Spanje verbannen. Slechts enkelt derden families blevenvoor den vorm werdt Katholiek, doch iu werkelijkheid bleven zij oude geloot trouw. Het nieuwe Spaansche bet is verdraagzamer tegenover de Joden en men wacht zelfs een intrekking van hoi Edict van 1 lu ieder geval zijn reeds een paar duizend Bulj scho Joden naar het land hunner voorvaderen te gekeerd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1931 | | pagina 2