C. Laban, Tholen DE SCHILT N. V. CORONAE KREUKELHANDEL WOUWSCHESTRAAT 24 J Q<'luk beveelt zich aan tot het geven van orgelles en het stemmen van piano's. 6 13920 Een vulpotlood in moo.eBheen „eed, het gevtl J.I VOOr dames en hoeren vanaf -reven werd voor een openn per stuk. 13 39bal en latere sloitiog dat Drogisterij ie adres. VOOR IEDER VJTal! Door een varken. Ook er van door? Moordgeroep uit een auto. Dijk gescheurd. Wat elke maand te doen geeft. beer C. Zal ij oAan het gem.bestuur zal verzocht worden -om op de haven een schailhoisje te plaatsen en tevens om de palen der haveabe- schoeiïng zoodanig te veranderen, dat er geen gevaar meer ia voor het stuk gaan der zwaard planken. Ooder de prijswinnaars van den schrijf wedstrijd van Carsn8 Postma te Rotterdam, be- viudt zich ook 8. Deurloo, leerlinge van de Chr. School alhier. Voorts komt onder de prijswinnaars voor Paa lina Uijl, leerlinge van de school met den Bijbel te Poortvliet. Zaterdag 11. werd door den heer A. Potter alhier bij de politie aangifte gedaaD, dat tijdens zijn afwezigheid uit zijn woning was onfvreemd een portemonoaie met rnim f 7 en een porte feuille, inhoudende eenige portretten en prent briefkaarten. Door de politie werd een ouderzoek ingesteld en dienzelfden avond Dog als verdacht daar vau aangehouden de bijna 16-jarige L. van M. alhier. Op hem werd de portemonnaie met nog rnim f 5 bevonden. Verdachte bleef balstarrig ont kennen, doch eenige dagen daarna bekende hij deD diefstal te hebben gepleegd met nog twee andere jongens. Bet onderzoek wordt voortgezet, daar gebleken is dat dit edele drietal nog mier op zijn kerfstok heeft. Nader hunnen wij nog meedeelen dat uit het door de politie gehouden onderzoek inzake den diefstal bij A. Potter alhier, niet alleen L. van M. de schuldige is, doch ook C. B. en A. J. daar aan medeplichtig zijo. Met hun drieën zijn zij de woning van A. Potter door een keukenraam binnengedrongen. De ontvreemde portefeuille is ten huize vau C. B. door de politie in den dakgoot gevonden en in beslag genomen. Ook de diefstal vaa een flesch met moppen, in het laatst van September ten nadeele van bakker Jansen aan de Kerkstraat, hebben zij bekend te hebben gepleegd. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Tholen en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand November 1930 ingelegd f 13310.25, terugbetaald f8124.81. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 14325. Wielrijders opgelet. De procureur-generaal bij het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch bericht ons, dat hij ter bevor dering van de veiligheid van het verkeer aan de Rijkspolitie opdracht heeft gegeven in zijo ressort (Noord-Brabant en Limburg en het eiland Tholen) bijzonder toe te zien (zoo noodig proces verbaal op te maken) le. dat door bestuurders van een rijwiel geeo verblindend licht wordt gevoerd; 2e. dat des avonds de roode reflectoren aan de voertuigen en rijwielen zijn bevestigd op de wijze, als in art. 56 van het Motor-Rij wielregle- ment voorgeschreven, zoodat zij aan hun doel beantwoordeu 3e. dat door houders van motorrijtuigen des avonds hunne motorrijtuigen niet zonder eigeu verlichting op den openbaren weg worden ge kaatst, terwijl evenmin is voldaau aan het ver- I hte van art. 247-20 S«b., n.l. dat zij op Au wijze behoorlijk zijn. verlicht dat door bestuurders van rijwielen niet op den opoobareo weg in gevaar *"cht, door op wegen alwaar een be- aaowei'^,8' *ock een geval zal zooveel mogelijk waar- opgetreden, rstaat heeft het maken van 39724 30 n maken van beton- ejjverhardingen en bet L f - behoorende tot w. rluchthaven Zuivelstraat 35, 12 BERGEN OP ZOOM 8498 nvor het PüHtkantoor Het adres voor alle geneesmiddelen Verband- en Verplegings-artikelen Homoöpatische Geneesmiddelen van t'r. Wilmar Hchwabe JAN RUSSELNIAN 6 WIERINGEN. 39706 En steeds voerde spr. ons verder het oerwoud in, liet ons den plantengroei zien en de meest markante vogels die er voor komen, het geheel kruidende met zijn rake opmerkingen, die menigmaal de aan wezigen hartelijk deden lachen en het was waarlijk nog te vroeg, toen de heer van der Steen zijn lezing, die in gespannen aandacht was aangehoord, eindigde onder hartelijk applaus. De Voorz. dankte namens de aanwezigen dr. vap der Sleen voor zijn leerrijke en aangename causerie en meende dat de heer Van derSleen, indien hij nogmaals te Tholen komt, zeer zeker wederom een volle zaal zal trekken. De Voorz. wees er nogmaals op dat voor taan de hand zal worden gehouden aan de bepaling dat de dameskaart uitsluitend geldig is voor een dame uit het gezin van het lid, daar het verstrekken van een dames- kaart géén recht is doch alleen als een gunst kan worden beschouwd, zooals ten duide lijkste in het reglement staat aangegeven. Handelsregister. Bij het Handelsregister der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noord-Brabant, Seeligsingel 4 Ereda, had den gedurende de maand Nov. 1930 de nrvolgende inschrijvingen plaats. WijzigingenWed. N. Bruijnzeel St. Annaland, Langestraat A 421, overl. eig. Wed. N. Bruijnzeel-Gaakeer. Uitgetr. mede eig. Te Ne Aa en A. Bruijnzeel en Aa Bruijnzeel. Handelsnaam veranderd in Mej. H. Bruijnzeel. Mede-eig. He Bruijnzeel is alleen eigenaar geworden. Onderlinge Veeverzekering-Maatschappij voor het eiland Tholen (O. V. T.) Tholen Molenvliet G 52 Comm. A.L.Hage is tevens Vice-Dir. geworden. Eenige weken geleden maakte de politie opmerkzaam op verkeerde practijken van eenige filmfotografen, die lieten betalen voor opnamen, waarvan de foto's nimmer in het bezit van de bestellers kwamen. Thans blijkt dat de politioneeie waar schuwing succes heeft gehad. Aan de meesten is tenminste het betaalde bedrag teruggezonden. De rondgang met de lijst voor het St. Nicolaasfeest voor de schooljeugd der o. 1. school is zoodanig geweest dat het onderwijzend personeel St. Nicolaas kon uitnoodigen tot een bezoek aan Tholen, hetwelk heden plaats had. Stipt te half drie passeerde St. Nicolaas, vergezeld van zwarte Piet de brug en onder hoerageroep van de talrijk aanwezige jeugd deed de Sint zijn intrede, hoog te paard gezeten op zijn schimmel. Nadat met een lied St. Nicolaas welkom was geheeten, werd een rijtoer door de gemeente gemaakt, waarna de hooge gast eenige zieke kinderen bezocht, waar geschenken werden uitgedeeld. Te zes uur is er uitdeeling van geschenken in hotel Hoek aan de andere schoolkinderen. Het onderwijzend personeel en zij die door hun giften het mogelijk maakten den kinderen een aangenaam uurtje te bezorgen komen zeker een woord van dank toe. 8CHERPENISSË. Iu de gehoodeD algeieeeoe vergadering tan de vereeniging „Tot Nnl en Ontspanning" werden tot bestuursleden gekozen de hb. G. Boller Jbz. en Johs. tan Gorsel. Besloten werd pogingen in 't werk te stellen ooi iemand dezen winter toor de tereenigiug le doen optreden. In terbaud met het vertrek van den heer D. A. Hartog naar Voorborg is tot tijd. secre taris der Ccöp. Eleclr. Maatschappij aangesteld de heer J. Oudesluijs Jz. eo tot secretaris-ont vanger van het Algem. Borg. Armbestuur de heer M. A. Kievit, vroeger voorzitter vsd dit bestuor, OU D-VOSSEMEER. De collecte voor ,,Zonne- -loreu" gehuudeo, heeft rnim f 34 opgebracht. Aangesteld is tot volontair ter "gemeeote- OIMT Alf'e^° ^eer 4nth°nie Rijstenbil Joh.z. alhier. 5IN I ImIL.terdaga*ond of liever namiddag duimt cnoT 0°<lW0»,emMF» Mnziekvereeoiging nUlmh. oUnl,| yl0 den jjeer j Ampt in be- AARDIGE GESCh.een oitvoering gegeven dit ge-, neg in den avood, n.l. half vijf, Aanbevelend, streng op toegezien, da- FIRMA J. M C. POT - THOLENrsoneo, die daarvoor ben in ook niet toegelate- ereenigingen ait na. betalende personen- het blijspel „De Mi- in zestal muzieke et blijspel als dn beste gegeven ep Z puntjes eeoso- de minste wanr 'eeorgd, dat vdól de zaal gehee y CT Cr'engewonentijd IV I 8_ I L/L_ O/den de oitvoe- der, donateurs L G.v ZALTBOMMEL, Hoogstr 7 tegenover het Stadhuis 36088 8 Aanbevelend. scholen alhier Zoo vaalt U wilt, leuródr de scbool- U zich het fraaie albalplein op de vangst" door ons men feitelijk plaaijes verzameltnimmer een Duif Zeeppoeder s\ en leerzaam voor I op inzending van Armbontaor egestaan op ST. MAARTENSDIJK, 4 Dec. 1930. Dank sij het initiatief van de heeren Brevet, Eshuis en Meloen werd er Woensdagavond j.l. in de zaal van den heer P. van Zwaarden een openbare vergadering gehooden met het doel hier ter plaatse een departement te stichten van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Op deze vergadering was aanwezig de beer J. Hovens Greve, algemeen secretaris van bovengenoemde maat schappij, die op vlotte en onderhoudende wijze doel en streven alsmede de organisatie van deze stichting uiteenzette. Na afloop van deze causerie gaven 51 personen zich als lid op. Tot bestuurs leden werden gekozen de heeren J. Brevet, voor zitter, J. E. B. Meloen secretaris, H. Eshais, penningmeester, Mej. C. Vellekoop en de heer A. C. Steendijk. GEMENGD NIEUWS* N.V.KON.ZEEPFABI Door den drank MIDDELBURG. Gistereu was het in de stad bijzonder druk in verband met den St. Nicolaas Donderdag, velen kwamen in de stad hun inkoopen doen en het jongere geslacht van het platteland kwam op zijo eigenaardige wijze pret makeo in de stad. Ook waren eeu tweetal jonge mannen uit Aagtekerke naar de stad gekomen, en hadden als Trrvoermiddel een kleine boot in kanovorm gekozen, waarmede zij door de Domhorgsche watergang Middelburg bereikteD. Des middags waren zij in gezelschap van den 24 jarigen L. eveneens uit Aagtekerke en wilden, terwijl zij nog al aan bacchus geofferd hadden met de boot weer naar Aagtekerke terugkeereD. Men was nog maar kort aan het varen, toen het bootje, dat met 3 personen te zwaar beladen was, water binnen kreeg en omsloeg, zoodat allen te water geraakten. De beide eerstbedoelde maonen wisten den kant te bereiken, doch L. die zich eerst aao een hunner vast had geklemd, moest los laten en verdween in de diepte. Een paar nor later is zijn lijk door de politie met dreggen opgehaald en naar het gasthuis overgebracht, waar het in beslag werd genomen. Brutale diefstal. Ten nadeele van de Ciöp. Beetwortelsuiker fabriek „Dinteloord" te Stampersgat is een dief stal gepleegd van eeo bedrag van omstreeks f 47.000. Een der kantoorbedienden G. te Oad-Gastel was naar Roosendaal gezonden om genoemd bedrag aldaar bij de bauk van de fa. P. A. G. van Gilse te innen. Aan de bauk werd hem dit bedrag uitbetaald, waarop bet geld in een verzegelde geldzak, werd medegeBomen. Toen ten kantore van de fabriek de zak ge opend werd, bleek, dat daario slechts kiezel- steenen en kranten verpakt waren. De broer van G. Kees was in Roosendaal gezien en beiden werden gearresteerd. Na herhaalde ondervragingen, bekende A. G. tenslotte dat hij bet geld bad gestolen. Het blijkt nu dat het plan reeds drie jaren geleden is beraamd, doch men is telkens voor de uit voering teruggeschrikt, bevreesd voor de moge lijke gevolgeu. Waar echter geruchten liepen dat dit jaar de fabriek wel eens voor het laatst zoa kunnen werkeo, meende men dat het beraamde plan dan nu maar door moest gaan. A. G. ging het geld balen, zijo broeder was met een rijwiel in de nabijheid met de vooraf gereedgemaakte zak en terwijl zijn broer zich naar een zekere A. de B., controleur der fabriek en te Roosendaal woon achtig, begaf, vertrok A. G. naar de fabriek, waar toen bleek dat er alleen snippers en steenen in de zak waren. A. B. had bij een bauk te Roosendaal een safe, waar een deel van het gestolen geld is opgeborgen, de rest vond men ten hoize van B die tevens kastelein is, onder hooi in een schnnr geborgen. De heeren zijn nu alle drie naar Breda over gebracht. Veerpont gezonken. Woensdag is te Cuijk de veerpont op de Maas gezonken, terwijl er twee vrachtaoto's op stonden. Toen de chauffeur van den vrachtanto van de firma van Hout te Mill zag dat de pont ging zinken, heeft bij de boomen die op ziju auto waren geladen, losgemaakt. Op deze boomen zijn de vier op do pont aanwezige personen gaan zitten toen de pont zonk. Zij konden gered worden. De andere aoto was een petroleomiank- auto Vervolgens is de pont met de zich daarop bevindende auto's tegen een van de pijlers van de Mooksche spoorwegbrug gevaren en in de diepte verdwenen. Eeo van de veerlui is gewond. Een honderdjarige. De heer K. Bloemendal te Apeldoorn is 100 jaar. Hij is nog gesood en gaat bij gunstig weer dagelijks wandelen. Na 43 jaar bij het Rijk te hebben gediend, werd dhr Bloemendal iu 1897 als inspecteur bij de telegrafie gepeosionneerd. Een autorijder reed met zijn wagen op den straatweg CoevordenDedemsvaart, toen plotse ling eeo varken den weg overstak, dat werd aangereden. De anto sloeg tweemaal over deo kop. De berijder werd opgenomen met een kaak- fractnor en kueuziogen in den rechterschouder. Zijn knecht kwam in een sloot terecht en liep slechts lichte verwondingen op. De aoto is totaal vernield. Maandagmiddag werd een loopjongen van een reisbareau te Arnhem uitgezonden met een be drag van f4000, om dat geld op een bank te deponeeren. De jongen die zeventien jaar ond is eo meermalen dergelijke opdrachten bad ver niet bij de bank vervoe delsblad. zoo meld het Hai Woensdagavond omstreeks 1L nar reed ovi den Haagweg nabij het hotel Knys Witsenbur een auto, waarin twee personen zateD. De een was een 'vronw, die men luidkeels moord boord roepen. Bij onderzoek bleek, dat dit geroep reet langs den geheelen Rijswijkscheweg had weet klonken. De auto reed in de richting Delf Onmiddellijk heeft de Rijswijksche politie d politie te Rotterdam en te Delft telefonisch ge waarschuwd en zij zelf begon per aoto de ach tervolging. Uit Rotterdam vertrok een politie auto in de richting Delft en ook de Delftsch nam aan het onderzoek deel. Men is evenwi het spoor van den bewasten auto kwijt geraal en beeft verder omtrent deze zaak geen ialich tingen kannen verkrijgen. Het dijkvak Cuilenborh-Everdingen van d rivier de Lek is voor het verkeer gestremd we gene het zich bevinden in dien dijk ven ee scbenr ter lengte van 7 M. LAND- EN TUINBOUW. (le helft Dpcember.) In moes- en bloemtuin, keuken en kelder Nadruk verboden. Indien de vorst het niet verhindert dan worde in dezen tijd, waar de grond bet toelaat, daarti niet te nat is, vruchtboomen geplant, misschie wel een beele boomgaard aangelegd. In 't laatste geval is het noodig, dat een radi cale grondbewerking voorafgaat, d. w. z. dat d gebeele oppervlakte gediepspit of diep geploegi wordt. Is dit gedaan, dan behoeven we nu d plantgaten slechts zóó groot te maken, dat d wortels van de te planten boomen er in opge nomen kunnen worden. Bij het plaatsen van di eerste rij nemen we weer de noodige zorg voo den jaisten afstand in acht; alle andere afstaodet toch zollen ait deze eerste rij bepaald worden Behalve dat we op den juisten af*taod letten zorgen we er voor, dat de boom, na de plantin) niet dieper komt le staan, dan hij in de kweekeri gestaan beeft. Aan eiken boom is vrij gein&kke lijk te zien, hoe diep bij oorspronkelijk stond We maken den bodem van het plantgat in be midden een weinig hooger dan aan de kanten, en plaatsen den boom juist midden op die verheven beid waardoor het ons mogelijk wordt de wortel naar alle zijden gelijkelijk te verdeelen. Bij be inbrengen van den grond zorgen we er voor, da deze vooral goed tusscben de wortels komt; holtei tosschen de wortels mogen in geen geval gelaten worden. Door den boom voorzichtig te schudden zoDder deze echter daardoor naar boven te trekken komt de grond gemakkelijk tusschen de wortels Zeer verkeerd is het, om indien we bij het aao' vallen van het plantgat bemerken, dat de boom te diep zal komen, deze dan omboog te trekken Hoe regelmatig we ook de wortels verdeeld hebben door dit optrekken breogen we vooral de dunnen wortels naar elkaar toe, waardoor ze in minder gunstige conditie komen. Nadat het plant- gat aangevuld is, wordt de aarde rond den boom aangetrapt, we brengen daardoor de wortels ii innige aanraking met de aarde, die ze omgeeft. In den bloementuin: vooral in kleine tuinen die we vanuit onze woonkamer geheel of voor het grootste gedeelte overzien, zijn de kale perkeo 's winters dikwijls hinderlijk voor het oog. Hoevee genot de met bollen beplante vakken ons ook in 't voorjaar beloven, gedurende den winter zijn en blijven het voor langen tijd plekken van zwarte aarde. Zelfs de Silenen, Vergeetmijoieten madeliefjes en dergelijke vroege bloem plantjes zijn, eenmaal op goeden atstand nitgeplant, nog zoo klein, dat ze het perk bij lange na niet vallen, Men belegt vaak de bollenperken met sparretakken Een aardiger aanzien nog krijgen dergelijke vakken als we er takken, en dan niet te groot, rechtop in steken. Ook Halsttakjes leenen zich hier voor uitstekend. Op paden en vooral op broeders wegen, waar gereden wordt, vormt zich bij vochtig, regenachtig weer een modderige laag, die het loopen onaangenaam maakt. Dezen modder schrap pen we zorgvuldig af, en brengen het vuil op een hoop. Droog geworden, is 't een uitstekeud materiaal, om er voetpaden mee hard te maken. In den moestuin hebt u wel eens van dom mest gehoord P Zoo wordt op vele plaatsen de mest genoemd, die in 't vorige seizoen gebruikt werd om de temperatuur in onze bakken te ver- hoogen. Veelal is ze zoo verteerd, dat ze meer op grond dan op mest gelijkt, doch ze bezit veel voedsel en kan dos als bemesting zeer goede diensten bewijzen Op menige buitenplaats wordt deze z.g. dommest gebruikt voor bedekkiog van de aardbeien, en ii daarvoor bijzouder geschikt, omdat ze de planten voor de vorst beschut, bovendien niet te zwaai op de planten drukt en dan nog den voedsel voorraad cadean geefr. Verder kan deze half ver gane mest Dog dienen om 'l uitdrogen en bij onze kleigronden het scheuren te voorkomen, Men moet ze dan in het voorjaar niet tusscben de planten wegnemen, doch een weinig fijn maken De vrachten zullen ook lang zoo spoedig niet met zand bespat zijo. De groeutenkweeker, die ze niet voor de aardbeien gebruikt, en overtuigd is, dat bet land voor groeutencaltuur bestemd, zeer veel voedsel noodig heeft, eo bovendien een goede stroctunr moet bezitten, gebraikt de dom- mest om als extra-bemesting dienst te doen voor dat stak, hetwelk hij voor zijn bakcaltour be* stemd heeft. Hij wordt ait den bak gegraven en gelijkmatig over het land uitgestrooid om er dan nog een bemeatin^t^^^^^^swi

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2