Nutsspaarbank. Schouwing van Waterleidingen. Voor Zelfscheerders Temperatuur van het Scheldewatertel het schoonmaken van de waterleidingen Van Zwaamen en Thomsons Almanakken 1931 AGENTEN GEVRAAGD; huwelijken in verreweg de meeste gevallen gesloten werden door kinderen uit arrne gezinnen. Het meisje van 12 jaar, dat in deze droeve statistiek wordt vermeld, zat nog pas in de derde klas der lagere school, een school nog wel waar de kinderen twee maal 'sjaars verhoogd plegen te worden. Eerst een weinig Parol inwrijven en daarna inzeepeu j don scheert men zich schooD, zacht en pijnloo». 7 39678 THOLEN, 14 November 1930. Zooala moge blijken uit de advertentie in dit nammer zal door de landbouworganisaties in onze provincies, n.1, da Chr. Boerenbond van Zeeuwsch-Vlaanderen (W. deel), Gewestelijke Af- deeling Zeeland van deu Chr, Boeren- en Toin- dersbond, Kriög Halst van den Noordbrabantscben Chr. Boerenbond, Kring Zuid*Beveland van den R. K. Diocesaoen Land- ea Tuiabouwbond eu de Zeeawsche Landboaw-Maatschappij te Goes een crisisvergadering worden gebonden op 19 No vember 1930 waarbij na de opening door den Heer Mr. P. Dieleman korte inleidingen znllen worden gehouden door de heeren C. P. Voge laar te Krabbendijbe en A. H. de Milliano te Waterlandkerkje over ,,den algemeencn toestand van den landbouw iu Zeeland", over „den toe stand van de suikerbietenteelt" door den Heer J. M. van Bommel vaD Vloten en over „deo fioancieeleD toestand van den landbouw" door den Heer Ir. J. Siebenga. Daarna zullen gedachten wisselingen worden ge houden over de inleidingen en verdere bespre- kingen, welke iu eeu conclusie zullen worden neergelegd. Waar de toestand van den landbouw in onze provincie hoe laDger hoe slechter wordt, zal ver wacht worden, dat talrijke landbouwers op 19 No vember naar Goes zullen trekken om hunne be langen te bespreken. Een mooi heer. Dit voorjaar waarschuwde de Commissaris vau politie te Bergen op Zoom aldaar, tegen een zekere J. B. dis o.m. de Groote Onderwijsin richting beheerde, waarvoor hij, door bemiddeling van een hier ter plaatse gevestigde firma, ook slachtoffers schijnt te hebben willen makeD. Thans is dezelfde J. B. gearresteerd door de politie te Bergen op Zoom en naar Breda voor den Officier van Justitie voorgeleid. B. voornoemd was in aaurakiug gekomen met iemand die verplicht was een wekelijkscbe bij drage uit te betalen eo hij beloofde dat deze hiervan wel af zou kunnen komen. Er werden tal van brieven geschreveD, waarvan slechts enkele werden verzonden en waar voor deze brie ven zegel- eo legesgeldeo moesteu worden betaald, zelfs registratiekosten, terwijl er veel getelefo neerd moest worden, ontving B. voornoemd nog al wat centen van zijn principaal! Het bleek echter dat gééu enkele brief aan zegel-, leges- en jegistratiekosteu onderhevig was en de brieven dan ook voor de leus wareu geschreven, terwijl B. het geld voor al die kosten, zelfs voor tele foongesprekken, leukweg in rek'euing bracht! Als slot werd zijn klant een officieel stok uitgereikt, waarin voorkwam dat de betrokken persoon geheel was ontheven van betaling der verplichte bijdrage. Natuurlijk werd dit geloofd, doch nu is uitgekomen dat de stukken valscb zijn. J. B. bekwam proces-verbaal wegens op lichting en valschbeid in geschrifte en de offi cier van justitie zal nu wel beslisseu wat er met B. moet gebeuren. 0. V. T. Op Maandag 10 November jl. werd te Scher- penisse een buitengewone algemeene vergadering gehouden van O. V. T. Tegenwoordig waren 74 leden. Ingekomen was een schrijveu van dhr. J. A. Snijder, dat hij weoechto to bedanken als secre taris-penningmeester. Benoemd werd in zijn plaats dhr. M. Hage Jz. te Scberpenisse. Dhr. Antb. L. Hage werd gekozen als vice-voorzitter. Woensdagavond werd in Hotel Hof vaD Holland een filmavond gegeven vanwege de ver Volks weerbaarheid. De heer Persant Snoep opende de bijeenkomst, waarna staande het Wilhelmus door de talrijke aanwezigen werd gejongen. Hierna nain majoor Linden het woord, diein korle trekken uiteenzette het doel waarom deze arend werd gegeven en «pr. hoopte dat dit tot resultaat zou hebbeu de oprichting san een vereeniging Volksweerbaarheid. Toen werd de film vertoond, waarbij majoor Linden waar noodig, eeu uitleg gal en zoo werden Wij weder verplaatst in de mobilisatiedageo, den tijd waarin de film werd opgenomen. Wij sagen de infanterie, de cavalerie, de artillerie ^de Nederlandsche vluot en de belangstelling van de. Koningin in die dageu getoond vour hen die gemobiliseerd wareo. Aan het slot nog een film van eenige gebeur tenissen waarbij de Kooiuklijke familie was be- trokkeo, waarna de heer Snoep de aanwezigen dank bracht voor de betoonde belangstelling. Het was een avond die veel bezoekers uit alle plaatsen van ons eiland naar Tholen heeft doen gaan. Donderdagavond hield de IJslnb alhier ten huize vau den heer L. de Jonge haar alg. ver gadering. De vourz., de heer Voerman, heit de aanwezigeo welkom en spreekt zijn leedwezen uit dat er geen dames aauwezig zijn. Van den Burge meester is bericht ingekomen dat hij zijn be noeming als eerelid aanneemt, terwijl beide wet houders hiervoor hebben bedankt. Da uotoleD der vorige vergadering worden ongewijzigd vast gesteld. De rekening eo verantwoording van deo penningmeester werd goedgekeurd, de enntrihnti* blijft ongewijzigd. Bij acclamatie werd als be stuurslid herbenoemd de heer VoeruiaD, Er werd besloten dat het bestnur de baneD op Zondag niet officieel zal openstelleD. Er zal echter toezicht gehouden worden dat ze niet stuk worden ge maakt als er mochten zijn die des Zondags wel rijden. Het bestuur werd machtiging verleend tot een bedrag van f ZOO om een tent aan te schaffeu en deze dan te verhoreD. Een 19-tal leden hebben geweigerd hun contributie te be talen. Bij art. 8 werd bijgevoegd dat wauneer deze leden weder toetreden zij eerst een boete moeten betalen van f0.50. Gevraagd werd Daar de afdamming van de vest, de voorz. stelde den ledeu gerost met de mededeeling dat hiervoor zal gezorgd worden. Door het bestuur was oitgezieo naar eeu weiland, maar de eigenaar wilde deze niet afstaan. Omtrent festiviteiten wees de voorz. op art. 14. De voorz. sloot hierna de vergadering en hij hoopt dat ieder lid er een lid bij zal werven en dat de volgende vergadering de dames worden meegebracht. Boekendag. In verband met het op 15 dezer 50-jarig beslaan van den Nederlandschen Uitgevers bond, werd alhier door de zorgen van dhr. G. Amsing Jr., boekhandelaar, een lezing gehouden door den heer H. E. Dijken, hoofd der o. 1. school te Poortvliet over het Boek. Tal van belangstellenden, zoowel van hier als uit omliggende plaatsen hadden aan de uitnoodiging om deze lezing bij te wonen gehoor gegeven. Na door dhr. Amsing te zijn ingeleid, hield de heer Dijken een aardige causerie, waarbij hij eerst het onstaan van het Boek naar voren bracht, en daarbij het bestaans recht van het Boek, het bezit van het Boek, het nut van het Boek, het lezen ervan, het ontstaan en er den nadruk op legde, dat het koopen van een hoek teneinde het in bezit te hebben veel heter en aangenamer is dan boeken te betrekken uit zoogenaamde leenbibliotheken. De lezing, die door de aanwezigen met veel aandacht werd aangehoord, heeft velen nader doen kennis maken met het Boek en het woord van dhr. Amsing, die den heer Dijken bedankte voor hetgeen hij de aan wezigen vertelde, vertolkte zeker de mee ning der aanwezigen. In de pauze konden belangstellenden zien, uiteen verzameling die de heer Amsing uit eigen bezit daar aanwezig had, op welke kunstige wijze in het begin van 1700 men toen boeken uitgaf en illustreerde; en hoe in -het midden van de vorige eenw het kunstzinnige aan de meeste uitgaven ont brak, terwijl in latere perioden tot op heden de verzorging van het uiterlijke schoon, zoowel door het aanwenden van goede lettertypen, goed papier, illustraties en door kunstenaars ontworpen banden, ook nu de uitgevers toonen te beseffen dal een Boek niet alleen waarde uit cultureel oogpunt beschouwd, dient te hebben, doch ook het uiterlijk de groote waarde moet doen blijken Door welwillende medewerking van de fa. P. N. van Kampen Zoon Uitgeefster te Amsterdam, konden de aanwezigen kennis maken met de wijze waarop een in kleuren niets van komt en daardoor Duitscliland zijn voor stel maar moest intrekken. Duitschland drong op stemming aan en toen waren er slechts 5 delegaties voor aanneming, n.1. Neder land, Duitschland, China. Zweden en Sowjet Rusland or voor, 12 stemden tegen, terwijl er nog eenige waren die zich niet uitspraken. Daarna werd mat nagenoeg algemeene stemmen een beslnit genomen dat iedere staat door de conventie zal worden aange wezen de maximum diensttijd van zijn lichtingen. Tevens zullen worden vastgelegd de maximumcijfere van don duur der indienslhouding van soldaten in de verschillende staten. Er werd ook besproken de beperking van oorlogs materiaal, die tot succes schijnen te kunnen leiden. RECHTZAKEN. Water bij de melk Door den Kantonrechter te Tholen veroordeeld tot een boete van f 500,subs. 50 dagen hechtenis omdat zij te veel water bij haar melk gedaan zou hebben, was de 33-jarige C. G. 3. echtgen. vaD D. M. v. d. Z. te Oud-Vossemeer van dit vonni» in hooger beroep gegaan en stond daardoor Donder dag^ voor de Arr. .Rechtbank te Breda terecht. Er werden 2 getuigen deskundigen gehoord uit wier verklaringen bleek dat de bij vrouw v. d. Z. genomen monsters circa 100/Q water beraden. Als getuige ii decharge werd verhoord dc oude H. G. die de in beslag genomen melk voor zich en z'n vrouw bij verdachte had gekocht, waarna vrouw v. d. Z. zelf gehoord werd. Zij was zich geen schuld bewust, maar zij i» nu eenmaal de aansprakelijke persoon in deze. De Officier van Justitie requireerde met ver- nietigiug van het vonnis van den Kantonrechter, veroordeeling tot een boete van f50 subs. 50 dagen hechtenis. De verdediger Mr. van Hasselt uit Bergen op Zoom wraakte de manier waarop in dit geval monster genomen was eD vroeg zich af of niet 't emmertje van G. reeds water bevatte toeu hij de melk kwam halen bij z'n gewone leverancierster die reeds jaren melk verkoopt zonder ooit bekeurd te zijn. Wegens gebrek aan behoorlijk bewijs vroeg spreker vrijspraak subs. 'n nog meer clemente straf. Na re- en dupliek bepaalde de Rechtbank de uitspraak over 14 dagen. November Graden C. gedrukt omslag ontstaat en zien dat ook hiervoor de uitgever geen kosten en moeite spaart. OUD-VOSSEMEER. De Roode Kruiscollecte in deze gemeente heeft opgebracht f25.60. ^POORTVLIET. Alhier werd aanbesteed de verboowing vaD een woning voor den heer M. W. Kesteloo. Ingeschreven werd ala volgt Timmerwerk B. Reeders f 1408, A. Elenbaaa f 1387, Qebr. van Oost f 1288, I. Nortier f950. Metselwerk: W. Gunter f1211, P. Heiiboer f 954, G. Krijger f939. Schilderwerk: J. Endhoven f 649, J. M. Zalt- bornmel f485. SCHERPENISSE. Door het Bestuur van de ver. „Draagt Elkanders Lasten* is tot tijdelijk penning meester benoemd de heer J. M. v. d. Graaft', zulks in de plaats van den heer D. A. Hartog, die wegens vertrek ontslag heeft genomen. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 718 Nov. 1930. Ondertroowd A. J. Elenbaas te Poortvliet en M. M. vau Stee te Tholen. Levenloos aangegeven kind van A. A. Hage en H. M. Titnmere. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar de Ger. Gem. te Scberpenisse door ds. Neerbos te Ternenzen. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 d«. Roolselaar en nam. 2 nor ds. Wolfensberger. Voorber. H. Avondtn.) Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Veltenaar Gerei. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en '«avonds 6 uur leeskerk. In het gebouw Vischstraat no. 12 voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur dhr. Baay. Woensdag 19 Nov. Dankdag Gerei Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en'i avonds 6 nor ds. Vrengdenhil te Bruinisse. Vischstraat no. 12 voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 uur dhr Baajj. ONDERWIJS. Benoemd tot onderwijzeres met hoofdacle te Stavenisse mejuffrouw Mol te Middelharnis. BINNENLAND. Bij Kon. Besluit is herbenoemd tot plaatsver vangend Kantonrechter in het Kanton Tholen de heer A. F. Hansseos, burgemeester te Stavenisse. BUITENLAND De voorbereidingscommissie die als het ware de voorgenomen verminderiug van bewapening in moet leiden, Er komt weer niets van do heele mooie zaak. Duitschland stelde voor dat er eon besluit zou worden genomen om de sterkte van de jaar- lijksche lichtingen te beperken. Maar daar kan niets van komen I Een der Bel gische afgevaardigden meende dat er niets van kon komen, verbiedt men dit zoo zeide hij, hoe kan men dan nog voor zijn Vaderland strijden als dit noodig zoo zijn En ook verschillende andere afge vaardigden wilden er niets van weten. Prof. Rutgers, een onzer afgevaardigden merkte op dat men er zoo over denkende, wel de hoop op vermindering van bewapening kan opgeven. Duitschland drong er op aan zijn voorstel aan te nemen, want zelf hebben wij moeten ontwapenen en nu dienen ook de andere mogendheden hunne be lopen na ie komen, of wel ie beginnen mei een vermindering van het aantal soldalen per lichting. Rusland en China waren het er mee eens, Japa°n en Italië wilden er niels van weien. De Engelsche algevaardigde merkte op, dat waar de meeninven zoo verdeeld waren, het vnnr ,ln h.n.1 Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30, leeskerk en nam. 2 uor ds. Roolselaar. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 nar dhr.de Vries en 's avonds 6 oor leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's avonds 6 nar leoskerk. Scberpenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en nam. 2 uor ds. Moerman. Geref. Gem. voorm. 9.30, nam 2 od 's avond» 5.30 leeskerk. St. Maartensdijk Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeikerk en nam. 2 nur ds. de Bres. Ond Ger. Gem., voorm. 9.30, nam. 2 en avond» 5.30 nar leeskerk. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.80 ds. Moerman en nam, 2 nor leeskerk. Ond Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 's avonds. 5.30 leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 d«. WolfeLsberger en nam. 2 uar leeskerk. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 ea 's avonds 5.30 leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2 nar ds. Gidts. Oogstpreek en Oogstcollecte. Geref. kerk voorm. 9.30, en nam. 2 uur ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 9.30, nam 2 en'aavand» 6 uur leeskerk Maandag 17 Nov. 's avonds 6,15 dhr Arieasen te Venendaal. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 14 Nov. 1930. Borrenboter f 0.90 per pond. Roomboter f 0.90 Eieren S1^ cent per stak. Noteering te Middelburg, 13 Nov. Boerenboter (part. prijs) f 1.05 ST. MAARTENSDIJK, 13 Nov. 1930. Per 100 K.G. Tarwe Braiue boonen Groene Erwten Schokkers Maanzaad Eigenheimers, witte Zeeuwsche bonte Zeeuwsche blanwe Kleine uien per 60 K.G. f 1.50 f 6.— f7.— 10._„ 12.50 8.10. 8.12. ii 29.—„30.- Per 70 K.G. f 2.80 f 8.50 25 Zaterdag 8 9. Zondag 9 9,2 Maandag 10 9,3 Dinsdag 11 9,8 Woensdag 12 9,2 Donderdag 13 9, Vriidag 14 9, Heden overleed, te Ridder kerk, onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder J0ZINA VAN SPLUNTER, Wed. van Willem Mariuus van As, in den ouderdom van 84 jaar en 3 maaudeD. Tholen, E. L. Groenewege-van As. M, Groenewege. en KindereD. Ridderkerk, L. E. C. Bosselaar -vaD As. P. A. J. Bosselaar en Kinderen. Rotterdam, 39681 J. W. van As. 26 Thofeo, 12 Nov. 1930. Heden overleed zacht en kalm tot onze diepe droefheid onze lieve Vroow, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder J0HANNA J0ZINA DEURL00- Goudzwaard, in den ooderdom van bijna 65 jaar. Uit aller naam, I. C. DEURLOO, 39693 17 en Kinderen. Rotterdam, 13 Nor. 1930. In verband met het steeds toenemend aantal Spaarbus- houders, heeft het Bestuur van de Spaarbank besloten betledigen van spaarbusjes te doen plaats hebben op daarvoor speciaal aangewezen avonden. Deze avonden zullen steeds te voren nader worden bekend gemaakt. P.S. Kinderen, die in het bezit zijn van een spaarbusje en nog geen knipprent hebben ontvangen kunnen deze alsnog aanvragen. - 24 39690 Het BESTUUR vaD het WATER SCHAP OUD-VOSSEMEER gelast, ingevolge art. 24 van het Reglement van Politie voor de polders of water schappen in Zeeland, langs dijken en wegen, met inbegrip van het wegrnimen van het uitko mende vuil, - voor zoover de onder houdsplicht dier waterleidingen niet op het Waterschap zelve rost aao de gebruikers der daaraau ge legen gronden vóór 1 December 1980, waarna door het Bestuur voornoemd SCHOUWING daarvan zal worden gehouden en tegen eventneel® nala- tigen proces-verbaal zal worden opge maakt. Het Bestnor voornoemd, J. L. VAN GORSEL, Dijkgraaf. G. W. J. DE GRAAFF, 89673 35 OotT.-griffier. voorhanden bij firma J. NI. C. POT Tholen. 39695 Offïciëele prijsEnkele 20, dubbele 25, driedikke 326, vier- dikke 40 ct. per stuk. In onze nieuwe prijscourant (100 pagina's) die in December verschijnt, bieden wij aan plm. 800 soorten Groentezaden. Landbouwzaden en Friesche Klei pootaardappelen. 600 soorten boomgewassen en vaste planten. 350 soorten bloembollen. 600 soorten bloemzaden. Vraagt onze verkoopsvoorwaar- den onder lett. BS. 142 aan ons kantoor. (letter en nummer vermelden) VOLBEDA'S ZAADHANDEL DRACHTEN - Tel. 45

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2