e Gemeentelijke dienst der werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling (tevens Districts-Arbeidsbeurs) Bergen op Zoom. Landarbeiders naar den Wieringermeerpolder. N een prettige tijd, waarin men met nieuwen moed begint. En toch, liet najaar is voor velen de aller belangrijkste tijd met het oog op de financiën De jonge hennen zijn tegen den leg De prijs der eieren loopt van week tot week op. En niettegenstaande al deze feiten van belang zijn, noemden we toch den Herfst niot daarom een belangrijke tijd. Voor ons ligt het belangrijkste hierin, dat we nu juist (als 't noodig of gewenscht ie) een anderen weg kunnen inslaan. Werkelijk bedoelen we hier niets anders dan alles van de hand doen of den boel goed, maar dan ook werkelijk goed op pooien zetten. Van de hand doen? Natuurlijk alle oude kippeu. De dieren, die gedurende twee zomers hebben ge legd, moeten de laan uit. Uitgezouderd natuurlijk zulke, die door een bijzondere legprestatie uitmunton. Die houdeu we aan. Die houden we als 't kan nog twee of drie jaar aan. Dat is ons fokmateriaal. Al leggen zulke oudjes ook niet in den winter al leggen ze per jaar maar enkele tientallen eieren meer, die eieren hebben juist veel waarde als broedeieren. Jammer maar, dat men zulke dieren alleen daar keut waar raeu valnestcontrole toepast. Daar kent men ook de kippen, die hoewel ze dit jaar voor 't eerst legden het maar brachten tot 100 d 150 eieren. En die moeten er ook uit. En dan de zieke lijke en do achteraankomertjes onder de jonge hennen de overtollige hanen jouge en oude. Alleen aanhouden „wat zonder gebrek is", hoe miuder, hoe liever, d.w.z iu verband met de beschikbare ruimte. In den zomer lijkt het al gauw of we heel wat dieren kunnen hebben echter dan loopen ze van deu vroegen morgen tot 's avonds buiten en zijn weinig Ju de hokken. Maar ten oerstede jonge dieren groeien (de hokken uiot en ten tweede, als we 's winters de dieren eens dagen aaneen moeten ophouden, dan blijkt het meestal dat de koppel eigeulijk te groot is. Nu lijdt de leg daar buiten- gewoou onder. Waak dus voor overbevolking eu ruim op, al wat niet in beste conditie is. Heeft U jonge hennen, die ou (2e helft van Sept.) nog maar 3 maanden oud zijn of nog jonger dan weg er mee. Het beste houden, de rest verkoopen. Een jonge hen moet in Oct. of begin November aan den leg komen. In November, tweede helft of Dec. zijn de dagen te kort, en te nat, en te koud. Dau krijgt men ze niet gemakkelijk meer aan 't leggen. Bovendien na Dec. dalen de prijzen der eieren al weer sterk. Heeft U geen andere hennen dan die eind Juni geboren zyn of later, dan vooruit er mee, laat een auder er zijn geluk mee beproeven. Met kunst en vliegwerk zijn ze wel aan den leg te krijgen op een leeftijd van ongeveer 4 maanden, maar de dieren zijn dan klein van stuk, hun eitjes ook, omdat ze zoo vroeg leggen, blijven de dieren klein, en omdat de dieren niet uitgroeien, blijven de eieren ook klein. We durven uog verder gaan, en zeggen Heeft U niet anders dan jonge hennen, gefokt van nou ja, U woel misschièn in de verste verte niet van welke kippen en van welken haan, of zoo U het wel weet dan weet U wellicht toch niets van hun legcapiciteit, dan verkoopen, en alles, hokken, rennen, en de heele soesa opruimen of andere dieren koopen. Een nieuw seizoen breekt aan, voor den pluimveehouder beteekent dat, een nieuwe legperiode. En voor wie zijn kippen houdt op zijn „jan-boere- f luitjes beteekent dat, geld bijpassen (of waren de eieren in het Thoolsche land niet goedkoop, dezen zomer Heeft U zelf kuikens opgefokt tot flinke jonge hennen er o zoo veel werk aan besteed en belooven ze nu veel? eu kunt U moeilijk afstand doen van Uw dieren? 't Zal toch moeten, als U er te veel heeft eu als U uw kippen met voordeel wilt houden. Anders wordt het straks, bij slecht weer, en dagen lang opgehokt zitten der legsters één dikke, taaie laag mest op den bodem één geschikte bodem voor ontwikkeling van allerlei ongedierte, één vieze boel in 't hok waarde dieren hun bezigheid niet hebben. Maar genoeg hierover. We veronderstellen de boel is opgeruimd. En dan moet er schoonmaak gehouden worden. Met eeu bO/Q creolinoplossing de hokken uitspuiten. Al wat maar eenigszins losgemaakt kan worden (roest, plaukeu, legbakken, etensbakken, enz.) alles er uit, eu flink onder handen genomen. De bodem flink omgespit. Nog liever, de bovenste laag aarde er uit eu vervaögeu door versche, losse, zaudige aarde, ver mengd met turfstrooisel of zoo iets. De planken gekalkt,'t glas gewasschen. En dan, maar ook niet eerder de jonge hennen er in. En die jonge hennen, zoo'n 3 a 4 weken, vóór ze aan leg mogen volop ochteudvoer gegeven, met tegen den avond een portie graan. De portie graan niet^ te groot nemen. Ze moeten 't graan direct en tot 't laatste korreltje met graagte opnemen. Tegen pokken eu diphterie hebt U de dieren laten enten door den dierenarts? 't Kost meestal een dubbeltje por stuk. Eu voor dat ééne dubbeltje (ééu ei kost straks eeu dubbeltje wilt U niet de kans loopen, dat de pokken uitbreken onder Uw veel beloovende toom hennen en hei met den winter leg voor een groot deel gedaan is De „oude ruiende kippen, in een afzonderlijk, schoon hok. Flink zonnepitten door't graan mengen Bevordert een snellen rui. Beschermeu tegen koud en nat weet. Des te eerder hervatten ze den leg. Een ruiende kip moet altijd beter en met meer zorg verpleegd worden dan een leggende In de praktijk doen de menschen het meest omgekeerd Liefst geen oude en jonge kippen bij elkaar, t Geeft alleen narigheid. Wel te begrijpen, een jonge leggende hen, kan en moet flink gevorderd worden; auders houdt ze 't niet vol. Een ruiende kip is weinig in beweging, neemt weinig meelvoer op. Wel graau. Loopt ze bij de jonge hennen dan wordt ze te vet. En eenmaal aan het vetten, komt ze zeer moeilijk moer aan den leg. In een afzonderlijk hok, kan men ze beter geven, wat ze noodig heeft. Veel groen voederveel oliehondend zaad. (zonnepitten of hennepzaad) of gedroogde garnalen, weinig graan volop ochtend voer. Bij de jonge hennen zorgen dat er volop grint onder hun bereik is. En hier en daar een steenen ei neerleggen d.w.z. in de legbakken en op den grond ook een paar. Dan raken ze aan die, „dingen', gewoon, zóó gewoon, dat ze al gauw er niet meer naar kijken, en dus ook niet veel notitie nemen van de eerste werkelijke eieren. Het „eiereneten" kan men beter voorkomen dan genezen (bij de kippen Ah zoo alles voor elkaar is, dan komt er natuurlijk ook bij van nu en „voortaan" alies wat schooner houden dan tot nog toe. Streng waken tegen elke ophooping van vuil, 't Geeft meer voldoening en en ook meer eieren. L. In den Wieringermeerpolder bestaat momenteel gelegenheid tot plaatsiog van landarbeiders. Er zijn 5 keeten gebouwd, die elk plaats bieden voor 96 man, zoodat tot nog toe in totaal 480 landarbeiders werk zullen kunoen bekomen, welk aantal later belangrijk zal worden uitgebreid. Than» nog wordt rekening gehouden met de werkloosheid in verschillende gedeelten van ons land en wordt voor iedere Provincie een aantal bepaald. Zoo kount West-Noorbrabant iu aan merking voor plaatsiog van ongeveer 40 arbeiders die verdeeld znlleu worden over diverse gemeenten. Reeds spoedig zal er een aanvang worden o maakt met het bouwen van 500 tal land- arbeidershuisjes, met een behoorlijk stukje grond voor het teelen van aardappelen en groenten. Bij elk huisje komt een flinke schuur, die zoo danig zal worden «ogcricht, dat deze exira ruimte en gelegenheid biedt voor slaapgelegenheid voor kostgaogers. Da beste arbeiders zulleu natuurlijk voorkeur hebbeo, tot het betrekken van een woning. Behoudens zeer strenge vorst, zal den geheelen winter worden doorgewerkt. Voor hen, die zich daar niet voor goed vestigeD, zal toch voor jaren werk zijn. Hoewel de arbeiders volkomen vrij blijven of zij zich daar voor goed willen vestigen of niet eu ook de Directie zich niet binden wil, zit toch de bedoeling voor, om uit hen, die gekomen zijo, de toekomstige bevolking te kweeken voer den polder. Vandaar dat b. v, grondwerkers, die van den landbouw geen verstand hebben, niet in aanmerking kannen komen. Wat de loonsvoorwaarden betreft, het volgende. Er wordt zooveel mogelijk in tarief gewerkt. De arbeidsduur is in den zomer 55 uur per week en overigens naar hel j largetijde toelaat. Bij de bepaling der tarieven wordt uitgegaan van eeu gemiddeld groudloou van 40 cent per nur. Voor regeuverzuim wordt 25 cent per aur vergoed. Voor niet op Zondag valleude algemeen erkende Christelijke feestdagen, wordt vergoed f 2.50 per dag. Gezinshoofden (kostwinner wier gezin niet in of de nabijheid van den poldt J woont, ontvangen boven het verdiende loon ee toeslag van 55 ct. per dag. Voor de warm voeding en het onderhond der huisvesting in d barakken, wordt door iederen arbeider betaal de kostprijs 85 ceot per dag, of zooveel mee als de prijs der voedingsmiddelen en het onderhou der verblijven mocht noodig maken. Bij de warm voeding is koffie eö/of thee inbegrepen. Vou de broodkost zorgt de arbeider zelf. Het keet bazenstelsel, zooals in polders gebruikelijk is hie uitgeschakeld. Elke keet staat ouder leiding va een kok-beheerder, die tegen salaris werkzaal is. Deze heeft financieel absoiunt niets met d de arbeiders te maken. Het is ten strengst verboden, bier of sterken drank in het kam mede te brengen of te gebruiken. Op schriftelij t verzoek van den arbeider (gezinshoofd) belast d Directie zich met het verzenden van het ver diende weekloon aan het gezin, na aftrek vaiir t 3,f4.voor brood en zakgeld van dei >s arbeider. De arbeiders (gezinshoofden) die zicl& hiertoe bereid verklaren, genieten bij plaatsing de voorkeur. Elke arbeider ontvangt een contract, waari. de hieriu genoemde voorwaarden vermeld staan alsmede regeling bij verzuim, vrije reiskostei^ ec. Bij vertrek moet ieder persoon voor zijl eigen reisgeld zorgen, terwijl hij tevens ove enkele guldens moet kunnen beschikken voo het koopen van zijn brood. b: O Landarbeiders die voor dit werk in aanmerkioj o, weuschen te komen, kunnen zich wenden to den Correspondent der Intercommunale Arbeids bemiddeling, als regel ten Raadhuize in de Gei meente of tot de Directs-Arbeidsbeurs te Bergec'le op Zoom, Lieverrouwestraat 47. BURGERLIJKE STAND. GeiP. STAVENISSE over September 1930. Geboren Johannes, zv. Maarten J. Leaoe Pieternella W. Stoel. Jacob, zr. Jacob Hage et Dina van Oeveren. Eva Wilhelmina, dv. Adriaai t Steendijk ifro Pieternella W. Sliedregt. Jacobi Maria, dv. Pieler Gaakeer en Maria Cbr. vat Dommele. Overleden: Jannetje Joiiaona Kanffman 84j weduwe van L. E. Roozemoiid. Jacob Hage 4 d zv. Jacob Hage eu Dina van Oeveren. Gem. OUD-VOS8EMEER over September 1930 Geboren Gerard, zv. A. jpuine en J. Min- heere. Johanna Adriana, dv. H. Boogaart en M. A. Hommel. Johaona, dv. A. Lindhout en C. v. d. Klooster. H ob Ni tel tjj< h< VI

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 4