Voor e erts en altijd*. blijft er bij Hoofdpijn en Kiespijn Zaken en Landbouw gewend om subsidie voor zijn proeven, die beoogen Nederland aan wat meer regen, pardon ik hedoel zonneschijn te helpen. Dhr Veraart iszeer bescheiden, hij wil slechts dan voor sub sidie in aanmeiking komen, indien in de- daad het aantal uren zonneschijn —door jaren lange observatie bekend zou wor den overschreden. In dat geval wil hij aanspraak maken op f10 per extra uur per 1000 inwoners. In België gaan er stemmen op voor nauwere economische samenwerking met Nederland Geheel uit de lucht zijn deze voorstellen eigenlijk niet komen vallen, want de in Oslo gehouden conferentie tusschen de Scandinavische landen, België en Nederland wees al eenigszins in die richting. En naarmate Engeland de vrij handelspolitiek verlaat en tot protectieonis- tische handelingen besluit, wordt de moge lijkheid van beter samenwerking tusschen België en Nederland grooter. In enkele bladen vonden wij al cijfers, welke een indruk pogen te geven van de perspec tieven welke door een'Nederlandsch-Bel- gisch tolverbod zouden worden geopend. Het lijkt inderdaad niet kwaad Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp van minister Donner tot st afbaarstelling der godslastering. Wat onder Godslastering te verstarn is, is niet zoo heel gemakkelijk te zeggen, maar dit is zeker, dat het vloeken er niet toe te rekenen is Het ontwerp richt zich tegen excessen. Als voorbeeld van zulke excessen, wijst de minister op een omstreeks Kerstmis in »De Tribune" geplublieeerd artikel onder het opschrift »Weg met het Kerstfeest!" vfaarin o.a. de cursief gedrukte woorden stonden «Christus op de mestvaalt" In hetzelfde blad kwam eenige weken later eene afbeelding voor, waarin God wordt beschimpt als uitvinder van een nieuw gifgas. In zulke gevallen betoogt de minister worden de grenzen van het toelaatbare zeker overschreden. Op de Lindengracht te Amsterdam stortte een huis in, waarbij wonder boven wonder geen dooden te betreuren zijn. Slechts twee van de zes met den sloopings- arbeid bezig zijnde arbeiders werden min of meer ernstig gewond. Het geval ver wekte in de hoofdstad nogal consternatie We moeten even uw aandacht vragen voor het Staphorster Boertje. Flet stond terecht wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Een broer van den ver oordeelden had 3 menschen opgedragen bij den drogist Wuller te Hoensbroek, waar de kruiden van het boertje verkocht wer den en waar tegen betaling van een kwartje volgnummers werden afgegeven voor den zitdag van meergenoemd boertje, zulke volgnummers te halen en zich te lateu be handelen, zulks om zijn broer, die hem niet in de zaak wilde opnemen, te doen bekeuren. Broederhaat dus! Vermelden wij ten slotte nog dat in Amsterdam gespeeld werd een voetbal match tusschen Nederland en Dnitschland, welke eindigde in een gelijk spel, één tegen één. De belangstelling was enorm ik weet niet hoeveel extra-treinen uit Duitschland kwamen en Amsterdam had dien dag een Duitsch karakter. Er werd slechts Duitsch gesproken. DE NIEUWE MARGARINE n-0252 46 40244 De Statenverkiezingen. Men deelt mede dat bij het opmaken van den uitslag der verkiezing van leden der Provinciale Staten in Noord-Brabant een vergissing is gemaakt. Bij de eerste toewijzing der zetels bleven ten slotte negen plaatsen nog onbezet. Deze negen plaatsen werden toegewezen overeenkomstig art. 100 2e lid (grootste overschotten). Nu bevat eenter het derde lid van art. 100 een uitzondering op de toewijzing van de zgn. overschotzetels, in dien het aantal dier zetels meer dan acht bedraagt. In dit geval moet de verdeeling plaats hebben naar de grootste gemiddel den. Deze laatste bepaling is bij het op maken van den uitslag over het hooid gezien. Ten onrechte is daarom een zetel toegekend aan de R.-K. Volkspartij, aan de S.D A.P en aan de Vrijz. Dem. Partij. Deze drie zetels vallen ten deel aan de R.-K. Staatspartij. Deze partij krijgt dus nu 53 in plaats van 50 zetels en de andere genoemde partijen krijgen elk een zetel minder. TWEEDE KAMER. 1' ai'. VISSCHERIJ 02 -i 111 1921 1 Mei 1931 Op 30 April 1921 trad de heer mr. H. J. Dijckmeester af als Commissaris der Koningin in Zeeland, welke hooge functie hij gedurende 15 jaar had bekleed. Op 1 Mei deed de heer jhr. mr. Quarles van Uflord, tot toen griffier der Staten van Overijssel, zijn intrede in Zeeland als op volger van Mr. Dijckmeester. Het was zeker geen makkelijke taak het werk van iemand van de bekwaamheid van mr. Dcijkmeester voort te zetten. Nu tien jaar daarna mag op het tweede Zeeuwsche kroonjaar van jhr. Quarles van Ulïord als Commissaris, getuigd worden dat deze zich in alle op zichten heeft wete» aan te passen aan de toch voor hem vreemde Zeeuwsche toe standen, dat hij zich met alle kracht ge geven heelt voor de speciaal Zeeuwsche belangen als landbouw, verkeer en niet te vergeten het brengen van den electrische stroom tot in schier alle uithoeken der pro vincie. Geen onderdeel van de provincie is den Commissaris onbekend, geen tak van volks bestaan of hij heeft zijn hooge belangstelling. De Commissaris heeft zich door zijn op treden tegenover de burgers der provincie, tegen over ieder, die met hem in aan raking kwam, een plaats in aller harten verworven. Als voorzitter van de Provinciale Staten, toonde de heer Quarles van Ufford zich steeds een onpartijdig, krachtig leider. Op dezen dag mag dit wel eens worden neergeschreven, en daarbij den wensch ge voegd, dat jhr. mr. Quarles van Ulïord. nog een lange reeks van jaren als eerste burger der provincie het lief en leed van haar inwoners mag medemaken, kan het zijn, het lief het meeste. De verkiezingen voor de Prov. Staten zijn alweer achter den rug en wederom is gebleken, dat wij in Nederland, wat de politiek betreft op het doode punt staan. Zeker, het valt niet te ontkennen, dat de S. D. A. P. bij deze verkiezingen eenige successen hebben behaald. Ze verloor één zetel iu Limburg, maar won daartegen over 1 en 2 zetels in andere provincies. Zelfs kunnen we spreken van eene opschui ving naar de radicale groepen, zoowel rechts als naar links. Maar deze verschui ving is zoo gering, dat ze geen gewicht in de schaal legt, dus van geen politieke be- teekenis zal zijn. Wij meenen hiermede den uitslag voldoende te hehben gekarak teriseerd. Ingediend is bij de Tweede Kamer door minister Donner een wetsontwerp tegen godslastering, of zooals het officieel heet: „tot aanvulling van het wetboek van straf recht met voorzieningen betreffende be paalde voor godsdienstige gevoelens kren kende uitingen". Het telt twee artikelen, luidende: No. 1. Hij, die zich in het open baar mondeling of bij geschrift of afbeel ding, door smalende Godslasteringen op voor Godsdienstige gevoelens krenkende wijze uitlaat, in te lasschen in art. 147 van bet W. v. S., en No. 2. Hij, die op een van den openbaren weg zichtbare plaats I woorden of afbeeldingen stelt of gesteld houdt, die als smalende Godslasteringen, voor godsdienstige gevoelens krenkend zijn, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste honderd gulden, in te lasschen als art. 429 bis 1 van het W. v. S. Nu moet men niet denken, dat daarmede ook een vloekverbod bestaat. Dat verbod in te voeren, blijft aan den lageren wetgever voorbehouden. En ook is niet strafbaar alles wat godsdienstige ge voelens in meerdere of mindere mate kan kwetsen. Het ontwerp richt zich tegen excessen. Als voorbeeld van zulke excessen, wijst de minister op een omstreeks Kerstmis in „Tribune" gepubliceerd artikel „Weg met het Kerstfeest" 1, waarin o. a. de cursief gedrukte woorden stonden: „Christus op de mestvaalt". In hetzelfde blad kwam eenige weken later eene afbeelding voor, waarin God wordt beschimpt ars uitvinder van een nieuw gifgas. In zulke gevallen, betoogt de minister, worden de grenzen van het toelaatbare overschreden. We kunnen wel aannemen, dat het ont werp er in de Tweede Kamer niet zonder debat door zal gaan. Het Tweede Kamerlid Mevr. de Vries- Bruins heeft aan den minister van koloniën een paar mondelinge vragen gesteld. In het Duitsche tijdschrift „Zahnarztlichen Rundschau" zou n.1. een oproep geplaatst zijn voor sollicitanten voor„Een Hollandsch sprekend tandarts, als assistent en leeraar aan de Stovit", waarbij tevens opgave werd gevraagd van den godsdienst van den solli citant. Wanneer het zoo is, is het begrij pelijk dat de vragenstelster vraagt, waarom de oproep ook niet in Hollandsche bladen en tijdschriften werd geplaatst. En tevens is duidelijk, dat Mevr. de Vries gaarne wil weten, welke godsdienst voor de voor ziening in deze betrekking gewenscht wordt of welke eventueel een benoeming in den weg zou staan Dinsdag j.1. is de Kamer nog even bij elkaar geweest. De heer Wijnkoop vroeg een interpellatie aan, te richten tot de ministers van Onderwijs en Waterstaat inzake de verwijdering van „de Tribune" uit de openbare leeszalen en stationswacht kamers, terwijl de heer Kortenhorst eene interpellatie hield over het niet in werking treden van de Handelsconventie. Hij vroeg, of de regeering bereid is tot eene spoedige reorganisatie van het Departement van Arbeid voor het in gereedheid brengen van een onderhandelingstarief en of de regee ring van plan is de vrijheid, die Nederland thans- heeft verkregen, te gebruiken om het tarief op invoerrechten dienstbaar te maken. GEMEENTERAAD. Organisatie in de Oestercultuur. Ierseke De Vereeniging Toor Vreemdeling verkeer op Zuid- en Noord-Beveland heeft VYoensi aan een aantal gasten een autotocht aangebot door een deel van Zuid-Beveland. Aan dezen to namen o. a. deel de Commissaris der Koningin Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford en heeren baron Kraijenhoff en van Deventer, re voorzitter en directeur van de Algemeens Veree d ging van Vreemdelingenverkeer. Te Ierseke Damen de gasten de oester- en kre lencultuur in oogenschouw. Aan de lunch, de oesterkweekers aanboden, hebben verschillet heeren het woord gevoerd. De burgemeester van Ierseke, de heer Gunnii wees op de beteebenis der oestercultuur, waan de opbrengst 2 tol 21/2 millioen gulden bedrat Hel laatsie seizoen werden 40 millioen oesters zonden, waarvan de helft naar Engeland, oen dei naar België en de rest naar Duitschland, Franki en Nederland. De Commissaris der Koningin sprak do wenschen uit voor den bloei van de oestercultu Een der oesterkweekers, de heer Willemseu, dri aan op organisatie der oesterkweekers, teneinde bedrijf meer rendabel te maken. De Commissaris der Koningin verklaarde gaarne bereid na overleg met den minister financiën, besprekingen te houden met de oest kweekers, teneinde eene commissie te benoemen na te gaan welke maatregelen moeten worden nomen-, 010 de financieele resoltaten der oesten tuur te helpen bevorderen. De burgemeester van Ierseke verklaarde gaarne bereid deze bolangrijke quaestie verder studie te nemen. 01 ld 16 LANDBOUW. SCHERPENISSE, 24 April 1931. Voorzitter burgemeester W. L. Klos. Secre taris de heer L. C. van Doorn. Afwezig de heeren J. M. van der Graaff en J. Keur. De notulen der twee vorige vergaderingen worden voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld, Ingekomen stokken: Een schrijven van den Minister van Onderwijs, K. en W. dat het toegestane voorschot voor 1931 bedraagt f 12690. Vau Ged. St. goedkeuring raadsbeslaiten. Van den Min. van Arbeid, H. en N. en van Financiën dat de bijdrage voor de exploitatie van 12 arbeiderswoningen bedraagt f 598.43. Procesverbaal van kasopuame bij den gem.- tvanger. Verslag van de Gezondheidscomm. te Tholen over het jaar 1930. Een schrijven vao J. M. van der Grat.fi dat hij ontslag neemt als raadslid. Van D. A. Hartog te Voorborg dat hij zijn benoeming tot raadslid in de vacature v. d. Graaff niet aanneemt. Deze stokken worden voor kennisgeving aan genomen. EeD schrijven van de Ver. tot verstrekking van M. O. in Noord-Brabant, inhoodende een •erzoek om een subsidie van f 100 per jaar. Mocht de gemeoute hier niet op ingaaD, dan zien ze zich genoodzaakt het schoolgeld van de leerlingen die nit de gemeente die school be zoeken tot het maximum op te voeren. B. en W. stellen voor weer afwijzend te be schikken, waartoe met alg. st. besloten wordt. De rekening van de Gezondheidscomm. over 1930, waaruit blijkt dat er ontvangen is t 2159.36 en uitgegeven t 1811.92, alzoo een batig saldo van f347.44. B. en W. stellen voor deze rekening goed te keuren, waartoe met alg. st. besloten wordt. De begrootiog vau de Gezondbeidscomm. voor 1932 in ontv. en uitg. op f 1177,50 en de bijdrage voor de gemeente is 187.18. Deze wordt eveneens met alg. st. goedgekeurd. Vau Ged. St. mededeeling dat de dagen van de jaarmarkt te Aardenbnrg zijn gewijzigd eD vragen of hiertegen bezwaar i». Daar hiertegen geen bezwaar is wordt het stok voor kennisgeving aaugeoomon. Het jaarverslag van de Bank van Ned. Ge meenten. Vau de Midd. Techn. school te Haarlem dat de bijdrage voor 1930 bedraagt voor het be zoeken van een leerling aan die school f 72.84. De wijziging der begrooting die hiervoor moet gemaakt, wordt met alg. st. goedgevonden. Een schrijven van het gem.-bestuur van S:-Maartensdijk betreff nde den keuringsdienst De jaarlijksche keuringen van stieren en vrou lijk rnDdvee uitgaande van de Provinciale Co ij missie ter bevorde ing van Rijkswege van de 1 j[ fokkerij zullen gohoudeu worden te Tho j( Maandag 11 Mei 10,30 uur en te Poortvliet 0 uur. Te St. Annaland Dinsdag 12 Mei 9, en te Stavenisse 2,30 uur. Op deze keuringen kau iedere veehouder mededinging naar prijzen en/of medailles atit van minstens 9 maanden oud, voorzien van afsi miDgsbewijzen van het Nederlandsche of Fries Rundvee Stamboek of van een fokvereeniging zenden, alsmede koeien die minstens éénmaal kalfd hebben. Wanneer slieren of koeien voor opname in N. R. Stamboek zijn opgegeven, worden deze lijkertijd hiervoor gekeurd. De aangevoerde dieren worden door de keurii 'f commissie zooveel mogelijk besproken en is dit de veehouders zeer leerzaam. Daarom is het groot belang, dat de veehouders deze keuriDfa bijwonen. 40247 zullen spoedie bedaren door Mijnhardt's Poeders Vraag daarom Mijnhardt's Hoofdpijnpoti en Mijnhardt's Kiespij r. poeders. Alleen als op doos en poeders de naam Mijnhi staat. Let bij het koopen hierop. Per poeder en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw dro? THOLEN, 1 Mei 1931. In een ouden almanak van 1839 vonden aanteekeningen omtrent middelen van ven in Zeeland. Stoombooten waren nog maat Middelburg en Vlissingen, zeilschepen Tholen op Dordt en Rotterdam wekelijks marktschip eiken Zaterdag, op Middelburg el Zondag, op Zierikzee den 2eo van elke Brievenpost van Tholen luidde: De geb buiten- en binoeolandsche correspondentie, batve de provincie Zeeland, aankomst 's naa dags kwart voor één, vertrek half drie. Aauko in Zeeland half drie, vertrek kwart voor Bevolking van Tholen 2332 zieleo, kermis Juni. Wat de bevolking der plaatsen ii eiland Tholen verder aangaat: Poortvliet ll kermis 3 Oct., Scherpenisse 1071, kermi» Mei, St. Maartensdijk 1865, kermis 4 Octoi Stavenisse 1200, kermis 28 Juni, St. Aooal 1690, kermis 3 Juli, Ovd-Vossemeer kermis 30 Mei, St. Philipsland 583, ker 29 Aug. Tot da U. L. O. school zijn toegelal Van Tholen: J. M. Heijboer, S. Lindbi J. Melee en M. Krijger. Van St. Maartensdijk: J. Langejan, P. S»1 W. de Korte, P. Kampman en W de Wi Van Scherpenisse J. Hage en J. C. van Van Staveoisse C. Lenne en M. Moers 13

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1931 | | pagina 2