IERSEKSCHE EN THOOLSCHE COURANT NIEUWSBLAD VOOR HET EILAND THOLEN. PUROL <0.2382 Vrijdag 24 October 1930. Acht en veertigste jaargang holen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk, Stavenisse, St. Annaland en Oud-Vossemeer. Tweede Blad. GEMEENTERAAD. MIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60" Kiespijntabletten 60" Laxeer-Tabletten 60" Zenuw-Tabletten 75" Maag-Tabletten. 75" Pijnlijke Kloven lt m Hr. he an h inga om uwz ir vi Dost son Pl len. koei intsi ind at nidc ant rsot STAVENISSE, 21 October 1930. Voorzitter en Secretaris. Burgemeester Ge^ F. Hanssens. Afwezig met kennisgeving de heer Anth. itoutjesdijk. De notulen der vorige vergadering wor- ïrn< ten voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. De voorz. deelt mede dat mej. Sakko As^a drie maanden ziekteverlof weder her teld is en dat zij sinds 1 October jl. baar ünctie op de school weer vervuld. De straatmest heeft opgebracht f27.50. B. en W. stellen voor om de rondge- onden stukken voor kennisgeving aan te lemen, waartoe met alg. st. wordt be- iloten. Ingekomen stukken Dankbetuiging van H. M. de Koningin rede we erg eigc le. t v icht aw; La 5lgs/oor de felicitatie op haar oOsten jaardag Hntvangen. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van Ged. Staten betref fende wegverbetering van gedeelte te Stave- bodhisse. )0.( De voorz. merkt op dat indertijd be sloten is aan de wegverbetering mee te werken mits het stuk in Stavenisse er ook )ij werd genomen. Dit is thans goedge- mekeurd. Nu willen B. en W. niet komen )m te vragen aan Ged. St. dit plan weg ;e doen, maar ze stellen voor om te vragen iet op te schorten, daar de toestand op t oogenblik niet gunstig is. Dhr. D. Stoutjesdijk acht het ook niet ie juiste tijd om dit te beginnen. De weg s nog niet zoo slecht. Hij is er dan ook (oor nog te wachten. Met alg. st. wordt i lesloten te wachten om het plan uit te roeren. (Alweer een staaltje van gebrek aan amenwérking in het eiland om iets goeds ;ot stand te helpen brengen Red.) Het verzoek van de gemeente Oud-Vos- n semeer om adhaesie te betuigen aan het ,idres aan den minister, in zake de Water- eiding-financiën, met rapport. De voorz. zegt daar B. en W. dit een (ïaak achten voor den raad van beheer en i den raad van aandeelhouders en de water- k leidingmij met de rijksgelden nog wel een tiental jaren zich kan bedruipen, stellen z zij voor geen adhaesie te beluigen. 1 Zij achten het van belang dat er niet All buiten de vennootschap om wordt gehan- videld. Ook is dit nog het geeal, als de rijks- ,d gelden uitgeput zijn dan nog zal er hutp iel "g ijk arj 89600 10 Bij Apoth. en Drogisten komen, want het Rijk zal de Mij die van rijks gelden is opgebouwd, zoo maar niet laten zweven. En wat betreft verhoo ging van tarieven daarvan kan en mag geen sprake zijn. Met alg. st. wordt besloten geen adheasie te betuigen. Een verzoek van het Waterschap Stave nisse om te wijzigen art. 45 der Algemeene Politieverordening als zijnde in strijd met art. 26 van het reglement voor depoldors en waterschappen. B. en W. stellen voor bier niet op in te gaan daar hier geen sprake van in strijd zijn is. Zij stellen dan ook voor afwijzend te be schikken. Met alg. st. wordt dit goedge vonden. Een schrijven van Ged. Staten dat de bevoegdheid tot het geven van onderwijs ontnomen aan A. Koning en K. J. W. v. d. Linden. Van hetzelfde college betreffende steun- verleening aan werkloozen. Een verzoek van het Centraal Bestuur der ver. tot bestrijding van Zenuwziekten om lid te worden. Van Ged. Staten betreffende jaarwedde- regeling van Burgemeesters, enz. Dhr Stoutjesdijk begrijpt niet waarom Ze eerst vragen of deze goed is, ze gaan toch door al vindt men het niet goed. Weth. Ysseldijk weet ook niet waarom er advies wordt gewaagd, Deze stukken worden voor kennisgeving angenomen. Een verzoek van den A.N.W.B. en van den Bond van bedrijfautohouders om als lid toe te treden. B. en W. stellen voor hierop alsnog niet in te gaan. Met alg. st. wordt hiertoe be sloten. Een verzoek van mej. Minderhoud onder wijzeres aan de o. 1. school om ontslag uit haar betrekking wegens benoeming elders. B. en W. stellen voor haar dit ontslag eervol te verleenen met ingang van door B. en W. te bepalen datum. Met alg. st. wordt dit goedgevonden. De Voorzitter zegt dat er reeds een op roeping is gedaan voor een onderwijzeres met hoofdacte maar er is geen sollicitante gekomen. Onmiddellijk is er in overleg getreden met den Inspecteur en nu is er een oproeping gedaan voor een onderwijzeres met of zonder hoofdakte. Van Ged. Staten betreffende uitvoering ambtenarenwet 1929. B. en W. stellen voor dit stuk thans voor notificatie aan te nemen en ter zijner tijd met een regeling te komen. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten. Van hetzelfde college dat vrijstelling is verleend voor 2 jaar tot het geven van Onderwijs lichamelijke oefening. Idem volgens de wet van 24 Mei '1897 is aan de gemeente een uitkeering verleend van f3683.29. Van het gemeentebestuur van Haarlem dat voor schoolbezoek aldaar schuldig is 112.34. Van den Inspecteur der Dir. belastingen dat voor deze gemeente is ontvangen aan gewetensgeld f 164.80. Van het comité voor verkeersverbetering hetwelk een adres zond aan den Minister met het verzoek om buiten dit comité om geen stappen te doen tot wegsverbetering. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Het verslag van de keuringsdienst van waren te Goes over 1929 zal bij de leden circuleeren. De Voorzitter leest voor het rapport van de commissie die de begrooting voor 1931 heeft onderzocht en zij beeft geen aanleiding tot op of aanmerkingen en adviseert tot vaststelling. Met alg. stemmen wordt de begrooting vastgesteld wat den gewonen dienst betreft in ontvang en uitgaaf op f58588.61 en wat de kapitaaldienst betreft in ontvang op f 101.42 alzoo een batig saldo van f 101.42 De begrooting van het burg. armbestuur is ook nagezien en deze heeft ook geen aanleiding tot op of aanmerkingen zoodat zij adviseert deze goed te keuren. Alleen wordt nog gevraagd of daarin begrepen is de subsidie van f 1800 waarop bevestigend wordt geantwoord. Met alg. st. wordt deze begrooting goed gekeurd in ontvang en uitgaaf op f2952.19. Een wijziging der begrooting voor 1930 wordt met alg. st. goedgekeurd. De voorz. zegt dat hij ter zake het ver volgonderwijs hierover met het hoofd dei- school heeft gesproken en die kon nog maar 8 namen noemen. Nu is er een grens gesteld van 15 leerlingen. Mochten deze nu komen dan wilde spr. vragen of het dan goed is dit weer in te voeren en dezelfde regeling te handhaven van vorig jaar Dhr. Leune is er sterk voor vervolg onderwijs te geven, maar nu is het getal 15 genoemd Stelt nu eens dat er eens 10 ernstige candidaten waren, zou het dan niet mogelijk zijn om het dan toch door te laten gaan? De voorz. merkt op dat er toch een grens moet zijn. Want als wij tenslotte gaan afwijken dan is het wanneer er eens 5 ernstige candidaten waren. Spr. raadt aan het getal '15 te handhaven. Dhr. D. Stoutjesdijk is ook voor vervolg onderwijs, maar als men met 10 personen begint, bestaat de kans dat er 5 of 6 over schieten en dan vindt hij de kosten te hoog. Hij zou dit willen overlaten aan B. en W. De voorz. antwoordt dat hij er voor is het getal te 15 handhaven, maar men kan altijd nog zien als er eens 12 of 13 waren. Weth. van IJsseldijk merkt op dat als men zeker wist dal er 10 ernstige candi daten waren, men er toe kon overgaan. Met alg. st. wordt B. en W. machtiging verleend in deze naar billijkheid te han delen. De voorz. antwoordt den heer van Iwaar- den op de vraag in de vorige vergadering gedaan betreffende de havengelden. Spr. heeft in verschillende gemeenten ge ïnformeerd en heeft van 27 gemeenten antwoord ontvangen. Hij heeft daarvan een lijst opgemaakt en daaruit blijkt dat overal abonnementen zijn. Alleen de vrij dom na 8 reizen die is maar in enkele gemeenten. Verder licht spr. een en ander nader toe, maar geeft in overweging de abonne menten niet af te schaffen. Dhr van Iwaarden heeft de tarieven nog eens nagezien en is tot de conclusie ge komen dat overal moet betaald worden. Wij hebben hier echter met andere ge meenten niets te maken, want de eene haven verschilt weer van de andere en ook de een heeft meer uitgaven dan de andere. De regeling Mie thans bestaat, is niet billijk en daarom wil hij voorstellen de abonnementen te laten vervallen, voor de buiten-schippers het tarief te handhaven en de eigen schippers 50 pCt. minder. De voorz. merkt op dat het juist is dat wij niets met andere gemeenten te maken hebben, maar het is juist gedaan uit een maatstaf van billijkheid. Dhr D. Stoutjesdijk kan zich er niet mee vereenigen om de abonnementen af te schaffen. Hij heeft in een tiental gemeenten ook buiten de provincie geinformeerd en overal is er abonnement. Alleen die 8 reizen, dat trof hij nergens aan. Spr vindt ook het verschil tusschen motorschepen en zeilschepen te groot. Hij weet niet precies dadelijk een andere regeling te geven, maar zooals thans is ze niet goed. Hij zou bv. het aantal reizen willen laten vervallen en een zeker bedrag stellen b.v. f 0.60 per ton en per jaar. Dhr Tazelaar is er niet voor de abonne menten af te schaffen. Weth. van Ysseldijk wil er ook iets van zeggen hoewel hem dit moeilijk is, daar hij er zelf bij is betrokken. Hij wil bier echter spreken in het algemeen voor de scheepvaart. Hij was de vorige maal niet aanwezig en het deed spr goed te lezen dut er over deze onbillijke regeling was gesproken, maar het speet hem ook dat de heer van Iwaarden in een beleedigende zin er bij heeft gesproken. Hij zeide o.m. dat wij hebben betalende en geen kiezende schip pers meer. Hij vergeet dat de schippers 40 pCt. van hun zuur verdiende geld aan belasting betalen. Het is thans de 2e zit tingsperiode van spr en hij is nimmer candidaat gesteld van een schipper, maar dhr van Iwaarden van is 3 schippers can didaat gesteld. Dit is er tusschen gelascht. Spreker vindt echter de regeling niet billijk. Spr. begint dan de oorzaken van deze onbillijkheid uiteen te zetten, door te vragen hoe die onbillijkheden zijn gekomen en hoe daar aan te ontkomen. Spr. kan dit zoo maar niet ineens zeggen en hij acht het dan ook niet mogelijk dadelijk een goed voorstel te doen. Spr. heeft in overweging om bier voor een commissie te benoemen bestaande uit 3 leden, en dat de voorstellen die thans zijn gedaan worden ingetrokken. Dhr van Iwaarden is niet bij machte de thans bestaande regeling te weerleggen, maar wat betreft de candidaatstelling, hij weet daar niets van dat hij door 3 schippers is candidaat gesteld. Spr. vindt zijn voor stel niet onbillijk en handhaaft het. Weth. van Ysseldijk meent dat men zeker moet weten, dat dit mogelijk is en dat het niet anders kan. Dhr Tazelaar kan met het gesprokene van den heer Ysseldijk meegaan en maakt, er een voorstel van om een commissie van 3 personen te benoemen. Dhr Leune heeft er ook onbillijkheden in gezien en is het ook eens met het ge sprokene van den heer Ysseldijk, bij wil er echter de verkiezing buiten houden. Laten wij er gezond over redeneeren. De voorz. neemt het voorstel van den heer Tazelaar om een commissie te be noemen over. Weth. Potappel is het niet eens dat hel kade- en havengeld niet evenveel opbrengt, hij zou dit gelijk willen stellen, llij is er niet voor een commissie te benoemen, maar zou bet beter vinden allemaal daarover nog eens bij elkaar te komen, door met elkaar een en ander te bespreken komt men tot elkaar. Dhr D. Stoutjesdijk merkt op er over razen net als nu, dan komt men nooit tot een oplossing. De voorz. zou er dan in willen benoemen de heeren Van Iwaarden, D. Stoutjesdijk en M. P. Tazelaar. De heer Tazelaar zou er liever geen zitting in nemen, daar hem den tijd er voor ontbreekt. De voorzitter merkt op dat nu een der wethouders belanghebbende is hij dit liever in banden van een commissie wil geven, liever ziet hij zulke zaken in handen van B. en W. daar deze toch zijn de makers van ontwerpen. Spr. brengt dan in stemming het voor stel Tazelaar om een commissie van 3 leden te benoemen, die dan zullen nagaan de Pijnlijke Kloven 494 verzacht en geneest men met 8 39602 onbillijkheden in de verordening en met voorstellen zullen komen om deze op te heffen. Met 4 tegen 1 stem die van wethouder Potappel wordt dit voorstel aangenomen. Weth. IJsseldijk hield zich buiten stemming. Tot leden der commissie worden aange wezen de heeren van Iwaarden, D. Stoutjes dijk en Leune. De Voorzitter zal nu beantwoorden de vraag van den beer Leune in de vorige vergadering gedaan omtrent het wegnemen van de helling aan de haven. Spr. beeft deze zaak eens onderzocht en dan is komen vast te staan, dat deze verbetering zal kosten in beton of hout f19500 en in ge wapend beton f31500. dan komt daarbij voor het ophoogen dat dan ook noodwendig moet gebeuren f 3300, zoodat het ongeveer zal zijn f23000 of f34500. Daar spreker meent, dat de beschoeiing aan de andere zijde harder noodig is verbeterd te worden hiervan af te zién want het zal niet lang meer duren of er zullen voorstellen komen om dit te verbeteren. Zouden wij dit dus eerst doen en straks noodwendig het andere, dan zou men niet beneden de f60 000 klaar komen. De heer Leune dankt den voorzitter voor het antwoord, naar zijn meening is toch dat alles wat in den polder groeit over de haven moet verwerkt worden. Wij hebben een mooie haven, maar de laadplaats is onvoldoende, de kosten zijn hier altijd veel hooger dan op andere plaatsen. Spr. geeft nogmaals in overweging met een voorstel te komen, want ook deze plaats kan gebruikt worden voor de suiker bieten, daar deze hier altijd buiten het dorp moeten worden opgeborgen en dit veel kosten met zich brengt. Spr. meent dat de intrest van de kosten zeker wordt ontvangen. De Voorzitter merkt op dat er getracht is contracten voor die plaats te krijgen, maar niemand durft het en kan de heer Leune ook verzekeren dat de suikerbieten zullen blijven. Wethouder Ysseldijk zegt steeds wordt er een betoog gehouden op onze-besehoeiïng Deze is werkelijk slecht, maar dit wordt al tien jaar gezegd en wie weet misschien wordt er weer wel 10 jaar mee doorge- boerd. Er is zoo een f 4060 over elk jaar en als er een punt komt van ernstige be spreking dan komt men met die beschoeiing Hij geeft ook de commissie in overweging hier de aandacht aan te schenken. De heer Stoutjesdijk vraagt of de toe gangswegen dan ook daar niet uit worden verbeterd Wethouder Ysseldijk merkt op dat men die zoover kan strekken als men wil. De Voorzitter antwoordt als men uit den band springt dan weet men niet juist wat men zegt en dat is ook zoo met mijn wet houder. Spr. moet deze bewering van f 4000 logenstraffen, want dat is niet zoo. De haven heeft nog oude schulden en die drukken ieder jaar, ook de toegangswegen worden daaruit onderhouden, daar wordt geen rekening mee gehouden en spreker moet deze fout tegenspreken. Hij wil dan ook juist de commissie in overweging geven hier geen rekening mee te houden, wat dan komt bet verkeerd uit. Hij sluit de discussie hierover. Bij de rondvraag vestigt dhr Stoutjes-

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 3