Voor Zelfscheerders Ingezonden Stukken. aangrijpend stilzwijgen ontvangen door de duizend koppige menigte. Zaterdag zal de teraardebestelling in een massa graf plaats hebben, de meeste overblijfselen waren onkenbaar, en de familie der slachtoffers heeft genoegeu genomen met het voorstel der regeering om alle omgekomenen eon plaats te geven in een massagraf. De regeeriug besloot dat de slachtoffers een nationale begrafenis ten deel zal vallen. De lijk- kistea wordeu daartoe opgebaard iu Londen in een chapelle ardente, die voor het publiek zal worden opengesteld. Zaterdag viud de begrafenis plaats die te Cardington, de plaats waar de R 101 Zaterdag zijn reis aanving. De versla-euheid in Eugeland is zeer groot, lo alle Kerken werden de omgekomen herdacht. In de Westminater Abbej knielde de menigte Kerkgangers drie minuten neder om de gostorven in gebed te gedenken. Over de oorzaak van den ramp tast men in het duister. De eeu schrijft het toe aau het langer maken van het luchtschip, waardoor de goede verhou dingen verloreu gingen, een ander wijt het aan het omhulsel, waardoor het veel regen heeftop* genomen en oubestuurbaarder is geworden. Rampen met luchtschepen zijn er al vele geweest en daarouder veel met Zeppelins. Ojk hierbij verloren velen het leven. Wij laten hierouder een heele lijst volgen. lu 1906 heeft een storm de eerste Zeppelin vernield; iu 1907 is de Z 4 verbrand iu 1910 sloeg eeu stormvlaag de gemeerde Z. 5 stuk; in hetzelfde jaar is de Z. 6 verbrand en in 1911 is de Z. 8 een prooi van den storm geworden. Al deze luchtschepen zijn het eigendom geweest van den ouden graaf, die al zijn geld met de proeven had verloren. Kort daarna is hij lucht schepen gaan bouwen voor het Duitsche Rijk. 1q 1918 vernielde een storm de eerste Rijke- Zeppelin. Tusschen 1914 en 1918 woedde de wereld oorlog. In die jaren zijn verscheidene Zeppelins neergeschoten. Hoeveel luchtschepen op die wijze verloren zijn gegaan, is nooit medegedeeld. V\ el is riekend geworden, dat vijt Zeppelins, die in 1917 Londen baddeu bestookt, boven Frankrijk in een storm uit elkaar zijn geslagen. Het aantal slachtoffers i9 niet bekend gemaakt. Na deu oorlog is Duitschland gelukkiger ge weest. Maar andere laodeu zijo door rampen ge troffen. Zoo vergingeu iu 1921 bet Brit-che| luchtschip R 88, dat middendoor brak (44 doodeo) iu 1922 het lialiaansche luchtschip „Rom.t", dat verbrandde (34 dooden)iu 1928 het Frausche luch'sc.iip U'.ïiuule", dat in eeu storm verging (53 dooden); ui 1925 het Amerikaausche lucht schip ,,8 leuiodoah," een van Duitschlaud ge kochte Zeppelin, die door eeu rukwiud werd stukgeslagen (14 dooden). Tenslotte henuneren wij aan de „Italia" van geoeraal Nobile, die in hel Noordpoolgebied verging. Eerst een weinig Pornl iowrijven en daarna iuze.ependan scheert uren tich schoon, zacht en pijnloos. 39548 7 Zware mishandeling. In de woning van den 56-jarigen schil der J. G. K. aan de Martiuus Steynstraat te Rotterdam waren Woensdag de 3 zoons met elkaar aan het stoeien. Het ging er nog al luidruchtig toe en de vader ge laslte stil te zijn. Desondanks hieven de jongens ravotten De vader werd toen driftig, greep het broodmes, dat op tafel lag, en slingerde dit in het wilde weg. in de richting van zijn 20-jarigen zoon M J. K. die op ongeveer 1'/2 meter afstand stond. Deze werd zeer ernstig in den buik getroffen. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Zijn toestand is zorgelijk. Zijn moeder is eveneens naar dit ziekenhuis gebracht, omdat er bloed transfusie moest plaats hebben. M. had zeer veel bloed verloren van de moeder is daarom, met haar goedvinden, zooveel bloed afgetapt, dat ook zij ter verpleging moest worden opgenomen. De vader is gearresteerd. Eerst zei hij, dat zijn zoon per ongeluk in liet mes was gevallen. Later heelt hij een volledige bekentenis afgelegd. Hij is opgesloten. Ernstig motorfietsongeluk. Woensdagnacht heeft in de nabijheid van Nordhorn, waar de spoorweg den ver keersweg kruist, eeu ernstig motorfiets ongeluk plaatsgehad, waarbij dr. F. B. H. H. Erpenbeek, van Denekamp, het leven beeit gelaten. Omstreeks 2 uur des nachts is dr. E. vermoedelijk door slippen tegen een muur gereden, waar hij met zijn hoofd tegen terecht gekomen is. Hij kreeg een dubbele schedelbreuk en werd om voren had hij het kostbare kleinood nog in het doosje zien liggen. Omtrent den dader last de politie nog in het duister. Wel staat vast, dat van inbraak geen spoor aanwezig is. Het onder zoek gaat dan ook vooral in de richting van personen, die in de villa van den heer B., die expert in juweelen is, bekend geacht kunnen worden. Het collier bevat 70 rosé paarlen, af loopend in grootte en zoodanig aaneenge regen, dat om den andere een groote en een kleine paarl volgen. Verder is het collier voorzien van een platina-veiligheids- ketting. Vergiftiging. Zondagmiddag zijn in het gezin Hogendijk aan de Lethostraatop het tuindorp-Heyplaat alhier vijf personen ziek geworden na het gebruik van het middagmaal. Ook de 19-jarige Van Heusden, van den Cour- zandschen weg, die bij de familie H. heeft gegeten, is ziek geworden. De verschijnselen duidden op vergiftiging. Aanvankelijk liet de toestand van geen der patiënten zich ernstig aanzien. Dinsdag is er evenwel opeens een ongunstige wending gekomen, welke opneming van de patiënten uit het gezin Hogendijk in het ziekenhuis aan den Coolsingel noodzakelijk maakte. Daar zijn toen ter behandeling en verpleging opge nomen de 50-jarige P. Hogendijk, de 16- jarige Glasina H de 49-jarige Nellie H., de 20-jarige Willem II. en de 24-jarige Arie H. De Vader de 50-jarige P. H. is overleden. De toestand van dc andere in liet ziekenhuis opgenomen patiënten is ernstig die van den 19-jarigen Van Heusden die thuis kan worden verpleegd, is rede lijk wel. Het onderzoek naar de oorzaak van de vergiftiging wordt zeer bemoeilijkt door de omstandigheid, dat het al zoo lang geleden is, dat de patiënten een maaltijd hebben gebruikt. Het huishouden wordt gedaan door een grootmoeder, die eveneens den maaltijd, welke bestond uit vleesch, visch, aardappelen, groenten en maizena- pudding, heeft genuttigd. Zij is niet ziek geworden. Van Heusden heeft niets van de visch gegeten en is toch ziek geworden. Vermoed wordt, maar er valt nog niets met zekerheid daaromtrent te zeggen dat de melk, waarmee de pudding is be reid, ondeugdelijk is geweest. Dr. Hoesen van den geneeskundigen dienst is in samenwerking met de politie, met het onderzoek belast. Geen vrije vrijgezel. Sedert geruimen tijd woonde hij een weduwe te Drachtster Comp. een vrijgezel in en de verhouding was langzamerhand zoodanig geworden, dat er over trouw plannen gesproken werd. Aan deze plannen en aan de verhouding is een plotseling einde gekomen. De politie ontdekte n 1. dat de vrijgezel die zich onder vreemden naam daar had gevestigd, niemand anders Papiernood De Chrislliche Welt deelt mee, dat de Sowjetregeering in Rusland, naar aanlei ding van de behoefte aan papier die er in Rusland bestaat, bevolen heeft, dat alle Bijbels en evangelieboeken uit de nog be staande kerken en uit alle particuliere woningen moeten ingeleverd worden, om in den papiermolen vermalen te worden. Wie weigert of de bedoelde boeken niet inlevert, zal als revolutionnair en vijand van de Sowjets worden bestraft. konijnen TH0LEN, 10 October 1930. Uit de oude Doos. De dominé van St. Anoa- land moest et voor weg Het is niet tsb hedeD, maar reeds jareo geleden, kort Da de Reformatie, o.l. io 1590, dat ds. Matbias van den Broecke als predikant fungeerde te St. Anoaland. Uit de noioleo vau de Classicale vergaderiogeo uit die dagen blijkt, dat hij op een dag, waarop bet Avondmaal was gevierd, zijn predicatie een oor vroeger was begonnen dan gewoonlijk op zich zelf was dat feit niet erg, maar het was geschied oui na afloop van den dienst de gemeenteleden gelegenheid te geven tot bijwoning van de batte- mentspelen, waar domiDé trouwens zelf ook bij aanwezig was. De Classis besloot hem een ern stige vermaning te geven omdat het bewoodereu van het spel der rederijkers in strijd was met de leer en het slot was, dat ds. Van den Broecke te St. Auualand moest vertrekken. Op de wereldtentoonstelling te Antwerpen werd van 1 Oct. toten met 6 dezer een pluim vee- eo kooijDeo tentoonstelling gebonden. Twee inzenders nit ons eiland baddeu ook k ingezonden en kregen enkele prijzen. In klasse 644 Groot Chinchilla» behaalde F. J. Veraart Ie Oud-Vossemeer met eeo jonge voedster een le prijs. In klasse 647 KleiD Ohiachillas behaalde J. C. Rom boots al bier met eeD oode voedster eeo zeer eervolle vermeldiDg. In klasse 647 Klein Chiochillas behaalde F. J. Veraart te Ood-Vossemeer met eeo JODge ram eeo 4e prijs eu dezelfde behaalde io klasse 64n met eeo Kleioe Chiochillas een zeer eervolle vermelding. Men is druk bezig aan het bouwen van de door de heeren Gebrs. P. G. en A. A. Hage aan de Eendracbtsweg aanbe- steede garage. Deze zal een oppervlakte krijgen van 300 M2. terwijl het zich aan de Dalemsche straat bevindende huis, als winkel zal worden ingericht. In December zal een en ander gereed dienen te zijn. Het pand zal door middel van electriciteit worden verlicht. Handelsregister. Rij het Handelsregister der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Westelijk Noordbrabant,Seeügsingel<4, Breda, hadden gedurende de maand September 1930, de navolgende inschrijvingen plaats. Wijzigingen. Van Heel Co (Fil.) Tholen, Hoog straat 9. Ontslag verleend aan Proc.Th. Stavenisse 47 p. 6e prijs P. A, Goedegebui St. Annaland 46 p. Personeele wedstrijd schutters le kla< M 95, C. Bevelander Scherpenisse. 6e pi11 J. W. van der Slikke Tholen 45 p. Vrije baan met K. S. O. 4e prijs P, Goedegebuure St. Annaland. BUITENLAND P R. Lunenburg. Nieuwe Proc.: A. vander was dan een man en vader uit den Zuid- Valk. Westhoek van Friesland, die al een poosje werd gezocht, omdat hij zijn gezin inden steek had gelaten. Er werd hem den raad gegeven, zich zoo spoedig mogelijk naar zijn eigenlijke woonplaats te begeven. Van het huwelijk met de weduwe kan nu niets komen. Een merkwaardig ongeluk. De 81-jarige H. J. J. uit de Hovenier straat te Rotterdam wilde Woensdagnacht weten, hoe laat het was. Daartoe stak hij de kaars op zijn nachtkastje aan. Toen bij zich over zijn horloge boog, kwam zijn lange baard in aanraking met de vlam en hij raakte in brand. Bij de pogingen, om het vuur te dooven, heeft de oude man brandwonden aan beide handen gekregen. Ook in het gelaat heeft hij zware brand wonden gekregen. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Zijn toe stand is hoogst zorgelijk. Een gemoedelijke slaper. Werksters en portier van het Thalia- theater te Rotterdam trollen 's morgens, toen de deuren geopend werden, den 28- jarigen J. B. uit Terschelling in liet gebouw aan. In eenigszins beschonken toestand had hij den vorigen avond de laatste voorstel ling bezocht. De iilm zal hem wel niet erg geboeid hebben. Hij viel tenminste in een vasten slaap en bemerkte niet, dat alle be zoekers van het Theater vertrokken. M idden in den nacht werd de man wakker. Verwonderd vroeg hij zich af waar hij zich bevond. Voorzichtig tastte hij om zich heen De Nederlandsche Bank N. V. (Corr) Tholen, Hoogstraat 9. Ontslag verleend aan Plv. Corr.Th. R. Lunenburg. Benoemd tot Plv. Corr.A. van der Valk. *OUD-VOSSEMEER. Woensdag 1 Ooctber I.L herdacht de gemeeotebode, de heer J. M. Eugelraart alhier het feit, dat hij v<5<5r 25 jaar ais bode io vasten dienst van de geuieeute trad. Uitgeooodigd ooi des avoods teD geineentr- huize te kooien werd de heer Eogelvaart te midden van de Raadsleden, bij moDde van den Borge- uieesler, uiel zijn jubileum hartelijk gelnk ge- wenscht, eu werd den jubilaris een Iraai gunden horloge aangeboden. Met welgekozen woorden bedankte de heer Eogelvaart alle aanwezigen. Maandag jl. zijd een achttal ingezetenen vertrokken naar Wieriogen, waar tegen goede beiooniQg werk kan gevonden worden door be middeling van de Openbare Arbeidsbemiddeling, er zuuden uug een aantal anderen binueo korten tijd been trekken. SCHERPENISSE. Aan de muziekvereenigiog „Eendracht" is door B. en W, verguoning ver- leeud voor het houden van een loterij ten behoeve vao een ksalekort. Tot bestuursleden der muziekvereeniging „Eendracht" zijn gekozen de hb. Anlh, Suur- laud Hr, en L. K. van der Weiff Az. Asd den heer D. A. IJartog is met ingaDg van 15 Nov, eervul ontslag verleend als lid vaD het Burgerlijk Armbestuur, *STAVENISSE. Na gehouden toelatings examen is tot de le klasse derRijksland Een vorstelijke verloving met politie belangen voor Italië. Koning Boris van Bulgarije heeft zi verloving bekend gemaakt met Prinses j hanna, derde dochter van het Italiaanse!, Koningspaar. Voor Italië een politieke overwinniti daar dit op den Balkan zijn invloed poo uit te breiden en Bulgarije ook niet v< sympathie gevoelt voor Zuid-Slavië, zood dit land deze verloving niet met vreug zal begroeten. Do verhoudingen op den Balkan zulli er waarschijnlijk niet op verbeteren. De geloofskwestie is ook nogal een za: van belang. Koning Boris behoort tot i Grieksch orthodoxe Kerk, zijn aanstaam vrouw is Roomsch Katholiek. In België Prinses Astrid moeten overgaan tot Roomsche Kerk, hier heeft de Paus d$: pensatie gegeven voor dit huwelijk ond voorwaarde dat de kinderen Roomsch K tholiek moeten worden opgevoed. Gerucht zeggen dat voor een eventueelen kroo prins deze bepaling niet. zal gelden In Italië heeft een der leidende staa lieden zich uitgelaten dat men alleen eens kan worden met Frankrijk, als land er in toe wil stemmen, dat beide oo logsvloten even groot kunnen .zijn. Fran rijk zal er op antwoorden dat het in eerste plaats zijn veiligheid voorstaat e die veiligheid zal niet gedoogen dat Ital; een sterker vloot bezit dan Frankrijk. G volg weer een opvoering van uitbreidir van vlootbouw. Venizelos noemt de uitlating van de gewezen koning van Griekenland, dat I zich als koning weer in dienst wil stelle van het Grieksche volk, op zijn min voorbarig. Er is nog niets dat er op wij dat het Grieksche volk den terugkomst va ex-Koning George gewenscht acht. In Brazilië neemt de opstandige beweging toe. Er wordt door de regeeringstroepen gi'n vochten tegen de opstandelingen, diegoen, gewapend zijn. Volgens de berichten zijn <J ie opstandelingen aan de winneude hand, z* zijn meester van de stad Pernambuco, wa; 'n ze 30 000 geweren en veel mitrailleurs bu le hebber, gemaakt. Soldaten van het geregeld leger loopen naar de opstandelingen ovei^1 Voor den inhoud ?an ingezonden stukken is de Redactie geenerlei opzicht verantwoordelijk, terwyl door opname rolstre niet blijkt dat zij met den inhoud instemt. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij een plaatsje in Uw veel geleren blai Bij voorbaat mijn dank. Wanneer men in deze dagen de maatschappelijk toestanden eens nagaat en dat wij in een tijd leve van scherpe controle op elk gebied, en wel voo namelijk op het verkeerswezen, dan sta ik verwoi derd dat er nog veel gebeurt tot belemmering va het verkeer, door wegen en straten te gebruiken roo werkplaatsen en tentoonstellende voorwerpen. Zoo zag ik onlangs een voorwerp uitgestald, aa den grooten Rijksstraatweg over Tholen te Poorlvlie en wel zoo dat het des nachts nog werd verlieh met een lantaarn. Dat zoo iets toch veel gevaar ka veroorzakeu behoeft geen beloog. Het zou toch ni« meer dan billijk zijn, dat elk wie een vak uitoefen dat die ook voor werkterrein zorgt, zoo goed voor zijn werkplaats, maar geen openbaren weg daar voor in beslag te nemen. Het fabriekswezen geel daar een goed voorbeeld van om voor jezelf alle aan te schaffen. Het is mij bekend dat in Tholei niet geoorloofd is, allerlei voorwerpen op de straa ten toon te stellen, en of het wegbeheer met bovei accoord gaat is oen vraag. OPMERKER. 4 uur door voorbijgangers bewusteloos naast zijn laten, dan zou hij wellicht over de trapjes .lliM'flivtr. 11.4 -1" I N struikelen o( zich tegen stoelen stooten. Hij strekte daarom de beenen uit en zette zijn slaapje voort tot de werksters hem en bemerkte dat hij nog altijd in het theater bouwwinterschool te Goes o. m. toegelaten was. Hij vatte de zaak nogal gemoedelijk L. Steendijk te Stavenisse. op. Deed hij pogingen om de zaal te ver- motorfiets gevonden. Hij werd in levens gevaarlijken toestand naar liet ziekenhuis le Nordhorn vervoerd, waar hij. zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is over leden. Dr. Erpenbeek was 42 jaar oud en onge huwd. Paarlencollier vermist. De heer N. B., wonende Badhuisweg 46 in Den Haag, heeft hij de politie aangifte gedaan van de vermissing van een paar lencollier dat in een bijouteriedoosje was ge horgen. De vermissing werd Dinsdagmorgen door den heer R. vastgesteld morgens wekten. Een schoener vast geraakt. De Nederlandsche motorschoener Albion op weg van Londen naar Vlissingen heeft noodseinen gegeven. Door den storm is het schip uit koers geraakt en over de Ooslerhank nabij Brouwershaven geslagen, j waardoor de stuurinrichting brak en het stuurboordanker verloren ging. De Duitsche sleepboot VVotan verleent assistentie en heeft het met behulp van le"_ een paar visschersvaartuigen vlot gesleept Schietwedstrijden van het Zeeuwsch verband van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. De uitslagen van de op 1 en 2 October te Souburg gehouden schietwedstrijden van den hijzonderen vrijwilligen landstorm ver band Zeeland zijn o.m. Korpswedstrijd, waarbij elke afdeeling van de B. V. L. een koningschutter, een scherpschutter 1 en een 2e klasse had afgevaardigd, was voor model 95 le prijs Poortvliet met 177 p. 3e prijs St. Annaland met 173 p. en 4e prijs Scherpenisse met 173 p. Personeele wedstrijd der Koningschutters 4e prijs H. Hartog Jz. Scherpenisse. Personeele wedstrijd der scherpschutters Model 95, 5e prijs J. W. van der Slikke BURGERLIJKE STAND.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2