Tweede Blad. Zijn Nichtje. VAN VRIJDAG 10 0GT0BER 1930 Bewaring van Pootaardappelen. In of op den grond bouwen Wanden en Dak. Tochtvrij maken. de t h die lin LAND- EN TUINBOUW. Naast hoi kweeken van goed pootgoed, moet ook aan- bVjj lacht geschonken worden aan het bewaren daarvan om oo groot mogelijke opbrengsten te vorkrijgen. Bij vroeg ooien, waaraan selectie voorafgegaan ia, wordt goed rootgoed verkregen, dat verder behandeld moei 3 rorden volgens de nieuwe bewaringsmethode. De 1 ö'imstandigheid, dat vroeg gerooide aardappelen zich f06 net zoo gemakkelijk lieten bewaren, speciaal door d iet sterker kiemen, als de laat gerooide, heeft de iraktijk er toe gebracht, uit te zien naar een middel >m dit euvel op te heffen. Bekend was, dat door ie aardappelen in het licht te bewaren, de kieming iterk wordt tegengegaan. De scheuten verkleuren en blijven kort. Wijlen den heer M. Noteboora te Klundert is een der eersten geweest, die deze erva- FEUILLETON. Naar het Eogelsch. 5) Vida vond het vreemd; zij bad juist nooit het portret van een geliefden afgestorvene laten wegDemeD, Maar mannen zijn zoo anders, dacht zij. Eéu ding begreep zij toch in het geheel niet waarom baar oom tegen haar had gezegd, dat hij geen portret van haar vader bezat. Maar er deden zich weer andere dingen voor, die een tijd lang dit onderwerp bij Vida op deD achtergrond drongen. Dienzelfden avond nog gebearde er iets heel vreemds en wat Vida met eeD zeker schuldgevoel vervulde. Zij had alleen theegedronken, op haar eigen zitkamer, en daar zij zich wat rusteloos voelde, was zij naar beneden, naar de bibliotheek ge gaan, bad daar een boek nitgekozen en bed zich toen naar de oraojerie begeven. Maar, öf die lectuur interesseerde baar niet zoo öf zij was wat erg moe, in ieder geval had zij nog niet lang gelezen, of ze viel in slaap. Zoo had ze daar al eeoigen tgd gezeten en het was al duister geworden in het vertrek, toen zij iuee' s wakker ring voor de bewaring van zijn pootmateriaal in toepassing hoeft gebracht, door een bewaarplaats te bouwen, waariu licht kon binnendringen. Dr. Wel- lensiek te Wageningen heeft door zijn onderzoek over de onderzeeër-vorming dit punt meer onder de aandacht van de groote praktijk gebracht. Hij heeft aangetoond, dat de onderzeeërvorming, waaronder verstaan wordthel vormen van knollen, zonder dat nog loofvorming heeft plaats gehad, in sterke mate kan worden voorkomen, wanneer de aardap pelen in het licht worden bewaard. Hierdoor wordt spruitvorming tegengegaan. Veel verlies van spruit toch werkt de onderzeeërvorming in de hand. Moet dus aan den eenen kant gezorgd worden, dat de aardappelen tijdens de bewarming niet te sterk uilloopen, aan den anderen kant mag het ge vaar voor bevriezen niet uil het oog verloren worden. De bewaarplaatsen, welke in de laatste jaren op Zuid-Holl. eilanden zijn gebouwd, voldoen vrijwel aan deze twee eischen. De twee hoofdzaken, waarop het bij den bouw aankomt, zijn lo. dat voldoende licht kan binnendringen2o. dat de bewaarplaats bf geheel vorstvrij is, öf gemakkelijk vorstvrij kan gehouden worden. Wie er over denkt een moderne bewaarplaats voor zijn pootaardappelen te bouwen, zal goed doen eerst eens in de praktijk een kijkje te gaan nemen. Landbouw vereenigingen zouden een voordracht kunnen aanvragen van den Ir. H. Verhoeven, Phy- topatholoog te Wageningen. Eonige wenken laten wij alvast hier volgen. Met het oog op vorstgevaar schrikte en de stem van haar oom hoorde, die zei „Mijn antwoord loidt, dat geen enkele over weging er mij toe zou kuDnen leiden, om hier voor mijn toestemming te geven." „Geen enkele overweging herhaalde de andere stem. Meer hoorde zij niet, want gernischloos verliet zij de oranjerie, die aan den anderen kant op den tnin uitkwam; en, door een zij-ingaog, be gaf zij zich toen weer naar haar eigen vertrek. Maar wie was die ander, die had gesproken Vida meende de stem te herkennen Ja, nu wist zij hethet was die van den donkeren man geweest, die haar opdien avontuurlijken dag had aangesproken. HOOFDSTUK III. „Je hebt genoten van je uitstapje? Dat doet mij genoegen," zei Mr. Revill, toen hij en Vida elkaar voor het eerst weer ontmoetten. Oom R*yoold zag er anders niet naar nit, of hij er beter door was geworden, door die vacantie I Hij leek niet alleen moe, maar ook ziek. ,,Ik wilde eens met je praten, kind. Gisteren dacht ik ineeos mot schrik, dat je al haast vol wassen bent 1 En een volwassen jong meisje komt wel eeos graag in gezelschap. Morgenavond ver wacht ik twee gasten voor het diner en ik zon verdient hst beslist aanbeveling om gedeeltelijk in den grond te bouwen. Dieper dan 1 Meter is niet aan te radeD beter nog is hot, volgens Ir. Ver hoeven, zich te beperken tot 75 cM. Bij hel bouwen in den grond dient men rekening te houden met den grondwaterstand. Bijna zonder uitzondering zal het noodig zijn een flinken betonnen vloer te leggen, terwijl ook de wanden voldoende breed moeten zijn. Voor buurbedrijven zal met het oog op de kosten het in den grond bouwen bezwaarlijk zijn, maar ook, wanneer op den grond wordt gebouwd, zal met de noodige zorg de bewaarplaats vorstvrij zijn te houden. Men heeft dan het voordeel, dat het licht tot alle bakken kan doordringen. Afmetingen. De afmetingen der bewaarplaats moeten gekozen worden naar de hoeveelheid aardappelen, die men wil bewaren, ou hangen ook samen met de bakken, welke men gebruikt. Tevens dient bij de keuze van lengte eu breedte weer rekening gehouden te worden met de lichttoetreding. De bewaarplaatsen breeder dan 5 M. te maken, verdient o. i. geen aanbeveling, terwijl de lengte ook niet te groot genomen moot worden. Bewaarplaatsen, waar in 't midden een gang gelaten wordt van plusminus 1 Meter, moeten niet langer gemaakt worden dan 20 a 25 M. Hoe smaller de bewaarplaats hoe beter de lichttoetreding tot in het midden, maar hoe duurder natuurlijk de bouw wordt. De afstand van vloer tot zolder neme men niet grooter dan 21/2 a 3 M., daar anders bij het opstapelen van de bakken bezwaren worden onder vonden. graag hebben, dat je daar ook bij tegenwoordig was. Dat vindt je toch zeker niet onaardig, Vida „Ik zon bet heel prettig vinden, Oom! Ver wacht U Miss Bonney ook aan tafel „Ja, dat is goed." Toevallig zag Vida haar oom niet weer, voor den volgenden avond, toen ze in een eenvoudig toiletje eo vergezeld door Miss Bunney den salon betrad, om mee de gasten te ontvangen. Oom Rejnold was al in het vertrek aanwezig. „Ik geloof," zei hij, dat ik er je gisteren niet van gesproken heb, dat de beide heeren, vader en zoon, die ik vandaag verwacht, geeu Engel- schen zijo. Ze behooren tot een ander ras...." Nauwelijks had Revill dit gezegd, of de denr van den salon ging open en de batier kondigde onduidelijk twee namen aan, terwijl Vida on willekeurig ontstelde, want in den oudsten her kende zij den donkeren heer, die haar in het Park had aangesproken. Haar oom stelde ze voor als „Mr. Jehan eo Mr. Rao Yong." „Wij hebben elkaar al meer ontmoet," zei Mr. Jehan Young, terwijl hij Vid,'s blanke handje in zijo donkere palm sloot. Ik geloof, dat ik U toen schrik aanjoeg, maar toch zou ik mg wel verder verklaard hebben, als die voortvarende vriend van U niet zoo gebiedend was opgetreden. Na*r ik hoop zolt U ecbtcr dit vreemde gedrag De wanden van de bewaarplaats worden gemaakt van z.g. draadglas, dat telkens tusschen twee stellen wordt bevestigd. Het glas dient precies op maat ge leverd te worden, daar men anders moeilijkheden ondervindt bij hel opstellen. Het dak kan van allerlei materiaal gemaakt worden van eterniatplaten, van gegolfd plaatijzer, van hout, bedekt met asphalt- papier, of ook kan men gewone pannen of riet ge bruiken. Het eterniet heeft het bezwaar, dat het nog al eens te lijden heeft van de baldadigheid der jeugd. Hoofdzaak is, dat er geen lekkage optreedt. Aan het voldoende tochtvrij maken der bewaar plaatsen kan niet te veel zorg besteed worden. Zoowel aau den buiten- als aau den binnenkant wordt glas aangebracht. Er tusschen in is dus een laag lucht, welke dienst doet als isolator. Het glas moet met zeer veel nauwkeurigheid aangebracht worden om de luchtcircululie tusschen beide glas wanden zoo gering mogelijk te doen zijn. Het beste geschiedt dit, door het glas stevig in de stopverf te zetten. De luchtkokers, welke ter verversching van lucht gewenscht zijn, moeten, wanneer dit Doodig is, vorstvrij kunnen gesloten worden. Ken moeilgk punt is altijd oog een goede vorstvrije afsluiting van de deuren. Het aanbrengen van een dubbele denr is noodig. In den zomer en 't voor jaar kan één deur vervangen worden door een gazen denr. wel vergeven aan iemaud, die niet gewoon is aan de Engelsche manier van omgaan?" Vida glimlachte slechts eens ten antwoord en dit moedigde den vreemde aan, om voort te gaan „Weet U wel, dat ik U herkende aan Uw gelijkenis met Uw moeder?" „Heeft U mijn moeder dan gekeild?" „Ja, eo Uw vader ook." „O, wat heerlijk Ik heb al zoo dikwijls ver langd, eens iemand te ontmoeten, die ze beiden kende 1" Het diuer werd aangekondigd en het gezel schapje begaf zich aan tafel. Hel werd echter geen opgewekte maaltijd. Mr. Revill was bijzonder teruggetrokken, zoodat Vida dacht, dat hij ongesteld was, zóö bleek en weggetrokken zag hij er uit. Eu Jehan Yonng, die haar ouders immers had gekend, scheen haar toch bijoa niets te kunnen vertellen, van hen geen van beiden. Miss Bonney sprak nog het meest, ofschoon het ook moeite kostte, wat nit hem te krijgeD, want, als Hindoes, voelden de heeren zich toch blijkbaar niet zoo best op hnn plaats, ofschoon de jonge man een typisch Engel sche opvoeding had genoten. Beide dames waren dos blij, toen zij zich in den salon konden terugtrekken. (Wordt vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 3