RADIO CENTRALE OUDEJAARSAVOND GEBAK Z0UTGEBAK geeft voldoening. RADIO CENTRALE Ingezonden Stukken. VAN DIXH00RN Kremerstraat 17, tel. 189 BERGEN OP ZOOM. specialiteit sinds 1856. 39792 20 KOEKJES Wat elke maand te doen geeft. Het volgend nummer van ons blad verschijnt inplaats van Vrijdag 2 Januari, Woensdag 31 December a.s. In dit blad is naar gewoonte gelegen heid tot het opnemen van Nieuwjaars advertenties. Opgaven hiervan s. v. p. vóór 31 Dec. a.s. Een aansluiting op Voor aansluiting speciale tarieven. LUIDSPREKERS a f 16.50 steeds voorradig. Aanbevelend, ss 39805 TAVENlSSE. Dinsdagnamiddag ontstond alhier en houten landbouwschour van C. P. Steendijk n ^0 ,d, met het gevolg dat dit pand geheel een )i der vlammen werd. ;en paard en eenige varkens zijn nog gered. De dere inhoud hooi, slroo graan en landbouwge- gingen geheel verloren, wilde juist beginnen met motordorschen. motorkast is ook verbrand. Een aangebouwde ain°r waarvan de bewoners op feis waren bleef ierp paard doch kreeg alleen wat waterschade. Ken ng op de waterleiding en de brandspuit hebben «de diensten bewezon. Naar men verneemt is een en andere tegen indschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. st'j( lat >d st n p He lie )e de ïr 0 bro ng woo inisi n-0 t> Ze he emc n di ciaa ing. om< :hte Boq jbe. Boekbespreking. De Nederlandsche Uitgeversbond heeft zijn jftigjarig bestaan gevierd en bij gelegenheid jarvan is een gedenkboek uitgegeven. Het boekwerk, in kwarto formaat, is oitge- ierd zooals men dat van een vereei iging van standing als de jubileerende kan verwachten, i omslag van blaowe kleor met gondopdrok eeft het re°ds dadelijk een deftig aanzien, [et binnenwerk is gedrukt op Oad-Hollandscb apier en onder de bekwame redactie van de eeren J. E. Belinfante en J. Tadema wordt iü et boek een overzicht gegeven hoe de Uitge- ersbond van kleine plant is opgegroeid tot het rachlige lichaam van heden. Verder worden in et boek beschreven alle belangrijke zaken die e vermelding waard zijn, terwijl de portretten ^4 an de pioniers der vereeniging en van hen die en Bond als bestuurslid leiden of hebben geleid n opgeoomeo. Bij Firma Van Holkema en Warendorfte Imsterdam is verschenen bet Kerstonmmer van De Vrouw en haar Hnis. Kannen wij altijd eggen dat het eeo tijdschrift is dat veel prac- iscb en fraais geeft voor onze dames, bet (erstunmmer is geheel gewijd aan de komende feestdagen. Allereerst vinden wij er in een door- itootpatroon voor kleedjes met hnlstmotief. Vur ig zijn er kerstvertellingen, een ariikel 97iover fotografie, een en ander rijk geïllustreerd. Dan een interessant ariikel over binoenverlich- ting, een artikel aan bloemsierkoDst gewijd, met afbeeldingen, waarna eea gedeelte gewijd aan de konst om voor de aanstaande Kerstdagen ons interieur aangenaam te makeD, terwijl ook niet is 7ergeten te geven recepten van kerstgebak, tafelversiering en aardige tafelverlichting door middel van kaarsen. GEMENGD NIEUWS- Bedrijfstelling Het Centraal Bnrean voor de Statistiek deelt het volgende mede: Op 81 December 1980 wordt ingevolge de wet van 81 Juli 1930, Stbl. 848, in Nederland voor de eerste maal een bedrijfstelling gehouden. Daartoe zullen tegelijk met de volkstelling groene bedrijfstellingskaarten uitgereikt worden, leder bedrijfshoofd moet op het bovenste deel dier kaart (de Adreskaart) den naam, het adres, en de soort invallen van de onderneming of ondernemingen, aan welker hoofd hij staat en voor zoover het een bedrijf is dat onder de Ongevallenwet 1921 valt, bovendien het bedrijfsnummer. Wie bedrijfshoofd is, is omschreven in de toe lichting op de achterzijde van de groeDe kaart. Niet alleeo hij die aan bet hoofd van een zaak met personeel staat is bedrijfshoofd, maar iu het algemeen ook ieder die, voor eigen rekening, zonder personeel of uitsluitend met hulp van familieleden, een beroep uitoefent. Is een bedrijf geheel of gedeeltelijk verzeke- ringsplichtig volgens de Ongevallenwet 1921, dan behoeft het bedrijfshoofd voor dat bedrijf of ge deelte van bet bedrijf bet onderste deel der groene kaart niet in te vullen, omdat de op dat bedrijf betrekking bebbeude gegevens verzameld worden door middel van de loonlijst voor de Ongevallen verzekering, waaraan ditmaal een uitslaand blad met vragen ten behoeve van de bedrijfstelling is toegevoegd. Is eeo bedrijf evenwel geheel of ten deele üiet verzekeriDgsplicbtig, dan moet daaren tegen voor dat niet-verzekeringsplichtig bedrijf of deel van bet bedrijf ook het ouderste deel van de groene kaart worden ingevuld met de daarop gevraagde gegevens betreffende dat bedrijf. Hiermede is zeer iu het kort gezegd op welke wijze in het algemeen de telÜDg plaats vindt. Op grond van het groote belang aaD een juiste bedrijfsstatistiek verbonden, wordt aan alle bedrijfs- hoofden verzocht, het mogelijke te doen om de groene kaarten en de loonlijsten met han uit slaand blad zoo juist en volledig mogelijk in te vullen. Men bedeoke goed, dat dit de betroow- baarheid van deze zoo nuttige bedrijfsstatis iek be vordert en dat men bovendien de leiding der lelling den last vau het vragen en zichzelf den la3t vau het moeten verstrekken van nadere in lichtingen bespaart. Inlichtingen over de invul ling van de groene kaarten worden verstrekt door de volkstellen inlichtingen over de invulling van de loonlijsten door de Raden van Arbeid. Wie binnen zoo kort mogelijkeu tijd en met zoo weinig mogelijk kosten een goede bedrijfs statistiek weneebt, verstrekke de gevraagde ge gevens het wordt hier met klein herhaald met de grootst mogelijke nauwkearigheid. Ernstige aanranding. Zondagmiddag is te Beekbergen de 48- jarige mej. B. die aldaar tijdelijk logeerde, het slachtoffer geworden van een laag hartige aanranding. Geheel alleen aan het wandelen zijnde op den eenzamen weg tusschen de kom van Beekbergen en de Woeste Hoeve, werd zij aangesproken door een haar onbekend manspersoon, die haar eerst gepasseerd was, doch die weer op zyn schreden terugkeerde en zich tot baar - irtijgygl haar-onder bedreiging met een mes, terzijde van den weg in de heide, waartegen zij zich hevig verzette en luidkeels schreeuwde. De onver laat sloeg haar daarop met een eind koord, waaraan een dikken knoop, op hoofd en gelaal, waardoor zij gewond geraakte en haar tegenstand moest opgeven. De onbekende koos het hazenpad, waarop het slachtoffer zich naar den grooten weg begaf en kort daarop hulpvaardige men- schen ontmoette, die zich over haar ont fermden. Aan de hand van hel door mej. B. op gegeven signalement heeft de gemeente politie opgespoord en den volgenden dag aangehouden als verdacht van het plegen van een zedenmisdrijf den 24-jarige D. v. B zonder beroep en zonder vaste woon- of verblijfplaats, een voorwaardelijk veroor deelde, die reeds eenige strafvonnissen achter den rug heeft. Hoewel verdachte bij het voorloopig verhoor ontkende, is hij door het slachtoffer pertinent herkend als de dader, terwijl de voetsporen, be nevens andere aanwijzingen ter plaatse aangetroflen en de verklaringen van een 3-tal getuigen, die den man in den omtrek gezien hebben in het nadeel van den man zijn. Hij is ten politiebureele in verzeke ring gesteld en zal ter beschikking van den officier van justitie te Zutphen worden gesteld. Ontzettende natuurramp. De vulkaan De Merapi op Java, vertoont zoo nu en dan zijn krachten. Zoo is ze weder tot uitbarsting gekomen en heeft dood en ontsteltenis in wijden omtrek ver oorzaakt. De gloeiende lava vernielde dessa's en velden met oogst, waardoor 700 personen den dood vonden, terwijl de schade nog niet is te schatten, doch zéér groot is. Onze minister van Koloniën heeft den gouverneur-generaal gevraagd of er gelde lijke steun noodig wordt geacht en hiertoe zal wel een beroep worden gedaan op onze bevolking, daar het meerendeel der over levende inlanders al hun hebben en houden hebben verloren. Levend verbrand. Te Oud-Karspel is een binnenbrand ont staan die een slachtoffer heeft geëischt. Zekere VV. die transportarbeider is, be gaf zich 's morgens vroeg naar zijn werk, na eerst voor zijn 53 jarige vrouw een warme stoof te hebben klaar gemaakt. Toen later een venter aan de deur kwam, kreeg deze op zijn geroep geen gehoor. Tevens zag hij, dat rookwolken uit het huis sloegen. Het bleek, dat de voorkamer geheel in brand stond. Met een slang op de water leiding werd het vuur gebluscht, waarbij men tot de ontdekking kwam, dat de vrouw geheel was verbrand. Dievenbende. Sedert een maand of drie werden uit den winkel in auto-onderdeelen van den heer van Dijk Go. te Rotterdam her haaldelijk goederen vermist, samen wel ter waarde van f 5000. Donderdag ontdekte men, dat de gestolen goederen met een auto werden weggehaald en daar nummer en wijk van den wagen bekend waren, leidde het spoor naar den 20-jarigen gara gehouder C. v. d. B. In diens magazijn werden verschillende goederen aangetroffen, afkomstig uit het magazijn van den heer van D. De heer van der B. bekende dat hij de goederen betrokken had van den 18-jarigen magazijnbediende W. C. W., die bij de firma van D. in dienst is. Zij beiden en nog een derde medeplichtige zijn aangehouden. Voor den inhoud van ingezonden stukken is de Redactie in gienerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname volstrektn e et blijkt dat zij met den inhoud instemt. Mijnheer de Redacteur. Bij voorbaat mijo dank. Drie en iwiniig November heb ik menschenleven9 helpen redden in ODze gezellige stad en daar ben ik ruimschoots voor betaald, f 1.50, zegge honderd vyfiig cent. Mooi betaald hé? Lang niet naar mijn zin. Ik had liever f2.50 gezien, maar het werd ruimschoots geacht, dus af. En daarvoor 21/2 uur nat gestaan. Vindt een ieder dat het ruimschoots betaald is Maar dan het schip in Deurloo kaai. Met tusschen- komst van mijuheer Kramer. Dat zeide ik ook, toen kreeg ik ten antwoord, dat ik mijzelf ziek had moeten melden. Viudt een ieder dat een antwoord, als er nood is? En hadden wij hier voor Tholen geen bedankje verdiend in de Courant, wij voor werken eu Baaij voor zijn zakken Of komt ons dat niet toe. In tijd van nood moet mijnheer ook maar helpen, net zoo goed als wij. Alles moet helpen, dan is het pas mei man en macht. Maar nog eens over die honderd vijftig ceal, dat is ruimschoots betaald geacht, maar ik heb al eens f 5 betaald voor een brief te schrijven. Maar laat ik er weer eens oen schrijven, geef ik ook zoo veel, dat ik denk, dat het ruimschoots betaald is en niet meer. Nogmaals mijn dank M. de R. A. BOUT, Bebouwdendam 33, Tholen. Gehuwd W. Cornelisse te Bergen op Zoom en A. de Korte te Tholen. A. de Korte te Tholen en L de Korte le Oude Tonge. Overl.: CorneliaKoppenhol 62 jaar, echlg. van Ghr. Lindhout. Johannis Cornelis Polter 65 jechtgenoot van M. J. van 't Hof. Levenloos aangegeven kind van C. M. Baaij en M. Smits. KERKNIEUWS. LAND- EN TUINBOUW. RECHTZAKEN. Diefstal. Iu den nacht van 13 op 14 Septeu. ber j.1. drong de monteur M. J. te 8'. Maartensdijk met eeo vabche sleutel, de woning van z'n broer binnen. Met 'n broodmes maakte hij een kast open en pakte uit een paar kistjes het daarin liggende geld weg. Dit waren de gelden die z'u broer als penningmeester der Afd. St. Maartens dijk der Cbr. Landarbeidersbond onder z'b be- rustiog had. 't Was ongeveer 62 gulden beweerde M. J. toen ie Maandag te Breda voor den Politie rechter zich verantwoorden moest. Neen, zei z'n broer, 't was roim f 130, dat er in zat. Hoe 't zij, de inmiddels overleden Moeder had 't bedrag aangezuiverd, verdachte beloofde beter schap en spaarde voor z'n op te zetten huip houding, zoodat de Off. van Justitie alle termen voüd tot medewerking ter reclasseeriog van den jongeman. De Politierechter dacht er ook zoo over en veroordeelde den monteer tot 3 maanden ;evangeuisstraf, met een proeftijd van drie jaar. (2e helft December.) In moes- en bloemtuin, keuken en kelder Nadruk verboden. We hebben er al eerder op gewezen, dat de aal- en kruisbessenstruiken in deze maand, ook al vriest het, gesnoeid kunnen worden. Ze kunnen nu ook bemest worden, hoewel men dat bij vriezend weer niet zoo goed kan. Heeft men een groote partij boomen bij elkander staan, dan is aan te bevelen ze met ver dunden mest, zooals beer of koemest te begiereu. Dit is goed voor het mos, dat zich ook wel op de bessenboompjes veatigi. Nadat de bemesting heeft plaats gehad, wordt de grond tusschen de struiken een steek diep omgespit. Wanneer men de bessen meer op zich zelf heeft staan, kan men ook bij eiken boom of struik een kuilt ja maken, dat men dan met gier vult, en nadat deze goed in den grond is trokken, maakt men de kailijes weer dicht. Op deze manier zorge men, dat de gier goed rondom de boompjes komt, De zwarte aalbes behoeft niet gesnoeid te worden zooals de reeds vermelde. Toch is aan te raden niet te veel hout in de struiken te laten, doch goed de ruimte te geven door enkele takken geheel weg te nemen. Vervolgens wordt or mest bijgebracht, b.v. verdunde koegier, of inet water verdunde beervooraf maakt men ook hier bij de struik een kuiltje, dat men met de gier vult, terwijl men de struik zelf ook Hink begiert, indien de lakken soms met mos bezet zijn. Als men zo zoo behandelt en ze in de volle zon staan, zal men er groote bessen van plukken. Het is nu ook de tijd om de gazons (grasvelden) te bemesten. Zit er veel mos tusschen het gras, dan harken we dit er zooveel mogelijk tusschen uitook verdient een kalkbemestiug (van 10 kilo per 100 vierk. Meter) aanbeveling. Verder bemesten we het gazon met goeden verleerden sta'mest, de voedings- bestanddeelen van den mest zakken in den bodem, terwijl in 't voorjaar het niet verteerde renjo wordt opgeharkt. Tegelijkertijd met het bemesten besohermen we op deze manier het gras tegen de vorst, daar doodvriezen van gras geen onmogelijkheid is. We gaan nog even verder met hel snoeien van heesters in 't algemeen. Hiermee kan men bij heesters, die voor een najaars- snoei in aanmerking komen, een aanvang nemen, indien men er al niet mee begonnen is. Welke heesters nu gesnoeid moeien worden? We zullen geen namen noemeD, dit zou te veel plaals vragen, maar willen opmerken, dal nu alleen heesters gesuoeid worden, welke op het jonge hout bloeien, eu die, welke om hun blad worden aangeplant. Heesters, welke in 't voorjaar bloeien, worden nu niet gesnoeid deze toch bloeiden op het oude hout. Nada'. we hel snoeisel verwijderd hebben komt het bemesten der heesters aan de beurt, een werkje.dat meestal vergeten wordt. We strooien wat korte mest tusschen de heesters en spitten deze onder. Niet alleen, dat de mest ten goede komt aan de heesters, maar we maken meteen den grond, welke vastge- loopen is, weer los. Denk thans, in de wintermaanden, om uw coui- feeren Als de sneeuwvlokken op onze conifeeren valleu, kan het voor de naaldboomen in onze tuinen gevaarlijk worden Plots kan een tak onder deD last bezwijken, en dan is de boom den vorm kwijt, dien wij in een Abies, Piccal e. a. juist zoo bewonderen. Zoo nu en dan moet men er daarom eens langs gaan en met de hand of met eon hark de lakken wat op beuren, waardoor de sneeuw er afvalt. Het is een kleinigheid, maar men kan er veel onaangenaamheid door voor komen. Op overblijvende planten is oen sneeuwbe- dekking het beste, wat men zich kan deuken. Als 't los weer is, zal er natuurlijk geplant worden in fruittuin en boomgaard, waarom we deze wenk hier willen plaatsen Plant niet le dicht In kleine tuinen vooral wordt dikwijls de fout begaan van te dicht planten zoowel van vrucht- als sierboomen. Appels groeien in 't algemeen meer iu de breedte als in de hoogte, en moeten daarom ruim slaan. Een fruitboom zal slechts dan een maximum opbrengst geven, als de kroon zich geheel vrij ontwikkelen kan. Twee of drie boomen geplaDt op eon plek, waar maar plaals is voor ééu, zullen met elkaar geen grooten opbrengst geven. Dit geldt zoowel voor struiken als voor hoog- of hallslammen. Verschillende stukken gereedschap, wat ons in den zomer van dienst is geweest, hebben we nu voorloopig niet meer noodig. Heel verkeerd is het, dit nu maar len prooi van weor ad wind te laien rondslingeren. Wij moeien het thans tot het voorjaai opbergen en goed ook. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Wolfenaberger en nam. 2 nar ds. de Gidts. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Veltenaar Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 's avonds 6 uur leeakerk. In het gebouw Vischslraat no. 12 voorm. 9.30, nam. 2 en avonds 6 uur dhr Baaij Ned. Herv. Kerk 31 Dec. 'a avonds 6.30 ds. Wolfennberger. 1 Jan. voorm. ds. Wolfensberger. Ger. Kerk 31 Dec. avonds 6.30 dr. Veltenaar. 1 Jan. voorm. dr. Veltenaar. Ger. Gem. 31 Dec. 's avonds 6.30 leeskerk. 1 Jan. voorm. lee&kerk. Viscbjtraat no. 12. 31 Dec. 's avonds 6.30 dhr Baaij 1 Jan. voorm. dhr Baaij. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30, ds. Rootselaar en nam. 2 uur leeskerk. Ger. Kerk voorm. 9.80, «am. 2 dhr de Vries en 's avonds 6 nor leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 nor leoskerb. Kerk 31 Dec. 's avonds 6 our Ned. Herv. ds. Rootselaar. 1 Jan. voorm Ger. Kerk 31 ds. Rootselaar. Dec. 's avonds 6 uur dhr de Vries 1 Jan. voorm. dhr de Vries. Ger. Gem. 31 Dec. 's avonds 6 nor leeskerk. 1 Jan. voorm. leeskerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 uor onbekend. Geref. Gem. voorm. 9.30, n&ia 2 en avonds 5.30 leeskerk. Ned. Herv. Kerk 31 Dec. en 1 Jan. onbekend. Oud Ger. Gem. 31 Dec. *a avonds 5.30 leeskerk. 1 Jan. voorm. leeskerk. St. Maartensdijk Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. ds. de Bres. Ned. Herv. Kerk 31 Dec. 's avouds 6.30 ds. de Bres Collecte Ziekenfonds. 1 Jan. voorm. di. de Bres. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Moerman en nam 2 nor leeskerk. Oad Geref. Gem. voorm. 9,30 nam. 2 en 's avonds 5.30 leeskerk. Ned. Herv. Kerk 31 Dec. avonds 6,30 ds.Moerman 1 Jan. voorm. ds. Moerman. Oud Ger. Gem. 31 Dec. 'sa\onds 5.30 leeskerk. 1 Jan. voorm. leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Bres en nam. 2 uur leeskerk. In beide diensten Collecte Ziekenfonds. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 ea 's avonds 5.30 leeskerk. Ned. Herv. Kerk 31 Dec. 's avonds 6 uur leeskerk 1 Jan. voorm. leeskerk. Ger. Gem. 31 Dec. 's avonds 5.30 leeskerk. 1 Jan. voorm. leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Gidts en nam. 2 nor leeskerk. Geref. kerk voorm. 9.30, en nsa. 2 uur ds. VreugdeDhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam 2 en's avonds 6 nor leeskerk. Ned. Herv. Kerk 31 Dcc. 's avonds 6.30 uur ds. de Gidis. 1 Jan. voorm. ds. de Gidts. Ger. Kerk 31 Dec. 's avonds 6 uor ds. Vreugdenhil 1 Jan. voorm. ds. Vreugdenhil. Oad Ger. Gem. 31 Doe. nam. 2 uor dhr Baaij. 1 Jan voorm. leeskerk MARKTBERICHTEN. THOLEN, 24 Dec 1980. Borrenbotcr f 0.85 per pond. Roomboter f Ü.87Y2»» Eifiren 6 cent per stuk. VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Öud-Vossemeer. Door notaris vau de Velde te Tholen werd een woonhuis in de Kalisbuurt publiek geveild ten la9te erfgenamen J. Aarden, kooper werd Van Oeffelen alhier voor f725. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 19—23 Dec. 1930. Geboren: Machiel Marinus, zv. J. F. de Klerck en E. Jansen. Cornelis, zv. J. Jansen pn J. P. Quist. BEB.DAM 14 - THOLEN. P.S. 1 Febr. weder oude abon nementstarieven.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 3