men moeien echter niet verminderen wint dat zijn bezitters waarvan een groot aantal geen getneente- naren zijn. Zijn voorstel ia dan om de opcenten van de grondbelasting wat de gebouwde betreft te brengen van 80 op 20 en de ongebouwde te houden op 20. De voorz. meent dat 6. en W. dit voorstel niet kunnen accepteeren. In een massa vakbladen wordt gewaarschuwd om niet dadelijk tot belastingvermindering over te gaan maar eerst maar een jaar af te vachten. AU het blykt dat er dan voordeel is, dan eerst overgaan tot verlaging, maar als men nn begint en er komen tegenvallers dan moeten wij toch nog gaan verhoogen. De menachen gaan niet meer belasting betalen en een massa arbei ders gaan heelemaal geen belasting meer betalen met deze niecwe regeling, dos allen krijgen er voordeel van spr is er dan ook voor de opcenten te laten, zooals het na is. Spr acht het een gevaarlijke onderneming om de grondbelasting te gaan verlagen het is alles nieuw. Dhr Carels vraagt of de voorz. meent dat de provincie de opcenten zal laten vervallen, staat die er dan zoo goed voor. Hij meent van niet en gelooft ook niet dat ze deze bron van inkomsten kannen missen en anders gaan ze toch een nienwe bron aanboren. Hij be- schoawt deze kwestie van zeer korten dunr. Deze nienwe regeling is in het leven geroepen om een betere verhouding te verkrygen, zoodat niet iemand in de eene gemeente f8 en in een andere gemeente met hetzelfde inkomen f200 moei be talen. Spr gaat niet mee met het voorstel van B. en W. en raden zij aan tot voorzichtigheid. Hij handhaaft zijn voorstel. Weth. Krijger zou er mee mee kannen gaan als men deze opcenteu voor 5 of 10 jaar moest vaststellen, maar wie zal zeggen hoe deze rege ling werkt. De uitkomsten moeten dit nog leeren en dan kan men het volgend jaar toch verlageD als het goed gaat. Dhr Carels meent als uien nn verlaagd en het volgend jaar zou men moeten verhoogen, de menschen zonden zien dat het noodzakelijk was, maar na weten zij bet niet. De voorz. zegt dat er gemeentenzijn die in de le klasse kannen zijn en voorzichtigheidshalve een hoogere klasse hebben genomen. Weth. Krijger vindt het zeer moeilijk om te verlagen. Dhr Carels meent dat men dan hier ook een hoogere klasse had moeten aannemen. De voorz. acht dit niet uoodig. Dhr Carels acht dan ook die opcenten niet uoodig, daar er na ruim f 3000 voordeel is. De voorz. anrwoordt dat dit niets te beieekeneo heeft, want men kan als het moet de verbooging altyd vinden iu de opcenten op de ve rschillende belastingen. Ook weet men nog niet zeker of er f4.08 of t 3.67 per inwoner zal worden uitge keerd. Dhr Carels vraagt of de definitieve beslissing van den minister nog niet is ingekomen, hij meende dat deze voor 1 September zou inkomen. De voorz. antwoordt dat die nog niet is inge komen, wel de voorloopige. Het voorstel van B. en W. om de opcenten grondbelasting te handhaven op 80 voor de ge bouwde en 20 voor de ongebouwde eigendommen wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen. Tegen de hb. Carels en van Westen. Met alg. st. wordt aangenomen geen opcenten te heffen op de hoofdsom der vermogensbelasting. De gemeente voor de heffing der personeele be lasting in te deelen in de 8a klasse. Geen op centen te heffen op de hoofdsom der personeele belasting. Bij wat betreft de indeeling van de gemeente in de le klasse vraagt dhr Carels hoeveel per sonen er buiten de betaling van belasting vallen in de le klasse, in de 2e of in de 3e klasse. De voors. antwoordt dit niet te kunnen mede- deelen. Dhr Carels meent gelezen te hebben dat den Inspecteur hierover den burgemeester moest in lichten want die kan dat toch nagaan. De voorz. meent dat de Iospectenr dit ook niet kan weten, alleen weet hij dat, die minder dan f 800 verdienen er buiten vallen. Dhr Carels kan een woord van lof Diet na laten door het plaatsan van de gemeente in de le klasse. B. en W. hebben blijk gegeven van een sociaal inzicht en van moed om dit voor te stellen, daar nu een ongehuwde eerst moet be talen boven de f 800 inkomen en iemand die 4 kinderen heeft en f1200 verdient] zoodoende nog vrij is. Hiermede is een groot deel van de arbeiders en van den middenstand ontheven. Vervolgens wordt mst alg. st. aangenomen geen opcenten te beffen op de toDdsbelasting en geen woonforensaubelasting in te voereD. Aan de orde komt nn de voorloopige vast stelling van de gemeente rekening over 1929. Daar er geen commissie is benoemd, vraagt de voorz. wie van de heeren iets beeft te vragen omtrent de rekening. Dhr Carels zegt de rekening is aangevangen met een batig saldo van het vorig jaar van f6749.58 en eindigde met een batig saldo van f8794.66, alzoo een vooruitgang van f 2000. In deze reke ning is reeds rekening gebonden met de mindere inkomsten en toch is er een vermeerdering. Boven dien komt er nog by een bedrag van f 504 voor kwade posten en is er een voordeel van ruim f 3000. Dit alles te samen heeft een voordeel van ruim f5000. Dit had ook spr aan willen voeren bij de behandeling van de finaocieele ver- honding. Bij volgnammir 132, terugstorting ver- pleegkosten ontbrak een briefje. De voorz. ziet dit na en het blijkt dat dit over het hoofd is geziea. Dhr Cirels zegt dat eea vr>«.g»r uitsproken wensoh nog niet ia vervulling is gegim, n.l. om eea register over te leggen van uitgaande slakken, anders heeft de coutrole nog geen waarde. De voorz. merkt op dat de voorschotten voor porto's toch op de nota staat vermeld met aan- dniding van datum en aan wie geschreven, zoodat dit bij die menschen kan geïnformeerd worden of zij een brief van mij hebben ontvangen. Dhr Carels meent dat bij een goede boek houding een register van uitgaande atDkken aan wezig moet zijn. De voorz. merkt op dat er wel eens brieven bij zijn van de B. S. en die komen dan toch ook niet in dat register. Dhr Carels meent dat zooals het nu gebeurd het geen juiste controle is. De voorz. meent dat er ook een zeker ver- troowen moet zijn. Dhr Carels zegt dat als de rekening moet worden nagezien dit goed moet gebeuren. De voorz. zegt dat er geen opdracht is een register aan te leggen en de gern.-ambtenaren moeten toch vertrouwd worden. Dhr Carels meent recht te hebben dit op te mogen merken en dit kao zooder ontstemming worden gedaan, het is niet eooals vroeger den raad heeft nergens mee te maken. De voorz. weet dat dhr Carels hem niet ver- tronwt, maar dat weten hoogere autoriteiten ook en hem is Dog nimmer opgelegd een register aan te leggen. Dhr Carels meent dat hij best te kennen mag geven dat hem dit teleurstelt, dat dit nog niet in vervalling is gegaan. De voorz. merkt nog op dat over de nota's van het hoofd der school of van een ander geen opmerking wordt gemaakt over de porto's maar van den secretaris wel. Dhr Carels meent dat dit voor hen ook geldt. Dhr Carels had nog enkele opmerkingen maar hij huivert er van. De voorz. antwoordt dat deze gero9t kannen worden gedaan als u maar niet persoonlijk wordt, hij heeft nog nooit gehoord dat er een register van uitgaande stukken moet zijn eu hij is al zeer lang bij het vak, maar als er ééa gemeente in Zeeland is die het doet, dan zal hij het ook doen. Dhr Carels meent dat voor een juiste controle goed is. Spr vraagt verder naar 2 provinciale almanakken. De voorz. meent dat er 1 is voor den veld wachter en 1 voor de secretarie. Dhr Carels zegt dat bij de nota van telefoon gesprekken de repos niet waren en deze zijn noodig voor een nchtige controle. De voorz. zegt ze hier bij zich te hebben en de heeren kunnen ze nog nazien. Dhr Carels zegt dat het mosterd na den maaltijd is en hij heeft geen lust deze nog eens na te tellen. Dan is er ook nog een post van 10 cent voor innigskosten, maar dit is alleen in de maand Febraari. De voorz. antwoordt dat dit er altijd op heeft gestaan, maar wel eens door hem zelf werd betaald. Dhr van Westen kan dit niet begrijpen daar deze alleen betaald moeten worden als men te laat betaald, anders komen er geen innigskosteu bij De voorz. antwoordt dat men op het post kantoor kan informeeren. Dhr Carels zegt dit baantje niet te accepteereo, als alles bij de stokken was geweest, was dit niet gebeurd. Spr vraagt dan naar twee nota's van dhr A. Verburg voor het opmeten van de opslagplaats voor bieteD. Hij vraagt of dit niet door den gern.-opzichter had kanoën gebeuren. De voorz. antwoordt dit geschiedt door den polder en de helft moet door de gemeente worden betaald. Hij zal echter vragen of dit niet door den gem.-opzichter kan gebeuren. Dhr Carels zegt zijn stem niet aan de voor loopige goedkeuring van de gern. rekening te konnen geven hetgeen dhr Van Westen beaamt. Daar de beide wethouders zich boiteo stem ming moeten honden, zonden de stemmen staken. B. en W. stellen thans de rekening voorloopig vast in ontvang op f 52722.515 en iü uitgaaf op f43927.855 alzoo een batig saldo van f 8794.66. In behandeling komt de rekening van het alg. armbestuur over 1929. De voorz. verzoekt de bh. Krijger en van der Slikke zich te verwijderen. Dhr Carels heeft geen nota gezien van de rei»kosten van de bh. v. d. Slikke, Krijger en Elenbaas naar Middelburg. De voorz. kan deze vraag niet beantwoorden en zal dit de volgende vergadering toelichten. Dhr Carels vraagt naar f 51) restitutie van mej. Bouvman. De voorz. zegt dat meisje is krankzinnig ge weest, maar weet er verder niets van. Dhr Carels meent dat als dhr v. d. Slikke dadelijk terng is deze diügen wel kannen worden toegelicht. De hb. Krijger en van der Slikke komen weer bij den tafel. Dhr Carels doet dan nog dezelfde vragen. Weth. van der Slikke weet dat er een nota is geweest en vermoedt dat Jansen die vergeten heeft aan het mandaat te hechten, hij zal er naar informeeren. Wat betreft de restitutie van f 50. De verplegiDg^osten moeten voornit be taald worden en nn is het meisje vlugger terog gekomen dan men aanvankelijk dacht zoodat het te veel betaalde is teruggestort. De rekening wordt hierna met alg. st. vast gesteld in ontvang op f 22263.18 en in uitgaaf op f 17847.59, alzoo een goed slot van f4415.59. De heeren Krijger en van der Slikke hielden zich buiten stemming. Aangeboden wordt dé gemeente-begrooting voor 1931 iu ontvang en uitgaaf op f 53284.815 eD die van bet alg. armbestuur in ontvang en uit gaaf op f21088.65. Een commissie werd niet benoemd, zoodat ieder der leden ze kan komen 39423 LiAJC* C/50/V/A/C£/V aa inzien en ze de volgende vergadering post voor post kan behandeld worden. B. en W. stellen voor naar aanleiding van bet gesprokene in de vorige vergadering om de kin deren op den 50sten verjaardag van de Koningin iets te geven, om voor ieder kind f 0.40 beschik baar te stellen en dit in handen te geven van de hoofden der scholen, welke dan zelf kQnnen uitmaken wat er mee te doen. Dhr Vogelaar vindt f 0.40 wel wat weinig en stelt voor t 0.50 te geven. Dhr van Westen vindt f 0.40 ook wel wat weinig en is voor f 0.50. Met alg. st- wordt besloten f0.50 per kind beschikbaar te stellen. B. en W. zijn van oordeel dat de straatver lichting waarvan de proef 16 Aag. is ingegaan niet voldoet. Dhr Carels vraagt hoeveel reclames er zijo ingekomen. De voorz. antwoordt dat er 5 menschen bij hem zijn geweest. B. en W. hebben nu gedacht door het aan- breugen van lampen van 50 kaars en voor de uachtbranders van 75 kaars, dat er dan veel tegemoet is gekomen en dan ook nog 2 nacht branders er bij aan te brengen, n.l. bij Boo gaard en aan Slikkot. Dhr van Westen heeft vernomen dat de bur gemeester heeft laten uitbellen dat wie bezwaar had tegen de straatverlichting, dit bij hein ter kennis kon brengen. Nu hebben zich 5 perso nen aangemeld en vertegenwoordigen die dq de geheele gemeente. Ook is het spr opgevallen dat de P.Z.E.M. een vreemd merk voor lampen gebruikt heeft. Waarom gebruiken zij geen Philipslampen, waar men zeker van weet dat ze goed zijn en overal verkrijgbaar, maar dit soort kent men niet overal. Was de P.E.Z.M. met le soort materiaal gekomen dan had men een beter oordeel kanoën vellen, maar dat gaat op bet oogenblik niet. Spr. vraagt dan ook of B. en W. al hebben nagegaan wat de kosten ongeveer zijn. De voorz. antwoordt dat dit nog niet is nage gaan daar de meters nog niet zijn opgemeten en de avonden nog steeds langer worden. Dhr van Westen meent dat het toch wel nage- gaau kan worden, hoeveel het per nur en per lantaarn kost. Het licht is aanmerkelijk verbeterd eu by kan niet begrijpen waarom er een voorstel komt om het te brengen van 32 op 50 kaars. De voorz. antwoordt dat die 5 menschen die bij hem zijn geweest spraken namens de geheele bourt waar zij woonden. Algemeen boor je, de verlichting is iets beter dan met petroleum, maar over het algemeen valt het tegen. Weth. van der Slikke zegt ook gehoord te hebben dat het tegenviel. Weth. Krijger heeft verschillende menschen gesproken en niemand roemde er over. Dhr van Westen zegt de voorz. zegt altijd alles op papier te zetten, waarom heeft hij dat die menschen ook niet laten doeD, dat was veel beter geweest dan mondeling. De voorz. segt dat het hetzelfde is, want de klacht is precies gelijk. Hier wordt niet met cijfers gehandeld, want dan is het noodig het op papier te stellen. Dhr van Westen heeft menschen gesproken en die vonden het een mooie verbetering, hij zal dan ook niet voor de grootere lichtsterkte stemmen. De voorz. zegt dat het voorstel van B. eu W. is de lampen te brengen op 50 kaars, voor de nachtbranders op 75 kaars en twee nachibranders bij te brengen n.l. bij Boogaard en aan Slikkot. Dhr Carels zijn persoonlijken indruk is dat het voldoende is en het licht wel 100 °/Q is verbeterd dan met petroleum. Als er wenscneu kannen worden uitgesproken, nu ja, maar meu moet ook rekening houden met het financieel voordeel van de gemeente. Spr is overtuigt dat het goed is, want alle donkere hoeken kunnen toch niet worden weg genomen. Spr heeft ook menschen gesproken eu die waren allen er van overtaigt dat het veel beter was en dat men het er best mee kon doen. Wat het materiaal betreft spr weet er van dat er al een paar lampen zijn doorgebrand en dat bewijst toch wel de miuderwaardige materiaal. Dhr Vogelaar heeft geen menschen gesproken, maar beeft zelf maar eens gezien en bij meent dat er op sommige plaatsen wel een beter licht mag komen. De voorz. meent dat men enkele niet uit kan schakeleu en daarom is het beter de lichtsterkte te brengeu op 50 en 75 kaars. Dhr Carels merkt op dat de donkere hoeken toch nooit worden weggenomen, want de straten van Poortvliet zijn veel te krom, de bochten kunnen niet worden weggetomen al krijgt men een betere verlichting. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 4 tegen 2 st. TegeD de bh. Carels en van Westen. Bij de rondvraag vraagt dhr Vogelaar of het straatje bij Kurvink niet verbeterd kan worden, dat is vol putten, De voorz. zegt toe dat dit zal gebeoreo. Hierna sluiting, fg< TH0LEN, 22 Augustus 1930. Uit de Oude Doos. Joost van St. land. Deze persoon van St. Annaland schijnlijk afkomstig, woonde te Go plante op 30 Dec. 1787 op zijn vaart Goes een zoogenaamd vrijheidsvlag get zinnebeeld van de Patriotsche r Burgemeester "Van Dorth verzoscht z vlag weg te nemen, hetgeen gesch' maar eenige patriotten, erge heetho< namen hem dit kwalijk, zoodat het opi sd werd geplaatst. Hevige verontwaarc J hij eenige schippersknechts, vurige Oi klanten, gevolg, dal het vlaggetje neergehaald. Deze vonk was aanleidii hevige beroeringen in Goes, duurde scheidene dagen en werden zelfs pl ringen van woningen geconstateerd Joost van St. Annaland? Die eclipseer' onrustige stad en vluchtte naar Haa waar hij later de omwenteling bevorc en zelfs lid van de menicipaliteit maar spoedig verdween hij uit de sted regeering. De onbeduidendeschreewer had in Goes evenwel heel wat nari gebracht. N. V. Stoomtramweg Antwerpen-B. o. Zoom-Tholen. Ingevolge de besprekingen met de gische Buurt Spoorwegen te Brusse met ingang van 31 Aug. e. k. wed dagelijks een tram loopen vanaf Berg if Zoom 8.20 uur. Hoogerbeide 8.38. O drecht 8.45 naar Antwerpen. Het ve a uit Antwerpen is bepaald om 6 uui avonds. Aank. 7.50 te Bergen op 2 ij zoodat men des avonds 8.30 te Tholt v Dat dit voor de betrokkenen een ge M vooruitgang beteekent, behoeft niet uiteen gezet te worden. Vooral degi u die door de ongelukkige verbindinge Antwerpen per autobus gedupeerd zij worden en het ongeriefelijke hebben o: vonden op het Belgisch traject te mt- reizen in een bus die het dubbele va voorgeschreven aantal reizigers bevat, z een en ander zeer toejuichen. Het traject zal gereden worden ovei Noorder Boulevard zoodat de talrijke lieden, welke uit onze streek aan de h te Antwerpen werken, hiervan ook z gebruik maken. Men komt aan in de manstraat bij den Boulevard, vanwaar gemakkelijk de tentoonstelling of hei trum van Antwerpen kan bereiken. Een en ander is een voorlooper va electrificatie welke binnen zeer kortere te verwachten is, en waaromtrent een voorstel den Minister van Water is toegezonden. ol De autobusondernemer Krijge bij voldoende deelname hen die Antwe willen bezoeken, volgende week v hiertoe in de gelegenheid stellen. Dinsdag 2 September rijdt er een naar Antwerpen, vertrek 7 uur van S nisse, plm. 8 uur van Tholen, des av 10 uur uit Antwerpen. Ook Donderdag d.a.v. stelt dhr. Kr de gelegenheid open een reisje naar werpen te maken. Ook hier vertrek morgens 7 uur uit Stavenisse en plm. uit Tholen. Deze tocht speciaal ter zichtiging |van de verlichting va Tentoonstellingsterrein en van het Sads Het reisje van gister is bij alle nemers wel in den smaak gevallei waren er uit verschillende plaatsen ons eiland en er was maar een roep de mooie verlichting van het Stads] die de deelnemers van den tocht op gemak hebben kunnen bezichtigen v voor de heer Krijger alle gelegenheit Kaarten ad f2.50 bij firma J. M. Tholen en bij de chauffeurs. ST. ANNALAND. llilslag van den huishoudt wedstrijd, gehouden door de Scherpschuttersve ging „Prinses Juliana" op Zaterdag 23 Augustus te St. Annaland. Eerste Klasse. A. Goedegebuure Ar. Jr. eer: A. A. Goedegebuure Az. tweede pr. VV. Kenr der M, Fase vierde pr. J. L. Goedegebuure Az. vijl \j Tweede Klasse. W. Goedegebuure eerste p Weyler tweede pr. Anlh. Hage derde pr. A. vink vierde pr. J. Slager Hz. vijfde pr. Derde Klasse. C. Slager Je. eerste pr. J tweede pr. J. Th. Kurvink derde pr. Chr. vierde pr. J. A. Goedegebuure Az. vijfde pr Vierde Klasse. C. Verboole eerste pr. Anth, tweede pr. J. Geluk J.Mz. derde pr. Jacobus Hsi vierde pr. P. van der Welle vijfde pr. Om alle schutters gelijke kans te geven zij, naar gelang van bun schietvaardigheid, in klassen verdeeld. De Wisselmedaille, welke jaarlijks aan den sc! met gemiddeld het hoogste aantal punten, won gereikt, viel dit jaar ten deel aan A.Goedege Az. Jr. met een gemiddelde van ruim 46 pi maximum 50 punten. Gedurende de vijf jarei welke deze Wisselmedaille werd uitgereikt, deze driemaal in het bezit van genoemden set

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2