i 4 1 Een padvinder op 't verkeerde pad. hnis, het Vredespaleis werd beiichtigd, men vermaakte zich in een speeltuin en aan het strand te Scheveningeo, kortom bet is een ge- noegelijke dag geweest. Het was tegen half twaalf dat een eitra tram het gezelschap weer thnis bracht. Doordat een meisje uit Middelburg nabij Zevenbergen uit den treiu was gevallen, had deze aanmerkelijke vertraging, waardoor men later thnis kwam dan gedacht was. Rijwielplaatjes. Tholen. Denkt er om niet zonder geldig rijwielplaatje te rijden. 1 Aug. gaat de nieuwe termijn in en men wordt niet meer gewaarschuwd. Zaterdagavond II., na sluitingsuur, brachten eenige opgeschoten jongens ons rustig plaatsje in opschudding door met elkaar slaags te raken. De politie heeft de grootste belhamer doordat er te groote overmacht hem te lijf wilde, nog in bescherming moeten nemen en naar huis moeten brengen. Hij beloonde evenwel deze goede daad met, nadat hij eenige oogenblikken thuis geweest was, er met de geheele familie in slagorde op af te trekken. Door de politie is van een en ander proces-verbaal opgemaakt. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Tholen en de daar onder resorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juli 1930 ingelegd 1'13729;47 en terugbetaald f9014.39. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 14259. OUD-VOSSEM EER. Do vacanties aan de scholen zijn weer aangevangen vooraf is door de leerlingen der hoogste klassen van de O. L. School een schoolreisje gemaakt naar Rotterdam dat nn juist niet door prachtig weer werd be gunstigd, maar toch den kinderen een zeer prettigen dag bezorgde, het bezoek aan den dierentuin vooral paarde het nuttige aan het aangename. Een woord van dank komt zeker toe aan de ingezeteneo, die financieel de mogelijk heid van het reisje bevorderden. POORTVLIET. Tijdens een kort doch hevig onweder dat zich Dinsdagmiddag hoven onze gemeente ontlastte, sloeg de bliksem in de woning van H. Jobse alhier, zonder brand te veroorzaken. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, de materieele schade was gering. Naar wij uit betrouwbare bron ver nemen, heeft de heer H. E. Dtjken, zijn be noeming tot hoofd der o. 1. school in deze gemeente aangenomen. STAVENISSE. Iu de alhier gehouden ver gadering van den Dijkraad der Waterkeeriug van de Cal. polders Ond-Kempenshofstede en Moggershil werden voorloopig vastgesteld de rekeningen over 1929/30. Die van hel dijkvak O.K.H. weet aan in onl- vang f 9106.265, in uitgaaf f 4950.98, goed slot f4155.285. Die van dijkvak Moggershil wees aan in ontvangst f 2854.03, in uitgaaf f 1208.925 goed slot f 1645.105. Opgemaakt werd een staat van aanbeveling ter benoeming van een voor zitter, wegeua periodieke aftreding van den heer C. L. Dorst Jz. Op deze aanbeveling werden geplaatst resp. de hb. C. L. Durst Jz., M. Suur- land en J. C. Droogeudijk, Naar men verneemt, heeft de alhier be staande Oranjevereenigiog het voornemen om den a.t. 50e-jaardag van H. M. de Koningin tot een feestdag te maken. SCHERPEN1SSE. Voor de betrekking van gemeente-veldwachter alhier hebben zich 08 sollicitanten aangemeld. ST. ANNALAND. Ten overslaan van Notaris A. J. Bierens werd alhier ten ver zoeke van C. J. Bazen verkocht een huis met tuin staande aan het wegje in den Suzannapolder, groot 2 aren 37 c.A. Kooper werd C. Westdorp J.Cz. voor f1430. opbrengst van 274 millioen Mark wordt verwacht. De tabaksgebruikers zullen 48 millioen meer moeten opbrengen, terwijl de staatsuitgaven 134 millioen Mark minder worden. Voorloopig is Duitschland dus in staat om aan de verplichtingen te voldoen en zal het van de kiezers straks afhangen of er een regeering komt die de zaken in het goede spoor kan houden. De Egyptische volksvertegenwoordiging ligt overhoop met den koning. Het Parle ment wilde bijeen komen, hetgeen de Koning niet wilde. De Wafd, dit is de sterkste partij, heeft een zitting bijeengetrommeld die dan ook gehouden is. Men heeft in die onwettige vergadering besloten tot een ongehoorzaamheidsactie tegen de regeering en men wekt de bevolking op om geen belastingen meer te betalen. Een opwekking die zeer zeker niet zonder gevolg zal blijven, omdat nu eenmaal een staatsburger liever geen belasting betaalt. Men ziet den toestand voor koning Foead ongunstig in, er wordt reeds over diens aftreden gesproken. In Engeland heerscht groote werkloosheid Enorme sommen worden aan de werk- loozen uitgekeerd. Het kost de regeering per dag f 2.04.000, dat wordt nagenoeg een milliard guldens per jaar. ONDERWIJS. 'I holen. De heer P. H. Jager werd bij het gehouden examen aan de Middelb. Techn. school te Haarlem, bevorderd van het 2e tot het 3e studiejaar. De geslaagde moet nu voor een jaar in de practijk, waarvoor hij op een machine fabriek te Bergen op Zoom is tewerk ge steld. Oud-Vossemeer. De heerC. A. A. Couman tijdelijk onderwijzer te dezer plaatse aan de O. L. School alhier, is benoemd met algemeene stemmen tot onderwijzer aan de O. L. School te Rhenen. Door hem is tegen 1 Aug. alhier ontslag gevraagd. GEMENGD NIEUWS. BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft in haar ver gadering van 31 Juli het suikerwetje aan genomen. In het Algemeen Politieblad geeft de brigade-commandant der Kon. marechaus see te Steenbergen in overweging, alvorens in relatie te treden met den Vertrouwens- Veehandel te Amersfoort, of wel te treden in de advertentie, waarin door dien Ver- trouwens-Veehandel een obligatie-uitgifte wordt opengesteld, opgenomen in het Dagblad van Noordbrabant van 16 Juli, zich tot hem te wenden. BUITENLAND De Duitsche rijksregeering heeft van haar bevoegdheid gebruik gemaakt eu de nieuwe noodverordening vastgesteld, die dadelijk in werking treedt. 269 millioen wordt gevonden door de bijdragen in de werkloozenbestrijding te verhoogen met 1%. Personen in openbaren dienst moeten een offer brengen 2'/,% van salarissen boven 2000 Mark. 8% dragen degenen bij die voor meer dan 8000 Mark inkomen zijn aangeslagen, 10% betalen de vrijge zellen, waardoor van deze belastingen een Kranige Nederlander. Maandag is Evert van Dijk, de Neder- landsche vliegenier die met Kingford Smith vanuit Europa naar Amerika is gevlogen, te Amsterdam gehuldigd. De ontvangst van de zijde van het publiek was overweldigend. Van Dijk kwam handen te kort om zijn velen vereerders en vrienden toe te wuiven. Eenmaal tilde hij zijn dochtertje hoog boven de schouders op. Blijkbaar had Hij erg veel schik in de geestdriftige ontvangst, die hem bereid werd. Achtereenvolgens werd hij toegesproken door den minister van waterstaat, rar. Rey- mer den wethouder Abrahams van Amster dam, den heer Wurfbain, voorzitter der K. L. M., den heer Smit, namens de directie der fokker-fabrieken, den heer Renselaar Bovier namens de Vereen. Menschlievend Hulpbetoonden heer Wallaardt Sacré namens de Kon. Ned, Vereen, voor de Luchtvaart en den heer Beekman namens de piloten der K.L.M. De heer Van Dijk is bij deze gelegenheid benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Een feestmaaltijd in het Carlton-hotel was bet slot van de huldiging. Ook Wasseuaar zijn woonplaats is niet achtergebleven en daar is de heer van Dijk ook feestelijk ingehaald. Een zwervende brief. Een ingezetene van Wormerveer ontving Maandag een brief, die ruim 5 maanden noodig had om de plaats zijner bestemming te bereiken. De brief was op 23 Februari 1930 verzonden uit Algiers naar Wormer veer (N.H.) De Fransche post-ambtenaar in Algiers zond den brief naar Nieuw-Hol- land (Australië). Vandaar ging de brief naar Nieuw-Caledonië, een Fransche bezitting ten Noordoosten van Australië, waar hij op 22 April 1930 arriveerde. De Fransche post adminstriatie meende, dat N.H. be- teekende: Nouvelles Hebrides, de Nieuwe Hebriden, een eilandengroep in den Grooteu of Stillen Oceaan, een bezitting van Enge land. Daar kwam de brief aan op 1 Mei 1930. De Engelsche postambtenaar aldaar zetle op den brief: Dutch Indies en zoo verzeilde de brief naar Makassar op het eiland Celebes op 26 Juni 1930. De Neder- landsche postambtenaar in Makassar vond de oplossing van het raadsel en zette met roode inkt op het adres: Noord-Holland Op 21 Juli 1930 werd de briefin Wormer veer aan het juiste adres bezorgd. Zoo doende was deze brief in 4 werelddeelen geweestEuropa, Azië, Afrika en Australië. I Besmet water. De militaire autoriteiten te Amersfoort hebben het water in de Barneveldsche beek, waar de manschappen veel gingen zwem men, besmet verklaard. De aanleidende oorzaak daartoe was het opnemen van een militair in het hospitaal, met huiduitslag, vermoedelijk ontstaan doordat het water van de heek door een rat is besmet. In- tusschen blijven vele burgers in hetzelfde beekwater zwemmen. Het drama van de Vecht. Wij lezen in het Hdbl. Er is nu meer dan een week verloopen sinds op de Vecht, in de provincie Utrecht, het noodlottig schot werd gelost, dat een goed burger van Amsterdam het leven kostte. Wij hebben ons, teneinde het onderzoek van justitie en politie in deze zaak niet te hinderen, bepaald tot de vermelding van de voornaamste feiten, welke op het drama betrekking hadden. Nu het justitieel onder zoek kans heeft dood te loopen op de tot nu gebleken onmogelijkheid om vast te stellen wie het doodelijk schot gelost heeft, mag een ernstig protest tegen dergelijke schietpartijen in open vaarwaternietachter- wege blijven. Er waren hier vijf personen, waaronder eenige minderjarigen, aan boord van het jacht van een dokter uit Dordrecht, die allen met den dokter op een doel in de wei aan het schieten gingen alsof zij zich op een verlaten plek bevonden inplaats van op een druk bevaren water op een zomerschen Zondagmiddag. Het onverant woordelijke, zelfs het misdadige van de uit oefening van een dergelijke liefhebberij, behoeft niet nader aangetoond te worden en krijgt geen minder erg karakter tenge volge van het feit, dat nog niet uitgemaakt kon worden wie van de vijf personen den kogel afzond, die den Amsterdammer doodde Er zijn nog twee omstandigheden, die het treurige geval schriller kleur geven dan strikt noodzakelijk was. Ten eerste behoorde de Dordtsche dokter tot degenen, die te hulp werden geroepen toen het slachtoffer getroffen was Bij de verhooren is, nu naar wij vernemen, komen vast te staan, dat deze dokter zeer zenuwachtig was en klaar blijkelijk terstond begreep dat het slacht offer door een kogel van zijn jacht ge troffen was. Uit bleek o.a. uit hetgeen hij zijn gezelschap toeriep. Niettemin beweerde de medicus, dat de getroffene door een in wendige bloedstorting gedood was, en dat de wond in de borstvan binnenuit zou ontstaan zijn, hetgeen de geneesheer uit Nederhorst den Berg echter voor on- mogelijk verklaarde. Toch gaf de burge meester het lijk vrij, waarna de Dordtsche geneesheer de tweede zeer pijnlijke om standigheid eerst na de verslagen in de bladen zich opmaakte om zich bij de po litie aan te melden, juist toen een paar veldwachters gereed stonden hem aan te houden. Te Amsterdam is ten slotte definitief ge bleken, dat het slachtoffer door een kogel was getroffen helaas heeft de politie op gezag van haar deskundige een oogenblik in de meening verkeerd, dat het schot van zeer dicht bij gelost moet zijn. Dit bleek volkomen onjuist toen, dank zij het verdere onderzoek der Amsterdamsche politie, de geschiedenis van de fatale schietpartij vol komen opgehelderd werd. Bewezen werd toen tevens, dat de kogel, die in het lichaam van het slachtoffer gevonden werd, afkomstig was uit de F. N.-buks van den Dordtschen medicus. In hoeverre het parket te Utrecht, dat de zaak thans in handen heeft, er nog in kan slagen de schuldvraag tot een oplos sing te brengen, hebben wij af te wachten. We schreven reeds dat de kans bestaat, dat er niet tegen een bepaalden persoon een vervolging wegens het veroorzaken van dood door schuld kan worden inge steld. Maar dan is toch uit deze gansche droeve historie de les te putten, dat schiet oefeningen, als hier hebben plaats gehad in een beschaafde maatschappij niet mogen voorkomen. Feitelijk kunnen alle vijf de personen die zich daarmee hebben bezig gehouden zich schuldig achten aan den dood, zij het zonder opzet, maar door grove onvoorzichtigheid veroorzaakt, van een medemensch. Dat is wel een heel ernstig feit. Het lot van f65.000. Wij lezen in Het Volk Men herinnert zich de gefingeerde be- rooving van een banklooper op het Konings plein te Amsterdam van een bedrag van f65.000, en het geheimzinnige gedoe met „Bleeke Willem", een bekende figuur uit donker Amsterdam, die door gasverstikking om het leven is gekomen. Bij de politie bestaat het vermoeden, dat deze plotselinge dood van „Bleeke Willem" ten nauwste verband houdt met de in scène gezette berooving van den banklooper. De „poet" van f 65.000 zou door den van roof beschuldigden P. van D. bij „Bleeke Willem" in bewaring zijn gegeven, een paar weken, nadat de „berooving" had plerts gehad. P. v. D. had gedacht van de buit te kunnen profiteeren, nadat bij de tegen hem geëischte gevangenisstraf van vier jaar zou bebben uitgezeten. Weidra bleek hem echter, dat bij slachtoffer zou worden van de ontrouw zijner kornuiten. Tot goed begrip diene, dat P. van D. voor het levensonderhoud van de vrouw, met wie hij voorheen leefde en thans ge trouwd f1000 noodig had en haar naar een der mannen, aan wie hij het geld had overgedragen, verwees. Het geval zit namelijk zoo, dat P. van D. na de „berooving" het geld aan twee be ruchte knokbazen had „algeslagen" (toever trouwd). Deze beiers waren de plotseling gestorven „Bleeke Willem" en een zekere I. N.. heler van goud en diamant, vai ,a in zijn omgeving wordt gezegd, d over geld beschikt. Toen nu de vriendin van P. van N. kwam, om de f 1000 te halen, plotseling, dat N., na den dood van „I Willem" besloten scheen, de geheele bi voor zich alleen te houden. Hij ont|ai althans, iets met deze zaak uitstaan hebben en ook nadat de vrouw me door hem geschreven bewijs bij hem I weigerde hij eenig geld af te staan. Zijn brutaliteit ging zelfs zoo ver. hij zich vrijwillig naar een politieb begaf, om zich te beklagen over het dat eenige „penoze jongens" die hoogte waren van het geval, getracht h:8 hem 10 rooie ruggen (f 10.000) afhï1 te maken door middel van chantage Ondanks de teleurstelling hield P. v i( zich stil, daar zijn straf nog niet defi was uitgesproken. Nu hij veroordee tot vier jaren gevangenisstraf, heeft h officier van justitie, die het onderzoek _f hem had geleid, verzocht bij hem te ki J, en heeft hij klaren wijn geschonken. P. van D. wist met overstelpend wijzen aan te toonen, dat hij de ger f65.000 aan Bleeke Willem en N. afgedragen in een portiek van een wo die hij nader aanduidde. Alhoewel N. nekkig ontkende, ooit in relatie te he gestaan met P. van D. en deze nir thuis te hebben ontvangen, kon P. v ook in de kleinste finesses N.'s wo inrichting beschrijven. Nog vernemen wij, dat N. in de grt wanhoop den kornuiten van P. van D gesmeekt, hem niet in de gevangen helpen. Door de bekentenis van v. D. ze mysterie van deze berooving weldra g opgelost zijn. Voorts vernemen wij, dat bij deze nog een derde heler betrokken zou wiens spoedige arrestatie eveneens ven kan worden. Volgens onzen zegsman dit een te goeder naam bekend st; kastelein zijn. Inmiddels is N. ingesloten in het van bewaring. 3 Vi Verdronken. Aan het strand van Renesse is Dins middag bij het baden de 16-jarige C 77 leerlinge van de R. H. B. S. te Zier^e verdronken. Straf verminderd. De minister van Onderwijs, K. en heeft de schorsingsstraf van twee j S. uitgesproken door den Senaat vai Technische Hnogeschool tegen de studenten, die het Koninklijk Palei Amsterdam waren binnengedrongen, minderd tot één jaar. Brutale inbraak. Dinsdagnacht is ingebroken in den g° smidswinkel van de firma Berken:' v.h. Miche aan het Rokin te Amster'|t Een groot aantal gouden horloges en au gouden voorwerpen zijn gestolen, ter t,, zamenlijke waarde van ongeveer f20 Al het zilver hebben de dieven, moeten zijn binnengekomen door een deur aan de Gaperssteeg, waarvan het i was stuk geslagen, versmaad. Door he broken raam hebben zij het deurslot de binnenzijde kunnen opendraaien, daarna eerst naar boven gegaan door raam van een leegstaande kamer, op muurtje geklommen en vandaar af een lantaren, waarvan zij het glas hebben gestooten, in den goudsmidswiia gekomen. Met een touw hebben zij hierin laten zakken om later met be van een trap den winkel langs denzei weg weer te vealaten. De buit van de inbrekers bestaat p ongeveer 300 gewone gouden horloge: vele met brillanten bezette armbandhorl Auto-ongeval. Woensdagmiddag heeft om ongeveer kwart kit een op den Steeobergschen weg .her hoogte lor den Halstersche Molen een ante jrigoluk gehad. De vrachtauto van de «firma A. de J handelaar van de Zuid Holle ^«cbe leren op dat oogenblik van de - gereden toen daar de tram passeé&Ie. $!en aanrij tnsschen tram en vrachtauto w oovermijdi Het voorste gedeelte van de: vrachtauto door de locomotief in elkaar gereden. Gelo hadden geen persoonlijke ongelukken plaat?, middellijk na het ongeval werd met het o[l mingswerk begonnen. Door een van de r wielen van den auto af te draaien kon de doorg voor de tram worden vrij gemaakt, zoodat een klein oponthoud de tram weer verder rijden. De aato is op de werf teruggebracht Te Rotterdam is gearresteerd de 20-ja kantoorbediende G. P., die ten nadeele vao patroon, den stoffeerder B., ongeveer f 4000 t verduisterd in anderhalfjaar tijds. Hij was b( met de administratie en heeft door ontvao e, posten niet te boeken en door verkeerde o[ >t; lingen langzamerhand nit de kas konnen hou Hij heeft volledig bekend. Voor het geld hij o.a. een radio-toestel en een fotografiich grootings-apparaat gekocht en voorts heeft vele autoritjes gemaakt. Ten slotte heeft hij een auto aangeschaft. Bij den aoto-haDde beeft hijnog een schold van f400, I vc tl 'b d, iv D ri|>k kw- e

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2