van Vrijdag 12 September 1930. Tweede Blad. Zijn Nichtje. GEMEENTERAAD. 193 cho Herseksche en Thoolsche Courant ept. PLUIMVEETEELT. li er ook iets te verdienen met „kippen houden?1' Je rijt rekenen, en je niet arm boeren. Wit lost een kip per jaar aan roeder Als we de verslagen van verschillende leg- sdstrydin nagaan dan vinden we, als aDtwoord i bovengaande vraag, nog al wat niteenloopende tallen. Dit is zeer gemakkelijk te verklaren, et eene jaar is het voeder wat donrder dan het dere jaar. Men voedert niet overal hetzelfde eelmengsel. Hier koopt men het voer in met 10 K.G. tegelijk en daar met 500 K.G. tegelijk, it een aanmerkelijk prijsverschil geeft per kilo. chte rassen (Wit- en Patr. Legh.) kosten niet veel aan voeder ais de zwaardere soorten Pyandottes, Rhode Islands Reds enz,). Op de legwedstrijden te Beekbergen, waar meD q ak 50 a 60 toornen, elk van 7 kippen, van erlei rassen controleerde, kostten de kippen middeld 11.7 cent per week (Legwedstrijd 1927) i. ruim f 6.per jaar. Zelf hebben we ook al vaak berekend wat ons Wit Leghorn per jaar kost en dit was menig er f 7,30 per jaar. (d. i. 2 cent per dag). Nu genwoordig het voeder zoo goedkoop is, kan en veilig aannemen dat men per kip en per Tlfar niet meer dan f 6.25 aan voer uitgeeft. Voor dat bedrag kan men zijl* toomtje kippen n 6 a 10 stuks goed en royaal voeren (meel, aan, grit, houtskool), mits men het voer bij et kleinere hoeveelheden dan 10 K.G. tegelijk )opt. Wie 20 a 25 kippen houdt, zal iets voordee- ;er uit zijn, omdat het voer dan in grootere peveelheden wordt ingekocht. En wie 100 kippen >udt voert per kip nog weer voordeeliger. Echter de grootste verschillen bestaan er, wat jederkosten betreft, tusschen kippen die vrij nd kunnen loopen eu andere, die vastzitten. r8|imaud die zijn kippen vrij kan laten loopen in lomgaard of weide en ze weinig meer geeft dan 0 ais en tarwe of maïs en gerst door elkaar, (eelt het wellicht klaar zijn kippen te houden >or ruim een cent per dag. Laten we zeggen per jaar of, om de zaak zoo gunstig ino- lijk voor te 9tellen, voor f 3.50 per jaar. Maar nu Ëeo jooge heD, tegen den leg kost 8.(We bedoelen een heel doodgewoue ras- ioze boerenkip of wilt ge f2.75. Na twee jaar eeft ze maar f 0.75 waarde meer. Alzoo een aardeverminderiDg van f 1.per jaar. Nemeu we aan dat er slechts een klein per- intage kippen sterft b.v. 4> °/Q. Ook moeten we in klein bedrag rekenen voor waardevermiQde- ug of onderhoud van het hok. En dan willen we per slot aannemen dat alle erkzaamheden zoo tusschen door (gratis) gedaan orden Dao kost een kip in het aller, aller en nog ens aller gunstigste geval per jaar (op een hoer erij waar men veel kippen houdtze vrij kan iteu loopenwat graan en uitschoonsel aan ichzelf heeft enz. enz.) f 3,50 (aan voeder) plus 1.(waardevermindering) plus f 0.50 (voor nderhoud v. h. hok; voor sterfte; en voor hanen, ie „op den koop toe" moeten mee eten), d. i. per jaar. Wie maar een klein koppeltje kippen hoadt, een ren, eu alles, naar „zijn meening" op het oordeeligst doet, moet toch Dog er op rekenen 86 at elke kip hem per jaar 6 7 gulden kost. En na de gemiddelde prijs der eieren per sar. Dat is ook al weer moeilijk te zeggeD. In iseland zijn de eieren over 't algemeen aan den agen kant der prijs 1 Het verschilt soms 1 ceut per ei met andere streken. Verder veel wintereieren raapt komt tot een heel rat hoogere gemiddelde jaarprijs dan wie in den 'inter niet oogst. Geeft men liefst zoo weinig ogelijk uit aan hok, aan voeder en aan „alles" plan oogst men weinig dure wiotereieren en komt en misschisn maar tot een gemiddelde eierprijs an 5 k öy^ceot (vooral in 1930Wie er wat v- Hl4 >e te FEUILLETON. Naar het Engelsen. beter voor zijn dieren zorgt, vooral iD het oajaar en in den «inter, door ze te beschotten tegen vorst en regen en natte grond, en tocht enz. en ze beter voeder verstrekt, raapt niet alleen meer eieren, maar raapt die meerdere eieren jnist in den dnren tijd. (In het voorjaar gaan alle kippen, zelfs de ondjea van 3 jaar, ook op de slechtste bedrijven «el aan de leg I) Laten we de ge middelde prijs stellen op 5'/I# Dit is heusch niet te laagmen raapt «el «at danrder eieren, maar veel meer goedkoopere! Na al het voorgaande kan ieder zijn eigen rekening opmaken. 100 eieren per kip en per jaar (120 in het eerste legjaar en 80 in bet tweede) leveren f 5.50 op eo dat is te veioig, zelfs nog op een boerderij vaar meo zijn kippen op het voordee- ligst houdt. Dan doet men al het werk ongeveer voor niets. Van verdienen of winnen zullen we maar niet spreken, 'l Is alles voor niets! 15.50 per kip en per jaar is voor iemand, die ziju beestjes in een ren houdt (isn getale van S a 10) veel te weinig. Daar moet geid bij We zouden zeggen „Ruim alles op 1" of, zorg dat u meer eieren raapt 1 Kunt ge 150 eieren per jaar rapen vau elke kip (175 in i eerste jaar en 125 in het tweede) dan wordt de reke ning al heel anders 1 150 X 5b'2 cent is f 8.25 per kip eo per jaar. Dat kan 1 Dat wordt ruim f 2 per kip voor ouze moeite. Mooier wordt het als meD nog 25 eieren per jaar eu kip meer raapt 1 Dan wordt het f 3.35 per hueu voor onze moeite eo als wiost. 2) Zijn er mensehen die tnaar 100 eieren per jaar rapen? Veel meer dan men denkt 1 Kn mensehen die er 175 of 185 rapen zijn er ook: wellicht meer dan u denkt. Alleen: wie zijn kippen nog hoodt op de manier van zijn overgrootmoeder, bereikt nooit 180 eieren per kip en per jaar gedurende twee. iegperiode. Om dat te haleu moet men het wat moderner doen. Dat kost wat meer. Maar alleeu op die manier is er met de kippen wat te verdienen. Dns een goed soort ochtendvoer toedienen. Aau vastzittende kippen, het geheele jaar door. Aan losloopeude in ieder geval gedurende herlst en winter. Al stijgen de uitgaven dan ook wat, dc inkomsten worden ook meer en naar verhouding stijgen de inkomsten vee! meer dan de uitgavee. Natuurlijk bereikt meo alleen met doelinaiige voeding geen jaarproductie van 200 eieren pet kip, zelfs niet van 175. Dan moet er meer ge beuren nl* kippen houden vau goede afstamming, zorgen voor eeo goed bok, streng seiecteeren d.w.z. opruimen al wat ziek of zwak of ongeluk kig is enz. Maar de voeding is van veelbelaog, vau nog meer belang is het dat n tracht een prima voeder te krijgen voor weinig geld. En dat kao. Maar dao niet 10 of 15 kilo tegelijk koopen, maar b.v, 500 kilo. Dat moet coöpera tief gebeuren, door een vereenigiog b.v. die dan dat voeder één keer per week aan de leden io gewensckte hoeveelheid verstrekt, kleine hoeveel heden met een geringe prijsverhoogiug pet kilo, voor 't inwegeD. Op veel plaatsen is 't zaakje zoo ingericht en het werkt prachtig. Eigenlijk moet de zaak zoo komen te staan „Opruimen" of „Doorgaan, maar dan zoo, dat er kans is op winst". Wie brengt de zaak in zijn eigen plaats voor elkaar 't Qeeft wat moeite, den eersten tijd, maar 't is dankbaar «erk. L. f) Misschien moei het wel zgn 100 X 5 c. is I 5. 2) Wie echter 175 eieren raspt, waaronder na tuurlijk veel wintereieren. komt vel aan een gemid delde eierprga van 63/4 cent of 6 cent en heelt wel f4.20 voor zga moeite. OUD-VOSSEMEER, 9 September 1930. VoorzitterBurgemeester J. G. Hamer. Secretarisde heer W. van der Ploeg. Afwezig met kennisgeving deheerM.A. Vermet. De voorz. opent de vergadering en stelt nooit geweest, waDt zij had steeds thuis les gehad van de gouvernante en nu op haar achttiende jaar werd haar opvoeding aia voltooid beschouwd. Toen zij uit de tram was gestapt, besloot zij wat rond te loopen in de stad, waar ze feitelijk heel slecht den weg kende maar dit was nog zoo erg niet, vond zij, want dan kon zij er altijd een agent op aanspreken, om naar den weg te vragen. Ze voelde zich toch het slerkste aangetrokken tot de rivier, waar zij die drukte van de schepeD zoo graag gadesloeg. Aan de landingsplaats lag jnist een groot stoomschip en ze zon eens zien, wie daar al zoo aankwamen. Ze was een bevallig figuurtje echt Engeisch in geheel haar voorkomen met die blanke ge. laatsklenr en het prachtig koperkleurige haar. Verscheidene passagiers wierpen haar een be- wonderenden blik toe; vooral een donkerkleurige man, die een heel eind hoven de meeste mensehen uitstak in zijn Oostersche kleeding misschien een iudrnkwekkende verschijning zou zijn geweest maar wiens voorkomen in Èoropeesche kleeding in het geheel niet tot zijd recht kwam. Hij scheeo zich bijzooder aaogetrokkeo te voelen tot Vida en trad onwillekeurig zoo dicht voor de notulen der vorige vergadering voor de leden ter inzage te leggen, daar deze veel tijd in beslag nemen met het lezen. Weth. de Wilde is daar niet voor, maar men kan het gedeelte van de waterleiding wel overslaan want dat kennen alle leden. Dhr. Heijboer is voor voorlezing, maar dan het gedeelte van de waterleiding ter inzage leggen. De notulen der vorige vergadering wor den voor een gedeelte voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken Een schrijven van den Comm. der Ko ningin in Zeeland dat de burgemeester verlof is verleend van 1 tot en met 8 Sept. voor het vervullen van zijn militaire plichten. Van Ged. St. goedkeuring raadsbesluit lot wijziging der bouwverordening. Van het gem.bestuur van 3t. Maartens dijk mededeeiing dal zij adbaesie betuigen aan liet adres dat gezonden wordt aan den Min. van H. en N. betreffende de financieelen toestand der Waterl.mij. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Eon boekwerk voor de T.B.G. bestrijding. B. en W. stellen voor bel boekwerk maar terug te zenden. Dhr. Heijboer vraagt ol'bet handelt over de t.b.c.bestrijding. De voorz. antwoordt dat bet een schets is van de stad Nijmegen. Dhr. Heijboer stelt niet veel belang in het boekwerk maar als het voor de be strijding der t.b.c. is zou bij er voor zijn i 2.50 te zenden. De voorz. antwoordt dat het geld ten goede komt voor de t.b.c. Weth. do Wilde zegt er zijn al zooveel dingen geweest en bij heeft nog nooit de voordeelen er van waargenomen, hij is er dan ook tegon om het boekwerk te houden. Met alg. st. wordt besloten het boekwerk niet te behouden. Aan de orde komt de voorloopige vast stelling van de gemeenterekening over 1929. Do voorz. leest het rapport van de com missie voor en deze heelt enkele opmer kingen. Weth. de Wilde licht toe wat betreft het geval Deurloo. Het kerkhof moest worden opgehoogd en dat moest door werkloozen gebeuren, daarvoor moest men komen in handen van de voorzitters van de bonden, deze wisten wie er uitgetrokken waren. Nu zou er op een keer Zaterdags middags enkele karren grond op de straat blijven liggen, maar spr. zag dat toevallig en toen is dit niet gebeurd. Deurloo heeft echter later zelf nog een paar karren grond alleen op het Kerkhof gereden. Ook is toen Deurloo opgedragen om de planken schoon te maken en het ging toch niet om daar 14 of 10 man voor aan het werk te houden, zoodoende heeft Deurloo meer verdiend dan de anderen. Weth. Daane zou willen toelichten wat betreft de kosten van de gemeentewotiing. Spr. neemt het de commissie niet kwalijk dat ze daar naar vraagt, hij stelt het zelfs op prijs, maar hij stelt ook voorop dat het de bedoeling van B. en W. niet is geweest om de kosten zoo hoog te maken, dat kunnen de notulen der wethoudersverga deringen uitmaken. Spr. is 4 jaar geleden raadslid geworden en de eerste vergadering die hij mee maakte kwam het huis van de gemeente al aan de orde en toen heeft spr. al dadelijk gezegd laten wij het huis verkoopen, maar dat kon niet zeide de voorzitter toen. Het moest van de gemeente blijven voor het hoofd der school Het huis moest dus blijven. Spr. werd in Maart raadslid en in datzelfde jaar ook wethouder spr. heeft er in een wethoudersvergadering ook[nog eens over gesproken en toen zeide nabij haar, dat zij er van schrikte en dezen vorm van avontnnr alvast niet aangenaam vond. Zooals zij zich voorgenomen had, liet ze zich nn door een agent den weg naar de tram wijzen en eerst toeD zij daarin goed en wel had plaats genomen, dacht zij „Waarom zon die man mij toch eigenlijk zoo aangestaard hebben Toen hij dacht, dat zij daardoor verschrikt was, had hij een soort excuus gepreveld, in een vreemde taai, die haar toch oiet onbekend voor kwam. Toen zij uitstapte, merkte ze niet, dat de be wuste vreemde van dezeltde tram had gebruik gemaakt en haar nn op korten afstaud volgde. Zij kende een weg door bet Park, die haar op de korist-mogelijke wijze thois bracht eo daar hoorde zij nu iDeeus een stem achter zich, die in zuiver Engeisch vroeg: „Waarom heeft u zoo'o haast?" „ik moet me haasten, om thuis te komen, waut ik ben laat," zei Vida. In een paar stappen was hij naast haar. „Het zal u niet hinderen, ais ik naast u loop, niet waar? Eo vergeef mij de vraag; maar hoe heet u de burgemeester dat kunnen wij niet ver koopen, want dat huis heeft geen waarde, want het ziet er onoogelijk uit. Spr. kwam er toen eens een keer voorbij en zag dat net open was, hij is toen zoo brutaal ge weest en is een kijkje gaan nemen en is verschrokken, want zoo iets had hij nooit gedacht. Alles zag er smerig uit. Toen is restauratie gekomen en als er eene lat werd afgebroken kwamen er drie planken mee, kortom het een na het andere viel tegen zoodat men toen ver boven de be grooting is gekomen. Het is echter thans een flinke burgerwoning geworden en voor iedere burger bewoonbaar. B. en W. hebben .door die f1200 het huis in goede orde gebracht. Spr. heeft eens een staatje opgevraagd wat dat huis al heeft gekost en dan blijkt dat het in 1918 heeft gekost aan onderhoud f 240, in 1919 1275, in 1920 f390, in 1921 f535 en in 1922 f142 dat is dus totaal f 1582. In deze tijd van jaren en toen de heer Fluit erin moest was het niet te doen en spreker meent dan ook dal li. en VV. met die 1' 1200 een goede daad hebben verricht. De woning is thans bewoonbaar en heeft ook nog waarde, gezien de huishuur die de heer Fluit betaalt. Dhr den Engelsman zegt dat het de be doeling van dc commissie niet vvasduide kosten te veel waren, maar dat er van het overschrijden vuu de begrooting geen kennis is gegeven. De heer Viiens had indertijd 11UUO opgegeven en het is gebleken dat hij niet ver mis is geweest. Het huis heeft meer gekost dan de begrooting aangaf. De voorz. merkt op dat B. eu VV. ver goten hebben een voorstel te doen voor een verhoogd crediet. Weth. Dane zegt geen criüek te willen uitoefenen op de commissie. De begrooting was f 110(1, maar B. en W. vonden dit te hoog en toen hebben zij gekrabt ais een kat in den grond want zoo zouden ze er nooit mee meegaan. Dhr den Engelsman meent dat de heer Vriens liet dan toch goed had gezien. Weth. de Wilde zegt een der kamers was vol kasten, toen deze werden wegge broken kwam cr een muur te voorschijn die rot was. Weth. Dane wil nog opmerken, als dhr Ileijbocr weihouder was geweest, het dan nog wel duurder* had geweest, want hij zeide tegen hem dat het nog niet naar de eischen des tijds is ingericht. Dhr Heijboer bevestigt dat dit ook niet liet geval is. Dhr van Gorsel vraagt of het huis nu voldoende is opgeknapt. De voorz. antwoordt dat het nu in orde is, zoodat de mensehen behoorlijk kunnen wonen. Spr gelooft wel dat als het elk jaar onderhouden wordt dat het dan wel zal gaan. Dhr van Gorsel merkt op dat uit het staatje van den heer Dane zou blijken er sinds 1922 niets meer aan is gedaan. Weth. Dane zegt dat er sinds dien tijd ook niets meer te vinden is. Dhr van Gorsel zegt wethouder de Wilde heeft toegelicht het geval Deurloo, maar spr. vindt niet goed dat de een een leeuwen deel ontvangi en de ander veel minder. Het zijn allemaal werkloozen en de een behoeft niet voorgetrokken te worden boven den ander. Weth. Dane zegt dat men zich heeft ge wend tot de voorzitters van de bonden die wisien het beste wie er werkloos was, want die hebben de lijsten en hun is toen opgedragen dat te regelen. Hij weet na tuurlijk niet of er uit zijn gesloten. Weth. de Wilde zegt dat de heer van Gorsel spreekt op L. ista, maar men is toen op moeten houden voor den regen. Toen men weder wilde beginnen, bleek dat er andere mensehen waren uitgetrokken „Vida Revill," antwoordde zij, maar kou haar aogst haast Diet verbergen. „U hoeft niet bang te zijnik zal n geen 1 waad doen. Zoudt u mij nu nog één verzoek v. illea toestaan „Wat is dit dao „Dat u ow linkerhandschoen citdoet." Onwillekeurig dacht Vids, dat zij met eeo krankzinnige had te doeu, en, daar zij niemand zag, bij wien zij bescherming kon zoeken, achtte zij het maar het beste, de gril van den man in te willigeD. Toen nn een donkero baud naar haar arm werd uitgestoken, eu hef donkere gelaat met znlk een eigenaardigen glans in de oogen zich over baar boog, begaf haar zelf beheersching baar toch, rokte zij zich los uit de lange, slanke vingers, vlochtte met een schreeuw. Ze zal Dog geen paar meters ver zijn gewees;, of daar hoorde zij eeu andere frissche vroolijke stem, die riep „Hallo Wat gebeurt daar Vida zag een joogen man met een wandelstok, dien hij, zoo noodig zeker van plan was, om als wapen te gebrniken. De donkere vreemdeling blies den altocht. (Wordt vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 3