de secretarie tot de overige ambte der gemeente en tot het Thoolsche ek dat ik altijd roem om zijn ge- :elijken aard, niets te wenschen laat. hoop M. H. dat het mij nog eenige gegeven moge zijn onder dezelfde «name verhoudingen te werken aan dministratieve belangen der gemeente, rder dankte hij in hartelijke bewoor- >n het personeel van de secretarie niet n voor zijn waardeerende woorden en ichitterende cadeau, waarvan hij zeide het tot sierraad zal strekken voor de amer, maar in het bizonder voor de ename samenwerking tusschen hem str et personeel. arna sloot Mr. van der Hoeven de nkomsl en begaf men zich naar de ng van den heer H. J. Laban. nj jubilaris ondervond van vele zijden voi jzen van belangstelling, bloemstukken, rammen, schriftelijke en persoonlijke taties. m. was oud-burgemeester Diepenhorst holen die zijn gelukwenschen den jubi- aanbood. ik werd door een oud-ingezetene en raadslid van Tholen den jubilaris een dijk bewijs van belangstelling aange- als bewijs van erkenning van den in het belang onzer gemeente ver- Van een oud-Zierikzeeënaar. iolen. In het oude mannen- en vrou- mis „Barbieux" te Roubaix (Frankrijk) de van Zierikzee afkomstige Hendrik enoud (waarschijnlijk is deze naam asterd) zijn vijf en zestig jarig huwe- 'eest mogen vieren. vrouw is van Brugge afkomstig, bruidegom is 16 December 1842 te ikzee geboren en dus {ruim 89 jaar zijn vrouw is ruim 84 jaar. Het paar heeft zes kinderen gehad, van er nog twee in leven zijn. Ze zijn in 1866 te Roubaix gehuwd. ANNALAND. In de Vergadering van linden van den Calamiteuzen Polder Mog- il op Zaterdag 23 dezer gehouden, werd jemeene stemmen vastgesteld de rekening dien polder over den dienst 1930/31 en wel )ntvang op f 2187.035 en io Uitgaaf op O.OS5 en das met een goed slot van f217. ioo werd vastgesteld de begrooting dienst 32 en wel in Ontvang en Uitgaaf op een bedrag vin f2212.67. Bt dijkgescbot door den polder in den nieuwen op te brengen werd bepaald op f46 per tegen f 48 in den vorigen dienst, et algemeene stemmen werd tot Dijkgraaf tooemd de beer Jb. Elenbaas Hz. JD-VOS8EMEER. Van de hoeve van de van Tilbeurgh alhier werden Woensdag en een tweetal koeien gebracht op een hoeve Tholen. Woensdagavond was één dezer igen bontje weer teruggekeerd op de hoeve e Wed. van Tilbeargh. HERPENIS8E. Toen de bewoners nit de van de motormaalderij van Bartog Dinsdag- ;en opkwamen, zagen zij nit het dak rook Een spoedig ingesteld onderzoek brscht het licht dat er van binnen op drie plaatsen was, zelfs dat er reeds een gat in bet gebrand wa«. Door een slang op de water- ng was de brand waarvan de oorzaak onhe il, spoedig geblascht. De ecbade is nogal [j-Jg'iik. Bij gelegenheid vao de kermis op Maan- 2e Pinksterdag is het nogal rarooerig ge- Een groepje jongelui uit Tholen kwam ng en» in botsing met jongens van Scherpenisse, til b'j gevoelige klappen worden uitgedeeld en het mes heeft dienst gedaau. Een paar ooen werden opgeborgen in het arrestanten- In de op 22 Mei gebonden vergadering ingelanden vbd het waterschap Scherpeoisse n tegenwoordig en vertegenwoordigd 14 vao 19 stembevoegde ingelanden, rt Irergelegd werden een schrijven van het nar der waterkeering meldende dat het voor dienstjaar 1931/32 op te brengen dijkge- t is vastgesteld op f 28956,56. Het verslag het waterichap met de proccsseo-verbaat kaïopneming bij den ontvanger-griffier. b rekening over 1930/31 wordt vastgesteld 12618,835 in ontvaog en f 11663,755 in V2 »«f, alzoo een batig slot van f 949,58. 1 8'loten wordt tot bet aangaan van een kas- "o| lleening van f 3000. De begrootiog voor 1/32 wordt vastgesteld op een bedrag van H0,85. In ontvang en uitgaaf tulleode voor onderhoud der wegen een geschot worden 8»en vau f 3,50 per H.A. en &|t bcitenge- Q geschot worden geheven f 1.50 per H.A. leden vao den dijkraad worden herbenoemd heeren Jan Rijstenbil Bz. eo Jan Rijsteu- Johsz. De kommies-dienstgeloider P. C. Hartop, oortig van Scherpeoisse, thans te Wellerlooj(L.) ie neMngang van 8 Jnoi verplaatst als zoodanig ji Bij de gehoadeo schietwedstrijd rt-n de letvereeoigiog «Prinses JaliaDa", behaalde de prijs W. Qaaak, 2e O. M. Laroov, Se Saorland, 4e M. Kloet, 5e F. Panlisse, Bevelander, 7e C. Cooimans, 8e M. Tichem, Kleppe, 10e L. Andrieise, 11e Gabr. 12e A. Bevelander, 13e W. Vroegop, d. Werff Az 15 D. t. d. Werffjz, Gabr. Boiier Ca., 17e P. Poot, 18e M. van Gorsel, 19e P. Noordijke, 20e Gabr. Boiier Jz. 21e M. Snarland, 22e J. Bevelander, 23e C. Bijnagte, 24e J. Ti- chem Gz. STAVEN18SE. De heer Jac. Weidorp alhier slaagde te Amsterdam bij bet gebonden examen voor politie-agent. ONDERWIJS. Oad-Vossemeer. Mej. D. KettiDg, sedert eenige jaren werkzaam aan de School met den Bijbel alhier, is in gelijke betrekking benoemd san eeo Chr. School te Tilburg. LANDBOUW EN VEETEELT. VolgeDs het laatst gepubliceerde rapport over den stand van den vierden Zeenwechen legwed- strijd te St. Maartensdijk tot en met Februari 1931, is de stand v&d de 13 deelnemers, dat no. 1 is de heer D. Vermaas met de pracht prestatie 400 eieren ter waarde f25,08, met op volger A. Bruiuooge met 346 eieren ter waarde 1 22,90. De laagste is 89 eieren, waarde f 4,80. De dagelijksche producten van de 78 hennen in Febrnari was 685 eiereD, gemiddeld per dag plm. 25. Gemiddelde productie over de 4 legwedstrijden tot en met Februari elk jaar is respectievelijk SO'/j 242/5, 49,8 en 38,6; het grootst tantal eieren van één hen resp. 62,74,100 en 92 eieren. Eeu tweetal toornen zijn nog steeds achter met 89 en 111 eieren, waarvan reeds bij bet begin van den wedstrijd werd geconstateerd, dat te te jong waren bij den aanvang van den wedstrijd. Naar wordt-medegedeeld zal na afloop vao den 4en Zeeuwscben Legwedstrijd welke te St-Maartensdijk wordt gehoadeo, weer een nieuwe wedstrijd gehouden worden, zoodat dan in Oc- tober a.v. een vijfde wordt geboodeo eo deze zal weer te St-Maartensdijk plaats INGEZONDEN. Een oud Duitsch gebruik. Beereo eo dames komen met honden en katteü, de laatste in kisten en zakken verpakt, op een open terrein om zich met eeo afgrijselijk scboaw- spel te vermaken. De honden moeten moedig eu om strijd (groote prijzen worden ui'geloofd) de katten voor de oogen van prijsuitdeelers en toeschouwers verscheuren. De katten vinden zoo een afgrijselijken dood. Wanneer zij nog stuip trekken, worden zij met stokslagen afgemaakt. Deze «vermakelijkheid" js DOg erger dan de Spaansche stierengevechten. De stier kan zich verweren terwijl de katten weerloos gemaakt wor den om de honden niet te kwetsen eo vaak eenige dagen vooraf in kleine ki*ten zonder voed sel en water worden opgesloten. Jaarlijks worden ca. 2 millioen katten aan deze «sport" opgeofferd. Io naam der mensch- heid wil ondergeteekende bij presideot Hinden burg protesteeren tegen deze ealtanrschande en noodigt allen, die deze actie willen1 steunen uit hnn naam aan onderstaand adres in te zenden. Dergelijke wandaden zijn een schande voor het geheele meoschenras en roep ik alle wei denkenden op. H. W. KNOEST. Ant. Dojckstraat 10, den Haag. SPORT. Oad-Vossemeer. Bij den voetbalwedstrijd, die Zondag jl. alhier gehouden werd en waarvoor een beker was uitgeloofd door O. V. C., werd gestreden tnsschen Halsteren 1 en O. V. C. I met den oitslag 21 in voordeel O. V. C. Tholen. Vorige week Douderdagavond speelde T. V. V. I een voetbalwedstrijd tegen O. V. C. II op het terrein te Oud-Vossemeer. De uitslag was 21 in het voordeel van T. V. V. Zaterdagavond speelde een combinatie van het 2e 6d 3e elftal een wedstrijd tegen 8. V. C. II van St-Maarteusdijk op het terrein alhier. Hoe wel T. V. V. over het geheel sterk in de meer derheid was, kon ze het niet verder breDgen dan een 20 overwinning, welke doelpunten eerst oa de rast werden gemaakt. GEMENGD NIEUWS Fuifnummers. Te Utrecht deed een kantoorbediende aangifte, dat hij een portefeuille met f'200 had verloren. Een vinder kwam niet op dagen en men gaf reeds alle hoop verloren. Dienzelfden dag echter maakte de politie tegen niet minder dan zes zwervers pro- ces-verbaal wegens openbare dronkenschap. Daar moest wei iets achter zitten en toen men huiszoeking deed in het logement, waar de fuifnummers thuis lagen, ontdekte men onder het hoofdkussen van een hun ner de verloren portefeuille met nog f 100. 't Rleek, dat zij door een 66-jarigeti zwerver was gevonden en hij had z'n kameraden onmiddellijk gefuifd op dit xtgelukje". Ze hadden met z'n zessen 71 gulden verbrast! Aanvulling Leerplichtwet. In het wetsontwerp tot aanvulling van de leerplichtwet wordt de mogelijkheid geschapen, dat gedeeltelijke vrijstelling wordt verleend van den wettelijken leer plicht, niet alleen voor het volgen van middelbaar-, uitgebreid lager onderwijs, maar ook voor het bezoeken van een lagere land- en tuinbouwschool. Hierdoor wordt tegemoet gekomen aan de verlan gens ten platten lande dienaangaande. Ver schillende Kamerleden hebben efoverhun hun vreugde betuigd. Verder is er bij den minister op aange drongen om een stap verder te gaan en een wijziging voor te stellen, dat na vol brachte zeven leerjaren van een gewone lagere school de leerplicht in ieder geval eindigt, terwijl van andere zijden het ge voelen werd kenbaar gemaakt, om het verplichte achtste leerjaar tot alle andere kinderen uit te strekken. Dit onderwijs zou dan in ruime mate op de practijk des levens moeten worden gericht. Windhoos. Pinksterzondag is te Amsterdam aan de drukkende warmte plotseling een einde gemaakt door een windhoos, die over de stad trok en op tal van plaatsen groote schade aanrichtte. De brandweer moest herhaaldelijk uitrukken voor stormschade. De windhoos was ook de oorzaak van het noodlottig ongeval op den Muider straatweg, waarbij een jonge vrouw doo- delijk werd gewond. Op het Foxholstermeer sloeg bij den plotselingen rukwind een zeilboot, waarin zich vier personen bevonden, om. De 18- jarige inzittende J. Geerts is daarbij ver dronken. Ook te Rotterdam begon het Zondag middag hevig te waaien. Op de rivier nabij Schiedam sloeg een kano om. De twee inzittenden geraakten te water, doch kon den op het droge worden gebracht. Denk om de Guldens. Met 1 Juni zullen alle guldens met een jaartal van vóór 1920, opgehouden zijn wettig betaalmiddel te zijn. Niemand be hoeft dan nog Guldens met een vroeger jaartal aan te nemen. Heeft men dan nog guldens met een vroeger jaartal, dan kan men die aan de Postkantoren nog inwis selen. Een goed geslaagde wetenschappelijke ballonlocht. Reeds geruimen tijd had prof. Piccard, die een professorszetel aan een Brusselsche universiteit bekleed, het voornemen om in een expres daarvoor vervaardigde ballon, de hoogere luchtlagen te onderzoeken. Vorig jaar is de opstijging niet doorge gaan omdat het weer niet gunstig was, doch Dinsdag is de ballon opgestegen. Aan- vankeijk werd ze op vele plaatsen boven Duitschland waargenomen, doch Woensdag geraakte men het spoor bijster en meende men dat prof. Piccard met zijn metgezel dr Kipfer, verongelukt waren in het glet- schergebied van de Oostenrijksche bergen. Een hulpexpeditie werd uitgezonden en deze trof gistermorgen de beide luchtrei zigers ongedeerd aan, evenals de ballon, die men had kunnen doen neerdalen zon der dat er iets is beschadigd. De hh. deelden mede dat ze een hoogte van '16.000 meter hebben bereikt en de ten doel gestelde wetenschappelijke waar nemingen hebben kunuen doen. De ballon was zoodanig geconstrueerd dat de inzittenden in een stalen kogel, door middel van zuurstof, geen bezwaren van de groote hoogte hebben ondervonden. Ingezonden Stukken. Voor den inhoud yan ingezonden stukken is de Redactie geenerlei opzicht verantwoordelijk, tcrwyl door opname volstrekt niet blijkt dat zij met den iDhoud instemt. Geachte Redacteur/ Verzoeke beleefd voor onderstaande esn plaatsje in Uw blad waarvoor bij voorbaat mijn dank. Totn ik Vrydag jl. 22 Mei uw courant in banden had en daariu het raadsvsrslag der Gemeente Tholen van dato 20 Mei las, kwam ik tot de conclusie, dat Uw verslaggever daar groote onjuistheden in neer heofi geschreven. Ik zal mij uilsluitend bepalen wat door mij aldaar is gezegd en gesproken, en niet ingaan wat door andeie heeren Raadsleden is gezegd. Nadat de heer Overbeeke zijn betoog had be ëindigd inzake de aanvraag voor schadevergoeding door den Heer Fr. Moelker vroeg ik daarop den Voorzitier hot woord en zeide, Mijnheer de Voorsittar ik begrijp in deze de Heer Overbeeke niet, als hij enz. euz. ('k behoef geen herhaling te doen van hetgeen ik daar sprak.) Wat zegt Uw verslaggever nu tot de lezers van uw blad? DitV\ eth. Goosseu begrijpt het niet goed. punt. Was dit door den Voorzitter van den Raad gezegd ia den raad had zulks nog zin. Nu plaatst Uw verslaggever, zich op deu Voor- zitterzetel en zegtWeth. Goossen begrijpt het niet goed Ik vraag Uw verslaggever, wat begrijpt Weth. Goossen niet goed? M. hud daar geen punt moetsn zetten, noch mijn betoog verminkon of afbreken, bad gerust maar geheel mijn betoog Uw lezers bskeud ge maakt nu vragen uw lezers, „wat begrijp Weth. Goosseu niet Ten tweede heb ik gezegd, dat, waar nu ook de Heer Fr. Moelker bij dien oesterput betrokken is, enz. euz. Zegt Uw verslaggover, dat Wsth. Goossen het erg vindt dar dhr. Moelker daor ook in is gevallen. Mynheer de Redacteur; ik heb er nooit van gehoord, dut de Heer Fr. Moelker in dien oesterput of weggeslagen dam is gevallenderhalve kon ik ook niet in de Raadszitting van 20 Mei mijn spijt daarover uitdrukken. Ten derde heb ik gezegd Mijnheer de Voort, indien tr sprake van togemoetkoming gewenscht is in de kosten van dion gemaaklen dam, dau moet de Heer Moelker zich wenden tot de Heeren Baaij eu Willemsen. En wat zegt Uw verslaggever: Weth. Goossen zegtmaar zou het niet beter zijn dat Moelker vroeg aan Baaij eu Willemsen. Dit is Mijuh. de Red. zoo afgeknot mogelijk, deze onbelosfdheid komt van Uw verslaggever, en wil dit Uw lezers op mijn naam hun meedeelen. Ik bob gesproken vao de lieer Moelker, en de Heeren Baaij en Willemsen Dergelijke uitspraken die beneden alle waardigheid zijn, laat ik zoo maar niet door een jonge verslag gever in de schoenen schuiven. Ik ben van meening Mijuheer de Red. dal bij do correctie die fouten wel opgemerkt zoudeD zijn, tenzy Uw verslaggever de corrector is, verwonderd mij bet Die', dat zij bleven staan. Blijkt het, M. d. Red dat Uw verslaggever niet comptabel is, het gesproken woord op te nemen, of te volgen, dat hij het dan achterwege late, ge deeltelijke punten aan te teekenen, en zijn eigen opinie ueer te schrijven, en dit over mijn rug heen Uw lezers voor te leggen, daar ontneem ik hem het recht toe. Waar het zoowel hier, als oreral elders blijkt, dat zeker 90 procent der burgerij nooit een raadszitting bijwoont en de pers staat als tolk tusschen Raad en bargerij, is het gewenscht, dat een Raadsver- slag (van zelfsprekend beknopt) alleen i9 de uit spraak van den raad en nooit blijkt te zijn bijvoe gingen of meeningen uit den boezem van een verslag gever. Wanl een verslaggever is den Raad niet, maar de Raadsleden alléén. Ik vertrouw Mijnheer de Red. dat Uw verslag gever hier goede nota van nemen zal. Verzoeke beleefd dit stuk onverkort wel le willen opnemen. Hoogachtend, Weihouder GOOSSEN. Tholen, 28 Mei 1931. AlleeD dit als opmerking, zeker het verslag is niet stenografisch en gesteld dat er een fout is gemaakt door een of andere opmerking niet juist weer te geven, dan gebeurt dit toch zeker van onze zijde niet opzettelijk en waar de Heer GoosseD zelf ook in het pobliek arbeidt zoo bij in de eerste plaats wel kannen en mogen begrijpen dat or géén arbeid zonder fouten is. Wij lezeD dat de heer Goossen iu bovenstaande schrijft van géén fouten le mogen zeiten en hy schrijft n.b. dat do verslaggever niet comptabel is. De heer Gooisen schnjlt hier en eldors ook fouten 1 Hij bedoelt natuurlijk capabel niet waar?, doch vreemde woorden zijn soms lastigWij hebben opzettelijk de fouten uit het slak van dhr. Goossen maar laten staan, de lezera kunnen dit dan ook maar eens op de fouten onderzoeken. VERSLAGGEVER. KERKNIEUWS. Tholen. Na geruimen tijd van voorbereiding is thans alhier gesticht eeD nienw Kerkgenootschap waarvau de leiding van ^de Godsdienstoefeningen berust bij den heer W. Baaij. Als ouderlingen zijn gekozen de h.h. J. Geluk, D. Schot, als diaken H. Geluk, P. K. Baaij en W. Bout. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Scherpenisse cand. J. van Rootselaar te Poonvliet. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 nar en Dam. 2.30 unr d«. Wolfensberger. Ger.Kerk voorm. lOaur en nam 6 uur dr. Veltenaar Geret. Gem. voorm. 10.30 nam. 2.30 en 's avonds 6.30 leeskerk. In het gebonw Viicbstraat no. 12 voorm. 10 uur nam. 2.30 en 's avonds 6.30 uar leeskerk. Oud Ger. Gem. Vrydag 5 Juni 's avonds 7 uur ds. Barth te Borselle. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. van Rootselaar en nam. 3 uur leeskerk. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 uur d». Donner te den Haag en 's avonds 7 nar dhr de Vries. Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en avonds 7 uur leeskerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. de Gidts. Geref. Gem. voorm. 10.30, nam 3 en 's avonds 6.30 leeskerk. St. Maartensdijk Ned. Horv. Kerk voorm. 10.30 en nam. 3 uur ds. de Bres. Oad Ger. Gem., voorm. 10.30, nam. 3 en avonds 6.30 ds. v. d. Garde te Üpheusdon. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.80 d». Moerman en nam. 3 unr leeskerk. Oud Geret. Gem. voorm. 10,30 nam. 3 en avonds 6.30 leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. Moerman. In beide dienslon collecte voor het Ziekenfonds. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 ea avonds 6.30 leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 di. de Gidts en nam. 3 uur leeskerk. Geref. kerk voorm. 10,30, en nam. 3 aar ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam 3 en avends 7 aar leeskerk. BURGERLIJKE STAND. Gemeente THOLEN van 22—28 Mei. GEEN AANGIFTEN. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 29 Mei 1931. Boereoboter f0.70 per pond. Roomboter f 0.725 Eieren 13.per 100 stuks. Bezoekt Zaterdagavond 7 uur de voetbalwedstrijd T. V. V. I tegen H. M. S. uit Bergen op Zoom. 7 40311 Burgetneesler en Wethoodeis van Tholen zullen op Maandag 8 Juni 1931, v.m. ll'/ï oar °P het Gemeentehuis publiek aanbesteden de verbouwing van de woning der Gasfabriek. Bestek eu teekeuiDgen sijn op het kantoor van de Gasfabriek verkrijg baar en ter inzage. 14 40845

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1931 | | pagina 3