Eerste Hulp 4° PUROL I Ftl No zijn voltooing. Tegelijk daarmede zal worden inge diend een in ontwerp gereed zijnd voorstel betreffende de publiekrechterlijke regeling van de collectieve arbeidsovereenkomsten. Voorts zijn ontwerpen voor een nieuwe veiligheids wet en voor een wijziging van de Stuwadoorwet voorbereid. De ontwikkeling van de staatkundige verhoudingen in Ned. Indië vordert bij voorduring aandacht. Do economische toestand van Suriname blijft gedrukt, die van Curacao geeft reden tot voldoening. Met den wensch dat God Zijn Zegen aan uwen arbeid moge schenken, verklaarde H. M. de gewone zitting der Staton-Generaal geopend. Toeu de Kon. familie na deze plechtigheid de zaal verliet stemden alle aanwezigen in met een door de heer Duijmaer van Twist aangeheven //Leve de Koningin". De Kon. Familie werd in en uitgeleid door een commissie. De soc. democratische kamerleden waren niet aanwezig. Om half vier des middags kwam de Kamer weer bijeen om de voordracht op te maken voor den voorzitter. Als nummer een kwam te slaau de heer Mr. van Schaik, no. 2 dhr Schaper en no. 3 de heer Beumer. Van de commissie die de voordracht aan H. M. de Koningin zullen aanbieden, maken ditmaal geeD socialisten deel uit. Zij wareD wel 111 de zitting tegonwoording want ze hebben drie interpellaties aangevraagd. Fan interpellatie Vliegen over het Maastrichtsche geval, een interpellatie Cramer over het rapport Hillon en Boven Digoel en een interpollatie Albarda over het toezicht op do radio uitzending. De beer L. de Visser stelde de vraag of zijn oude interpellatie ook nog eens aan de beurt kwam. Vorvolgens had plaats de aanbieding van de Rijks- begrootiug. Naar wij vernemen zal de heer Jr. H. van Oordt, hoofdingeniour-, directeur vau deu Rijkswaterstaat in Zeeland to Middelburg, wieu mot ingang van 1 Oc- tober eervol ontslag op verzoek is verleend, worden opgevolgd door den hoer Ir. J. P. Walland, hoofd ingenieur van dien dienst te Zwolle sedert 1 Jan, 1921. daar plaats had, was hel succes overweldigend. Trouwens de mooie aankleediug, de zang en de lage entreeprijs zullen hier, Daar wij vermoeden, do club, die Zaterdag bij den heer Hoek optreedt, wel een volle zaal bezorgen. EERSTE KAMER. De eerste Kamer heeft in haar zitting van Dinsdag j.1. besloten mot 32 tegen 12 stemmen op de Troonrede als steods met een adres van antwoord bescheid te doen. De socialisten en twee vrijz. democraten ver klaarden zich tegen het adres. TWEEDE KAMER. Donderdag kwam de Kamer woer bijeen. De voor zitter aanvaardt mot do gewone jaarlijksche rede voering hel presidium. Ten aanzien van de publicatie in een courant door den heer Drop in verband met de ongeregeldheden te Maastricht, verklaart de voor zitter dat z. i. een individueel lid niet het recht heeft tot publicatie van stukken, die der Kamer als zoodanig toevertrouwd zijn, voor een geheel ander doel dan waarvoor de heer Drop deze gebruikte, eD dat de Kamer zich daardoor gegrield kan gevoelen. De heeren Albarda en de Visser meenden dat dit niet zoo erg was. Herbenoemd werden de leden van de huishoude lijke commissie en van de gemengde commissie voor de stenografie. Op voorstel van den voorzitter trekt de heer Vliegen zijn interpellatie naar aanleiding van de Maastrichtsche gebeurtenissen in, omdat er voldoende spreektijd bij de begrooling gegeven zal worden. De interpellaties Cramer en Albarda worden toe gestaan LANDBOUW EN VEETEELT. Door degewasseokeuring vanwege de Zeeuwsche Landbouwmaatschappij werden in Tholen eu St. Philipsland 10 perceelen bruine boooen gekeurd, die alle voor raszuiverheid, plantenziekten en op kruiden en vermengingen het cijfer 9 (zeer goed) behaalden. Het waren velden van de heeren Gebr. A en P. Boudeling te Anna Jacobapolder P. J. Goorden eu C. D. Ampt M.Jz. te Oud- VossemeerC. J. J. Kooyman te 8». Annaland Gebrs. Klompe te Tholeu j C, W, Groeuewege en N. Polderman te 8t. Maartensdijk P. W. H. de Kater te St, Philipsland en C. Steeo- dijk te Stavenisse. Op de wereldtentoonstelling te Antwerpen heeft de vorige week de heer L. Verbeek vau het bekende fokstation Blauwe Sluis onder Steen bergen met zijn inzendingen groot socces gehad. Medegedeeld wordt dat op J 3 en 14 Sept. j.i. t\jde09 het wareldlaodbonw-congres tevens eeo groote varken-- en «chapententoonstelliDg plaats had en dat de heer Verbeek o. a. twee zeugen heeft ingezonden van eDorm gewicht ter opluis tering. Bij zeer groote concurrentie verwierf de heer Verbeek niet minder dan 13 prijzeu voor zijn inzending schapeu en varkens. THOLEN, 19 September 1930. Uit de Oude Doos. In de dorpsrekening van de gemeente Seherpenisse vindt men aangeteekend, „Opten 17 Juny 1594 hebben de Magistraten van Scherpenisse genoot hare Genade ende den Grave van Hohenloo, met allen edelen heeren, welken maltijt in al gecoat heeft, met eeo aem Riuswiju, de somme van 68 pond, 15 echell. 7 ar. Vis alzoo pl.m, f 275, naar ouze geld waarde berekend, maar in die dageu ongetwijfeld heel wat meer bedragende. Met „hare Genadb" wordt hier bedoeld Maria van Nassau, dochter van Prins Willem I, die voor haar broeder Philps Willem, graaf van Buren, maar io Spanje ver toevende, zijn goederen beheerde, dos als admi- uistralice vau de Heerlijkheden St. Maartensdijk en Scherpenisse vertoevende met haar aanstaande echtgenoot Graaf Pailips van Hohenloo, op het „Slot" te St. Maartensdijk, haddeu die vau Scherpenisse gemeeud haar te moeten onthalen. Wij verwijzen naar de advertentie in ons no. van heden voorkomende waarbij wordt aange kondigd een opvoering van de kinderoperette Doornroosje door de B. o, Zoomscbe Operette club. Toen de uitvoering van deze operetteclub Wij verwijzen naar een advertentie in dit nummer waarbij de heer Krijger mededeelt dat Dooderdag p.s. gelegenheid is naar Antwerpen te gaan. In het bizonder verwijzen wij er naar dat zooals bij alle reizen steeds is geschiedt, men af kan rijden in de nabijheid van de Ten toonstelling, waarna het Park wordt bezocht. Voor heu die aan het Centraalstation instappen, bestaat vanzelfsprekend deze gelegenheid niet. Doch deze die des avonds wellicht Dog wat verstrooiing in een groote stad als Antwerpen willen zoekeD, kunnen gemakkelijk te voet het Park bereiken, dat slechts op 10 minuten loo- pens vanaf het Centraalstation gelegen is. *ST. MAARTENSDIJK. In de woning van P. J. alhier is men met een valschen sleutel binnengedrongen en heeft ineu eeo bedrag vau f 100 ontvreemd. J. is peuningmeester van den Chr. arbeidersbond. OUD-VOSSEMEER. Door de Rijks- en Ge meentepolitie werd procesverbaal opgemaakt tegeD een persoon uit St. Philipsland, die, bij het drijven van rundvee, uoodeloos deze diereu mis- haudeldp. Het kan anderen tot voorbeeld strekkeD. SCHERPENISSE. Toen de autobus van pl.m. twaalf uor zich aan de halte Lage markt alhier bevoud, stapte W. D., een zenuwlijder, die daar zat, plotseling iu de bos om zoo hij zeide naar Rotterdam te gaan. Zijn vrouw werd gewaar schuwd en trachtte hem naar buiten te krijgeo wat niet gelukte, zoodat politiebulp moest worden iugeroepen, aau wien het wel gelukte. Dinsdagavond botste de auto van B. uit Tholen tegen een anderen auto, met wat rnate- rieele schade liep alles goed af. De heer D. J. Duinhoower, die ajs onder wijzer naar Indië vertrok en intusschen was be noemd tot directeur van een Rijksnormaalschool te Baödoeng, is thans aangesteld als Inspecteur van het o. STAVENISSE. De vorige week heeft alhier een ware konijneuslachting plaats gehad. Bij een drietal houders van konijnen, io den polder, zijn ongeveer 50 van die diereo, hoogstwaarschijnlijk door een hond, om het leven gebracht. L.l. Zaterdagavond werd alhier, ten verzoeke van dhr. K. van Iwaarden, door notaris Meulen- berg publiek verkocht een woonhuis met slagerij, en eeo schuurtje, staande aan de Voorstraat. Het paod werd voor f2610 toegewezen aan den heer van Riet, als gemachtigde van de heeren Van Heel Co. te Goes. ST. ANNALAND. Ten overstaan van Notaris A. J. Hierens, werd te St. Anna land in het café „de Gouden Leeuw" ver kocht ten verzoeke der erfgenamen van niej. de wed. M. MoerlandScherpenisse: 1Den opstal en het erfpachtsrecht van het. huis met schuur, erf en watergang in de Cureelanden, samen groot 14A.33cA. voor 15500 aan L. van Iwaarden. 2. Het recht van erfpacht op een tuin in de Cureelanden groot 8 A. 15 cA. voor f 410 aan de wed. C. D. Goedegebuure. 3. Bouwland met zijkantweg en water gang aan den Groenenweg in Üuivenhoek, groot 50 A. 89 cA. voor f '1600 per gemet aan C. Scherpenisse. 4. Bouwland en weiland en het recht van erfpactit op weiland in het Bosch, groot 38 A. 65 cA. voor f 1200 per gemet aan W. Scherpenisse Dz. 5. Bouwland in den Annavosdijkpoider groot 2 H.A. 45 A. 50 cA. voor f1250 per gemet aan D. J. Duyzer. 6. 10 perceelen tuingrond nabij den Hoenderweg, groot samen 43 A. 60 cA. in massa voor f2210 per gemet aan Joh. Scherpenisse Adz. 7. Een aandeel in de weegbrug „de Concurrent" voor f90 aan P. Snoep. Alles te aanvaarden met 1 November. De koopers wonen allen te St. Annaland. «POORTVLIET. Toegelaten tot de 3de klasse der Rijkskweekschool te Zierikzee mej. J. J. Elenbaas te Poortvliet. aan E. C. W. A. Geoze te Poortvliet voor f 810. 1.44.80 H.A. bouwland in den 1500 gemeten- poldar aan C. de Wilde Johz. te Tholen voor f 1090.— Alles per 39 A. 24 cA. De hofstede bestaande nit schaur, huis en erf aan M. C. Steendijk te Stavenisse voor f 6000. GEMENGD NIEUWS. Om in het gezin aan groot en klein, dadelijk hnlp le kunnen verleen.n bij Brandwonden en Snijwonden en alle andere Huidrerwondingeo, ia het zoo veilig thuis altijd bij de hand te hebben een doos of tube 10 394.84 Auto door een trein gegrepen. Donderdagavond is nabij den spoorweg overweg Prezikhaaf (spoorlijn Arnhem Zutphen) een vreeselijk ongeluk, gebeurd. De familie Veneman was per auto uit Apel doorn naar Arnhem gekomen, waarde heer V. voor zaken moest zijn. Even voor den overweg liet hij den auto staan en ging zelf naar het huis, waar de besprekingen zouden worden gevoerd. Mevr. V., die met de beide kinderen in den auto zat, schijnt op het gaspedaal te hebben getrapt; de auto gleed althans over de rails juist op het moment dat de snel trein in de richting Zutphen naderde. De auto werd door de locomotief gegrepen en een eind meegesleurd. Hij werd lotaal ver splinterd. De drie inzittenden werden ge dood de lijken waren zwaar verminkt. De officier van justitie en de commissaris van politie te Arnhem waren spoedig na het ongeluk ter plaatse. Verduistering door een advocaat. Te Rotterdam is gearresteerd mr. H. V., advocaat en procureur en plv.v. kanton rechter te Den Haag. Hij wordt beschul digd van verduistering van groote sommen ten nadeele van zijn cliënten, die hem hadden opgedragen voor hen ünancieele regelingen te treffen, betalingen le doen enz. Het verduisterde bedrag moet meer dan f50.000 bedragen. Mr. V., die ongehuwd is en nogal dik wijls verhuisde, woonde den laatsten tijd Lij familie te 's Gravenhage in. Toen de politie hem wilde arresteeren in zijn wo ning, was de vogel gevlogen. De politie- radio-omroep heeft daarom aanhouding van den gezochte gevraagd. Intusschen is het der Haagsche politie gelukt hem te Rotterdam te arresteeren. Waarschijnlijk was mr. V. van plan de vlucht te nemen. Hij had echter maar een heel klein be drag aan geld bij zich. De gearresteerde bevindt zich thans in politiebewaring en heeft reeds bekend. Droevig auto ongeluk. Dinsdagavond is op den Oostsingel te Goes het vierjarig kleindochtertje van den heer en mevrouw B. door den bestelauto van den heer de Br. aangereden. Het kind sloeg tegen de straat en werd nog enkele meters meegesleurd. In hoogst ernstigen toestand werd het meisje met denzelfden aulo direct naar het Gasthuis overgebracht, waar medische hulp van dr. Huese werd ingeroepen. Te half acht is het meisje echter overleden. Wel diep tragisch was het, dat de moeder van het kind. eveneens hier gelogeerd aan de overzijde van de straat getuige was van het ongeluk. De auto is voorloopig in beslag genomen. Zij die het ongeluk zagen gebeuren, zijn er van overtuigd dat den chauffeur, geen schuld treft. 1J VERK00PINGEN EN AANBESTEDINGEN. Tholen. Ten overstaan van Not, D. van de Velde alhier lijn verkocht ten verzoeke van den heer C. J. M. Hage te Poortvliet: 2 Heet. 13 areu bouwland aan Job. van der Slikke Cr. te Poortvliet voor f880. 3.2.60 H.A. bouwlaod aan P. J. Vroegop te Poortvliet, voor f1180. 2.80.20 H.A. boowland aan den heer E. C. van Siapele te Botterdam voor f 910. 0.65.20 H. A. weiland aan E. C. W, A. Geuze te Poortvliet voor f750. 3.48.70 H.A. bouwland aan J. J. de Broijne te Poortvliet voor 1060. 1.bl.50 H.A. weiland aan dezelfde voor f 1] 10 1.51.54 H.A. weiland aan P. J. Nelisse te St. Maartensdijk voor t 990. Order de gemeente Tholen. 1.03.80 H.A. weiland in deu Koolandpolder Diefstal uit een postzak. In den nacht van 40 op 11 September werd uit Amsterdam een postzak met aan- geteekende stukken met bestemming voor Hoofddorp verzonden. Daar de postzak in den vroegen morgen te Haarlem aankwam, moest twee uur worden gewacht, voor door zending, zoodat de zak naar het postkan toor in het station gebracht werd onder bewaking van den 38-jarigen Haarlemschen brievenbesteller J. D. Toen de zak te Hoofd dorp werd uitgepakt, bleek een couvert rnetflü 000 te zijn verdwenen. Dadelijk werd een onderzoek ingesteld. J. D. is verdacht van dezen diefstal gearresteerd en op het politiebureau te Haarlem gefouilleerd. In zijn vestzak werd f2700 aangetroffen. Tegelijkertijd deden de officier van justitie de rechter-commissaris en de hoofdinspec teur der recherche te Haarlem een huis zoeking. J. D. bekende vrij spoedig. Hij had kans gezien zonder verbreking van het loodje de enveloppe uit den zak te halen Op zijn aanwijzingen is in den kelder van zijn woning verborgen in een luidspreker ruim f 11 000 gevonden, zoodat in het geheel f 14,425 in beslag is genomen. Een onder zoek naar het ontbrekende wordt ingesteld. De man is in verzekerde bewaring gesteld. Jeugdige dieven. De 16-jarige loopjongen J. M., in dienst van den expeditie-ondernemer K., te Apel doorn, had een wissel van f40.ont vangen om dat bedrag te innen. Bovendien was, hem als wisselgeld f 60 mede gegeven. De wissel werd den jongen betaald en met het ontvangen geld en het wisselgeld een bedrag dus van f 100 is hij er met zijn 14-jarigen broer van door gegaan. Vliegdiensten naar Ned. Indië. 25 September, 2, 16 en 30 October en daarna om de 14 dagen gaan onze vliegers weder naar Indië vliegen. Er is gelegenheid om luchtpost mede te geven. Uitgesloten zijn stukken met aan gegeven geldswaarde. Verzonden kan worden behalve naar Ned. Indië, Syrië, Irak, Perzië, Britsch Indië, Jndo-China, Straits Settlements. Het porto voor Ned. Indië bedraagt postwissels 30 cent, brieven, drukwe monsters enz. t/m 5 gram 30 ct., 20 gr. 75 ct., boven 20 gr. 75 ct. per S Meerdere inlichtingen zijn aan de kantoren verkrijgbaar. Gelukt. „Edelachtbare", roept de verdedige; een dief voor de rechtbank uit, „laai de zaak eens goed nagaan. De beklad niet waar, ging voorbij een open vet Daar strekte zich zijn arm en zijn pakte eenige voorwerpen Is nu de daad van den arm, de heele man sprakelijlc? Neen immers?" „Goed", zei de rechter sarcastisch, veroordeel ik den arm tot vijf maa gevangenisstraf. De eigenaar kan dan believen meegaan of niet." Met een triomfantelijk glimlachje de advocaat naar zijn cliënt, schroefde kunstarm af, legde dien voor den baasden rechter neer. waarna het tw verdween. Een operatie op zee. Een der opvarenden van het stoom; Nieuw Amsterdam kreeg op de reis New-York naar P.otterdam een ontsts aan den blindedarm. De scheepsdo een nog jonge arts, achtte een onmii lijke operatie noodzakelijk, daar er langer wachten gevaar voor buikviie steking bestond. Op een rollend schip l'ij, met behulp van een pleegzuster zich aan boord bevond, de operatie richt, welke goed is geslaagd. De pa maakt het op het oogenblik zeer goe Ernstig ongeluk met vliegtuigacrobati De bekende Duitscbe luchtacrobaat Schindler zou Woensdagmiddag te blingen voor een kleinen kring var noodigden het overstappen van het vliegtuig in het andere vertoonen. Schi ii was opgestegen in een klein Klemmto bestuurd door Waller Spengler. Hij overstappen in een anderen Klemm stuurd door kapitein Engwer en v bemand met den monteur Hagenm De twee vliegtuigen waren al ongevee half uur in de lucht toen het hun einr gelukte in de goede positie boven e. jd te komen. Het bovenste toestel had, touwladder uitgeworpen en Schindler deze reeds gegrepen en hing er aan, door een rukwind de bovenste maigt neersloeg en op de andere terecht k\D[ waarop beide toestellen van een ht van 300 M. naar heneden stortten. Schii trachtte nog gebruik te maken van parachute. Het valscherm ontvouwde ook, doch werd door de andere mar geraakt, waarop Schindler omlaagsto hij kwam op het dak van een huis ter en was op slag dood. Ook de drie andere mensehen, die de beide toestellen in een weiland tei kwam, werden gedood. De twee vliegtu werden totaal vernield. BURGERLIJKE STAND. Gemeeute THOLEN ran 1218 Sept GEEN AANGIFTEN. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 19 Sept. 1930. Boerenboter f 0.95 per pond. Roomboter f 0.95 Eieren 6V2 cent per «tuk. Noteering te Middelburg, 18 Sept. Boerenboter (part. prijs) f 1.075. ST. MAARTENSDIJK, 18 Sept. 1931 Per 100 Tarwe (nieuwe) f 7.f Groeüe Erwteu 9. Bruine boonen ff 15. Schokkers n 10.M Maanzaad 28. ag Eigenheimers, witte blauwe Zeeuwscbe bonte Zeeuwsche blaawe f Kleine uien per 60 K.G. f 1.50 Groote f 1.50 Per 70 K.C 'e, 3.25 f 3.25 8.75,, 3.75,, Temperatuur van het Scheldewater te Tl Sept. Graden C Zaterdag 13 17,2 Zondag 14 17. Maaudag 15 17, Dinsdag 16 16,3 Woensdag 17 16,3 Donderdag 18 16,3 Vrijdag 19 16,2 KERKNIEUWS. Dao Zondag 14 dezer overleed plotseling te Steeobt da. J. Slot, predikant bij de Ned. Herv. Gen. al Het onverwachte heengaan is voor de Kerl Steenbergen een groot verlies. Ook hier was ds. Slot goed bekend, hy ver' meermalen een Predikbeurt voor de a(d. Tbolec den Ned. Prot. Bond. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorin. 10 uur ds. de Gidt nam. 2.30 ds. Wolfeoberger. IJ j bf <t riei Bla eor IE

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2