Quaker Ook de tegenwoordige groote pakken Let op Rust, kalmte en zelfbeheersching zijn om bij onverhoopt voorkomende ongelukken geoeesk. hulp te knnnen verleenen, welke halp gelukkig niet ooodig is geweest. Hierna werden door verschillende vereeoi- gingen de oefeningen uitgevoerd, die een duide lijk beeld hebban gegeven dat Gymnastiek een gezonde uitspanning is, die niet genoeg kan worden beoefend. Ten ongeveer zes unr werd afgemarcheerd en werd aan de vaandels van de verschillende ver- eenigingen op de Markt een herinneringsliot gehecht. In den stoet verleenden *Concordia en fOad- Vossemeers mnziekvereenigiog* houne mede werking, terwijl fConcordia* op hel terrein de oefeningen muzikaal opluisterde. Des avonds gaf Oud-Vossemeer's mnziekvereenigiog een uit voering op de Markt. Met medewerking van de P.Z.E.M. had beide avonden een verlichting van het Stadhuis door middel van Floodlioght plaats, die en toren en het gebouw zeer fraai deden oitknmeo. dragen dit handelsmerk, de garantie voor zuiverheid en kwaliteit. Quaker havermout is alleen echt in de geel-blauw-roode origineele verpakking. Verzamel de bons voor zwaar ver- zilverd tafelzilver zonder reclame erop, welke zich in elk pak bevinden. BUITENLAND. Staatsgreep in Oostenrijk. In een uur van den drukkendste nood in ons vaderland heeft een klein gedeelte der bondsbroeders, zonder eenig verant- woordelijksgevoel of geweten, ons Oosten- rijksche vaderland met misdadige lichtzin nigheid in een toestand gebracht, die in het binnenland en in buitenlandsche be trekkingen ondraaglijk gevaar had kunnen doen ontslaan. Het is de plicht van het geheele vdlk, maar in de eerste plaats van de aangestelde leiders en de grondwette lijke regeering dit gevaar met alle mogelijke wettelijke middelen en met de meeste ge strengheid te keeren, teneinde niet alleen de geschonden rechtsorde te herstellen, maar ook alle maatregelen te treilen, opdat de misdadige voeling onderdrukt worde en een herhaling van den gelijke hoog verra derlijke aanslagen in de toekomst uitblijve. In dit noodlottig uur is het een troost, dat de bondsregeering beproefde en betrouw bare machtsmiddelen ter beschikking staan in het bondsleger en de gendarmerie, welke tegen alle woelingen zijn opgewassen. Ook de bondsspoorwegen, telegrafie en telefonie hebben hun plicht volkomen ge daan. De bondsregeering zal plichtsgetrouw de schuldigen met de meeste gestrengheid ter verantwoording roepen. Aldus luidt de proclamatie welke de Oostenrijksche bonds regeering bij de omwentelingspoging van Dr. Pfriemen, leider van dat deel van de Ileimatschutz (burgerwacht) dat vroeger onder aanvoering stond van prins Stahrem- berg en vooral invloed heeft in Stiermar ken. Boven Oostenrijk en Salzburg, heeft uitgevaardigd. Zooals men weet is de putsch mislukt, maar ze heeft aan de samenwer king der verschillende politieke partij en in het arme Oostenrijk zeker geen goed ge daan. Die samenwerking dreigde toch al reeds, door wederzijdsch wantrouwen, ver loren te gaan. Thans werd zij al op een zeer zware proef gesteld. Reeds aanstonds beschuldigden de sociaal dem. er de Stier marksche politie van, na het mislukken van den opstand, veel te slap te zijn op getreden bij het in hechtenis nemen der revoluteerenden en het in beslag nemen hunner wapens. Later werd deze beschul diging ook geuit aan het adres der Oosten rijksche bondstroepen, onder leiding van Yaugoin. En in hun oproep aan het Oosten rijksche volk verklaren de sociaal-dem. „Het geduld der Oostenrijksche arbeiders is door den opstand uitgeput", lntusschen melden de berichten dat de fascistenleiders waaronder prins Stahrenberg werden ge arresteerd. Aanslag op een D-trein. Een stel onverantwoordelijke individuen de kerels lijken wel razend te zijn ge worden pleegden een noodlottigen aan slag op een D-trein BoedapestOstende, de zgn. Oriënt-Express. Op een brug over een bergkloof, lang 00 meter, was een bom gelegd, waardoor de locomotief en zes wagens in de diepte stortten Er zijn meer dan 20 dooden en een groot aan'al gewon den. Een aanslag te plegen op een of ander persoon kan moeilijk de bedoeling der misdadigers geweest zijn, want op een andere brug was "eveneens een helsehe machine gelegd. Vergeefs vraagt men zich af, wat in een dergelijk verwarde brein toch wel moet omgaan Gandhi te Londen aangekomen. Onder de toejuichingen van vele dui zenden is Gandhi, de leider der Indische Congrespartij, in Londen aangekomen. Vallabhai Patel een andere Britsch-Indische leider die thans in Londen vertoeft, heeft verklaard, dat de congresmaanden aan Engeland een laatste kans willen geven. Mocht de Londensche conlerentie wederom resultaatloos eindigen, dan zal de Britsche handel in Indië definitief vernietigd worden. Erg bemoedigend klinkt het niet! Het proces Moulin. In Rome werd de Belgische leeraar Moulin door de speciale rechtbank tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Senator de Brouckère. de Belgische sociaal-dem. is een de;* weinige anti-facisten, welke de zittingen heeft meegemaakt. Hoewel wij gaarne eenige gedeelten van zijne beschrij ving van den loop van het proces zouden vermelden, moeten wij hiervan wegens plaatsruimte afzien. Slecht één passage vermelden wij met eigen woorden. „Wat doet men toch met de gevangene? laat de Brouckère een journalist zeggen en deze vervolgt: „Ik heb er hier al zoovelen zien staan. Ze zijn allen precies gelijk. Mis handelen doet men hen niet. Dat weet ik zeker. Maar welke middelen gebruikt men dan toch, om gezonde menschen in weinige maanden zoo totaal te breken Fossati was de verrader van Moulin. Zijne pogingen om achter de geheimen van Basanesi, de vlieger die anti-fascistische lectuur boven Milaan uitstrooide, te komen waren mislukt. Dat schijnt men hem in Italië erg kwalijk te hebben genomen. Fossati moest een succes boeken om weer in de gunst te komen. Moulin werd slach- offer van zijn verhoogde activiteit. Orkaan teistert midden Amerika: Een vreesdijke orkaan heeft midden Amerika, speciaal Honduras, geteisterd. Er moeten bij den typhoon wel duizend menschen om het leven gekomen zijn. Men is thans bezig de levensmiddelenvoorzie- uing in de geteisterde streken te organi- seeren. Eenige oorlogsschepen verleenen daarbij hunne medewerking. Vliegerongeluk. De Fransche vliegers Lebrix en Doret, die met den mecanicien Mesmin uit Le Bourget waren vertrokken om een non stop vlucht Parijs-Tokio te ondernemen met hun vliegtuig Trait d'Union, zijn nabij het Oeral- gebergte omlaag gestort. Slechts Doret zal naar Frankrijk terug- keeren van den tocht, dien de drie makkers met zooveel vertrouwen hebben onder nomen. lntusschen wordt reeds van ver schillende zijden critiek uitgeoefend op den financier der affaire (de bekende parfum- fabrikant Goty). De tocht zou onvoldoende zijn voorbereid. De strijd om Curtius. In Duitschland wordt er een verwoede strijd gevoerd om Dr. Curtius, dat is de minister van Buitenlandsche zaken. Met de' tariefunie met Oostenrijk heeft hij een echec geleden. Hij is geretireerd, maar stond daarbij voor het dilemma, dat hij in zakenopzicht moest kiezen tusschen vriend schap van Frankrijk of die van de nationaal- soc. Hij koos de eerste en staat nu bloot aan de critiek van rechts. Men verwacht zelfs dat hij zal vallen. Het is niet te hopen, want de soc. democr. hebben reeds aan gekondigd tot de oppositie te zullen over- loopen, indien een persoonlijkheid van Dr. Curtius staat, of een tegenstander is van de toenaderingspolitiek, tot zijn opvolger zou worden benoemd. Een dergelijke oppo sitie kan Duitschland op het oogenblik niet verdragen. Communistische Burgemeester. Een Berlijnsche advocaat, die communist is, werd eenigen tijd geleden tot Burge meester van Boïzenburg gekozen. Hij wil eens, naar het lijkt schoon schip maken. Bier- en „burger" belasting worden afge schaft. Voor zoover de arbeiders door de noodverordeningen belast worden, zullen deze noodverordeningen niet worden door gevoerd. De bedrijfsbelasting behoeven de kleine zakenlieden niet meer te betalen, terwijl de werkeloozen wateren verlichting kosteloos hebben. Voor het overige zullen de stedelijke tarieven progressief worden berekend. De politie wordt ontbonden, in de plaats hiervan komt een arbeidersweer, die betaald zal worden, door een bijzondere omslag der werkgevers. Het klinkt alles niet onaardig. Alleen vreezen wij, dat hij niet heei lang burgemeester zal blijven. waarschnwiogsscboteo, op het geluid waarvan een verkeersagent toesnelde, die den vluchteling pakte. Geboeid werd bij daarop met zijn natte kleereo naar bet instroctiegebouw overgebracht. Slechte zomer voor Schevingen. Het slechte weer heeft gemaakt, dat er dit jaar |in Scheveningen alles behalve goede zaken werden gemaakt. Wij vonden ergens eene opgave van het aantal zomersche, goede en slechte dagen ia de maanden Mei tot eu met Aug. en van 115 Sept. Ze volgt hier: Aantal zom. dagen. Goede dagen Slechte dagen Mei Jnni 4 Juli 5 Aognstos 3 Sept. 115 0 De cijfers s| den naam Mijnhardt bij het koopeo van poeders. Alléén voorzien van den naam Mijnhardt, wordt echtheid gegarandeerd. 6 40628 BINNENLAND. Eene sensationeele ontvluchting. Voor den rechter van industrie te Amsterdam moest verschijnen een 22 jarige jongeman, be schuldigd van aauranding te Bussum van een meisje dat in een laauije eikels liep te zoeken. Hij werd gebracht in gevaogenisauto door een rijksveldwachter. Op een gegeven oogenblik rnkle bij zich lor, rende door de tnin van het geboow ei spring te water. De rijksveldwachter loste 13 14 12 14 8 18 9 19 1 14 voor zichzelf en men be grijpt dat onder zulke omstandigheden (er waren in 4V2 maand 15 zomersche dagen) een zomer bedrijt niet rendeereu kan. Strafzaak ongeluk op overweg Blerik. Voor bet Bossche gerechtshof werd in hooger beroep behandeld de strafzaak in verband met het noodlottig ongeluk op den overweg nabij Blerik, Ook hier werd tegen de schuldige wachteres één maand geëischt. Het mensch heelt 15 kinderen is zeer zwak en heeft vaak duizelingen. Ze had daarom reeds enkele malen om over plaatsing gevraagd, op welke verzoeken evenwel afwijzend werp beschikt. We gelooven dat aan eeue vrijspraak niet velen aanstoot zonden nemen de wachteres is toch al voldoende gestraft. Benzinebelasting. Onze minister van Fiuanciën heeft in een intervieuw verklaard, dat de begrooting van 1932 sluit met een tekort van niet minder dan 75 millioen galden. De millioenenrekening zal ons inlichtingen geven over de wijze waarop dit tekort zal worden weggewerkt. Op het oogenblik weten wij nog slechts, dat er eene benzinebe lasting zal komen. Ze zal ongeveer 3 cent per liter bedragen en ongeveer 7'/^ opbrengeD. In Duilschland betaalt men volgens de beer De Geer 24 cent, in Zwitserland 20 cent en in Oostenrijk België en Frankrijk 17 a 20 cent per Liter. Daarom lijkt ons deze belasting nog zoo kwaad niet. Circus Sarrasani- Het grcoiate circus van Ëuropa, misschien wel van de wereld heeft deze week onze grens ovei- schreden. Wel is naar het ons voorkomt de be langstelling der bevol&ing voor dergelijke diDgen niet meer zoo groot als vroeger, maar de heer Sarrasani, zal dunkt ons zich met te beklagen hebben, te oordeelen althaos naar de reclame die door de pers gemaakt wordt. Alleen vraagt men zich af, hoe in dezen malaisetijd een der gelijke inrichting nog kan blijven bestaan. Hoeveel moet daar niet ontvangen worden om de koaten le kuunen dekker. Bestuursoverdracht in Indië. In de zaal van den Volksraad heeft op plechtige wijze de overdracht plaats gehad van het bestuur over Ned. Indië. Jhr. de Jonge de nienwe Gouverneur-Generaal wees daarbij op de groote beteekeois, wtlke de groote bedrijven voor de geheele Indische samen leving hebbeo als werkgevers, belasting-objecten en exporteurs en vervolgde „Wij kunnen hen niet missen en gaat het bon slecht dau ondervindt de staatshaiBhonding daarvan in de eerste plaats de nadeelige gevolgen". In de gegeven omstaodighedeu men weet dat er tegen de benoeming van den as-directeur der Koninklijke nogal critiek is gerezen ware het wellicht verstandiger geweest, zolke woorden maar niet te zeggen. Vooral nu de nieuwbe noemde meeude te moeten opmerkeo, dat men zich moet weten te beperken io zijne wenschen en het zwijgen moet weten op te leggen aan theoretische voorkeuren die geld kosten om te komen tot het voor een gezonde staatshuis houding eerste noodige, te weten een sluitende begrooling. Troonrede. Het staatsstuk, met welks voorlezing H. M. de Koningin dit jaar bet parlementaire zittings jaar geopend heeft, moet velen wel in hnnne verwachtingen teleurgesteld hebben. Er is een crisis, eene wereldcrisis, ontzettend iD omvang, ongekend in intensiteit. „De economische toestand baart voortdurend zorg". De gezondheid van 's laoda financiën wordt voortdurend bedreigd. De halve troonrede is een lange jeremiade. En zocht men nn het geen toch begrijpelijk is naar een antwoörd op de vraag, wat de regeering in het komeude jaar vau plau is te doen om aan de moeilijk heden het hoofd te bieden, dan tracht men de quadratuor van den cribel te vinden. M.a.w. men zoekt tevergeefs. Zeker, er staat wel wat in. Er wordt gezegd„De noodzakelijkheid van h« behond van bet financieel evenwicht stelt eischei do aan buitengewone ingetogenheid en offerziu" Kijkt- en misschien ook gemeente-ambtanare zullen een veer moeten laten. En ook word aangekondig, „andermaal tijdelijke maatregels zullen worden overwogen om sommigen bedrijft takken, by wier handhaving het geheele vol belang heeft, voor ondergang te behoeden. Bovendien wordt opgemerkt, dat „tegen d velerlei maatregelen, welke voortgaan hetuation&i ei ruilverkeer te belemmeren, werkdadige waakzaan heid geboden is". Maar wat men mist in d Troonrede is de krachtige taal van iemand, di weet wat hij wil en er dan naar handelt. Kortoi men mist het groote initiatief vao den ware „regeerder". Het is een Troonrede, arm ai aangekondigde onderwerpen, rijk aan maninge tot de uiterste voorzichtigheid en ze komt ?j minister de Geer. Het geluid van de bewiudi heden van Defensie, van Onder wijs, van Watei staat wordt er niet io geboord en de stem va anderen wordt geheel overschreeuwd door ht machtige geloid van onzen minister van Financiën die commandeert„Handen op de zak.' Een der voornaamste plannen welke de regee ring heeft, is de instelling van een Departemea van Economische Zaken en Arbeid, de afdeelinge voor volksgezondheid, werkeloosheidsverzekerin en arbeidsbemiddeling worden bij het Dep. va Binneolandsche Zaken ondergebracht. Terwijl deze tijd van druk de bindendverkli ring der collectieve arbeidsovereenkomst urgentie doet verliezen, versterkt hij de wei schelijkheid eener wettelijke bedrijfsorganisatu wordt er verder betoogd. Hetgeen wel te beteeken zal hebben, dat ht beter is, over zulke dingen maar geen woordt voil te maken. Het zon ons tenminste ster verwonderen, wanneer men dit jaar met eet „wettelijke bedrijfsorganisatie" voor den dag kwat in weerwil van alle nrgentieverklaring door 1 K.K. Arbeidsorganisaties. Wat verder van sociale maatregelen worl aangekondigd is nog eene nieuwe Veiligheids»! een wet tot bescherming der arbeiders in i buisindustrie, alsmede een ontwerp tot techaisch 'h herziening van de Ziektewet. Voor het overige willen wij kort zijn wordt de hoop uitgesproken, dat de ontwapening conferentie succes heeft. We worden even hei inoerd aan de onderhandelingen met België. wat de Koloniën betreft worden wij vei blijd met de mededeeling, dat de bevolking n Oost-Indië door overvloedige oogsten tot dusn gevrijwaard is voor voedselgebrek en in zooven beter in staat is gesteld de gevolgen van vei mindering der werkgelegenheid te verdrageü, In Suriname wordt getracht door mechaoi9»t vau het landbouwbedrijf, verbetering te brengt in den toestand vbb depressie. Tot lid van de Tweede Kamer is in vacature van den heer A. H. Gerhard, die b dankte, gekozen verklaard mej. A. de Jong Amsterdam. De katholieke Tweede Kanerlidclnb het in de vacature, ontstaan door het overlijden mgr. dr. Nolens, met bijna algemeene stemco tot voorzitter gekozen prof. mr. P. J. M. Aalben keeren weer terug na het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. 10 Glazeu Buisje 75 ct. 40627 Bij Apotb. en Drogisten. TH0LEN, 18 September 1931. Uit de Oude Dooi. Van een jaarmarkt. De vroegere jaarmarkt waren de kermissen, wie deze gelijk wil stel! met onze kermissen, zou zich deerlijk vergisw bet nu uitspanning, toen was handel de hoof toon. Vao zoo'n kermis te Goes lezen wij io t beschrijving in 1549 o.rn. „op de groote mit vinden wij de lakenkrameo, eerst van Goes u dan volgen Middelburg eu Veere, dan sluit xi aan Zierikzee, de Zaid-Bevelandsche zusterit Reijmerswaal heeft hun burgers een plaats die van Tholen zien inruimen. De Hollandse lakenkooper vormt door zijn plaatsing die Tholen en vóór die van Brabant, als een schal die twee verschillende ketens aaneenhecht ei Schoenmakers, kousenwevers, smeden enz. hebb er hun gevaarlijke handwerken, specerijkrami en „vette waeriers" hebben er hon waren t« toongespreid, bedden, paarden, rnnderen en ani vee, kisten, schrijnen, resoren, aardewerk, werk, tot zelfs ook beelden en brieven vanwt de kerk", geven aan een boLte mengeling zaken doen op zoo'n kermis. Evenwel ook vermakelijkheden zijn niet vergeten en een voerige beschrijving daarvan geeft duidelijk ai dat naast dezen handel ook de kermis van dagen reeds toen ook mede een factor was, Onbestelbare brieven en briefkaarten, welke de afzenders onbekend zijn. Binnenland (Brieven) Ter post bezorgd te Tholen. Magazijn ^Het Molenwiekje" Scheveningen Binnenland (Briefkaarten) Ter post bezorgd te Sf. Anoaland. Zonruiter L., Noordwelle. f$Nota. Aanbevolen wordt om het adres afzender op de stukken te vermelden, op' deze bij onbestelbaarheid kannen worden tem gegeven. Voorts is het gewenscht alle per p1 te verzenden stokken steeds van een volle' adres - straatnaam en huisnummer - te voorzi De collecte van het Groene Krnissptl heeft opgebracht f 77.58. u

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1931 | | pagina 2