GEMEENTERAAD. Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder Een verkeerd jachtveld. der of... zijn. Ma»r die tijden aijn na voorbij. Tegenwoordig mag 't hoofd er wel bij «ijn. Een flink stel hersens is minstens zooveel waard alt oen paar flinke handen. Nog wat geld bovendien tot zijn beschikking. We bedoelen hier echter alleen maar te «eg gen, dat men tegenwoordig wel wat op de hoogte dient te wezen met kennis v/i groud, grond verbetering, grondbewerking, veeteelt, erfelijk heidsleer, veevoeding enz. enz. En daarom: ge bruik den wintertijd voor stodie. Bijwonen van cnrsussen, van lezingen enz. En na weer terug naar 't kippenhok. Kippen, die gedurende de wintermaanden blootgesteld zijn aan weer en wind, aan regen en vorst eo sneeuwdie 's morgeus uit huu warm en meestal slecht geventileerde en bijna altijd te kleine nachthok zóó het natte, koude erf of drassige weiland op moeten, zullen niet druk leggen. Een Rhode Island Bed en een Barnevelder mogen nog al wat nat en koude kuooeu verdragen, de Wit- en Patrijsleghorns kannen er absoluat niet tegen. Ze bij regenach tig weer opgesloten honden Maar die plotselinge overgangen van vrij rondloopen, opgesloten zijn enz. werken al heel ongunstig op de productie. Daarbijin den winter kan het in ons landje wel eens weken achtereen regenachtig* ijjo. Ergo het best zal het wezeo, de dieren gedu rende het gore jaargetijde opgehokt te hondan. Dan maar liever wat tuinder kippen honden, eu verdienen dau er een groote koppel honden en verliezen. Wie zijn dieren weken en weken in 't hok hondt, moet nataurlijk zorgen dat het met dat hok in orde is. E t wie slechts enkele kippen houdt, in ren of loop moet zorgeu dat se ook daar beschot zijn tegen wind eo regen. Id ieder geval met een doelmatige voeding alleen zijn we er niet. Een doelmatige haisvestiBg is van min stens even zoo groot belang. We tollen dns even dat hok van wat naderbij bezien en het een eo ander zeggen van het licht, den bodem, de mestplanken, de ventilatie, de reiniging. Dat lijkt no heel wat. Doch de kosten, die gemaakt moeten worden om 't in orde te brengen worden dubbel vergoed door den grooteren eierenoogst. L 1) Om na geen half werk te doen, nog 't volgende; We willen gaarne, voor ieder die 't weascht, meerdere werkjes noemen op 't gebied van land- of tuinbouw of veeteelt. Men schrijve slechts even aan de Redactie van de „Ierseksche en Thoolsche Courant." Na opening stelde de voorz. voor om de lezing der notulen van de vorige vergadering tot een volgende aan te hoaden, wat werd goedgevonden. Hg deelde mede, dat er zich voor de vacante betrekking van onderwijzeres hadden aangemeld 7 sollioitauten, waaronder ééo met hoofdakte. Na verkregen inlichtingen en gehonden proefles stelden B. en W. aan den Baad voor deze laatste sollicitante te benoemen, waarvan het gevolg was, dat mejuffrouw C. L. Mol, thans onderwijzeres met hoofdakte te Middelharnis met alg. st. werd benoemd tegen 1 Dec. a.a. Ingekomen wat het rapport met advies van de bh. P. van Iwaarden, D. Stoutjesdijk en J. Leune, om te trachten eeoige onbillijkheden inzake de heffing van haven- en kadegelden alhier op te heffen. Algemeen was men van oordeel, dat io dezen tijd van malaise, niet alleen van den land bouw, maar ook van.de schipperij, geen sprake mag en kan zijn van verhooging van belastingen soodal men zich-alleen moet bepalen tot het weg nemen van dringend gebleken onbillijkheden. Alle leden namen aan de discussie hierover deel. Met 4 tegen 3 st. wordt aangenomen een voor stel om de 8-reitenregeling te doen vervallen en het 6-cent-tarief voor elke reis te handhaveD. Een vooratel otn het abounement op 60 cent per ton eh per jaar te brengen, evenals een dito om het te brengen op 40 cent werd met 4 tegen 3 st. verworpen. Een voorstel om het op 50 cent te brengen, bleef, als niet wordende ondersteund buiten stemming. Een voorstel om voor houtvlotten 20 cent per M2. te laten betalen, Wferd z. h. s. aangenomen. De voorz. deelde mede, d»t er slechts 9 leer- lingea voor het vervolgonderwijs zijn aangegeven, terwijl het minimum 15 moet zijn. B. en W. vinden het niet gemotiveerd om hiervoor ongeveer f 200 uit te geven, toodat ge noemd onderwijs deze winter niet gegeven zal worden. Daarna sluiting. STAVEN18SE, 14 Noveinoer 1930. Spoedeischeode vergadering. Voorzitter burgemeester A. F. Hausseus. Aanwezig alle ledeD. LAND- EN TUINBOUW. (2e helft Nov.) Nadruk verboden. Het meeste is uit dsn moestuin reeds geoogst, maar er is nog wel een en ander, dat men zoo lang mogelijk heeft laten staan, 't Is nu echter meer dan tijd om wat niet buiten kan blijven, naar binnen te halen of in te kuilen, indien de winter ons niet reeds plotseling heeft overvallen. Wortelgewassen eooals bieten, wortelen, schorse- neeren, koolrapen, knollen en rammeuas worden in een schuur of kelder gebracht, of bij gebjek hier aan, builen in een kuil in wal zand ingekaild. Tusschtn twee lagen wortelgewassen wordt eeta laagje van eon paar vingers breedte zand gebrach- Bewaart men ze buiten dan wordt alles met boom. bladeren tegen vorst afgedekt, en over de bladeren een luik gelegd, in schuine richting om 't afwateren te bevorderen. Ook wanneer men in een schuur kuilt is 't noodig dat men door met stroo te dekken, alles vorstvrij houdt. Knolselderij wordt in wit zand gekuild, zoodat men de ondereinden der knollen paot de kleinste helft in 't zand plaatst; de rest blyft ongedekt. Van het loof-der selderijknollen wordt een weinig be houden, gewoonlijk het hartje. Van alle andere wortel- of knolgewassen wordt het loof verwijderd. Alleen bij bieten mag het loof vóór men ze opkuilt, niet worden afgesneden, maar moet dit met de hand worden afgedraaid. Uien bewaart men op een droge plaats, sjalotten evenzoo. Vorstvrij behoeft deze bewaarplaats niet te zijn, de strengste vorst hinder ze niet, als ze maar droog liggen. Kool kan men aan ijzerdraad, dat om de stronk wordt gedaan, ophangen in een vorstvrij® schuur of bijna vorstvrije ruimte het beste bewaren. Heeft men deze ruimte niet, graaf ze dan met de krop in 't zandden de stronk omhoog, en bedek dan alles met boombladeren minstens een voet dik. Prei en struikselderij kan men buiten opkuilen en met wat boombladeren bedekken, die bij niet vriezend weer worden verwijderd. Peterselie plant men in September io een vaatje (botertonnetje), waarin men met een dnimsboor rondom gaten heeft geboord op 8 a 10 cM. afstand. Men steekt door die gaten de wortels die van binnen in telkens aangebrachte laagjes grond geplant worden. Het tonnetje begroeit rondom met peterselie, en men kan ze, mita op een luchte plaats gezet, lang gebruiken. De grondbewerking welke men diepspitten noemt, komt hier op neer, dat men den grond twee of drie steken omspit. Hoe diep men spitten moet, hangt af van den toestand van deD ondergrond, en van het waterpeil, is de tweede steek zoo vast, dat ze het water moeilijk doorlaat, en de derdo steek minder hard, dan is twee steek voldoende. Welke manier men ook toepast. Steeds zorge men dat de bovensteek de bouwgrond boven blijve. Menige boer heeft de laatste jaren bij gebruikmaking van de ondergrondploeg, waarbij de ondergrond beneden blijft, ondervonden, hoe nuttig en voordeelig deze bewerking is. Maar ook de tuinlieden kunnen uit ervaring spreken. Wij hadden eens een bed bieten gezaaid op een stuk diep gaspitten grond eu hadden deze niet bemest. Ook hadden we terzelfder tijd en van hetzelfde zaad gezaaid op onzen gewoon ge- spitten grond, die flink bemest was. doch bg het oogsten was er niet veel kennis voor noodig om deze twee opbrengsten van elkaar te kunnen ouder scheiden. Die op het diep gespitte land geteeld waren handen zioh lang zoo sterk niet vertakt en waren dus veel gaver en tevens grooter. Precies hetzelfde ondorvondon we met „Srusselsch witloof". Thans, in dezen lijd, diep spitten, heeft nog hot voordeel, dat de grond tijd heeft om te bezakken, hetgeen voor 3 steek diep gespitte soms 10 tot 15 cM. bedraagt. Verder wijzen we op het verwijderen van diepworlelend onkruid, zooals paardestaart, Polygonum, kweekgras, winde enz. en op 't voor deel, dat de vorst veel beter indringen kan, waa door tal van vijanden worden gedood, terwijl tooi' de zware kleigrond veel beter structuur verkrijj Wij weten hoe het water bij het bevriezen uitz i1 gebeurt dit in den samenhangenden kleigrond, tl le worden de aarddeeltjes van elkaar verwijderd, bodem wordt losjes, lucht en warmte kunnen bet toetreden en de wortels kunnen beter indringt Ook wat het bemesten aaDgaat, verschilt dieplt gemaakte grond veel bij de slechts één steek o gewerkte en de eerste is in 't voorjaar veel vroeg geschikt om beplant of bezaait te worden. GEMENGD NIEUWS. ad In een café te Heerlen ontstond lusschen eeoi personen twist over de vermissing van vijf haze Er werd vau vuurwapens gebrnik gemaakt zekere B. kreeg een schot in den linkervo De kogel ging aan den voorkant er in en a den achteikant er weer uit. Bij het onderzo door de politie werd de hols vao een revolve er patroou gevonden. Verder onderzoek bleek ze moeilijk, daar de getroffene weigerde den na van deo dader te Doemen en zelf met hem wi afrikeneo. Ten slotte is het de politie geit een Zuid-Slavischeu taxichaaffear als den dad aan te hoodeD. Boefjes. Bedarende de laatste weken worden te Rt terdain geregeld winkeldiefstallen gepleegd, hoofdzaak worden dameshoeden, tasscheo, port monoaies, bontvellen, dekens, fototoestellen snuisterijen gestolen. Het viel den laatsten t op, dat voornamelijk hoeden werden gestoli In een winkel aan de Goudschewagenstraat vi "f miste men vier hoeden en het toeval wilde, een burger had waargenomen, dat een pi jongens de hoeden wegnamen. De man is jongeDS achterna geloopen tot hij twee polit agenten tegenkwam, wien hij de jonge dier heeft aangewezen. Zij werden aaugehouden naar het politiebureau gebracht, waar zij t een scherp verhoor zijn onderworpen en d( den mand vielen. Het bleken te zijn de 1 jarige D. L. eo de 14-jarige M. d. J., J. i.'t eo A. B. Alle vier zijn opgealoteu. Uit verklaringen bleek, dat zij de gestolen goede naar twee vrouwen brachten, die hen een ger bedrag voor de gestolen waar betaalden. D beide vrouweD, de 38-jarige G. v. d. S. en 37-jarige A. V. V. zijn terzake van heling op sloten. Voorts is een vijfde jongen, de 15-jat Chr. J. v. E., verdacht van medeplichtigh aangehoaden eo opgesloten. Het grootste deel van het gestolene is in slag genomen teu hnize van de van heling 1 d dachte vrouwen. Een gedeelte hiervan was re e aan familieleden verkocht. 0]

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 4