van Vrijdag 17 October 1930. Tweede Blad. Zijn Nichtje n ierseksche en Thoolsche Courant Oc Lin W ko, een otte Red ame het md Q» jen IZEll eref Vel de fens DE VITAMINEN. I. Wat iedereen ervan behoort te weten. Als we bij het samenstellen van een voederrant- in voldoende rekening honden met de diersoort, larvoor het bestemd is (bouw van het gebit en richting van het spijsverteringskanaal), met ouder- m en lichaamsgewicht der dieren, waaraan het t edsel zal worden toegediend, en (aan de hand q tabellen) er voor zorgen dat het gehalte aan oge stof, aan verteerbaar eiwit, aan stikstofvrije standdeelen, zouten enz. voldoende is en er boven- en voor zorgen dat het veedsel smakelyk is en van schadelijke bestanddeelen, danbehoeft i it nog niet altijd eeu deugdelijk rantsoen te zijn. Eiwit, (werkelijk eiwit en amiden) vet, ruw vezel, ar Vj kstofvrije extractiefstoffen, zouten en water zijn ir slot niet de eenige voedingsstoffen, waaraan het erlijk lichaam behoefte heeft. In de laatste jaren het gebleken dat ook de vita-aminen, edelstoifen, vensstoffen of levenseiwitten een woordje mee reken bij het in stand houden van een goede izondheid der dieren, speciaal waar het geldt jonge eren. Hoe vaak al zal men mot tegenslag in zijn be- ijf te kampen hebben gehad, omdat het voedsel ikere stoffen (vitaminen), waarvan slechts een zeer iringe hoeveelheid noodig is, totaal miste? Deze offen heeft men terecht vita-aminen genoemd 0 B imers haar totale afwezigheid (gedurende langeren jd) in het voedsel heeft fatale gevolgen. Van die vitaminen is nog lang niet alles bekend, mi et onderzoek naar haar waarde, haar werking, sar aard enz. is nog in vollen gang. Of een voedermiddel al of niet een bepaald vita- ine bevat, kan men niet langs chemischen weg p het laboratorium) onderzoeken. Dit gaat wel, (op het laboratorium) met betrekkelijk weinig oeite, als het onderzoek loopt over het gehalte een voedermiddel aan vet of aan eiwit, aan )uten enz. Maar hot onderzoek van een voedermiddel op al of niet bevatten van een bepaald vitamine a oot op het levende dier gebeuren. Dit onderzoek erg omslachtig, buitengewoon tijdroovend en sarbij vrij kostbaar. Meestal maakt men bij be- oeld onderzoek gebruik van ratten, marmotten enz. dieren zijn gemakkelijk en goedkoop te ver rijgen ze hebben slechts betrekkelijk kleine hoe- eelheden voedsel noodigze zijn op een beperkte uimte te houden telen snel voort (in dit verband Is een voordeel te beschouwen!); maar bovenal ze aten een speciaal toebereid voeder niet zoo spoedig taan (wat vogels b.v, wel doeD, en dan zou men ot kunstmatige voeding moeten overgaan Evenwel, het best is het als proefdier te ge- iruiken dat dier, waarvoor het onderzochte voeder estemd is. Immers, niet alle diersoorten reageereu reu snel en in gelijke mate op het al of niet anvrezig zijn van een bepaald vitamin. De vitaminen schijnen gevormd te worden in de ilanten. Let wel^gevormd". Tn het dierlijk lichaam omen ze wel voor, maar tot heden heeft men niet aet zekerheid kunnen vaststellen dat ze in het lierlijk organisme worden gevormd. Alleen vitamine schijnt onder inwerking van direct zonlicht recht sreeks in het dierlijk weefsel te ontstaan. Dus itel uw jonge dieren bloot aan de directe bestraling Giller zon of nog beter gezegd, laat uw jonge dieren olop van het zonlicht (niet achter glas, maar buiten pnieten. Naar buiten, als 't weer het maar even oelaat met uw jonge varkens, uw kalveren, lam- neren, veulens, kuikens. De vitaminen schijnen vooral in de groene deelen tan verschillende plauten voor te komen, en do dieren voorzien in hun vitaminenbehoefte door ziek met planten te voeden, en zoo komen de vita minen dus toch ook wel voor in het dierlijk lichaam. bre Melk, levertraan enz. zijn wel rijk aan vitaminen. )nd Zelfs achynt het tamelijk zeker dat koemelk in hel zomerhalfjaar (tijdens de weidegang der koeien oene plautendeelen rijker aan vitaminen is dan het winterhalfjaar. Dieren, die zich uitsluitend met vleesch voeden rerrchaffen zich de noodzakelijke vitaminen uit den voorraad, die er is in het lichaam van hun prooi En zoo krijgen jonge dieren de noodige vitaminen binnen tegelijk met de moedermelk. Hoe vitaminen rijker hot voeder van het moederdier is, hoe rijker melk aan vitaminen is, en hoe beter voor het jonge dier. Dusnaar baiten met het vee, ook met de var kens, en, als dat niet mogelijk is, (b.v. in den pr. 0 h Sti winter) verschaf dan den dieren toch steeds eonig groen voeder Denk daar toch wel aan, speciaal waar het geldt dieren, die altijd opgehokt zitton, (kippon, varkens, konijnen"). Verschaf ze ook in het winter halfjaar een hapje groenvoeder. Zorg voor boeren kool voor Uw kippen of nog beter, zorg voor versch gekiemde haver. Door drogen en koken blijven niet steeds alle vitaminen ^behouden in de voedermiddelen. Vele rondstoffen, afkomstig van de visscherij, de slacht, de maalderij en de oliepletterijen worden bij de verwerkingop voedermiddelen (vischmeel, vleescbmeel, diermeel, beendermeel, lijnkoeken, schilfers enz.) o. a. ook aan een flinke lemperatuursverhooging blootge steld en als er dan geen bijzondere voorzorgsmaat regelen genomen zijn, daalt het vitaminen-gehalte sterk. En bij het onttrekken van vet aan vleesch visch, [bij de bereiding van vleesch- en visch- el] gaan ook veel vitaminen voor de veevoeding verloren, want het A en het D vitamin zijn beide vet oplosbaar 1 Het B vitamin is in water oplosbaarergomet het kookwater kan men dus ook het B vitamin weggietec. In ieder geval schijnen de Hollandsche jongens, die er van houden zoo af en toe het een ander, rauw te verorberen, er met het oog op de vitaminen nog niet het slechtst aan toe te zijn- Met sommige dieren, die uitsluitend met fabriek, matig verwerkte voedermiddelen worden gevoed staan de zaken er echter niet zoo gunstig voor L. LAND- EN TUINBOUW. Door het Hoofdbestuur van den N. C. B. is aan grondeigenaren, gemeente-, polder-, kerk en armbesturen en andereu, die grondeu ver pachten, een open brief gericht, wauriu iu de eerste plaats wordt gewezen op de onbevredi gende uitkomsten van land- en tuinbouw, waarna wordt gezegd dat de toekomst van het bedrijf steeds donkerder wordt, daar met verlies wordt gewerkt. Als oorzaak van den ongunstigen toe stand wordt verwezen naar de wanverhouding tus8chen bodemprijzen en productiekosten eener zijd» en opbrengst anderzijds enz. Met een oproep op de sociale rechtvaardig heid vragen Hoofdbestuurders van hen, die boer derijen en gronden verpachten, met allen aan drang en in grooten ernst, dat zij de pachtprijzen zullen herzien in dien geest, dat zij zoo na mogelijk in overeenstemming worden gebracht met de gebruikswaarde der grondendat zij door rechtmatige en plichtmatige pachtverlagiDg tegemoet komen zullen aan een der redelijke wenscben, die een deel der pachters in deze moeilijke tijden terecht mag verlangen. GEMENGD NIEUWS. Een gefingeerde inbraak? In den nacht van Donderdag 21 op Vrijdag 22 Augustns jl. is ingebroken in de R. K. Pas torie te Leimuiden. Een als achterlijk bekend staande jongeman, zekere Willem van Beek, die oog dieozelfden nacht door de politie van zijn bed werd gelicht, was zoo werd toen gemeld, de slaapkamer van den pastoor binueDgedrongen ea had getracht dezen een bedsprei over het hoofd te werpeD. Op het hulpgeroep van den pastoor was de aanvaller echter op de vlucht geslagen, doch later iu de woning van zijn vader gearresteerd. Eenige dagen daarna werd hij, met machtiging vaD den kantonrechter te Alphen a. d. Rijn, opgenomen in het krankzinnigen gesticht te Heilo. Dit voorval, hoe simpel het ook moge schijnen, beeft aanleiding gegeven tot een diepgaand coo- flict ODder de bevolkiog van Rijnzaterwoude. De uit 7 leden bestaande gemeenteraad heeft zich ten aanzien van deze kwestie in twee par tijen gesplitst. Wat is het geval Eeu deel van de bevolking te Rijnzaterwoude met vier raadsleden aan het hoofd, beschuldigt de in deze onverkwikkelijke zaak betrokkenen ervan, dat de bij den pastoor te Leimuiden plaats gehad hebbende inbraak gefiogeerd is en geen ander doel bad dan dm van deze inbraak beschuldigden Willem van Beek op kosten van de gemeente Rijnzaterwoude in eea krankzin nigengesticht opgenomen te krijgen. Men heeft zich tot den officier van jnstitie te Haarlem geweud met het request eeu nieuw onderzoek iu te stellen, daar volgens het oordeel van adressanten het onderzoek door de plaatse lijke politie, in tegenwoordigheid van den pas toor en den gearresteerde, die pas van zijn bed was gelicht, niet juist, althans niet volledig is De officier van jnstitie echter weigerde een nieuw onderzoek. Hiermee is de zaak niet uit de wereld. In een heftige raadsvergadering bleef men aandringen op een nieuw onderzoek, des noods op kosten van de gemeente. Gevaarlijk spel. Te Suawoude bedachten een paar jongens een aardig spelletje. Ze hadden een fleecbje met benzine en een glazen spuitje, waarmede ze aan het spuiten gingen eu door het aansteken van een lucifer een vunrstraal fabriceerden. Eeuigeu tijd ging het goed, totdat opeens alle drie knapen in brand stouden. Zij werden allen ernstig ge brand. Een der knapen, een 14-jarige, werd nog juist door eeu voorbijganger gered, doordat de man den jongen de brandende kleeren van het lichaam trok. Vooral aan het hoofd is deze jongen gewond en wel in zoo'n mate dat hij zijn levenlang met leelijke litteekens aan zijn gelaat zal blijven rondloopen. De eierprijzen. Tegen dezen tijd vau het jaar liepen ge woonlijk de eierprijzen mei sprongen omhoog. Thans is de haudel maar ilauw met lerugloo- peude prijzen, Engeland vraugt uageuoeg uiet. Er is zeer groote voorrraad van koelbuiseieren, die twee weken geleden neg goede prijzen maakten, doch die nu ook al slecht van de haod gaan. Maandag jl. is d« dure en omslachtige uit- voercoutrole in werking getreden. En wat ook al weer een slechten invloed voor onzen eier- handel zal uitoefeneD, staat de handel in De cember voor de verhoogde invoerrechten op enren in Duitschland, die dan de prijs ook wei weer zuleu drukken. Betere 'mzichten Bij de de laatste veertien dagen in de Pro vincie Friesland gehouden verpachtingen van land, werd 30 a 40 minder pacht geboden dan een jaar geleden. In een klein Friesch dorp komen drie groote hofstedeu vrij daar de pachters de hooge pachten niet meer kannen en willen betalen eu de eige naars de pacht niet zoodanig wilden verlagen dat de pachters meeuen met voordeel te kunnen boeren. Recordvlucht Batavia—Amsterdam en terug. Een vlieger van de Koo. Ned. Iud. Lucht vaart Mij., de heer Te Roller, wil trachten vóór of in het begiu van 3 931 een recordvlucht te maken van Iudië uaar Amsterdam en terug, in hoogstens veertien dagen. Hij wil dag en nacht doorvliegen langs een aodere route dan de Hol- land-Indië-vluchten. Eventueel zullen voor deze vlocht speciale postzegels worden uitgegeven, waartoe de P. T. en T. medewerking toezegde. Nog twee piloleu maken den tocht mede. Indien het pabliek voldoende belang stelt in deze snelle postverbinding, zal de poging voortgang kunnen hebben. Aanslag op een vrouw. Te Zaandam ia Woensdagnacht een aaDslag gepleegd op de 26-jarige vrouw E. S. Deze was met den laatsteo trein uit Amsterdam gekomen. Dicht bij baar woning aan de Kopermolenstraat werd zij aangesproken door een man, die op een fiets zonder licht reed. De vrouw liep door. Juist toen zij den huissleutel in het slot stak, werd zij van achteren aangevallen. De vrouw gaf den man een trap tegen den buik, waarop hij een hard voorwerp uit den zak haalde en haar hiermee eeu slag op het hoofd gaf, zoodat zij ervan duizelde, en het bloed haar langs het gelaat stroomde. Hierop riep zij 1 aid om hulp, waarop de aanrauder het hazenpad koos. FEUILLETON. Naar het Engelscb. 6) „Ik vind, dat je oom daD al een paar vreemde gasten voor je heeft uitgezocht, dien allereersteD keer, datje ontvangt, kindje," merkte Miss Bunney op. „Maar dit heeft hij zeker gedaan, omdat hij dacht, dat ze je interesseeren zouden." „Eigenlijk ben ik meer bang voor Mr. Jehan Young I" „Ja, dat kan ik mij begrijpen. Maar de zoon is heel anders. Die lijkt mij een bescheiden jong- mensch. En hij is heel omwikkeld, zooals de meeste Hindoes, die een Earopeesche opvoeding hebben genoten." Dien volgenden ochtend ontving Vida echter een bericht, dat de Hindoes dan wel zeer bij haar op den achtergrond zou hebben geschoven. Een briefje van Hugh wachtte haar aan het ontbijt. Hij zei, dat hij dien dag zou overkomen, om toestemming te vragen aan haar oom voor hnn huwelijk tegen het vallen van den avond hoopte De vrouw is aan de kliniek verbonden zij bleek een hoofdwond van 7 cM. te hebben. Ontvlucht. Den 3den dezer weid de smokkelaar P., nit Vaals, die in een smokkelauto 600 a 700 pond koffie frauduleas over de grens had gebracht, achter Geilenkirchen na een wilde achtervolgiog door de Duitsche beambten, aangeschoten en zwaar gewond naar het ziekenhuis te Lionich gebracht. Hij onderging daar een operatie, en zijn toestand was ernstig. Een paar dagen ge leden evenwel meldde P., die nog nauwelijks weer loopen kon, zich in het kantoor van het ziekenhuis hij vroeg, met een advocaat te Dus- seldorp te mogeu telefoueereD. Dit werd hem toegestaan. Doch voordat de telefonische verbin ding tot stand kwam, heeft P. kans gezien te vluchten. Hoe hij dat klaar heeft gespeeld, is een raadsel. Vermoed wordt, dat hij geholpen is en weggereden in een gereed staanden auto. P. bevindt zich nu veilig bij ziju vroow in Zuid-Limburg. Het Nederl. Bijbelgenootschap in 1929. Verschenen i9 het jaarverslag van het Ned. Bijbelgenootschap, met het verslag dt.r Alg. Vergadering in Jani jl. Behalve een verslag van de op die vergaderiug gehouden lezingen, vindt men gegevens over de Bijbel-verspreiding en over de nieuwe vertaling, (die ^zijn stillen gang" gaat). Het aautal atdeeliugeu naui lue van 20S tot 225 eu van de ledeu vau IS tot £U.QÜÖ. Verder mededeeltngeo over Indie, Zsodingscon- sulaat, arbeid der taalgeleerden, eaz Qp aan vrage is dit „groot verslag" (overigens slechts uitgezonden aan de 11UO bestuurders der afdee- liugen), gratis verkrijgbaar aan het Bijbelhuis, Heerengracht te Amsterdam. De waarde van een menschenleven in Syrië De in Beiroet verscbijuende „Oriënt" maakt melding van het volgende gruwelijke voorval: De directeur van een der filialen van de Bauqae de Syrië was ter jacht bij een Arabischen grootgrondbezitter, Kemal bei el Assad genaamd. Bij deze gelegenheid had hij het droevig ongeluk een tienjarig Arabisch meisje, dat zich op het jachtterrein had gewaagd, dood te schieten. Wau- hopig snelde de Franschman naar zijn gastheer om hem het rampzalig incident mede te deelen. Deze luisterde zonder een spier te vertrekken, nam zijn gast mee naar huis en gaf zijn bediende order een jachtgeweer te brengen. In ziju wan hoop zag de Franschman zich reeds neergeschoten door ziju gastheer, doch Kemal bei liep rustig naar het venster, wees op eeu boer, die in het land arbeidde eu vroeg „Wat ziet u daar *Een man, die werkt," luidde het antwoord Op dat oogenblik legde de Arabier aan en schoot den boer met een welgemikt schot neer. Daarop zeide hij „Dit is de waarde, die bij ons aan een man word gehecht. Wat is dan nog uw tienjarig meisje waard Ga maar rustig naar huis en maak u maar niet verder ongerust".... De Zeppelin Zaterdag en Zondag over ons land. De agent der H.A.P.A.G., afdeeling Luftfarht, bericht, dat het luchtschip „Graf Zeppelin" een tocht over Nederland zal maken eu wel op Zaterdag en Zondag 18 en 19 October. Het luchtschip zal Vrijdagnacht om 12 uar uit Friedrichsbafen vertrekkeD, Via ons laud gaat het luchtschip dau naar Mauuheim, waar het ongeveer te een a twee uur in den middag van 19 Oct. zal lauden. Omstreek» halftwee verstrekt het weer naar FriederichshafeD, waar het te circa vier uur zal aankomen. De route over ons land is nog niet bekend; deze hangt nl. af van de weersgesteldheid die voor de reis zeer slecht schijnt te zijn. Zonder staart. Een vischkoopman te Heerenveen trof onder ziju voorraad bot een aan zonder staart. De man die reeds 25 jaar vischlenrder is, verklaarde nog nooit een levende bot zonder staart te hebben gezieo, ja zelfs Dog nooit vau het bestaan van zulk een abnormaliteit te hebben gehoord. hij haar dan te zien en haar de zijne te kunnen noemen. Hngh kwam dan ook en Mr. Revill ontving hem hoffelijk. „U heeft tegen mijn Dichtje toch niet over dat onderwerp gesprokeD, naar ik hoop?" zei hij, toen hij gehoord had al wat Hngh te zeggen had. „Ja," luidde het antwoord. „Ik heb haar van mijn liefde gesproken en ik heb omgekeerd de verzekering, dat zij voor mij voelt." „Dit badt U toch niet moeten doeD, eer U mij geraadpleegd hadf. Mijn nichtje is Dog niet meerderjarig en ik kan haar niet mijn toestem ming geven tot een huwelijk met U." „Mag ik ook vragen, op welken grond deze weigering is gebaseerd LJ kunt natuurlijk ver wacht hebbeD, dat Uw nichtje met iemand had willen trouweD, die meer bezat, dan ik maar ik beb U immers mijn positie en mijn vooroit- zichten toegelicht en U zult toch wel toegeven, dat 'mijn inkomen voldoende is, om een vroow te onderhouden. Heeft U eenig bezwaar tegen mijn persooD?" „Neen dat niet. Een huwelijk met U koD een goede partij geacht worden voor mijn nichtje; maar dat ik weiger is enkel, omdat ik andere plannen met haar heb." „Komen haar eigen gevaelens dan Diet iu aan merking Met die andere planneu zult U haar zeker verdriet aandoen." „Het spijt mij voor U beiden, maar U is jong en zult baar weer vergeten, terwijl zij zelf nog te jong is, om te weten, wat zij wil." „Daaromtrent verschil ik toch vau opvatting met U. Met Uw plannen zult U haar leven be derven. Ik kan haar zóó maar niet opgeven, omdat U dit verlangt." „U heeft geen kenze. Mijn nichtje is, zooals U weet, nog niet meerderjarig en kan niet trouwen zonder mijn toestemming. Het zal beter zijn voor U beiden, als U mijn weigering aan vaardt en geen verdere moeite doet, haar te zien of ie spreken. Dott U dit toch, dau znlt U mij tot strenge maatregelen brengeD, om haar buiten Uw bereik te stellen." Revill was opgestaan en had gebeld, zoodat Hngh enkel nog den tijd had, om te zeggen „Voor het oogenblik blijft U dus volharden bij Uw weigering. Toch zal ik de hoop niet opgeven, om ééas nog Uw toestemming te winnen en Vida tot de mijne tc maken," Toch wist Hugh voor het oogenblik ook in geen velden of wegen, hoe hij dit zou doen. De mededeeÜDg van Mr. Revill, dat hij plaDnen bad voor Vida, bezorgde hem onrust in hooge mate. Dien dag trachtte hij Vida Dog niet te zieo. Maar hij schreef een Hinken, mannelijkeu brief, waarin hij haar vertelde van zijn niet slagen en, ofschoon ze zich dus niet als verloofd kondeu beschouwen, zou de tijd wonderen kannen ver richten, daar zij immers zeker waren van eikaars liefde. Nadat hij dit epistel verzonden had, voelde bij zich veel verlicht, daar hij er eveneeua van over tuigd was, dat Vida hem op de hoogte zou houden van iederen maatregel van haar voogd, die beu soms voor goed zou koDnen scheiden. Een week Da dit onderhond met Mr. Revill ontving hij een briefje van Vida en het bezorgde hem een geweldigen schok, toen hij daaroit ver nam, dat Oom Reyoold bereids maatregelen had getroffen, om zijn plannen met zijn nichtje tot een uitvoering le brengen. Vida verzocht hem, met haar samen te willen komen op de plaats van hou eerste ontmoeting iu het Park. „Ik dacht, dat het veel gemakkelijker zou zijn, om het je alles te vertéllen, dan om het te schrijven," zei ze, toen Hugh haar eerst met een blik vol liefde had begroet. (Wordt vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 3