z Eon rerzoefc van den Bond van bedrijfsauto- houders om air lid of als donateur toe te treden. Idem vao de Tocbtonie, Deze stokken «orden voor kennirgeviog aan- genouieo. Eeu schrijven van den Minister van Onder wijs dat de bijdrage voor de M. T. S. Ie Haarlem bedraagt f 24.32, Wordt voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van het gemeeutebestnur van Goes betreffende een wijziging der verordening voor de keuringsdienst van waren te Goes. B. en W. stellen voor goedkeuring te verleenen aan deze wijziging waartoe met alg. stemmen besloten wordt. Met alg. stemmen wordt besloten een boek werk ter bestrijding der T. B. C. voor f 2.50 te koopen. Een schrijven van het gemeentebestuur van Oud-Vossemeer om adbaesie te betuigen aan een adres dat hij beeft gezonden aan den Minister van Arbeid, Haudel eo Nijverheid betreffende den ftuancieëlen toestand der Waterleiding Mij. Tbolen en tevens zenden ze een rapport om trent die toestand. De Voorzitter stelt voor dit aan te houden tot eeu volgende vergadering dan kunnen de leden dit rapport eerst eens iuzien. Met alg. stemmen wordt daartoe besloten. Aao de orde komt de voorloopige vaststelling van de gemeente rekening over 1920. De heer Keijzer brengt bij monde der com missie verslag uit en ze beeft de rekening na gezien en in orde bevonden eo adviseert tot voorloopige vaststelling. Met alg. stemmen wordt daartoe besloten, en wordt ze wat de gewone dienst betreft voorloopig vastgesteld in ontvang op f50537.92 en in uitgaaf op f 48040.015 alzoo een goed slot van f 2407.90' en.-wat do kapitaal- dienst betreft in ontvang op f4524.70 en in uitgaaf op f4213,20 alzoo een batig saldo vao f 810.50. Met alg. stemmen wordt besloten wederom voor één jaar te verburen het terrein achter de gemeentewouiugeu aan dezelfde huurders voor 1 2 50 per jaar en ook de gemeentewoningen. Met alg. stemmen wordt de jaarwedde van den gemeente-ontvanger vastgesteld op f 1200 evenals zijn peusioengiondslag en voor den beer 1. D. C. Duijuhouwer op f 1840. Aan de orde komt de uieuwe regeling be treffende de financieële verbooding tusschen Kijk en Gemeenten. B. en W. stellen voor te gaan in de 8e klasse voor de personeele belasting, in de de 3e klasse voor de gemeente fondsbelasting, 80 opcenten te heffen op de personeele belasting, 70% ver- hoogiug op de grondslag voor motorrijtuigen, de 40 opcenten op de gebouwde en 20 opcenten op de ongebouwde eigendommen te handhaven. Geen opcenten te beffen op de vermogensbelasting geen opcenten op de foudsbelasting en geen op centen op de woonforeusenbelasting. Met alg. stemmen wordt dit voorstel aange- nomen. Ingetrokken wordt met alg. stemmen het raadsbesluit van 18 Juni 1924 waarbij vastge steld was om op de ambtenaren die na 31 Die. 1924 zijn aangesteld 8'/2% van hun pensioen te verhaleu. Nu dit raadsoestuit is ingetrokken heelt op geen ambtenaar meer verbaal plaats. Hierna sluiting. Ook de Oostersche vrouw weet dat Purol de huid gaaf en gezond maakt en bovendien fluweelzacht. bezwaar blijkbaar had. Weinige jaren later (22 Juli 1616) bewees bet beklag van d8n Balluw, Burgemeesteren en Schepenen over bet toelaten van allerlei werk en koophandel op's Heerendag tot nadeel van de Godsdienst, eensdeels dat dit misbruik toen zeer algemeen was, en anderdeels, dat men minder op de ontheiliging van den Zondag drukte, dan op het nadeel van de open bare eeredienst. Een aantal jaren later (21 en 28 Februari 1745) ontwikkelde zich de strenge Zondagsviering meer, en is dan ook in gQnoemd jaar de Balluw begroet" over de ontheiliging van 's Heerendag. Op het gebonden examen te Den Haag van de Eerste Ned. Mode-Vakscboolvereeniging slaagde voor leerares-coupeuse Mej. M. van der Jagt alhier. De Nutsspaarbank. F.eoige jaren geleden nam het Bestuor van onze spaarbank bet besluit, ter aanmoediging van het sparen, spaarbusjes ter beschikking te stellen. Dit besluit heeft goede resultaten afgeworpen. Het sparen is er door bevorderd tn thans zijn er zooveel busjesbouders dat men genoodzaakt is het ledigen van de busjes op bepaalde avonden te doen plaats hebben, omdat het ledigen eu coutroleeren van den inhoud veel tijd kost, waar door de inleggers soms lang moeten wachten voor ze geholpen kunnen worden. In een in ons nummer van heden voorkomende advertentie, worden spaarbusjesbouders verzocht Maandag 25 dezer vóór half aebt met hun bosje ter zitting te komen. Tentoonstelling Antwerpen. Wij hebben reeds in een vorig nummer van ons blad opmerkzaam gemaakt op de avondverlichting van de Anttverpsche ten toonstelling, waarbij men vooral niet moet vergeten een bezoek te brengen aan de meer dan prachtige verlichting van het Stadspark te Antwerpen, die alleen reeds een reis naar de stad waard is. De moeilijkheid voor de bewoners van onze omgeving was steeds, hoe komen wij zoo laat thuis. Wij maken daarom opmerk zaam op de advertentie in ons blad, waarbij de autobusondernemer J. C. Krijger bekend maakt dat hij a.s. Donderdag naar Ant werpen gaat, vertrek des nachts '12 uur vandaar, waarbij de retourprijs slechts 12.50 bedraagt. Kaarten zijn o. m. verkrijgbaar bjj fa. Pot alhier. ST. ANNALAND, Ten overstaan van notaris A. J. Biereus, werd alhier op Donderdag 14 dezer, ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den heer J. vau Lu ij k Abrz. verkocht een huia, schuur en erf onder langs den Molendijk, groot 9 A. 55 cA. Kooper werd Abr. Scherpenisse Adrz. alhier voor f 4600. waar na verwelkoming door den burge meester, de bofauto's werden bestegen, waarna Axel met een bezoek werd vereerd. Daarna werd een kort bezoek gebracht aan Zuiddorpe en Westdorpe, waarna Sas van Gent werd bezocht, Philippiue en Hoek werden nog aangedaan, waarna men zich te Terneuzen weder inscheepte om na de lunch aan boord te hebben gebruikt, naar Walsoorden te varen, waarna Hulst zou worden bezocht. Eersi werd nog Hontenisse, Graauw, Clinge, St. Janssteen en Koewacht aangedaan, waarna men onder klokkengelui Hulst, dat haar (300-jarig bestaan als stad herdacht, binnenkwam. Nadat de Koninklijke familie op het stad huis was ontvangen, werd vanaf het bordes van het stadhuis het voorbijtrekken van een prachtige historische optocht gadege- geslagen. Daarna werd in de bofauto's naar Wals oorden gereden, waarna men zich weer inscheepte om per Kon. trein vanaf Vlake de terugreis weer te aanvaarden. De Commissaris der Koningin heeft de volgende dankbetuiging bekend gemaakt Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd, mij op te dragen, aan de bevol king van Zeeland en in het bijzonder aan de bevolking van het Ooslelijk deel van Zeeuwsch-Vlaand eren, Haren diepgevoelden dank over te brengen voor de ontvangst, aan Hare Majesteit, Hare Koninklijke Hoog heid Prinses Juliana en Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden bij Iioogstderzelver bezoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen bereid. De hartelijke wijze, waarop de geheele bevolking van het door Hare Majesteit be zochte gedeelte van ons gewest Haar en Haar gezin heeft begroet, de woorden van aanhankelijkheid en trouw in de verschil lende gemeenten tot Haar gericht, de fraaie versieringen, die in vele plaatsen op zoo velerlei wijze uiting gaven aan de gevoelens van vreugde, die de bevolking bezielden, hebben Hare Majesteit diep getroffen. In het bijzonder was hel Hare Majesteit een vreugde, getuige te zijn van de schitterende wijze, waarop het aloude Hulst de levende kracht van de met zoovele banden aan Haar Stamhuis verbonden Zeeuwsch-Vlaan deren tot uiting is gekomen. Het is de innige wensch van Hare Ma jesteit de Koningin, dat, met den onmis- baren zegen van den Almachtige, ons gewest moge bloeien en gedijen. De Commissaris der Koningin in Zeeland, QUARLES VAN UFFORD. k< Geen prettig pleizierreisje. Woensdagmiddag reed een tou met ouden van dagen, afkomstig Haag door een gebrek aan de inrichting, op de Haarlemrnerst Zandvoort, tegen een boom. De kwamen met den schrik vrij. De c der inrichting, die hen vergezelr door de scherven van de versj voorruit ernstig gewond. De au doordat de chauffeur slechts me vaart reed, niet ernstig beschadigi Dievenbende Een 4-tal inbraken in een paai tijd in Helmond en omliggende doet vermoeden dat een inbreke aan het werk is. Te Helmond is v ingebroken in het kantoor der gi gasfabriek, de laden van een paar werden overhoop gehaald, doch nie vermist. Te Aarle-Rixtel werd Dinsdagna gebroken in het kantoor van den ge ontvanger J. v. d. Iv. Up hetaansl zijn bond zijn de bewoners gewek daders bijna op heeterdaad betrap wisten echter te ontkomen, zond|o geslaagd te zijn iets te ontvreemd p politie vermoedt dat de bende mannen bestaal, die er per fiets op i Denzelfden nacht is ingebroken bi milie B. te Lieshout. Ook hier koi hun slag niet slaan. Een inbraak te staat waarschijnlijk met bovengei inbraken in verband. ai In den Wieringermeerpolder. ni Heden Diosdae zullen de eerste werkza voor het in cnltnur brengen van den W meerpolder aanvangen. Er zijn verschelde 3' bonwwerktnigen aangevoerd en behalve arbeiders zijn vijf boerenzoons voor de eers h neming upgeroepen. De werkzaamheden 18 906 39413 ONDERWIJS. Ond-Vossemeer. Tot tijdelijk onderwijzer aan de o. 1. school alhier i» aangewezen de heer M. de Kijke van Sir Janslaud (Duivelend.) Ond-Vossemeer, Mej. F. M. Snijders van hier, thans onderwijzeres te Gooderak, is benoemd als reaer re-onder wijzere! bij het O. L. O. te Rotterdam LANDBOUW EN VEETEELT Ged. Staten van Zeeland hebben met ingang van 25 Juli beuoemd lot leden van de Provin ciale Regeliogscommissie voor de Paardenfokkerij iu Zeeland, in de plaats van de hh. V. M. Krepel te Zierikzee en Pb. J. van Dixhoorn te Axel, de bh. J. J. Geluk te Schoddebeors (Noordgouwe) en C. de F-ijter te Boachkapelle (Zeeuwech- Vlaanderen.) TH0LEN, 22 Augustus 1930. Uit de Oude Doos. In de dagen van de partij der Voetiauen werd de Zondag als heiligen dag nagenoeg als Israelitischen sabbath in volle ge- streogheid toegepast, en men is wel eenigszins verbaasd, dat vóór dien tijd men het met den Zondag niet zoo precies nam. Uit oude kerke- raadsnotoleo vao Brouwershaven, en de toestand in eigen omgeving te Tholen zal ook zoo wel geweest zijn, vindt men aangeteekend, dat meo den Balluw heeft aa"gevproken over het buudeo vao vischmarkt de« Zondags onder de predikatie, zondst men vóór of tó de predikatie niet zoo'u OUD-VOSSEMEER, Zaterdagavond ia een der auto's van den beer J. v. Lnijk alhier, waar mede melk wordt vervoerd naar de zuivelfabriek te Oud-Gastel, onder de gemeente Steenbergen in de nabijheid vao de zoogenaamde Blauwe S'nis van den dijk gereden eo in de sloot terecht gekomen. De chauffeur M. v. d. Stel bekwam verwondingen aan een der bandeu, die aanvan kelijk ernstiger geleken, dan het geval war, maar in elk geval een vrij zwaar aatizieu hadden. Bewusteloos werd hij naar het R. Kath. Gast huis te Steenbergen vervoerd, waar geneeskundige hulp werd verleend. Een tweetal jongens uit Oud-Vossemeer wareu mede in den auto en o n dezer bekwam ook nog verwondingen, maar de andere was onmiddellijk gereed hulp te halen in eeu nabij gelegen woniug. De auto is Maan dag'» met hulp van een kraanwagen vao de firma De Kou oit de sloot gehaald en bleek erg gehavend. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van bel ongeval, de chauffeur is er ten slotte betrekkelijk goed afgekomen en biuneu enkele dagen wel huiswaarts komen. Een der vingers zou wel stijf zijn. Er i8 tot beden in de waterleidingen, kre ken enz. nog zeer weinig visch gevangen, men hoopt op verbetering indien bet najaar wat ruw weer geeft. Enkele malen worden zware palingen besomd, zoo dezer dagen ook een aantal zwaar der dan een pond, wat aardige kuipen ziju. In de Wielen bij *l)e Wuiper" wordt nog al vaak gebeugeld door hengelaar» oit AntwerpeD, die daarvoor expresse reizen maken per auto enz. STAVENISSE. Voor de uitvoering vao den bouw der nieuwe uitwateringssluis alhier is er door de haven eeu dam of dijk gelegd, om het water van buiten uit de sluisput eu uit deD polder te houdeD, terwijl de verkeersweg beneden aan den dijk is gelegd. Nu liet deze gedurig nog al wat water door zoodat „rneu" ongerust werd dat de dijk het zou kuuDeu begeven en dat dan misschien de polder en dus ook het dorp onder water zouden komen. Thans heeft men dien dijk versterkt door een paar dnhend zakken grond aan weerszijden er tegen en er op te leggen. GEMENGD NIEUWS. Koninklijk bezoek aan Zeeland Zaterdag bracht de Koninklijke familie een bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Per Koninklijke trein werd Zaterdag naar Vlake gereden waar het Hooge gezelschap werd verwelkomd door den Commissaris der Koningin in Zeeland en den burge meester van Vlake. Per Provinciale boot Luctor et Emergo, waarop zich eveneens Ged. Stateii van Zeeland met den Griffier bevonden, werd naar Terneuzen koers gezet, Goed afgeloopen. Woensdagavond passeerde de tramtrein van Alkmaar naar Bergen aan Zee, den overweg bij de Kom laan, waar een slecht uitzicht is. Plotseling kwam over dezen overweg een autobus van dhr Bellekom die een dienst Bergen-Egmond aan Zee onder houdt, aanrijden. In de autobus waren gezeten een dochtertje van dhr B. uit Bergen en de bestuurder. De tram reed tegen de autobus op en trof deze aan de achterzijde. De bus werd opzij geslingerd, sloeg een slag om en kwam tegen een telegraafpaal terecht. Locomotief en wagens reden door en scheurden den rechterzij- wand van de bus open. Het meisje kreeg een niet ernstige beenwonde. De bestuur der kreeg door glasscherven wonden in het gezicht. De locomotief en de eerste wagens zijn zwaar beschadigd. De autobus is geheel vernield. Een windhoos. Donderdagavond heeft te Zaandam tijdens een onweersbui een windhoos, die het karakter had van een cycloon, groote ont steltenis verwekt en groote schade aange richt. Terwijl er een nachtelijk duister heerschte, zag men de winhoos uit het Zuidwesten komen en haar weg nemen over het. veld van de Z. V. V., de hout- werven in het Westerveld en het station der spoorwegen naar de Vogelenbuurt. Eenige houten loodsen, waarvan vele pannen werden afgerukt, kregen belangrijke schade. Groote stukken hout werden opgenomen en het luchtruim ingeslingerd. Een stuk hout kwam in de draden van degeëlectri- llceerde spoorbaan. Een schuitenhuis werd onderstboven geworpen. In het Volkspark werd een boom ontworteldde houtzaag- fabriek De Prins van Oranje verloor bijna alle dakpannen. Het ergst werd huis ge houden in de Reigerstraat, waar behalve daken van de huizen werden afgerukt, ruiten stuk geslagen en ramen uit de kozijnen werden gelicht. De brandweer werd te hulp geroepen om de straten op te ruimen. In de Oostzijde moest een houten loods met loopbaan, vroeger in dienst bij de gemeentereiniging, het ontgelden. De lattenmolen de Vechter, van A. Giskes, is in elkaar gewaaid. Op het voetbalveld van de vereeniging Zaanlandia waren eenige jongens aan het voetballen, die in het clubgebouw vluchtten; het heelë gebouwtje werd door de wind hoos opgenomen en in een sloot geworpen. De jongens, die ook in de sloot terecht kwamen, kwamen met den schrik vrij. Persoonlijke ongelukken zijn er niet voor gevallen. lo IJl lil staan voorloopig directe leiding van de Neddrlandsche Hei r schappij, die voor de noodige opzichters bazen zorgt, üet overige personeel word nomen door de directie vau den polder, w wat de landarbeiders betreft, de tussch van de arbeidsbenrzen en correspondent zal worden ingeroepeD. Voor de tewerlK I van boerenzoons zal contact worden ge; de landbouworganisaties. Boerenzoons, boowonderwijs hebben genoten, genieten b eing voorloopig de voorkenr. Vóór alles dient er in den polder hard te gewerkt. Zoodra de vijf barakken gereed dit vraagt vermoedelijk nog slechts enkele konnen 500 arbeiders worden geplaatst, enkele dagen zullen de arbeidsvoorwaarden bekend gemaakt en zal de gelegenheid melding wordeo opengesteld. Aangeteekend zij, dat de Wieringermee I niet als een toevluchtsoord voor werklooz wordeö beschouwd. Er worden alleen vol» arbeidskrachten aangenomen. Zoo spoedig n6- zal een aantal arbeiderswoningen worden ge waarin alleen arbeiders, die berekend zij hun taak, kunnen worden toegelaten, en bi uitverkiezing zal bovendien speciaal wordt k< op de netheid van de arbeidersvrouw, wijl arbeiderswoning straks zes kostgangers worden ondergebracht. Waoneer met den bouw van de woningen zal worden aangevangen, is th niet te zeggen. Veel zal ai hangen van de beid van den bodem eu de mate waarin watering vordert. De bouwkundige dienst het een en ander voor. Gegadigden, die voor plaatsing in den ringermep.rpolder in aanmerking wenscl komen, kuouen zich behalve lot de arb middeling ook rechtstreeks schriftelijk lot de directie vao den polder te Alkma Aanvaring. Dinsdag tegen zeven uur lagen aan de zijde van de spoorwegbrug te Velaen het schip Erato van de Koninklijke Nederla d Stoombootmaatschappij te Amsterdam en a anderen kant als eerste van een aantal uit schepen bet Grieksche stoomschip Amazo Nadat de trein naar Velsen gepasseeri zou de brug voor de scheepvaart worden gesteld. Het voorschrift Inidt/ dat de schepel mogen passeereo wanneer op de brug de o bal is gebescben. Dit teeken heeft de lo bet Grieksche stoomschip Amazon naar zon brengen, niet afgewacht. Toen op de het sein was gegeven, dat de Amazon he mocht passeeren, is aan boord van dit oumiddellijk „vooruit" gegeveu, hetgeen voLe vau een defect aan de brng daarna aanvaring heeft geleid. Toen men op de Amazon bemerkte, brug niet geheel werd geopend, heeft me getracht een aanvaring te voorkomen, On lijk werd achteruit" gegeven eu men nog het anker valleD. Het schip had echt te veel vaart en een aanvaring kon niet worden vermeden. Met gioote kracht Amazon tegeu de spoorbrug en drukte de alleen weer zoo goed als dicht, doch scho< j( ook ongeveer 2 d.M. naar links, waardo geheele brag ontzet werd en de toegaDg Amsterdamsche haven werd gesloten. Dinsdagavond reeds werd een aaDvang ge U met de werkzaamheden tot het weer itfn brengen van de brug of deze althans te draaien om bet scheepvaartverkeer van e Amsterdam te herstellen. Woensdag wen 8 geheelen dag voortgeweikt met hydrolische doch er was in het gevaarte geeo bewegii 'i krijgen. lie

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2