i Ito Kiiini miwamn j Ïié«iw irn iBrnrimir ii mui n Uitkeering per inwoner uit het gemeente fonds f7044.10. Toelichting. Berekend naar een zielental van 1735 X f 4.06 per inwoner (zijnde het maximum per inwoner dat gegarandeerd wordt.) Blijkens missive van den Minister van Financiën is de uitkeering per inwoner voorloopig bepaald op f 4.08 Aangezien over den uitleg van art. 6 der wet ver schil van opvatting bestaat kan het zijn dat slechts plm. f 3.67 per inwoner wordt uitgekeerd dus in totaal f676.65 minder dan hiervoren is berekend. Daar de uit komst voor Poortvliet zeer gunstig is zou dat verschil van weinig belang zijn. Uitkeering jaarwedden Burgemeester en Secretaris f3000. Opcenten grondbelasting (gebouwde 80) f 1194.36. Idem. (ongeb. 20) f '1164.7.0 De opcenten blijven ongewijzigd en uitgekeerd zoodat te dezer zake niets bohoeft te worden gedaan. Uitkeering 3/4 hoofdsom der grondbe lasting f 5728.84. Deze uitkeering staat vast een besluit ter zake behoeft niet te worden genomen. Uitkeering hoofdsom personeelebelasting f3210.80. Deze hoofdsom wordt geheel aan de gemeente uitgekeerd. Voor de uitkeering zelve behoeven geen maatregelen te worden getroffen. Wel moet echter voor 1 Sept. a.s. een besluit worden genomen totindeeling der gemeente in een klasse daar de des- betreflende tabel uit de Personeele-bel. 1896 vervalt. Het is wenschelijk de gemeente te handhaven in dezelfde k'asse. Vooral nu de belastingbetalers toch reeds minder zullen betalen door het vervallen der provinciale opcenten. Men kan de afgeschafte provinciale op centen ten behoeve van de gemeente heffen doch voor deze gemeente is dit niet noodig Later kan eventueel nog altijd tot herclas- cificatie worden overgegaan. Totale nieuwe ontvangst f21342.80. Het totaal der vervallen inkomsten van uitkeeringen en belastingen bedraagt f 18058.46. Het totaal der inkomsten aan nieuwe belastingen en uitkeeringen bedraagt f 21342.80. Er is dus door de nieuwe wet regelende de linancieele verhoudingen tusschen rijk en gemeenten voor deze gemeente een voordeel verkregen van ruim f3000. In verband daarmede stellen Burg. en Weth. aan den raad voor: le. De opcenten op de grondbelasting te handhaven. 2e. Geen opcenten te heffen op de hoofd som der vermogensbelasting. 3e. De gemeente voor de heffing der personeelebelasting in te deelen in de 8e klasse, overeenkomstig het hierbij ont werp besluit. 4e. Geen opcenten te hellen op de hoofd som der personeele belasting. 5e. Terzake van de classificatie voor de fondsbelasting te besluiten geen gebruik te maken van de bevoegdheid tot indeeling der gemeente in de 2e of 3e klasse. Indeeling in de 2e of3e klasse die beide voor de belastingbetalers duurder worden is niet noodig, omdat de gemeente geen rechtstreeksche in verband met de classifi catie staande uitkeeringen noodig heeft. Vele arbeidersgezinnen zullen daardoor (d. w. z. indien le klasse wordt aangenomen) buiten de belasting vallen, terwijl de aan- geslagenen het allerlaagste tarief zullen betalen. Er behoeft te dezer zake indien de ge meente le klasse blijft niets te gebeuren, daar de wet uitdrukkelijk zegt, dat bij het ontbreken van een besluit, de gemeente wordt geacht te zijn ingedeeld in de le klasse. 6e. Geen opcenten te heffen op de Fonds belasting. Deze opcenten die tot een maximum van 80 kunnen worden geheven, zijn voor deze gemeente niet noodig. 7e. Geen woonforensenbelasting in te voeren. Deze belasting is voor deze gemeente overbodig; en zal bij gebrek aan menschen daarvoor ook wel niet kunnen worden geheven. Gaarne wil de Voorzitter thans aan de leden de gelegenheid geven hun meening omtrent deze voorstellen in het midden te brengen. Dhr Carels zegt dat deze materie moei lijk is le omvatten. Hij is niet in de ge legenheid geweest de voorstellen te be- studeeren, daar hij eerst gisteren inzage van de stukken heeft genomen en spr zou den lijd willen hebben deze nader te be- studeeren. Spreker kan er volkomen mee meegaan om de gemeente te plaatsen in de le klasse, maar hij zou het liever aan willen houden tot de volgende vergadering. Na enkele opmerkingen wordt besloten het aan te houden tot een volgende ver gadering. B. en W. vragen den raad machtiging tot het verkoopen van de oude straatlan taarns en palen. Met alg, st. wordt deze machtiging ver leend. Bij de rondvraag vraagt dhr Vogelaar als de verordening wat betreft de uitkee ring voor het tijd. hoofd wordt goedgekeurd dhr Hollebrands dan in dezelfde rechten te doen treden, daar deze het vorig jaar ook deze functie heeft vervuld. daar de wet dit zegt, maar deze wijziging geldt voor de toekomst, want anders had mej. van Oost ook nog recht op uitkeering. Dhr Vogelaar heeft de waterplaats ge zien bij de schuur van Enthoven hij vraagt of het ook niet mogelijk is er één te plaat sen bij Wed. Boogaard. De voorz. acht het daar niet zoo'n gunstige plaats, Dhr Carels meent dat ze dan beter zou staan achter de kolenschuur. De voorz. zegt toe dat B. en W. dit na zullen gaan. Dhr Vogelaar vraagt of het niet mogelijk is nu de lantaarns toch verkocht worden om één er van te plaatsen op Strijen- ham bij de schuur van Van der Slikke Met alg. st. wordt dit goedgevonden. Dhr Vogelaar vraagt dan naar het straatje bij de Wed. van Ast, daar zijn witte steenen gelegd, daar toch andere beloofd waren en dit ook beter zou zijn. De voorz. antwoordt dat er vermoedelijk geen steenen meer waren hij zal het echter aan Elenbaas vragen. Dhr Carels vraagt hoe het komt dat de belooning voor de rupsennesten nog niet is uitgekeerd,de kinderen hunkeren er naar De voorz. antwoordt dat juist deze week de nota's bij den gemeente-ontvanger zijn afgegeven. Dhr Carels vraagt of B. en W. ook een plan hebben bij herdenking van den SOsten verjaardag van H. M. de Koningin. De voorz. antwoordt dat er nog geen plan is en vraagt of dhr Carels misschien een bedrag kan noemen. Dhr Carels zegt dit niet te kunnen want hij weet niet hoe of wat. De voorz. zegt toe dat deze zaak in B. en W. zal besproken worden. Hierna sluiting. BUITENLAND Zondagzijn de jubileumfeesten van België ingezet, waaraan te Brussel de geheele Koninklijke familie heeft deelgenomen. Er was een wapenschouw, een groote optocht van ongekende pracht en tienduizenden sloegen een en ander gade. De Duitsche Rijksdag heeft de nood verordening niet aan willen nemen en het gevolg is geweest dat de Rijksdag ont bonden is. Hier heeft men het funeste gevolg van partijpolitiek kunnen zien, waar aan het landsbelang is opgeofferd. Immers Duitschland moet geld hebben om zijn verplichtingen inzake het plan Young na le komen, het staat bovendien voor een te kort van een millard en waar de Rijksdag leden in politiek krakeel de verordening afstemden, nam de regeering den stap om den Rijksdag te ontbinden. 14 September zijn er nieuwe verkiezingen en de regeering heeft nu het recht om zelfstandig maatregelen te nemen in het belang van het land. Hel slot van de feesten, die de Duitschers in de Rijnstreek hebben gehouden, is met een groote ramp geëindigd. Koblentz vierde het bevrijdingsfeest, het slot was Dins dagavond een schitterend vuurwerk aan de boorden van den Rijn. Toen het vuurwerk was afgeloopen, begaf de menigte zich ge deeltelijk langs een voetbrug, die niet ge schikt is om een groote menschenmenigte te dragen. Toen er zich ongeveer 100 menschen op de smalle brug bevonden, stortte deze in en de meesten kwamen in de rivier terecht waar ze jammerlijk verdronken. Er zijn 54 lijken geborgen, terwijl de mogelijkheid bestaat dat er nog meer lijken te voorschijn zullen komen. Dit schrikkelijke ongeluk heeft overal rouw gebracht. De feestelijkheden die elders nog zouden worden gehouden, zijn afgelast. De rijkspresident Von Hindenburg was zeer ontroerd toen men hem de treurige tijding mededeelde. En terwijl het Duitsche volk rouwt, komt uit Italië de ontstellende tijding dat de omgeving van Napels is geteisterd door een aardbeving Kort na 1 uur werd te Napels de eerste schok waargenomen. Te Napels ontstond, evenals trouwens elders een groote paniek toen de aarde begon te schudden en huizen op hun grondvesten trilden en ineenstortten. Gelukkig hield de aardbeving niet langer dan een minuut aan, waarbij de duur der schokken afwis selde van vijf tot tien seconden. Melfi, een stad van 12000 inwoners, is wel het zwaarst geteisterd, deze stad werd in 1851 ook door een aardbeving getroffen en gedeeltelijk vernield. Ook Potenza, dat in 1857 nagenoeg ge heel is vernield, is zwaar getroffen, het grootste aantal dooden heeft Villanova del Batista. Het aantal dooden is volgens officieel verstrekte cijfers tot heden 1778, gewond zijn er 4264, waarvan nog verscheidene hun wonden niet zullen overleven. 3188 huizen zijn geheel verwoest, terwijl 2550 huizen beschadigd zijn. Bovendien worden er nog vele menschen vermist. De bevol king is zeer onder den indruk. Er wordt van alle zijden hulp geboden aan de slachtoffers. THOLEN, 25 Juli 1930. Weer uil de Oade D ros. Dat men in vroeger dagen ook bal iadige jeugd had, blijkt uit het volgende vonnia uit onze zusterstad vonnis wat de knaap had uitgevoerd, uit de straf blijkt wel voldoende dat dit niet zoo weinig zal geweest zijn. In de taal dier dagen lnidde het: „Op den I9den dag van October 1511 om zekere mesnsen gedaan bij Qysken Aerte oud 13 jaren of daaromtrent, daerop gehad goede deleberatie en consultatie in den hoogeo raet, sae is bij maninge van den Heere bij voonisee van Scepenen gewezen, overmits de joncheyt van den persoon, dat men hem stellen sal op een scavot en met den scherprechter laeten geeselen ter tijt toe dat die heeren duncke genoucb te wesen, en men sal voert hem met een gloy eehoef bernende (brandende schoof stroo) slaeo op sijn hooft en en op sijn'bloote lijf en daeren 't enden gebannen syo oyt Zuidbeveland den termyn van thiec jaeren gedurende en dat op syn hooft". Dat verbannen uit een bepaalde streek was in die dagen een hoog opgevoerde liefhebberij naar bet scheen, want bannissement volgt bijna op elk vouois van boosdoeners, het moet wel aardig geweest zijn, dat de boeven, die men in zijn eigen omgeving niet duldde, eenvoudig op het erf van buurman geschoven werden, waar meo zulke heeren natuurlijk met open armen afwachtte. Kostelooze rijwielmerken. Voor rechthebbenden op kostelooze rij wiel— belastiogmerken (boerenarbeiders enz.) is het kantoor Tholen nog geopend Maandag 25 en Dinsdag 29 Juli a.s. des avonds van 17.30 tot 19.30. De oude bewijzen moeten worden mee gebracht. Ons klokkenspel is van nieuwe muziek voorzien. Voor het heele uur brengt het ten ge- hoore een melodie uit „Zaoberflöte" van Mozart, een thema van denzelfden componist en een me lodie van Bortniansky. Voor het halve uur geeft het een duet uit de opera „Titus" ook van Mo zart. Bij kwart róór speelt het den aanhef van het Jagerkoor uit „Freischütz" van Weber. en bij kwart over, het begin van de aria van den Vogelvanger uit „Zauberflöle"' De vele radio liefhebbers zeilen wellicht goede bekenden vin den onder deze nummers. Geslaagd voor het getuigschrift „Fijne Keuken" do dames Cor van der Riet, Bertha de Jong en Anna Hommel van Oud-Vossemeer. De cursus werd gevolgd aan de R.K. Nijver heidsschool voor Meisjes te Bergen op Zoom, Van Hasseltstraat 2. Gisteravond bracht Tholens Mannen- Dames- en Kinderkooreenigezangnu mmers op de muziektent ten gehoore. Het weer dat den geheelen dag regen had gebracht, hield zich goed. De nummers voor gemengd koor kwamen goed tot zijn recht, ook het kinderkoor voldeed wel. Het dameskoor viel in volume niet mee, hoewel de nummers zuiver werden ge zongen. Damesstemmen kunnen echter moeilijk een groote ruimte zooals de Markt, vullen. Het Mannenkoor had zeer veel succes met het nummer Jansen Cantate. Er was zeer veel belangstelling, waarbij men echter dat gedeelte van het publiek dat niet zoo beschaafd was om tijdens het uitvoeren van de muzieknummers huu groote schreeuwen te staken, best als be langstellenden had kunnen missen. Wij maken opmerkzaam op de auto busverbinding van fa. Liefbroer Bergen op Zoom—Antwerpen. Er is thans een dienst bijgevoegd en wel des Donderdagsnachts 24uur uit Antwerpen Dit alleen om bezoekers in de gelegenheid te stellen de schitterende verlichting, die Donderdags ontstoken wordt. Zaterdag 26 dezer vertrekt van Antwer pen des nachts 24 uur een extra bus, deze in verband met het schitterende waterfeest en vuurwerk te Antwerpen. Dhr van Duivendijk is een kundig scheepsbouwer. Vermeldden we laatst het afloopen van het hoogaarsjacht Eleonore, dit jacht blijkt wel een groote stabiliteit te bezitten. Zaterdag werd een staaldraad aan de mast bevestigd en het jacht een heel eind omgetrokken, waarbij een ander vaartuig reeds zou zijn gekapseisd. Het jacht hernam bij het vieren van den draad direct zijn normale positie. Waarschuwing. De Commissaris van Politie te Bergen op Zoom geeft in overweging, alvorens connecties aan te knoopen met J. B. Borghouts, wonende Koepelstr. 141 Bergen op Zoom, of met de „Groote Onderwijs Inrichting" eveneens op dat adres gevestigd zich te wenden tot den Commissaris van Politie te Bergen op Zoom. Rectificatie. Tholen. In het artikel van den heer C. Hollestelle in het nummer van 18 Juli jl. over de opschriften op de rouwborden, die in de wandelkerk en het koor der Groote Kerk alhier hebben gehangen staat, dat de weduwe van Joachim Liens of Suzanna Liens later weder is gehuwd met den predikant Jonas de Monier, dit moet zijn de wed. of Jonkvrouw Sara van Hertsbeeke welke trouwens reeds in het bedoelde stuk wordt vermeld. ST. ANNALAND. In de vergadering van den Dijkraad der Waterkeering van den Calamiteuzen Suzannapolder op Dinsdag 21 dezer gehouden, werd behandeld en onveranderd vastgesteld de rekening dienst 1929/30, en wel in ontvang op f4276,91 en in uitgaaf op f9731,35, alzoo een tekort van f 5454,44. In dit tekort was bijgedragen door het Rijk f3924 en door de provincie f1962 samen f5886, en bedraagt het goed Medegedeeld werd verder dat d I J. Boogaard ontslag had genomen t van den Dijkraad tegen 1 Nov. a.s in diens plaats was benoemd de he C. Geluk alsmede dat als zoodan herbenoemd de heer W. Heijboer Op Dinsdag 22 dezer werd di taris A. J. Bierens alhier verkoc verzoeke van W. Bruijnzeel te Piei I volgende perceelen te veld staande aan den Kleinen Dijk: S le perceel, groot 1 gem. 307j rei 1 F. Goedegebuure voor f 120. 11 2e perceel, groot 222'/i roede aa Duijzer voor f 100. i 3e perceel, groot HO'/j roeden a:11 zelfden voor f 97. 1 4e perceel, groot 202'/2 roede Duijzer voor 1101. alles per gemet. De koopers wonen allen te St. Am 11 De 73-jarige Wed. J. Q. alhi<ll slecht ter been is, gleed in den gan| woning uit, en kwam zoo ongeluk vallen, dat zij den rechterarm bo\ elleboog brak. 0 Jl. Zaterdag 19 dezer werd d( J Gemeentebestuur alhier aanbeste* bouwen van een postkantoor. 1 Ingeschreven werd door: 0 Abr. Burgers f 7847, Gebr. Kurvinl J. M. Soeters e. a. f7660 allen te St. land. Den laagsten inschrijver gegu begrooting was f8483. ST. MAARTENSDIJK, 24 Juli 19. Vrijdag 18 Juli jl. maakten de leei van de twee hoogste klassen der alhier onder leiding van Hoofd en pei dier school een uitstapje naar Br omstreken met autobussen van de Liefbroer te Bergen op Zoom. Behalve aan de stad zelf, werd o bezoek gebracht aan het Mastbosch ei bosch met de mooie speeltuinen. 's Morgens om half 9 vertrok m< hier en 's avonds ongeveer 10 uur arri het vroolijke gezelschap weer op de i Het weer hield zich dien dag uitst niettegenstaande de ongunstige wee spellingen. De kinderen waren opgi over het prachtige tochtje. Een woord van dank aan den Gem raad, die voor dit goede doel telke n een subsidie verleent, is hier zeker c plaats, evenals een woord van lof v keurige autobussen van de fa. Liel die zonder de minste stoornis deze afstand aflegden en voorde nette bed van de chauffeurs van die firma. Dinsdagmiddag ongeveer 3 uuilr veerde alhier een 150-tal ouden van P uit de verschillende inrichtingen te f te op Zoom, die een autotochtje ma" door het eiland Tholen, welk tocht] was aangeboden door een comité" autobezitters uit hun stad. '8 In Hotel Nelisse op de markt werd afgestapt. In de groote zaal stonden lang bloemen versierde tafels, waaraan de zich schaarden om een kopje koffie o te gebruiken. Even zijn wij daar ooi kijkje gaan nemen. Hoe hadden die het goed. Hoe smulden ze van de ci I andere heerlijke koekjes die bij de jl werden gepresenteerd. Hier hoorde men den echten Brabanl '0 humor en toespraak of voordrachtje *i kon het den oudjes aanzien zoo'n si een lichtstraal in hun leven. u Na de koffie werd naar Brabantse hi bruik nog een pintje gepakt en ten veer half 5 steeg het gezelschap w( e de 2 autobussen en 24 luxe auto's dn: het marktplein parkeerden. a Hulde aan de autobezitters van B n op Zoom en anderen voor deze scl li daad van naastenliefde. STAVENISSE. Dinsdagavond werd 8 aanbesteed door het Bestuur van het V f schap „Stavenisse" het herstel, de vei wing en het onderhoud tot 30 April van de aarde-, kram-, rijs- en steengloo p werken aan de Waterkeering van ges ei .Waterschap, benevens het dempen e leeren van een sloot in den Margai polder. De raming voor het le perceel was Hiervoor hadden ingeschreven: S. Polderman St. Maartensdijk f 91 o J. A. Dorst Gz. Stavenisse f 9040. e A. v. d. Werf St. Maartensdijk f e (gegund). De raming van het 2e perceel was I g Inschrijvers hiervoor waren 'p S. Polderman St. Maartensdijk f20 i A. P. Heijboer Stavenisse f1726 (gej i Voor de massa hadden ingeschrevf o S. Polderman St. Maartensdijk f 1 F. v. d. Hulle Oosterland f 10.400. A. Wesdorp Lz. alhier f 10.125. - POORTVLIET. 22 Jali j.l. werd de 57 landbouwer Jan Elenbaas, getroffen door d van een jong paard, hetwelk op de hofsted en hij vermoedelijk wilde vangen. De slag :l de hartstreek. Spoedig ingeroepen geneesku 8 hnlp kon niet meer baten, zoodat hij om bi is overledeD. Beneemd tot hoofd der o. 1. school, 1 vacature van den heer A. J. PlatteeD' 'f heer H. E, Dijken, hoofd eener school te Scl i dam (gem. Warmenhniaen) bij Alkmaar. 2 deze betrekking hadden zich aangemel' sollicitanten waarvan twee zich hebben l I' getrokken. De aanbeveling bestond sleck 11 """"f1"1

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2