I 3 PUROL 1 Armavosdijk f 103.59, polder Breedenvliet f'269 87, polder Oudeland met Ravensoord op f994. Nog werd medegedeeld dat Gedeputeerde Staten het Bestuur hadden gemachtigd om de gewone werken van den nieuwen dienst aan de Waterkeering in eigen beheer te doen uitvoeren. *SGHERPENISSE. In de heden gehouden gemeenteraadsvergadering is tot onder wijzeres aan de O. L. School benoemd Mej. M. H. v. d. Velde. *POORTVLlET. Op de j.1. Vrijdagavond ge houden oprichtingsvergadering voor een Cbr. gemeugde algem. Zaugvereeniging waren ruim zestig belangstellenden aanwezig, waarvan zich terstond 26 dames en 31 heeren al* lid opgaven, zoodat het voor Ds. Van Rootselaar een groot succes bracht. Behalve de heer Dijken, die eenige waardevolle inlichtiogen verstrekte, «as aanwezig de heer Cooman», die vermoedelijk de repetities lA leiden. Heden Vrijdag 13 Maart wordt het Bestuur gekozen en een reglement vastgesteld. SCHERPENISSE, Deze week zijn eenige jongens bijeen geweest om te trachten wederom een muziekvereniging op te richten. Een bestuur werd gekozen bestaande nit de heeren F A. Bolier, I. Vin jé, P. Franke, G. Bolier L. v. d. Werft' en A. Suurland. STAVENISSE. Alhier is in den ouderdom van ruim 94 jaar overleden de oudste mannelijke ingezetene dezer gemeente, de beer M. Eerland. Winterhanden Wintervoeten Doos 30 cent. Winterleenen Bij Apoth. en Drogist 6 40177 TWEEDE KAMER. De Kamer hoeft deze week de Indische begrooting afgehandeld. Vrijdag is nog de geheele dag hieraan besteed, waarna Dinsdag de begrooting werd aangenomen. Hierna werden nog enkele wetsontwerpen aangenomen, waarna werd overgegaan met eenige wijzigingen in de Nijverheidsonderwijswet, le intrek king van het bekende stopartikel, 2e langere dispensatie voor onbevoegde leerkrachten en 3e een beroepsinstantie voor het per soneel der bizondere scholen, dit laatste in verband met de Ambtenarenwet 1929. Maar de intrekking van dit aangevochten artikel is gebonden aan den financieelen toestand des lands en aan het advies van den ge meenteraad, den Onderwijsraad en zoo noodig aan dat der Gedeputeerden. De be slissing blijft echter bij den Minister. Er waren veel bezwaren tegen langere procedure, die verdedigd werd door de heeren Zijlstra en van Wijnbergen. De heer Tilanus vond in het ontwerp te veel omhaal. Woensdag kwam de minister aan het woord, hij betoogde dat 3 redenen aan leiding tot indiening van een ontwerp leidden, en wel le niet geheel bevoegde personen werkzaam te kunnen laten, 2e aan personeel een beroepsinstantie te geven, 3e het stopartikel op te hellen. Nadat de Minister had gesproken werden er nog tal van amendementen ingediend. Donderdag ging rner. hiermede verder. Minister Terpstra heeft echter het pleit ge wonnen, slechts geringe wijzigingen zijn aangebracht. De meeste amendementen zijn iugetrokken. Later zal de eindstemming plaats hebben. Daarna kwam de wijziging van de wet tot instelling eener Rijkspost spaarbank aan de orde. De strijd ging alleen hierover of men de rentevergoeding van 2.61 op ten hoogste 3% zal brengen. Na vele besprekingen is het wetje ten slotte z. h. stemmen aangenomen. BUITENLAND Met een gevoel van opluchting is het bericht ontvangen dat de Engelsch-Indi- sche regeering het eens is geworden met Ghandi, die daarna zijn volgelingen aange spoord heeft om het verzet tegen Engeland te staken. Het bericht dat de conserva tieven in Engeland, wier macht niet te onderschatten is, zich op verschillende punten verzetten, heeft ernstige verwón- deling en zelfs ontstemming verwekt. En waar Ghandi, die overal de vrede blijft verkondigen, thans tevens zijn volgelingen aanraadt om géén Europeesche lijfdracht te koopen, is deze raad geen meevaller voor de velen die hoopten dat de gevolgen voor den handel door het accoord, een opleving zouden geven. Wellicht dat Ghandi, door dezen raad te geven, de con servatieven meteen er op wil wijzen dat alle verzet zal leiden tot tegenmaatregelen van zijn zijde. Te verwachten is dat de Engelsche nuchterheid, die bij groote be langen als thans op het spel staan, de con servatieven zal doen terugkeeren op hun weg, de znkenin het rechte spoor zal houden. Er staat werkelijk te veel op het spel. In Spanje is het nog verre van rustig. Telkens duiken geruchten op van com plotten die tegen de regeering zijn gericht, hetgeen hetzelfde wil zeggen dat de mach ten die tegen het Koningschap ageeren, nog niet stil zitten. Koning Alfons en zijn aanhangers doen alle mogelijke moeite om de beloofde aJgemeene verkiezingen niet te doen slagen, omdat zoodanige verkie zingen wel als gevolg kunnen hebben dat hem wordt beduidt heen te gaan. En zoo is de toestand in Spanje nog allesbehalve rustig en de onzekerheid van wat de toe komst zal brengen is nog niet opgehelderd. Noorwegen geeft een goed voorbeeld. Het gaat bezuinigen op leger en vloot. En gaat die bezuiniging door dan gaat de begrooting van 42 millioen' kronen dalen tot 32 millioen kronen per jaar. Het geld dat dan vrij komt kan voor andere doel einden worden gebruikt, die wellicht nut tiger zijn. Een goed voorbeeld dat andere staten maar na moesten volgen. Zooals men weet heeft het verdrag van Versailles Duitschland de verplichting opge legd om de bewapening zoodanig te ver minderen als nog nimmer een groote mogendheid zooals Duitschland, heeft be hoeven te doen. En dit verdrag hield in dat als Duitschland ontwapend was, de andere mogendheden ook hun bewape ningen zouden verminderen. En ziet, dat doen ze juist niet klaagt de Duitsche mi nister Groener en dat is niet juist. Want meenden de anderen de ontwapening van Duitschland te moeten eischen wegens de gevaren die een sterk Duitsch leger voor den algemeenen vrede zou hebben. Nu is het juist andersom, want de groote legers van de overige mogendheden bedreigen die vrede, meent de Duitsche minister en wil men niet ontwapenen dan moet Duitsch land die ontwapening eischen. GEMENGD NIEUWS. Verdronken. De heer J. Schippers, eigenaar van een electro-technische zaak te Oostburg, wilde Maandagmiddag via het Wolfaartdijksche veer met zijn auto naar Kortgene. Ilij schijnt te veel gas te hebben gegeveri, althans de auto kwam tegen de verschansing aan de andere zijde van de Prov. boot terecht. De deuren der verschansing gingen open en de auto kwam in het water terecht. Wel was er spoedig hulp ter plaatse, doch het duurde nogal eenige tijd voordat men den auto zoover boven had dat men den heer Schipper kon bevrijden. De levens geesten waren toen reeds geweken. Uit een door de justitie ingesteld onder zoek is gebleken dat de remmen van den wagen niet in orde waren. Ontploffing van een locomobiel. Dinsdag hoorden de bewoners in de buurt van het station te Slochteren een hevigen knal. Bij onderzoek bleek, dat de locomobiel van een dorschmachine, ver moedelijk door het bevriezen van den manometer, welke locomobiel stond bij de boerdery van en in huur was bij den heer W. Veltrnan, ontploft was. Stukken ijzer vlogen in het rond, de locomobiel zelf kwam 10 meter verder in de schuur te recht. Er ontstond brand, en niet lang daarna stond de geheele boerderij in vlam men. De autobrandspuit van Slochteren was spoedig ter plaatse, doch kon tegen den feilen brand niets uitrichten. De boer derij is tot den grond toe afgebrand. Toen het ongeluk gebeurde, stonden bij de dorschmachine drie arbeiders. Alle drie werden licht gewond. Levend verbrand. Te Alblasserdam is Maandagnacht half- twee de woning van den kleermaker S. uitgebrand. De alleenwonende man kon niet gered worden. Zijn verkoolde lijk is na de 'blussching van het vuur in de wo ning gevonden'. De oorzaak van den brand is onbekend. Vechtpartij. Te Delft ontstond Woensdagmiddag in de slagerij van Van der Steenhoven aan de Molslaan een woordenwisseling tusschen den slager en den woonwagenbewoner S., die kleeding te koop aanbood. Ten slotte werden zij handgemeen De familie van den slager kwam dezen te hulp. Daarbij kreeg de dochter van den slager, zoo'n klap van S., dat zij viel en een hersen schudding kreeg S werd aangehouden en opgesloten. Russisch graan in België. In de vergadering van den Antwerpschen gemeenteraad diende de soc.-democraat Wilms een motie in, strekkende tot intrek king door de règeering van het sedert 25 October 1930 uitgevaardigde verbod van invoer van Russisch graan in België. Wilms betoogde, dat Antwerpen tengevolge van dezen maatregel reeds zeer zware schade heeft geleden» terwijl verder nog, mede in 'verband met dit verbod, voor 400 millioen frank bestellingen, aan Bel gische industrie-producten gedaan, werden vernietigd. Ook is er sprake van de haven van Duinkerken tot het distributie-centrum van Russische producten voor West-Europa te maken, wat al weer een verlies voor Antwerpen zou beteekenen. Nadat de burgemeester van Gauwelaert het regeeringsbesluit van 25 October op zijn beurt ondoelmatig had genoemd en verder de meening had verdedigd, dat het in elk geval voor een klein land een strijd als deze aan te binden zonder van de solidaire medewerking der andere West- Europeesche staten zeker te zijn, werd de motie eenstemmig door den gemeenteraad aangenomen. 40-urige werkweek in Duitschland? De Duitsche minister van arbeid, Steger- wald, daartoe gebracht door de eischen van de sociaal-democratische partij en het Duitsche Vakverbond, zal naar gemeld wordt in de tweede helft van April een wetsontwerp indienen tot verkorting van de werkweek tot ongeveer 40 uur. Den werkgevers zal er dan tegelijkertijd op worden gewezen, dat regeeringshulp tot het verder verlagen der loonen de z.g. tweede loonsverlagingseb niet te ver wachten is. Pauselijk geld. Binnenkort komt het Pauselijk geld in omloop of neen, dal mag men eige.ilijk niet zeggen, het komtte koop. Men kan het n.l. alleen verkrijgen per serie, bestaande uit een goudstuk van 100 lire, twee zilverstukken van '10 en 5 lire, vier nikkelstukken van onderscheidenlijk 2 en 1 lire en 50 en 20 centimes en twee bronzen stukken van 10 en 5 centimes, totale waarde dus 118 lire 85 c. Voor dit bedrag is het geld echter niet te koop. Wie Pauselijke munten wil bezitten zal voor de serie 220 lire moeten betalen. De late winter. De weerkundige medewerker van het Vad. schrijft Het nog vrij laat in dezen winter voor komen van vorst doet de vraag rijzen of dit een bijzonder meteorologisch ver schijnsel is. Uit de journalen van de waar nemingen, die ik gedurende ruim 39 jaren in en bij den Haag heb verricht, heb ik eens nagegaan hoe het in deze jaren in Maart met de vorst is gegaan. Van de jaren 1907, 1909, en 1910 ontbreken te veel gegevens om na te kunnen gaan of het toen in Maart nog laat heeft gevroren. Overigens is het volgende gebleken. In de jaren 1893, 1896,1897,1901,1908, 1912, 1914, 1920 en 1923 kwam in Maart in het geheel geen vorst voor. In de jaren 1892, 1895, 1898, 1900, 1903,1916 en 1917 kwam een reeks van enkele vorstdagen omstreeks 6 of 7 Maart met ten hoogste enkele graden vorst voor. In enkele andere jaren leverde Maart eenige verspreide vorstdagen op met minimum-temperaturen van nauwelijks één graad onder nul. De jaren 1899, 1900, 1904, 1911, 1915, 1918, 1919, 1922, 1924, 1925, '1926, 1927, 1928 en 1929 kwamen ook in de tweede helft der maand verscheidene vorstdagen met vrij sterke vorst voor. Een zeer late vorstper- riode was 31 Maart tot 3 April 1922 met een minimumtemperatuur van 5,5 gr. G. In het algemeen gaf zulk een late vorst periode zelden lager minimun-temparaturen dan 2 a 3 graden onder nul. Een van de laagste en belangrijkste vorstperioden leverde 1928 van 318 met een laagste minimumtemparatuur van 7.0 gr. C. en nog langer duurde de vorst in Maart, die het slot was van den strengen winter 1928—1929 n.l. van 121 Maart met een laagste minimum-temperatunr van 2.7 gr. Celsius. De nu heerschenden vorst is den lsten Maart ingevallen en gaf reeds den 2den een nachtelijke minimumtemperatuur van 8.0 gr. G. Daarna werd de vorst minder, maar de laatste dagen werd zij weer sterker. In den nacht van Zondag op Maandag was de temperatuur —93 gr C. en dit was tevens de laagste temperatuur welke dezen winter is voorgekomen. Het record der laatste 39 jaren is dus hiermede niet ge slagen, want stond zooals we zagen op 11.0 gr. G uit den laatsten strengen winter. We zijn er echter dichtbij gekomen maar toch is tot nu de duur van de vorst sedert haar invallen op 1 Maart, noch de sterkte noch de gemiddeldedatum buiten de grenzen die voor de laatste. 39 jaren bekend zijn, overschreden. Wat er nog komen kan, weten we niet. De tegenwoordige vorst is intusschen hoe langer hoe meer een verschijnsel, dat voor bijna geheel Europa algemeen is ge worden. Iu dat opzicht is het met de vorst wel laat geworden. Maandag waren alleen de zuidelijke staten van ons werelddeel vorstvrij. De vorst is zelfs doorgedrongen tot de Britsche eilanden, waar anders zelfs in het koudste gedeelte van den winter, vriezend weer zeldzaam is. Het doet dan ook wel vreemd aan te zien, dat in den tijd, waar buiten de onmiskenbare sporen van de naderende lente overal te zien zijn vorst en sneeuw zoo algemeen worden als in de strengste wihter zelfs weinig het geval is. Er moet voor dit merkwaardig feit wel een bijzondere oorzaak zijn, die dieper ligt dan de naaste oorzaak, welke gezocht moet worden in den kouden lucht stroom, die uil N.O.-Europa tot in West en Z.W.-Europa is doorgedrongen. BURGERLIJKE STAND. al THOLEN. Vrijdagavond jl. hield de Vereei „Landbouwbelang" alhier in de zaal' den heer M. J. Hoek haar alge vergadering. Nadat de Voorzitter de heer G. Stoutjesdijk de vergadering had geo, werden de notulen voorgelezen en wijzigd vastgesteld. In de plaats van den;heer W. M.flÉ die bedankt had werd in de comn van monsterneming en tot het nazien de boeken gekozen de heer J. C. Stoutje-1 Met alg. stemmen werd herbenoem heer G. H. A. Stoutjesdijk. Hierna hield de heer flr. J.FSiey een lezing over de crisistoestanden,.® het eind van de vergadering werd noi® film vertoond betreffende het landlS bedrijf. re ==fo KERKNIEUWS. ,e k Ond-Voisetneer, Ds. F. de Gidts pred. Ned. Herv. Gem. alhier heeft bedankt t» beroep naar Daarle (Overijssel) ,Q Gem. THOLEN van 6—12 Maart GeborenJohanna Cornelia, dv. H. J. Donken en J. G. Meerman. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Moert,1'1 nain. 2 uur da. Wollentberger Doepsbed. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Vt?n Geret. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 'irel 6 aur leetkerk. In bet gebouw Vischstraat no. 12 voorn.ie nain. 2 en avonds 6 uur dhr Baaü je Woensdag 18 Maart Biddag 31 Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam/0 ds. Wolfensberger. Ger. Kerk voorm. 9.30 en 's avonds dr. Veltenaar, w Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 'ign 6 uur ds. Vrengdenbil te Bruinisse. co In gebonw Vi»chstraat no. 12 voorm. 9.30,ie 2 en 's avonds 6 unr dhr Baaij. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.80 en ds. van Rootselaar. Ger. Kerk voorm. 9.80, aam. 2 dhr de Vr® 's avonds 6 nar loevkerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 'sAj6 6 uur leeskerk. O Scherpenlsso. ,a Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de nam. 2 uur leeskerk. jg Geref. Gem. voorm. 9.30, nam 2 en 's^ 5.30 leeskerk. Woensdag 18 Maart 's avonds 6.30 ds. B te Krabbendijke. St. Maartensdijk Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk t 2 uur ds. de Bres. Oud Ger. Gem., voorm. 9.30, nam. 2 en 'id 5.80 ds. v. d. Garde te Opheusdan. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.80 leeskerk ei 2 nur ds. Moerman. Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 oam. 2 en 'n 6 30 leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk 2 uur ds. de Gidts. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 5.30 leeskerk. Oud-Vottenaer. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk voorm. 9.30, en nam. ds. Vreugdenhil. Oud (ier. Gem. voorm. 9.30, nam 2 nn 6 uur leeskerk MARKTBERICHTEN. THOLEN, 13 Maan 1931. dl Boereoboter f 0.80 per pond. Roomboter f 0.875 Etereo f 4.per 100 stuks. L NoteeriDg te Middelburg, 12 Maatl^, Boerenboter (part. prijs) l 0.87* 8T.UAABTENSDI.TK, 5 M.irt 19!= Per lOOl Tarwe f 6. Bruine boonen 7.— GroeDe Erwten 8.—„Ij Schokkers 11.„I Per 70 Kl Zeeuwsche bonte 6. Zeeuwscbe blauwe 6.— Poters 2.fl Kleine uien per 60 K.G. f-. Groote e v v f 1<20 Temperatuur van het Scheldewater te Maart Graden C. Zaterdag 7 3,3 Zondag 8 3, Maandag 9 3, Dinsdag 10 3. Woensdag 11 3, Donderdag 12 3,2 Vrijdag L3 3,2 Ondertrouwd T. M. HAGE 40185 en H. VAN DIJK. Oud-Vosiemeer,) Tholen. 13 Maart 1931,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1931 | | pagina 2