PUROL Ge Trouwen Doorzitten Stukloopen Zonnebrand Smetten Tandarts De Rijke MONDARTS tr BERNHARDI Tandarts v.d. Velde Drogisterij Je adres. Gaat i een vordering tot schadevergoeding tegen Klippel in wegens onrechtmatige daad. De rechtbank te Breda wees deze vor dering toe, welk vonnis in hooger beroep door het Bossche hof werd bekrachtigd. Van dit arrest voorzag Klippel zich in cassatie, doch aangezien daarbij de voor geschreven termijn niet in acht genomen, werd hij door den Hoogen Raad in dit beroep niet ontvankelijk verklaard. Voorts heeft de Hooge Raad het cassatie beroep verworpen van Klippel, tegen een arrest van het Hof te 's-Hertogenbosch, waarbij hij eveneens wegens onrechtmatige daad is veroordeeld tot een schadevergoe ding aan de Sloomtramwegmaatschappij AntwerpenBergen op ZoomTholen. KonIJnendief. Toen de klecobezitler Sp. te Poortvliet op 2 Jooi jl. uit een zijDer klemmen eeu gevangen konijntje wilde halen bleek dat 'n ander hem vóór was geweest en voor den rechtmatig eige naar slechts 'n plokje wolhaar achterliet. Voor het stelen vao 't konijntje moest Maan dag te Breda voor den Politierechter terecht staan, zekere M. G., die door een andere Poort- vlieter bij de klem gezien was toen bij er het konijn uithaalde. Verdachte, oiet verschenen, had bij het onder zoek beweerd dat ie 'n kat uit de klem verloste eo geen konijn. Maar waar de getoigen zeer positief waren in ban verklaringen achtte de OIT. van Jastitie zoowel als de •Politierechter de schuld vau G. bewezen. Met gevolg dat ver dachte bij verstek veroordeeld werd tot f 15 aabs. 10 d. hechtenis. Kermiswee. Tijdens de kermis te Scherpenisse kreeg de 22-jarige arbeider P. J. uit Tholen het aan den stok met den rijksveldwachter waarbij bij deu ordebewaarder sloeg. Onze J. kwam hierdoor op de bon en moest wegens mishandeling van een ambtenaar in functie Maandag voor deu Politierechter te Breda verschijnen. Hij ont kende ten stelligste, maar werd uiet geloofd. De verbalisant vertelde hoe J. voor 'o café tij dens dé kermis tegen bem was opgetreden waarna de Off. van Justitie f 4-0 sub. 40 d. hechtenis vroeg. J.'s verdediger bepleitte een geringere boete maar de Politierechter, nota nemend van ver dachte's strafblad waarop al meer straffen wegens mishandeling prijken, gal hem een vonnis con form den cisch vao het O. M. Kantongerecht te Tholen. 29 Juni 1931. Door den heer Kantonrechter alhier zijn heden veroordeeld, wegens Overtreding der motor- en rijwielwet en rijwielreglemeot. J. C. v. L. te Slavenisse tot f 10 boete of 5 degen hechtenis. L. v. d. V. te Slavenisse tot t 10 boete of 5 dagen hechtenis, S te St- Aoualand, C. G. P. te Tholen, P. M. H. te Oud-Vossemeer, P. v. D. te Ood-Vossemeer, Ca. Pa. L. te St-Annaland en A. v. B. te St-Maartensdijk, ieder tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap. G. P. te Rotterdam tot I 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding der leerplichtwet. A. K. te St-Annaland tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. Overtreding der ijk wet. I. M. H. te St-Maarteoedijk tot f 3 boete of 3 dagen hechtenis met verbeordverklaring van het inbeslaggenomen gewicht. Rijden of loopen over verboden grond. M. C. B., S. A. B., M. S. B. en T. A. B. allen te St-Philipsland ieder tot f 2 boete of 2 dagen hechtenis. GEMENGD NIEUWS West-Kraaijerische weg. ,De B. B. N., Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland richtte zich tot Gedeputeerde Staten van Zeeland mst een adrss, betreffende de Wsst Kraaijert d\jk en den Wertkraaijertschen weg. Tengevolge van den slechten toestand, waarin de Westkraaijeridijk zich bevindt, begoD het autoverkeer meer en meer gebruik te maken van den West- Kraajjerlsenweg, die midden door den polder loopt en de koris'.e verbinding met 's-Heerenhoek geeft komende van den Rijksweg (den Postweg). De staat van onderhoud van deu West-Kraaijerlschen weg Iaat thans zoer veel te wenschen over en in verband met daaromtrent ingekomen klachten wendde de B. B. N. zich om verbetering, speciaal van den "Wesi-Kraaijerischen weg, tot het Polderbestuur. Algemeon is men de meening toegedaan, dat deze weg door ligging en gesteldheid zich het meest eigont voor hot doorgaand snelverkeer. In antwoord op de klachten deelde het Bestuur van den West-Kraaijertpolder mede, dal de voorge brachte klachten uiet onjuist waren. Het Bes'.uur voegde daaraan toe, dal vooi de behoeften van den afvoer der landbouwproducten de weg steeds in voldoenden staat van onderhond kon worden gehouden, doch het doorgaand autoverkeer, waarbij veel hoogere eischen aas de wegen gesteld worden, oorzaak is, dat de financieele middelen daaarloe thans niet meer toereikond zyn. In hoofdzaak is dit juist echter dient daarbij te worden opgemerkt, a priori de ho ige onderhouds kosten bot gevolg zijn van de omstandigheid dat de constructie van den weg niet berekend is op een in'eusiof verkeer met motorrijtuigen. Als de weg gereconstrueerd en van een passend dek is ven zien, dan znlleu du onderhoudskos en zelfs belangrijk minder zijn, dan thans het ge\»l iï. jjo middelen, beuoodigd voor de reconstruc ie van den weg echter, ontbreken en zonder hulp van de Provincie zal het Polderbestuur wel nimmer in staat zijn een reconstructie van den weg te beginnen, Onder deze omstandigheden is het te verwachten dat de weg steeds meer in bruikbaarheid achteruit gaat, waardoor de klachten dienaangaande in aantal en omvang zullen toenemen. Aaogesion in de practyk blijkt dat het doorgaand verkeer dezen weg uoodig heelt en verwacht mag wordeD, dal deze korte verbindiog in de toekomst onmisbaar zal zijn, is er alle aauleiding de opname van dezen weg in het Provinciaal wegenplan te overwegen. Het Polderbestonr zal bet beheer eu onderhoud van dezen weg op redelijke voorwaarden aan de Provincie wel willen afstaau. Het gaf reeds te kennen, dal het tot algeheele medewerking bereid is en in de jaarlijksche onderhoudskosten eene bijdrage wil verleeneD overeenkomende met het gemiddelde van de kosten, die over de laatste jaren aan den weg werden besteed. De B. B. N. zou het in hooge male waardeeren indien Gedeputeerde Staten de opname van den West-Kraaijerlschen weg in hel Provinciaal wegen plan in nadere overweging zouden willen nemen. Weg in St. Philipsland. Vele klachten komen geregeld in over den zeer slechton staat van onderhoud van den weg gaande van het veer Anna Jacoba-Zijpe naar de Noord- Brabantsche grens. De B. B. N. Bond van Bedrijfs- autohouders in Nederland, heeft zich naar aanleiding daarvan gewend tot het gemeentebestuur van St. Phi- lipslaod om te verzoeken maatregelen te troffen, die eea spoedig herstel van den weg kunnen be vorderen. Een gelijk verzoek is gericht tot het Bestuur van het Waterschap Kumoirt, die mede onderhoudsplichtige van deze weg is. De dominee en de kraai. Dr. J. H. Gonniog J. Hz. te Bilthoven de bekende redacteur van het weekblad Puiël heeft een brief outvaugen van een lezeres, die zich bezwaard gevoelt over bet feit dat de predikant in haar woouplaais met een kraai speelt. Zij schrijft*Wij hebben hier op dorp een dominee die zijn plicht verzuimt, want hij speelt met een kraai, niet alleen in zijn tuin, maar op de open straat en dat is toch tegen God? Woord, want de herder moest naar de schapen kijken en met naar kraaien en zulk ontoig. We moeten aau de wereld niet gelijkvormig wordeo, vindt n ook niet ik dacht, n moest eens in Poiël over znlke dominees schrijven, wat moet de spotter wel zeggen van zalk een leeraar". Dr. Gunning dient baar op de volgende wijze van repliek Mijn waarde zoster Anna, wie weet hoe blij uw dominee is dte misschien wel allerlei lastige pietluttige bedillaars in zijn gemeente heeft,dat hij wel eens eventjes zich met een lammen kraai mag verpoozsu, wiens gekras hem wellicht nog veel prettiger in de ooren klink dan het vrome gezeur vao zoetere en broeders, die het zonnetje niet in hel water kunnen zien schijnen. Ik heb zoowat 50 jaar met allerlei bonden gespeeld en ik bezit er helaas geen op het oogeublik. Vindt o dat heel erg van mij P Ik verzeker o, zoodra ik er weer een heb, ga ik weer met bem spelen net als de Apostel Johanoes met zijn patrijs en dominee met zijn kraai. Eo hiermede, beste Anna, beveel ik a Gods eu Zijne heilige be scherming aan." De Nederlandsche sensatie is nn voor de eerstvolgende maanden hel Renzen- circus Gleich dat met het allergrootste succes haar tournee door Nederland begonnen is. De Nijuieegsche pers noemt Gleich, de circus- koning, als de baanbreker voor een nieawe ideale circuskonat eo hij geeft een programma zooais zelfs in Amsterdam nog niet gezien is. Circus Gleich komt in bijna iedere stad van Nederland, al is bet misschien ook maar voor enkele dageD, maar ieder moet dit werkelijk afwisselende wereldprogramma zien. Gleich is het circns dat Diet atleet) beloofde naar Holland te komen, neen het is er reed6 en mag zich zeer terecht wel het grootste circus van de we reld noemen. Binnen eenige dagen of weken zal Gleich ook onze stad bezoeken en we konuen ous verblijden zalk een onderneming in onze omgeving te hebben. De Gelderlander schrijft..,.. Gleich is inder daad het grootste circus en mag zich terecht den Koning der Circussen noemen. Zijn pro gramma's zijn van eerste klasse kwaliteit en zijn onderneming inderdaad een renzeocircus, zooals io Holland nog nooit te zien geweest is. (Boppé) Weer twee dijkgedeelten met elkaar verbonden. Woensdagmiddag werden weer twee dijkge deelten van den afsluitdijk WieriogenFries land met elkaar verbonden. Het sluitgat, waar voor kort geleden het orgeluk met de sleepboot ffVeergal" plaats had, is n.l. gedicht. Thans blijven alleen nog open de sluitgaten bij de middelgroudeo eu de Vlieter. uitslag 3—0 O. V. C. I tegen Halsteren I 1bij loting O. V. C. gewonoeo, waardoor herkansingsstiijd tnsschen O. V. C. I met D.0 S.C.O. 111 te Bergen op Zoom, uitslag l0 waardoor 2 eerste prijzen aan O. V. C. ONDERWIJS. Scherpenisse. Geslaagd voor bet Mercurios- diploma Boekhouden de heer A. Hartog D.Jz. Geslaagd voor de hooldacte bewaarschool- onderwijs, practisch gedeelte, Mej. J. P. van der Weele van hier, thans te Rotterdam. Oad-Vossetneer. Medegedeeld wordt dat lot onderwijzeres te Zwartemeer is benoemd mej. T. Stelwagen van hier, tbaus als onderwijzeres werkzaam aau een Chr. School te Moerdijk. Geslaagd voor het eindexamen aan de Hoogere Burgerschool A (Hoogere Handelsschool) te Middelburg de heer A. F. Hanssens te Slavenisse. SPORT. Ten ernitigsfe zij daarom iedereen gewaarschu niet in te gaan op aanbiedingen, voor de bestrjji van plantenziekten door londreizsnde lieden, daa deugdelijkheid en de noodzakelijkheid van'de strijdiogen, die zy willen uitvoeren, in geen et >ko opzicht vaststaat. Inlichtingen over de noodzakelijk! et van bestrijding, de deugdelijkheid van de daarb jgj gebruiken middelen en de te volgen melho kunnen kosteloos verkregen worden by den Plau ziektenknndigen Dienst te Wageningën en bij d verschillende plaatsen werkzaam gestelde ambten van dien Dienst. gel POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Nieuwe telefoonaansluitingen. 4 Poortvliet R. Verborg te Strijeoham. V1SSCHERIJ Oud-Vossemeer. Voetbalwedstrijd tosschen O. V. C. III alhier eo S. V. C I te 8t-Maar tensdijk, uitslag 21 in voordeel S. V. C. Tc Halsteren weid Zondag door O. V. C. gespeeld tegen a. v.: O. V. C. II logen Halsteren II, INGEZONDEN. Oesters. Er wordt verhaald, dat Athenaeus heeft geboek staafd, een merkwaardig feit betreffende verzending van oesters en wel, dat toen Koizer Trajanus de Parthen bevocht en zich op grooten afstand van de zee bevond, Apicius hem versche oesters zond, die hij dank een zeer schrandere door hem uitgevonden behandeling in leven hield werkelijke oesters en geen vnlsche, zooals een bedriegelijke kok aan Ni- comedes, koning van de Bithyniers, valsche ansjovis voorzette, toen hij ver van de kust verwijderd zijn verlangen naar die dieren had te kenüen gegeven. Onder de vyauden van de oesters, zoo wordt verder gezegd, heeft de oudheid eveneens een vertegenwoor diger en wel in den persoon van Seneca (pl m. 50 jaar na Chr.), die geweldig uitvaart tegen de Qfister, het met modder gemeste beest, dat den naam van voedsel niet verdient eu alleen geschikt is, om hem die reeds verzadigd is nog meer te doen eten, wat zonder twijfel zeer aangenaam is voor veelvraten, die er van houden zich vol te stoppen met zulk voedsel, dat gemakkelijk naar beneden glijdt en zeer licht terugkeert. De wijze waarop do ouden oesters verorberden rauw, gekookt, gebraden enz. was zeer verschillend een bepaald soort vau brood „panis ostre orins", oester-brood zouden wij zeggen, werd met oesters gegeten en het ontbreekt in geen gevafaan recepten om oesters klaar te maken en te koken. Oppianus beschrijft de wijze, waarop een soort krab zich toegang tot het inwendige van ten oester weet te verschaffen. Als de Oester haar schelp geopend heeft, weet de krab heel handig een steentje er binnen te plaatsen zonder eenig gevaar te loopen en rustig naast de oester gezeten geniet de krab vervolgens het smakelijke voedsel. Dat de zeesterreu, ook in onze Zeeuwsche Stroomen door de oestervisschers zoo zeer gehaat, eveneens de oesters belagen was den ouden zeer goed bekend. De genoemde schrijver stelt het voor, alsof de zeesterren puntige arm (straal; in de gapende schelp zou steken en haar daarna uit zuigen. Over den invloed va.n de maan op den groei der oesters zijn do ouden zeer eenstemmigeen der schrijvers geeft een heel verhaal, waarin over dipn zelfden invloed zoowel op den groei van de oesters als op de grootte van de oogen van een kat en op het tieren van de uien wordt uitgewijd. Het geloof in den invloed van de maan op den groei van de oester bestond nog iu 1666; in de „Philosophical Transactions" van dat jaar worden reizigers, die naar Indië gaan, uitgenoodigd cr op te letten of die invloed in Indië niet op tegengestelde wijze werkt. Bij de landbouwers van ODzen tijd heeft de maan nog wel degelijk invloed op den groei der planten, dit kan men eiken dag haast hooren, maar onder de visschers hoorden wij daarvan nimmer gewagen, ofschoon hei wel mogelijk is, want oude gewoonten sterven niet vlug uit. Ook bestoDd bij de Romeinen reeds hot gebruik elkander oesters ten geschenke te zenden. Ausonius schrijft een vermakelijken brief aan Theon, die hem 30 (slechts tweemaal 15 en niet meer) oesters had gezonden en Martialns drijft den spot met Papilus die zelf vrij povertjes dineerde, maar kostbare ge schenken van lekkernijen, waaronder oesters, aan zijn vrienden zoud om er mede te krBuen. Ergens andera zegt Martialis, dat Sanctra, de gulzigaard, de gewoonte had den schotel met de donkere baarden der oesters vau de tafel weg te kapen. Wordt vervolgd. Uit de Oude Doos. Een halve eeuw. geleden was hot de gewoonte bij bijzondere feeslelijke legenheden jtpektonrien"' zeide men ouden tijd, later ateertonnen" te brand wij herinneren ons nog uit onze je hoe op 's Konings verjaardag '19 Feb. d. i. Koning Willem 111 des avo zulke teertonnen en andere voorwerpei brand werden gestoken en een,verbazen! indruk op ons maakte. In oude da werden bij gelegenheid van merk waan gebeurtenissen im vele plaatsen de klokl geluid en pektonnen gebrand en uit sla Ij- en dorpsrekeningen zouden daaromtr nog wel merkwaardige voorvallen kum geput worden. Zoo wordt uit oude re jj ningen der stad Middelburg raedegede dat in 1627 de klokken werden geluid pektonnen werden verbrand, in verbt met de verovering van Groe. Er >veri 316 mutsaards aangekocht „gebruyejd de pektonneü" en 77 schooven gïui. V de viering van de verovering van plaat in Brazilië, voor de verovering van We en 's-Hertogenbosch in 1629 werden ruim 54 pond VI. pektonnen. In 1632 y de verovering van Maastricht 90 teerton en 625 toortsen voor 1-2 pond enz. In doozen vap30-60-90ct.Tube 80ct. Verkrijgbaar bij Apoth.en Drogisten. m en us lij Tholen (Hotel Zeeland) Dinsd. 3'/2—6>/2 uur. St. Maartensdijk (Van Iwaarden) Woensd. 9—11.30 uur. St.Annaland (Havenzicht) 10 Zaterd. 9-12 uur. 30406 Zitdag des DONDERDAGS I0-I2 ure, Hotel NELISSE te St. Maartensdijk. Tel. int. 3 THOLEN Markt 4 Zaterdags I-2.30 en 6-7 uur, 6 6267 Waarschuwing. Meermalen reeds hoeft de PlanteDziekteDknndigen Dienst gewaarschuwd tegen eenige personen, die er hnn werk van maakten zich bij boomgaardbezitters aan te bieden voor de bestrydiog voor plantenziekten in bon vroebtboomen door middel van bespniting, maar aan wier werk, noch aan de door ben gebruikte middelen eenig vertrouwen kan worden geschonken. Er bestaat thans aanleiding oui deze waarschuwing voor alle tuinders en bezitters van particuliere tuinen te herhalen, omdat gebleken is, dat de hier bedoelde personen, tegen wier werkzaamheid ook door den Commissaris van Politie te Wageningen reeds eenige malen openlyk is gewaarschuwd, hun praktijken niet meer beperken tot de bezitters van boomgaarden, fruit en particuliere tuinen, maar dat zij zich nu ook lot groenten- en bollenkweekers wenden. Zoo hebben zij zeer onlangs hun diensten aangeboden aan een lomatenkweeker voor de „bestrijding van ziekten" iu een tomatenkas voor een bedrag van f 45, terwijl het gewas in die kaï in het geheel geen bestrijding noodig had. 14 4U42Ü L. G. v. ZALTBOMMEL, Hoögstr. tegenover hel Stadhuis 36088 8 Aanbevelend. MAGAZIJN VAN GRAFMONU MENTEN EN MARMEREN SCHOORSTEEN MANTELS Steenhouwerij, Marmerhardsteen voor Bruggen,Sluizen,Gebouwen Slijpsteenen, odz. Straatkeien AUG. VAN DYCK—PETIT, Stationstraat - Bergen op Zoom 12 39136 BESTELT dan Uw trouwkaarten of circulairesbij ons of onze Agenten. LAGE PRI1ZEN. 20 37382 NETTE UITVOERING en bovendiefi wordt Uw Ondertrouw-advertenti gratis geplaatst in de lerseksct en Thoolsche Couran Firma J. M. C. POT, THOLEN.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1931 | | pagina 4