MIJNHAgDTS jCax<z&t- THOLEN. Door het verschrikken van een wagen beladen met ijzeren staven, sloeg een paard van den landbouwer M." A. van Oirschot bespannen voor een vierwielige kar op hol. Het paard liep de wandeling door, waar het bij den molen van Dorst kon gegrepen worden. Gezien het groote aantal kinderen dat in de wandeling aan het spelen was, is het te verwonderen dat het zonder on gelukken is afgeloopen. De politie alhier heeft een onderzoek ingesteld op aanklacht van J. de Fouw te St. Maartensdijk die per telefoon en schriftelijk is bedreigd geworden door A. v. M. alhier. STAVENISSEj In de Donderdagavond alhier gehouden vergadering van de wer kende leden van het fanfaregezelschap ,,0. B. K." werd medegedeeld, dat 6 per sonen zich aangemeld hebben als nieuw werkend lid, zoodat het corps thans bestaat uil 24 krachten. Tevens werd er besloten tot den aan koop van geheel nieuwe muziekinstru menten. STAVEN ISSE. DiDidagavond hield de Ver- eenigiog „De Geil" alhier hare jaarvergadering. Uit het verslag van deu Secretaris bleek, dat er thans 26 leden sijn in het bezit van 36geiteD. Het verslag van den Penningmeester vermeldde, dat er over 1930 eeo tekort is van f 22.25. Door een kleine 7erhooging vaD de contributie en van het dekgeld zal men trachten de vereenigiug weer een jaar in het leven te honden. Als bestnnrsleden werden herbenoemd de hh P. van Iwaarden Czn. (tevens voorzitter) eo L. Stonijesdijk, terwijl als bokhouder werd her benoemd W. L. Quaak Naar men verneemt, zal de nieuwe uit wateringssluis van het Waterschap „Stavenisae" den 20 Februari a.s. iu tegeuwoordigheid van verscheidene autoriteiten officieel geopend worden. OUD-VOSSEMEER. Zaterdagavond had de 2e uitvoering plaats van Oad-Vossemeer's Mu ziekvereniging ten bnize van den heer E. H. Verheeseen zeer goede uitvoering, «at de muzieknummers betreft, terwijl een viertal voor drachten een prettige afwisseling boden. De toe gang was uitsluitend voor personeo, die volgens het Reglement daartoe gerechtigd waren, met het oog og de besloten kriog, waarin de bijeen komst plaats had. Met het oog daarop wareo ook op een weinig uitlokkend begiouur eD slui tingsuur deze bepaald op vijf en tien uur. Een bal besloot de bijeenkomst. Er was een bevre digend aantal opgekomenen. Door het Weezen-Armbestnnr, dat pl.m. 150 gemeten Blooischland eo weilaod verhuurt,' heelt over het laatst verloopeu pachtjaar aan de talrijke kleinere en eenige grootere pachters, 20 °/0 kortÏDg op da pachtpennicgeD toegestaan, welk besluit door Heeren Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. Een tweetal kreeg 30 korting. In de jaarvergadering van de weegbrug „De Hoop", geleid door den heer C. W. Snijder ais voorzitter, werden de heeren J. L. van Gorsel eu K. J. Hause als bestuursleden herkozen. Per aandeel ia f 1.50 dividend uitgekeerd. Het goed slot der jaarrekeniug bedraagt f 131.85 Aan oud materiaal der brug werd bij opbod f 19.75 gemaakt. Een voorstel om boete te heffen vau de uiet-aanwezigeo ledeu op de jaarvergade ring, door een der ledeu bij de omvraag voor gesteld, werd verworpen. Een meer gezegend landbouwjaar werd den leden toegewenscht door den voorzitter bij bet sluiten der vergadering. tabletten werken zonder kramp of pijn. O Doos 60 cent een bezoek gebracht aan het Burgerwees huis te Amsterdam, waar Van Speyk is opgevoed. De Minister van Financiën maakt be kend, dal ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig be taalde belastingen naar inkomen en/ot vermogens (gewetensgeld) bij: den ontvanger der directe belastingen te St. Maartensdijk fl4ö.80. BUITENLAND België gaal millioenen besteden aan de landsverdediging en er loopen geruchten dat er een verdedigingslinie gevormd wordt van Frankrijk lot aan onze grenzen. En de ontzettende versterkingen zijn gericht tegen Duitschland, voor welk land voorna melijk Frankrijk bevreesd is. België is nauw met Frankrijk verbonden en het komt voor laatstgenoemd land voor- deeliger uit om België een deel der kosten te laten betalen, daar Frankrijk op deze wijze goedkoop een deel van zijn grenzen beschermd krijgt. Een en ander kost België een bedrag van ongeveer 100 millioen gulden. In België zelf lokt een en ander nogal critiek en thans wordt, vooral omdat men in ons land ook nogal wat aandacht aan deze versterkingen wijdt, van Belgische zijde beweert dat onze generale staf er alles vanaf weet en er dus een geheim accoord zou bestaan! Te begrijpen dat deze bewering reeds spoedig van Nederlandsche zijde is tegen gesproken. In Frankrijk is het nieuwe fninisterie voor de Kamer getreden en het was niets dan over vrede wat men te hooren kreeg. De minister-president verklaarde dat Frank rijk sterk gehecht is aan de vrede en dat het methodisch en geduldig aan de orga nisatie van den wereldvrede wil arbeiden 1JV,„ 61IVU1 u#l tliauo aail in samenwerking met alle naties die door I den intusschen tot een flinke hoogte opge- nPtT/pIfHon wil koviolrl ^nn rnrrnn,.;nr. i-J i 11 i - P rD. de griffie van het Haagsche Gerechtshof gebracht voor'het vervullen van een for maliteit. De man was door de Rechtbank te Rotterdam en in hooger beroep door het Hof tot zes jaar gevangenisstraf ver oordeeld, wegens niet te noemen hande lingen. Nadat de bureelchef den man, die niet bij de uitspraak ter zitting tegenwoordig was geweest, van die uitspraak en zijn veroordeeling in kennis had gesteld, liet de ambtenaar onder wien de werkzaam heden betreflende de strafzaken ressor- teeren, hem de acte van afstand van cas satie teekenen. Nadat dit was geschied, vloog de man, vóór dat iemand er op bedacht kon zijn, naar het afgesloten gedeelte der griffie en onder het uiten van verschillende vloeken, begon hij met een aantal zware boeken, die daar op een' tafel lagen, naar de in het vertrek aanwezige personen te gooien. Toevallig was ook een brigadier-titulair aanwezig, die met behulp van de toege schoten veldwachters, vóórdat de man nog eenig verder onheil had kunnen toebrengen, hem onschadelijk wist te maken, echter niet dan nadat een hevige worsteling had plaats gehad. Daarna werd de man naar zijn cel teruggebracht. Zestien fruitsoorten aan een boom. Amerika is al zoolang het bestaat een wonderland geweest. De „Fruit- en groen- tenhandel" brengt nu het bericht, dat in Amerika en wel in Galifornië, het fruitland bij uitnemendheid, een pruimeboom wordt gevonden, die niet minder dan 16 ver schillende soorten vruchten oplevert. Be halve pruimen levert deze wonderboom perziken, kwetsen, abrikozen en amandelen, elke soort weer in verschillende varië teiten. De eigenaar is eenige jaren geleden be gonnen met op een jongen pruimeboom stekken van andere, verwante ooftsoorten te enten, met het gevolg, dat thans aan denzelfden wil bezield zijn. De regeering zal het werk van de toenadering voort zetten, doch zonder ooit de zorgen voorde veiligheid des lands te verwaarloozen. Wat geven nu toch alle vredesbespre kingen als men steeds weer de kapstokb ij de hand heeft van de veiligheid des lands, waaraan alle mooie voornemens kunnen worden opgehangen In Spanje is het weer erg onrustig. De studenten, waarbij anderen zich aansluiten eischen dat de Koning afstand zal doen van de regeering. Een antwoord dat veel zeggend is op de door de regeering aan gekondigde verkiezingen is wel dat men niets van wil weten en de kiezers te kennen geven dat ze niet aan de stembus zullen verschijnen. En generaal Berenguer, die de menschen maar wil overhalen om toch tegaanstem-, men, begint te dreigen dat hij de dictatuur weder gaat invoeren. En dat het misgaat, blijkt wel uit de uitlating van een der politieke leiders, die te kennen geeft, daf hij liever zijn partijkas zal besteden aan den aankoop van machinegeweren dan een cent voor verkiezingsdoeleinden uit te geven. In Engelsch Indië is het nog verre van rustig. Ghandi houdt er weer redevoeringen en voorspelt dat binnen zeer korten tijd de Indische natiónalen de vrijheid van Engelsch Indië zullen hebben verkregen. GEMENGD NIEUWS. 4Uu46 SCHERPEN18SE. Door oopj'. Baart ia tegen 1 Mei eervol ontslag gevraagd als onder wijzeres aan de o. 1. school alhier. Door de stemgerechtigde lidmaten der Ned. Herv. kerk alhier is uitgemaakt, dat, zooala voorheen, voor de volgende 10 jaren het beroepen van een predikant en de verkiezing der kerke- raao'aledrn wordt opgedragen aan het kiescollege, In de gehouden algemeeue vergaderiug der muziekvereeniging „Eendracht" alhier is be sloten om binnenkort voor geen financieel tekort te staan, de muziektent te verkoopen. Door de hh. Jau Keur Dz., M. A. Kievit en L. C. vau Doorn is outslag gevraagd als lid van het Burgerlijk Armbestuur resp. als voor zitter, secretaris eo lid. BINNENLAND. Het aantal radiotoestellen. Op 1 Jan. jl. bedroeg het aantal aan giften van radiotoestellen 253.527, opdien datum waren 173.703 aangesloten aanradio- distributiecentralen ingeschreven. In totaal komt dit aantal neer op 55 radioluisteraars per duizend inwoners. De herdenking van Van Speijk's heldendood. Donderdag heeft de marine-ccmmissie onder leiding van vice-admiraal L. J. Quant Ongeluk? Donderdagavond omstreeks kwart over negen hoorde het dienstmeisje van den koster der R. K. kerk te Ovezande builen een schot vallen. Bij onderzoek werd de 30-jarige echtgenoote van den koster Brakke met een schotwond in den hals dood gevonden, niet ver van de wo ning. Een jachtgeweer lag naast haar. De koster zelf was in de pastorie. Het is nog niet duidelijk, of men met een ongeluk of met een misdaad te doen heeft. Een kind, dat werd cadeau gedaan. Een arbeider en zijn vrouw te Geleen (L.) leefden op niet al te goeden voet met elkaar en op zekeren dag zei de vrouw adieu tot haar echtgenoot en verdween. Het echtpaar had een kind van een jaar, dat de liefhebbende moeder overliet aan de zorg van den vader. Al heel gauw begon dezen de „opvoeding" van het kind te verdrieten hij wilde er wel af. Er kwam een geschikte gelegenheid, toen een woon wagen in de buurt van zijn huis kwam staan. Het echtpaar, dat in dien woon wagen verblijf hield, had jaren lang ge bedeld met een meelijwekkend kind nu zaten ze er zonder. Aan dit nobele echtpaar schonk de ver laten echtgenoot zijn kind. Hiermee was voor partijen" de zaak afgedaan, maar niet voor de justitie. Zij liet zoowel den vader als den woonwagenbewoner verbali seeren en het kind overbrengen naar een gesticht. Een opstandig gedetineerde. De gedetineerde G. was vanuit 't Huis van Bewaring te 's-Gravenhage, onder begeleiding van twee veldwachters, naar groeiden boom allerlei vruchten in groote verscheidenheid hangen. Doodgeschoten. Tusschen den directeur der warenhuizen a 1'Innovation te Antwerpen en diens secretaris kwam het Maandagmiddag lot een woordenwisseling. Ineens haalde de secretaris, Arthur van Dijck, een revolver te voorschijn en vuurde die af op den directeur, den heer Delhaye. Door een kogel in den rug getroffen,zeeg de onge lukkige neder. Toen bedienden op het ge rucht der schoten kwamen toegeloopen en den moordenaar ontwapenden, had het slachtoffer reeds opgehouden te leven. Van Dijck, die onder het pseudoniem Jean de Pardaillan, in de Fransch-Belgische letterkundige kringen bekend was, bood geen tegenstand, toen de politie hem kwam arresteeren. In een zijner zakken vond men een Franseh handschrift, getiteld De wraak van een bediende, bedreigingen bevattende aan het adres van den directeur, Groote overstroomingen. Australië is geteisterd door ontzettende overstroomingen. In Zuid Queensland en N.Zuid "Wales is in 17 uur 37!/2 cM. regen gevallen en sommige wegen staan zes meter onder water. De gouverneur van Brisbane heeft een oproep tot de bevolking gericht om alle uit de overstroomde dorpen gevluchte bewoners in de hoofdstad huisvesting te verleenen. Er hebben hier en daar aard- schuivingen plaats gehad en veel vee is verdronken. De menschen schijnen het gevaar te hebben zien aankomen, er wordt althans nog niemand vermist, maar ver schillende dorpen zijn van alle verbindings middelen beroofd. Op z'n Amerikaansch. Een gebrekkige koopman is naar uit Chicago wordt gemeld door zeven boeven ontvoerd en naar een kerkhof meegenomen. Daar werd hij aan een kruis gebonden en een uur lang gemarteld. Toen werd de on gelukkige in een kist gesloten en levend be graven. Gelukkig wist het slachtoffer door gesteun en gekreun de aandacht te trekken van een boer, die de politie waarschuwde. De ontvoerde koopman kon gered worden. leoa Johaona, d. v. M. Liodboot en J. Pri Coroeha Jacomioa, d. r. W, Wielaard cd J. velander. Ondertrouwd A. van 't Hof, jtn. 25 jr. M. Franke, jd. 26 jr. Getrouwd Tb. M. de Graaf, jm. 23 jr.j J. J. Slager, jd. 20 jr. OverledenM. van As, 85 jr„ wedown »»n J. J. Heijboer. M. Steketee, 85 jaar, wedi van W. J. de Graaf. W. M. Ryuberg, 80 weduwe van K. Schippers. A. P. Voogt, 87 wedowoaar van M. Roovers. Gem. POORTVLIET over Janoari 1981," Geboren Anna Pieternella, d. Marti; Adrianna de Ryke en van Lucretia Overbec Marinas, r. v. Jan Heijboer en van Elizab Dirkje Lindhoot. Overleden: Rykije Lena Uijl, d. v. Dirk Cj nelis Uijl en van Kornelia Jansen. Levenloos kind van Hendrik van der f! en Cornelia Jansen. PUBLICATIEN. DIENSTPLICHT. Uitspraken In zake vrijstelling. I Da Burgemeester van Tholcn brengt ter algemes kennis, dat eenige uitspraken up aanvragen om ir •telling van den dienstplicht, welke uitspraken i< gedag'eekend 4 en 5 Februari 1931, ter secrei»' van dete gemeente voor een ieder tor inzage zyn gele»! Voor nadere byzondeiheden raadplege men c aanplakbiljetten. Tholen, 6 Februari 1931. KERKNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Ood-Vosaemeer. In de Geref. Kerk trad Woensd» avond op de blinde organist J. H. Kruithof Kampen, die een orgelbespeling hield en tevens blindenecbrift besprak; aan eeD eD ander werd i een prachtige rede verbonden gewyd aan de blind Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. WolfeDsberj en nam. 2 uur ds. Moerman. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. VeltenJ Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 's avoij 6 uur leeskerk. In het gebouw Viscbstraat no. 12 voorm. 9.3 nam. 2 en 's avonds 6 uur dhr Baay. Vrydag 13 Febr. 's avonds 6.30 dhr Baaij. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam, 2 t' ds. van Rootselaar. Ger. Kerk voorm. 9.80, nam. 2 uur dhr de VrJ en 's avonds 6 uur leerkerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 'aavol| 6 uor leeskerk. Woensdag 11 Februari Ned. Herv. Kerk avonds 6 our ds. van Rootseli Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Bres i nam. 2 uur leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9.30, nam 2 en avoa 5.30 leeskerk. Donderdag 12 Febr. 'a avonds 6.30 ds. Verlig te Middelburg. St. Maartensdijk Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nai 2 uor ds. de Bres. Oad Ger. Gem., voorm. 9.30, nam. 2 en 's avon 5.30 leeskerk. Staveni8se. Ned Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Moerman nam 2 our leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 's avoi 5.30 leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. nar ds. de Gidts. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avon 5.30 leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Her». Kerk roorm. 9.30 dj. de Gidli nam. 2 nor leeskerk. Geref. kerk voorm. 9.30, en nam. 2 o ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam 2 en 'savoti 6 uur Ueskerk Donderdag 12 Febr. des avonds 6 uur dhr Bai MARKTBERICHTEN. THOLEN, 6 Febr. 1931. Boerenboter f0.85 per pond. Roomboter f 0.9U Eieren f4.75 per 100 stoks. Noteering te Middelburg, 5 Febr. Boerenboter (part. prijs) f 0.9 71/i ST. MAARTENSDIJK, 5 Febr. 1931. Per 100 K.l Gem. THOLEN van 30 Jan.5 Febr. 1930. Geboren Adriaan Marinus, z.v. J. W. Quist en G. Moerdijk. Jacoba Willemijna, d.v. L. de Jonge en M. Bout. Bernard Jo- hannes, zv. J. van Oost en G. G. de Leeuw. Janna Francina, dv. W. C. Baaij en M. Braai. Overleden: Maatje Soeter.s,92jaar,wed. van A. Quist. Jacob Everaers. 67 j., echt genoot van J. P. Overbeeke. Hendrik Schot, 83 j. echtgenoot van K. van Hoeflelen. Gem. SINT MAARTENSDIJK over JaDoari 1931. Geboren Pieter Marinnt, z. v. G. den En gelsman en M. van Nieuwenbnijze. Jan, z. v. J. de Graaf en J. Pipping. Janna Heleoa, d. v. Pb. Liodboot en J. A. Opree. Sara Dina Pieter nella, d. r. C. Knuist en E. J. Nieuwaal. He- Tarwe Bruine boonen Groene Erwten Schokkers Eigenheimers, witte Zeeowtcbe boule Zeeuwscbe biaove f 5.— f 7.- 6.— 8.- 6.-„ 7, 8'.— „13.1 Per 70 K.G. f 3.75 f 4.50, 4.50, Kleine uien per 60 K.G. f-. Groote f 0.90 fl.— 5.- 5.- Temperatuur van het Sc J.muan—-F- oraarf Zaterdag 31 Zondag 1 Maandag 2 Dinsdag Woensdag 4 Dopderdag 5 Vrydag 6 heldewater teTholi Graden C. 5.2 5, 5, 5, 4,8 4.3 4,

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1931 | | pagina 2