Tweede Blad. Zijn Nichtje VAN VRIJDAG 7 NOVEMBER 1930. DE VITAMINEN. II. Hebben we er ook wat aan als we er liet een en ander van af weten Met bet oog op de werking worden de vitaminen n verschillende groepen verdeeld en spreekt men egenwoordig van Vitamine A of groeivitamin. 3 of anti-berri berri-vitamin. C of anti-scorbutum D of anii-rachitis w E of vruchtbaarheids F een tweede groeivitamin, vaak voor- komeud naast de B stof. Het A vit. ook wel groeistof genoemd omdat ze o noodig is voor groeiende dieren. Voedt men n. >.v. jonge ratten uitsluitend met spok, graan en FEUILLETON. 8) Naar het Eugelecb. „Dit had ik niet verwacht, Vida." ,,Ik hoop, oom, dat U mij niet voor onredelijk loudt; maar, tue dunkt, ik heb toch wel eenige tem in een zaak, dte zoozeer mijn levensge'ok ]j jetrelt. Ik hoef U niet meer 15 43 te detlen, dat jglugh Lorrimer en ik elka/> hebben; want |lit weet U al maar al b/ g Hugh cok nooit j^intmoet, dan zou ik ft hebben kunnen r( ereenigen met ur/.k zou toch nooit [Lemand kunnp'- vuilen r 4J** jjil is een UJ ieder erkennen vv den plicht jeger ,,i en, weef V 1 V/. **10 oed verstand •j{ wieu ik geen lteldc onding is, die uegen 1 |7 geval hadden aao- ;jn, „maar je hebt een laatst zullen wij het vr,a De tijd zal je leeren, te gedenken. ,)r Hagh Lorrimer gaow ,1 «hebben. Eo na over mijn Bon d.nkoi;, jredelijk p Heb ik dan met gj.i welzijn gewaakt?" 4 t leeft nooit iets ander* op bet 'go .,lk heb dan mijn reden voor deze schik king. Het is la^g niet zo.o'n onnatoorlijke met melk die vooraf tot 1300 C is verhit geweest dan groeien de beestjes.... niet. Toch ontvangen ze oogonschijnlijk alles wat ze maar begeeren kunDen en kan het vreemd lijken dat de beestjes niet tieren dof en mat uit de ooo-en zien, dat het haar zijn glans verliest en op den duur de oogharen uitvallen (er komt een kale kring om de oogjes) het slijmvlies der oogen wordt droog en ten slotte treedt de dood in. Even wonderlijk lijkt het dat de groei weer normaal wordt als men een paar druppel'jes levertraan aan het rantsoen toevoegt. In levertraan moet dos een stof, „groeistof" aanwezig zijn die in spek, in graan en in tot 1300 C verhitte melk niet voorkomt. Die groeistof heeft men vitamine A genoemd. Ze komt ook voor in boter, room, melk (natuurlijk niet tot 1300 C verhit, iu verschillende dierlijke vetten (behalve spek ze komt voor in vleesch, tarvvekieraen eidooier, erwten, vischmeel en in groene plaoten- deelen, als van kool, spinazie, postelein, lucerne klaver, enz. Het schijnt dat de dieren deze A stof in hun lichaam opzamelon en dit „spaarpotje'* aanspreken als ze een tijdlang gevoed worden met voedermiddelen die geen A vitamin bevatien. Hebben we er nu ook wat aan dit allemaal te welen Ten eerste is het gewenscht voor den groei van jonge dieren, die zich uitsluitend met de moeder melk voeden, dat het moederdier in de weide loopt! Een tekort aan A vitamin maakt de dieren meer vatbaar voor verschillende ziekten. Levertraan is rijk aan A vitamin, dus.... Hot kan goed zijn in dit verbintenis als het in het eerst wel schijnt. Rao Young behoort wel tot een ander, maar daarom niet tut een onbeschaafd ras. De Hindoes waren integendeel al eeuwen vóór ons beschaafd. Menige Engelsche 19 met eeu Hindoe getrouwd. Zijn leeftijd is ook juist geschikt: hij zal zoowat een 1 jaar ouder zijn eti hij is van een onberispelijk gedrag. Zijn leermeesters hebben niets dan lof voor hem." „Maar oom, als U mij nu wilde nithawelijken, waarom dao persé aan hem Deze recbtstreeksche vraag had Re.vill niet ver wacht en onmiddellijk antwoordde hij: „Dat kan ik je niet zeggen." „Maar U zolt toch toegeven, dat ik wel het recht beb, om dit te weten. U zei zooeven, dat ik wel veratand bezat. Als ik nu maar wist, waarom U dit verlangde, dan kou ik het mij misschien begrijpen." Keyill werd bleek. „Ja, ik erkeD, dst je het recht hebt, om het te weten, maar de vraag, die je mij stelt, staat in verband met een geschiedenis, die ik je niet vertellen kan." Ineens sloeg haar de schrik om het hart. Ze bracht verband tosschen de beide feilen, dat haar oom het portret van haar vader had laten wegnemen van de plaats, waar het aan den moor had gehangen, en van zijn angstvallig vermijden van den Daam van zijn broer. Hoe ontsteld had verband er op te wijzen dat ruwe levertraan voor, dit doel boter is dan de gezuiverde En verder: „Men1* meent dat het doodgeboren worden van biggen ook zijn oorzaak kan vinden in het gebrek aan A-stof in het rantsoen van het moederdier. Het D-vitamin vaak voorkomend naast het A vit. Het D. vitamin noemt men ook; wel anti-rachiiis vit. omdat bij totale afwezigheid van de D stof in het voedsel Engelsche ziekte of rachitis optreedt ook al is het voedsel overigens rijk aan kalk- en phorphorzure zouten en bevat het dus oogenschijniijk wel de bestanddeelen, die noodig zijn voor deu opbouw en de groei van het geraamte. Het D vit. schijnt dus het vastleggen der minerale stoffen in liet geraamte te regelen. Hieruit volgt onmiddellijk dat het optreden van Rachitis evengoed het gevolg kan zijn van het ontbreken van de noodige zouten in het voeder. Vorder moeten we in 't oog houden dat ook gebrek aan beweging (en aan licht!) een normule ontwikkeling van het beenderenstelsel in deu weg staat. „En aan licht!' (In het vorig artikel zeiden we reeds dat het D vitamin waarschijnlijk onder invloed van direct zonlicht in het dierlijk weefsel wordt gevormd Rqwc levertraan is rijk aan D vitamin. Ruwe levertraan kan pootzwakte bij kuiken genezen! Onlangs had iemand onder zijn koppel kuikeus er enkelen, die niet meer staan konden en aldoor op de hielen door het hok sjouwden. Toen ze levertraan in hun rantsoen ontvingeu liepen ze binnen 4 m. 24» uur weer geheel normaal hij ook gekekeD, toen Jehau YonDg er haar van gesproken had, dat hij haar vader had gekend. „Wat hadden haar oom en de Hiudie samen overlegd op dien avond, dat ze toevallig dat zinnetje had opgevangen, toen ze in de oranjerie achter de bibliotheek zat Zou er de een of andere smet kleven aan den naam vau haar vader en daardoor aan dien van haar oom Wist dc Hindoe dit en moest nu dit huwelijk de losprijs zijn voor ziju stilzwijgen „Zegt U mij dit dan althans," pleitte Vida, „beduidt die geschiedenis o-ieer voor ons?" Een seconde lang gaf Revill zelts geen teekcD van leveD. Toen knikte hij toestemmend. „Heelt mijn vaderhet een of andere slechts bedreven p" Revill voerde een inoerlijken strijd en 'welke macht in hem overwon, wist hijzelve het best, toen hii op heeschen toon antwoordde: „Ja." „Dos er kleeft een' smet aan mijn naam?" prevelde zij. Bevill sloeg haar opmerkzaam gade, onzeker, als hij was, welke nitwerkiug deze mededeeliog op haar hebben zou. „Wilt U mij nog eenigen tijd van beraad gunnen, oom Na hetgeen ik nu weet, zon ik graag nog even met mijzelve overleggen.".... „Dat ik hiertoe komen moest!" kreunde Revill, toen Vida het vertrek verlaten had. Haar De B-stof of anti-berri-berri vitamin. Deze stof is in de veevoeding de minst belangrijke omdat ze voorkomt in melk, melkproducten, zaden (en natuurlijk ook in de verschillende meelsoorten en aan melk en zaden (of meelsoorten) ontbreekt het dén dieren in hun jeugd meestal niet. Het F vitamin i9 een tweede groeibevorderend vilamin en komt o.a. voor in gist. (Gist bevat nok de B stof) Gist balletjes worden wel aaDgewend tegen polijnen- ritus (een zenuwziekte, verwant aan berri-horrij bij kippen Hot C. vitamin komt voor in rauwe plantendeeleu b.v. in sla, spinazie, worteltjes, paardenbloemeu in het sap van sinaasappels, citroenen, frambozen, in zuring enz. Gebrek aan C stof hoeft het optreden van acorbulum tengevolge. Aan scorbutum (scheur') buik maakte men er van; leden de zeelui vroeger nog al eens op hun langdurige zeereizen waarop ze het vaak moesten stellen zonder conige versche óf rauwe groente of vruchten. Bij dieren, die aan scor butum lijden ziet men het haar stug worden, de gewrichten worden pijnlijk het tandvleesch zet opbloeduitstortingen onder de huid, enz. alles dus het gevolg van gebrek aan versche vruchten, versche groenten, versch vleesch ook en molk. Het E vitamin is noodig voor een normale werking van de voortplantingsorganen. Ontbreekt het E. vifamin dan kan dit tot onvruchtbaarheid en tot verwerpen leiden. Uit al hot bovenstaande blijkt dus de hooge waarde van versch groenvoeder, rauwe wortelen innig-bedroefd gezichtje bleef hem steeds voor oogeu staan. Zijn zenuwkracht had zoodanig geleden door dit korte onderhoud, dat hij eenigen tijd als bedwelmd moest nederzitten, terwijl het klamme zweet hem op het vooihoold stond, „Misschienals mij de tijd nog gelaten wordtals ik eens geheel het eind in mijn hamlen heb dat ik het kind dan nog de waarheid vertel!" Toen hij even later weer wat tot kalmte was gekomen, dacht hij „Haar leven hoeft immers niet verwoest te zijn. Die liefde voor Hugh Lorrimer was niets dan een meisjesgril. Ea moest hij een dergelijk voorbijgaand gevoelen nu vóór zijn eigen eer stellen?" In de eenzaamheid van haar eigen kamer streed Vida een harden strijd Moest zij Hugh alles vertellen en hemzelven laten oordeelen Haar hart gaf haar in, dat hij zoa zeggen, hoe het er oiet» op aaok wam dat zijn gevoelens voor haar precies dezelfde bleven. Maar zij moest er op s'óóo, dat zijn naam niet aau de hare ver bonden werd. Ze wist, dat hij trots was op zijn stamboom. En toch, als hij de zaak bepleiten zoo, dat hij haar voor zich behondeu wilde, och, dan zoo ze de kracht niet hebben, oui toch afstand van hem te doen. (Wordt vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 3