Na de Wasch 1 J vao school cd jeugd. Ook jegens den heer Qaist richtte bij waardeerende woorden voor diens goede torgen als verzorger van het schoolgebouw, terwijl vriendelijke woorden werden gesproken tot de Oudercoamissie. Hierna werden de notulen en het huishoudelijk reglement gelezeo, waarop dr aftredeode Voorzitter van de Oodercommissie, de heer J. v. d. Slikke, met bijoa algemeeue stemmen werd herkozen. Vervolgens gaf de heer Dyken een bijdrage, getiteld: „De verjongings- plaut," waarin de waarde van den Arbeid en Tevredenheid met ons natunrlijk Leven werden belicht. In de pauze, welke na volgde, werd het ten toon gestelde werk der leerlingen in een ander lokaal met veel belangstelling ingezien en had waardevol contact plaats tusscben onders en per* aoneel. Toen weer chocolade en sigaren waren rond gedeeld, hield Ds. Van Rootselaar zijn leziog „Spreekwoorden in verband met den Bgbol". Op leerzame en aantrekkelijke wijze behandelde spreker dit belangwekkend ouderwerp, waarvoor de hebr Dijken spreker namens de aanwezigen in welgekozen woorden dank zei. Na de gebrui kelijke rondvraag sloot de Voorzitter op indruk wekkende wijze, waarna Ds. Van Rootselaar namens allen den heer Dijken met lof bedankte voor de eminente wijze waarop deze de vergade ring leidde. Donderdagavond j.1. werd in de herberg vau P. Geene, de gewone jaarlijksche algemeene ver gadering gehouden van do Vereeniging „Het Groene Kruis" te Poortvliet, waarbij bleek dat aanwezig waren 43 leden en een achttal dames. Na voorlezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering en vaststelling van het verslag over het afgeloopen boekjaar werd in behaudeling genomen de rekeniug en verantwoording over 1930. Na onderzoek der verschilleude bescheiden werd deze rekening vastgesteld met een ontvang van f 1329.785 en een uitgaaf vau f 1379.61 alzoo met eou nadeelig saldo van f 49 826. Aan contributie over 1931 werd ontvangen I 374, terwijl werd uitgegoveu f 52.676, zoodat er in kas was en moest zijn een bedrag van f 321.326, terwijl een bedrag vao ruim f 1100 op de Cuöp. Boerenleenbank i9 geplaatst. De aftredende bestuursleden M. K. Krijger, L. C. SliDg9 en L. Blaas werden herkozen, respectievelijk mei 39, 40 en 41 stemmen. In do vacature, outstaan door het vertrek van den heer A. J. Platteeuw, werd met 23 stemmen gekozen de heer H. E. Dijken. Voordat tol deze stemming werd overgegaan gaf dhr. J. Looyenga de vergadering in overweging om in het Bestuur naar eveuredigheid personen te benoemen die behooren tot verschillende kerkgenootschappen. Bij de aanbieding en vaststelling der begrooting voor het dienstjaar 1931, werd aan de Wijkverpleegster Mej. Hertog-Van de Velde een gratificatie toegekend van f 50, voor de vele workzsamheden, welke zij in hei afgeloopen jaar heeft verricht. Hot Bestuur had voorgesteld f40, doch op voorstel van dhr. A. Murre bracht de vergadering de gra'ificatie op f 50. Dhr. l.ooyenga vroeg of hel Diet mogelijk was tot steun dor vereeniging Rijkssubsidie te verkrijgen a 1 0,04 per inwouer. De adviseur Dr. J. Tazelaar gaf te kennen, dat dit voor deze voreeniging niet zal gaan, omdol er geen wijkverpleging is voor tuberculosebestrijding. Ook gaf dhr. Looyenga in overweging voortaan de rekening met bijbehoorende bescheiden door een commissie van drie personen te doen nazien vóór od niet tijdens de alg. vergadering en nog aan te schaffen - zuurstofapparaat. De vergadering kan zich hier- (waarvan «.ie-en. 2 wentelploVL de deskundige Dr. J. Tazelaar, een 8 tweescbarploe^et lichtbeelden, betreffende hei mschtne met aarl8gees,en bij dreukelingen. machine „Smijt'.sdag j.1. gehouden aanbesteding hooihark, peemolan twee steeuen duikers en het (Lisier), snijmact*19 maken van twee botonbruggen 3 groote egget werkeu, nabij het perceel van 3 k' eggeo wJ^e> en 'iel ma'cen vau 30 Meter en g'eeseUteenJb^i ds ™°6e°»>mde drie hui.j.s, ijal® "olgl: door P. J. Heijboer te i j !?cliö»eiijk voor f 650, f 525 en f 725. draad, zak, sint Maartensdijk voor f 403, f 375.50 zeelten, .èa te zamen voor f1170. W.J. Gunter mangelbiet voor de totale som van f1650, en tuigenrijger te Poortvliet voor de totale som van aar^. Aan den laagsten inschrijver, G. K. Krijger, zijn deze werken gegund. Naar wij vernemen, hebben zich voor do betrekking van onderwijzer of onderwijzeres met of zonder hoofdakteaan de o. 1. School alhier, zichaange- meld 12 sollicitanten. Woensdagavond werd door de Muziekvereni ging „Kunst naar Kracht" in de zaal vau P. Geene een welgeslaagde uilvoering gegeven. Ter vervungtng van de gewoonlijke voordrachten trad op de beroemde goochelaar Leon 3akarini van Kinsbergen. De zaal was zeer goed bezet. Na afloop werd deze uitvoering besloten met een gezellig bal. Eou eu andor had een ordentelijk verloop en door de huiswaarts keerenden werd de nachtrust vau andereu niet verstoord. OUD-VOSSEMEKB. Duor den heer J. Droogers is ontslag genomen als directeur vau de Clir. Z.ngvereeniging alhier. In zijn (.laats is benoemd de heer A. Toornstra, hoofd van de School met den Bijbel alhier. Vrijdagavond 20 Februari jl. gaf Tholen's Mannen-, Dames- en Kinderkoor, onder leiding van den heer H i. Schutte een uitvoering in het hotel Ampt. De voorzitter, de heer D. Vos, hield een kort openingswoord. Hierna werd het programma afgewerkt. Deqiuziek- nummers werden goed uitgevoerd. Jammer was het dat er zoo weinig publiek was. De burgemeester was ook aanwezig. In het sluitingswoord bracht de voor zitter dank aan Tien directeur en Mej 'dink, die enkele stukjes op de*piano begeleidde. STAVEN1SSE. Woensdagmiddag had aihiet plaats de plechtige openstelling vau de nieu»t suatieeluis aan hel waterschap Siavenisse. Be halve vele auloriteiteD eo geaoodigden waren o. a. aanwezig de heereu Commissaris der Ko- rn"'n en ho' )id G»d, Hl)r Vftn Ut Weyde. Nadat de heer C. Steendijk, dijkgraaf van het Waterschap, een kearige openingsrede had gehouden en den boow van de nienwe sluis bad behandeld, na eerst alle aanwezigen welkom te hebben geheeteo, verkreeg de heer Comm. der Koningin het woord. Hij stelde het zeer op prijs aan de oitnoodiging om hierbij tegenwoordig te zijn, gevolg te kunnen geven. Na een histo rische beschrijving van het eiland Tholen en vau Stavenisse in het bijzonder, welke polder, na 90 jaar te hebben gedreven, in 1599 werd herbedijkt, te hebben gegeven, kwam Z. Esc. tot deu bonw der nieuwe sluis. Eerst was men van plan om naast de oude slais een electrische bemaling te stichten, maar met het oog op de kosten en den minder goeden toestand van de sluis zelve, heeft men van dal plan afgezien. De nieuwe sluis heeft 2 kokers, elk wijd 1.50 M., terwijl de oude sluis slechts een had van 1.83 M. De bovenkant van de slagdorpels liggen 1.85 N.A.P., terwijl dit bij de oode sluis was 1.41 M. Daardoor is de uitwatering aan merkelijk verbeterd. Het waterschap, dat vroeger calamiteus was, maar in 1905 vrij werd ver klaard, had een reservefonds van f 48000 eo dit bedrag is met voorkennis van Ged. Staten voor de nieuwe slois aangewend, terwijl de rèst uit eeo geldleeniog i9 gevondeo, (De totale kosten bedragen f 85000). Daar de aanliggende polders ook door iteze zeesluis uitwalereu, werd er bepaald, dat O.K.H.polder zou betalen ge- darende 30 jaar f2.50 en de Nieuwe polder en de Zuidmoer elk f 2.per H.A. en per jaar. De beide laatste gingen hiermede accoord, maar maar O.K.H. niet. Deze ging in booger beroep, thans bij de Kroon (nog geen beslissing) eu wilde maar f 1.25 per H.A. betalen. Voor de gronden in het waterschap zouden de koste-o omdragen f 5.88 per H.A,, beneveus de kosten vaa onderhoud en bediening der sluis. Spreker bracht grooteu lof aan allen, die medegewerkt hebben aan de totstandkoming van dit mooie oouwwerk. Met weemoed herdacht spr. het treurige ongeval, waarbij de zoon van dhr. Blijlevet), aannemer, door bet in aanraking komen met een electrische geleiding, het leven beeft moeten verliezen. Staande werd door allen eenige oogen- olikken dit droeve feit herdacht. De wensch werd door spr. uilgesprokeD, dat onder Gods onmir- bareo zegen dit kuustwerk de welvaart en den voorspoed van alleo, die er belang bij kannen hebben, krachtig zal ipogeu bevorderen. Nog vele aaderen voerden li6t woord. Io bet bijzonder werden ook de heeren Nortier en Blijlevtn, resp. waterb. ambtenaar en aannemer herdacht voor hun vele prestaties in dit werk. In zijn afscheidswoord sprak de Commissaris nog deu wensch uit, dat eepdracht op het eiland moge zegevieren, zoodat door sameowerking van gemeeoteu eo waterschappen, de verkeerswegen ook alhier nog belangrijk verbeterd zullen worden. Daarna was naen te gast aan een keurig ver zorgde tafel io het hotel „de Gouden Leeow", alwaar men geruimen tijd gezellig bijeen was. Ook bracht bet muziekgezelschap „O. B. K." alhier na afloop nog een serenade, wat door bestuur en de gasten zeer op prijs werd gesteld. Op de vastgestelde kiezerslijst alhier komen voor, voor de Kamer 998 (989), voor de Staten 994 (983) eD voor den Gemeenteraad 981 (975) kiezers en kiezeressen. De tusschen haakjes ge plaatste cijjers zijn die van het vorige jaar. ST-ANNAJjAND. Op Vrijdag 20 dezer hield de Scherpschuttersver. „Prinses Juliana" alhier bare 21ste- gewone jaarvergadering, iu het lokaal van den heer A. Gaakeer, bijgewoond door 20 leden. Uit het jaarverslag bleek dut het ledental bedraagt 45 eu 13 oefeningon met scherpe patronen waren gehouden, aun deu laatsten waaraan eeu huishoude- lijken wedstrijd verbonden was. Verder dal een ge deelte der leden den Provincialen wedstrijd te Poortvliet hebben mee gemaakt, waarby deze leden zich kranig hadden gebonden. Uit de rekening bleek dat de ontvangsten met inbegrip van het goed slot over het vorig jaar, in 1930 hadden bedragen f390.06, terwijl uitgegeven was f217.60. Batig saldo alzoo f 172,45. Het aftredende bestuurslid W. Keur werd met algemeene stemmen herkozeu, lerwyl tot baangrilfiers en schrijverspersoueel tegen belooning werden aan- gewezen J. A. Goedegebuure Az. en J. Th. Kur- vink Thz. Besloten werd niet aan te sluiten bij de vereeni ging „Volksweerbaarheid", terwijl getracht zal worden den leden gelegenheid te geven tot hot K. 8. O. schieten. Electrificatie. THOLEN. Woensdag zal onze raad een beslissing kunnen nemen inzake aansluiting van onze Gemeente aan het electrische net. Wij ge- looven dat onze Gemeente tot de weinige in ons geheele land is te rekenen, waar nog geen electriciteit is. Zijn wij goed in gelicht dan meenen wij dat er géén lasten op de Gemeente worden gelegd, daar de Provincie zonder eenige garantie of finan- cieele lasten voor de Gemeente den aan leg zal aanbrengen. Electriciteit opent de mogelijkheid voor vestiging van industrieën, terwijl hier be slaande industrieën gebruik kunnen maken van electriciteit voor beweegkracht. Nu zal men wellicht bevreesd zijn dat als de electriciteit in de Gemeente komt. de gaslabrik hiervan schade zou ondervinden doch als men vanuit tal van plattelands gemeenten, waar gasfabrieken zijn, hoort, dat zelfs na het komen van electriciteit, het gasverbruik niet verminderde, dan schijnt dit een motief dat niet steekhoudend is. Het beste bewijs is tevens wel dat men in het eiland Zuid-Beveland dat overal electrisch licht heeft, in de dorpen, die niet van gas zijn voorzien, gasleidingen gaat aanleggen, zoodat hier wel duidelijk uit blijkt dat ook voor het platteland gas en electriciteit kunnen samengaan. Wij hopen in het algemeen belang dat onze raadsleden, die dit steeds getoond hebben, ook hier van inzicht zullen zijn dat het brengen van electriciteit in een gemeente, vooruitgang beteekent. TWEEDE KAMER. Vorige week is men begonnen met de Indische begrooting. Vrijdag werd bijna heelemaal in beslag genomen door de groote rede van den heer Gramer (s.d.) Tegen over de meening, dat het behoud van Indië in het belang der arbeidsklasse is, proneert. hij de stelling dat de arbeiders bij uitbuiting en onderdrukking geen belang hebben, wel bij het vrij ruilverkeer tussc en onafhankelijke volken. Daarom staan de soc. democraten tegenover de regeering, die de reactie, inluidt uit hoofde van den financieelen toestand. Spr. meent dat er geen aanleiding is voor een noodlottige bezuinigingspolitiek. De heer Van Boetselaar meende dat zonder ingrijpende bezuiniging de moeilijk heden niet te boven zijn te komen. Deze week is niets anders behandeld dan deze begrooting. Aangedrongen werd op bezuiniging, en op een zeer voorzichtig tinancieel beheer. Ook werd naar voren gebracht de wenschelijkheid dat een vrouw zitting moet hebben in den Volksraad. De minister is Woensdag aan het woord geweest. Hij betoogde dat alle aandacht moet gericht zijn op het herstel Van het financieel evenwicht, waarbij aan een snel voorbij gaan van de heerschende depressie niet mag worden gedacht, en overbrenging van uitgaven van gewoon naar buitengewoon niet gewenscht is. Het zwaartepunt moet gezocht worden in bezuiniging o. a. van den staatsdienst, als ultium remedum door tijdelijke verlaging der ambtelijke tracte- menten. Naast bezuiniging wordt verhoo ging der middelen nagestreefd. Emigratie is gewenscht. Zondagsrust wordt bevorderd. Aanwezigheid van een vrouw in den Volks raad is thans niet gewenscht. De verdwij ning van het Europeesch gezag binnen afzienbaren tijd zou een rampzalige ver brokkeling en verwarring voor de bevol king van Indië beteekenen. Donderdag kreeg men replieken, en her halingen over de Indische begrooting. BUITENLAND Zou men nu werkelijk kunnen komen tot vlootbeperking Reeds ongeveer een jaar is men bezig om te komen tot vloot- beperkingen in Engeland en Frankrijk, doch willen deze landen hun voornemen ten uitvoer brengen, dan meent dit twee tal dat ook Italië blijk van goeden wil moet geven en daaraan Ifapert nogal wat, omdat Mussolini betoogt dat het aanzien van zijn land eischt een groote vloot, die het tegen iedereen op kan nemen. Het jaar 1930 ging rustig voorbij omdat men elkander dat jaar stilstand op vïoot- gebied had beloofd, doch 1931 was nog niet ingetreden of men hoorde reeds dat, waar Frankrijk wel zijn duikbootensterkte wil beperken, maar zijn torpedojagers niet wil verminderen. En hier was het juist een zoo teer punt, omdat Italië voor dit soort oorlogsschepen van geen verminde ring wil weten. Engeland is er veel aan gelegen om de beperkingen die men voor stelde, op te volgen, omdat anders de over eenkomsten met Amerika en Japan even eens gevaar loopen en daardoor Engeland ook weer tot bouwen van nieuwe schepen over dient te gaan. En zoo is de Engelschman Graige er op uitgegaan om besprekingen met Frankrijk en Italië te houden om tenminste de oude toestand te handhaven tot '193(5, doch daar van kon niets komen. Toen is voorgesteld om den toestand te laten voortbestaan tot '1932 en nog kwam rnen niet tot een ver gelijk. Daarna zijn de Engelsche ministers van Buitenlandsche Zaken en Marine naar Frankrijk en Italië getogen en ze hebben werkelijk succes gehad. Wat men besproken heeft Blijft vooralsnog geheim, doch Amerika en Japan zijn op de hoogte gesteld van de gevoerde besprekingen te Parijs, terwijl de besprekingen thans te Rome worden voortgezét Uit het feit dat de Ministers tot Zaterdag te Rome zullen blijven en men meent te kunnen afleiden dat ook hier kans bestaat op een gunstige oplossing. Eindelijk komt er een beetje teekening hoe men denkt, den toestand in Spanje te kunnen redden. De minister-president zegt dat over het algemeen de Spaansche bevolking koningsgezind is. De regeering zal eerst gemeenteraadsverkiezingen houden waarna die voor de Provincie eu daarna die voor de twee kamers. Alle met de Grondwet tegenstrijdige bepalingen die in gesteld zijn door de dictatuur zullen worden opgeheven en zegt de leider van de nieuwe regeering, als dan de anti-monarchisten zien dat /le regeering vrije verkiezingen wil houden, zullen zij tot de overtuiging komen dat wij onpartijdig wenschen te zijn en kan Spanje een tijdperk van rust en ontwikkeling tegemoet gaan. De Republikeinen en socialisten zijn van meening dat het nieuwe ministerie niet lang aan het bewind zal blijven, waarna dan meteen het einde zal komen van de monarchie. heeft men vaak last van schrijnende banir Dit schrijnen houdt dadelijk op door pie 5 fÖ GEMENGD'NIEUWS e] -ei Een honderdjarige. t Heden viert te Oldeboorn Piete' Kerkstra zijn honderdsten verjaardag oude heer is nog zeer kras en bij gufci weder komt hij geregeld buiten. Als ÜS heeft hij een 95-jarige, die evenal*1 100-jarige te Rottum is geboren. s' Een gevaarlijk heer. Sedert twee dagen maakt een Schapo's en la.ndjagers jacht op VI uit het tuchthuis van Coswig uitgebrl bandiet Chwalinski, die den wachtmel van de landjagers, had doodgeschoten De patrouille doorzocht alle schuilhol te Aken aan de Elbe en dit heeft blijfl de aandacht van de vluchteling getroiuj Hij sprong in de Elbe en zwom wego In liet midden van den stroom gekodi werd hij door schippers opgemerkltli hem uit het ijskoude water trokkene aan boord van een der schepen braciö Zijn beenen waren halfbevroren. Desiii pers gaven hem droge kleeren, doch krlc argwaan. Zij waarschuwden de politici hem herkende en in arrest nam. rt Een goede vangst. r Aan den kassier van het Victoria-L te Amsterdam werd door een vreemd» een cheque van 100 dollar aangeboi Aanvankelijk had de kassier geen argtfl en betaalde de cheque dan ook uit, l<ï toen de vreemdeling verdwenen was, bil hij de zaak niet recht te vertrouwen! hij waarschuwde telefonisch de voornaal hotels, daar hij vermoedde, dat, ingeval! "fraude, de vreemdeling zijn practijkeol zou voortzetten. Inderdaad werd kort na de telefonil waarschuwing aan den kassier van 't 1'Europe wederom een cheque aangeboi eveneens ten bedrage van 100 dollar.I De politie werd gewaarschuwd, lm agenten in burger verschenen, die ft vreemdeling en zijn handlanger, die het hotel wachtte, mee naar het bur^ namen. Uit de paspoorten, waarvan it echter niet weet, of zij echt of valschii bleek, dat men hier te doen had metl Zwitser Soaler en den Tsjech Braun.M onderzoek bleken de chèques, die ten nJ stonden van een zekeren mr. Cooli! weliswaar origineel, maar gestolen zijn. Verder kwam aan het licht, dal reeds twee Rolterdamsche hotels wareri2 gevlogen. Men vond op de beide mans een groote hoeveelheid bankpapier enl uitgebreide collectie diverse pennen, in! en papiersoorten, klaarblijkelijk alles! dienste van het vervalschen van pas: chèques, e. d. Hoewel de aangehoudenen nog stel volhouden, de eerlijkste menschen ter weiï te zijn, meent de Amsterdamsche pol een goede vangst te hebben gedaan, gelooft namelijk in den Zwitser en Tsjech de daders van een groot aantal* diverse landen gepleegde falsificaties: oplichterijen in handen te hehben. ij Een handig eierhandelaar. De politie te Barneveld heeft procji verbaal opgemaakt tegen een jongmenl uit Putten, dat den eierenhandelaar Ujj develd, uit Veenendaal, voor DUO eiel heeft opgelicht. Het cijfer 119 had hij rj anderd in 019, welk aantal hem is gelevl lm Westen nichts Neues. De film lm Westen nichts Neues wol van heden in het Olympia-theater te I megen vertoond. Gisteren werd den dirl teur telefonisch in gebroken Holland! door een onbekende gevraagd ot de vfl tooning zou aanvangen. Op het bevestig^ antwoord werd den directeur toegevoetl „Maar u hebt de film nog niet in hui^ De directeur heeft de politie van het beurde in kennis gesteld de film is heJ onder politiegeleide uit Arnhem naar megen overgebracht. Smokkelhandel. Men schrijft ons uit Venlo: De Duilsche grensambtenaren let! sedert eenigen tgd, behalve reeds op kol en tabak, op het smokkelen vau tarwe i Nederland. Eenige smokkelaars zijn ree in de afgeloopen nachten aangehouden o zakken tarwe. De tarwe is op het ooge blik in Duitschland dubbel zoo duur hier. Ook worden de vrachtauto's ns Duitschland scherper gevisiteerd, daarj bleken is dat groote hoeveelheden op fra duleuze manier reeds zijn ingevoerd. 0 de binnenwegen worden strenger bewaa N. R. Ct. Verduistering van f51.000. Omstreeks September van 't vorig ja werden door 't bestuur van de Maatschap! „Arti et Amicitiae" te Amsterdam om gelmatigheden in de administratie ontdel Het liet door deskundigen een ónderzoi instellen, en toen bleek, zegt de Coui dat zoowel de kas van de maatschap! zelve als dje van de stichting het Weduwe: en Weezehfonds, voor een belangrijk bi

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1931 | | pagina 2