OPENBARE VERPACHTING WOENSDAG 30 JULI 1930, afgezet met couleuren, al» dezelve hebben ver- sierd. Tholen 1 Juli 1785 K. Bostenbroer." Bet is on» niet bekend of genoemd boek nog in het bezit is van nakomelingen van genoem den Pleijte. Het zon voor Tholen wel eenige beteekenis kanoën hebben, dat een en ander werd nagespeard. Ook i» het oos niet bekend, wat wij vele jaren geleden een onde Tholenaar hoorde zeggen, o.l. dat er van dit Boek ook nog een tweede exemplaar bestond. Bij beschikking van den Minister van Koloniëo is aangesteld tot candidaat-gezagbebber bij het Binnenlaudsch Bestnur van Ned. Oost- Indië te Weltevreden de heer W. F. van den Berg te Tholen. Onbestelbare brieven en brief kaarten, vaD welke de afzenders onbekend zijn. Binnenland (Brieven) le helft Joli 1930. 1. Eek 8. A. H. v., Melissant. Nota. Aanbevolen wordt om het adres van afzender op de stokken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kannen worden terug gegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stokken steeds van een volledig adres - straatnaam en huisnummer - te voorzieD. ST. ANNALAND. De zoo gevreesde aard appelziekte vertoont zich ook hier ouder het gewas. Onder de aardappelen heerscht ledigen handel. Ruim 20.000 Hectl. zijn reeds verscheept. 8TAVEN1SSE. De zoo gevreesde aardappel ziekte vertoont zich alhier, zoowel onder de late als de vroege soorteD. Ten gevolge van de ziekte van een der onderwijzeressen alhier is als tijdelijk benoemd Mej. J. v. d. Berge vaa Kapelle-Biezelinge. GEMENGD NIEUWS. Betaalde vriendschap. ODgeveer tien jaar geleden kwamen bij den slager M. aan den Jansweg te Haarlem herhaal delijk vier personeD, die etenswaren kochten om deze in den winkel op te eten. Dezer dagen kwamen deze personen weer. Zij begroettcu den slager zeer hartelijk, doch toen zij, na iets ge kocht te bebbeD, weer weg gingen, miste de heer M. vijf baukbiljetteo van f 100, welke hij toe vallig even los iu zijn vestzak gestoken had. Uit het onderzoek van de politie is gebleken, dat een van de vier personen een bekend zakken roller i«. Ontrouw brievenbesteller. De brievenbesteller K. te St. Philipslaud is geschortcht. Meu verdenkt hem van malversaties. Tragisch. Te Nienw-Roden heeft zicb een tragisch feit voorgedaan. De 24*-jarige T. bad liefdesbetrek kingen aangeknoopt met de 20 jarige A. L., die zijn attenties echter niet voldoende beantwoordde. Zoo kwam het, dat de jongeman nog het vorig jaar een aanslag op het meisje gepleegd had, waarvoor hem toen eenige maanden ge7angenis- straf waren opgelegd. Hernieuwde pogingen vaD T. tot toenadering werden later door het meisje afgewezen. Vandaar, dat hij un bij nacht de woüing van het meisje binnendrong, waarna hij haar met een mes een vrij ernstige wonde toebracht. De dader is daarna gevlucht en heeft vervolgens een einde aan zijn leven gemaakt. Valsche munt. De Heerlensche recherche heeft in een café een rnaD gearresteerd, die voorgaf een Italiaan te zijn, doch bij het nazien van zijD papieren bleken deze niet in orde te zijn. De man werd naar bet politiebureau gebracht. Óp bem werden gevonden vijf guldens en 125 kwartjes, welke bij nader onderzoek valsch bleken te zijD. De politie ver moedt, dat zij met deze arrestatie een lid van een grootu valscbemunterebende te pakken beeft gekregen. Reclame. Onder de gemeente Oosterhout (N.-Br.) was op den verkeersweg naar Keizersveer door Bergen op Zoom een reclamevak aangebracht „Vestigt u te Bergeu op Zoom". Enkele dageu daarna zagen de toeristen er met gelijke letters en in gelijke uitvoeriug onder vermeld„Als er in Oosterhout geeu plaats meer is". Een goed predikant. Dr. J. H. Gunning J.Hzn. citeert in Pniel de volgende Amerikaansche karakteristiek van een goed predikant ,,Wat is een goed predikant EeD man, die de armen vaker bezoekt daD de rijkeu, die nooit kwaad spreekt van een collega en die gaarne een ander voor zich laat pre^ken, die het beter doet daD hijzelf en die dat galweg erkennen wilwant de meesteu, ook de scherp zinoigsten niet uitgezonderd, zijn op dit punt onleerzamer dan hun domste gemeeutelid". Nieuw mijngebied in ons land. Bioneckort zal ons land een nieuw mijngebied er bij krijgen. Er is o.l. aan een combinatie con cessie verleend voor de ontginning van steenkolen, steenzout enz. over een oppervlakte van ongeveer 10.84-0 Hectere, in de gemeenten Winterswijk, Lichtenvoorde, Groeolo en Eibergen (prov, Gel- derUod). Het stille plaatsje Groenlo zal nu wel spoedig veranderen vsb aanzien. Want heel het mijnge bied groepeert zich om Groenlo. Het gebied vao de gemeeote Groenlo is zeer klein. Een paar kilometer buiten de gracht, die het stadje nog steeds omgeeft, is men reeds op het grondgebied van Eibergen, Winterswijk of Lichtenvoorde. De omgeving^ Tan Groenlo, waar de Schacht torens zullen verrijzen en de kolentreiuen zullen wegdavereo, is bekoorlijk, zooals de heelc Gel- dersche Achterhoek bekoorlijk is. Hoe weinig Nederlanders kennen die bekoorlijkheid uit eigen ervaring, zegt de Tel. Overal ziet men de lage boerenwoningen op duiken uit het zwart der hoornen. Langs de vele zandwegeD, met hoo eigenaardige door paaltjes begrensde fietspadeo, wisselen brokjes geurende heide, stukken boscb, groene met puntdraad af gepaalde weiden en hooggelegen, gele korenvelden elkaar af. Veel van de knusse, bescheiden bekoorlijkheid zal verdwijnen. Doch daarvoor geeft de groDd onskoleD. Zwart goud en werk. Doodelijk vliegongeluk. Maandagochtend heeft bij bet vliegkamp te Soeaterberg een ernstig oDgelok plaats gehad. De reserve sergeant-vlieger C. F. Tb. Elout was sinds ongeveer twee maanden weer op het vliegkamp Soeaterberg gedetacheerd. Hij was met groot verlof en zou instructeur worden vau de Aeroclub te Rotterdam of Amsterdam. Daarvoor ging hij nog eenige maanden iu actieveu dienst. De heer Elout manoeuvreerde in de lucht eu volgeDS verklaringen vau eenige ooggetuigen zon hij iu een looping uit het vliegtuig zijo gevallen. Of de vlieger loopings gemaakt heeft, weet men op Soesterberg niet met zekerheid. Wel staat vast dat hij uit het toestel is gevallen. Het lijk van deu vlieger werd op ongeveer 40 meter afstand van het toestel gevonden. Het toestel een een-per9oonsjager type F VII was op een open plek in het bosch ten Noorden van het vliegveld neergekomen. Het zat met den kop in den grond en was zoo goed als geheel vernield. Het gevaar van gedresseerde wilde dieren. Naar aanleiding van het geval te Franeker waarbij een klein kiod door een beer werd dood gebeten schrijft het orgaan van het Ned. „Jac. London"-Verbond o.m. „Indien onze beschaving nog niet is op het peil, wasr vertooniDgen met dansende beren verboden zijn om der wille van liefde, recht vaardigheid en barmhartigheid, ware het tocb geraden ze te verbieden, evenals de circussen om het gevaar dat ze opleveren voorden meosch. Een onvoorzien voorval, een geringe nalatigheid kan oorzaak zijn van gruwelijke gebeurtenissen. En waarvoor Om flauwe onuatuurlijke kunstjes te zieo Om eeu landlooper, die niet werken wil, te bevredigen Het jaar 1930 is oog slechts 6 maanden oud en reeds zijn ons 20 ongevallen ter oore gebracht waarvan 3 in ods eigen land. Alles liep wonder goed af, want dikwijls deden de losgebroken wilde dieren geen kwaad en aan gevallen temmers konden in de meeste gevallen worden gered, er waren slechts 19 zwaar gewonden en 2 dooden, bovendien werdeu 1 paard en 1 kameel verscheurd. AntoriteitenWij herhalen, indien het dan oiet is om der wille van de beschaving en barmhartigheid, als 't dan eens was om der wille van de veiligheid Auto-ongeluk. Woensdagmiddag kwamen de predikanten ds. Jongebreur en ds. Snoek, beiden uit Veenendaal, terug van het zendingsfeest te Rysenburg. Tusschen Doorn en Drie bergen, op den Rijksstraatweg nabij de garage De Bruin, moest de chauffeur uit wijken voor een grooten vrachtwagen. De wagen slipte in de tramrails, die daar ter plaatse niet bestraat is, werd eerst tegen een boom aan de eene zijde van den weg geslingerd, en daarna aan de overzijde van den weg. De chauffeur G. uit Veenendaal, werd half uit den wagen geslingerd, doch wist het stuur nog vast te houden. J. H.Jansen, eveneens uit Veenendaal, werd uit den auto geslingerd, doch kreeg geen letsel. Het achterste gedeelte van den auto was totaal vernield en de beide predikanten, die achterin zaten, waren ernstig gewond. Een dokter van het nabijgelegen sanatorium Dennenoord verleende de eerste hulp en spoedig waren andere geneesheeren mede aanwezig. Ds. Snoek bleek ernstige vleesch- wonden en eenige gebroken ribben te hebben. Per ziekenauto werd hij naar Veenendaal overgebracht. Ds. Jongebreur werd met zware hoofdwonden en andere verwondingen opgenomen en naar het wijkhuis le Doorn'vervoerd. Hij is dien zelfden nacht overleden. Windhoos. Woensdagmiddag heeft een windhoos een gedeelte van Katwijk aan Zee geteisterd. De hoos ging van Zuid naar Noord. Ver scheidene schoorsteenen werden afgerukt, dakpannen vlogen in groote getale door de straten, telefoondraden knapten af en het water in het Prins Hendrikkanaal werd hoog gestuwd. Persoonlijke ongelukken zijn er niet gebeurd. Naar de Noordpool per onderzeeër 't Is de bekende poolreiziger kap. Wi die het waagstuk wil ondernemen. I dagen was hij eenige oogenblikke Amsterdam en het Hbl. vernam van een en ander over zijn plannen. Deze pk zijn geheel gereed, deelde kap. Wi mee. De onderzeeër, waarmede ik den hoop te ondernemen, behoorde vroeg de Amerikaansche marine. Ik heb d< nu gehuurd voor één dollar per jaa want voor niets mag de regeering haa afstaan. Twee zoeklichten worden aangebracht, ook krijgt de boot schokbi en apparaten voor het doorboren, si en smelten van het ijs. Brandstof 7000 mijl kan de onderzeeër meen< onder water zal de gemiddelde sni 3 knoopen zijn. Er komen 18 mai boord, waarvan er tien de eigenlijke manning van den onderzeeër vormei de acht anderen behoort o.a. een gel film-opnemer. Ook gaat de bekende onderzoeker dr. Sverdrup mee en vei delijk eveneens luitenant Dahl, die ind met den vader van dr. Sverdrup op expeditie is geweest. Het volgend jaar Mei hopen wil Canada uit te vertrekken. Om te begi naar noord-Spitsbergen. Twee maa achtereen zullen we dan nagaan ho onderzeeër zich onder het ijs gedraag 't moet, keeren we van Spitsbergen Amerika terug om de boot te verboi maar als 't kan gaan we van Spitsbf onder het ijs door via de Noordpool Amerika. Wij hopen dan in Augustus te New York terug te keeren als de ee die onder de Beringszee door de Po gemaakt hebben van Spitsbergen al willen onder het ijs den kortsten zc vinden tuschen Florida en Alaska, Ei en Noord-Azië.... Good luck, captain Wilkins! BUITENLAND In Alexandrië, Egypte, zijn ernstigi lusten uitgebroken/ waarbij doode gewonden zijn gevallen, daar de tr( van vuurwapens moesten gebruik m De Egyptische regeering verbood o gevallen dooden te laten begraven wi de bevolking zou manisfesteeren, w; Donderdag weder onlusten zijn uitgebiü waarbij eveneens dooden te betreuren Het Bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsehe Stroomen zal op aanvangende des voormiddags ELF URE, in de zaal van het „SCHUTTERSHOF" te MIDDELBURG, in het OPENBAAR VERPACHTEN: (Krommeweele) a. Het recht tot weghalen van mosselzaad aan 's Rijks zeeweringen nabij de oude Hoeve (Schouwen) gedurende EEN JAAR (zeehoofden 1 tot en met 27) in zeven perceelen, eindigende 31 Maart 1931. b. De navolgende perceelen Schelpdierenvisscherij In de HAMMEN de nummers 105,106, 124, 127, 133, 134, 137, 157, 158, 161, 162, 172, 220, 252, 287, 288, 289, 295, 297, 298, 308, 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315, 322. In de OOSTER-SCHELDE (Westelijk deel) de nummers: 141, 639, 706, 709, 710, 712, 713, 715, 759, 787, 837. In de ZANDKREEK de nummers 8, 102, 136, 138, 186, 197, 202, 208, 209, 210, 211, 211 j. In de GREVELINGEN het nummer: 135. Op de IERSCHE BANK het nummer: 89a. Het Bestuur behoudt zich het recht voor, na afwikkeling van de loopende onderhandelingen een of meer perceelen aan deze verpachting toe te voegen dan wel van deze lijst af te voeren. De pacht van het onder a genoemde recht tot weghalen van mosselzaad gaat in bij de ver gunning nadat door den Minister van Waterstaat aan den pachter de schriftelijke vergunning is verleend, vereischt bij art. 12 van het Baggerreglement. De pachters mogen geen mosselzaad weghalen alvorens deze vergunning is verleend. Bovenstaande bepaling geldt ook voor het perceel schelpdierenvisscherij no. 220 in de HAMMEN, genoemd onder b. De pacht van de onder b genoemde perceelen gaat in 1 APRIL 1931. Zij zal eindigen voor wat betreft de perceelen HAMMEN, OOSTER-SCHELDE (Westelijk deel) en ZANDKREEK 31 MAART 1934 (met recht op verlenging tot uiterlijk 3! MAART 1948); voor wat betreft perceel GREVELINGEN 31 MAART 1934 (met recht op verlenging tot uiterlijk 31 MAART 1946); en voor wat betreft perceel IERSCHE BANK 31 MAART 1933 (met recht op verlenging tot uiterlijk 31 MAART 1945). Het perceel no. 787 OOSTERSCHSLDE (Westelijk deel) kan terstond bij de gunning in gebruik worden genomen tegen betaling van zooveel twaalfde gedeelte der nieuw geboden pachtsom als er maanden verloopen tusschen de datum der gunning en 1 APRIL 1931, een gedeelte van een maand voor een volle maand gerekend. Volgens schatting der Opzieners is op gemeld perceel aanwezig aan schelpdieren voor een waarde van f400.- Bij bieding op genoemd perceel heeft de pachter bij aanvaarding daarvan bovengenoemd bedrag als toebeding terstond bij de gunning te betalen. Kaarten van de onder b genoemde perceelgroepen zijn verkrijgbaar ten kantore van den Secre taris-Penningmeester, Lange Singelstraat N 190 te MIDDELBURG," tegen vooruitbetaling van f 0.90 per stuk. Bij afhaling ten kantore 10 cents minder. Tevens zijn bij den Secretaris-Penningmeester verkrijgbaar de algemeene voorwaarden van ver pachting en de voor iedere groep vastgestelde bizondere voorwaarden van verpachting tegen den prijs van f0.30 per exemplaar. Bij afhaling ten kantore per exemplaar f0.05 minder. Deze hier bedoelde voorwaarden moeten worden aangevuld met de bepalingen hierboven voor verschillende perceelen vermeld. 225 39333 Mij bekend, De Secretaris, (get.) J. J. A. VAN EUPEN. MIDDELBURG, 26 Juni 1930. Het Bestuur voornoemd, De Voorzitter, (get.) H. VAN DER BEKE CALLENFELS.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2