Niet zoo bedoeld. Ingezonden Stukken. Thalia te Bergen op Zoom. T'bolen. Wij v-stigen de aaudacht op de advertentie van de N.V. Sociëteit Thalia te Bergen op Zoom, waarin wordt opgetornd, welke attracties deze Sociëteit de komende dagen zal geven. De toegang zoor niet-leden ie toegestaan. TIIOLEN. Dinsdagmorgen ontdekte de schippersknecht van den schipper F. uit St. Philipsland dat het geld uit zijn geld kistje, dat in zijn kastje stond, er uit was verdwenen. Daar de schuit des avonds van 7 tot 1ü uur onbeheerd heeft gelegen, wordt vermoed dat toen de diefstal is ge schied. De schipper miste een van zijn riemen, waaruit wordt aangenomen dat de dief van deze boot gebruik heeft gemaakt. Door schipper D. worden sedert Maandag j.1. ook '2 riemen vermist. De politie stelt een onderzoek in. *ST-MAART£NSDIJK. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk alhier heeft opge bracht f liUO en de Roode Kruiseollecte f 26.47. ST. ANNAL VND. Voor de met 1 Jan. a.s. vacant kooiende betrekking van Graldelver, onderhouder der brandbluschmiddclen en Ont vanger van het Kaaigeld hebbeo zich aangemeld voor Grafdelver alleeo een sollicitant. Voor Ontvanger van het kaaigeld 10 personeo. Voor Ontvanger van het Kaaigeld en onder- hooder der Braudblusekmiddeleu te sameu 6 personen. Voorde drie belrekkingen te samen 16 personen. SCHERPENISSE. Geslsagd voor Waterb.- Ambtenaar de beer P. van As Az. alhier eD B. J. van Oost te St. Maartensdijk. POORTVLIET. Door de moziekvereenigiog alhier wordt ten bate harer kas en tot het vervangen van een paar versleten instrumenten een loterij gehouden. De prijs per lot bedraagt f 0.50. Diverse prijzen worden beschikbaar gesteld. Loten zijn verkrijgbaar bij de leden van de vereeniging. De opbrengst van de gehouden Roode Kruis collecte bedroeg f13 80 STAVENISSE. De werkzaamheden aan de nienwe uitwateringssluis alhier vordereu nu tame lijk goed. De afsloitdijk, door de haveo gelegd, is bijna geheel opgeruimd en door dat meo reeds enkele tijen de siois heeft opengezet, is er een groote plas water nit deu polder naar buiten gestroomd. De verkeersweg ia ook weder op de oude plaats gelegd. Nu de lauge en daarmede donkere avonden weder aangebroken zijn, kan men pas een goed oordeel vellen over de alhier ingevoerde elec- triscbe straatverlichting. De Voorstraat wordt keurig verlicht door eeu 3-tal groote booglampen, die op afstanden boveu de Middelstraat geplaatst, deze keurig verlichten. Eeo paar verlichte ben- ziuepompen werkeo in deze ook mede. De ver schillende wegen, als Postweg, Kerk weg, Achter weg en de beide dijken, Molen- en Stouf.lijk, worden zoo verlicht, evenals het havenplau. Als des avonds ongeveer 11 uur de strafver lichting eiüdigt, blijft er op verschillende ponten des nachts één licht brandeu. Een en ander maakt een zeer groote verandering in dtze verbetering als men de verlichting van ihans vergelijkt met die vau voorheen, toen de licht gevende puntjes wel gloeiende spijkers geleken. Daar er zich geen voldoend aantal deel nemers heeft aangemeld, zal er in den a.s. winter alhier geen algemeeue landbouwwiuler- cursus kunnen gegeven worden. Geslaagd is voor het aratrien vao water bouwkundig opzichter, gehouden vanwege den Bond van Waterb. Ambtenaren in Zeeland, te Middelburg, de heer G. J. Bastiaanse alhier. Voor de eerstdaags alhier open te vallen betrekking van ouderwijzer(es) met verplichte hoofdacte beeft zich geen eukele sollicitaut(e) aaugemeld. MeD verneemt dat er thans een oproeping zal plaats hebben voor onderwijzeres met of zonder hoofdacte. BUITENLAND De strijd in Brazilië duurt voort. De be richten wisselen af. Nu eens komt er be richt dat de regeeringslroepen de opstan delingen hebben verslagen, doch dan weer volgt er een telegram dat de opstandelingen de regeeringslroepen de baas zijn. Veel con clusies zijn er tot dusverre niet uit te trekken. TWEEDE KAMER. De opening van den Duitscben Rijksdag beeft zich gekenmerkt door kabaal. Van zelfsprekend waren liet de communisten die zich bet hardst roerden. En toen die heeren eenmaal begonnen waren, bleven Direct na de opening bad de s. d. Van der Sluijs reeds succes met een voorstel om de pacht- ontwerpen ook aan de agenda toe te voegen. Hoewel de voorzitter het afraadde werd het voorstel aangenomen. Nu kwam de kwestie der toetreding tot de conventie van Genève van 1928, betref fende de invoering of de handhaving van methoden tot vaststelling der minimum- Joonen. De beer de Vos trachtte dit ont werp uitgesteld te krijgen totdat de Neder- landsehe wetgever had kunnen nagaan, of dit liet eenige en het beste middel is, om de misstanden in de huisindustrie te doen ophouden. Hoewel hij van verschillende heeren steun ontving, kreeg het niet vol doende stemmen om aangenomen te worden Minister Verschuur raadde het ook af. Het ontwerp werd dan ook aangenomen. Toen kwam de wijziging der Zuiderzee- steunwet. De tribune zat vol Zuiderzee- visschers. De heer Duijmaer Van Twist beschuldigde den minister van onware be weringen, zoodat er tegenwerking bij de visschers zou zijn. De regeering wil zelf niet meewerken, daar zit de kneep. Hij verwachtte niet veel van deze „opknapping" steunwet. De heer Duijs voegde den heer Duijmaer Van Twist toe, waar hij gebleven is bij het s.d. initiatief voorstel in 1929. Waar hij nu de trombone blaast alsof de a.r. fractie alles voor de visschers doet. Ook spreker is alles behalve te spreken over dit ontwerp. Hij wil een uitspraak van de Kamer en stelde een motie voor over de samenstel ling der Gemengde Commissie, dat daarin meer visschers zitting zullen hebben. Woensdagkwamen dealg. beschouwingen klaar. Er is breedvoerig over gesproken, veel critiek uilgeoefend, en betoogd, dat den Zuiderzeevisschers recht gedaan moet worden, niet dat ze een aalmoes moeten krijgen. Minister Reijmer vond alles goed en wel, maar men moet zich hoeden voor de idee alsof men door de Zuiderzeesteun- wet recht zou krijgen zijn gebeele teven op non-activiteit te worden gesteld. Bij de drooglegging van de Zuiderzee wordt niet gespeeld met millioenen. Verder deed de minister nog enkele concessies. De minister heeft nog niemand weten te winnen en men weet ook niet hoe het zal loopen. Er zijn verschillende wetsont werpen en er hangen crisiswolkjes. Zij schijnen echter nog niet van dienaard dat ze zich zullen ontlasten. Nadat nog enkele kleine wetsontwerpen zij afgehandeld, wordt de Kamer verdaagd tot heden. BINNENLAND. De overval op Curapao Het slot van de historie, de overval op Curacao, is dat kapitein Borren door het Hoog Militair gerechtshof te Den Haag is veroordeeld tot één dag gevangenisstraf, zijn onmiddellijke chef oud-gouverneur Fruijtier gaat vrij uit. GEMENGD NIEUWS' Valsche bankbiljetten uitgegeven. De gemeentepolitie te Renkum heeft een tweetal personen aangehouden, die aldaar een valsch bankbiljet van f 10 hadden uit gegeven. De aangehoudenen hadden bij een café houder een flinke vertering gemaakt, en zoowel de bezoekers als den caféhouder getracteerd. Toen zij daarna betaalden met een biljet van f 10, spoedde de caféhouder zich naar het postkantoor, waar men hem iiccicu eeumaai uegonnen waren, bleven zich de andere partijen niet achter met inter-1 zeide, dat het biljet valsch was. De café- n„pilesjaa u e.s v:!n d,e °Proermakers. houder ging het tweetal achterna en een agent kon tenslotte de heide mannen arresteeren. Een van hen zag nog kans een portemonnaie weg te werpen, doch eenige voorbijgangers hadden dit gezien. Doch de heeren ziende dat'ze van geen enkele partij bijval hebben, raakten uitge raasd, waarna ze tot bedaring kwamen. Woensdag werd, tegen alle voorspellingen irt, I.oebe als President herkozen, wel bij herstemming, doch toen had hij 60 stemmen meer dan zijn tegencandidaat. Ook deze zitting was zeer rumoerig. In Spanje is weer eens een ernstige samenzwering ontdekt, dat schijnt een ge regeld wederkeerend kwaad te worden. Veel arrestaties en schermutselingen en daarbij de noodige stakingen. Wel een prettig land om er Koning te zijn. In Engeland heeft Zaterdag de teraarde bestelling van de op zoo noodlottige wijze omgekomenen van het Engelscheluchtschip B 161 plaats gehad. De straten van Londen waren gevuld met een zwijgende menigte, die in groote ontroering de sombere stoet aan zich liet voorbijtrekken, den geheelen weg langs hoorde men het geschrei van vrouwen die hij liet zien van den indruk wekkende stoet hun gevoelens niet meester konden blijven. Per trein werden de omgekomenen naar Cardington vervoerd, waar ze allen in een massagraf zijn teraarde besteld. Lr bleken nog eenige valsche briefjes van tien gulden in te zitten. Het betreft bier een 44-jarigen hotelhouder en een 32- jarigen steendrukker, heiden afkomstig uit Dordrecht. Oesterhandel G. A. Rady. De in onze omgeving goed bekende heer G. A. Bady, oesterhandelaar te Norddeich, zal 18 dezer den dag gedenken dat 50 jaar geleden zijn zaak is opgericht. Noodlottige aanvaring. Door een verkeerd begrepen commando is een Engelsch stoomschip in aanvaring gekomen met de sluisdeuren te Terneuzen, die ernstig beschadigd zijn, terwijl het herstel eenige weker, zal vorderen. Het ongelukkigste is dat de vaart voor zeeschepen hoven 1800 ton geheel is ge stremd. Zeeschepen met bestemming Gent, krijgen van hun reeders last om te Ant werpen of te Terneuzen te lossen, terwijl het Gentsche stadsbestuur de - te geven aan het feit dat is gebleken dat te Terneuzen een grootere sluis dient te komen. Over het nut van zoeklichten bij reddingen op onze kust. In den avond van 27 September j.1. werd aan het strand te Wijk aan Zee een reddingsdemon- stratie gehouden, waarhij gebruik werd gemaakt van een door de N. V. Philips samengestelde zoeklichtinstallatie. De belangstelling, zoowel van de zijde der autoriteiten als van het publiek, was groot eD over het verloop van de demonstratie heeft de pera uitgebreide verslagen gebracht. Nn loopen de conclusies in deze verslagen nogal uit een vele bladen beschouweu de demonstratie als volkomen geslaagd, andere noomen den uitslag ervan twijfelachtig, terwijl sommige zelfs sprekea van een teleurstelling voor de duizenden toe schouwers, die vanaf het strand het sehouwspel volgdeo. Waar de meeningen zoo uiteeo loopen, zal een uitzetting van het eigenlijke doel vaD het zoeklicht op zijn plaats zijn. Waaneer zal het zoeklicht dienst moeten doen Uitsluitend bij stormweer, want alleen dan is bij stranding op onze kust directe hulp noodig. Nu is bij stormweer de atmosfeer helder, zoodat het licht van een zoeklicht dan ver kan doordringen, terwijl mist, die een verre straling van het zoek licht belemmert, bij storm niet zal optreden. Bij de demoostratie te Wijk aan Zee hing een lichte mist en de teragkaatsiDg van het licht t gen de waterdrnppeltjes verblindde de toeschou wers eenigszins, waardoor zij hetgeen in de verte geschiedde, moeilijk konden waarnemeD. Hieraan is de teleurstelling toe te schrijven van heD, die niet konden zien, wat zij verwacht hadden. Maar bovendien, het zoeklicht dient niet om vanaf het strand eeD wrak en de reddingsbooten op een afstand van 1200 meter en meer duidelijk te kannen waarnemen. De taak van het zoeklicht is, op de plaats der redding eelt voldoende licht to geven bij het reddingswerk. Op het strand ziet men slechts het door de booten teruggekaatste licht, dat natuurlijk, vooral door den grooten afstand, een geringe sterkte heeft. De indruk, die het pupliek op het strand van de sterkte van het licht heeft gekregen, kan daarom geen maatstaf zijn voor de beoordeeling van de doelmatigheid der installatie. Van de grootste waarde daarentegen is het oordeel van de bemanningen der aaD de demon stratie deelnemende vaartuigen. En dit lnidt heel anders. Uit hun mededeeliugeu blijkt, dat men op 1700 a 1800 meter uit de kust nog volop licht had. Toen de booten 1200 meter uit de kost lagen en elkatr op 50 meter genaderd wareD koüden de leden der bemanning elkaar stok voor stuk herkenDeD. Bij het licht van den bundel werden de scnipbreukelingen, die over boord sprougeD, zonder moeite opgepikt. Aankomende rollers, die zoo gevaarlijk ziju, waDneer zij eeu reddiugsboot overdwars treffen, koodeu reeds op voldoeuden afstand waargenomen worddD, om den schipper de gelegenheid te goveo, er zijn boot met den kop in te zetten. En tenslottetoen het „wrak" in de beste conditie hniatoe voer, konden de opvareodeD nog op 3 K.M. afstand van het zoeklicht bij het licht daarvan op hnn horloge zieü. Of dus de toeschouwers vaüaf het strand weinig van de eigenlijke „redding" gezien hebben, doet niets ter zake. Op de plaats der redding was voldoende licht en dat is de hoofdzaak. Dit licht is voor redders en schipbreukelingen san het allergrootste nut en oen uiterst belangrijke moreele steun. En, zooals wij hierboven reeds oproerkteD, indien er zulk eeu dikke mist hangt, dat het licht niet tot een gestrand schip zoq kunnen doordringen, dan is tevens de atmosfeer zoo rustig, dat er voor de opvareuden geen direct gevaar bestaat, soodat oumiddellijke hulp üiet noodig is en een zoek licht geen dienst behoeft te doen. Bij de gevaarlijke storm-schipbrenken daaren tegen is een zoeklicht op elke kust steeds van onschatbare waarde. Het is onlaugs gebeard het verhaal is historisch aldus de Maasbode dat een buiten man aan een condncteor van lijn 6, die in de richting Bergweg te Rotterdam reed, vroeg of de tram oaar Fefjenoord ging. „Anderen kant instappeu" zei de gedienstige condncteor. Een psar seconden daarna do tram zette zich jnist in beweging moest hij in allerijl afbellen omdat de buitenman ziju instructie al ie letterlijk opvolgde eu wauhopige pogiugeo deed om zich over het gesloten hekje aaD de andere zijdê van de tram naar binnen te werken. Van een torenhuis gesprongen. In Wallstreet te New York hebben twee mannen zelfmoord gepleegd door van een torenbuis te springen. Een van hen sprong van een dertiende verdieping. Hij kwam op een vrachtauto terecht en sleepte in zijn val ook nog den chauffeur mee, die eveneens werd gedood. De andere zelfmoordenaar sprong van de vier en twintigste verdieping van een gebouw. Duizenden voorbijgangers zagen hoe de man op een uitstekend gedeelte van de veertiende verdieping viel en dood bleef manus Pieter Stokman en Geertrui nisse. Gehuwd Willem Johannes Zwageq jm. 25 j. en Jannetje Maatje Mossd 22 j. jd. Gemeente THOLEN van 10— 16 0c Ondertrouwd M. J. Schot en A. Lin beiden te Tholen. GehuwdJ. Franke en J. S. Wt" beiden te Tholen. ONDERWIJS. Oud-Vossemeer. Mej. C. P. M. Sakko, wijzeres aan de O. L. S. alhier, komt vo een voordracht voor onderwijzerea aan een voor gewoon L. O. A no. 180 te Rotte zij is daarop geplaatst als no. 2. Voor den inhoud ran ingezonden stukken is de Red geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwijl door opname t niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. Mijnheer de Redacteur. Opmerker heeft volkomen gelijk, op het Tholen is nog wel een on ander te regelen verkeer. Nu heb ik gehoord dat er te Stavenisse is die namens andere autoriteiten op genoemd - belast is met de regeling van het openbaar vi Zou opmerker daar ziju geluk niet eens k beproeven om verbetering te bewerkstelligen EEN LEZEI KERKNIEUWS. de B ia d) i<et ofl Oud-Vossemeer. De oogstcollecte in de Geref alhier heeft f 400.opgebracht. Beroepen by de Geref. Gem. te Scherpenii Neerbos te Terneazen. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds nam. 2 uur ds. Wolfensberger. Ger. Kerk voorm. 9.30 en nam. 2.30 dr. Vel en 's avonds 6.30 nar dhr W. v. d. Berg m rede voor de Jongelingsvereeniging. Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 6 nur leeskerk. In het gebonw Vischsiraat no. 12 voorm. nam. 2 'e avonds 6 uur leeskerk. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30, nam. leeskerk en 's avonds 6 nur ds. de Bres. Ger. Kerk voorm. 9.30, nam. 2 nur dhr. de en *8 avonds 6 nur leeskerk. Ger. Gem. voorm. 9.30, nam. 2 en 's a|ioc 6 aar leoskerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. Wolfens oe en nam. 2 uur leeskerk. Geref. Gem. voorm. 9.30, nam 2 eo 'a 5.30 leeskerk. St. Maartensdijk Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk en 2 nur ds. de Bres. Ond Ger. Gem., voorna. 9.30, nam. 2 en 'a a 6 unr leeskerk. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.80 en nam. ds. Moerman. (Beide diensten Oogsteollecte) Oud Geref. Gem. voorm. 9.30 nam. 2 en 's 5.30 leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 leeskerk e 2 unr ds. Moerman. Ond Ger. Gem. voorin. 9.30, nam. 2 en 's 5.30 dhr M. Romein te Oosterland. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 9.30 ds. de Gi(}0r nam. 2 uur leeskerk. Geref. kerk voorm. 9.30, en nam. 2 ds. Vreugdenhil. Oud Ger. Gem. voorin. 9.30, nam 2 en 6 nar dhr. Baay. Is ale laa ot 1 iru 'ol PUBLICATIEN. Nommering van Huizen, enz. Burgemeester en Wethouders vau Tholen bre ten einde strafvervolging te voorkomen, oud aandacht van eigenaars, beheerden, bewoner, bruikers van gebouwen in deze gemeente, d verplicht zijn de straat- ot wijknomm.n gebouwen te stelles en in goed leosbaren stt onderhouden. Na 1 November a.s. zat een onderzoek naai toestand dar nommers ingesteld worden. Tholen, den 17 üctober 1930. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 17 Oct. 1930. Boerenboter f 0,90 per pond. Roomboter f 0.90 Eieren 7 cent per stak. Noteering te Middelburg, 16 Oct. Boerenboter (part. prijs) f 1.00 ST. MAARTENSDIJK, 16 Oct. 1930 Per 100 liggen. BURGERLIJKE STAND. Gem. POORTVLIET over September 1936. GeborenWillem Johannes, zv. Pieter Beeke en Geertje Jozina Quist. Adriana Neeltje, dv. Kornelis van der Weele en Geertje Jacoba de Witte. Cornelis Jan, zv. «o Belgische Bastiaan Adriaan van Dijke en Maatje iegeermg verzocht heeft om haar aandacht t Rachel Poot. Elisabeth Jannetje, dv. Her. Tarwe Groene Erwten Bruine tooneu Schokkers Maanzaad Eigenheimers, witte Zeeuwscbe bonte Zeenw8cbe blauwe Po'ers Kleine uieD per 60 K.G. Groote v km,, f 1.20 f 1.20 7.— f 9.— 10.-,, 2S. Per 70 K.i f 2.80 f 3.50,, 3.50,, 1.30 üctober Graden C Zaterdag 11 12,3 Zondag 12 12,3 Maandag 18 12,8 Dinsdag 14 12,2 Woensdag 15 12,2 Donderdag 16 13, Vrijdag 17 13,2 (frc o in rijl de jou kei

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2