VULPENHOUDER in ontegenzeggelijk gevaren van deze Temperatuur van het Scheldewater te Tholen LAAT HET ZIJN EEN ooi De gevaarlijke zon. bben na iD enkele dagen tijde reeds gevallen gehoord, dat baders in zee, os bet bad te lang in de zon lieten 1 in toch maar het begeerde bruin iu de krijgen, de droeve gevolgen daarvan 'oei len. Eén is een smartelijken dood ge- aai le beide anderen zijn er ook treurig portman waarschuwt in de „H. P." fgea een dergelijk misbruiken van de lebaden zijn goed, maar men moet maat bonden. Anders komen de droeve ge- '°r: !r kan stijfheid optreden, of wel er doet oogontsteking voor of een verbranding 01 oid in meer of minder ernstige mate. anl le ver doorgedreven zonnebad kan ook verkeerd nawerken. Er treedt een ver in, een traagheid in willen en denken, gemeen verminderde geschiktheid tot arbeid. [da ent tte mi hu! ril [en ullour. Kaar allerminst is dit nog een voor de genengten van de schaduw. Bet meer, dan dat dezulken overdreven iverdrijving schaadt. t'jm vliegtuig op Marken geland. idagmiddag heeft het Amerikaansche NR 274 H, bestuurd door kapitein I. Cannon, eeo uoodlandiog gemaakt op 1 MarkeD. Deze landing geschiedde op klein stok grond en werd met groote beid uitgevoerd. Nadat er een reparatie richt, steeg de machine, die tot het dl aosche escadrille behoort, dat thans ons :ul oekt, een minuut of twintig later weer ervolgde haar tocht. Al vroeg op stap. een paar dames te Gorredijk werd waar dat op de treeplank van een voorbij auto een klein jougetje zat, welke r wel thuis scheen le gevoelen, wat uit und gezicht bleek. Daar dit evenwel geen oor een passagier is, werd ijlings een van garage Bottema gewaarschuwd, welke or den auto najoeg en na een paar K.M, offeur, den heer Veltman van bier, kon awen dat er iets niet deugde. Door den Pj ij het stoppen viel de jeugdige passagier grond, doch behield zijn lachend gezicht- et te zijn de 3-jarige Henkie de Jong, op een stilstaande auto was gaan zitten, de chauffeur zich in de garage bevond- ize op de andere zijde in den wagen merkte hij niet dat er iemand op de zat en reed weg. De kleine jongen uitstekend, naar zijn zin, doch had een oogeluk kunnen krijgen. Hij werd door atenr weder thuis bezorgd. Vliegongeluk. «dag is het Farmantvliegtuig F.A.D.F.Q. Ier Guilbaud, op Schiphol met post en ee ipgestegen voor zijn vlncht naar Parijs tterdam, Antwerpen eu Brussel. Aan boord d zich nug een mechanicien en een mar- Boven Aalsmeer scheen er iets aan het fd g te haperen, althans men zag den be naar een geschikt terrein zoeken om een ding te maken. Stationsamhtenaren van zagen het vliegtuig plotseling naar schieten. Het kwam terecht gedeeltelijk stuk weiland, gedeeltelijk op den weg. "V stel werd totaal vernieid. >cl liloot, Guilbaud, schijnt uit het toestel te iprongen, evenais de marconist. Beiden licht gewond. De mechanicien werd zwaar onder bet omgeslagen vliegtuig vandaan 1 1 lts, bo n ijn id 1 jfri is o iti ie 11» het eerst weer loon gekregen had, antwoordde bij „da zie je, het geld van het Armbestuur wilde ik niet verzuipen, maar nou verdien ik weer mijn eigen geld." Vreugde. Toen de 35-jarige A. v. d. H. voor de recht bank in Den Haag de mededeeling kreeg dat hij was vrijgesproken er was tegen hem, verdacht van inbraak twee jaar gevangenisstraf geëischt wist hij zijn vreugde niet beter te niten dan door in de ouderlijke woning te Leiden alle ruiten stuk te slaan. Hij werd daarbij ernstig aan de handen gewond. Hij is naar het acade misch ziekenhuis overgebracht. Door een trein gegrepen en gedood. Dinsdagavond waren onder de gemeente Etten en Leur twee kinderen, van 3 en 5 jaar, van den spoorwegbeambte C. de R., in de buurt van de rails bij deu oobewaakten overweg op de Hooge Donk, aan het spelen, tegen deu tijd, dat de sneltrein van Roosendaal naar Breda zou passeeren. De kinderen bemerkten den nade renden trein niet. De machinist remde uit alle macht, maar kon niet verhinderen, dal het jongste kind werd meegesleurd en op slag ge dood. De vader, die aan het remmen van den trein bemerkte, dat er iets gaande was, liep oaar boiten en zag het deerlijk verminkte lijkje van zijn kind op de rails liggen. Oneerlijke Duitsche dienstmeisjes. Twee Duitsche dienstmeisjes, die nog maar kort in Nederland waren gearriveerd, vertrokken aldus meldt de „N. Rt. Ct." 's morgens vroeg uit Oosterbeek om elders io ons land hun geluk te beproeven. Zij hadden zicb met hun zware koffers per auto naar den trein te Arn hem laten brengen, teneinde, zooals later bleek, naar Amsterdam te vertrekken. De politie kreeg echter de lucht van dit overhaaste vertrek en toen de meisjes te Amster dam arriveerden, stonden daar een paar recher cheurs te wachten, die de dames mee naar het bureau namen, teneinde daar de koffers aan een visitatie te onderwerpen, lu een der koffers bleek een boeveelheid tafelzilver te zijn verstopt be nevens linnen tafelgoed. Dienzelfdeu middag keerden de meisjes onder geleide te Oosterbeek terug, waar zij zijn opgesloten en ter beschik king van de justitie gesteld. Mislukte oceaanvlucht. De Fransche oceaanvlieger Jean Mermoz, die op weg was van Brazilië naar Senegal zag zich onderweg gedwongen op den Atlanlischen Oceaan neer te strijkeo. Hij werd echter gered, evenals zijn metgezellen en de post, die aan boord was. Drie weken onafgebroken in een vliegtuig. De gebroeders Hunter oit Cbicago zijn dan toch eindelijk maar weer naar de aarde terug gekeerd. 't Moest wel, want de olieleiding van de „City of Chicago' hun vliegtuig, brak en daardoor waren ze gedwongen te landen. Ze hebben 't wereldrecord, dat op 420 uur stond, met vele uren gebroken. Ze hebben in totaal 553 uren en 40 m. gevlogen, gedurende dien tijd 66 360 K.M. afge- gelegd, zij het dan al maar cirkelend boven Chicago en omgevingzij verbruiken 30,520 liter benzine en 1600 liter olie. Niet minder dan 223 maal werden zij vanuit een ander vlieg tuig van benzine eo olie en ook van voedsel voor henzelf voorzien. Dit taokvliegtoig werd door twee broers van de recordbrekers bestnurd. Het is dus wel een familie-overwinning geweest. Dat de vliegers bij oa doof waren van het onop houdelijk geronk der motoren is te begrijpen en ook, dat zij eerst maar nauwelijks weer konden loopen. Door het hevige lawaai hebben zij in al die 23 dagen geen woord met elkaar kannen spreken. Van tijd tot tijd schreven ze elkaar briefjes. De bewering, dat zij schatrijk geworden zouden zijn, spreken ze tegen, ofschoon ze toegeven, dat het recordvliegen beter betaalt dan het werk in de mijnen dat ze v<5ór hun vlieg-periode ver richtten. Alle vier broers zijn n.1. mijnwerkers. Een mijnramp in Sllezië. Een ontzettende ramp heeft Silezië Woensdag geteisterd. In de Kurtschacht in het mijngebied van Neurode heeft een mijngas ontploffing plaats gehad tijdens zich twee honderd arbeiders m de mijn bevonden. Veertig mijnwerkers, die gasvergiftiging hebben opgeloopen, zijn in de ziekenhuizen opgenomen 75 mijnwerkers bevinden zich nog in de mijn. Uit alle deelen van Silezië zijn hulpexpedities naar de plaats van de ramp vertrokken. Er heerscht groote op gewondenheid in de heele streek. Voorde poorten van de mijn spelen zich onbe schrijfelijke tooneelen af. Deze ramp zou een der ergste van dien aard zijn, die ooit in Üuitschland heeft plaats gehad. Een ploeg bestond uit 108 man, van wien er thans 50 levend en 18 dood ge borgen zijn, terwijl het lot der overigen nog onzeker is. De 2e ploeg die uit 83 man bestond is geheel verloren. De hitte. Uit Amerika komen weder berichten over de hitte. Te Chicago zijn in 2 dagen '12 menschen bezweken en ook van elders komt melding van sterfgevallen door de warmte. dat Rusland en Turkije eveneens uitge- noodigd dienen te worden om deel te nemen aan die besprekingen. Men ziet Mussolini's politiek kan nog niet gedoogen dat er veel over vrede wordt gesproken. En zoo dringt Mussolini ook aan tot her ziening te komen van het verdrag van Ver- sailles, dat aan Duitschland zulke ondraag lijke lasten oplegt. Nu heeft men den laatsten tijd kunnen opmerken, dat Italië goede vrienden trachtte worden met Oosten rijk, Bulgarije, Duitschland en Hongarije, welke vriendschapsbetuigingen geen protti- gen indruk maken op Frankrijk. Temeer daar door de gevolgde politiek Yoego Slavië, waarvoor de Fransehen groote sympathieën hebben, zoowat omgeven wordt door van dit land niet goedgezinde staten. Nu kan men wel zeggen dat Italië dit doet om zekere pressie uit te oefenen op Frankrijk en zoodoende voordeelen te ver krijgen, die het anders niet zouden worden toegestaan, toch ziet men in Fransche regeeringskriugen met ongerustheid de pogingen van Italië aan. Het aandringen van Mussolini, om her ziening van het verdrag van Versailles meent men te moeten bezien uit het oog punt dat Italië het er niet zoo zeer om te doen is Duitschland terwille te zijn, doch dat hij alléén Italiës welzijn op het oog heeft. Hoe het ook zij Frankrijk, dat in dit verdrag juist zijn veiligheid en zijn bestaansbronnen ziet, vindt een en ander niet erg prettig temeer waar nu een Ameri- kaansch senator Mussolini is bijgevallen, deze vindt dat het Verdrag het vormen van een Europeesche Unie in gevaar brengt. De ontruiming van de Duitsche Rijn streek is verschillende Duitschers, die inder tijd geijverd hebben voor afscheiding van Duitschland, zuur opgebroken. Ondanks dit een der voorwaarden der ontruiming was, zijn verschillende van deze separisten overal aangevallen en mishandeld door de bevolking, zelfs hun huizen verwoest. Uitgebreide politiemaatregelen zijn ge nomen om de relletjes tegen te gaan. De Fransche regeering zal waarschijnlijk wel inlichtingen vragen waarom de Duitsche overheid haar verplichtingen in dit opzicht niet is nagekomen. BUITENLAND ONDERWIJS. Oad-Vossemeer. Geslaagd voor onderwijzeres mej. D. Uijl, leerlinge aan de Chr. Normaal school te Zetten, PUBLICATIEN. BRAND6EVAAR DOOR H00IBR0EI. BURGERLIJKE STAND. Als antwoord op Briands uitnoodiging om te komen tot vorming van een Euro- Burgemeester en Wethoaders van Tholen vestigen de aandacht van de landbouwers op de maatregelen van voorzorg welk naar het oordeel van deskundigen op ervaring gegrond, kunnen genomen worden tegen brandgevaar door hooibroei. In hoofdzaak bomt dit oordeel op het volgende neer Allereerst is het noodig, dat het gras werkelijk hooi zij, alvorens het wordt binnengehaald. Ten opzichte van krachtig hooi is dit echter niet genoeg, en by regenachtig weer ook niet altijd mogelyk. Daarom is in do tweede plaats noodig, dat een behoorlijke hoeveelheid zout in het hooi gestrooid wordt en lagen oud hooi of stroo er tusschen worden aangebracht. Zout verhoogt bovendien den smaak van het hooi. Het oude hooi en vooral het stroo nemen hierdoor zeer in voedingswaarde toe. Beide het zout en de lagen oud hooi en stroo temperen den broei. In de derde plaats behoort elke hooitas van ten minste één luchtkanaal te zija voorzien, dat ge makkelijk te vervaardigen is van stevige manden makerstwijgen of van eenvoudig latwerk. Het is vrij zeker, dat zich geen gevaarlijke broei zal voordoen, wanneer de drie bovenomschreven maatregelen zijn genomen. Ten slotte achtten zQ het wenschelijk te wijzen op artikel 158 van het Wetboek van Strafrecht waarbij o.a. straf bedreigd is tegen hen aan wiens schuld brand is te wyten. Tholen. 9 Juli 1930. 35 Ger. Kerk voorm. 10 uur en 's avonds 3 uur dr. Veltenaar. Oud Geref. Gem. voorm. 10 uur, nam. 2.30 en 's avonds 6.30 dhr. Romeyn te Oosterland. In het gebouw Vischsiraat no. 12 voorm. 10 uur, nam. 2.30 's avonds 6.30 dhr Baaij. Ned. Protestantenbond afd. Tholen Zondag 13 Juli des avonds half zes ds. G. A. Lolcama ie Bergen op Zoom. R. K. Kerk van 0. L. Vr. Hemelvaart. Vijfde Zondag na Pinksteren. Feest van Kerk wijding. De H. Missen te 7 en 10 uur. Nam. 3 uur Derde Orde van Sint-Franciscus. Zaterdagavond 7 uur Lof met Rozenkransgebed. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk eo nam. 3 uur ds. Rootselaar. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 uur dhr.de Vries en 'a avonds 7 uur leeskerk. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en's avonds 7 our leoskerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. de Bres en nam. 3 uur leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 10.30, nam 3 en 's avonds 6.30 leeskerk. St. Maartensdijk Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur ds. de Bres. Oud Ger. Gem., voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 uur leeskerk. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 da. Moerman en nam. 3 uur leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 10,30 nam. 3 en 's avonds 6.30 leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en nam. 3 uur Ds. de Gidis. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 en 's avonds 6.30 leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. de Gidti en nam. 3 uur leeskerk. Geref. kerk voorm. 10.30, en nam. 3 uur ds. Vreogdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 10.80, nam 3 en 's avonus 7 uur leeskerk. Gem. OUD-VOSSEMEER over Juni 1930. Geboren Jacobus Marinus Jan, zv. J. Fluit en D. v. d. Maas. Comelia Jacomina, dv. L. J. van Dijke en R. Voshol. Jobaona Stoffelina, dv. K. Berkheij en C. Klippel. Johaones, zv. A. Aarooudse en J. Baak. Helena Jacoba Anna, dv. L. J. Havermans en B. C. Etienoe. Petrus Cor- uelis Martiuu8, zv. J. B. Tholenaar cn O. M. van Trier. Anna Eopbramioa Clementine, dv. A. N. de Wit en E. W. Goorden. Overleden SazanDa Maria de Wilde, 64» j., echtg. van J. Janse. Adrianus Johannes AardeD, 81 j. echtg. van C. J. Roelaods. Hendrika van den Boogaard, 6 mnd. d.v. A. v. d. Boogaard en J. A. Priem. Gehuwd J. P. van Steenes, 41 j. te 's Graven- hage en J. Aarooudse 33 j. J. Maas, 2-5 j. te Halsteren en M. C. Verhees, 25 j. J. Vos, 27 j en J. M. den Engelsmao, 24 j. Gemeente THOLEN van 4—10 Juli. GehuwdG. M. Deurloo te Zaandam en A. Schot te Tholen. KERKNIEUWS. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 11 Jnli 1930. Boerenboter f 1.per pond. Roomboter f 1. Eieren 4>x/2 cent per stok. Noteering te Middelburg, 10 Juli Boerenboter (part. prijs) f 1.10. Juli. Graden C. Zaterdag 5 20, Zondag 6 21, Maandag 7 21, Dinsdag 8 21, Woensdag 9 21, Donderdag 10 20,S Vrijdag 11 20, Ondertrouwd L. J. VROEGOP Jz. en 7 39311 F. VAN 't HOF Pd. Sf. Annaland, 10 Jali 1930. Ondertrouwd J. VAN TIGGELE Az. en 7 39312 A. H. MOSSELMAN Gd. Poortvliet, 10 Juli 1930. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorm. 10 uur ds. Rootselaar en nam. 2.30 ds. Moerman. De heer en mevrouw VERMET-de Mol Moncourt vermelden met leedwezen het zeer onverwachte overlijden van han geliefde moeder en be- howdmoeder 17 39319 PRIENTJE NIJSSE, Wed. J. VERMET te '8 Heer Arendskerke, in den ouderdom van 79 jaren. Oud-Vossemeer, 9 Juli 1930. Ondergeteekende betuigt ook namens de familie zijn hartelijken dank voor de vele blijken van deelneming ont vangen bij het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder SARA CORNELIA MANNEKE. Tevens onzen hartelijken dank aan Dr. J. Tazelaar voor zijo liefderijke verpleging tijdens haar ziekte gedaan 39313 Uit aller Daam, 17 J. VAN SPLUNTER. Poortvliet, 9 Juli 1930. als geschenk indien Uw kind een goed examen aflegt. Doch geeft het een van goed fabrikaat. Het Swanfabrikaat staat goed bekend. Vulpenhouders vanaf f3.75 Firma J. M. C. POT, Tholen.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 3