Bij Hoofdpijn te Winterswijk, beschuldigd beleedigende I is moeten overgaan. De maatregelen worden 1 I1 ..1 UaI nrvimn dr>nr> nnn (innniiliol ATrQr'TlOn 1 brieven aan den directeur van het opvoe dingsgesticht Zandbergen te Amersfoort te hebben geschreven. Hoewel de predi kant wel toegat van meening te zijn, dat er in Zandbergen onvoldoende toezicht op de kinderen werd uitgeoefend en daar door verwaarloozing voorkomt, ontkende hij toch de schrijver der anonieme brieven te zijn. Deswege heeft de rechtbank de zaak geschorst en een nader onderzoek gelast. De tolbazen hebben het in de laatste dagen weer hard te verduren. Zoo werden in de afgeloopen week de tollen in Jutphaas en Vreeswijk, die reeds lang een doorn in het oog zijn van duizenden autobezit ters, door een paar honderd demonstranten belegeid. Te Vreeswijk was het feit spoe dig beslecht. De tolboomen werden ge opend, zoodat er eigenlijk weinig meer te bestormen viel. Anders was het te Jutphaas, waar de noodige dorpelingen te hoop ge- loopen waren en de politie-amhtenaren aanwezig waren. Er werden daar nog klappen uitgedeeld maar ook Jutphaas zette, zij het tijdelijk, de slagboomen opzij en liet den weg vrij, waarna de triomph- tocht der auto's volgde. Van 10 tot 26 April wordt er in Am sterdam cene internationale tentoonstelling „De Suiker" gehouden, waar alles vertoond wordt, wal maar eenigszins met suiker te maken heeft, Het doel der expositie is voornamelijk te doen uitkomen van welk een omvang het verbruik van suiker in allerlei vormen is, en op welke wijze dut verbruik nog bevordert kan worden. Een zeer belangrijke plaats zal worden inge nomen door de verschillende bedrijven in werking. Zoo zal b.v. een onzer groote cacaofabrieken de vervaardiging van alle soorten chocolade en bonbons toonen enz. enz. In Krimpen aan de Lek werden twee onderwijzers geschorst. Volgens den Bur gemeester wegens het vervalschen van rapporten en het opzetten der ouders tegen het hoofd der school. De geschorste leerkrachten zouden verder naast hun officieele rapporten aan het hoofd der school op grond waarvan een tiental kinderen niet bevorderd is zelfstandig rapporten aan de ouders hebben verstrekt, waarin de cijfers anders waren gewaar deerd dan in de officieele rapporten. Dat onder de ouders een geest van veront waardiging heerschte, laat zich begrijpen, lntusschen is dit een belichting van één kant. We zullen daarom het resultaat van het onderzoek van Ged. Staten van Zuid- Holland moeten afwachten, om een juist oordeel te kunnen vellen. Een eigenaardig geval is het echter zonder twijfel. Bezitters van geysers dienen op hun hoede te zijn. Eenigen. tijd gelezen lazen wij, dat in Den Haag zich een geval van gasver- stikking had voorgedaan, nu verloor een Amsterdamsch politieagent het leven. Het afvoerkanaal, waardoor de verbran dingsgassen een uitweg moeten vinden, was verstupt en toen de agent zich door de langzame bedwelming onwel begon te voelen had hij blijkbaar niet meerde kracht zich uit de badcel te verwijderen. Oppassen is dus de boodschap. Een kranig staaltje van zeemanskunst moet ten beste zijn gegeven door kapitein Krol, die op zijn jongste toeristenreis van de Statendam naar West-Indië zijn schip de haven van Willemstad heeft binnenge bracht. Menigeen had het van te voren voor onmogelijk is gehouden, dat een schip van deze grootte in deze haven kon komen en tot dusver zijn alle groote schepen in Caracas Bay, op 8 mijl van Willemstad gebleven. Kapitein Krol was echter de meening toegedaan, dat het wel degelijk kon. Op 7 Maart verscheen de Statendam voor het Stobbengal en kort daarna lag Nederlaotlsch grootste schip, onder het spontane enthousiasme der honderden kijkers, aan een van de oliepieren van de Shell gemeerd. Naar het schijnt komt er veel Deensch vleesch over onze grens. De kwaliteit is beduidend minder dan die van het Hollandsche vleesch Nochtans wordt het blijkbaar in de groote steden verkocht tegen gewone prijzen en doet het Hollandsche rundvleesch eigenlijk oneerlijke concurrentie aan. Verschillende boerenbonden hebben nu bij de gemeente besturen daartegen geprotesteerd. Een Oostenrijksche persvertegenwoordiger heeft den heer Colijn geïnterviewd, over het het interview blijkt, dat de heer Colijn, van economisch standpunt uitgezien, de douane-overeenkomst toejuicht, omdat alle van Geneve uitgaande pogingen om een economische eenheid in Europ te verkrijgen mis ukten, terwijl de leider der anti-revo- lutionnairen niet geloofde dat d,e lolunie tegen de vredesverdragen indruischt. Er was hem geen enkel artikel bekend, dat een dergelijke overeenkomst zou verbieden. Wy meenden goed te doen de zienswijze eens weer te geven van den mail, die misschien meer dan iemand anders zich 'heeft uitgesloofd om te voorkomen dat Europa stikt binnen zijn tariefenuren. De malaise in Jndië is oorzaak geweest, BIn 1930 bedroeg de uitvoer vari geroot gemotiveerd door een finantieel overzicht j en gezwingeld vlas 2.308 ton ter waarde blijkens hetwelk het geschat tekort voor eA 000 nnrv 1 1932 nog 135 millioen bedraagt. In 1934 moet de begrooting weder kloppen. Fene blijvende verlaging van het salarispeil was onafwendbaar. Oudere lezers herinneren zich nog wel dé Boni-expeditie van het jaar 1905 onder kolonel van Loenen, welke eindigde met de bezetting van Watampone en de ge- vaugeneming van de zelfbestuurder La Powowoni Kraeng-Segeri die zich op aller lei wijzen aan zijn contraclueele ver plichtingen jegens ons gouvernement had onttrokken. Sedert dien is het bestuur over het landschap uitgeoefend door den inheem- schen Hadat of Raad van Landsgrooten, onder toezicht van het Europeesch bestuur Nu in Boni weder volledig zelfbestuur ONDERWIJS. n TboleD. Aan de Ambachtsschool B van f 1.823.000, terwijl deze in 1929 nog Zoom werd het getuigschrift toegek bedragen had van bijna 4000Jton ter waarde elecrto-techniek aan H. Via Tholen en C 11 Poortvliet en in afd. Machioebanki smeden P. v. d. Boom Tholeu. Bevorderd zijn van de le naar de afd. timmereo B. Kegge Tholen. Afd techniek W. Speijer, Poortvliet, J. 8ep de Stel Ond-Vossemeer. Van de 2e naar de Se klasse afd, D. Burgers Tholen afd. rijwiel en Motor J. Vis Tholen. van bijna 4'/2 millioen gulden. Aan gehekeld vlas en vlasafval werd nog uitgevoerd voor een waarde van f276 000 (v. j. 724.000.) Onze beste klanten waren Gr. Brittanië, België, Noord Ierland en Duitschland, die te zamen ruim 85% van het geroot vlas afnamen. Uit bovenstaande blijkt duidelijk de enorme prijsdaling, maar toch blijkt er ook uit, dat ondanks de groote daling de vlasindustrie nog voor belangrijke bedragen aflevert. Wellicht spreekt de beteeken is der vlas- industrie nog meer, als we vermelden dat voor verwerking van elke 1000 K.G. stroo tot lint ongeveer een arbeidsloon noodig is van f30 a f35. Wanneer gerekend wordt, dat de helft in ons land verwerkt wordt, werd ingesteld, zullen ook de rijkssieraden dan volgt hieruit, dat aan arbeidsloon wordt die in 1905 als krijgsbuit werden meege- uitbetaald ongeveer f1.800.000. nomen, op plechtige wijze aan Boni worden teruggegeven. De uitvoering van de Tarwewet. Het Nederl. Correspondentie-bureau iü Den Haag meldt Naar wij uit goede bron vernemen, heeft een inventarisatie van de aanwezige voor raden inlandsche tarwe van den oogst 1930 nog niet plaats gehad. Wel is bij den opzet van de tarweorganisatie gevraagd aan de daarbij betrokkenen een voorloopig overzicht te verstrekken va.i de hoeveel heden tarwe van den oogst 1930, die ver moedelijk in de verschillende provincies aanwezig zouden zijn. Het verzamelen van deze gegevens is in de eene provincie nauwkeuriger geschied dan in de andere. Maar in het alge meen heeft men aan deze voorloopige opgaven zeer weinig. Alleen in de provin cies Zuid- en Noord-Holland is men tot cijfers gekomen, die een globaal overzicht van de daar aanwezige hoeveelheden geven. Vermoedelijk bevindt zich in die provin cies de meeste tarwe, die van den oogst 1930 is overgebleven. Het cijfei» van deze voorraden bedraagt echter nog niet het zesde gedeelte van den in een der bladen genoemden aanwe zigen voorraad van 119.000 ton, waarop men voor het geheele land nog zou kun nen rekenen. Voorts vernemen wij, dat er besprekin gen gaande zijn tusschen de verschillende groepen van koopers van tarwe voor de behartiging van hun belangen in gemeen schappelijk overleg. Deze besprekingen zullen nog worden voortgezet. Voorzoover bekend, is nog niemand aangewezen, die namens hen als inkooper zal optreden, terwijl ook geenszins vaststaat, of één be paalde commissiehandel daarmede voor alle belanghebbenden zal worden belast. De algemeene maatregel van bestuur voor de uitvoering van de Tarwewet is nog in voorbereiding. De volgende week zal de definitieve stichting plaats hebben van de centrale- tarwe organisatie, zoodat eerst dan tusschen de verkoopers en de inkoopers van tarwe de noodzakelijke be sprekingen zullen kunnen plaats vinden. LANDBOUW. Werd alle" vlas dat in ons land wordt geteeld ook hier verwerkt, dan zou er na tuurlijk nog heel wat meer werkgelegen heid gevonden worden. Met elke wagon vlas rolt ook een mooi brok werkgelegen heid ons land uit. Zoo werd in 1930 nog ruim 43.000 ton onbewerkt vlas ter waarde van f270.000 uitgevoerd, voor meer dan 99% naar Belgié. Hoe staat het er met deze belangrijke industrie en teelt tnans voor? Het eenige lichtpunt is, "dat nog steeds geen kunstproducten vervaardigd worden, die het linnen geheel kunnen ver vangen. Kwaliteitsvlas zal in normale om standigheden steeds onmisbaar zijn. Maar ook uitsluitend kwaliteitsvlas. Aan minder waardig vlas bestaat geen behoefte en zal ook in de toekomst geen behoefte komen. Het zal daarom noodig zijn onze kennis zooveel mogelijk te verrijken: dat we een instituut krijgen, dat wetenschappelijk zal onderzoeken, welke rassen we moeten nemen, welke bemesting en bewerking van den grond we moeten toepassen om een uitstekenden vezel te verkrijgen. Hierbij is samenwerking met de binnenlandsche spin nerij en de buitenlandsche spinnerijen noodzakelijk. G. Smits, Sommeldijk. en ziek door gevatte kuude, alsui pijnen van velerlei aard, sullen een bieronder genoemde 16 Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen Mijnhardt's Hot poeders. Grieppoeders. Verkooi poeders KiespijupoedersHoest Maagpoeders.Rheumatiekpoed poeders en doos staat de naam Mijah&r bij het koopen hieropPrijs per poeder ppr doos 45 ct. Verkrijgbar hij U' VISSCHERIJ De economische beteekenis van Vlasteelt en vlasindustrie. Ir. G. Stevens, Rijkslandbouwconsulent voor Zeeland, hield voor de microfoon een lezing waarin over de economische be teekenis van de vlasteelt en -industrie in teressante gegevens voorkomen, die van algemeen belang geacht knnnen worden. Daarom laten we er hier iets uit jvolgen De vlasprijzen hebben in den loop der tijden steeds aan groote schommelingen bloot gestaan. De groote klad kwam er vooral in door de concurrentie van katoen vanaf de dertiger jaren der vorige eeuw. Vanaf 1837 kromp de teelt in ons land steeds in, om met kleine stijgingen tusschen. 1856 en I860(Amerikaansche burgeroorlog) in het begin dezer eeuw nog slechts 80Ö0 H.A. in te nemen. Werd voordien de teelt overal gedreven, op het eind der 18e eeuw was ze reeds geheel teruggedrongen naar de zeekleigronden. In de 20e eeuw volgde weer een stijging van beteekenis: 1901 1910 gemiddeld 14000 H.A. 1921-1925ge- middeld 11.000 H.A. en in 1930 15000 H.A. Hiermede neemt onze vlas-cultuur 1/400 van de totale vlasoppervlakte der wereld in, doch is 1/130 der totale wereld lint productie uit ons land afkomstig. Dit komt, Duitsch-Oostenrijksch tolverbond. Uit j omdat men in warmere landen vooral vlas teelt met het oog op de olieproductie. Voor het bedrijf is eeu rendabele vlasteelt van groote beteekenis, omdat door de vroege stoppel het land na dit gewas nog een goede zomerbewerking kan ondergaan en ook ge legenheid geeft grassen en klavers in te zaaien. De werkzaamheden vallen tusschen den hooi- en graanoogst in, -waardoor een goede werkverdeeling wordt verkregen ter wijl de boeren, die het vlas zelf houden een goede werkgelegenheid voor hun ar beiders in den winter hebben. Van de '15.000 H.A. vlas, die in 1930 verbouwd worden, is het arbeidsloon tijdens de teelt op plm f1.750.000 testellen De oogst 1931 zal wel jMet zoo groot zijnmen heeft THOLEN, 10 April 1931. Uit de oude dooi. Beo zeer aanzienlijk geslacht reeds io de 15e eeuw, was dat van PorreuaerEwond Willemse Porrenaer was in 1491 schepen van Vlissiogen en een zeer vermogend koopman aldaar. Na- komelingeu van deze vervolden gewichtige be trekkingen. Van eea zekere Agatha Porrenaer, die onge- bowd bleef, wordt verteld dat zij bekend is gebleven door naar testemont vsn 28 Aogustus 1658 waarbij zij tot erfgeDaam benoemde al de kerk-armen in Zeeland over een en ander ont stond verschil inet Mr B. dee Cornc, die inet een zuster vau Agatha was gehnwd maar in 1665 werd bij transactie de zaak geschikt; de advocaat deed afstand van het vruchtgebruik die ruim vijf eo zeventig duizend golden bedroeg, keerde f 60.000 oil aan den beheerder van hel fonds. Slordig beslaar en beheer in het laatst der 17e eeow en de tierceering in den Frantcben tijd deed bet fonds sterk verminderen en volgeos opgave vao plm. een halve eeaw geleden, be droeg bet maar f 700 per jaar meer. In oude diaeonieboeken was de naam Porreuaer, al ver- 'basterd tot yVreu* Pomade" en ook „bet legaat van Pomaré. OUD-VOS8EMEER. Door bet echtpaar Geoze- vao der Klooster alhier werd op stille wijze herdacht hno 60-jarige echt?ereeoigioger werd belaogstelling getoond voor dit feit. De heer L. M. Friderichs, vorige week Vrijdag te Tholeo overleden, was, vóór hij zich aldaar vestigde, gedurende een aantal jaren lid van den gemeenteraad in onze gemeente eu ge zworene van bet Waterschap Oud-Vossemeer, welke taak hg ook na zijn vertrek Doggeruimen tijd vervolde. Sedert eenige weken zijn wij ook rijk een bijzonder kleine hit, welke voor eeü melkkar- retje gespanoen is de ingezetenen varen wel bij deze concurrentie, daar de melk wordt ver kocht voor 10 cent per L. eo de overige leve ranciers van melk den prijs vao 12 cent per L. ook op 10 ceot hebbeo gebracht. SCHERPENISSE. De heer L. K. v. d. Werff is aaogesteld als verpleger aau het Rijks Krank zinnigengesticht te Eindhoven. Door den beer J, M. vao der Qraiff is ontslag genomen als raadslid-wethouder en als secretaris van den Vrijheidsbond afdeeliug Scher- peniase, Iets over paling. Er is geen sprake van rijke visscherij nbch in odzo binnenwateren, nöch in dj iakk«Dlater daarover wel eens meer, wij ons even bepalen tot wat wij in een denboek vonden aangeteekend omlrant hi belangstelling, nieuwsgierigheid en twist wekt in den loop der tijden door zijn geheime levenagewoonten, zijn laai en vai gesteld leven en hoe ook toebereid, de van den gastronoom verwekt, maar lavet de gezondheid. „Aal, paling, in 't Latijn Anquilla, ia die zich in zoet of brak water ophoudt, somwijlen toi in de zoute zee over steel tot het geslacht van de vivipara, of zoodai die hun jongen levend ter wereld brat zijn twee soorten van aaien, wordende iel? en schieralen onderscheiden j de een, eenenmale bruin en leelijk, doch de twei den buik en blauwachtig langs den rug alen worden verreweg voor de besten geli Het vet van deze risch in het oor get middel tegen doofheid. Gedroogde aalhuj de knie op het bloote vleesch gedrageD banden, wordt gezegd een beproefd midc kramp te zijn vele raensch>.-n heb ik dit middel met een gewenschten uilslag werk gesteld". Beschreven wordt het aal vangen tnt aalreepen en elgers (in Vlaanderen „f^ noemd) en poeren. Van den elger of aal gezegd, dat de Hollandsche boeren dq uitstekend weten te gebruiken. „De alen hebben een fijne en geurig hoewel deze niet voor zeer gezond woi vooral als ze niet ter dege zijn toebereid! worden dertien recepten van toebereiding» terwijl nog tal van bijzonderheden, liel wonderlijkheden worden opgedischt, maar? neg wel eens meer. j Men lette er op, dat het een rertalingf Fransch woordenboek in 1743 uitgegevei iu.l77S herdrukt. GEMENGD NIEUWS. dat de regeering tot eene loonsverlaging van alle civiele en militaire landsdienaren immers - estanfe jog steeds de beschikkingover de 'van de oogsten 1929/30. LANDBOUW EN VEETEELT Volgens het laatste rapport vao den vierden Zeenwscben Legwcdstrijd, waaraan IS pluimveehouders deeloemeD, één met Reds en 12 met W. L., is de stand over Januari 1931, zoodat de heer D. Vermaas no. 1 met 328 eieren ter waarde van f21,24, de laagste Gebr. v. d. Berg met 53, ter waarde vaü f 3,04. De laatste toom was bij de iozeodiog beslist te jong. Respectievelijk is de gemiddelde productie en grootst aantal eieren io de vier legwedstrijdjaren tot en met de maand Janoari 20.2 eiereo, 51 stuks; 20,2 - 57 37 - 8330 - 78. Het ongunstige weer was niet bevorderlijk voor den leg in Januari. Het grootst aantal gelegde eieren door de beate hen in Januari was 78 slak». Rotterdamsche Lunmvi uuiMymy Aan het Jaarverslag over 1930 damsche Bankvereeniging N. V. oni het volgeüde: De economische depressie gedorend 1980 veroorzaakte een verlaging van voet; voornamelijk daardoor bleef d< behaalde winst bij die van het vori achter. Ten laste van de winst- en verli is de gebraikelijke voorziening getru! pensioenregeliog en voor afschrijving op Voorle hebben wij ook dit jaar de N. V, kantoor onder beheer van Determeyet Zoon in de gelegenheid gesteld van f 2.500 000 af te lossen op amortisatiebewijzeu gedekte vordering V landsche Bank, welk bedrag in oozel afgeschreven. Er kan dan wederom een dividend worden uitgekeerd. De balaDS vertoont de volgende cij DebetzijdeKas, kassiers f 15.406.348.72, Wissels f 103.4 Banken en Bankiers f40 995.462.64,1 gseeven en voorschotten tegen effecten f 676.781.59, Effecten f7.099.829.41, f2.193.458.78, Deelnemingen in fin» ■tellingen f 1.208.979.50, Debiteuren ii cooraDt f 140.639.433.69, Vorderioj gestelde borgtochten f 19.214.576.67, f 6.900.000, Saldo in verband met ti f 1.431.59, Te leveren fondsen f 1.545 Credietzijde Kapitaal f 50.000.00 f 20.000.000, Geadviseerde wissels f 1 Geaccepteerde wissels f 33.924.008 derden geaccepteerd f 4.606.029.24.1 op prolongatie uitgezet f 595.500, f 81.734.281.81, Crediteuren in rekeni f 195 295.257 22, Te ontvangen fond loen 515.908 84, Gestelde borgtochit lioeo 214.576.67, Dividend 1930 I Saldo op nieuwe rekening f 201.010. Het winstcijfer van rente en wisse f 9.497.022 70, dat ter provisie (5. en der effecten en syndicaten f 128.4 De debetzijde der winst- en verl vertoont de navolgende cijfers j Bedr f 8.230.600.56, Garantie tegenover landsche Baok f405.154.40, Pe f 626.159.27, Afschrijving gebouwen f Afschrijving ter zake van amorti» f2 500.000. Dividend 5 %f 2 500.000 belasting f 226.250, Saldo op niea» f201.010.90.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1931 | | pagina 2