Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij alle Drogisten. volkomen verschalkt en daardoor werd het 1 Van het gemeentebestuur van St. Maar gezelschap op heeterdaad betrapt de tensdijk de rekening over het jaar 1930 geldpot stond nog op tafel. In de kringen van den keuringsdienst van vee en vleesch. van speel- en nachthuishouders schijnt j Van Ged. Staten de definitieve vast- de overval nogal beroering te hebben ge- stelling van de gemeenterekening over 'wekt en de schrik is er meer of min in-, 1930. gebracht. Zooals men, wellicht weet, bestaan er plannen voor kalenderhervorming; de Nederlandsche professor in de sterrenkunde te Utrecht Nijland heeft, meenen tfij daarin nogal een werkzaam aandeel. Van ver schil ende kanten komen er echter pro testen zoo schijnen de spoorwegen er niet veel voor te voelen, maar veel minder nog de Israëlieten. Deze laatsten hebben zelfs een comité van actie gevormd, dat al meer dan 50.000 handteekeningen verzameld heeft en deze week vergaderde. Dr. Willem Mengelberg is ter gelegen heid van zijn zestigsten verjaardag gehul digd, nadat hij zijn jaarlijks wederkeerende taak, de vertolking van de Matthaus-Pas- sion, voor de zooveelste maal volbracht had. De groole dirigent had naast vele hartelijke gelukwenschen ook nog. een stoffelijk bewijs van waardeering in ont vangst te nemen 121 vrienden hadden de londsen voor een fraaien auto verschaft De overwegwachteres in Blerik, die het autobus-ongeluk op 14 Februari j.1 veroor zaakte, U weet wel, die vrouw met al die kinderen, is door de Nederlandsche spoor wegen op staanden voet ontslagen. Veel consideratie heeft men dus niet gebruikt. root W ,1 1 '17ÜI1 rl n I n niilrUfrnnn t I. 1 Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van L. van Splunter e.a. arbeiders om ter bestrijding der werkloos heid tebesluiten het lossen van grind en ma cadam niet meer machinaal te doen plaats hebben. B. en W. stellen voor gezien de geringe hoeveelheid voor de gemeante dit stuk voor kennisgeving aan ie nemen. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten. Het bekende adres van het gemeente bestuur van Zaamslag wordt op voorstel van B. en VV. voor kennisgeving aan genomen. Van de werkloozenkas is een lijst van leden ingekomen waarop ook voorkomen de ongehuwde, die als kostwinner zijn aangemerkt. Enkele worden daarvan geschrapt. Aangeboden worden de jaarverslagen van de openbare school, van de commissie tot wering van schoolverzuim van de com missie van toezicht op het lager onderwijs over den toestand der gemeente in 1930 en van de Gezondheidscommissie over 1930. Dezf illen zullen bij de leden circuleeren. ^en verzoek van J. Jubelmeier en K. de Wij lazen, dat de ontslagene tegen deze beslissing een beroep heeft ingesteld bij het scheidsgerecht. Uit eene circulaire, verspreid door de Liga voor de handhaving van de rechten van den man in Nederland, lichten wij het volgende„Er zijn reeds pantoffelhelden genoeg, ook vrijgezellen, die den angst om het hart slaat, als zij de tegenwoordige mondaine zelfbewuste, dikwijls arrogante vrouw gadeslaan. Het is geen wonder dat zij terugschrikken voor een huwelijk. Wij willen zijn vrije mannen, niet geknecht, gekweld en gekneusd in den huwelijksband. Wij zullen pal staan voor onze natuurlijke rechten. De vrouw en de man zijn nooit gelijk te maken; wij zullen de vrouw blijven eeren als moeder en opvoedster van de kinderen, maar wij willen geen kemphanen van haar gemaakt zien". Het klinkt inder daad alles krijgshaftig! De Nederlandsche Bank wil geen gouden tientjes meer afgeven Volgens hare be wering gaat er te veel naar het Buitenland en dat acht zij ongewenscht. Blijkbaar is met den uitvoer van gouden munten nog wel wat te verdienen. i De Rotterdammers hebben er een reus achtig hotel, genaamd „Atlanta" bijgekregen dat aan de hoogste eischen des tijds voldoet. Men zal het zelf moeten gaan zien, om er zich een begrip van te vormen. Maar enkele dingen kunnen ons dienen om er een denk beeld van te krijgen. Zoo lazen wij, dat in dit gebouw 55 K M. buis gelegd zijn voor de eleclrische installatie, een afstand RotterdamAmsterdam, en ongeveer 200 K.M geïsoleerd draad, een afstand van Rotterdam tot Keulen. Men moet moed houden om in dezen malaisetijd een der gelijke onderneming op touw te zetten. Ook de Nederlandsche geneesheeren gaan naar het schijnt eene vredesactie beginnen. Een 65-tal leden van de Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst hebben daartoe het initiatief genomen. De zaak is bij het hoofdbestuur der Maatschappij in behandeling Wij achten, evenals de heeren zelf, een dergelijke actie van het grootste belang Wanneer de geneesheeren, die den oorlug meemaakten eens spraken, wanneer zij het onmenschelijk lijden der gewonden eens onder het oog brachten van de wereld, al heigeen zij gezien hebben eens wereld kundig maakten, dan gelooven wij, dat zij goed werk verrichten zouden en zeker in staat waren om „den weerzin tegen den oorlog op te wekken en te versterken", meer nog om de volken van den oorlog af te houden. Vermelden wij tenslotte nog, dat te Am sterdam een voetbalmatch tusschen een Nederlandsch en Belgisch elftal gespeeld werd, die veel belangstelling trok en waarin de Hollanders met drie tegen twee de baas bleven. beiden te Amsterdam voor radio- f-ïistributie. B en W stellen voor beide verzoeken voor kennisgeving aan te nemen, waartoe met alg. stemmen besloten. Het Bestuur der bijz. school vraagt toe stemming tot het aanschaffen van 4 nieuwe schoolbanken. B. en VV. stellen voor het verzoek in te willigen. Met alg. stemmen wordt daartoe besloten. Aan J. Kurvink wordt op diens verzoek voor V2 jaar ontheffing verleend voor hondenbelasting. Van de controle commissie van de Ver. V.Z.O.D. om voor de a.s. keuring van melkvee een subsidie van f 10 of een me daille beschikbaar te stellen. B. en W. s ellen voor een medaille be schikbaar te stellen van ten hoogste f10, waartoe met alg st. besloten wordt. Aan de orde komt de 3e jaarlijkscHe afrekening van de bijz school en de uit- keering daaraan. Hieruit blijkt dat erover 1929 nog te goed is f529.02, hier gaat nog af f30, die ze te veel heeft genoten op de uitkeering voor het 7e leerjaar. De voorz. dee t mede dat alle rekeningen zÜn gecontroleerd en in orde bevonden. Met alg. st. wordt de afrekening goed gekeurd. Dhr J. Polderman deelde mede dat hij zich niet herkiesbaar stelt voor lid van de scbattingscom missie. De voorz. spreekt namens alle leden een woord van bartelijken dank voor de werk- aamheden die de heer Polderman voor de commissie heeft gedaan. In diens plaats wordt benoemd de heer J. N. Geluk. Tot leden worden herbenoemd de hh. A. G. Geluk, C. M. Elenbaas en J. van Houdt. Thans gaat men over tot benoeming van leden voor de stembureaux ter verkiezing van leden voor de Prov. Staten en ge ineenteraad. Van het le stemdistrict is de burgemeester ambtshalve voorzitter, tot loopt en nu is zijn vraag of B. en W.niet eens in overweging willen nemen er een doorbraak te maken naar de Tienhoven daar hij dit in het belang van de gemeente acht. De voorz. autwoordt dat B. en W. dit wel overwogen hebben, maar daar de kosten niet meer op de bouwondernemers kunnen verhaald worden, zijn ze teruggeschrokken om dit te doen op kosten van de gemeente. Dhr Goedegebuure geeft het toch alsnog in overweging, daar de boomgaard van Scherpenisse te koop is en dit een goede doorbraak zou zijn. Hierna sluiting. TH0LEN, 27 Maart 1931. Bij bet gehoudeo examen io tuinteekeneD en dendrologie te Rotterdam, slaagden onze vroegere plaatsgenomen W. E. Blaas Jacz. met zeer goed gevolg, eo A. Qoist Ce. met goei gevolg. Rijkspostspaarbank. Aao bet poslkaotuor Tboleu eo ce daaronder leaiorteereode hulppostkantoreu werd gedoreude de inaaDd Maart 1931 Ingelegd f 15619.17 Terugbetaald f11460.73. Het laatste door dat kantoor uitgegeveü boekje draagt het Dammer 14433. het voorjaar, koop tijdig een pot 4U24I 6 0e electrificatie van Tholen. Woensdag is, met op een na algemeene stemmen, door onzen raad besloten om aan de P.Z.E.M. op haar verzoek vergunning te geven de electrictteit in onze Gemeente te brengen. Een besluit waarvoor onzen raad zeer zeker een eeresaluut toekomt, omdat hij hierin, evenals gewoonlijk m Gemeentezaken toont een nuchterea kijk op de dingen te hebben. Van te voren hebben wij ons onthouden van stemming maken voor de electriciteit, omdat wij overtuigd waren dat de raads leden zich niet zouden laten gelegen liggen aan de kletspraatjes van hen, die zonder te weten in welken vorm en onder welke voor waarden men ons hier het genot van elec triciteit wilde brengen, al van te voren deze zaak veroordeelden. En nu het besluit dan is gevallen, wenschen wij de Gemeente Tholen geluk met het genomen besluit. Immers de voor deden die electriciteit geeft zijn zoo vele, dat men werkelijk in dezen tijd van voor uitgang, jaloersch is op plaatsen waar men door de invoering van electriciteit, van de voordeelen ervan kan genieten. Als lichtbron hebben wij hier gas, doch het nieuwe licht heeft boven gas ook voor deelen, waarover wij nu niet zullen uit wijden. Doch de gemakken die de huisvrouw zich door middel van electriciteit kan ver schatten zijn vele. Door middel van het laten aanbrengen van stopcontacten kan men zich van een stofzuiger bedienen, die men allicht straks hier ook wel kan huren. De wasch kan electnsch gedaan, in het vroege voorjaar, als de kachels weg zijn bewijst een goedkoop stroomkacheltje veel genot, kortom voor de huishouding is elec triciteit werkelijk iets onmisbaars En dan komt de ambachtsman. Een electromotor neemt weinig plaats in, men heeft geen last van drijfwerk en er j is geei1 gemakkelijker wijze om zich van i t 8n ben°emfi hh- A- 9 Geluk I drijfkracht te voorzien dan door middel Priöse en tot plaatsverv. leden de van electriciteit. Wij wenschen de ingezetenen van Tholen GEMEENTERAAD. ANNA LAND, 2 April 1931. gemeester A. M. P. W. Hanssens. H'is den heer F. M. Boogaard. met kennisgeving dhr J. Prinse. [tulen der vorige vergadering worden |uden. omen stukken. ^hrijven van Ged.Staten inhoudende g raad besluit tot wijziging der 1930. kesvèrbaal van kasopname bij den pen te-ontvanger. fhn den Inspecteur der Dir. Belastingen JZierikzee dat de raming kwade posten Ir Inkomstenbelasting is f270. iien schrijven van Ged. Slale» betreffende goedkeuring raadsbesluit tot verhuring van tuin en de goedkeuring van de begrootine van 1931. X plaatsv hh. I. Overbeeke en J. N. Geluk. Tot voorz. van het 2e stemdistrict wordt benoemd de heer J W. Elenbaas en tot leden de hh. C M. Elenbaas en G. Goede gebuure, tot plaatsverv. leden de hh. D. Quakkelaar en F. M. Boogaard. Het hoofdslembureau daarvan is de Bur gemeester ook ambtshalve voorzitter, tot leden worden gekozen de hh. J W. Elen baas, C. M Elenbaas, G. Goedegebuure en J. Prince en tot plaatsvervangende leden de hh. D. Quakkelaar, A. C. Geluk en F. M. Boogaard. Alle aanwezige heeren nemen hun be noeming aan. Het kohier hondenbelasting wordt vast gesteld op f275. B. en W stellen voor voor den aanleg j van de straatverlichting een geldleening aan te gaan. De kosten zullen bedragen ,12390.37. De bedoeling is deze leening af te lossen in 10 jaar tegen een rente van l±Vi% Dhr Goedegebuure vraagt of de kosten boven de begrooting komen. De voorz. antwoordt dat ze juist aan de begrooting komen en het valt mee. Met alg. st. wordt besloten een geldlee ning aan te gaan. Met alg. st. wordt goedgevonden een wijziging en af- en overschrijving der be grooting voor 1930. Van het Bestuur der Bijz. School is een schrijven ingekomen dat zij met ingang van '1 Juli tot schoonhouder der school hebben benoemd A. B. v. Dijken. De voorz. stelt voor daar dit stuk eerst Maandag is ingekomen liet aan te houden tot een volgende vergadering. Bij de ronJ vraag zegt de heer Goedege buure wij weten dat de Julianastraat dood- geluk met het besluit van den raad. Wij deelen nog mee dat er te Tholen gelukkig een ondergrondsche kabel komt, dus geen palen die ontsieren en een sta in den weg vormen, terwijl wij meenen te kunnen aan nemen dat de prijs 35 ct. per K. W. uur zal zijn. De kalender heeft de lente al lang aan gekondigd, doch het weer blijft nog guur. Lenteboden zijn er al, zoo zag Woensdag de heer C. Baaij de eerste ooievaar over Tholen vliegen. Zou deze een voorbode zijn van zachter weer? Wij vestigen de aandacht op een advertentie in ons blad waarbij de Directie van de stoomtram A. B. T. bekend maakt dat als naar gewoonte Paasch-Maandag extra trammen loopen. Zoo vertrekken o. m. des avonds twee extra trammen en wel om 22 uur uit Bergen op Zoom en des nachts 24 uur. Ten overstaan van not. D. v. d. Velde alhier werd verkocht in 4 perceelen de tuin van Wed. G. G. M. Geluk. Kooper werd J. A. Vercoutereu alhier voor f3400 ST. ANNALAND. Door de Vereeuigiug Land bouwbelang alhier werd op Vrijdagavoud 27 Maart jl. aanbesteed de levering vrij op den wagen vau 63200 K.G. kalk Salpeter 5700 K.G. Chiiisalpeter en 29500 K.G. Zwavelzure Am moniak. Ingeschreven wa« voor de kalk salpeter firma J. Ko«ten»e te Kminingen f 9.95 A.Theunisse St. Anoaland f9.93 VV. Heijboer id. f9.925 N.V. Bataatsche Import Mij. le Bergen op Zoom f 9.89. Kooman en Co Dirkslaud f 9.85 G. Egginlc Doesoorg I 9,84 Maatschappij tot verkoop van Halpmesiatoffen Rolteidam (9.83 P. J. van Aardenne Dordrecht f 9.83 Zeeowache voeder en kuiiBtmeethsndel f 9.84. J. P. Vin Bomine I 9.80 Voor de Chilisalpeter. W. Heijboer Si. Anoaland f 11.25 P. J, Aardenne Dordrecht eu Maatscb. tot rei Bulpm Rotterdam ieder f10 90 Kooman t Dirkslaud 10.89. A. Tbeonisse St. Aqdi f 10.40. Voor de Zwavelznre Ammoniak. Kooman eu Co Dirkslaud f 10.23 N.V. Bs sche Import Mij Bergen op Zoom f9.84 1 van Aardenne Dordrecht f 9.65 Maatschapp verkoop Holpmeaistoffen Rotterdam f W. Heijboer Si. Annalaod f 9.475 Ea. J. Kon Krningen f 9.40 Deo laatsten inschrijver gegund. OUD-VOS3EMEER. De heer D. M. Ve is benoemd lot gemeente-secretaris van Gondsv Door een groep van personen, behoor tot de vrijzinnige richting, zijo tot candii gesteld voor den Raad de heereD M. A. Vr («ftr.), J. L. van Gorsel (aflr.), C. D. A M. vao der Stel, Johs. Rijstenbil Pz., P. Eogelsman Marsz., Marinas van Vosseo Bast. Qaist. Door het overlijden van den heer Jac Hommel op roim 95-jarigen leeftijd, is de o iugezetene der gemeente van het tooneel dwenen; het oude „Kootje" was algemeen bek en zeer gezien, als opgewekte en prettige die in den tijd als commissionnair zoo goei kunst van loopen verstond dat bij de markti Roosendaal en Antwerpen te voet bezocht vlas-commissioonair had hij een uitstekenden n Van zeer bevoegde zijde is om» med deeld, dat» de heer M. K. de Wilde, welhoc hij de eerste volgende verkiezing voor gemee raadsleden niet meer in aanmerking wenscb komen, wegens gevorderden leeftijd. De De Wilde behoort tot de a. r. partij. Woensdagavond trad alhier op in de vau den heer Ch. Rijsienbil vanwege de S.D. op de heer Ooderdijk van Midnelburg; (le komst was niet hroot, maar met belangstel werd de rede gevolgd, welke over de beteck der partij in de Stateu liep enz. *dCHERPENISSE- In de alhier gehmi vergadering van den dijkraad van het Cal. Scherppnisse werd de begrooting voor het dit j-.«r 1931/32 vastgesteld op een ontvang! t 30.542 en een uitgaat vau 1 27.670 met .post voor onvoorziene uitgaven van 1 2 872. de aangrenzende polders zal geen bijdrage wer gevorderd. SCHERPENISSE, 27 Maart, Heden alhier len verzoeke vau de Erven van mej. Eliza Boller van de Velde, ten overstaan notaris Meulenberg publiek verkocht een en erf te Scherptuisse in Bobbeweelhoek, seclie D no. 552, groot 68 c.a. voor 1 870 aan den beer M. Steketee, veldarbeider, wout to Scherpeuisse, Bobbeweelhoek 439. SCHERPENISSE. Bij de gehouden aai steding van grint enz. ten behoeve van Cal. Waterschap Scherpenisse werd ingescbrt foor steenslag door #De Hoop" Temeuzen f 3 per s. loo, Jac. de Dreu Goes f 3.80 per e. C. Kteboom Sliedrecbt f4.79 per s. ton, H de Waal Sliedrecht f4.10 per Iod. Voor grint door C. Kieboom Gorkum f2 per M3., H. H. de Waal Werkendam f2 per M3. Het steenslag lossen door M. van Gorsel s. ton f 0.60. Het grint lossen door M. Gorsel per M3. f 0.70. Het vervoer door: L. Jansen Ij. Janseu J. Qiaak J. Quak Q. .Antboi i'se G. Anthomsse voor steenslag p. s. ton f 0, voor grint p, M3. f 0 voor steenslag p. s. ton f 0, voor grint per M3. 10, voor steeuslag p. lou f U. voor grint p. M3. f 0. STAVEN1SSE. De afdeeliog ^Schutte** alhier zal op de alg. vergadering, die de volge week te Broek op Laogeodijk wordt gehood aldaar vertegenwoordigd worden door de bee Jac. Moerland en Job. Lenoe van hier, Enkele weken geleden overleed alhier toen oudste mannelijke ingezetene in den onderd van roim 94 jaar. Thans ia dezer dagen oi leden de ou oudste mannelijke inwoner de b Joh. Luijk Mz. in den ouderdom van ruim j*ar. MIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60" Kiespijntabletten 60" Laxeer-Tabletten 60" Zenuw-Tabletten 75" Maag-Tabletten. 7 40242 10 Bij Apotb. en Drogu BURGERLIJKE STAND. vao 27 April—2 Ap dv. M. vau Zetten Gemeente THOLEN Geboren Jaunetje, L. H. Baaij. OndertrouwdH. J. M. van Oorschot Ooltgen8plaat en J. I. J. Jaossens te Tholi GehuwdM. J. Baaij en J. van der Ji beideu te Tholen. Overleden J. Pijpelink 65 j. echtgeo. M. van Doesselaar. KERKNIEUWS. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorin. 9.30 ds. Woilensberj en nam. 2 uur ds. de Gidts. Voorm. Beveiliging lidmaten.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1931 | | pagina 2