16» 17, 17, Grasverpachting. geo band Mn |ééf ig saldo van f 85,54. De begrooting werd tgcsteld in ontvaDg en ottgaaf op f1037.54. voorzitter deelt mede dat dit seizoen weer racht zal worden 4 avonden te geven, waarvoor sprekers zalleo worden aangezocht o. ro. dan genpemd. Dr. van der Sleen en Mevr. Broecke de Man. sla De heer vau Dijk gaf een vingerwijzing of Nut zich niet meer zon knnnen toeleggen zaken van Maatschappelijken aard. Aan de De Rnijterschool te Vliseingen is laagd voor assistent Machinist voor de Java- ia-Japan Lijn de heer P. de Heer Pz. - Maandag j.1. is aanbesteed het verbouwen de woning der Gasfabriek. Inschrijvers voor metsel- en timmerwek waren W. J. Gooter Poortvliet voor f 1046,50, J. C. van Driel id-Vossemeer voor f 1056,50. J. P. Deorloo 145, J. A. Verkouteren en A. dn Burck voor 245, L. W. Blaas voor f 1250. J. Vos f1252 W. J. Walpot voor f1396. Voor het schilderwerk werd ingeschreven door td. bakko voor f 357. C. van üullemen voor '1» C. W. Gelnk f379 en Firma W. C. de oge '350. Het werk werd gegund aau J. P. orloo voor f1145, en het schilderwerk aan ma W. C. de Lange voor f350. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft voorzitter der Gezondsbeidscommissie voor olen eo St. Philipsland herbenoemd dr. P. J. 0, linker alhier. De zitting van de Prov. Staten is bepaald Dinsdag 7 Juli des avonds balt acht, terwijl voorzetting van de zitting zal plaats hebben lensdag d.a.v- in welke zitting de leden van 1. Staten zollen worden gekozeo. Donderdag 28 Juli zullen de voorstellen van J Staten ter tafel komen. 8T. ANNALAND. Gekozen tot leden van den meenteraad op 11 Juni j.1. de heeren: D. Quakkelaar, A. C. Gelnk, C. M. Elenbaas, J. Heijboer, G. Goedegebnure, J, Hage en Prin8e. 8T. A-NiW 1 :-*rlijksche alge- eie vergadernPg'yi^U... A Utrechtsch nootschap van Kuüsten en' Wetenschappen fd in de sectie van rechtsgeleerdheid en Staats- tenschappen tot lid gekozen Mr. Dr. J. J. Iderman, geboren alhier, chef algemeene zaken derl. Handelsmaatschappij te Amsterdam. Door den Commissaris is aan Ch. Schipper, gN meente-veld wachter te St. Annaland, met ingang 1 Juli a.s. eervol ontslag verleend. OUD-VOSSEMEER. De uitslag van de stem- ng voor den Gemeenteraad op 8 Jnni 1931 als volgt Lijst 1 Staatk. Ger. partij Heijboer, A. C. 93, inteD, van den, J. 10, Dienst, vio, M. 2, D. Burgen,"' AatooIld!e Ba"-, A- 2, tola.1 foenidag de. eei or, op ket 'dsbondVermet, M. A. 147, ho «d giek en ar L. 54, Ampt, C. D. 12, Stel, De voorwaï, P. 8, Rij«tenbil, Johs. W. 1, tderen .wnj* Marinns 15, Quist, B. E. J 12. el ial 249 (234). Lijst 3 Roomsch Katholieke Staatspartij ie, M. J. 212. Mees, J. H. 1, Wit, de, C. 15, Zaode, vao der, J. A. Klerk, totaal 229 (227). Antirevolutionaire partij: L^'ndhout l> 142, Bevelander, A. L. 8, Duine Az. A. Witte, J. 6, Jeroense, P. 5, Wilde, de L. 5, custer, van der, J. 2, O/erbeeke. G. 1, totaal kfW). lijst 5 Christelijk Historische Unie Engels- den M. 125, Dienst, van G. 47, Poort- van J. 7, Dienst, van J. 3, Engelsman, J. W. 1, Aarnoudse Bzn., A. 1, totaal (175). Gekozen zijn A. C. Heijboer, M. A. Vermet, L. van Gorse', M. Daane, J. Mees, D. Lind- M. den Eugelsman. De tnsschen haakjes geplaatste cijfers geven uitslag vau 18 Mei 1927 aan. In de samenstelling van den Raad is wat de 'tijsterkte aangaat, geen wijziging gekomen. OUD-VOSSEMEER. Voor de bitrekkfng van kbaas bij het waterschap Oud-Vossemeer, in vacature ontstaan door het overlijden van dhr den Engelsman, hebben zich niet minder dan sollicitanten aangemeld. SCHERPFNISSE. Tot tijdelijk bestnnrslid van w Chr. Jongelingsver. „De Jonge Samnel" is ii noemd den heer H. Jasperse, zulks in plaats Q L. Verkerke, die vertrokken is. STAVENISSE. L.l. Zaterdagmiddag hield de leelingr „Tholen" enz. van het C. G. voor oderherstelliogs- en Vacautiekolonies hare jaar- gadering. De rekening en verantwoording over 30 gaf aau: Ontvangsten f 570.26, uitgaven '9.31, zoodat de kas sloot met eeu saldo van .95 aan contanten. Als bestuursleden werden 'benoemd Mevr. Wagtho-Reijersen Dr. Tazelaar benoemd als zoodanig Dr. Doinker. De heer^Buijze, die 24 jaar geleden de ver ding heeft opgericht eo al dieu tijd Voorzitter geweest, had gemeend met het oog op zijn 'tijd als bestnnrslid, doch ook als Vooreitter moeten bedanken. In diens vacature als lid 'd benoemd de heer S. Stoel en als Voorzitter Dnioker. ij monde van het oudste bestuurslid, dhr. Hage werden den heer Bnijze hartelijke woorden dank toegesproken. GEMENGD NIEUWS De bevolking van Zeeland. bevolking van Zeeland bestond op 31 Sember 1929 uit 124203 mannen en 128707 "uwen, totaal 247910 geboren werlen 2415 2407 vr.overleden zijn 1172 m. en 1198 vr., een vermeerdering bierdoor dos met 1243 m. en 1214 vr. Er vestigden zich in de provincie 7808 m. en 7215 vr., er vertrokken 8567 m. en 8331 vr., een verlies das van 759 ro. en 1116 vr. Op 31 Dec. 1930 bestond de bevolking uit 124687 m. en 123805 vr., totaal 248492 zielen. Levering Tarweoogst 1930. Het bestuur der Gewestelijke Tarwe- organisatie voor Zeeland deelt ons mede, dat de richtprijzen voor tarwe van oogst 1930 als volgt zijn vastgesteld prima kwal. (kropmeel) f 14.50 per 100 Kg. Ie 13.50 100 He 12.50 100 IHe 11.50 100 Waar deze richtprijzen kunnen schom melen en de Gewestelijke Tarwe-organi- satie voor Zeeland voor eventueele risico's of anderezins h.v. niet voorziene omstan digheden f2.50 per 100 Kg. inhoudt, zullen de uitbetalingsprijzen zijn resp. prima kwaliteit f12. Ie j> 11. He 10.— Ille 9. Deze prijzen gelden voor den boer, ge leverd geschoond franco pakhuis of franco schip. Bij verkoop kan men hiermee rekening houden. De ingehouden bedragen worden nader hand onder de leden-aangeslotenen ver deeld ponds-pondsgewijze naar de geleverde hoeveelheden. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot de kringsecretarissen. Het einde van de moordzaak-Lans. De ex-procuratie-houder van O., die we gens malversaties door het hof te den Bosch werd veroordeeld tot 2% jaar ge vangenisstraf, met aftrek der geheele pre ventieve hechtenis, zal 19 Juni a.s. in vrijheid worden gesteld. Zooals men zich zal herinneren, werd van O. verdacht, den moord op den heer Lans te hebben ge pleegd, doch in hooger beroep werd hij hiervan door het Bossche Hof vrijgesproken. Een indringer, die zich had vergist. Vanaf de bovenbalustrade van een non nenklooster te Maastricht werd aan voorbij gangers verzocht om de dichtbij wonende marechaussées te waarschuwen, wijl er zich een inbreker in het klooster bevond, Een der interne onderwijzeressen had in het middernachtelijk uur gerucht aan haar celdeur gehoord en was hevig geschrokken daar zij een inbreker had gezien. De marechaussées kwamen, doorzochten het gebouw en kwamen tenslotte met ge trokken revolver in de spreekkamer, waar aan een tafel een man zat te slapen. Toen hij uit zijn slaap gewekt was, verklaarde hij te meenen in zijn eigen woning te zijn Het W. C. raampje was losgeschroefd en wederom op zijn plaats gebracht hetgeen de volgende verklaring tengevolge had. Als hij laat thuis kwam, klom hij steeds door het W. C. raampje om oneenigheid met zijn vrouw te voorkomen. De man, die wel niet geheel nuchter zal zijn geweest, werd gearresteerd maar later weer vrijgelaten. Het bleek, dat een zijner dochters bij de zusters school ging. De hevig 'geschrokken onderwijzeres is den geheelen volgenden dag haar spraak vermogen kwijt geweest. Gebrek aan geschoolde krachten. In een uitnoodiging aan Amerikaansche ingenieurs om naar Rusland te gaan zeide de vice-president van de A mtorg (de sovjet- handelsdelegatie in Amerika) Johsul, dat hij geloofde, dat het vijfjaarsplan ernstig met mislukking wordt bedreigd, door het gebrek aan geschoolde krachlen. De sovjet-regeering wilde dit tegengaan door in 1931 meer dan 130.000 geschoolde buitenlandsche krachten aan te nemen. Engelsche onderzeeboot gezonken. In de nabijheid vau Weihaiwei (China) is de Engelsche onderzeeboot »Poseidon" door het Ghineesche schip »Yuta" aange varen en onmiddelijk gezonken. Volgens de eerste berichten worden er achttien leden der bemanning vermist, terwijl er een-en dertig gered zouden zijn, van wie twee overleden. Latere berichten melden dat er nog vier vermisten gered zijn. In dat geval zouden dus veertien opvarenden met de duikboot in de diepte zijn verdwenen. De »Poseidon" was een der nieuwste en grootste onderzeebooten der Engelsche Marine. Het vorig jaar in dienst gesteld, was zij toegevoegd aan de vierde onder zee-flottielje in de Chineesche wateren. Zij mat 1475 ton en was bewapend met een 4-inch kanon en acht torpedo-lanceerbuizen. Een vogelparadijs. In het dal van de Loisach in Beieren heeft een zekere baron Wacquant na jarenlangen arbeid een vogelreservaat aan gelegd, dat zeker eenig in zijn soort is. Veertig jaar van zijn leven wijdde deze Natuuronderzoeker aan de studie der orni thologie. In zijn reservaat bevindt zich in iederen boom en in iederen struik tenmiuste één nest. Van de „bevolking" van het reservaat maken ook bepaalde soorten van niet al te vernielzuchtige roofvogels deel uit. Deze vervullen eenigsziu,s de rol van „politie". In de slallen van den baron vormen vliegen een zeldzaamheid, aangezien zich daar ongeveertienduizend zwaluwnesten bevinden. In den tuin behoeft geen vrucht boom meer een lijnring en insectenver delging met behulp van vergiftige gassen en vloeistoffen is bepaald overbodig, omdat in 't reservaat, waartoe ook de tuin be hoort, meer dan 80.000 vogelnesten, die dagelijks meer dan 3000 kilogram insecten verorberen. Voor iedere vogelsoort zijn speciale broei- kastjes aanwezigook vleermuizen worden gehouden uit hoofd van hun insecten- verdelgende eigenschappen. Volgens het inzicht van den baron leeft de raenschheid in het tijdperk van de insecten. De natuur heeft de vogels be stemd tot bestrijders van de insectenplaag, nu hun andere voedingsmogelijkheden door de toenemende cultiveering gaandeweg verloren gaan. Cultuurland kan veel meer vogels voeden dan oerwoud, althans bij juiste beschermingsmethoden. SPORT. Oad-Vossemeer. Dit voorjaar werd onder leiding van den onderwijzer Boot alhier een korf balclob opgericht met den naam Be Qaick, die weldra terrein vond om haar oefeningen aan te vangen, Zaterdag jl. werd de vuurproef van den eersten wedstrijd gewaagd en gespeeld tegen H. M. S. van Dinteloord, die reeds op een tieojarig bestaan kan bogeD. Zooals wel eenigszins te verwachten was, viel dit niet mee de uitslag was 103 in voordeel H. M. S. Een volgende maal hoopt men meer sncces te hebben en zal gespeeld «orden tegen de korf bal vereeoigiog te St. Maar tensdijk. Er was voor den geheelen wedstrijd veel be langstelling, het publiek was in grooten getale aanwezig. Tholen. Zaterdagavond speelde T. V. V. II op haar terrein eeo wedstrijd tegen S. V. C. I te St. Mavrtensdijk. De wedstrijd werd door T. V. V. II gewonnen met 20, zoodat ze in het bezit kwam van een plaquette, waarop een voetballer was afgebeeld. Deze was geschonken door deo heer Joh. Beokelaar. LANDBOUW EN VEETEELT. Hoofdbestuurs- en algemeene vergadering der Z. L. M. De eerstvolgende vergadering van het Hoofd- bestuur der Z. L. M. zal worden gehouden op Dinsdag 14 Jnli e.k. te Wissenkerke, terwijl de Algemeene Vergadering op Woensdag 15 Jnli wordt gehoaden. Hierop zallen een tweetal onderwerpen ioge- leid worden. In verband met de tijdsomstandigheden zal de kring Noord-Beveland dit jaar geen tentoon stelling organiseeren. Na de algemeene vergadering zal een eenvou dige maaltijd worden genuttigd, waarna in den namiddag een rijtoer wordt gehonieo over het eiland. KERKNIEUWS. De „zilveren koorde". De Geref. Kerkeu in Nederland staan er zeer op dat er geen „zilveren koorde" lusschen staat en kerk besta. Deze kerken hebben dan ook constant geweigerd om den weg op te gaan van subsidi9-aanvaarding van den staat, boe dan ook en in welken vorm dan ook. Nn deed zich echter bet geval voor, dat de Gerei, kerken van Lolterade, Maastricht, Roermond en Tilbnrg een gift ontvingen van de burgerlijke gemeente ter plaatse voor den boow van een nieuwe kerk, dat de kerk van Eindhoven door de N. V*. Philips gesteund werd in deD vorm vaD goedkoop verstrekten grond en dat de kerk van Treebeek een gebouw van de Staatsmijn ten gebrnike kreeg. Boven dien werd de kerk van Lutterade door de Staats mijn gesteund voor kerkbouw. Deze aangelegenheid kwam ter sprake in de classis 'a Hertogenbosch der Gerei. Kerken, waar terzake, naar De Heraut thans mededeelt, een besluit werd genomen waar o.a in werd oitgesproken 1. Dat ons bezwaar tegen zuivere subsidie van staat, provincie ol gemeente van welken aard ook principeel is en dus in hel vervolg een dergelijke steun van overheidscolleges, niet meer dient te worden aangenomen of aanvaard 2. dat bij het aanvaarden van steun door buiten het Geref. Kerkelijk leven staande personen, door bedrijven of instellingen, de grootste voorzichtigheid dienst te worden te werk gegaan dat door de wijze van aanvaarding of gebruiken van den steun de kracht van getuigenis tegenover den gever of geefster, noch tegenover de buitenwereld, maar eenigs zins mag worden geschaad. Tholen. Beroeoen by dc Ger. Gem. alhier Ds. Barth te Borselle. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur d<. Wollensberger (Voorin. Bed. H. Avondin) en nam. 2.30 ds. de Bres Dankzegging. Ger.Kerk voorm. 10 uur en nam 6 uur dr. Veltenaar Geref. Gem. voorm. 10.30 nam. 2,30 en 'a avonds 6 30 leeskcrk. In het gebuuw Vischsiraat no. 12 voorm. 10 uur nam. 2.30 en 's avonds 6.30 uur dhr Baaij. Ned. Protestantenbond afd. Tholen. Zondagavond half zes ds. L. C. ten Bruggenkate te Berkenwoude. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. van Ruotselaar Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 unrdhrde Vries en 's avonds 7 nor leeskerk. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 on 's avonds 7 uur leeskerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 7 uur ds. Wolfensberger. Geref. Gem. voorm. 10.30, nam 3 cd avonds 6.30 leeskerk. St. Maartensdijk Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. de Bres en nam. 3 uur leeskerk. Oud Ger. Gem., voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 leesketb. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Moerman en nam. 3 uur leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 10.30 nam. 3 on 'a Avonds 6.30 leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. Moerman te Stavenisse. Geref. kerk voorm. 10.30, en nam. 3 aur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam 3 en 's avonds 7 nnr leeskerk. BURGERLIJKE STAND. Gem. ST-ANNALAND over Mei 1981. GeborenLaurina, d. v. W. den Haan e. t. P. Stols. Coroelia Hendrina, d. W. Snoep e. v. P. A. Scherpenisse. Arie Cornelis, z. v. A. Breure e. v. P. van Dassen. Frans, i. J. Scherpenisse e. v. S. Stols. Overleden Leendert van Poortvliet, 85 j., wedr. van J. van Schouwen. Anna Goedegebuare, 66 j. Gem. STAVENISSE over Mei 1931. Geboren C'atharina Kathalina, d. v. O. N. Priem en L. Goedegebonre. Abraham Willem, z. v. J. Moerland en N. v. Oeveren. Helena Paulina, d. v. J. Quist en W. C. Dorst. Huber- dina, d. v. J. P. Vermaas en R. de Vos. Dirkje, d. v. K. v. Iwaarden eo J. J. v. d. Kleij. Ma- rinus Antbonie, z. v. J. üosdijk en J. Slager. Overleden Paolina P. de Vos 60 j., eebtg. van Jac. Moerland. Benjamin Moerland 73 j., wed. van C. Priem. Gehuwd J, C. Feijtel, 81 j. jm. en J. A. Moerland, 24 j. jd. A. J. J. Tazelaar, 26j.jm. en N. Moerland, 20 j. jd. Andries M. Hoek, 22 j. en Heudrika J. Hendrikse, 22 j. jd. Gem. SCHERPENISSE over Mei 1931. Gehuwd: J. van Dijk 27 j. te Tholen, en M. T. Slager 22 j. D. Keur, 23 j. en C. P. Hartog 20 j. Geboren Elizabeth Arendje, d. v. A. de Jager en Ca. Bolier. Adriaan Evert, z. v. P. v. d. Gouwe en H. J. v. d. Graaf. Overleden Koroelia Zuarland, ongeh. 66 j Levenloos aangegeven kind van C. J. Hartog eu C. L. A. de Graaf. Gem. OUD-VOSSEMEER over Mei 1931. Geboren Sebastiaan Johaones, z. v. C. P. de Koning en J. A. Weiiten. Dirk Adriaan, z. v. L. P. Smit en M. van Driel. Willemina Pieternella, d. v. H. Lindbont en J. van Driel. Overleden Franciscns Jan Pieter van der Zande, 3 mnd., z. v. J. A. v. d, Zande en F. P. Verreijen. Adriaan Johannes de Leeuw, 88 j., wedn. v. A. W. Rombonts. Gebnwd: Gerard Jeroense, 23 j. en Maria Duine, 21 j. Jan Cornelis Geuze, 22 j. en Maatje Coroelia den Engelsman, 19 j. Gem. THOLEN van 512 Juni 1931. Geboren Robert, z. v. L. D. A. Looysen en van M. S. P. Ylï. Jacomina Johanna, d. v. J. J. Schot en van D. van Duivendijk. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 12 Juni 1981. Boerenboter f 0.726 per pond. Roomboler f 0.75 Eieren f 3.per 100 stnks. Noteeriog te Middelburg, 11 Jani Boerenboter (part. prijs) f 0.825 Temperatuur van het Scheldewater te Tholen Jnni. Graden C. Zaterdag 6 Zondag 7 16,2 Maandag 8 16, Dinsdag 9 16, Woensdag 10 Donderdag 11 Vrijdag 12 18, Het Bestuur van den polder DEURLOO zat op Zaterdag 20 Juni 1931, 's avonds 7 uur zomertijd, in de herberg van A. J. Engelvaart te Tholen, in het openbaar ver pachten: 19 40373 Het gras van den Zeedijk en Karreveld van dien polder, in perceelen. Het nagras ook voor beweiding met koeien. Het bestuur van het Water schap de Vrije Polders onder Tholen zal up Zaterdag 20 Juni 1931, 's avonds 7 uur, zomertijd, in de herberg van A. J. Engelvaart te Tholen, in het openbaar ver pachten Iti 40374 Het gras van een perceel Weiland in het Karreveld van den polder Schakerloo.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1931 | | pagina 3