3 'I THOLEN, 26 September 1930. Uit de oude Doos. In oadere dagen gaf men aan verschillende deelen grond in de pol dert tornt eigenaardige namen ODder Oad- Votsemeer wis er bij de voormalige tiendhoeken in den Hikkepolder één, die genoemd werd g De boek waar Faes de Koter plagt te wonen". Legendarische namen ook „Pijpje Tabak", een blok land die voor dezen prijs eenmaal verkocht ton zijn in den Kerkepolder Welhoek, Stelhoek, Mare, Gankel, Boonenblok, Menlblok enz. lo Ood-Vossemeersche polder „Spruit", de Kievit, de Rijke Ëunrt, de Stoker, de Cale bnurt en het Stadebosch. Het laatste naast de Bagijnhoeve, bewoond door den heer van Gorsel, er wordt beweerd, dat dit zoo ia genoemd, omdat het eenmaal eigendom was van de stad Tholen. Als bijzonderheid wordt daaromtrent nog vermeld dat de Regeeriog van Tnolen dit stuk grond in 1766 publiek te koop bood, maar dat er maar 121 pond Vlaemsch per gemet voor ge boden werd met inbegrip van al hetdaarop wassende boomgewas, 't welk vaD groote beleekenit was. Twintig jaren later, n.l. in 1786 ging het ge heel in eigeudom over bij publieke veiling voor een bedrag van f 15758,226 van ons tegen woordig geld. Zaterdag 18 dezer werd door eenige leden van „Concordia" een muzikale straatcollecte ge houden ten bate vao de kas, waardoor de geld middelen van ons gezelschap met roim 1 100 vermeerderden. Bovendien kwam bij het Bestour een gift van (10 in van iemand die onbekend wenscht te blijven. Het Bestuur dankt Tholen's bevolking har telijk voor dien stenn. Maandag jl. werd een muzikale Wandeling door de Gemeente gemaakt, als dank voor de ontvangen giften. Doch nu staat „Concordia" voor een zeer moeilijke zaak. Er zijn 14) leerlingen die hun best doen eu dus gaarne een instrument zullen willen bezitten. En iostrnmenteu kosten veel geld. Pogingen om een Bazar te organiseeren, zijn mislukt omdat de dames die verzocht zijn haar medewerking te verleenen er geen lust iti hadden. En wat nu Bereids is voor een bedrag van ongeveer f500 aan nieuwe i strumenleo aangeschaft en hiervoor is het benoodigde geld nog niet bijeer.. Om aan dit geld te komen beslaat bij het Bestuur reeds een plan, doch waar dit afhan kelijk is vau de toestemming van anderen, dient het Bestuur eerst de zienswijze van hen aan wie dit plan is voorgelegd, af te wachten. Dinsdag 30 September hoopt de Commis saris der Koningin te bezoeken de gemeeuten Staveoisse, St. Maartensdijk, Scherpeniese eu Tholen. Zaterdagmiddag j.1. zag P. S., metse laar, toen ltij de brug passeerde een klein kind met den rug naar boven in de Een dracht drijven. Direct sprong S. in een daar liggende roeiboot en het mocht hem gelukken het kind te redden. Het bleek te zijn het 6-jarig zoontje van C. van D. I-let knaapje dat reeds bewusteloos was, werd spoedig bijgebracht. Dinsdagavond 23 September j.1. werd ten verzoeke van Gebr. P. G. en A. A. Hage te St. Maartensdijk door den architect°J. Vriens in hotel Hoek alhier aanbesteed het bouwen van een autogarage aan den Een- drachtsweg. Inschrijvers waren A. Vriens Bergen op Zoom f8350. M. P. Glarijs Halsteren „7989. J. Vaders Oud-Vossemeer „6951. J. Engelvaart „6850. W. J. Gunter Poortvliet „6777. J. P. Deurloo Tholen „6767. W. J. Walpot „6550. C. M. van Driel Oud-Vossemeer „6468. A. du Burck Tholen „6375.50. Gebr. Burgers „6364. Math. v. Driel Oud-Vossemeer „0165. Het werk is gegund aan Gebr. Burgers te Tholen. Zaterdag werd in Hof van Holland alhier door de Bergen op Zoomsche Kin- deroperetteclub opgevoerd „Doornroosje", welke operette van de zijde van het opge komen puhliek een reusachtig succes oogstte, De zaal was meer dan vol en te vreden ging het talrijk opgekomen publiek huiswaarts. Donderdagavond 25 September j.1. hield de Werkmansvereeniging „Hulp in Nood" ten huize van den beer Engelvaart haar gewone jaarvergadering. Als bestuursleden werden herkozen de hearen J. Quist Az. en W. de Korte resp. als voorz en als secretaris. Uit het verslag van den Penningmeester bleek dat er ontvangen was een bedrag van f768.71 en uitgegeven f690.21 alzoo een goed slot van f78 50. ST. ANNALAND. J.1, Woensdagavond werd in de NeJ. Herv. Kerk alhier in gebruik ge nomen de nieuwe electriscbe verlichtiug, waarbij door den consulent de. Moerman van Siavenisse een inwijdingsrede werd gehouden, waarvoor hij tot onderwerp had gekozen het 12e vers uit hel 8ste Hoofdstuk van het Evangelie naar Johannis. Do kerk was goed bezet en het nieuwe licht voldoet uitstekend. Van de scheepswerf Kroeze te Hooge- zand is te water gelaten voor rekening van den heer J. Paape alhier een motorboot, groot 115 ton met afmetingen van 26.50-5- 1.60 M. met een 40 P.K. Hollandia motor. STAVESÜ8SE. Mrj. M. Miuderhoud, under- wijzerea met verplichte hoofdakte aan de O. L. School alhier, is als zoodanig benoemd aan de Rijksleerscbool, verbonden aan de Rijkskweekschool te Middelburg. Bij Kou. Beslnit ia als blijk van goed keuring en tevredenheid de bronzen eeremedaitle voor menichlierend hulpbetoon, toegekend aaD onzen vroegeren dorpsgenoot, dhr. J. Estland, agent van politie 2e klasse te Leiden. *SCHERPENISSE. Door deo Commissaris der Koningin in Zeelaud is benoemd tot gemeente veldwachter alhier J. Wondergem, korporaal Dij de 2e compagnie politietroepen te Amsterdam. De collecte voor de alleenstaande blinden te Wolfhese heeft alhier opgebracht (67.07. *POORTVLIET. Naar wij vernemen, zal de Heer H. E. E. Dijken, die onlaugs benoemd werd tot hoofd der O. L. School alhier, zich op 1 October in de gemeente vestigen. De heer Dijken, die thans Hoofd eener school is te Schoorldam (N. H.), komt oorspronkelijk uit hel Ojslen des lauds, alwaar bij Directeur was van groote Zangkoten. Hij beoefende speciaal Weteuechappelijke 1'aedagogiek te Amsterdam, eu van zijn hand verscheoen eeuige uitgaven voor de Lagere School. Geruimen tijd was bij Redac teur van een bekend Kinderweekblad, terwijl hij in de provincie N. Holland bekendheid ver wierf door zijn arbeid op Maatschappelijk gebied. Met succes leidde hij velen op voor verschillende exameusj mevrouw Dijken heeft zich meermalen verdienstelijk gemaakt als Piano-onderwijzeres en door het geven van Orgelconcert. OUD- VOSSEMEER. Gedorende den ganschen zomer is de palingvangst in leidingen en kreken ocder deze gemeente zeer slecht geweest en werd zoo goed als niets gevangen nu de donkere Dachten, met ruw weer zijn gekomen, blijkt er kentering te komen. Er zijn Dog geen wonder- vangsten geconstateerd, maar het is een feit, dat de paling er toch nog wel is. Er komt ook wel karper en voorn in enkele der watereu voor, maar deze wordt door de visschers Diet als be- teekenende vangst aangemerkt. Woensdagavond werd alhier op het Markt plein voor het Rechthuis eeo concert gegeveo iD de eerste plaats door O. V. MuziekvereenigiDg, daarna Semper Cresendo van Nieuw-Vosmeer. Er werd door beide gezelschappen een aantal nummers keurig ten ge.hoore gebracht en, ondaoks het on aangename, druilige weer, was er groote belang stelling eu werd met stille alles aangehoord iu dit opzicht heeft men wel eeos minder goustige tijden gehad, als onder het spelen een aantal jongelieden zich niet kalm kouben honden. In verband met bet verzoek van de Kamer van Koophandel iu West Noord-Brabant aan Heereo Ambachtsheeren van Ovd-Vossemeer om verbetering van den toegang tot het Veer aan de Oostzijde van dal Veer, wordt medegedeeld, dat een soort steigertje zal gemaakt worden langs deu veerdam, waarvan gebruik gemaakt kau worden om in de veerboot te komen bij ceuigs- zius boogere vloeden, als aan den kop van den veerdam niet aangelegd kan worden. E. van Dijk, E. Wiersma en de mecanicien Buitenhuis. Het vliegtuig voert 23000 poststukken mede en 15 K.G. luchtpost. Gistermiddag is het reeds te Boedapest aangekomen. ONDERWIJS. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Klundert mej. D. Uijl van Oud-Vossemeer, thans eenige weken tijde lijk werkzaam aan de O. L. school te Stavenisse. Geslaagd voor akte Wiskunde L. O. de heer D. L. Hage Azn., onderwijzer te 's Gravenhage, geboortig van St. Maar tensdijk. SPORT. Tholen. Zaterdag jl. speelde te Rilland- Bath een gecombineerd elftal van T. V. V. tegen een dito van Volharding met als uitslag 42 in het voordeel van T. V. V. GEMENGD NIEUWS. I Ie BUITENLAND Wat is het spreken over Vrede en de pogingen om tot een Volkenbond te komen toch bizonder sympathiek, vooral als zoo nu en dan eens een hoekje van het scherm waarachter de diplomaten hun werk doen, wordt opgelicht. Dat het tusschen Frankrijk en Italië niet erg botert, wist men al lang. Eenige weken geleden bleek dit al uit het plotselinge vertrek van den Italiaanschen Minister Grandi uit Geneve, waarbij wel was aan te nemen dat het nier over vlootbelangen van Italië tegenover Frankrijk ging. Nu komt uit dat dit de werkelijke oor zaak wel is geweest, maar wordt mede gedeeld dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Italië zijn mislukt. Italië had voorgesteld om de versterking van beide vloten stop te zetten tot 1936, waardoor Frankrijk sterker vlootzou houden dan Italië op het oogenblik heeft, dan zou men over 6 jaar verder kunnen zien. Frankrijk had hier geen zin in en zoo kan dan nu de wedloop weder opnieuw beginnen. Het is wel te bejammeren dat het zoo is afgeloopen,^ immers wat zal er nu ge beuren roet Engeland-Japan-Amerika, die ook een vlootovereenkomst hebben gesloten? Het ligt voorde hand dat, indien Frankrijk en Italië hun vloten nu gaan versterken, de drie andere mogendheden gebruik zullen maken van een clausule in hun contract, dat ook zij herziening van dit j contract kunnen krijgen. En wat zal er geschieden met onder handelingen vau Frankrijk en Italië inzake Afnkaansch koloniaal bezit Als men daarbij beschouwt de spanning die weer sterker wordt tusschen Italië en Zuid-Slavië, dat het troetelkind van Frank rijk is, dan pakken zich wel donkere wolken over Europa samen. Rusland maakt zich ook gereed, dat wil meer zeehavens hebben en die zijn niet anders te krijgen dan door gewapend optreden. In Spanje loopeu weer geruchten over een revolutionnair complot. Daanü.is het steeds aan het rommelen en dat zal wel zoo lang duren tot de boel harst. In Chili zijn ernstige onlusten uitge broken. Een deel der troepen maakt ge- meene zaak met de opstandelingen. De rust is nog niet wedergekeerd. BINNENLAND. Donderdagmorgen 6.40 uur is het eerste vliegtuig gestart van de geopenden postvliegdienst Amsterdam—Batavia. De P. II. G. R. is bemand met de bestuurders BRANDSTICHTING Zondagmorgen ontstond brand in de boerenhuizing van en bewoond door den heer B. J. P. te Surhuisterveen. Spoedig stond het perceel in lichte laaie, bijna niets kon worden behouden. In de schuur, bergplaats voor de motorboot „Achtkar- speler.", stonden twee vrachtauto's en pl.m. 300 H.L. zaden, wat mede in de vlammen opging- Een varken en een geit zijn even eens omgekomen. Een personenauto van den heer P. stond, toen de brand uitbrak, achter de huizinge. De motorbrandspuit moest zich in de eerste plaats bepalen tot liet perceel dat grenst aan het brandende, om dit tegen het vuur te beschermen, wat dan ook is gelukt. De huizinge was verzekerd bij de Onder linge te Buitenpost en de inboedel bij de Onderlinge te Woudsend. Op vermoeden van brandstichting is het echtpaar naar Leeuwarden overgebracht en ter beschikking van den Olf. van Jus titie gesteld. UIT BEDELENPER AUTO. Het lcoopen van een automobiel wordt zoo gemakkelijk gemaakt, dat tegenwoordig een ieder zich de weelde kan veroorloven om met een motorwagen te rijden. Dit is zelfs zóó sterk, dat binnen de gemeente Haarlemmermeer een gezin woont, waar van vader en moeder en eenige kinderen in hun dagelijksch onderhoud voorzien door te gaan bedelen. En om nu dit bedelbedrijf zoo rendabel mogelijk te maken heeft de vader een ouden Ford aangeschaft en brengt hij 's morgens z'n kinderen op vrij verren afstand in om- liggende gemeenten; zet ze daar af met de boodschap, dat ze door bedeleu flink wat zullen zien te verdienen en maakt meteen een afspraak, waar en hoe laat hij ze 's avonds weer zal komen halen. POGING TOT INBRAAK. Jl. Woensdagnacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot een perceel aan de Keizersgracht bij de Raadhuisstraat, waarin de engroshandel in horloges, pen dules enz. van de firma Henri Jullien ge vestigd is. Doch voordat zij iets hadden kunnen weghalen zijn zij gestoord doordat de automatische claxon-alarminrichtiug bij het openen van een deur in werking kwam. Een luid en aanhoudend claxongeloei trok de aandacht van in de buurt surveillee- reerende politieagenten, die er onmiddellijk op afkwamen, die versterking kregen uit het nabij zijnde posthuis aan de Wester- markt. De politie omsingelde het geheele huizenblok, zoodat er niemand ongemerkt uit kon komen. Eenige agenten begaven zich naar binnen met den inmiddels ge- waarschuwden firmant den heer J. Men doorzocht het huis van onder tot boven. Daarbij bleek dat onbevoegden door het belendende perceel dat leeg staat, en waarin zij zich vermoedelijk hadden laten insluiten, waren doorgedrongen. Op den zolder vond men een tasch met inbrekers werktuigen en een bos sleutels. Urenlang heeft de politie vergeefs naar de inbrekers gezocht en juist wilde zij het opgeven toen een agent op het dak 2 mannen vond die zich daar achter een schoorsteen verscho len hadden. Het bleken een 45 jarige los- werkman en een 35-jarige timmerman te zijn, die naar het politiebureau zijn over gebracht. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Donderdagavond reed de landbouwer J. V. uit Ossendrecht op zijn motor inde richting Bergen op Zoom achter de bestel auto van H. Bakker te Hoogerheide. Op een gegeven oogenblik stopte de auto en daar V. niet meer kon uitwijken reed hij boven op den auto. Hevig bloedend bleef hij liggen en in ernstigen toestand is hij naar het alg. burgergasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Het motorrijwiel werd ge heel vernield. JEUGDIGE BOOSDOENERS. Voor eenige dagen bemerkte dhr. v. B. te Steenbergen dat in zijn meubelopslag plaats ongewenschte bezoekers waren binnengedrongen, die te samen voor een waarde van ongeveer zestig gulden hadden vernield. Ook dhr. van S. kwam tot de ontdekking dat in zijn garage door onbe- 0 ei re ie: irtl kende vriendenhanden een aantal ru was gebroken. Aangifte bij de politie volgde en de ie§ meente veldwachter S. mocht er spo in slagen de baldadigen op het spoo komen. Het bleken een vijftal jongens ;in 10—13 jaar te zijn, die na eenige tei r stribbelen door de mand vielen en volledige bekentenis aflegden. Hierbij kv- ook nog aan het licht dat ze bij den b in brouwer V. eénige flesschen bier had l»1 „gegapt" en geconsumeerd. Onder lik invloed van dit geestrijk vocht smetenlel de ledige flesschen bij dhr S. door»11 ruiten om vervolgens het pakhuis van M v. B. onder handen te nemen. Tegen jeugdboosdoeners is proces-verbaal o; maakt. OVERREDEN EN GEDOOD. Donderdagmiddag is op de Koningin l0f gracht te 's-Gravenhage, ter hoogte van Sumatrastraat de 14-jarige J. T., uit Bankastraat, door een tramwagen van 9 overreden. Het kind was aan het spele en kwam plotseling van achter een bo e vandaan. De deerlijk verminkte overbl selen zijn naar het lijkenhuis van ziekenhuis aan den Zuidwal overgebrac Vrouwen en meisjes in de fabriek. De toeneming van fabrieksarbeid van vroui en meisjes heeft haar toppunt bereikt lu bet verslag der Arbeidsinspectie over 1 worden interessante opmerkingen gemaakt i den fabrieksarbeid vao vronwen en meisjes, naar de meeDiDg van den verslaggever, na zijn hoogtepuüt zal hebben bereikt. Immers, vrijwel overal zijn alle beschikl vrouwelijke arbeidskrachten in het bedrijfsle opgenomeD, zoodat we iu de toekomst geen j ceotvgewijze toeneming van den vronwenarl meer kunnen verwachten. Zelfs is het tnogel dat, als gevolg van de groote werkloosheid on de manoen, bij eeoige opleving in het bedri|^| leveo bet aantal mannelijke arbeiders verboedin gewijs stijgt en dat der vrouwelijke weer daalt. Met deze opneming van een zeer groot der vrouwelijke jeugd in de industrie gaan alle verschijnselen gepaard, die voor de vorming goede huisvrouwen en moeders tot groote bezori heid stemmen. Het leeren van huishoudelijk werk, betzij moeder thnis, hetzij in een betrekking als dien bode, dat voor een vorige geüeratie regel w is oitzonderiDg geworden. Met de vakhekwaa heid als hoisboudster lijdt ook de zin voor hu hondelijk werk schade, waaruit een ernstige dreigiüg voor het gezinsleven van vele arbeid voortvloeit. Het buiaboodonderwijs, dat slechts een kli percentage der fabrieksarbeidsters geoiet, is 1: niet bij machte om in dit tekort te voorzien. Daaroaast vragen andere belangeD dezer meis niet minder zorg. In de voor het leven besl sende jaren van 14-20 jaar zijD velen niet alle geheel aan zichzelf oveigelaten, doch eeozeki' geldelijke onafhankelijkheid draagt er toe bij, i zij bij de geringe ontwikkeling, die zij van scbq en beis hebben meegekregen, sterk aangetrokb13 worden door vermaak van niet de edelste soi e| eu zich verwijderd houden van wat den ge verrijken kan en bet gemoed versterkt. De nieuwe aardappelsoort Furore. Furore beteekent „opgang maken". De nie.. in den handel gebrachte aardappelsoort Furc I moet dus tooDeo, dat ze haar naam verdient Ze krijgt in het „Friesoh Landb.blad" t aanbeveling mee vao deD consulent voor plantenveredeling, den heer J. C. Dorst. Troowe 5h het getuigenis sleunt op eeo drie-jarige beoi la deeling. 1 De Forore vertoont in haar niterlijk veel ovi ie eenkomst met de Roode Star. Ze is echter vroeg et in ontwikkeling eu oogeveer 2 A 3 weken eerd in rijp, terwijl haar opbrengend vermogen aanm kei ij k hooger I is. Het loof is rood aaogeloope ee vi in de knol is rood van schil, mooi regelmatig vorm, tamelijk gioot vau stok, geel van vleesc Eer S er. A E en JO I e ez n c 01 et I i I ve eb I ïii ez :i ie 1 ie ec ro lil la ar I e: 0 0 1 11 L io

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2