Ingezonden Stukken. Poortvliet. raai lich Haj§- Er is sprake van dat er tal ?&n eitjes in de tboooQou voorkomen ran de ringelrops; ieder boe aardig deze rops de ringetjes om de ken weet vast te maken en dat het afhalen ringen nog vrijwel het eenig ef doend middel 1 ur Waar vorige jaren met ongekeoden ijver is ecn ferkt om de Bastaardsatijnrnps te bestrijden aor( de schooljongens bij dat vernielingswerk een ree' ote rol hebben gespeeld, moet het tot dank- rheid stemmen, dat er wordt gemeld, dat deze minder voorkomt dan het vorige jaar, zoodat intense bestrijding als destijds niet zoo op 1 8e i voorgrond treedt, maar dat in elk geval elk er er nog rekening mee moet honden en dat bevorderen van vernieling der nesten niet Iers dan in het voordeel van den fruithandel zijn. wee? Delf litic t.cl ieg di di 'ge en teli he da tel Provinciale Staten van Zeeland. Dinsdagmiddag kwamen de Staten onzer ivincie bijeen. Afwezig waren de hh. illeman, Catshoek, OverbolT en Dumo- met kennisgeving. !en verzoek om subsidie van de Ver. bevordering van de vakopleiding voor idwerkslieden in Nederland in de kosten i het houden van een nationaal congres 1931 werd om bericht en raad in handen Ged. Staten gesteld. REGLEMENT OP DE WEGEN EN VOETPADEN, let eerst werd behandeld het voorstel wijziging van het reglement op de gen en voetpaden in Zeeland, zoodat leschermde sterkstroomgeleidingen met e spanning 4 M. en op kruisingen 5 M. We ten den grond moeten hangen en met ige spanning resp. 6 en 7 M., terwij! aanleggen van werken ook boven den ind onderworpen zijn aan de goedkeuring burg. en weth. Verder wordt bepaald, een voertuig of de lading niet hooger igen zijn dan 3.70 M. boven den weg. )it voorstel werd z. h. s. aangenomen. 4 let voorstel tot mogelijk maken van toop van tollen werd aangenomen. Ged. ten stelden voor afwijzend te beschikken het verzoek van het Bestuur van het •eau voor kinderbescherming om een isidie. Dit voorstel werd aangenomen, let voorstel van Ged. St. om ten hoogste bedrag van f1200 toe te kennen in restauratie van een dakruiter en het enuurwerk met klokkenspel der kerk te el es wordt aangenomen. Eveneens een voorstel om voor restau- ie van het stadhuis te Veere ten hoogste 0.000 te voteeren. Vervolgens was er een voorstel om aan d proeftuin te Haamstede een aanvul- ide subsidie te geven van ten hoogste et 1313.07, eenige leden waren er tegen, hh. Dieleman, Vogelaar, Doeleman en nke 'verdedigden het voorstel van Ged. dat werd aangenomen. !r wordt hoogstens een subsidie van 000 toegestaan in de kosten van oprich- van een lagere tuinbouwschool te e" lamstede. Ged. Staten stelden voor aan de N. V. Z. E. M. een crediet te verleenen van 1111 500 voor overneming van het laagspan- 10 Bgsnet te Waterlandkerkje. De vergadering vereenigde zich hiermede !D' nder stemming. ELECTR1FICATIE NOORDGROEP. n voorstel om een nader crediet aan de Z.E.M. te geven voorde electrificatie van de ordgroep groot f 100.000, werd eveneens li. s. aangenomen, nadat in het anl- ord op het algemeen verslag gezegd is, dat te Zierikzee geen huurkoopinstal- ies worden geleverd, omdat vooralsnog aansluitingen bevredigend zijn. Hierna werden eenige zaken betreffende rkeer behandeld. Ged. Staten stellen voor f0500 uit te ikken voor verbetering van den toegangs- ne :S steiger Slavenisse, hetgeen door den er Sonke ten zeerste werd toegejuicht, it voorstel werd aangenomen. f250.000 zal aan het rijk worden verleend or verbetering van de haven te Neuzen, jj eneens werd het voorstel van Ged. St. ngenomen om voor f50.000 deel te nemen het kapitaal van de te stichten N. V. j,|iven Vlissingen. VERBINDINGEN ZEEUWSCHE EN JID-HOLLANDSCHE EILANDEN MET NOORD-BRABANT. Het voorstel om ten behoeve van de ver tering der vaartuigen en aanlegplaatsen de veren Numansdorp-Willemstad en ma Jacobapolder-Zijpe f15892 beschik- ar te stellen en dan nog 3 jaar f10150 ten slotte om de bestaande subsidie- deling nog te handhaven tot het voren- lande is «uitgevoerd, werd aangenomen, idat verworpen waren een voorstel Boender alle Zondagsdiensten stop te zetten met tegen 3 en een voorstel Van 't Hof om en uitbreiding op Zondag toe te laten et 20 tegen 18 stemmen. ZITTING VAN WOENSDAG. De algemeene beschouwingen van de be- ooting gaven aanleiding tot breedvoerige scussies. De heer Onderdijk acht den toestand t provinciale financiën niet verontrustend, j is in dit opzicht optimistisch. Toch had op het financieel beleid van Ged. St. - het een en ander af te dingen. Doordenderen KoHHp V.n Hnff r.a«- se ok gebracht aan de financieele politiek van Ged. Staten. Door den heer Onderdijk werd voorge steld f15.000 uitte trekken om de gemeenten te helpen die het ergst getroffen worden door de werkloosheid. Dit voorstel werd na krachtige verdedi ging door de heeren Onderdijk, Vienings en Moelker en bestrijding van de heeren Van Dusseidorp, Laernoes, Kodde en Van 't Hoff, aangenomen met 19 tegen 18 st. Aangedrongen werd op verbetering van den dienst HansweertNeuzen en den dienst op de Ooster-Schelde en op over neming van het veer tusschen Noord- en Zuid-Beveland. Verschillende punten van ondergeschikt belang werden besproken en de hegrooting ten slotte zonder stemming aangenomen. Besloten werd het verleenen van een nieuw crediet aan de N. V. P.Z.E.M. ad f 500.000 voor de electrificatie van de mid dengroep en ad f350 000vandezuidgroep. Goedkeuring werd verleend aan het voorstel van Ged. St. tot heffing van 40 opcenten op de hoofdsom der vermogens belasting en eveneens op die der inkom stenbelasting. Hierna werd door den voorzitter een breedvoerige rede uitgesproken in verband met het afsluiten der 4-jarige periode in een vorm van afscheid gericht tot de leden die niet meer terugkeeren. In her innering werd gebracht welke belangrijke besluiten door de Prov. Staten in deze periode zijn genomen. Vervolgens werd deze gewone zitiing der Staten door den Gornmissaris der Ko ningin in naam der Koningin gesloten. Door de S. D. A. P. zijn als candidaten gesteld voor de a.s. verkiezing voor leden van de Provinciale Staten in Kieskringen Goes, Tholen en Sluis 1 A. M. Overholf, Goes; 2 L. Onderdijk, Middelburg3 A. C. de Pauw, Neuzen 4 A. C. de Baare, Vlissingen 5 J. Catshoek, Zierikzee6 L. M. de Kok, Biervliet 7 H. v. d. Veen, Goes; 8 B. P. Burkunk Hansweert; 9 J. Overheeke, Tholen10 P. Notehaart, Breskens; 11 L. van Ginkel, Oostburg 12 M. Scheele, Ierseke. TWEEDE KAMER. Dinsdag kreeg men allereerst weer de begrooting van onderwijs. Verschillende sprekers kwamen aan het woord en ieder had zijn bezwaren en zijn punten die hij dac.ht dat heter zouden kunnen zijn. De Minister heeit allen beantwoord. In zijn antwoord wees hij er op dat de land- bouwverioven nog niet kunnen worden gemist. Bij de afd. kunsten en wetenschappen hebben de heeren Beumer en Schaper aangedrongen op een snellere restauratie van monumenten. De minister antwoordde dat hiervoor al een groot bedrag is uitge trokken. Des avonds kwam de begrooting van Binnenlandsche zaken aan de orde. Enkele burgemeesters kwamen hierbij ter sprake en ook weer in het algemeen, de burge meestersbenoemingen. Door enkele heeren werd voor de be langen van de binnenschipperij opgekomen. Gewezen werd op de zware lasten die dit bedrijf worden opgelegd. Woensdag werd er opgemaakt een voor dracht voor Raadsheer in den Hoogen Raad vac. Prof. v. Dijck. No. 1 werd Dr. Fick te Den Haag, No. 2 Dr. van Oppen te Maastricht en No. 3 Dr. Nijpels te 's-flage. In stemming kwamen de verzoeken om subsidieverhoogingen der orkesten te Maas tricht en te Haarlem. Over het eerste ver zoek staakten de stemmen en het tweede werd verworpen. Bij binnenlandsche zaken diverse kleine wenschen, b.v. over de werk verschaffing en steun aan de werkloozen. Men meende dat er te veel aan de ge meentebesturen werd overgelaten. De mi nister achtte dit niet waar. Toen kwam men aan de begrooting van landbouw. Hierbij heeft ieder zijn wenschen en zijn grieven. Veel is er naar voren ge bracht en wat het einde zal zijn, is niet bekend. Er werd ook gesproken over de massavangst van vogels en den uitvoer op groote schaal daarvan. In de avond vergadering kwam de begrooting van finan ciën ook hierbij werd veel gesproken, hoofdzakelijk over afschaffing en verlaging van belastingen. Ook kwam de steun aan oud-gepensionneerden ter tafel. Laat in den nacht ging men naar huis. Men moet klaar zien te komen voor Kerstmis, het zijn dus niet alleen de donkere dagen voor Kerstmis, maar ook de drukke dagen en nachten voor Kerstmis voor de Kamerleden. BINNENLAND. Oesterverkoop. Op de volgende vragen van den heer Drop I. Hebben de ministers kennis genomen van de berichten, volgens welke de klacht algemeen is over de buitengewoon scherpe concurrentie tusschen de Nederlandsche oesterkweekers onderling II. Kunnen de ministers toegeven, dat deze onderlinge concurrentie voornamelijk het gevolg is van den zoo goed als onge- nrranisPPrHpp vorlrnnn van npatm-g Hip Int tot eiken prijs hun voorraad opruimen? III. Achten de ministers deze volstrekt onnoodige vernietiging, althans zeer sterke benadeeling van de oestercultuur, met name op de Zeeuwsche stroomen, ook niet een gevaar voor de instandhouding en de ren tabiliteit der domeingronden, voor oester cultuur geschikt? IV. Indien de voorgaande vragen beves tigend worden beantwoord, zijn de ministers dan bereid op korten termijn te doen onder zoeken op welke wijze een meer doelmatige organisatie van den oesterverkoop is te be reiken hebben de ministers van binnenlandsche zaken en landbouw en van financiën ge antwoord I. Deze vraag wordt toestemmend beant woord. II. Do onderlinge concurrentie, als ge volg van de afwezigheid van een georga- niseerden verkoop, heeft, blijkens de prijzen tegen welke de oesterkweekers hun product nog kunnen afzetten, niet tot gevolg, dat verschillende oesterkweekers tot eiken prijs hun voorraad opruimen. III. Aangezien moet worden aangenomen, dat de tegenwoordige oeslerprijzen, die door de verlaging, welke zij hebben onder gaan, in hooge mate medewerken tot een verruiming van den afzet, niet zullen leiden tot een vernietiging van de oestercultuur, bestaat er vooralsnog geen gevaar voor de instandhouding en de rentabiliteit der do meingronden, voor de oestercultuur ge schikt. IV. Door het antwoord op de vragen II en III is beantwoarding van deze vraag eigenlijk overbodig geworden. Toch meenen de ondergeteekenden als hun oordeel te moeten uitspreken, dat een meer doelmatige organisatie van den verkoop van oesters van de oesterkweekers zelf behoort uit te gaan. BUITENLAND Alweer een nieuw Ministerie in Frankrijk. Sedert eenige dagen liepen in Parlemen taire kringen geruchten dat het Ministerie Tardieu tot val zou worden gebracht en in den Senaat is het lot geval'en bij stemming over een ingediende motie om zonder meer over te gaan tot de orde van den dag, die volgde op de interpellatie van het kamerlid Héry, waren er 147 st. voor en 139 tegen de motie. De regeering bleef dus 8 stemmen in de minderheid, waarop Tardien zijn ontslag heeft ingediend. Wie de opdracht tot vorming van een nieuw ministerie zal krijgen is nog niet bekend. Te wenschen is dat de door Briand voorgestane politiek zal kunnen worden voortgezet. De geheele wereld roept om beter de vrede dienende verhoudingen en dat zelfs de besten aan de goede wil van hen die daartoe kunnen medewerken, beginnen te twijfelen, kan men afleiden uit het feit dat onze oud-minister Colijn, de weinig resul taten ziende die hij bij den Volkenbond mei zijn voorstellen bereikt, thans te kennen gegeven dat hij het voorzitterschap wenscht neer te leggen van de commissie, die ten doel had om door verlaging van de tarieven betere verhoudingen te scheppen die in het belang van den vrede kunnen zijn. En dat een man als dr. Golijn geen heil meer ziet in een nutteloozen arbeid, zooals nu blijkt, dan moet ons dit wel tot nadenken stemmen. In Engeland is dedreigende mijnwerkers staking uitgebroken. De mijnwerkers in Schotland waren al lang ontevreden en de regeering heeft alle mogelijke pogingen in het werk gesteld om een staking te voor komen. Wellicht dat het hieraan te danken is geweest dat niet in alle mijnen het werk is stilgelegd, doch men vreest toch dat de staking zich zal uilbreiden, hoewel er nog hard wordt gewerkt om te trachten een oplossing te krijgen. De regeering komt voor het Lagerhuis er slecht voor te staan. Immers men mag 7'/j uur in de mijnen werken, terwijl de regeering, die opgetreden is als arbeiders- regeering, toegezegd heeft dat deze werk tijd niet langer dan 7 uur zou mogen zijn, Daarbij komt dan nog wel haar aanbeveling, die niet op de wet steunt om 90 werkuren over 2 weken te verdeelen. Zou ook de Engelsche Arbeidersregeering haar langsten tijd aan het bewind zijn geweest? Voor den inhoud van ingezonden stukken is de Redactie in geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname volstrekt niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. Geachle Heer Dijken Motto „Weest vriendelijk, denkt vriendelijk". fl. E. D. T" Naar aanleiding van de ingezonden stukken in de Thoolsche Couranten Zierikzeesche Nieuwsbode wagen ondergeteekenden hel volgende op te merken le. De heer Oudesluijs was als landbouwonder- wyzer met diploma volmaakt gerechtigd tot het stellen van de vraag omtrent de aanwezighoid van een be voegde tol het geven van onderwijs in de „bemestings leer" te Poortvliet. 2e. Was er te Poortvliet iemand bevoegd tot het geven van bemesiingleer, dan was het toch niet noodig geweest na de vraag van den heer O. die benaming te vervangen door den term „plautkunde." Hieruit blijkt toch wel juist de onbevoegdheid. \)a K^r ja naar schatting 30 iaar groote schoolhij is leider geweest van ettelijke land - en tuinbouwcursussen hij is onderwijzer geweest aan de Rijksnormaallessen te Tholen. Wie kan op zoo veel wetenschappelijke en andere reizen bogen tot buiten Europa als hij? 4e. We noodigen U beleefd, doch dringend uit de invectieven „lafaard", „muggenzifter" en de insinuatie „verstandelijke en raoreele gebreken" terug te nemen, zoowel omdat ze geheel te onpas waren als volmaakt in strijd met Uw optreden als vredesapostel in Uw hoofdartikel in de Thoolsche Courant, waaraan wij het motto ontleenden. 5e. Van een zoo belezen en gestudeerd man als U voorgeeft te zijn, wiens roem Uw komst al voorafging, had niemand een dergelijk hatelijk en aanmatigend schrijven kunnen verwachten. De heer Dijken over- denke Wie waarlijk verdient, dat zijn roem wordt verbreid, Dien hoor je dat nimmer vertellen. Met dank aan de Redactie, Hoogachtend, H. W. ODINK. R. JAGER. Sint Annaland,) in.n Scherpeniise, 1 D,c' 193°' Geachte Redacteur Gaarne wilde ik den heer Dijken even antwoorden op zijn ingezonden stuk in nw blad van 28 Nov. 11. Bluffen en razen kan die vredesman ook wel. Belangstelling in den landbouw P Concurrentie Om het blufferig geschrijf in allerhande couranten heeft de heer Dijken zijo leerplan van hooger hand mooten veranderen, waarom hel juist ging. Maar alles komt best in orde. Met zijn kennis moet de heer Dijken spoedig de akte behalen en dan kan hij concarreeren Daar hartelust. Met dank voor de plaatsing en Hoogachtend, J. OUDESLUIJS. Stavenisse, 4 December 1930. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk te Seherpenisse d?. J. H. van Paddenburg te Elspeet. Tholen. By de Zaterdag jl. in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden stemming voor een Kerkvoogd in de vacature Iz. van 't Hof die bedankt had is gekozen de heer C. H. Koppenhol met 24 stemmen. Op Chr. Dieleman, caodidaat voor deze vacature, werden 2 stemmen uitgebracht. Als Notabel werd herbenoemd dhr. M. Prince en in de vacature dhr A. Praat die bedankt had, ge kozen dhr M. C. Deurloo met 24 stemmen. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Monrman en nam. 2 nar ds. Wolfensberger. Doopsbed. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Veltenaar Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en avonds 6 uur ds. Verhage te Middelburg (Voorm. Bed. H Avondmaal, Nam. Doopvbed. In het geboaw Vischstraat no. 12 voorn. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 nar dhr Baaij. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30, en nam. 2 uur ds. Rootselaar. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 dhr de Vries en 's avonds 6 uur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 oor leeskerk. Seherpenisse. Ned. Herv. Kerk *oorm. 9.30 ds. de Bres (Doopsbed) en nam. 2 unr leeskerk. Coll. Ziekenfonds Geref. Gem. voorm. 9.30, nam 2 eo 's avonds 5.30 leeskerk. St. Maartensdijk Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 nar ds. de Bres. Oud Ger. Gem., voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 leeskerk. Donderdag 11 December Ned. Herv. Kerk avonds 6.30 ds. de Bres. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam 2 uur ds. Moerman. Ond Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 on 's avonds 5 30 leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 unr ds. de Gidt». Oad Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 5.30 leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Gidti eo nam. 2 nar leeskerk. Geref. kerk voorm. 9.30, en nam. 2 nar ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam 2 en avonds 6 unr leeskerk BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 28 Nov.4 Dec. Gehuwd B. A. Giljam en M. J. G. Chris- tiaanse, beiden te Tholen. Gem. SCBERPENISSE over November 1930. Geboreo Karei Johaonis, zv. J. L. Poot en C. Deurloo. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 5 Dec 1930. Boerenbotcr f 0.85 per pond. Roomboter f 0.85 Eieren 6'ƒ2 ceut Per Muk. Noteeriog te Middelburg, 4 Dec. Boerenboter (part. prijs) f 0.95 ST. MAARTENSDIJK, 4 Dec. 1930. Per 100 K.G. Tarwe f 6.f 9.— Bruine booneo 8.10. Groene Erwten 8.10.— Schokkers 8.13.— Per 70 K.G. Eigenheimers, witte f 2.90 f Zeeuwsche bonte 3.25 3.50 Zeeuwsche blauwe 3.25 Poters M 1.40 -* Kleine uien per 60 K.G. f 1.50

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 3