l>5) Henco Sproeten komen vroeg in 2>prutol. Bij alle Drogisten vHorhetzachttrta/cen Jlenkel's Wasch-en8leek-Joda Daar is nu letterlijk geen straatsteen on besmeerd gelaten Zou al die reclame nu wel eenige uilwerking hebben"? We be twijfelen het ten zeerste. liet komt in Ned. Indië herhaaldelijk voor dat gevangenen te lang worden vast gehouden. In Westersche Janden is de scherpste controleur der gevangenisadmi nistratie de gevangene zelf. De Oosterling daarentegen, minder ge wend aan het indeelen van het leven naar data en daartoe ook dikwijls niet bekwaam is zich in vele gevallen volkomen onbewust van den te langen duur van zijn gevangen schap. Aangezien bij te lange aanhouding aan den gevangene een schadevergoeding moet worden uitgekeerd, fouten in de ge vangenisadministratie dus geld kosten heeft de Indische regeering besloten de door het land geleden schade, voor zoover deze een bedrag van f50of meer beloopt, op de schuldigen te verhalen. l_ We vermoeden, dat daarmede het euvel wel zal zijn verholpen slechts wanneer de gevangenen zich b.v. met eene patrouille diep in het binnenland bevindt, te lange gevangenisstraf dus onvermijdelijk is, kan hij eerst na zijn terugkomst ter plaatse door den beheerder der betrokken ge vangenis worden vrijgelaten. Koninklijk bezoek aan Vlissingen. Heden heeft de Koninklijke familie een bezoek gebracht aan Vlissingen, waar H. M. de opening van de vergroote buitenhaven officieel zou doen. Met een aan den mail- trein gekoppelden salonwagen kwamen de hooge gasten te 12.38 te Vlissingen aan, waar de Commissaris der Koningin in Zee land er: de burgemeester van Vlissingen ter begroeting aanwezig waren. Eerst werd het marineterrein bezocht en het wachtschip Noord-Brabant. Te kwart voor twee verlieten de Vorste lijke personen het station, waarheen het gezelschap was teruggekeerd en begaf men zich aan boord van de motorveerbool, er werden van een marinevaartuig saluut schoten gelost, terwijl onder het voorbij varen van de marinevuurtuigen de be manning paradeerde en werd gejoeld. Te ongeveer half drie werd aan den kaai muur geland en hield minister Reimer een toespraak, die door de Koningin werd beantwoord, waarna een gedenksteen werd onthuld door H. M., het feit van de opening van de vergroote buitenhaven vermeldende. Daaraan werd de wal weer opgezocht waarna per auto naar het ziekenhuis Belhesda werd gereden, waar de hooge gasten door het voltallige bestuur werden Ds. Hartjes hield een toespraak, waarin hij liet uitkomen dat door den grooten steun van wijlen den heer Blum en diens echtgenoote de bouw een feit kon worden. Daarna onthulde H. M een gedenksteen waarop de woorden van Jesaja voorkomen: „Hij heeft onze krankheden op zich ge nomen en onze smarten heeft Hij gedragen" Hierna werd naar het station gereden, waar de Hooge Gasten met een extra trein weer naar Den Haag vertrokken. Er was te Vlissingen, een groole massa op de been die de Koninklijke familie hartelijk toejuichte, terwijl herhaaldelijk bloemen werden aangeboden. LANDBOUW. Gewestelijke tarweorganisatie voor Zeeland. Instelling Kringcommissies Door de kringen en afdeelingen der landbouworganisaties is voor onze omge ving de kringcommissie geformeerd. VII. Tholen en St. Philipsland. W. L. Klompe te Tholen, Voorzitter. J. A. Stols Jr. te St. Philipsland. lz. Hage, Bijenkorf, St. Maartensdijk. Plaatsvervangende leden J. I) Doeleman le St. Philipsland. O. G Hage te St Maartensdijk. D. W. Klompe te Tholen. Deze hebben vergaderd op Donderdag 1(5 April, waarbij de algemeene secretaris aanwezig was. Besproken werd-de Tarwe-1 wet 1931 en de voorbereiding van de uit voering, de statuten en het huishoude ijk reglement van de Gewestelijke Tarweorga nisatie voor Zeeland, i. o. terwijl verder de inventarisatie van de voorraden van den oogst 1930 werd besproken. Deze inventarisatie zal 25 April moeten zijn afgeloopen. Zij, die zich na 25 April aanmelden, zullen, wanneer, nog van den oogst 1930 mocht kunnen worden geleverd, daarvan niet meer kunnen profiteeren. De statuten liggen ter inzage bij de leden en plaats vervangende leden der kringcommissies. De aanvraag voor het lidmaatschap zal tot 15 Mei kunnen geschieden. Formulieren voor aanvraag lidmaatschapen voor inven tarisatie oogst 1930 (oude oogst) zijn ver krijgbaar bij de leden en plaatsvervangende leden der kringcommissies, benevens op het Zeeuwsch Laadbouwhuis te Goes. Zie verder advertenties in de couranten Op Dinsdag li April had op 'net Zeeuwsch Latidhouwhuis tusschen het Bureau van de Vereeniging „Gewestelijke tarweorganisatie voor Zeeland" en het Be stuur der Vereeniging van Handelaren in Zeeland een conferentie plaats over de uitvoering der tarwewet. Getracht zal worden een basis van samenwerking te vinden, om tot een vlotte uitvoering der wet te geraken. De Tarwewet. Iuzake de uitvoeriog van de tarwewet kan thans gemeld worden, dal de opgaven, te ver strekken door de meel-importeors hier te lande, uiterlijk 20 April aioeten inkomen. Deze moeteD opgeven hoeveel bloem zij in voorraad hebbeo waar de partijen liggen opgeslagen, hoeveel incl zij gedurende de laatste vijf jaar hebben omge zet en voorte hoeveel de door hen voor een be paalden datom (6 April) afgesloten voorkoopen oedrage". Te Den Haag ia opgericht de vereen. Cen trale Tarwe-organisatei, gevormd oit de verschil lende gewestelijke tarwe-orgauisaties, in verband met de uitvoeriog van de Tarwewet L931. Voorloo pig zijn lot bestoorsleden van de Centrale Organi satie aangewezen de beereo K. L. G. Gaaikema Scbaoringa te Ruigezaod voor de provincies Groninge en DreuteJ. D. Oosterbaan te Tzummarnm voor Frteslaud R. C. Schenk le Groote 1.1 polder voor Noord-Holland; ir. W. J. M. Dekker te Haarlem voor Zuid-Holland; I. P. v. d. Waal te Colijnsplaat voor Zeeland; P. M. Sneep te Dinleloord voor Noord-Brabant J. J. C. Ameot te Roermond voor Limbarg. Van de provinciën die Dog geen aanwijzingen hebben gedaan, zal nog opgave volgen. Gelijke aardappels met twee namen en twee prijzen. Een aardappelhandelaar biedt volgers jf De Boerderij* vroege eerstehngeo aan vour 16 ceut per Kilo en Mtdlotbiao Earlies voor 2U cent per Kilo. Als men oo weet, dat dit namen zijn voor éénzelfde aardappelras, dan doet het prijsverschil van 4 cent per kilo wel eigen aardig aan, zegt het blad. Een andere handelaar b alt hetzelfde kunstje uit met een der kweekproducten van De Vries te Suameer. Dit ras werd oorspronkelijk in den handel gebracht onder den naam van Bintje. In de mobilisatiejaren, toen alleen vroege soorteu uitgevoerd mochten worden, doopte men deze soort om en noemde ze G Idersche mals of dilcke mui*. Bij dezen handelaar kost nu de dikke muis 12 cent per Kilo, doch de Gelder- scbe muis precies dezelfde soort dos tien cent. Het zijo gewoonlijk geen groote pai- tijei welke zulke handelaars leveren, doch ook voor kleine partijtjes zorge meu steeds te koopen aau het juisie adres. het voorjaar, koop tijdig een pot Pot 9U ct., Tone 6U ct. Zeep 60 er. 7 402»! THOLEN, 17 April 1931. Uit de Oude Duot. De wel adigheid van kerkelijke zijde van voorheen wordt nog al eens aangehaald en dat dit werkelijk geen ijdele kTnken zijn vonden wij vermeld uit de notulen van den Kerkeraad te BroowershaveD, waaruit wijlen ds. Van OoiL terzee, predikant aldaar in de le helft der 19e eenw, allerlei merkwaardigheden poiie, o. m. dat do belangstelling in vreemde n< odlijdende Protestanteo aldaar groot was. Van 1631 tot 1641 vonden wij vermeld bet volgeode lijstje Voor de Paltz in 1631 f 250 Bobeme 1634 228 Tweebruggeü 1636 300 Paltz 1638 260 A n holt 1639 250 Hesseu 1641 228:16:8 Boheme en Moravië 1641 2421 1 8 en alzoo in 11 jaren 1 1754: 8:0 Een collecte op 5 Februari 1655 ten behoeve der Gereformeerden in de valeiëo vau Lucem bracht f 343 19 0 op. Per auto naar het Buitenland. Onze lezers zuilen weten, dat men voor een reis per aoto of motorrijwiel naar het boiteDlaod eenige grena.iocumenten nuodig heeft, welke de A.N.W.B, Toeristenbond voor Nederland, in den Haag en Amsterdam kaotoor houdend, kan ver schaffen. Wij vernemen thans, dal de formolieren tot het aanvragen dezer papieren vanwege den A.N.W.B. voortaan ook verkrijgbaar gesteld zijn hier ter plaatse en wel bij den heer G. Amaing Jr., consul vaa den A.N.W.B voor het eiland Thcleo, zoodat men tbaos met het minste tijdverlies zijn aanvraag volledig kan inzenden. Dit zal door beo, die per auto of motor de grens over gaao, wel ten zeerste worden toegejuicht en wij zijn overtuigd, dat zij hiervan thans druk gebruik zullen maken. Het verkeer met het buitenland, dat vroeger door zoovele moeilijkheden belemmerd werd, wordt de laatste jaren wel zeer vereenvoudigd en voor iedereen mogelijk. Bij de turnwedstrijden van de Zeeuwsch Brabantsche Turnkring gehou den te Bergen op Zoom, behaalde de gymnastiekver. «Olympia" alnier in de -vereenigingswedstrijden voor dames een 8e prijs met 237* punten In de perso- neele wedstrijden aan ringen en brug be haalden de dames E. Schot 25, G. Schot 24 en J. de Korte 21 72 punten. Er was veel concurrentie en de leden van Olympia hopen bij latere wedstrijden een beter succes te behalen. Binnenkort zal de heer Cornelisse uit Bergen op Zoom voor de heeren geregeld voorturnerslessen geven, hetgeen aan de heerenafdeeling, die zeer goede krachten bezit, zeer zeker ten goede zal komen. Heden werd in hotel Hof van Holland de algemeene vergadering van de Boeren leenbank gehouden, die door ongeveer 50 leden werd bezocht. Nadat de voorzitter, de heer Stoutiesdijk, de vergadering had geopend, werden de notulen van de vorige vergadering na lezing goedgekeurd. Uit de rekening door den kassier, de heer D. van de Velde uitgebracht, bleek dat deze zeer gunstig is. Er waren 427 spaarbankboekjesuitgegeven,107 voorschot boekjes, TIG rek. boekjes Per 31 DcC. 1931 bedroeg bet saldo spaargelden f 4(35.323.30, ontvangen spaargelden f282.122.(59 totaal 1783.371.58, uitgegeven spaargelden 1318 408.28, nieuwe voorschotten f 40.(550 terugbetaalde voorschotten f56.582.56,saldo voorschotten f 145.546.46, saldo rek. ct. uitgegeg. f409.693.44, schuldig aan leden f 143.041.25. Winst f 1887.50, res. fonds f24720.21. Na het verslag der lin. commissie werd de rekening goedgekeurd en vastgesteld. Volgens art. 34 der statuten werden eenige besluiten genomen De spaarbank- rente werd bepaald op 3.G%, de rente voor voorschotten blijft 5%. De voorzitter deelde mede dat het heffen van 15 boete bij het niet op tijd inleveren van de boekjes goed heeft gewerkt en ge handhaafd kan blijven. Van een voorscbotgever is de rente niet voldaan, deze zal het voorschot na ge stelden termijn worden opgezegd. Als bestuurslid wordt herkozen met 46 st. de heer II. Dorst, als lid van den raad van toezicht dhr Th. Aertsen. Als plv. bestuurslid wordt herkozen dhr. W. L. Klompe. De heer J. A. Stoutjesdijk heeft bedankt als plv. bestuurslid wegens gezondheidsom standigheden, in diens plaats wordt gekozen de heer J G. Stoutjesdijk De heer W. L. Klompe herinnert er aan dat dhr. „J. A. Stoutjesdijk vanaf de op richting der Boerenleenbank plv. bestuurs- 1 lid is geweest en dus herhaalde malen als zoodanig is opgetreden en dan ijverig zijn functie vervulde, hij meent dat een woord van dank en hulde hier op zijn plaats is. De voorz. had alle gekozenen gecompli menteerd met hun benoeming. De heer J. C. Stoufjesdijk dankte nog voor de vriendelijke woorden aan zijn vader gewijd Als afgevaardigde naar de vergadering to Utrecht werd aanyewezen de kassier en als plv. de heer W. L. Klompe. De voorz. wees er op dat verschillende leden soms belangrijke bedragen opnemen, hetgeen statuair niet geoorloofd is, wil men meer dan f1000 opnemen, dan dient men vier dagen van te voren hiervan be richt te doen De bank telt thans 250 leden. De heer J. Geluk meent dat de te betalen rente van voorschotten ad 5 te h°uo *s en vraagt of deze ook niet met hetzelfde percentage kan verlaagd worden als die van in te brengen gelden. De voorz. antwoordt dat dit onmogelijk is. De heer G. A. Geluk vraagt of de bank nog kwade posten heeft gehad, waarop de voorz. antwoordt dat dit een zaak is van het bestuur, waar de leden niets mee hebben te maken. Daarna wordt de vergadering gesloten. Morgen zal er weer een beroep ge daan worden op onze stadgenooten om het goede doel waarvoor het Emmabloempje wordt aangeboden te steunen. Eenige jonge dames hebben zich hiervoor bereid verklaard en zij hopen dat ieder zal meewerken opdat ze een goede collecte zullen oogsten. De Burgemeester van Oldemarkt waarschuwt ieder tegen de practijkeu van een zekeren P. Roels, vermoedelijk woon achtig te Bergen op Zoom, die zich uitgeeft voor opticien-specialtst en met brillen de verschillende provinciën bereist. Deze persoon tracht bij minder ter zake kundige personen brillen tegen zeer hooge prijzen te verkoopen, hetgeen hem meer malen gelukt. Algemeen Politieblad van 1G April 1931. SCHERPENIS8E. Hedeo werd allrier verkocht een woonhuis eu erf bewoond door H. Mol. Kooper werd de Boerenleenbank alhier voor f 900. Benoemd verklaard is tot lid van den Ge meenteraad in de vacature J. M. v. d. Graaff, d* heer D. A. Hartog. Bij L. de Kwak Koolaard heeft een kip een ei gelegd van 117 gram. Tot controleur bij de Radio dietribotie alhier is aangesteld de heer J. M. v. d. Graaff. OUD-VOSSEMEER. De heer Van der Male, postkantoorhouder te Nieuw-Vosmeer, reed Zondag met zijn dochter op een motor over den Dortschen straatweg bij Zwijndrecht, toen bij opeens moe6t wijkeu en remmen voor een fietser, die uit een zijweg kwam. De motor sloeg over den kop eB de beer Van der Male kwam op den kant van den weg terecht met gebroken been en verschillende minder ernstige verwondingen. De verongelQkte is vervoerd naar het Ziekenhuis van het water voon ofe wo/ch, fev' 'J>\ w* alleen Ecnif bnp. E. OittrmiBD h Co'a Jikrik*»»»: HcakcJ&Ck. A.G. Hindcl Mj^ AatltnUa»DtexUwt - 15 40275 te Steenbergen. Zijn dochter, die op de doozat, werd er afgeslingerd en kwam in een sloot terecht, evenwel wonder boven wonder zonder ernstige kwetsuren. Naar van verschillende zijden wordt mede gedeeld is hel uorloou der veldarbeiders van 24 cent gebracht op 22 cent; dit zo o bijna door alle landbouwers beslist zijn. Alhier is op 67-jarigen leeftijd, na een zeer kortstondige ziekte, overleden de heer P. den Engelsman, welke een paar jaar geleden werd gepensionneerd als machinist van het stoomgemaal „De Drie groote Polders" te dezer plaatse, waarvan hij sedert de stichting in 1900 die functie vervulde. Thans was hij nog steeds ver houden aan het Waterschap Oud-Vossemeer als opzichter en ook over de polders Broek en Rooland onder Tholen. Bij de candidaatslelling voor de aanstaande verkiezing van gemeenteraadsleden werd hij ook nog geplaatst op de candidatenlijst van vrijzinnige zijde. GEMENGD NIEUWS. Televisie een uitkomst voor doofstommen. Televisie is het overbrengen van gezichts beelden van desnoods verren afstand, die dan op matglas worden weergegeven. Het is voor het oog, wat de radio-klankover- brenging voor het oor is. Deze beeld-overbrenging (ook van be weeglijke beelden), opent voor doofstom men de mogelijkheid een telefoongesprek over grooten afstand te voeren. Dr. Tho mas Fox, bibliothecaris van het doofstom men-instituut te New York, heeft met behulp van een televisie-zender en ontvang- installatie een telefoongesprek met zijn zoon kunnen voeren. Hierbij waren de gezichten en handen in het ontvangtoestel zichtbaar en werd gesproken met de ge barentaal der doofstommen. Ondeugdelijke rijwielplaatjes. De A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland bericht Fietsend Nederland heeft gegronde klachten over de rijwielbelastingplaatjes. Ze blijken niet best legen weer en wind bestand te zijn, zoodat vele wiel rijders erover klagen, dat de plaatjes spoedig verweeren, scheuren, in tweeën barsten of in stukken uiteen vallen, als ze uit de bevestiging worden losgemaakt. Een onbruikbaar geworden rijwielplaatje kan tegen een nieuw worden ingeruild maar dat betcekent ook weer een ongerief voor den wielrijder, die het plaatje onder bijvoeging van frankeerkosten, ter in wisseling moet opzenden naar de Rijks munt, vele dagen op de terugzending moet wachten en al dien tijd het gebruik van zijn rijwiel moet missen. De A.N W.B. Toeristenbond voor Neder land ontving hierover van zijn leden zooveel klachten, dat hij zich tot den minister van financiën heeft gericht met een adres, waarin verzocht wordt, de rijwielbelasting plaatjes van deugdelijker metaal te doen vervaardigen en tevens de gelegenheid open te stellen, onbruikbaar geworden plaatjes óp de postkantoren of belasting kantoren kosteloos in te ruilen voor nieuwe van dezelfde belastingperiode, zonder dat de eigenaar van het rijwiel eenigen tijd zijn plaatje behoeft te missen. Met inwilliging van dit billijk verzoek zullen zeer vele gedupeerde wielrijders worden gebaat. En wie vond den verrekijker uit? De verrekijker duikt eerst op io de zestiende eeuw. De uitvinding ervan beeft men willen toe schrijven aan Johanoes Baptista Porta, steunend op eeu oubegrijpbare passage in zijn boek over „natuurlijke tooverknnst", dat in 1549 gedrukt werd. De waarheid echter is, dat de verrekijker vard uitgevonden door een landgenoot, den Middel* burgschen brillenslijper Zacharias Jansen, die deze outdekkiDg bij toeval deed en niet begreep, welk voordeel er uit te trekken viel. In 1610 werd volgens Jaoseo's vinding de eerste verrekijker vervaardigd. Doch het wat Galileo Galileï (dezelfde, die vond, dat de aarde draait), die het instrument vervolmaakte en in voerde; daarom werd de verrekijker ook langea tijd de „Buis van Galileï" genoemd. Wist gij? dat een vlieg tegen bet plafond kao loopen omdat ziju pooten een kleverige vloeistof afscheiden? dat volgens een geleerde Rus een verminkte regenworm, welke aan den invloed van een krachtige electromagneet werd blootgesteld sneller

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1931 | | pagina 2