Opruiming. Hollandia Roomboter Oud goud schrijftafel. Reclameweek door het organiseeren van groote ritten; vofvan wedstrijden en verdere reclame onder de pionniers van het rijwielverkèer in Zeeland te rangschikken. De fabriek, die later tot naam kreeg j»Transvalia-Rijvvielfabriek" werd in 1919 Fi jvergeplaatst naar Middelburg, van waaruit heter geheel Nederland te bewerken was. Dat dit met succes geschiedde en nog ge schiedt, blijkt wel uit feit, dat meer dan 10.000 rijwielen de laatste jaren gemaakt sijn, en wel per jaar. Zooals bekend vielen de kantoorgebouwen en andere onderdeelen der zaak als slacht offer van den grooten brand, die op 7 De cember 1929 zoo'n belangrijk deel van de Langedelft vernielde. Plannen tot herbouw bestaan thans wel, maar er zijn nog for- neele bezwaren te overwegen. Dit en de )D.e rnidige tijdsomstandigheden zijn aanleiding etot een rustig herdenken van het gouden feest door de beide tegenwoordige eige- ïaars, de heeren A. D. en D. Kaan. Toch wilde de directie ook het personeel laten nede genieten van het jubileum en Maan- 'agmorgen zijn allen per autobussen, reeds »|vroeg van Middelburg vertrokken om in \ntwerpen en Brussel te genieten van wat leze beide steden te zien geven. Vooral de Belgische hooldstad zou onder lei ding van een gids veel bezienswaardig in "lK Dogenschouw worden genomen, na een naaltijd in de bekende Taverne St. Jean )p den Boulevard Anspach. Aan de clientèle biedt de lirma een e( ubileum-geschenk naar keuze uit een be- )aald aantal artikelen aan. Berooving van lijken. Naar de Daily Express uit Boekarest ver leemt, zijn de 'burgemeester en de hoofd- ivel nspecteur van politie te Balasiza in lechtenis genomen. Zij worden ervan verdacht de lijken van de slachtoffers van ?S het vliegtuig Ongeluk op de lijn Parijs }.SP Boekarest beroofd te hebben en daarna te D lebben .verbrand om de sporen van hun 5lvlfnisdaad uit te wisschen. De beide mannen moeten het eerst op le plaats van de ramp zijn geweest, de ijken beroofd hebben en vervolgens de s lenzinetank van het vliegtuig in brand sc| lebben gestoken om het te laten voorkomen ilsof het vliegtuig bij den val in brand was gevlogen. Het vliegtuig bevatte vier passagiers een Franschman, een Oostenrijker, een Duitscher en een Serviër en voorts een lervischen vlieger en een Franschen narconist. eli. 1; kw Oude Koningsgraven weergevonden. Bij de restauratie van de kathedraal te Wilna heeft men onder het presbyterium !en krocht gevonden, waarvan de ingang .orgvuldig verborgen was en die sinds de JrU 7e eeuw niet geopend is geweest. In die jan rocht vond men kisten met het stoffelijk iverschot van koning Alexander Jagellon overleden te Wilna 1506), van koningin Elizabeth (omstreeks 1545), de eerste ^."Jrouw van koning Sigismond Augustus en Tan koningin Barbara Radzinill, diens weede vrouw (pl. m. 1551). Op het lijk an koning Alexander vond men een ge reven kroon met sporen van den Gothi- chen stijl. In de kisten vond men voorts al van voorwerpen en opschriften, die het ic Dogelijk maakten de lijken te identificeeren. II, !en sprinkhaan veroorzaakt een noodlanding. De Engelsche vlieger Campbell Black naakte in gezelschap van een vrouwelijke lassagier in een licht vliegtuigje in de tuurt van Nairobi een vliegtochtje, toen lij een noodlanding moest maken. Het bleek dat er een sprinkhaan in de oevoerbuis van den carburateur was ge- aakt waardoor zijn motor bij gebrek'aan ;as afsloeg. Bij cje landing kwam het toestel op zijn Se op te staan en werd de schroef vernield. Hack kreeg eenige schrammen in het jelaat. Zijn passagiere bleef ongedeerd. Verschrikkelijk ongeval. Hoewel dikwijls wordt gewaarschuwd im voorzichtig te zijn met het omgaan an benzine, hoort men telkens van ern- tige verbrandingsgevallen, ontstaan door iet wasschen van goederen met benzine, 'aardoor dampen in aanraking komen aet een open vlam. Ook tegen het smelten van was op vuur 'ordt steeds gewaarschuwd en toch komen leihaaldelijk ongevallen voor. Zoo heeft, eze onvoorzichtigheid te Rotterdam den lood van drie kinderen veroorzaakt. Gisteravond was zekere J. Koenen op fab e tweede verdieping van zijn woning in teo e Wilde Zeesteeg aldaar was aan het K meiten op een gascomfoor in de kamer 'aar twee kinderen in de bedstede lagen aa e slapen, terwijl een kindje van 6 maan den in een kinderwagen lag. De man nam e pot met was van het stel, de vlam loeg er in en ineens stond de boel in ichte laaie. De man en de vrouw stonden Eveneens in brand en holden de straat 'p waar de toegeschoten buren de vlam- oen doofden, terwijl het echtpaar naar en ziekenhuis werd overgebracht. De oo 'randweer was spoedig ter plaatse en was >er liet bij machte de kinderen te redden, de ijkjes werden geheel verkoold aangetroffen. LAND- EN TUINBOUW. Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder. (Ie helft Uclober.j Nadruk verboden. Naar binnen moeten alle koude kasplanten, die 's zomers hebben builen gestaaD, ook het zooge naamde zachtegoed als Pelargoniums en Fuchsia's; in 'l kort alle potplanten, en alle planten welke uijjjt- winterhard zijn, als Canna's, Dahlia's. Gladiolus, Mirabilis, die opgenomen en op een vorstvrije plaats moeten worden overwiuterd. Vaste planten, en sndere vollegrondsplanton, die niet volkomen winterhard zijn, worden „gedekt," d.i. bedekt met een laag blad, turfstrooisel, riet of stroo. Pelargonium-stekplauten en Diacaena's moeten nu naar binnen. Knolbegonia's kunnen opgenomon worden, zoodra de eerste nacht vorst het looi heeft aangetast. Dat geldt ook voor Canna's, Dahlia's en Mirabilis. Horleusia's kunnen buiten blijven, maar ook binnen overwinterd worden. Ook de stokrozen zijn winterhard. Bloembollen in de kamerDoor het geringe succes dat nog steeds vele liefhebbers met hun bloembollen in do kamer bereiken, schijnt het ons niet overbodig hierover nog iets mee te deelen, dat velen niet welen en tot hun voorlichting kan strekken. Het niet lukken van de broeiïng binnenshuis kan veelal worden toegeschreven aan de groote haast. Men gunt den bollen den tijd niet, dien zij voor hun ontwikke ling en tot hot maken van een krachtig wortelgestel noodig hebben, en brengt ze spoedig in de warmte. Deze opmerking geldt vooral de bolgewassen, die men 's winters in de kamer in bloei weuscht te zien. Kweekt men Crocus, Chionodoxa, Scilla amoena, Galanthus nivalis enz., pot dan zoo vroeg mogelijk op, zet de potten in den tuin of als men er over beschikt, onder een koud raam, met wat groud be dekt, en zie zorgvuldig toe, dat de potten in het najaar voldoende water hebben om wortels te kunnen maken, wat bij langdurige droogte niet altijd het geval isvooral niet onder het glas, waar ze niet vau deD regen kunnen genieten. Overvalt ons den winter, dek dan de pulten stevig toe, of als dit niet mogelijk is, breng ze dan in een vorstvrije koele, doükere ruimte, tot het nieuwe jaar in het land of reeds een paar weken oud is. De tijd, die meu zijn bollen op deze wijze geeft, is volstrekt niet verloren, want een goede bloei zal de belooning zijn voor dit schijnbaar tijdverlies. „Haastige spoed is zelden goed." Dit spreekwoord is ten volle van toepassing op de behandeling van de bloembollen in de kamer, waar de oms'.andigbeden voor den goeden groei van planten niet altijd gunstig zijn. Wij hebben daar dagelyk* te strijden tegen slof, tocht, gas misschien, een te droge atmospheer, die eeD vertrek, waar met de planten teveos meuschen moeten verblijven, niet altijd te vermijden zijn. Geef d«arom aan uw bollen den tijd, om door een krachtig wortelgestel aan die ongunstige omstandigheden het hoofd te kunnen bieden. Is het niet beter in Februari of Maart eenige schoone kamerbloemen te hebben, dan ze reeds in December in de warme kamer te brengen, ea den geheelen winter mee te tobben, en teu slotte vooral zijn moeite en kosten met een paar propperige, kleurlooze Hyacinthen of langgerekte, teringachtige Tulpen of Crocussen beloond te worden Hyacinthen vooral moeten eerst goed aangeworteld zijn, vóór men ze kan trekkenvoor een zeer vroegen bloei ie vroeg oppotten een vereischte. Verkiest men ze op glazen, dan is October vroeg genoeg ze daarop te plaatsen. Zorg dat de bollen niet in hel water slaan, maar er een paar strepen van verwijderd zijn het water in de glazen blijft dan helder, en de bol gezond. Zet de potten in den tuin of onder kood glas, en de glazen op een donkere plaats lot half Jauuari of begin Februari. BoordbedDe Engelscheu verslaan onder een „Herbaceons bo der" een met bloeiende gewassen beplante strook, hetzij langs heeslervakkeD, 't zij langs een muur of schutting. De hoofdgedachte blijft, deze strook te beplanten met overblijvende, z.g. vaste plaoten. Dit neemt echter niet weg, dat er ook ge bruik gemaakt mag worden van één- en tweejarige gewassen, en tevens van, voornamelijk groenblijvende, heesters, die vooral in den winter de kaalheid wat breken, en in den zomer met een als rustpunten in de bloemenmassa dienen. Wij doen het best den grond voor ons boordbed om dezen tijd klaar te» maken. Wij werken den grond diep los, daarbij boomwortels en dergelijke verwijderendeop klei- achtigcn vasten grond is 't goed onderin wat puin te werken, om de doorlating van 't water te be vorderen. Op hoogen, doorlatenden grond kunnen we zeer goed in den herfat, dus nu, plan'en, daarbij eeu uitzondering makende voor gewassen die gevoelig zijn voor vorst, en voor zulke bol- en knolgewassen, als Anemonen, Ranonkels, etc die steeds in 't voor jaar geplant worden. Op natte en stijve gronden planten we liefst alles in 't voorjaar, maar de voor bereiding moet toch hu geschieden, opdat alles in den vvimer eens goed doorvriezen kan. SPORT. TholeD. Zaterdagavond speelde T. V. V. 1 een wedstrijd tegen S. V. C. I op het terrein van laatstgenoemde clnb te St-Maarleosdijk. Uitslag was 31 in het voordeel van T. V. V. T. V. V. II speelde tegen D. E. V. O. te ScberpeDisse en won roet 4— 0. A.8. Zaterdag zal T. V. V. 1 spelen tegen F. S. V. te Fijnaart op het terrein van Prins- laodia te Dinteloord in de eindstrijd van de serie wedstrijden. INGEZONDEN. De Speldjes actie voor Zonnegloren's Suppletie-kas. Een paar dagen geleden ontving ik de circulaires om aan de Hervormde predikantsvrouwen in Zeeland te sturen en waarin dringend Uw hulp wordt ge vraagd voor bovenstaand fonds. Op dat oogonblik dacht ik aan 't vorige jaar, toen ik 100 circulaires Zeeland ingezonden bad en slechts 6 aanvragen om peldjss ontving. Bedelen is altijd heel moeilijk, vooral omdat we dan zooveel toleurstollingon ondervinden, waar we allerminst op rekenden doordat degeueD, die kunnen helpen, 't vaak niet doea. 'k Herinnor me nog, dat we collecteerden voor Borculo en een rijke boer 1 dubbelije gaf, terwijl zijn knecht 1 gulden kon missen. In dezen tijd is 't in één woord een waagstuk i een gare le vragen en nochtans meen ik, dat wij gezonden verplicht zijn onzo zieke medebroeders en znstors, die een zoo noodig verblijf in een sana torium niet kunnen betalen, le helpen. Verscheidene predikantsvrouwen in ons land, die 'e verleden jaar waagden een speldjesdag te organi- seeren, zijn ook niet teleurgesteld. Van harte wensch ik dan ook deze actie aan te bevelen en hoop, dat velen ons voorbeeld zullen volgen en wij allen blij moedige gevers en geefsters zullen ontmoeteu. Vlissingen gaf ciit jaar 't voorbeeld en zond f641.65. Laten wij niet achterblijven! Elk kenn' zijn taak en doe zijn plicht Dan zullen wij ons zien beschoren Dat God, die 't werk in liefde ons geeft De zon in waarheid zal doen gloren. Mejulfrouw T. WOLFENSBERGER, Tholen. Correspondente van Zeeland voor de Centrale Suppletie-kas van „Zonnegloren", 't Hervormde Sanatorium voor t.b.c.paiiënten. Mijnheer de Redacteur. Hierbij vraag ik u vriendelijk hol volgende in uw blad te willen plaatsen. Zaterdag jl. werd mij door den voorzitter van O.V.T. met name dhr Klompe een annonieme briefkaart ter hand gestald. De inhoud hiervan was als volgt: dat ondergeteekende een hevig kreupel paard op zijn stal heeft, hier geen veearts bjj komt, en teu slotte dat O.V.T. op da flesch zal gaan, als alle leden zoo deden. Afzender: „Een verzekerde". Ik heb nooit geweten, dal er rond Oud-Vosmeer of misschien in 't dorp zelf, wat ook heol goed mogelijk ia zoo'n laf mensch te vinden is. Alle leden van O.V.T. zallen dus wal merken dat bewuste persoon op die manier probeert O.V.T. met op de flesch tracht te krijgen. Toch schijnt er aan zijn goede naam ook wel een luchtje ta zijn, anders had hij openlijk zijn naam bekend gemaakt, of wat nog beter was, naar mij persoonlijk toegekomen. De betrekking van directeur schijnt bij O.V.T. toch niet open te zijn? Ik heb het geheele geval met dhr Klompe besproken. Deze zei, dat hij in mijn geval precies eender zou ge handeld hebben, en noemde „verzekerde" eveneens eeu lafaaad, dus hij heeft met zyn briefkaart al bitter weinig succes gehad. Het kreupele paard is intusschen heelemaal genezen, en kan alle werk weer verrichten. Enfiu. iedereen kent het bekende spreok- woord, dat meu nooit door een eerlijke koets over reden wordt, enz. U, mijnheer de redacteur, mijn dank voor de ver leende plaalsroimle. L. J. HANSE, Oud-Vossemeor. PUBLICATIES, De Burgemeester van Tholen maakt bekend, dat tegen Vrijdag den 9 October 1951, des namiddag 2.30 uur eene Openbare Vergadering van den Raad is belegd. Ponten van behandeling 1. becediging van raadsleden. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming vau een Wethouder. 4. Benoeming van leden der gascommissie. 5. Benoeming van leden der Commissie voor Ge organiseerd Overleg. 6 Vaststelling van het salaris van den boekhouder van het Brugbedryf. 7. Vaststelling van een besluit tot verhuur van woDiDgen. Tholen, den 2 October 1931. 28 KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep by de Ned. Herv. Gem. le Scherpenisse en le St. Annaland door ds. J. C. Terlouw te Kamperveen. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Wolfensberger en nam. 2 uur ds. de Gldts, Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam 2.30dr. Veltenaar. Gerei. Gem. voorm. 9.30 Dam. 2 en 'a avonds 6 unr leeskerk. In het gebonw Vischstraat no. 12 voorm. 9.30 nam. 2 en 's avonds 6 uur leeskerk Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Van Rootselaar en nam. 2 uur leeskerk. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 dhr de Vries en 's avonds 6 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avouds 6 uur leeskerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. Van Rootselaar Doopsbed. Geref. Gem. voorm. 9.30, nam 2 eD avonds 5.30 leeskerk. St. Maartensdijk Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uur ds. de Bres. Doopsbed. Oud Ger. Gem., voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 leeskerk. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Moerman en nam. 2 nor leeskerk Oud Geref. Gem. voarm. 9.30 nam. 2 en 's avonds 5.30 leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 unr leeskerk en 's avonds 6 unr ds. de Bres. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 es 's avonds 5.30 leeskerk. Oud-Vossemeor. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Gidls en nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk voorm. 9.30, en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam 2 en 's avtnd» 6 uur leeskerk. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 25 Sept.I Oct. 1931. Geboren Janna Johanna, d. v. A. Bogert e. v. C. Quist. Levenloos aangegeven kind van J. Roufcema e. v. P. Baaij. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 2 Oct. 1931. Boerenboter f0.725 per pond. Roomboter f 0.725 Eieren f 5.per 100 stuks. Noteeriog te Middelburg, 1 Oct. Boerenboter (part. prijs) f 0.80. ST. MAARTENSDIJK, 1 October 1931. Per 100 K.Q. Bruine boonen f 9.f 11.— Erwten (groene) f 9.f 10.— Schokkers 10.15. Per 70 K.Q. f 2.25 Eigenheimers, witte blauw Zeeuvscbe bonte blauwe Uien, grootte, kleine 3.— f 3.— Per 60 K.G. f 1.40 2.40 Temperatuur van het Scheldewater te Tholen Sept. Graden C. Zaterdag 26 14,2 Zondag 27 14,2 Maandag 28 14,3 Dinsdag 29 14,3 Woensdag 30 14,2 Donderdag 1 14,2 Vrijdag 2 14,2 Aan heD, die iets te vorderen hebben vaD- of verschuldigd zijn aan de onder het voorrecht van boedel beschrijving aanvaardde nalatenschap van wijlen Mej. A. J. GOEDEGE- BUURE, weduwe A. R. DE BRE1J, overleden te TholeD, wordt verzocht daarvan opgaaf of betaling te doea teu kantore van notaris D. VAN DE VELDE te Tholen, uiterlijk 15 October 1981. 13 40672 Ondergeteekende, agent der P. Z. E. M. vnor Tholen, deelt mede dat bij hem reclames betreffende het niet goed functioneeren van electrische leidingen, kunnen worden in gediend. is Ook het aanleggen van nieuwe en huurkoopleidingen kan bij ondergeteekende geschieden. «675 A. P. M. V0ETS, Stoofstraat Tholen, 75 cent per pond. Lunchkaasjes, 1 p. prima volvet, 55 cent per stuk. Gekookte ham, 1e soort, per ons 25 oent. Prima Speculaas 3 pond voor ft.— Aanbevelend, 17 40678 Firma J. C. VAN OER STEL. wordt tegen de hoogste waarde op gekocht door A. P. M. V0ETS, Stoofstraat, Tholen. P.S. Nog door inkoop aangeboden een paar oude gouden krullen en spelden. 13 40677 1 Nieuw Kookfornuis Etna 40 L. f 17,50 1 Nieuwe Ketel m. deksel 40 L. f 6,50 'J Maat 20 L. m. 2 ooren f 6,50 1 Nieuwe Bascule 150 Kg. f 13,75 '1 Gebruikte Ketting 20 M. lang f 7.50 1 Koperen Kg. geijkt f 2,75 Aardappelmolens f 3,00 Stormlantaarns f 1,35 4 Koffiemolen Am. 2 w. f 12,50 1 Gebruikte Drijfriem 12 M. lang. Traanolie, Wagensmeer, Touw. J. HEIJB0ER, Tholen. Gevraagd: 24 40671 2 gebruikte Petroleumkachels. TE KOOP AANGEBODEN: Een zoo goed als nieuwe eikenhouten Te bevrBgen aau het Bureau v. d. Blad. 10 40674 van Voets' batterijen voor zaklantaarn a 35 cent per stuk. A. P. M. VOETS, 9 Stoofstraat, Tholen. 40676

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1931 | | pagina 3