Z uinige Huisvrouwen PUR0L er op! THOLEN, 16 October 1931. Uit de Oude Doos. Oude wapeubordeo. Van de wapenborden die eenmaal in de kerk van Tholen hingen, wordt o.m. ook gemeld dat van Johan Dallens. Een ruit met wapen van Dallens, zoo luidt de be schrijving. azuur met een leeuw van gond, be zaaid met gouden blokjes, [n den rand: „Duce et decorum est pro pairia mori* Op het schild 1696 en 19 Juni 1666 en de letters V. D. Vier kwartier wapens Dallens ontbreekt. De Hnybert Liens Vermuyden. Daatonder een groot Latijosch opschrift, waarbij o.m. de oorzaak van zijn over- lyden wordt vermeld. Johan Dallens, de jeugdige vaandrig die op 22-jarigen leeftijd, tengevolge van de wonden in den Vierdaagichen zeeslag bekomen, sneuvelde, was de zoon van Jacques Dallens, burgemeester van Tholen en reken meester van de Generaliieitskamer en Suzanna Liens. De genoemde wapen* houden verband met de verwantschap der families De Huybert en Vermuydeo. Tramongeluk. Maandagavond trokken eenige spelende kinderen op Vogelenzang een steen voor een met maïs beladen tramwagen weg, waardoor deze den Konijnenberg afrolde. Var. de richting Tholen kwam een bie tentram aangereden, die juist meer vaart j nam om de helling op te rijden. Een bot sing was niet meer te vermijden. Stoker en machinist sprongen van de locomotief, waarbij de machinist S. Lambregts een arm brak en eenige andere verwondingen kreeg. De materiëele schade was zeer groot. Verdwenen. In het woonwagenkamp alhier ontstond ruzie tusschen v. d. V. en zijn vrouw. De laatste werd zoo kwaad dat ze manlief met een klomp te lijf ging. De strijd werd met zoo'n woede gevoerd dat de man de vlucht nam. Uren naderhand lokte de liefde tot zijn rollende woning hem om terug te keeren. Doch op de plaats van het woonwagenkamp gekomen bleek zijn geheele hebben en houden met zijn vrouw verdwenen te zijn, Manlief sprong weer op de fiets en ging zijn vrouw, die in de richting Bergen op Zoom was vertrokken, weer opzoeken. De heer C. M. van de Zande, vroeger te Tholen, thans marechaussee te Alfen (N.B.) slaagde te Amsterdam voor het politiediploma. De heer W. de Korte, Gemeente- Ontvanger alhier is benoemd tot Boek houder van het brugbedrijf. Geslaagd te Amsterdam voor het ge- zamelijketentamina voor het eerste gedeelte voor het examen voor geneeskunde de heer J. E. van der Maas. Door B. en \V. is aangewezen als plaasvervangend burgemeester, wethouder C. van den Berge en bij diens afwezigheid wethouder H. G. Deurloo. J J. van der Sande, zeltersleerling ter drukkerij van firma J. M. C. Pot legde Zaterdag te Goes met goed gevolg af het tweede onderzoek als zetter, ingesteld door de Vakbonden in het grafisch bedrijf. 8CHERPENISSE. Teu overstaan vao notaris Meulenherg werd ten verzoeke van de erven Jacob Boller verkocht I. eeu perceel bouwland in Eogelaarshoek aao dbr G. v, d. Have voor f 750 per gernet. II. een perceel bouwland iD Papeohoek aan de Krokkeweg aao dhr P. W. Kloet voor f I SI0 per gemet. III. een manszitplaats in de Ned. Herv. kerk aan dhr Math. Bolier voor f 100. Een vronwenzitplaats in de Ned, Herv. kerk aan dhr Jb. Slager voor f 155. IV. eeu aandeel in de weegbrug Eendracht Maakt Macht aan dhr W. Kleppe voor f 8. Idem aan dhr I. Quaak voor f 5. Naar men verneemt zulleu pogingen in het werk gesteld worden om plm. 100 M. schor door te graven, teneinde daardoor een betere vaargeul ie verkrijgen. Het ligt in de bedoeling dit door werkloozeu te doen uitvoeren. 8TAVEN1SSË. De beer K. Kievit, onder wijzer alhier, is met algemeene stemmen benoemd als hoofd der openbare school te Berkenwonde bij Gouda. Weet U waarom over de géheele wereld meer Quaker verkocht wordt dan eenig ander haverpre- paraatin pakken? De kostelijke, versche nootsmaak - een speciale Quaker-eigenschap - heeft dit zuivere en voedzame product zoo populair gemaakt. De tegenwoor dige groote pakken bevatten 5 ons netto. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden, Ontvellingen en allerlei HuidverwondiDgen Het verzacht en geneest 8 40679 en gooden jubileums waren nog een zevental zilveren jubileums, alle ontvangen een gooden horloge. Te St. Maartensdijk wordt door den voor zitter van de V.P.Z. officieel de 5e Provinciale l^gwedstrijd geopend, dit een en ander heeft p'aata om 2 uar op het terrein van den heer M. Lindboudt, waar ook deze wedstrijd wordt gehouden. Bij de opening worden alle belang stellenden vrij tot bijwoning uitgeooodigd. Dezer dagen zagen wij de aandacht ge vestigd op eenige artikels de zoogenaamde Be- voegdhedenwet van 1930, waarbij de wijze van verordening van waterschapslasten is geregeld, daarbij weid o.m. gezegd dat tot heden bij niet tijdige betaling dier lasten regel was, eerst waarschowiDg, vervolgens sommatie en dan dwang bevel met recht van parate excotie, nu zou het worden aanmaning en binnen 14 dagen daaraaD voldoende dan geen sommatie meer, maar dwang bevel, waarmede de betrokken ontvauger niet meer'heeft te maken, maar direct denrwaarders- exploit op kosteo van deD aangeslagene. Wer kelijk een inning, die bij de thans bestaande crisistoestanden, uiet malsch is voor de betrok kenen. Uitvoering Tarwet. Het secretariaat der Gewestelijke Tarweorganisatie voor Zeeland schrijfi ons In verband met het feit, dat er leden-aange- slo'.enan zijn, die zich niet geheel houden aan de hen bekend gemaakte verplichtingen achten wij het weoschelijk nogmaals uitdrukkelijk te wijzen op het bepaalde in art. 26 van hel huishoudelijk reglement van de Gewestelijke Tarweorganisatie luidende „Een lid-aangeslotene kan door het bestuur werden beboet iDdien hij a. door het Bestuur, de kringcommissie, het secretariaat ol een controleur gevraagde sohriftelijke- of mondelinge inlichtingen niet of onjuist of on nauwkeurig heeft verstrekt b. heeft geweigerd, aan een bestuurslid, een lid der kriDgcommissie of een controleur toegaDg te verleenen tot de bij het bedrijf behoorende landerijen, bedrijfsgebouwen of woning voor het controleeren van de bebouwde oppervlakte of de voorraden, dan wel anderszins de controle heeft bemoeilijkt c. een monster zijner tarwe heeft afgeleverd, dut onvoldoende weergeeft de doorsnee kwaliteit zijner voorraad of voor levering aangeboden deel van den voorraad d. een partij voor levering heeft aangeboden, wolko niet voldoet aan het door hem of namens hem ingeleverde monster e. een grootere of een kleinere hoeveelheid tarwe op het bedrijf in zyne bedrijfsgebouwen of woning in voorraad had, dan bij de vereeniging bekend was f. niet tijdig of onjuiste of onvolledige schriftelijke mededeelingen heeft gedaan van aankoop van tarwe of van verkoop van tarwe voor zaaizaad of andere doeleinden, dan wel iedere schriftelijke mededeeling daaromtrent heeft nagelaten g. handelingen heeft gedaaa, ter beoordeling van het bestuur, welke Diet bevordelijk zijn voor een richtige naleving van de bepalingen der Statuten, van het huishoudelijk reglement of van de rechts geldige besluiten van het bestuur. Het bedrag der boete wordt door het bestuur vastgesteld en hiervan per anngeteekeud schrijvon kennis gegeven aan het betrokken lid-aangeslotene, onder opgave van de redenen. Het bedrag is direct invorderbaar en kan ingehouden worden van de nog niet afgedragen gelden voor geleverde tarwe. Een lid dat beboet is, kan legen de beslissing van het bestuur in beroep gaan bij den raad van beroep binnen een maand na dagteekening van het aange- teekend schrijven, op de wijze als in art. 18 e.v. van het huishoudelijk reglement is bepaald.". Hei bestuur is verplicht alle voorkomende over tredingen te straffen. Laten de landbouwers toch in alle opzichton de uitvoering dor Tarwewet gemakkelijk maken. „•vóór 1 November van het daaropvolgeden »Jaar" Ingevolge deze bepalingen moete dus de dekboeken van alle in Zeeland gesta tioneerde dekhengsten vóór 1 November a.s. aan den Secretaris onzer Commissie, Zeeuwsch Land bouwhuis te Goes, worden opgezonden. Voorts wijzen wij op het bepaalde in artikel 59 van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus '1922, S. 493 waarin het vol gende is bepaald „Indien een hengst wordt gestald in een „andere provincie dan waar hij gekeurd „is, is de eigenaar of houder verplicht, „hiervan binnen een maand aangifte te „doen bij de betrokken regelingscommis kien." Ter voorkoming van onaangenaamheden verzoeken wij de hengsthouders in Zeeland van bovenstaande bepalingen goede nota te willen nemen. De Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Zeeland, H. A. HANKEN, Voorzitter. A. CAPPON, Secretaris. dagen later begaf hij zich opnieuw naar de wijk, waar hij de vorige maal zijn kostbaarheden aan den man gebracht had. Maar hij kwam te laatde markt was overvoerd. Overal werden authentieke tan den van den president aangeboden. Er waren er genoeg in omloop om de ge bitten van alle leden van het congres mede te vijllen.... als men eenderAmeri- kaansche bladen gelooven mag. ONDERWIJS. Oud-Vossemeer. Aan dbr W. Rijnberg Mz. alhier is een Rijkabeora toegekend voor stndie aan een Rijksuniversiteit, op grond van een uitmuntend rapport eindexamen 5-jarige cnraus R.0.B.8. De betrokkene zal te Leiden ingeschreven «orden aan de Hooge school voor opleiding arts. Met gnnitig gevolg werd door den heer M. C. Polderman Pz. alhier aan de universiteit te Utrecht het exame* voor sami arts afgelegd. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Nieuwe aansluitingen. Tholeo. Wed. H. Meerman, slagerij. Slavenisse. J. Saorland, commissionnair. GEMEENTERAAD. GEMENGD NIEUWS SPORT. Ood-Vossemeer. Speelde 3 weken geleden de korfbalclub Be Qoick alhier tegen Joliaoa van Willemstad met 21 winst, Zaterdag werd revan- :he gespeeld op het terrein te Willemstad met 00, Da 10 minoten verbleef de stand 00 in viel de mooie beker bij loting te benrt aan Be Quick. Tholen. Zaterdagmiddag zal het eerste elftal I ran T. V. V. eeo wedstrijd spelen tegen B. A. V.C. lil Bergen op Zoom, np hel terrein alhier. LANDBOUW. Aau de suikerfaormk te Steeubergeo beooen Ihr. de Roa zijn 60-jsrigen dhr P. van Agt- ïalen, A. van Beers hun 50-jarige dienstbe- rekki^p h- d eh» wa» zeker zeldzame feiten togen genoemd worden, d~v üpni'rï» Provinciale Regelingscommissie voor de Paardenfokkerij in Zeeland. Ondergeteekenden brengen hierbij onder de aandacht van de houders van goedge keurde hengsten in Zeeland, dat bij Ko ninklijk Besluit van 19 Mei 1931 No. 180, Staatsblad No. 219, is bepaald a. „Het eerste lid van Ons besluit van „14 Augustus 1922 (Staatsblad No. 493) „houdende vaststelling van nieuwe voor schriften ter uitvoering van de artikelen „5, 10, 15, 16, 29, 34, 22 en 25 van de „Paardenwet 1918 (Staatsblad No. 419) „wordt vervangen door de volgende bepa lingen „De eigenaar of houder van een goed- „gekeurden hengst is verplicht het dekboek „of de dekboeken voor dien heDgst uitge reikt, vrachtvrij terug te zenden aan den „Secretaris der betrokken regelingscora- „missie, en wel, indien de hengst in het „voorjaar van een bepaald jaar is goed gekeurd, vóór 1 November van hetzelfde „jaar en, indien de hengst in het najaar „van onn bepaald jaar is goedgekeurd, Een nationaal comité. Prinses Juliana is, in overleg met de Konin gin, voornemens het initiatief te nemen tot samenstelling van een nationaal comité ter leniging van den nood van de slacht offers van de tegenwoordige crisis voor zoover daarin niet op andere wijze kan worden voorzien. Oester die een muis vangt. Te Bruinisse is bij een oesterput een oester gevonden die een muis gevangen heeft. De muis zat met de kop tusschen de schelp en bleef gevangen. Een oplichter. Sedert eenigen tijd heeft een huis aan den 's-Gravendijkwal te Rotterdam te koop gestaan. Tegen het einde van Augustus verscheen een gegadigde, een Duitscher, die 't pand zou koopen. Hij wist den eige naar te bewegen, hem het pand voorloopig in gebruik te geven, zonder dal hij hand geld had gegeven. Üp 1 September trok de Duitscher in het pand, dat maar heel gewoon werd gemeubileerd, omdat de eigenlijke boedel nog uit Duitschland moest komen. Dezer dagen kwam de oorspronkelijke eigenaar er achter, dat de Duitscher het huis aan een derde had verkocht. Bovendien had hij de bovenwoning verhuurd. De nieuwe kooper zou f2000 handgeld geven en de huurder zou ruim f60 per maand betalen. De oorspronkelijke eigenaar waarschuwde de politie, die wist te ver hinderen, dat het geld aan den Duitscher ter hand werd gesteld. Sindsdien is de man verdwenen en thans heeft een deur waarder den schaarschen inboedel op straat gezet. Toevallig kwam toen juist een radio handelaar voorbij. Deze schrok geweldig toen hij den boedel op straat zag staan. Hij had n.1. aan den Duitscher twee radio toestellen verkocht, die wel geleverd, maar nog niet betaald zijn. Het is niet onwaar schijnlijk, dat binnenkort nog meer gedu peerde winkeliers voor den dag zullen komen. Luchtbotsing. Twee Fransche marinevliegtuigen zijn boven de haven te Toulon op een hoogte van achthonderd meter met elkaar in botsing gekomen. Beide machines stortten naar heneden en raakten in brand. Vier vliegers werden gedood, één gewond, terwijl een zesde zich door middel van een para chutesprong wist te redden. De kies van president Hoover. Amerika's president, Hoover, liet zich onlangs een kies trekken. De piccolo van den tandarts vroeg, toen de operatie afge- loopen was, of hij de kies mocht hebben, en zijn patroon stemde hierin toe. De jongen verkocht de presidia'e kies voor een dollar. Toen kwam hij op een goed denkbeeld. Hij verzamelde de tanden en kiezen, die zijn baas trok, en vier en twintig uren lang deed hij prachtige zaken in Hoover tanden. Toen zijn voorraad uitgeput was. toog qij opnieuw aan het verzamelen, en enkele SCHERPENISSE, 9 October 1931. Voorz. Burgemeester YV. L. Klos. Srcretaris de heer L. C. van Doorn. Tegenwoordig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden voor gelezen en goedgekeurd. Voorlegging en voorleaing geschiedt van de vol gende ingekomen stukken. 1. Goedgekeurde besluiten der vergadering van 28 Augustus 1931 tot wijziging deT begrooting voor 1931 loi onderhandsche verhuring der gemeente- woningen voor 1932tot onderhandsche verhoring van het onbebouwde terrein achter de gemoente- woningeu voor 1932, en tot onderhandsche verhuring eeuer gemeente woning aan C. L. M. Andriesse voor het tijdvak 1 September 1931 t/m 31 December 1931. 2. Schrijven van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid betreffende gemeente-verordeningen ex. art. 6 dor winkelsluitingswet. 3. Schrijven \an het Centraal Adviesbureau voor recht en administratie betreffende samenwerking van gemeeuten. 4. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvanger op 30 Sept. jl. 5. Schrijven van de P.Z.E.M. meldende dat de datum van aanvang der stroomlevering ten behoeve der straatverlichting is gesteld op 24 September 1931. Alle voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een kennisgeving van den Minister vau Financiën dat voor deze gemeente be taalbaar is gesteld een bedrag van f 1416.80 als rentedragend voorschot betreffende de drinkwater leiding wordt besloten de begrooting voor 1931 dienaangaande te wyzigen. Betreffende een schrijve» van het bestonr van den Toeristenbond voor Nederland houdende verzoek om de gemeente als buitengewoon lid in te schrijven door het verleenen van een jaarlijksche bijdrage van minstens f 25 wordt besloten daarop afwijzend te beschikken. In verband met een verzoek van dbr Dnine alhier om op zijn beurt werkzaamheden en leverantie te doen, wordt besloten diens Dgam onderaan op de daarvoor bestemde lijst te plaatsen. Besloten wordt de algemeene politieverordening opnieuw vast te stellen in overeenscemming met een paar geringe opmerkingen van Ged. St. Een schrijven van Ged. St. betreffende herziening van de beroepsbepaling in de bouwverordening wordt gerenvoyeerd naar Burg. en Weth. Aan J. Hobbelmeijer wordt concessie verleend tot het exploiteeren eener radio-centrale. Vaststelling geschiedt van een aanvullingskohier hondenbelasting voor 1931 ten bedrage van f 12. De begrooting voor 1932 wordt visgesteld wat den gewonen dienst betreft, in ontvang en uitgaaf op f51564 61 met een post voor onvoorziene uit- gavsn van f579.84. Wat den kspitaaldienst betreft in onlraDg en uit gaaf op f460.50 De voorz. deelt mede dat als plaatsvervangend burgemeester is aangewezen de wethouder J. Keur eu bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis van dien wethouder de wethouder C. G. Harlog. B. en W. worden gemachtigd om die voorbereidende maatregelen inzake het doorgraven van het zooge naamde Klein schorretje", leineinde in dea komenden winter werk te kunnen verschaffen. Hierna sluiting. KERKNIEUWS. Tholen. Donderdag 22 dezer hoept de heer W. Baay Pz., beroepen als predikant bij de Vrije Geref, Gemeente alhier, als zoodanig bevestigd te worden. Ds. de Jonge te Kampen zal ds. Baaij bevestigen met hem zal de handoplegging geschieden door ds. Overdnin te Dordrecht en ds. Booue te St. Philips- land. Zondag 25 October d.a.v. boopt ds. Baay zich aan zijn Gemeente te verbinden. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 nar ds. Wolfensberger. Ger. Kerk voorm. 9 30 en nam 2.30dr. Veltenaar. Geret. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 'a avonds 6 nar leeskerk. In bet geboaw Vischsiraat no. 12 voorn. 9.30 nam. 2 en 's avonds 6 nar dhr Baaij. Donderdag 22 October des avonds 6 30 nor ds. C. de Jonge. Bevestiging van dhr W. Baaij tot predikant. Ned. Protestantenbond afd. Tholen. Zondag 18 Oct. des avonds half zes ds. H. de Jonge fe Bergen op Zoom. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Van Rootselaar en nam. 2 nur leeskerk. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 dhr de Vries en 's avonds 6 nar leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam, 2 en 's avonds 6 nar leeskerk.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1931 | | pagina 2