Slapeloos door Zomerhitte? Gebruik hiertegen Mijnhardt's Zenuw tabletten Bij muggebeten keer er alleen dit ?an zeggen: „Houdt niet to vroeg op met opfokvoeder. Ga vooral niet te vroeg over op liet ochtendroer. Het geld dat U nu meer uit geeft voor het opfokvoer, kunt later dubbel en dwars terug krijgeD. en Beten 7an Andere Insecten geeft het inwrijven mei PUROL dadelijk verlichting 5 39317 BINNENLAND. Geldleening Provincie Zeeland. In verband met de geleidelijke uitbreiding van de electrificatie eenerzijds en tot dekking van bniteogewone uitgaven anderzijds zal de ge legenheid moeten worden opengesteld om door leening in de daartoe noodige geldmiddelen te voorzien en meenen Ged. Staten, dat het wensche- lijk is enkele andere besluiten lot leening ter zijde te stellen of bniten werking waarvan nog slechts ten deele of in het geheel niet werd ge bruik gemaakt. Voor de electriciteitsvoorzieniog is het in de praktijk moeilijk gebleken aan te wijzen wat voor ieder der groepeu bestemd is en stellen zij daarom voor éene nieuwe leening aan te gaan voor de electrificatie van f4.058.000. Voor buitengewone uitgaven zou nog f 1.000,000 van de leening 1925 kunnen worden gebruikt, die nog niet is opgeoomen, doch Ged. Staten achten het beter dit besluit van 1925 bniten werking te stellen en alleen rekening te houden met de nadeelige sloten van den buitengewonen dienst der rekeningen van 1926, 1927 en 1928, met de uitgaven, reeds in 1927 en 1928 ge raamd en vermoedelijk alsnog te doen en voorts met die, in de begrootingen voor 1929 en 1930 gebracht, een en ander voor zoover daartegen over eveneens onder de inkomsten, geldleening voor buitengewone werken is gesteld. Ged. Staten komen tot een bedrag van 13.134.688 of rond f3.135.000. Ged Staten achten biervoor een be- eluit tot een bedrag van I 3.000.000 gewenscht. Voor beide leeningen wordt een rente voor gesteld berekend tegen pari-koers van ten hoogste 5 pCt. en eone aflossing in ten hoogste 40 jaren. De in 1931 te houden gemeenteraads verkiezingen. Ingediend is een wetsontwerp tot bijzondere voorzieniug met betrekking tot de in 1931 te houden algemeeoe verkiezingen van de leden der gemeenteraden en van de door die raden to ver kiezen wethoodere, daar de getalsterkte der thans nog zitting hebbende gemeenteraden en wet houders geregeld is naar de offioieele uitkomsten der volkstelling voor 1920, en voor 13 Mei 1931 de officieele vaststelling van de op 31 December 1930 te houden volkstelling nog niet bekend is. Beu wettelijke bepaling, volgens welke met be trekking lot de in 1931 te houdeu verkiezingen de bevolking eener gemeente wordt geacht te bestaao nit bet getal inwoners, aangewezen door den voorloopigen uitslag van die volkstelliug van 1930 zooals die uitslag door het gemeentebestuur wordt vastgesteld. Werktijd P. T. T. personeel. Te Breda is een openbare vergadering gehouden vanwege den Centr. bond van Ned. Post,- Tel. en Te'egraafpersoneel, teneinde op te komen tegen de lange en ongeregelde werktijden van dit personeel, dat nog 51 uren per week moet werken, terwijl het technisch personeel nog een werkweek heeft van 00 a 70 uur en de kantoorhouders eene van 00 uur. Ben en ander zal den minister en de Staten-Generaal benevens den directeur generaal der P. T. T. onder oogen worden gebracht. Voorts werd een motie aangenomen. nisse zoodat men in de achtergelegen plaatsen eenigen tijd was versloken van het gebruik der waterleiding. De oproep ran het Bestuur van „Con- cordia" om tot oithreidiog vaD het ledeoaaotal te geraken, heeft een ongekend sncces. Reeds gaven zich ongeveer een vijftien tal nieuwe krachten op, zoodat de> wenseh van het Bestonr om tot een ledenaantal van een 35 st 40 muzikanten te komen al aardig in vervnlling gaat. Zooals wij vorige week schreven ia het voornemens om door aanschalfiog van andere instrumenten voor de nieuwe leden, meer in de richting te gaan van Harmonie, waardoor de mogelijkheid wordt ge opend, dat Tholeo een muziekgezelschap krijgt dat op muzikaal gebied meer zal kunnen be reiken dan een fanfaregezelschap met een te beperkt aantal leden. Hebben wij vorige week gemeld dat ons telefoonkantoor zal worden open gesteld tot des avonds 21 uur, ook de kantoren te Uud-Vossemeer, St. Annaland, St. Maartensdijk en Stavenisse krijgen later openstelling, deze tot 20 uur. Wij maken opmerkzaam dat deze uren van openstelling alleen zijn ten dienste van hen die telefonisch zijn aangesloten. De kantoren zijn dus voor het publiek niet geopend. Kostelooze rijwielmerken. Voor rechthebbenden op kostelooze rijwielbelastingmerken (boerenarbeiders, enz.) is het dikwijls een bezwaar om tijdens de kantooruren een aanvraag in (e dienen ter bekoming van zoodanig merk. Om hier aan tegefboet te komen zal op het kan toor Tholen zitting worden gehouden op Maandag 14 en 21 Juli en Dinsdag 15 en 22 Juli des avonds van 17.30 tot 19.30. Des oude bewijzen moeten worden mee gebracht. Woensdag is van de werf van den beer M. van Duivendijk alhier afgeloopen het hoogaarsjacht „Eleonore" gebouwd op last van de hh. van Stolk en Mees te Rotterdam. Het jacht dat is uitgevoerd in blank eiken meet 16 Meter en is voorzien van een motor van 35 P K. als hulpkracht. Volgende week wordt het afgetuigd door Poley uit Ierseke. Verbetering. In het verslag van de Vergadering van den Thoolschen raad voorkomende in ons laatste nummer, werd gezegd dat de heer van Duivendijk een schadevergoeding was „uitbetaald". Hiervoor gelieve men te lezen „toegekend". Het plantzoen voor de O. L. School wordt thanz opgeruimd er zal dus weldra een betere gelegenheid komen tot spelen voor de jengd. Ben uitstekend werk is daarmee door de wel willendheid van het gemeentebestuur tot staud gekomen, waardoor de jeugd op veiliger wijze dan tot heden zich san het genot van spelen voor schooltijd kan overgeven en het onderwijs in de vrije en ordeoefeningeo ook beter tot zijn recht kan komen. De heer P. Vermei, arts te Nieow-Vos- meer, i« aangewezen als schoolarts in het dis trict Lek—IJsel, met standplaats Lekkerkerk, dit district omvat verschillende plaatsen. LANDBOUW EN VEETEELT. Ond-Vossemeer. Maandagavond jl. werd alhier geitenkeuring gehouden het aantal aangevoerde dieren was niet zoo groot als andere jaren. Jammer, dat de belangstelling vermindert, want voor een goeden geitenstand is het gewenscht, dat men fokmateriaal heeft dat werkelgk in het stamboek thuis behoort. Uitslag van de examens van de gebonden melkcnrsQssen in het eiland Tbolen aan alle leerlingen werd het diploma uitgereikt, dank zij o. m. den voormelker L. J. Boot te Tholen van deze geslaagden behaalden er 14 méér dan 180 ponten; in volgorde van de behaalde punten Het echtpaar J. v. d. L. was on 10 jaren geleden gehuwd. Daar het hi kinderloos bleef werd besloten, than zes jaar terug, een kindje te adoptee wel de toen ongeveer zes maandei zijnde Bllie S., wier vader en moed scheiding wilden overgaan. De moe destijds naar Indië vertrokken, waai Sumatra's westkust is gaan wonen, ander te hebben gehuwd, terwijl de eveneens een andere levensgezellin met wie hij zich te Brussel vestigde De pleegouders van Ellie ginget veel van het kindje houden en voor: de middelen toelieten de man is he aan het gemeentelijk abattoir oi het de kleine aan niets. Juist onlan het meisje, dat thans 7 jaar oud is het eerst naar school gegaan. THOLEN, 11 Juli 1930. Uit vroeger dagen. In een aanleekening op een artikel over knapenoorlogen door deo bekende oudheidkun dige J. H. van Dale, waarin verteld wordt over de gevechten die knapen voorheen hielden in de 16e eeuw, vermeldt wijlen ds. H. M. C. van Oosterzee in bet Jaarboekje Zeeland van 1856 o. m. „Ik herinner mij uit mijne kindsheid, toen ik te Tholen school ging, dat daar de knapen der stad verdeeld waren in twee benden de uiarktboeveu en de kaaiboeven, die niet altijd' in vijandschap leefden, maar toch nn en dan elkander dapper met misten en stokken slag leverden. Misschien was het daar ter stede een overgeleverd erfgoed van de afzondering, waarin de nakomelingen der vourmahge Roemerswalers plagten te leven." In 1880, zon merken wij op, toen wij in Tholen gevestigd waren, bestond deze strijd nog en als knaap namen wij er wel aan deel, maar een paar jaren later verdween gelukkig dit kwaad. De ouderen onder de nog tn leven zijnde Tholenaars herinueren zich deze kwesties nog wel, nn maar in herinnering meer! Zaterdag is onder Poortvliet bij deoieowe henl, terwijl personeel van de waterleiding asu het boren w»s van een gat in do hoofdleiding, dat geschiedt met een boormachine die zoodanig la geconstrueerd dat de leiding niet behoeft te worden afgesloten, de buis gesproDgen. Een en ander heeft ten gevolge gehad dat Poortvliet, Tholen, Oud-Vossemeer en Halsteren een groot gedeelte van den dag san waterlevering verstoken waren. Het heeft veel ongerief mede gebracht. Maandag sprong een hoofdbuis onder Scherpe- Festival te Oud-Vossemeer. Men is in Oud-Vossemeer druk in de weer uitting te geven van medeleven bij het vijfjarig bestaan van Oud-Vossemeers Muziekgezelschap. Er zijn een vijftal eerepoorten verrezen. Het Bestuur van de feestvierende Ver- eeniging meende niets beters te kunnen doen dan hiervoor prijzen beschikbaar te stellen en loofde zes prijzen uit. De poorten zullen worden beoordeeld door een jury bestaande uit de hh. G. Amsing Jr. te Tholen, C. G. Hage te St. Maartensdijk en A. A. Mol te Rilland. 'POORTVLIET. Vandaag hebben de schoolkinderen der O. L. School een school reisje gemaakt naar Antwerpen, tot het bezoeken der tentoonstelling. De terugkeer in de gemeente zal plaats A. C. Doijnhouwer te ScherpeDisse, mej. C. M. M. Aertssen te Tholeo, mej. M. v. d. Riet en mej. E. M. Gelok te Oud-Vossemeer, M. Ver dolt, C. Stontjesdijk en J. Stootjesdijk te Tholen, L. A. Geluk to St. Maartensdijk, F. Verdnlt en mej. P. J, Qnist te Tholen, mej. J. C. Heester- mans te Oud-Voasemeer, M. A. de Hond en C. A. C. Aertssen te Tholen, mej. J, C. Hees- lermana te Oad-Vossemeer, A. J. Verdolt, G. A. de Hond en A. C. de Hond te Tholeo, mej. R. van Bemert te St. Maartensdijk, C. v. d. Jagt en mej. A. M. Fase te St. AoDalaod, mej. C. Nijs te Tbolsn, L. J. van Popering te St. Annaland, H. D. Verkerke te Tholen, C. J. Hage te St. Annaland, N. J. Neliase te St. Maartensdijk M. C. van Dijk te Tholeo en J. M. den En gelsman te St. Annaland. Deze examens werden afgenomen te Oad- Vossemeer. GEMENGD NIEUWS. der plaatselijke hebben onder begeleidin muziekvereeniging. *ST. MAARTENSDIJK. De tijd van vlas- plukken is weer daar. Evenals het vorig jaar hebben ook nu tusschen de werkgevers en de besturen der plaatselijke afdeelingen van den Modernen en Christelijken Land- arbeidersbond besprekingen over het loon plaats gehad, die evenwel aanvankelijk niet tol een gunstig resultaat leidden. Stond men van arbeiderszijde op een loon van f 1.00 per 100 schranken, de tegen partij wilde niet meer dan 75 cent geven. In verband hiermede belegden de afdee- lingsbesturen Zaterdagavond in de zaal van den heer Steketee een gecombineerde leden vergadering, waarop ook de propagandist van den Modernen Bond, de heer Bax, aan wezig was. De heer Bax kon reeds op de vergade ring de mededeeling doen, dat twee werk gevers de eischen der arbeiders inwilligden op voorwaarde dat het werk goed gedaan zou worden. Ook een derde, die in de zaal aanwezig was, sloot zich na afloop der ver gadering bij zijn collega's aan. Het gevolg hiervan was, dat ook de laatste onwillige werkgever toegaf. OUD-VOSSEMEER. Voor de bestrijding ran de kosten van hel op Zaterdag 12 Juli te houden festival zijn 1000 loten uitgegevenmet den verkoop daarvan is het goed gegaaner zijn heel aardige prijzen aangekocht, o. m. een flets, eec zilveren horlogo eoz. Chr. verzorging van Krankzinnigen in Zeeland Woensdag 9 Juli hield de Vereeniging tot Christelijke Yerzorgthg van Krank zinnigen in Zeeland haar 2öste jaarver gadering in het Kerkgebouw van Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Aan de vergadering die druk bezocht was ging een bidstond vooraf geleid door Ds. J. W. Swaan van Domburg, die sprak naar aanleiding van Rom. 12:8. De vergadering werd geleid door den Voorzitter der Vereeniging, den heer J. J. C. van Dijk. Si Er zijn thans 68 aldeelingen en 49 cor- poratiën in totaal 4306 leden. In de Stichting „Vrederust" werden ver pleegd 715 patiënten; hel verpleegpersoneel bestond uit 78 verplegers en 98 verpleegsters In den loop van het jaar werden als her steld ontslagen 38 patiënten als verbeterd 12 patiënten. De exploitatie van de Stichting leverde gunstige resultaten op, een winstcijfer van f30.990 werd verkregen. Ter vervulling van de vacatures, ontstaan door het aftreden van de Bestuursleden ds. J. W. Drost, C. de Jonge, J. Wisse en E. v. d. Slikke werden gekozen ds. P. J.F. van Voorst Vader van Middelburg, J. A. Dominicus van Wemeldinge, C. J. Sonke van St. Maartensdijk en A. Wisse van Anna Jacobapolder. Na het huishoudelijk gedeelte der ver gadering hield dr. O. Norel van Leeuwarden eene rede over„Zielsziekte en asceze". Godsdienstwaanzin. Te Den Haag heeft een 42-jarige vrouw haar 7-jarig pleegdochtertje, dat nog te bed lag, met bijlslagen van het leven beroofd. Haar man was om 6 uur naar het abat toir, waar hij werkzaam is, gegaan. Direct daarop heeft de vrouw een bijl genomen en terwijl het kind nog sliep, heeft ze het gedood. Daarna ging ze naar huiten en vertelde aan een politieagent, dat zij haar dochtertje had gedood. Bij haar verhoor verklaarde zij van den Heer de opdracht te hebben ontvangen het kind ten offer te brengen zooals Isaak dat heeft gebracht. Zij zag wel vreeseiijk tegen die daad op, doch meende het een haar van hoogerhand opgelegde plicht te zijn. Terwijl het kind nog sliep nam zij een bijl en sloeg daarmee de kleine zoo hevig op het hoofdje, dat Ellie, zonder tot bewustzijn te geraken, is gestorven. Daarop is de man van zijn werk gehaald waar bleek, dat hij niet het minste vermoeden had, dat de vrouw tot een zoodanige daad in staat zou zijn geweest. Wel wist hij, dat zij tijdens zijn afwezigheid vrijwel steeds in den Bijbel zat te lezen. Onder vroede vaderen. Aan het slot der Dinsdagmidda houden vergadering van dengemeeni van Deventer, is een groot turaul staan. De heer Gerritsen (com.) interpel over de maatregelen, door B. en V nomen bij de bestrijding van parat) daar ter plaatse en beweerde, da college te laat was gaan letten op de v leiding. Toen daarop de heer Roebers (S.D lid der commissie voor de waterle het voor dezen dienst op nam en dat het den heer Gerritsen om niets a te doen was dan om sensatie, riep dt Gerritsen, dat de heer Roebers zul politiek voerde om zooveel mogelijk scben aan zijn sigarenkraam te k (de heer R. staat staat nl. met een si tentje op verschillende markten). Deze kwalificatie gaf den heer Ro aanleiding om op te staan en den Gerritsen uit te noodigen mee naar b e komen, om daar „af tc rekenen". De burgemeester, Mr. F. R. Witte opende een roffelvuur met den hamt de tafel om de orde te herstellen, ti hij zich tot den heer Gerritssen rit dezen er op wijzende, dat hij in den alles kon zeggen, maar dat zijn fa hem moest weerhouden, iemand zoo leedigen als hij den heer Roebers gedaan. Burgemeesters woorden gingen totaal in de herrie verloren, welke kemphanen maakten. Nadat de zitting was gesloten wild heer Roebers den heer Gerritsen gang van het stadhuis te lijf. Raadsl. wethouders en boden trokken hem et achteruil, totdat de opgewonden „vt vader" zich losrukte en den heer Gert per fiets ging achtervolgen. Vermoet zal de buitenlucht zijn woede wel ee zins bekoeld hebben. EEN HONDERDJARIGE. Heden (Vrijdag) gedenkt Ma rinus Ad rustend landbouwer te Veere zijn hom sten verjaardag. De 100-jarige, die zich nog in een j gezondheid mag verbeugen, werd 11 1830 te Vrouwepolder geboren en v sedert 23 April 1868 in de gemeente V Aanvankelijk woonde hij met zijn ecl noote, die hem enkele jaren geleden den dood ontviel en zijn kinderen, wie nog twee zoons en 4 dochters in i zijn, op de hofstede te Zandijk-Binnen ook onder de gemeente Veere, doch st hij de hofstede verliet, te Veere zelf. Er was natuurlijk gezorgd dat de niet onopgemerkt voorbij ging, al wat de wensch van den jarigen dat nie veel drukte werd gemaakt, gezien zijn voudige gereformeerde leveusopvattinj Toch kwam o.a. de burgemeester H. Dronkers, met de wethouders hem plimenteeren. Dhr Adamse, die af en toe nog uit; is indertijd als milicien bij de cava geweest en dit was mede aanleiding, hij later meermalen bij feestelijke gele heden optrad als commandant der t wacht samen met den heer F. Castel 14 aoaia De „Graf Zeppelin" bezoekt ons land De „Graf Zeppelin" bracht Woens morgen een onverwacht bezoek aan land, omstreeks half zeven werden grensbewoners in de omgeving van Gr beek opgeschrikt door een hevig ger van motoren. Tot groote verbazin men de Zeppelin in de lucht. Met snelheid vloog het luchtschip in W. ting en even later verscheen het Nijmegen. Het vloog over het centrum ons land in de richting van Amsterc Tegen 8 uur was het luchtschip Amsterdam. Duizenden liepen naar of verschenen voor hun vensters. De Zeppelin cirkelde tweemaal bove, stad en verdween toen op een hoogte ongeveer 200 M. in de richting van Zaatni Het luchtschip heeft over de heele vincie N.-Holland gevlogen. Via Zaan: zette het koers naar Alkmaar, waar om 8 uur 36 verscheen. Te 9 uur was reeds boven Den Helder, daarna werd o de Wadden-eilanden gekoerst in O. richti Te kwart over 9 werd Texel gepassee te half tien v'oog het luchtschip langs 1 schelling en zoo naar Skandinavië. bo bu

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2