io Transpireerende In tegenstelling met de ervaringen, die bijna overal de spoor- en tramwegen de laatste jaren hebben opgedaan, is de autobus voor de Geldersche tram joist een uitkomst geweest om het bedrijf op het juiste oogetiblik over een moeilijk punt heen te helpen. Het is de Tram n.1. gelukt om bij invoering van het concessie-stelsel voor auto bussen in 1926 op alle gewenschte trajecten van Gedeputeerden vergunning te krijgen, waardoor de monopolistische positie ook op dit gebied kon worden gehandhaafd. Op 27 Juni a.s. zal het teil, dat vóór 50 jaar het bedrijf in exploitatie werd genomeu met eeuige plechtigheden en fees telijkheden worden herdacht. Aan dit jubileum werd door de pers veel aandacht geschonken. De Koninklijke familie zal na haar verblijf bij Parijs Elzas en Lotharingen bezoeken en vervolgens nog een reis doen door Tirol. Alvorens daarna in het begin van Augustus het paleis Het Lou te betrekken, sal de Konink lijke familie eerst nog eenige dagen vertoeven ten paleize van de Koningin-Moeder te Soestdijk. Doos 30-60,Tube 80c!:. Bij Apoth.en Drogisten 696 12 40349 THOLEN, 5 Juni 1931. Uit de Oude Doos. F. van Deeohof, predikant laatstelijk te De. Zwolle, overleed in 1712; hij was 1647 te Middelburg geboren; in Zelandia Illustrata wordt vermeld, dat 4 maal zyn portret voorkomt; boe dominé beoordeeld wordt blijkt wel uit de op schriften er bij; enkele willeu wij als curiositeit mededeelen éón Gods zoon gekruist, ruim veertig jaren Gepredikt, is mijn toeverlaat: Eu mijn geloof op Godt maer staat, Die menschep al noemt logenareu." Minder gnnstig: Dit 's beeld vaD Leenhof, die de kerek en 't land beroerd, En door zijn helsche leer veel menschen heeft vervoerd, Foey I dat men sulck een svwijD, 't welk loocbend alle Qodheyd, En alle vreese Gods maer bond voor enkel sotheyd, Bedienen laat deD Doop, en 't beilig avondmael, 't Welk strijd met Gods gebod, en onses Heylands tael. Wel, vrieudeD, niet dan toe, die syt in kerek geseten Gehoorzaamd God,en qoyt hiermee nw geweten. Een Bnder vangt aan: ,,Dit is d' afbeelding van den ongodist van Leenhof, De welcke heeft verdiend van sijne boeken geen lof" eü nog een ander. „Och mocht ook Leenhof, die tneu bier stel afgebeeld, Genieten 't selfde lot van sijn verboden boecken" enz. Een en ander spreekt van weinig waardeering, maar de man werd door velen niet voor vol in de leer aangeaieu 1 Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Tholen en de daaronder re9sorteerende hulppostkautoren werd gedurende de maand Mei 1931 ingelegd f 23018.20. Terug betaald f9769,44. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 14469. 8T. ANNALAND. 8 Juoi a.s. zal bet 40 jaar geleden zijn, dat de heer D. Qoakkelaar, arts dezer gemeente, als Gemeente-Geneesheer alhier werd benoemd. Na in 1890 het Artsdiploma te hebben be haald, vestigde dhr. Quakkelaar zich, na een verblijf van eenige maanden te Wemeldioge, in ouze gemeente, waar hij gedurende 40 jareu de zieken naar zijn beste weten heeft bijgestaan. Hoewel uaar we meenen dokter Quakkelaar dezen dag niet feestelijk zal herdenken, zal het hem, naar wij gelooven, op 8 Juni a.9. Diet aan belangstelling ontbreken. ST. ANNALAND. In de verleden week gehouden gewone jaarvergadering van Inge landen van het Waterschap St. Annaland werden met algemeene stemmen onver anderd vastgesteld de verschillende reke ningen over den dienst 1930/31 als volgt Waterschap St. Anna'and in ontvang op f 15314.98 en uitgaaf op f 14364,185. Alge meene Watering f2746.575. Uitgaaf f2331*92 Oudeland en Annavosdijk Ontvang f46853.70. Uilgaaf f 44175.12. Suzanna (binnenbeheer) Ontvang f3424.145 Uilgaaf f3393.51. Breedenvliet ontvang f2413.686. Uitgaaf f2354.57. Maria, ontvang f212.72 Uitgaaf f205,58. Pluimpot ontvang f342.14. Uitgaaf 1281.69. Het totaal bedrag der goede sloten was 1 4350.tegen f3501.in 't vorig jaar. Mede werden onveranderd vastgesteld de Begrootingen dienst 1931/32 alsvolgt Waterschap in ontvang en Uitgaaf een gelijk bedrag van t 17562.3S5. Algemeene Watering id. f2317.945. Oudeland en Anna vosdijk id. f 18327.98. Suzanna (binnen beheer) id. f 3279.9Ö5. Breedenvliet id. I f2069.325 Maria, id. f 179.62 Pluimpot id. I f281 69. P Het in den nieuwen dienst op te brengen Dijkgeschot werd per H.A. bepaald als volgt; Oudeland met Annavosdijk f 18.-, Suzanna f52.— Breedenvliet f 13 50, Maria f 14. voor bijdragen aan de aangrenzende Cala- miteuze polders betaald worden door Oude- landpolder f 1.52, Annavosdijk f 1.70, Bree denvliet f 1.60 per H.A. Bovendien moet nog in de rente en aflossing van het kapitaal opgenomen voor de verbetering van den Waterkeerenden dijk van den Annavosdijk- polder bijgedragen worden door Oudeland en Annavosdijk f5.per Hectare. De Vroonlanden zijn mede in dezen aanslag begrepen. Volgens het uitgebracht Verslag was de algemeene toestand van de Zeewering be vredigend, zoodat het niet noodig wordt geacht in den nieuwen dienst buitenge wone werken uit te voeren en men alzoo met gewoon onderhoud zal kunnen volstaan. Ook de grintwegen verkeerden in goeden slaat. De schuldenlast was voor de Alge meene Watering f6000.en voor «de polders Annavosdijk en Oudeland f60350 Omdat het Bestuur zich niet kan ver eenigen met de motieven aangegeven in het Kon. Besluit van 10 November 1929 tot vernietiging van dat van Ged. Staten dd. 8 Febr. 1929 betreffende de verplichting den polder Ravensoord opgelegd om aan het Waterschap St. Annaland vergoeding te betalen voor afvoer van polderwater, heeft zich dit nader gewend tot Gedep. Staten met het verzoek om een nader onderzoek voor de betrokken aangelegen heid te willen doen instellen en te over wegen of er termen zouden zijn om te bevorderen dat dit Kon. Besl. aan een revisie werd onderworpen. Ged. Staten zijn hierover in overleg ge treden met den Minister van Waterstaat die nu onderdagteekening van 9 Jan. jl. van den Minister een schrijven hebben ontvangen, waarvan de inhoud geen uit zicht biedt op eenig succes. Deze aange legenheid is als nu ter zijde gelegd en zal de toestand alzoo onveranderd blijven. Met alg. stemmen werd besloten toe te treden als Lid van den Zeeuwsche Polder- qji Waterschapsbond en een schrijven te richten aan het Bestuur daarvan om te willen bevorderen dat vanwege de Provincie of van andere zijde ook aan tertiaire wegen tegemoetkeming worden verleend in het onderhoud, noodig door het vele vervoer dat daarover met auto's enz. plaats heeft. Nog werd door Ingelanden van den Cal. Suzanna Polder besloten aan Ged. Staten het verzoek te richten een nieuwe schatting te bevelen van de onzuivere opbrengst der gronden van dien polder, met het oog op de thans heerschende malaise op land bouwgebied. Op Woensdag 3 Juni werd alhier door de Veilingsgroep St, Annaland onder Voorzitterschap van den heer J. F. Brooij- manseen algemeene Vergadering gehouden om te trachten te geraken tot de oprichting van een Veiling van vroege en voorge- kiemde aardappelen. Aanwezig waren ongeveer 50 leden en enkele belangstellenden benevens de heeren Siebenga en Duivekot, resp. Secretaris der Z. L. M. en Directeur der Veilingsvereen. te Goes. Aangezien men van den afzet van dien het vorig jaar een overeenkomst met Tholen had aangegaan werd op voorstel van eenige leden besloten bij eventueel oprichten voor aardappelen een eigen Vereeniging hier ter plaatse te stichten. Aan de hand der Statuten van dergelijke Vereeniging was door het Bestuur een concept daarvoor ontworpen welke nu uitvoering werden behandeld en waar noodig door de heeren Duivekot en Siebenga aan de hand van de practijk nader werden toegelicht of gewijzigd. Teneinde de Vereeniging rechtsgeldigheid te doen hebben, werd goedgevonden bij oprichting de Koninklijke goedkeuring daarop aan te vragen. Na nog eenige discussie wordt overge gaan tot stemming om te weten wie al of niet bereid zijn met het idee in zee te gaan en 26 personen gaven te kennen als Lid te willen toetreden, terwijl een 20 tal weifelaars of tegenstanders bleken aan wezig te zijn. Gezien dezen uitslag-stelt de heer Siebenga voor thans niet door te werken doch de zaak een jaar uit te stellen. Üf dit in 't voordeel der aardappelverbouwers zijn zal meent hij te moeten betwijfelen, doch zonder algemeene deelname moet hij door werken ontraden. Door verschillende personen wordt echter aangedrongen om door te werken en wil Bestuur hier aan voldoen onder voor waarde dat de voorstanders vrienden en kennissen nogmaals zullen, bewerken om zich binnen 2 dagen als lid op te geven, en zal het Bestuur dan a.s. Zaterdag een beslissing nemen. Het Bestuur onthoudt zich echter van vérdere propaganda omdat men overtuigd is tijd in werkkracht voldoende aan deze zaak te hebben gegeven. van aanbeveling voor gezworene, noodig doordat de heer H. J. Dorst met l Aug. a.s. als zoodanig moet aftreden wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd. Op dien staat zijn geplaatst resp. de h.h. C. M. A. Steendijk, L. Hage en D. Gaakeer. De begrooting voor het nieuwe dienstjaar wijst aan in ontv. en uitg. f30345,56. Het dijkgeschot werd bepaald op f25 (v. j. 120), welke verhooging eeu gevolg is van den bouw der nieuwe sluis. De nummering van de lijsten voor de stemming van leden van den gemeen teraad alhier is als volgtlijst 1 L. C. Potappel, lijst 2 M. P. Tazelaar, lijst 3 A. G. v. IJsseldijk. In de alhier gehouden vergadering van ingelanden van den polder Oud-Kem- penshofstede werd vastgesteld de rekening over het afgeloopen dienstjaar. De inkom sten hadden bedragen f 11159,155 en de uitgaven f10321,125, zoodat er een batig saldo was van l 838,03. Tevens werd vast gesteld de begrooting voor het nieuwe dienstjaar in ontvangst en uitgaaf op f 11768,92. De polderlasten en het dijkge schot werden vastgesteld voor het buiten- beheer op f34.7298 en voor het binnen beheer op f9 per H.A. OUD-VOSSEMEER. Eeo auto van den heer Chr. A. R. alhier, werd uit de garage gereden en daar ze buiten stilviel, weer aaDgezet; opeens stond het voertuig in lichtelaaie en werd grooten- deels een prooi der vlammen de auto was ver zekerd, zoodat de schade gedekt wordt. Er is dit jaar verbazend veel zeekraal als voorjaarsgroente vau de schorren ten Oosten en ten Noorden van den Hollarepolder gebaald; de heerschende werkeloosheid heeft velen aangespoord om te beproeven eeD dagloon te verdienen met het snijden van dit zoo gewilde schorgewas; ook lamsooren, rijk vertegenwoordigd, waren volop te bekomen. oksels en voeten behandele men met purolpoeder. Dit 19 het meeat afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bns en is evenals Earol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. 40851 Marinus Hollaer. Als aanvulling van mijn artikel van*ver- leden week over den Held van 't Slaak, diene het volgende. Wel heeft Hollaer te Vlissingen gewoond en is aldaar overleden, maar zeer waarschijnlijk is hij niet te Vlissingen geboren, maar te Veere. Het Lidmatenboek vermeldt o. a.: „Ca- nitein Marinus Hollare van Verc, December 1630". Terwijl het Grafschrift te Vlissingen in de afgebrande St. Jacobskerk luidt „Hier licht begraven de Heer Marinus Hollar, vis-admiraal van Zeeland, sterf den 10 Februari 1637".' De Heer Hollestelle was bovendien zoo welwillend mij mede te deelen, dat den 13en Februari 1637, dus drie dagen na zijn dood, begrafenisrecht is betaald voor „Marynus Hollaer, vyce-admiraei". Dr. C. VELTENAAB. GEMENGD NIEUWS SCHERPENISSE. De uitslag der loting voor de nummering der candidatenlijsten voor de a.s Gemeenteraadsverkiezing is als volgt: lijst 1 J. Keur, lijst2A. Kleppe, lijst 3 G. v. Ast, lijst 4 L. Vos, lijst 5 C. G. Hartog. Pluimpot f 13.50. Vorigen 'dienst STAVENISSE. In een alhier gehouden rttVl mi? C'JMi?rJieSpeft.KKC,!'Jv, {~L~' vergadering van Ingelanden van het Wa- cn.DU, I lb. 1 Jb.oO en f lü.oü. Nog moet terschap blavenisse is opgemaakt een staat Ontploffing van een motorboot. Donderdag is in de Waalhaven te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd aan boord van de motorboot Standard Shipping V te Rotter dam. De boot, een tjalk, voer ter hoogte van het Ned. Havenbedrijf, toen de kapi tein naar beneden ging omdat de motor niet goed liep. Wat hij gedaan heeft is niet bekend, maar nauwelijks was hij be neden, of er klonk een geweldige knal en op hetzelfde oogenblik sloegen vlammen hoog uit de machinekamer op en het geheele schip stond in lichte laaie. Toevallig voer de boot dicht in de buurt van een ge meerd liggende Rijnkast en de opvarenden zijn op $'\t schip overgesprongen. Aan boord van de Standard Shipping V be vonden zich tijdens de ontploffing 3 per sonen, n.1. de kapitein, de 27-jarige J. Gil- I iet, wonende aan de Zalmhaven, de 25-jarige dekknecht W. Vermeulen uit de Baan en de 14-jarige scholier G. Johanson van de Leuvehaven, die voor zijn pleizier een eindje meevoer. De laatste twee ston den tijdens de ontploffing op het dek de kapitein was in de machinekamer. Hoe hij nog kans heeft gezien weer naar boven te komen is een raadsel, waarvan hij zelf naderhand de oplossing ook niet kon geven. In elk geval zijn de 3 opvarenden kort na de ontploffing op de Rijnkast overgespron gen. Zij waren allen zeer ernstig gewond. Kort na het ongeluk passeerde de motor boot Roma van de Italiaansche legatie en deze boot heeft de 3 zwaar gewonden overgenomen en naar het bureau van de Rivierpolitie gebracht, vanwaar zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel zijn overgebracht. De toestand van den dek knecht was redelijk weldie van de beide anderen is zorgelijk. Zij hebben allen brand wonden aan armen, hoofd en borst. Smokkelarij. Men schrijft aan de N.R.Ct. Een van de laatste nachten kregen de douanebeambten contact met een uit vier personen bestaande smokkelaarsbende in de buurt van Aken. De smokkelaars poog den te vluchten. Tusschen beide partij ontstond een vuurgevecht. De smokkela; konden echter over de grens ontkom met achterlating evenwel van 60 000 si.? retten en kleedingsstukken, waarin papieren, passen en geld bevond. Douanebeambten uit Bilkschen arrestei den smokkelaars uit Keulen en nam 15.000 sigaretten in beslag, beambten Vaelsenquartier ontnamen smokkelaars Bochum 10.000 sigaretten. In het Aachen Wald werd jacht gemaakt op een smo kelaarsbende, 8 man sterk, 6 smokkelas werden gearresteerd. Uit 22.000 sigarett bestond de buit. Beambten uit Aken Foi arresteerden smokkelaars op wie 10.0 sigaretten, 18 pond koffie en 10 pond tab werden bevonden. Nabij Merkstein sloegen smokkelaars de vlucht met achterlating van 62 poi koffie en thee. In Aken werden talrij huiszoekingen verricht. 55.000 sigarett werden naar het hoofdkantoor overgebracl Een beambte uit Herzogenrath hield ac smokkelaars aan en ontnam hun 71 poi koffie en 6450 sigaretten. Met behulp v; politiehonden, werden nabij de grens Kerkerade twee smokkelaars gearresteer die 9000 sigaretten, tabak, cacao en kofi vervoerden. Bij Horbach werden smokk laars ontlast van 15.000 sigaretten en pond koffie. Bij Lichtenbusch gingen smol keiaars aan den haal, nadat zij 15.000 garetten en 40 pond koffie hadden wegg worpen. Nabij Kuhscheider-hof werd e smokkelaar uit Essen aangehouden, droeg pakken met 5500 sigaretten. Uitvoering Tarwewet. Het is te verwachter), dat spoedig defioitic mededeeliogen omtrent de overname van tarweoogst 1980 zallen worden gedaan. den doorsDeeprijs van f 12.50 per 100 Kg. vermoedelijk een gedeelte voorloopig ingehoud wordtu en naderhand uitbetaald. Er komen kwaliteiten, waarvoor typemonsters worden gesteld. De over te netnen partijen zallen bier» moeten voldoen. Vermoedelijk zallen spoedig voorloopige beoordeeling der partijen plat vrodeD. Tarwe, die niet is opgegeven bij inventarisatie komt niet voor levering in aa merking. Eerstdaags zal bekend worden gemaal welke bandelaren en tosscbenpersonen erke zijn om partijen van leden-aangesloteDen te nemen of te koopen. Alleen naar de pi huizen van erkende handelaren zal tarwe voerd mogen worden. Wacht dus af de lijst erkende handelaren. Partijen, die vervoerd word zonder machtiging der kringcommisaie en zond vervoerbewijs, komen evenmin voor levering aanmerking. De vervoerbewijzeD kunnen aang !r vraagd worden by de secretarissen op formulier! welke ter beschikking van de ieden-aangesloteoi worden gesteld. Wenscht mcu partijen te laten schoonen, di D dient ook hiervoor een vervoerbewys aangevraii te worden. De scbooning mag alleen geschiedi (j bij erkeode handelaieo. Handelaren en tusichenpersonen, die erh wensohen te worden, kunnen een aanvraagfo mulier aanvragen bij het Secretariaat der G westelijke Tarwe-organisatie, Landboawhnis Goes. Dam in het Hellegat. De door het gemeentebestuur van Bruioii op aaandringen van de scbippersvereeuigii Algemeen Schippers- en Visschersbelang gevoen actie tegen den ontworpen dam in bet Helle1 beeft succes opgeleverd. In eeo dezer dag: door het gemeentebestuur ontvangen brief belangrijke concessies gedaan, en de mioist deelt Dog mee, dat, ofschoon hij door bet voeren vau de verbeteringswerken geen schai s voor de oester- en mosBelcnltuar vreeat, daar! toch met de weuschen der visschers zal wordt ?1J rekeuiug gehouden. Na de uitvoering van eerste gedeelte der werken zal een commias worden benoemd om den invloed daarvan op dagelijksche eb- en vloedbewegingen op Volkers In VI eu Grovelingen te onderzoeken Lijkje gevonden. Dinsdagmorgen beeft een schipper, die zijn schip in de Maashaven te Rotterdam hoogte vao de halppost van den geneeskundigs ei dienst lag, bij bet dreggen naar een puts, bak van een kinderwagen opgevischt en daari vond bij het in verren staat van ontbindin zijnde lijkje van een kind. In de bak wei ig voorts een oude jas gevonden eD een paar stras klinkers. De schipper heeft onmiddellijk vs zijn voodst aangifte gedaan bij de rivierpolifii )lj Het lijkje ia evenals de bak van den kindei wagen id beslag genomen en overgebracht nai bet bureau van de rivierpolitie aan de Schit haven. De politie stelt eeo onderzoek io. Jeugdige misdadiger. Een jeagdige bandiet Francis Crowley, onlangs schuldig bevonden aan bet vermoorde van eeu politieagent en andere misdaden cd te den dood in den electrischen stoel veroordeel! De terechtstelling zal geschieden in de wee anovangende 5 Juli. In de Siag Sing-gevangenis bleek Crowley het bezit te zijn vau eeu vlijmscherpeu dolk dien bij had geslepen uit deo steel van eei lepel, waarvan hij bet breede gedeelte bad afge broken. Deze aartsmisdadiger, die al zoo'n lai ceel mi9dadeu tc veraotwoorden heeft, is p» 7 19 jaar. Koffie te veel 1 De New York Times schrijft, dat de vorig ili maand te SaDtos meer dan 8000 zakken kolft )r< verbrand zijn. MeD beeft de koffie verorac^ ir< omdat de prijzen zóó laag zijn, dat men ze oi< oq 'a id

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1931 | | pagina 2