Wat elke maand te doen geeft. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder bieten, vruchten enz. Persvoeder maf men, met 't oog de vitaminen waarschijnlijk gelijk stellen met versch voeder. Vooral in het winterhalfjaar moet men aan de vitaminen denken bij het voeder van ons vee. Op winst beluste handelaren weten vaak heel handig allerlei speciale (dure !j vitaminen preparaten aan te prijzen. In reclameberichten, in advertentie's enz. worden vaak allerlei voedermiddelen (meest meelmengsels) aanbevolen, speciaal omdat ze zoo rijk zijn aan vialimnen. Dat woord „vitaminen" heeft menigeen wel eens vaker gehoord of gelezen wat het eigenlijk zijn weet men niet, maar 't moeten butengewoon belangrijke bestanddeelen zijn, en dus... Nou boitengewoon belangrijk zijn ze ook. En wat vrtamiuen eigenlijk zijn, zuil ge na 't lezen van deze aitikels nog wel niet precies weten. Dat hoeft ook niet. Als ge maar weet dat die wonderlijke bestand deelen uit uw eigen omgeving ruimschoots voor radig ziju b.v. in brandnetels en paardenbloemen. Fijn gehakt, leve en ze een prachtig en goedkoop voeder voor jonge kuikens. Verder in bieten en wortelen. Steeds wat van geven aan jonge varkens. En aan kippen in den winter. Natuurlijk ook wat boerenkool voor de kippen reserveereu. Afval van groente enz. enz. naar de varkens en dan.... lacht ge maar wat als ge een voedermiddel hoort aan prijzen omdat het zooveel vitaminen bevat. L. LAND- EN TUINBOUW. (la helft Not.) Het is de tijd, dat de bladeren der bootnen af vallen of reeds gevallen zijn. Deze heeft men iu de broeierij of iu bakken veel uoodig, doch het is niet hetzelfde welk blad uien daarvoor ge bruikt, eo boe of 'i bij elkaar wordt gebracht. Het blad vau eiken is 't beste iu broeierij of bakken. Doordat op eeu io den bak wordt ge bracht, ontstaat er broeiing, waardoor het warmte geeft, eu de meeste warmte geven eikenbladereu. Teveus verkrijgt men hiervan, wanneer hel ver teerd is, de beste aarde iets oeukeublad er door hiudert voor het broeien niet, en voor de aarde is het wel goed. Tevens moet men zooveel mo gelijk bij droog weer het blad bij elkaar harken; wanneer het erg nat bij elkaar komt, zal het spoedig gaan rotleu eu geeft dan ook minder warmte. Alle koude plauten moeten na binnen «ijo, en al is het nu juist geen vriezend weer wellicht, het zal toch noodig ziju af eu toe iu de oranjerie, dét is de koude kas, eens te stoken. Het is 10 dezeu tijd soms erg regenachtig, waardoor het er vreesehjk vochtig kan zijn, wat voor vele plauten zeer nadeelig is, b.v. de Camillia's zouden er spoedig huu kuoppeu door verliezen eu de jonge Pelorgonium Zonale en andere zouden begiuueu te smealen. Door nu en dan eens te stoken eo bij goed weer flink te luchteD, zal alles weer eens goed opdrogen. Veel behoeft er thans in de oranjerie niet gegoten te worden alleen als 't hoog noodig is, of voor planten, die veel vocht verlangen, zooalsErica's, Diosma's, Evanymus- soorteu enz. Er zijn weinig planten die zoo ge makkelijk zijn te overwinteren en 's winters zoo weinig sorg vereischeu, als de Fuchsia's. Wan neer men over geeu kas of bak te beschikken heeft, kan men ze zeer goed in een kelder, waar het niet vriest, overhouden. Alvorens men ae daar in brengt wordt bet jonge loot, dat ge durende den laatsten zomer gegroeid is op twee ledeo na iugesueden. Ze verlangen 's winters geen water. Ook kan men ze binnensbuis in kamer of gangen zeer goed overhoaden, als ze maar vorstvrij staan, lo 't voorjaar dient men ze te verpotten, of dunne gierb.v. verdunde schapen- mest, toe te dienen, verdunde koemest is ook heel goeddan ook verlaugen ze weer goed vochtig gehouden te worden. Er kan thans begonnen worden met het gazon of wel het gras te bemesten. Wil men dit iu dezen tijd doen, dan is het beste om koemest eo paardenmesl door elkaoder te gebruiken. Deze mest, die vooraf goed door elkaar moet worden gewerkt, wordt nu zoo regelmatig mogelijk over het gras gestrooid, zóó, dat het gras oogeveer bedekt is. Dit is goed tegen de vorst en scherpen wind, waarvan het gras veel te lijden heeft, en t is tevens ook goed voor deo grond. Gedurende deu winter toch zullen de sappen, die zich in deu mest bevinden, door regen en sneeuw in den grond trekken en den wortel van voedsel voor zien in 't voorjaar wordt dan het overgebleven stroo en anderszins van het gras geharkt. Wil men in het voojaar het gras bemesten, dan is het beter te gieren met verdnude koemestdat trekt spoedig in den grond. In den hof. De wortelen die in October op den bak zijn gezaaid, zullen uu wel zoo ver boven den grond zijn, dat ze gedund kunnen worden. Men moet ze ongeveer 2 h 4 cM. van elkander laten staan en de overige uittrekkeu tevens kan nu ook bel onkruid verwijderd worden, waarna men den grond met de hand wat aan drukt. Het is goed, dit thans te doen, want als het vriest, kan het niet gebeureD, eu wanneer de wortelen te dik bleven staan, zou men er weinig genot van hebben, omdat de wortel dan niet genoeg kan groeien. By goed weer moet de wortelenbak over dag goed hoog gelucht eo e nachts bedekt worden met een rietmatmet sterk vriezend weer is eeu mat echter niet ge- uoeg. Men moet ze vorstvrij houden, zo groeieu dan deo geheeleo wiuter door. De andijvie, die niet opgebonden is, wordt onder glas gezet, waar ze met eenige bedekking vorstvrij kau staau eu geel kan worden, indien men ze goed tegen elkandej plaatst. Wanneer dan by goed weer gelucht wordt, zal men deze goed honden. Ook zal men als het meer ijaat vriezen, de andijvie, die opgebonden is, naar binnen moeten brengen. Heeft men biervoor een droge vorstvrije plaats, dan is het aan te be velen een gelegenheid te maken om de struiken op te hangen. Ze worden dan eerst ontdaan van alle voile of rottige bladeren, en elke week ziet men ze dan nog eens Da, om de vuile bladeren er af te houden. Op deze wijze behandeld, kan men andijvie wel tot oogeveer Februari bewaren dit is meer aan te bevelen, dan ze in den bak te zetten. Voor de aardbeien is vorst en scherpe wind zeer nadeelig. Meo kan ze hiertegen beschermen door er mest op te brengen; men gebmikt hier voor eenigszins verteerde paardeomest. Deze wordt goed fijn gemaakt en over de aardbeiplanteo ge strooid, zoodaï ze er onder gedekt zijn dit is niet alleen goed voor de vorst, se zijo dan tevens gemest. In 't voorjaar wordt de mest van de planten afgenomen en tosechen de planten legge men den grond zoodat de mest goed in deD grond komt. WELDADIGHEIDSPOSTZEGEL EN PRENT BRIEFKAARTEN VOOR HET MISDEELDE KIND 10 December 1930 tot en met 9 Jao. 1931. Een aanbeveling van de alom bekende post zegels mag overbodig schijoeD, toch zijn er, ondanks 7 jaren gestadig doordringende propa ganda, nog Nederlanders tot wie de beteekenis van bovenstaand opschrift niet is doorgedrongen. Ziehier de beteekenis Ieder koopt lc. Uitsloitend Weldadigheidspostzegels. 41 verschillende zegels Frankeerwaarde prijs Lente 1J/2 ct. 3 cent. Zomer 5 8 Herfst 6 10 1 2j/2 16 Ginter 2e Minstens 2 serie's Prentbriefkaarten. 6 reproducties naar schilderijen van Maria en Neuhuys, prijs 35 ct. 6 reproducties naar ontwerpen van Edz. KoDiDg (in klenren), prijs 35 cent. Gevolg Gij steunt plm. 350 vereeuigingeo, van alle gezindten, dus ook vau Uw eigen richting, die zorgen voor Misdeelde kindereD. Ouder misdeelde kinderen verstaat meu iu dit verband zieke, zwakke, praetubercuiose, achter lijke, zwakzinnige, verwaarloosde, misdadige, gebrekkige, blinde, doove, doofstomme kioderen, voor wier opvoeding andere dau normale ver zorging in bet eigen gezin noodig is. Wat reeds werd bereikt Verleden jaar bedroeg de netto-opbrengst f 162.370,29 in één maand bijeengebracht! Hiervan profiteerden a. Voor achterlijke en zwakzinnige kinderen 3 Katholieke, 3 Protestantsche, 2 Joedscbe en^ 7 Neutrale (x) vereenigiogen, die samen ont vingen f 15.343,66. b. Voor zieke en zwakke Kinderen (o.a. vacan tiekolooies 8 Protestantsche, 26 Katholieke, 4 Joodsche en 44 Neutrale (x) vereenigiogen, die samen ont vingen f.27.053.19 c. Voor verwaarloosde en Misdadige Kinderen 23 afdeeÜDgen der Vereenigiog Tot Steun. en voorts Katholieke d Kinderzorg. Liefdewerk voot Kinderbescherming, Pro JaveDtute, Onderlinge Vrouwen* j bescherming, Kinderhulp. 6 Joodsche, 37 Protestantsche, 42 eo 36 nentrale (x) vereenigiogen," die alle te zamen ontvingen f 111.152,42. D. Voor Bliode, Doove, Doofstomme en Ge brekkige Kinderen 9 neutrale 3 Katholieke en 2 Protestantsche vereenigiogen, die samen f 8.821.02 ontvingen Het ontstaaa der Weldadigheidspoetzegels voor het Kiod is te dankeu aan de noodzakelijke be zuiniging op de subsidies, welke de betrokken vereeDigingen genoten. Nu wordt eeu deel van de verzorging der misdeelde jeogd gelegd in banden vaD ons allen Door onze vrijwillige bijdragen, hoe klein ook> allen bij elkaar gezameld, wordt aan onze jeugd een geestelijk eu lichamelijk zoo goed mogelijke opvoediog gegeven. Een nationale plicht is het voor een ieder om hieraan mee te doen, een plicht die we met liefde en trots vervullen. v mstreeks Kerstmis en Nieuwjaar is er bijm niemand die niet 1 of meer postzegels of brief kaarten gebruikt, En er is üiemand die daarvoor WEL 6 een! maar NIET 10 kan uitgeven 1 Maar dau is er ook Diemand die het misdeeld* kiod zou durven vergeten Zeker niet wanneer men weet dat er 60.000 kinderen zijo aan wie de opbrengst teo goede komt. DECEM BERMA AN D VOOR HET MISDEELDE KIND. Onder de neutrale vereeni^ngen zijn mede 1 grepeu -J«e van welke üiet naar bio naam blijkt dal zij een bepaa.Je richting zijn toegulaan.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 4