Tweede Blad. VAN VRIJDAG f AUGUSTUS 1930. >in Een auto op hol. Goed afgeloopen. Een sobere rijke. Aanranding. Zich zelf aangemeld. Een goede aanhouding. iet DE VOEDING ONZER VARKENS. iet resultaat, dat men bij het mesten van een ken verkrijgt, is ongetwijfeld voor een belangrijk 1 afhankelijk van de voeding. En als we over die ding het een en ander gaan zeggen, stellen we irop dat hot er om gaat zoo vlug en goedkoop gelijk te mesten. Denk nu niet, als het vlug 3 J' t, m.a.w. als de dieren suel groeien, het ook altijd beste, de goedkoopste manier is van mesten. Een buurman bereikt wellicht even vlug hetzelfde ultaat met goedkoopere voedermiddelen. Het beste het goedkoopste lijkt een ieder. Wat het goed- opste is, is niet altyd gemakkelijk te zeggen. Wel [rijpen we allemaal dat we met een meelsoort, die kilo weinig kost, nog wel eens heel duur nit anen zijn, en omgekeerd bestaat de mogelijkheid een meelsoort, die per kilo 15 cent kost voor voordeeliger is dan meel, dat 8 cent per kilo st. Om goed, om oordeelkundig te voederen moe- 1 we weten aan welke bestanddeelen onze dieren hoefte hebben en daarnaast wat er in de verschil- ïde voedermiddeleu zit. Eén van de voornaamste bestanddeeleu der voeder- iddelen, waaraan alle dieren behoefte hebben is tjirit. Het eiwit is speciaal van veel belang voor e groeiende dieren, dus voor nog-niet-vol wassen oren. En daar varkens snol groeien moeten zij im voorzien worden van eiwit. Het eiwit is noodig voor het vórmen van spieren leesch) en den opbouw van Heenweefsel, voor het rmen van spijsverteringssappen enz. enz. Het eiwit vordert de verteering der andere voedende stoffen, verhoogt het weerstandsvermogen dor dieren d.w.z. aakt ze beter bestand tegen slechte invloeden van imaat,, tegen eventueels ziekte enz. Ook volwassen oren behoeven eiwit, in hun rantsoen maar lang et zooveel als groenende en drachtige dieren. Een kort aan eiwit *yrrèekt zich meestal eerst na langoren d, maar dan oo,'k ernstig. Daarom is hef, goed niet al te zuinig te zijn met 6' it eiwit, dit geldt het allermeest voor de dieren o nog niet ui tgegroeid zijn. Zijn de dieren eenmaal ilwassen dan kan de eiwitgift verminderd worden h naar verhouding meer zetmeel toegediend worden, olwassen d.'eren zetten in hoofdzaak vet aan, en >or vetaanzot*. is geen eiwit noodig. t Die eivritl j^iie i9 heel belangrijk. Omdat eiwit o>k het .auu^s^j bestanddeel der roedermiddelen is w.z. da\' Jöjö^viitTjijke voeders doorgaans het duurst Q, stapp^, Sjvtf, oiet zoo direct van dit onder- irp af maar w'ylon nog even goed onder uw aan dacht brengen dat er verschil in eiwitgehalte moet zijn tusschen rantsoenen voor joDge nog groeiende varkens en rantsoenen voor oudere bijna slachtrijpe dieren. Aan de eerste moet men ruim voldoende eiwit verstrekken (anders belemmert men door zijn voederwijze den groei van de dieren) en aan de laatste soort moet men niet te veel eiwit toedienen want het is overbodig en bovenal het is te duur 1 Eiwit is noodig voor vleeschaanzet. De zaak staat dus zoo, stelt men prijs op prima kwaliteit d.w.z als 't over het mesten van varkens gaat, heeft men graag een vleeschvarken dan moet men eiwitrijk voeder geven. De tijd van de zware, vette spekvarkens is haast voorbij. Ze worden natuurlijk nog wel gemest voor eigen gebruik, in gioote gezinnen of daar, waar men veel personeel heeft, maar velen hebben liever twee lichtere vleesch-en-spek varkens dan één zwaar exemplaar van tusschen de 400 en 500 pond. Laten we nu eerst eens zien in welke voedermid delen er veel eiwit zit. Vischmeel, bloedmeel, vleesch- meel en diermeel zijn het rijkst aan eiwit (ze be vatten achtereeenvolgens 57, 86, 72 en 46 0/q ruw- eiwit). Dan volgen verschillende meel- en koeksoorten b.v. lijnkoek 32 pet, grondnotenmeel 47 pet., katoen- zaadmeel 40 pet, sesamkoek 37 pet., sojakoek 40 pet. cocoskoek 19 pet. Verder de granen met 9 pet. eiwit in gerst, 10 pet. in haver 9 pet. in mais, 22 pet. in erwten, en tot slot de aardappels met 2 pet., mangels met 1 pet enz. We maken de lijst maar niet te lang voor 't gemak We kunnen toch al wel een paar conclusies nu trekken nl. dat groofe hoeveelheden aardappelen en mais niet op hun plaats zijn in een rantsoen voor een nog jong groeiend varken. In een rantsoen voor een ouder dier kunneu ze prachtig dienst doen, en ook wel op 't eind der mestperiode van een jouger dier, maar in 't begin der mest periode en voor loopers en biggen en voor drachtige dieren maken we een dankbaarder gebruik van eiwitrijker granen of meelsoorten. (Ondertusschen is het nu toch voor iedereen duidelijk dat het zeer gewenscht is om van het begin tot het einde der mestperiode niet «teeds eenzelfde rantsoen te ge bruiken Dit gebeurt, helaas, nog maar al te vaak En als men tijdens het voederen der maatperiode zijn rantsoen wijzigt, dan van eiwitrijke op eiwitarme voedermiddelen overgaan, en niet omgekeerd Nu is er nog een belangrijk ding waarop we steed? goed moeten letten en dat is dit, dat heel wat eiwit rijke meelsoorten die bij de melkveevoeding uitste kend dienst doen minder geschikt zijn voor de varkens. Een varken is een alleseler, d.w.z. het voedt zich met plantaardige en met dierlijke pro ducten. Daarop is zijn gebit, zijn maag, zijn darm kanaal enz. ingesteld. Het is te belachelijk om nog te zeggen hier dat hooi, stroo enz. minder geschikt zijn als varkensvoeder. Varkens groeien het best van natuurlijke voeders (gras, graan) en verteren slecht voedermiddelen die rijk zijn aan ruw-vezelstoffen (stroo) en moeten ook liever niet te veel voedermiddelen hebben die allerlei fabriekmatige bewerkingen hebben ondergaan persen, pletten, verhitten, enz. maar vóór alleshet varken voedt zich van nature ook met dergelijke producten en in de praktijk blijkt het dan ook telkens hoe men met voordeel gebruik maakt van molk, ondermelk, karnemelk vleeschmeel, vischmeel en diermeel in de varkensvoeding. Dit geldt te meer als de varkens geen weidegang hebben. Bij een voederproef bleek het dat een groep varkens uitsluitend met mais gevoed 0.53 pond per dag en per varken in gewicht toenam, terwijl de dagelijksche gewichtstoename per varken 1,06 pond bedroeg bij een groep die naast mais eiken dag wat slachtafval kreeg. Dit geldt hier jonge varkens. Bij een proef met oudere dieren waren die cijfers 0.93 en 1.43 pond. Ook heeft men bij wijze van proef, en zoo'n proef neemt men niet met 2, maar met tientallen dieren en zoo'n proef wordt her haald vergeleken de waarde van het eiwit in lijn- meel en van het eiwit in slachtafval en toen bleek het dat dierlijk voedsel het verre wint van plant aardig voedsel. Men heeft ondermelk en slachtafval met elkaar vergeleken en de ondermelkvarkens wonnen het. We noemen nu liever maar zoo weinig mogelijk getallen en cijfers, als onder de hand het maar duidelijk is dat melk producten, als men ze aan zichzelf heeft of in zijn omgeving tegen geringen prijs kan koopen, van zeer veel waarde zijn bij de varkensvoeding. Beschikt men niet over karne melk,^koemelk, geitenmelk of zoo iets, dan kan men meestal met voordeel wat vischmeel of vleeschmeel of diermeel aanschaffen. Wordt vervolgd. GEMENGD NIEUWS. Te Middelburg is een vrachtauto van Van Gend en Loos, die in de Langedelft stond toen de chauffeur deu starter nakeek, die weigérde, er zonder bestuurder van door gegaaD, omdat blijkbaar de remmen met goed aanstonden. De auto vernielde een hardsteenen paal, bracht schade toe aan de gevels van twee hnizen, reed een andere anto aan zonder deze ernstig te be schadigen en stak toen de straat over recht op een winkel der firma Helder af. Gelukkig wist de chauffenr toen in de auto te springen deze van richting te doen verauderen en tot stilstand te brengen. Het mag een wonder heeten, dat hierbij in de steeds vrij drukke straat, geen persoonlijke ongelukken zijn voorgevallen. Dinsdagmiddag reed de 15-jarige L. door de Lange Lombardstraat in de richting van de Noordstraat, toen de vrachtauto van Gend en Loos deze straat laDgzaam inreed. De jongen hield zich met een hand tegen den muar van de K. K. kerk vast en heeft zich vermoedelijk zelf omgeduwd. Dit was juist op het oogenblik dat de auto naast hem was. De jongen viel op treeplank en het rijwiel kwam er onder waardoor het voorwiel geheel vernield werd. De jongen kreeg het stuur op zijn beeD, dat vermoedelijk gebroken is. De jongen is naar het Gasthuis overbracht. De auto reed langzaam en stopte on middellijk. De Gooi- en Eemlander meldt, dat Diosdag te Hilversum een 68-jarige oud-bloemist uit Amsterdam, de Duitscher Cb. Leive, dood te bed is gevonden. De man leefde zeer eenvoodig, hij werd eenige malen per week door een dienst bode in de huishouding geholpen. Deze dienst bode had Zaterdag bet hois gesloten gevonden en gemeend, dat de eigenaar niet thuis was. Toen zij Dinsdagmorgen opnieuw voor de ge sloten denr kwam, waarschuwde zij de politie, die de woning binnendrong en den bewoner dood te bed vond liggeD, waarschijnlijk is hij reeds Zaterdag overleden. Leive, die buitengewoon sober leefde, bijv. zelf zijn eten kookte, bleek zeer gefortuneerd te zijn. Er werd o.a. een baükrekeniug van 250.000 gulden gevonden en een aanzienlijk bedrag aan papieren- en goudgeld. Een snrveileerende rijksveldwachter hoorde uit een korenveld tusschen Dieren en Laag Soeren het hulpgeroep van een vrouw. Hij begaf zich onmiddellijk in bedoeld veld en trof daar een man aan, die een 19-jarig meisje uit Laag Soeren aanrande. Zij deelde aan de politie mee, dat de man haar met een mes den hals had willen afsnijden, indien zij zich verzet tegen zijn daden. Later is de onverlaat, die een groot knipmes bij zich droeg gearresteerd. Dinsdagmorgen vervoegde zich aan het politie bureau te Arnhem een jonge man, die verklaarde, zich aan te meldeD, omdat hii een groote som geld ten nadeele van ziju patroon had verduis terd. Per radio was zijn signalement omgeroepen en nu meende hij het best te doen, zich bij de politie aan te geven. Hij bleek ongeveer f L500 te hebben verduisterd en is naar Ulft gevoerd, waar de marechaussee zich met hét onderzoek heeft belast. De jongen is ter beschikking van de justitie gesteld. Te Botterdam zijn aangehouden de 32-jarige F. M. uit Rotterdam en de 28-jarige J. F. V. uit Hilversum die gesignaleerd stonden onder verdenking in drie tijdelijk onbewoonde villa,s te Laren en Huis ter Heide, te hebben inge broken. Bij die iübraak is een groote boeveel heid tafelzilver gestolen, waarvan een gedeelte is teruggevonden bij den opkooper L. v. D. te Botterdam. Vermoedelijk werden de inbraken op klaarlichten dag gepleegd.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 3