Tweede Blad. GEMEENTERAAD lriAN VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1930. Ie ST. MAARTENSDIJK, 24 Sept. 1924. Voorzitter Burgemeester J. J. Polderman, eoretaris de heer J. E. B. Meloen. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor- en gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Vaststelling van de gemeente begrooting oor 1931. Dhr Nelisse rapporteert bij monde van e commissie, die de begrooting heeft na- szien en zij heeft geen op of aanmerkingen n adviseert tot vaststelling. Spr deelt nog mede dat de post onder oud straten en voetpaden met f500 is erhoogd. Dhr Koopman vraagt of er ook gerekend met het onderhoud der schoolbehoeften. De voorz. antwoordt dat er gehandeld is vereenkomstig het besluit van den raad n dat er dit jaar weer een post op de egrooting staat voor het aanschaffen van choolhanken. Dhr Koopman vraagt of f'1000 voor Ieer- ïiddelen voor de sehool niet te veel is. ezien de ftnancieele toestand van de ge- eijieente. De voorz. antwoordt dat dit niet te veel als men dit eens berekend per kind. Weth. Hage zegt vernomen te hebben at in Amsterdam de leien weer voor de shriften in de plaats kumen in dejlaagste «liassen. Weth. Quakkelaar merkt op hierover «iet het hoold der school gesproken te ebben en deze achtte het niet in hetbe- ing van het onderwijs op leien te schrijven. De voorz. zegt dat het hem gefrappeerd eeft toen hij te Oudelande was, dat de inderen daar zoo mooi konden schrijven. Weth. Hage is er echter voor toch het itedrag van flOOO te handhaven, maar Heen zou hij dan willen dat in de laagste lassen de leien gebruikt werden in plaats an schriften. Dhr Koopman zegt elk jaar f 1000 is niet kinderachtig en dit is per kind niet veel, maar men moet voorzichtig zijn. Dhr. Nelisse zegt voor het werk achter de wal is geen geld uitgetrokken op de begrooting. De Voorz. antwoordt dat hiervoor een geldleening zou worden gesloten. Dhr Vroegop vraagt naar de post Kunsten en Wetenschappen. Weth. Quakkelaar zegt dat er over ge sproken is en hij gaat niet vrij uit als hij er voor stemt. Men moet rekening houden met den wil van het volk. Dhr Nelisse is er voor om de muziek in stand te houden, hoewel hij niet goed kan keuren wat het bestuur gedaan heeft. Dhr Vroegop vraagt of dat bedrag alleen voor de muziek is. Weth. Hage zegt dat dit indertijd is be sloten toen zij het gevraagd hebben. Dhr Koopman meent dat de muziek gemist kan worden. Als er nu zoo veel sympatie voor is, dan begrijpt hij niet dat ze die dan zelf niet in stand kunnen houden. Als dat nu met die f 60 moet, dan is het een vereeniging van niets. Weth. Hage zegt of er nu goed of niet goed is gehandeld, dat doet er niets te zake, er is laatst een vergadering geweest en dan had men kunnen weten waarom dit is geschied, maar ter zake op groote plaatsen is de muziek van gemeentewege, maar op kleine plaatsen is dat zoo niet, maar krijgt men subsidie en heeft men een sober bestaan. Hetis jammer dat er zoo weinig donateurs zijn, hoewel als een concert op de Markt wordt gegeven, de Markt stampvol staat. In Tholen hebben ze een andere manier uitgedacht en dat heeft hun wat geld be zorgd. Spr. zou het erg vinden als de muziekvereeniging weg moest. Als andere vereenigingen zich niet kunnen bedruipen, laten zij dan ook vragen. Dhr Vroegop zegt dat dat juist zijn be doeling is en is er voor de post te verhoogen. Weth. Quakkelaar zou het gelijk op willen verdeelen. Dhr. Vroegop is een voorstander van muziek, maar het is maar als de zang- vereeniging ook in moeilijkheden komt zij ook kunnen krijgen. Weth. Hage zegt indertijd moesten er nieuwe instrumenten worden aangeschaft en toen is bij de boerenleenbank een geld leening gesloten en elk jaar moest er rente en aflossing betaald worden en toen werd er rekening gehouden met de subsidie van de gemeente, anders zou het niet gedekt kunnen worden. Kunnen de zangvereeni- gingen zich niet houden, laten ze dan ook vragen. Dhr. Nelisse meent als ze het noodig hebben ze het dan ook moeten hebben. Dhr. Vroegop zou de post willen brengen op 1 75. Dhr. Koopman merkt op dus dan maar geven zonder dat ze vragen, hij meent dat men het geld nog al moe is. Dhr. Vroegop zegt de rijkspolitie heeft toch ook nooit gevraagd, het is toch in het belang van de gemeente. Weth. Hage meent als de zangver. zich niet kan financieren, men dan subsidie kan geven, maar dit is een ander geval met de muziek die heeft het reeds gevraagd en gekregen. Dhr. Vroegop antwoordt dat er toch staat Kunsten en Wetenschappen. De secretaris merkt echter op dat in de memorie van toelichting wel degelijk staat, dat dit is voor de muziekver. Weth. Quakkelaar stelt voor het gelijk te verdeelen. Dit voorstel wordt verworpen met 3 tegen 4 st. Vóór de hh. Koopman, Priem en Quakkelaar. Dhr. Vroegop stelt dan voor de post te verhoogen. Weth. Hage zou willen wachten tot er gevraagd werd. Hij vindt het niet goed als ze ongevraagd krijgen. Dhr. Vroegop trekt zijn voerstel in. Met alg. st. wordt vastgesteld de be grooting van het woningbedrijf. Dhr Koopman zegt dat het niet per soonlijk gaat tegen den voorz., wat betreft de nieuwe salarisregeling, maar hij vindl het jammer en het is niet te begrijpen hoe Ged. Staten hiermee durven komen Als men rondom ons ziet, alles moet ploeteren om door de wereld te komen. De voorz. antwoordt dat deze regeling- is gekomen om de stand weer gelijk te maken. Nu wordt er vergoed wat er 4 jaar geleden is afgenomen. Dhr Koopman zegt dat die fout nooit is goedgekeurd. Het is echter nu geen tijd om te verhoogen, men geeft nergens om De menschen moeten alles doen om het hoofd boven water te houden en Ged. St weten van geen bezuiniging. Wethouder Hage is het met den heer Koopman eens dat het een verkeerde tijd is om dit goed te maken. Dhr Koopman zegt de Kamer, Staten en gemeenten zij passen maar bij. Dhr Nelisse vindt het belachelijk dat Ged. Staten eerst advies hebben gevraagd. Dhr Vroegop vraagt of het salaris van den burgemeester te hoog is. De secretaris vindt dat er niets geen be zwaar is om deze post goed te keuren, want al wordt de regeling door de Kroon niet goedgekeurd, dan wordt het geld toch niet gebruikt. Dhr Koopman vindt ook niets geen be zwaar om ze er niet op te plaatsen. Hij zegt het den heer Quakkelaar na dat hij ook rekening wil houden met den wil van het volk. Hij zal dan ook niet meewerken deze begrooting goed te keuren, daar het op heden geen tijd is om te verhoogen en ook is de regeling nog niet door de Kroon goedgekeurd. De voorz. antwoordt dat de Kon. goed keuring over Middelburg komt. Weth. Hage merkt op dat de vorige ver gadering besloten was met alg. stemmen om aan Ged. Staten te melden dat wij niet accoord gaan met de verhooging en ook de voorzitter legde zich daarbij neer en nu komen Ged. St. toch met de verhooging. Dhr Koopman zal er zoo nooit voor stemmen, of de goedkeuring van de Kroon moet er zijn. Weth. Hage meent dat de raad het toch moet doen. Dhr Koopman zegt dat men Jen raad nog niet kan verplichten liet te doen, want de Kon. goedkeuring is er nog niét. Dhr Nelisse merkt op dat mm er alge meen vqofc was geen verhooging en nu wordt er toch verhoogd, hij had het beter gevonden dat Ged. Staten dan maar niet hadden gevraagd. De voorz. antwoordt dal Ged. Sta'" handelen gehoord de raden van schillende gemeenten en de Konij De Secretaris vindt het grooj de begrooting niet goed le,i 1 goedkeuring komt toch. Dhr Koopman vraagt wie M De Secretaris antwoordt di een soort, oppositie voeren is S Dhr Koopman zegt Ged. St«ï er zelf maar op al schrijft d er niet vooir is te vinden. Ht®| ook dat men ons niet kau ver; post er op té} zetten. De Secretaris merkt op dat J| is geweest indertijd met een pBa gem.-veldwachter. Dat was in tffi is voor gevochten tot bij de Krooj verloor het, in September 1920 begrooting pas goedgekeurd. Het gt allemaal maar moeilijkheden. b

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 3