un esptjn Poeders A.M. r Wat elke maand te doen geeft. Als Bewijs van echtheid t€ werd voornamelijk toegepast op vrooweD, di8 zich aan laster- eo vloektaal, gekijf of gevecht haddeo schuldig geiuaakt, of zooals het in die dagen heette „sceldende wiveu". lo een oud boek met vonnissen enz, wordt gezegd, dat ook voor de het Stadhuis te Zierikzee zulke steeneu hingen en dat de Zierikzeesche moeders de ge woonte plagten te hebben, hare kinderen, als zij ongehoorzaam waren, te bedreigen, dat zij de Steeneo van de Wet zoaden moeien dragen. Door de ijverige nasporingen van onze politie is het mogen gelukken den dader te ontdekken van deu diefstal van geld uit het kastje van den schippersknecht G. de Boom aao boord van „Op (loop van Zegen" liggende aao de overzijde van de Eendracht. Het is de rnim 15-jarige L. v. M. alhier, die bekend heeft de dader te zijn. Van het de Regt. Inf. is met ingang van 20 dezer benoemd tot Vaandrig de reservp- sergeant-titulair J. H. Bal alhier van] het 9e Regiment Iulanterie. De wereldspaardag op 31 October. Wat is dat zullen velen vragen. De naam zegt het reeds, 't is eeö dag die voor alle menschen op de wereld geldt, om 31 October te zorgen dat zij iets op de spaarbank brengeD. De Nutsspaarbauk houdt ten dien einde Vrijdag a.s. een extra zitdag. Wij veronderstellen wel dat er dien avoud vele inleggers en ook nieuwe iets zullen storten. Een mooi succes. Als er in ouze omgeving Tentoonstellingen op bakkersgebied zijn, dao is do heer M. C. Deur- loo steeds aanwezig eo meermalen hebben wij kunnen vermelden het succes dat deze met inzen dingen had. Te Ierseke werd dit jaar een Zeeuwsche Bakkers- tentoonstelling gebonden en dhr Denrloo be haalde met een inzending beschuit de eerste prijs, zyndeeen verguld zilveren medaille en f30 met lof vau de jury. Deze meende het echter hierbij niet te kunDen laten. De inzending beschuit was van dien aard dat de jury uit eigen beweging als eereprijs een zilveren beker toevoegde, wel een bewijs dat de inzcudiug meer dan uitmuntend was. Even voor het ter perse gaan van ons blad komt bericht dat op de Groote Vakwedstrijd voor bakkers uit geheel Nederland te Amsterdam, den heer M. C. Deurloo met zijn Hollaudsche beschuit de derde prijs is toegekeud. Zeer zeker een prachtig succes voor onzen stadgenoot. POORTVLIET. Naar wij vernemen vangt Maandag 3 November om 6 uur de bekeude cursus voor Vervolgonderwijs aan onder leiding vaD het Hoofd der O. L. school, de heer H. E. Dijken. De winteravondcursus zal o. a. geven Ned. Taal, Rekenen, begiuselen bemestingleer, Alge- meene ontwikkeliog, Handwerken, enz. Aangifte kan deze geheele week nog geschieden bij ge noemd Hoofd der O. L. school, die tevens oplei- dingslesseu voor examens geeft, uaar ous ter oorfi kwam. Tevens zal dhr. Dijken op een desbetreffende nitDoodi,<ing omstreeks half November te Tholen een lezing houden over ,yHet Boek" (ontstaan j beteekenis als waardevol bezit j soorten enz.) OUD-VOSSEMEER. Het aantal perceelen aangesloten bij de electriscbe verlichting is tot heden nog niet gestegen boven het getal, waar door de verbruikers reductie zullen krijgen op den thans betaalden prijs van f 0,45 per K.W. Er komen nog wel voortdurend aangeslotenen bij, maar de tijdsomstandigheden lokken nu juist niet uit om dit in het gewenschte tempo te krijgen. LANDBOUW EN VEETEELT. (2e helft October) Spinazie kan veel koude verdragen en daarom in den tuin wel overwinteren. Evenwel kunnen de bladeren door vorst en scherpe wind veel lijden, waarom het goed is er wat droge bladeren over te strooien, liefst beukenblad, dat niet zoo zwaar drukt. Men boude ze zoo den winter over, vroeg in 't voorjaar begint ze dan weer Ie groeien, Wanneer men ze dan een weinig giert met verdunden koemest, heelt men vroeg spinazie, die, daar er dan nog weinig groente is, goed te pas zal komen. De wortelen worden nu gerooid men licht ze eerst wat op met de greep, waar na ze met de banden uit den grond worden gehaald. Ze worden het best bewaard ge durende den winter in kelders of kuilen in wil zand, hierin blijven ze goed zuiver. Heeft men bedden wortelen laat gezaaid, zoodat ze thans voor het gebruik nog te klein zijn, dan is het 't beste ze stil te laten staan. Voorde vorst worden ze gedekt met bladeren, nadat vooraf het loof ver wijderd is. In 't voorjaar, als geen vorst meer verwacht wordt, neme men de bladeren weer weg. Zoodra er eenige groei komt, zullen de wortelen weer gaan groeien en zijn dan spoedig voor 't gebruik geschikt. De brocoli, een soort bloemkool, wordt thans naar binnen gebracht en geplaatst in een kouden bak onder glas. Goed en veel luchten is een vereischie, en vooral vorstvrij houden. Men plaatse ze in den bak niet te dicht bij elkaar, ze verlangen een weinig ruimte, omdat ze den geheelen winter doorgroeien.-^ In 't voorjaar komen er kooltjes in, die men een weinig dekt door er een blad van de kool op te leggen, omdat ze anders door zon en scherpe lucht bruin zouden worden, door een lichte bedekking houdt men ze blank. Aldus kan men vroeg bloem kool hebben, want ze is even goed van smaak als de gewone bloemkool. De koude bakken dat zijn die, waarin niet gestookt wordt, moeten voortaan des nachts met een rietmat gedekt worden, want om dezen tijd kunnen de nachtvorsten al zoo sterk zijn, dat ze de planten, bloemen of groenten zouden schaden, althans die, welke dicht aan 't glas staan. Men kan er nog voor zorgen dat er niets legen 'tglas aan staat want bij de minste vorst bevriest iets wat het glas raakt wanneer dit niet gedekt is en wordt zwart. Begint het harder te vriezen, dan dekke men eerst met eenige Moscovische matten en zoo noodig ook met stroomatten, alvorens men er 'n rietmat op doetvan een riet mat is sneeuw of anderszins gemakkelijk af te krijgen. Zooveel mogelijk zorge men het onder dak droog te houden, in den winler krijgt men de stroomatten niet zoo gemakkelijk weer droog. Wat den tijd betreft kan indien dit nog niet geschied is nog wel een perk met bollen beplant worden, b.v. vroegbloeiende Hyacinthenot Tulpen. Zells ook voor potten die men in buis hebben wil, is het nog tijd. Toch is het goed de potten buiten in den grond in te graven. De wortelen der bollen wortel worden dan gevormd, ook de bloemstengel komt eenigszins te voorschijn ze worden dan sterker dan wanneer men ze direct in de kamer plaatst. De bloembollenvakken worden nu tevens ook bedekt met bladeren of bladriet, ter dikte van ongeveer een half .voet. Indien men ze met bladeren dekt, kan men b.v. groene sparretakken over 't blad leggen tegen het wegwaaiendit staat tevens netjes. Behalve in potten en op glazen, laten zich vele bloembollen in vochtig mos tot bloei brengen. De zich vormende wortels doorkruipen het mos en houden het stevig bijeen. Dit heeft iets voor; wil men b.v. mandjes opvullen met Hyacinthen, Tulpen of Narcissen, die bijna in bloei zijn, dan kan men de afzonderlijke bollen gemak kelijk uit de potten nemen, waarin ze ge groeid zijn, want aan de wortels van iederen bol blijft een flinke kluit mos zitten. Mandjes, vazen en jarditiières kan men op deze wijze veel beter en dichter opvullen, dan wanneer men de bollen in aarde tol ontwikkeling brengt. Want ge woonlijk valt in 't laatste geval te veel grond van de bollen af, om deze in't leven te houden, of wel, ze hebben te zware kluiten otn er ook kleine mandjes netjes mee te kunnen vullen. Vooral dient men het mos goed vochtig te houden. Tot besluit iets voor de huisvrouw over bangplanten. Hieronder nemen deTrades- cantia's een eerste plaats in; het zijn te- Yens uitstekende en sterke kamerplanten. Onder de verschillende soorten, die er bestaan, zijn vooral de F. Multicoli en Repens fol var. aan te bevelen, zij zijn zeer gemakkelijk aan te kweeken. Des zomers kan men ze inde open lucht aan den groei krijgen, ze maken spoedig wortel men zet b.v. drie stekjes in een pot, waar mee deze geheel zal volgroeien. In begin October kan men ze in de kas of ook wel in de kamer plaatsen. Niet te veel water geven Wanneer ze maar vorstvrij slaan, is 't voldoendein een gematigde warmte groeien ze altijd door. In 't voorjaar moet men ze onder glas kweeken op een ge- matigde warmte. BUITENLAND Wat zal er op politiek gebied in Europa gebeuren? Als wij den toestand in Duitsch- land beschouwen dan ziet het er daar niet bizonder goed uit. Stijgende werkloosheid met al de gevolgen van dien. Stokerijen van Bolsjewistische zijde en van de kant der uiterste rechterzijde die het Volk ver giftigen en de middenpartijen die voor het bewaren van den vrede zijn, n.1. de Katho lieken, de s.d.a.p., de democraten, zijn belangrijk in'aantal in den Rijksdag gedaald. De uiterst rechtsche partijen verkondigen luide dat zij niet bevreesd zijn voor een oorlog, als deze het laatste middel zou zijn om ons doel te bereiken. Men mompelt nu dat Duitschland een moratorium zal worden verleend en brengt met deze geruchten de komst van Ivellog naar Europa, waar hij zitting neemt in het Internationale Hof, meent men dit als een lichtpunt te kunnen beschouwen, hoewel uit Amerika gemeld wordt, dat in dat land niets er op wijst dat men de Europeesche verplichtingen tegenover Amerika wil prijs geven. En toch zou dat de eenigs oplossing zijn om Europa van een dreiging van oorlog te verlossen. In Spanje gaat het niet goed. Er zijn weder honderdtallen arrestaties gedaan en de maatregelen die de regeering beraamt schijnen er op gericht te zijn om de vrij heid van het Spaansche volk weer aan banden te leggen op politiek gebied. GEMENGD NIEUWS. TWEEDE KAMER. Schreven wij het laatst dat er donkere wolken dreven, zij hebben zich niet ont last, want Minister Reijmer heeft geen voet bij stuk gehouden inzake de Zuiderzee- steunwet. Zij is thans in clien zin gewijzigd dat het stellige recht op schadevergoeding wegens waardevermindering der eigen dommen erkend is. Dinsdag zal over deze wet worden ge stemd. Toen is het kruisersvoorstel van minister Deckers aan de orde gekomen. Over dit ontwerp is een heele slrijd gestreden ook deze week reeds. Vele voor en tegenstanders zijn aan het woord geweest en wat er van zal komen is nog niet bekend. Dinsdag heeft de eindstemming plaats gehad over de Zuiderzeesteunwet en deze werd aangenomen met de stemmen van de communisten tegen. Dinsdagavond heeft dhr Ciramereen inter pellatie gehouden inzake den Boven-Digoel hij diende de volgende motie in De Kamer gehoord de besprekingen in zake het Boven-Digoel rapport, verzoekt den minister van koloniën te willen be vorderen. dat spoedig tot opheffing van het interneeringskamp aan den Boven- Digoel wordt overgegaan, met vrijlating van de geïnterneerden en hun terugzen- zending naar hun woonplaatsen. De motie is Woensdag verworpen. Donderdag is de minister aan het woord geweest over het kruiservoorstel. Er kan niet beweerd worden dat hij zich er met een Jantje van Leiden heeft afgemaakt integendeel, hij bleek volkomen op de hoogte van de verschillende vraagstukken en heeft dan ook een voldoende antwoord gegeven. De soc. dem. wisten niets te ant woorden toen de minister hun de woorden voor hield kortgeleden door hun partijge noot MacDonald bij de opening van de Londensche conferentie gesproken. Vrijdag zal het debat over het kruiser voorstel wel afloopen en dan volgt de pachtwet. Gisteren hield dhr Alberda zijn inter pellatie over het toezicht op de radio uit zendingen. Hij eischle opheffing van censuur en behoud van de politiek in den aether. VREDE. Vredig glaozeod slaat de maan Aan den held'ren hemel. Vreebeminnend daarbij aan Fonkelt 'l stargewemel. Rustig vloeit door 't jonge groen 't Beekje, ongezwind En de sterren spieg'len zich In dit zilv'ren lint. Aarde en Hemel zeggen ons: Menschen, leeft in vrede!" Ach, hoe wein'gen storen zich Aan deez' reine bedel H. E. DIJKEN. 76S 39621 56 verdrijft men spoedig met en in doosjes van 6 stuks 45 ct* Bij de goede drogisten. staat op elke poeder A.M„ Let hierop De invoer in België van herkauwende dieren uit Nederland verbaden De directie van den Landbouw deelt m dat blijkens telefonisch bericht van Hr. Gezantschap te Brussel, de Belgische nister van Landbouw den invoer van h kauwende dieren uit Nederland met ing; van 24 dezer heeft verboden. Dit om in ons land veel mond- en klauwz heerscht. Ongeluk Nabij Dievèr is een groote tractor auto van den expediteur Bruinma te Oost wolde door aanrijding met een personi auto op de tramrails terecht gekomen. De groote laadbak, waarin zich 13 koei bevonden sloeg om en stortte in de Drentsi Hoofdvaart. Door het verbreken van de verbind tusschen voor- en achterstel van de ai ging het voorste gedeelte niet mee midc in de vaart, doch bleef aan den kant het water liggen. De vier inzittende persor de chauffeur Bruinsma en drie Gel Hatzmann konden zich daardoor redt Van de 13 koeien verdronken er 11, we met twee auto's naar de N. T. E. te Berg zijn vervoerd. De chauffeur had zich erns Ie aan een been verwond en is op ad vies Dr. van Eldik naar het ziekenhuis te Asia vervoerd. Het vee was verzekerd en eigqh dom van Gebr. Hatzmann te Smilde. nog bijna nieuwe veeauto was niet v zekerd en is geheel vernield. ;o De berg Nebo wordt verkocht. ie Volgens te Londen ontvangen bericht uit Jerusalem zal de berg Nebo (vanw; Mozes vóór zijn dood het Beloofde La aanschouwen mocht, en waar hij volgt ra die overlevering ook zou gestorven zij binnen kort publiek verkocht worden. De Sjeiken uit de Jordaanstreek, dezen berg in eigendom bezitten, bebbë deze Bijbelsche plaatsen tekoopaangebodii aan de Orde der Franciscanen, voor 200.(1 francs op welk aanbod echter niet wtih ingegaan. De eigenaars van den berg hebben besloten om hun eigendom aan den me biedende te verkoopen. Een ontzettende mijnramp. Een mijnramp, zooals er gelukkig zei voorkomt, heeft Duitsehland's mijnindustrie z zwaar getrotfeo. Dinsdagmorgen, toen juist dagploeg in de mijn Anna te Alsdorf het w bad herval, werd een ontzettende ontpioffiing hoord, waarbij de ophaaltoren naar beneden kwi Van heiude en ver kwamen de mensclp£ ontsteld toegesneld en haudenwringend stom de vrooweG die mauuen of familieleden in mijn hadden op het terrein van dejramp. Onmiddellijk kwameu de gealarmeerde r diogsbrigades, die met veel moeite in de n5€ afdaalden. Eerst dacht men dat er nog vlf mijnwerkers aan de ramp ODtkomen zouden z 6 doch toen men in de mijn het zoo gevaarl mijogas constateerde, wist uien bij het vio der eerste lijkeo reeds dat hoop op reiding h de vele zich in de mijn bevindende mijnwerk al zeer geriDg zoo zijn. In de galerijen op 360 en 460 Meter zZf zeer groote verwoestingen aangericht. Door mijogas werd de reddiug zeer bemoeilijkt. All eerst werden de menschen bijgestaan dio bovi d< gronds gewond zijn. Hier waren reeds vele dood gt Zoo bleek dat alle beambten die op de kaoto werkzaam zijn, gedood waren. Daarna begon het doodeotraosport vanuit mijD. Des morgens 11 nur had men 150 lijl naar boven gebracht en onder de naar boi gebrachten was het aantal gewonden maar geril En steeds ging het zoo door, doodeo en eens dooden. En bij de herkenniog der lijki vronwen die onder hartverscheurend snikken gebroken door droefheid wegwankelden naar h dat hun man nooit meer zal betreden. Het aantal doodeo bedraagt tot heden 255, terwijl er 99 gewonden zijn. Wat de oorzaak van de ramp is, ligt nog het duister. Eerst dacht men dat de dyoamii magazijnen in de mijn in de lacht gevloj waren, doch de bergplaatsen zijn geen van beschadigd. Wel weet men dat er reeds eenig tijd veel mijngas in de mijn was. KERKNIEUWS. St. Maartensdijk. Voor de verkiezing van 3 lei van het Kiescollege der Ned. llerv. Kerk all op Woensdag 20 October jl. aftr. de heeren J. Geluk, H. Charpenlier en Corns Priem werden 1 briefjes ingeleverd. Van onwaarde 1. De heer Geluk verkreeg 86, dhr Charpenlier en de heer Priem 78 stemmen soodat allen herko zijn. De overige stemmen werden op verschillei personen uitgebracht Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Wolfensberg en nam. 2 uur ds. de Gidts. Beide diensten acbaalcollecle voor de kerk, Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Veltem Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 'savoc N 6 uur leeskerk. In het gebouw Vischstraat no. 12 voorna. 9 nam. 2 'e avonds 6 uur dhr. Baaij. Ned. Protestantenbond afd. Tholen. Zondag 26 Oct. des avonds half zes ds. L. C. tl Qggenkate te 'Berkenwoede, bi

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2