ii'ol bÜ Doorzitten - Zonnebrnnd^Stukloopen De „Graf Zeppelin" in de hitte. Op vragen van het Tweede Kamerlid van der Waerden 1. Heeft de minister kennis genomen van de door den JDelftschen senaat uitge sproken uitsluiting van de studie aan de Technische Hoogeschool voor twee jaar ten aanzien van twee studenten, die op 11 Mei jl., in feeststemming terugkeerend van de studenten-roeiwedstrijden, een perceel, ge legen aan den Dam te Amsterdam, over moedig, doch zonder kwade bedoelingen, zijn binnengedrongen, buiten de uien, waarop dit perceel voor bezoekers te be zichtigen is, terwijl bekend was, dat de bewoners niet aanwezig waren 2. Is de minister van oordeel, dat het hier een vergrijp betreft, dat verband houdt met het onderwijs aan de Technische Hoogeschool en waarin de senaat aanleiding mag vinden tot het nemen van disciplinaire maatregelen 3. Is de minister bereid, van zijn ver- nietigingsrech'. gebruik te maken ten aan zien van dit besluit, dat door de oneven redig zware straf, die het oplegt, des te schrijnender is, daar studenden, die zich op dien zelfden dag in den trein ergerlijk misdroegen, tot dusver vrij uitgaan? heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geantwoord: 1. De ondergeteekende heeft kennis ge nomen van den disciplinairen maatregel, door den Senaat der Technische Hooge school te Delft genomen ten opzichte van de ernstige baldadigheden, door studenten dier hoogeschool gepleegd in een gebouw dat niet alleen historisch nationaal monu ment, maar ook als verblijf van het Hoofd •van den Staat, van zulke handelingen de daders had moeten terughouden. 2 en 3. Zooals o.a. uit de geschiedenis der totstandkoming van art. GO der Hooger- onderwijswet blijkt, hebben de disciplinaire maatregelen, waarop dit artikel ziet, ook betrekking op bet openbaar optreden van de studenten en kan de academische straf worden opgelegd, afgescheiden van de tusschenlcomst van den strafrechter en on verminderd de door dezen op te leggen straf. De ondergeteekende bezit ten aanzien van de uitspraak van den Senaat der Tech nische Hoogeschool geen vernietigingsrecht. Wel zijn de in vraag 1 bedoelde studenten overeenkomstig het tweede lid van art. 69 bij den ondergeteekende in hooger beroep gekomen. Vermits het onderzoek nog niet is afge- loopen, kunnen omtrent den afloop van dit beroep nog geen mededeelingen ver strekt worden. dan de gemeente een naderjvastjfe stellen bedrag betalen. ,v. v .En zijn nog vele andere wijzigingen, doch bovenstaande blijken wel de belang rijkste. BUITENLAND Duilschland voelt zich tevreden ïiu de Rijn van vreemden troepen vrij is. En hel feit zal dan op voorstel van de Duitsche regeering feestelijk worden gevierd. Een bedrag van meer dan een millioen mark wordt er voor beschikbaar gesteld. Eenigszins zonderling doet wel aan deze royale houding terwijl juist Duitschland weer een financieele crisis doormaakt. De Duitsche minister van financiën heeft zijn ontslag moeten nemen, dat hiermede in verband staat. De Balkan trekt wel de aandacht. Er duiken geruchten op dat de ex-czaar van Bulgarije ook terug zal keeren naar zijn land, terwijl er beweerd wordt dat een zoon van keizer Karei tot den Hongaarschen troon zou worden geroepen en er dan wel licht mogelijkheid zou zijn dat ookOostenrijk kansen zou bieden om den ouden regeerings- vorm in te voeren. De monarchalen regeeringsvorm schijnt ni die landen toch nog wel aanhangers te vinden, want naast den zoon van Keizer Karei word nu bericht dat de troon van Ilongaarsch koning aangeboden zou zijn aan den derden zoon van den Engelschen koning. De Spaansche koning is naar het buiten land vertrokken, doch in Spanje is het allesbehalve rustig. Overal komt de on tevredenheid tot uiting en wordt de be volking op verschillende plaatsen door sterk militair machtsvertoon rustig gehouden. De toestand in Engelsch Indië blijft onrustig. "POORTVLIET. Bij de gehouden collecte ten behoeve van fonds ter ondersteuning en aanmoediging van den gewapenden dienst in de Nederlanden, werd tevens ge tracht loten te plaatsen voor den Minahassa loterij, met het prachtige succes, dat er werden geplaatst 49 loten, terwijl een gift van f 1,-werd ontvangen. Geslaagd voor Rijksklerk der Registra tie en Domeinen ,1. H. van Dijke te Middel burg, geboren alhier. GEMENGD NIEUWS. LANDBOUW EN VEETEELT. De herziening van de Gemeentewet. De eerste etappe van de herziening van de Gemeentewet is achter den rug, de Tweede Kamer heeft deze aangenomen, zoodat wel vaststaat dat de nieuwe wet na behandeling door onzen senaat, weldra zal worden bekrachtigd. Eenige der belangrijkste wijzigingen zijn wel dat thans ook geestelijken tot het raadslidmaatschap kunnen worden toege laten, bij de oude wet konden deze geen raadslid zijn, onderwijzers blijven uitge sloten, hiervoor zorgde een amendement. Vrouwen kunnen als burgemeester en secretaris worden benoemd. Door de even redige vertegenwoordiging zijnergemeenten waar sommige raadsleden wel eens erg lastig kunnen zijn en zells de orde ver storen. In zoo'n geval kan de burgemeester den raad voorstellen zulk een lid van eenige zittingen uit te sluiten en verlaat deze dan in zulk een geval de vergadering niet goed schiks, dan kan de sterke arm hem uit de raadszaal verwijderen. Echter is hierbij een restrictie dat hij niet meer dan voor 5 achtereenvolgende zittingen verwijderd kan blijven. Alle slukken worden meestentijds door den burgemeester onderteekend. Ook dit behoeft niet meer. Ged. Staten kunnen goedvinden dat stukken die van den burge meester of B. en W. uitgaan door een ambtenaar uit des burgemeesters naam worden onderteek end, doch de burgemeester blijft de volle verantwoording voor derge lijke stukken dragen. En ook B. en W. kunnen sommige werkzaamheden aan een ambtenaar overdragen. Zoo kan .de raad j6Iï rDac'1'i8en Ge uitvoering van raadsbesluiten op te dragen aan een of meer ambtenaren. Zoo zal de raad eenige bevoegdheden aan B. en W. overdragen zooals het ver- koopen van gemeente-eigendommen, het bewaren of verpanden ervan, het ruilen van gronden, het aanleggen van wegen enz Zoowel de burgemeester als de wet houders zijn verantwoording aan den raad schuldig voor het door hen gevoerde be- s'uur, zoowel als college, als afzonderlijk. Kleinere gemeenten kunnen weer voor deel doen wat politiediensten aangaat. Gemeenten beneden 5Ü00 inwoners kun nen, indien de Kroon hiertoe hij algemeenen maatregel van besluit overgaat, aan vragen dat in de diensten van politie door de rijkspolitie worde voorzien. Hiertoe moet Bestrijding van keverlarven op bietenplanten. De Plantenziektekundige Dienst te Wa- geningen schrijft Aangezien de aanwezigheid van aaskever- larven op bietenplanten op een ge plaatsen is geconstateerd, wordt de aandacht der telers yan bieten en mangelwortels op deze vreterij, die ernstige afmetingen kan aan nemen, gevestigd. Aaskeverlarven zijn zwart tot ongeveer cM. iang, aan de voorzijde van hun platte, naar achter smal toeloo- pende lichaam hebben zij 6 korte poorten zij gelijken eenigszins op pissebedden. Zij kunnen soms in groot aantal op bietenplanten voorkomen en deze in korten tijd geheel kaal vreten. Een bespuiting van het loof met 1 ons Parijsch groen op 100 liter water, waarin nog 1. kg. versch geblusohte kalk wordt opgelost, is voldoende om alle larven te vergiftigen. Daar de vreterij plotseling optreedt en zeer snel in omvang kan toenemen, is het noodig onmiddellijk te spuiten, zoodra men de eerste larven op de bladeren heeft waar genomen. Hetzelfde middel kan gebruikt worden ter bestrijding van de groene larven der schiidpadtorretjes, die gewoonlijk op melde- planten voorkomen, maar die vaak op bieten en mangelwortels overgaan. Daar Parijsch groen spoedig bezinkt, moet men tijdens de besproeiing de pul- verisaleur meermalen schudden. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziektekundigen Dienst te Wageningen en de op verschil lende plaatsen werkzame ambtenaren van dien Dienst. Vechtpartij op een bouwwerk. Maandagmorgen heeft in de Witte de Withstraat te Amsterdam op een bouw werk een hevige vechtpartij plaats gehad. Er wordt daar een katholieke school ge bouwd, en een groep arbeiders meende, dat katholieke steenzetters op dit werk onder het -tarief werkten. In verband met een tariefkwestie was op dit bouwwerk een geschil ontstaan met vier katho ieke steenzetters, die op het werk werkzaam zijn. Reeds vroeg in den ochtend was het tot een botsing gekomen tusschen deze arbeiders en ongeveer 100 communistische arbeiders. Laatstgenoem den moeten daarna op het werk 4 katho lieken arbeiders hebben aangevallen. Dezen trokken zich op het bouwwerk terug doch stuiten op een schutting. Hier ontstond een hevige vechtpartij, waarbij ook met een vaarboom werd geslagen. Een der katholieke arbeiders heeft toen een revolver getrokken en daarmee geschoten. Ook door de communisten is geschoten. Een van de communistische arbeiders heeft een schot in den borst gekregen en is overgebracht naar het Tesselschade-ziekenhuis. Zijn toe stand is niet levensgevaarlijk. Tenslotte is de politie gekomen en heeft ingegrepen. De vier katholieke arbeiders werden, voornamelijk met het doel om hen te beschermen, naar het politiebureau over gebracht. Het schijnt nog niet vast te staan, dat de getroifene werd geraakt door een schot van den katholieken arbeider. Het is ook mogelijk dat hij door een kogel uit een revolver van een van de communisten is andere arbeider, die met hem ond n vloer van het lokaal aan de centra warming werkte, den stroom kon i r kelen. Men heeft geruimen tijd aD tracht de levensgeesten bij den n 1 te wekken. Hij laat een vrouw en deren na. THOLEN, 27 Juni 1930. Woensdag kwam S. Schot Johz. met een Chevroletauto van Bergen op Zoom gereden, toen de wagen bij het nemen van den bocht bij Vogelenzang, waarschijnlijk slipte en in grooten vaart tegen een boom sloeg, na eerst de tramrails te zijn overgereden. Door den hevigen schok is de wagen zoo goed als vernield, van het chassis bleven alleen de wielen heel^ het overige deel is een kromgebogen ijzermassa. De cai rosserie bleef wonder hoven wonder op j een gebroken voorruit na, onbeschadigd. I De bestuurder werd in zijn gelaal ge- I wond en was eenige oogenblikken na de aanrijding buiten bewustzijn. Het is meer j dan een wonder te noemen dat hij er zoo goed is afgekomen. I ?.n de Plaats va« Gen heer Jos. A. i Verswijveren d e reeds lang het voornemen j 'e. Deden als directeur van „Con- I cordia is in diens plaats benoemd de heer G. A. Muskeiis ie Bergen op Zoom. De repetities zullen voortaan des Vrijdags avonds worden gehonden. Geslaagd te Arnhem voor beton tech nicus de heer J. Geluk J.Jz. alhier. SCHERPENISSE. Bij de politie is alhier aangifte gedaan van diefstal van 2 Heeren Rijwielen. Naar men verneemt is de politie de vermoedelijke daders reeds op het spoor getroffen. Mishandeling. De Camiliestraat te Eindhoven is in rep en roer gebracht door het optreden van zekeren v. d. W. Deze man is sedert twee jaar gehuwd met een weduwe die drie dochters heeft. De laatse vier maanden leefde het echtpaar gescheiden, doch v. d. W. had herhaalde malen gepoogd weer bij zijn vrouw te komen. Toen hij dit weer van zins bleek, nam de vrouw ijlings de vlucht maar de buren, door haar oudste dochter liet zij zeggen, dat de moe der afwezig was, doch de man wilde haar niet gelooven en drong het huis binnen, hier ontmoette hij de verloofde van het meisje, een zekeren H. V., die hem beval onmiddellijk heen te gaan. De man voldeed hieraan niet, doch trok een scheermes en gaf hiermee den kostganger een diepe snede in den hals. V. is hevig bloedend naar liet r.k. ziekenhuis overgebracht, v. d. W. is door de politie opgespoord en op gesloten. Een cocosmat en gerstenat. Opgewonden, gebelgd, vertoornd en tot het diepst van haar ziel geschokt kwam een juffrouw op een van de politiebureaux te Rotterdam vertellen, dat haar mat, een bovenstebeste echte cocosmat was gestolen, brutaalweg gegapt uit het portaaltje achter de straatdeur. De politie deed haar taak, een lang rapport werd opgesteld en een rechercheur trok op kondschap uit en ziet, al spoedig keerde hij weer, met een ver dachte en de mat. De verdachte vertelde het gewone verhaal van een eerlijke koop. De met het justitieele onderzoek belaste inspecteur vroeg dan ook dadelijk sarcas tisch Gekocht Natuurlijk van Jan den onbekende. Maar tot zijn groote verbazing zeide de verdachte den verkooper heel goed te kennen en hij noemde naam en adres. Toen bleek, dat de verdachte be weerde de mat te hebben gekocht van den man van de aangeefster. Deze echtgenoot werd op het bureau ontboden en hij deed oen droef verhaal van erg warm weer, onweerstaanbare dorst, een op de penning zijnde vrouw, weinig zakgeld en verleiding... Voor 8 glazen hier had hij de mat aan een vriend verkocht, maar of meneer de inspecteur het asjeblieft niet tegen moeder de vrouw wou zeggen, want anders zou er wat waaien. Ongeval bij het slachten. De slager J. J. te Hellendoorn, Z\ koe dooden met een schietmaske dier maakte een onverwachte wendi schietmasker viel op den grond, he ging af en de kogel trof J. ter hooj den linkerschouder. De toestand v< slager is zeer ernstig. Brandstichting f p. Woensdagmorgen is de boerder i M. Timmers nabij het station Lage 5 luwe, terwijl de landbouwer afwezi< geheel afgebrand. Verzekering de schade. Op vermoeden van brandstichting de marechaussee eenige personen ge onder wie ook de bewoner van de derij. Indiaansch opperhoofd te Amsterdih Begunstigd door mooi vliegweer,-, het oude opperhoofd der Ossaga-In: de reis van Berlijn naar Amsterdar vliegtuig volbracht. De oude heer, 108 jaren oud, had moeite met uitstappen en was zie aangedaan over zooveel belangstellii de zijde van het Nederlandsche pi Mevrouw Vau Looy—Groen had bh meegebracht. Het opperhoofd was a echte Indiaan uitgedost, met een Tom Mixhoed op. De ega van het hoofd zag er volmaakt Europeeschu weemoedig en berustend de oude a op het drukke gedoe om hem heen keek zoo monter en opgewekt wa vrouw, die het blijkbaar nog zoo I niet vond op de reis door Europa. Er zelfs beweerd, dat zij Amsterdamse!: geboorte is. Nadat het gezelschap, omstuwd fotografen, de douane gepasseerd begaf het zich in auto's naar het Ca hotel. Botsing. Dinsdagavond is bij Gennep een goederentrein van de Maasbuurtspt Venlo, bestaande uit zeven wagen: 3 15 ton basalt voor Mook, bij de Bergen in flinke vaart, tegen een ge vrachtauto gebotst van den vrachto nemer P. Nuy te Gennep welke au •het uitwijken voor eenige wagens hc het tramspoor was geraakt. De schol zeer hevig. De zware trein was niet tot stilstand te brengen en drukte de motief uit de rails tegen eenige boo zoodat deze omviel. Een daarachter looj personenrijtuig, dat als conducteurs meereed, werd boven op den verni auto geschoven. Van vijf wagens braken de assen. De wagens vielen naast het tramspoor. De materieele sc is zeer groot. De auto is totaal veri De machinist was tijdig van de ma: gesprongen evenals de chauffeur van aulo. Persoonlijke ongelukken kwamen voor. De weg was Woensdagmorgen versperd. Door electrischen stroom gedood. Maandagmiddag is bij het verrichten van werkzaamheden in een lokaal van de school der Eerw. Broeders aan de Vught- straal te Roosendaal de 31-jarige arbeider W. v. d. Broek, aldaar woonachtig, tenge volge van het gebruik maken van een looplamp, welke niet aan de eischen vol deed, door den electrischen stroom gedood. Het duurde enkeie minuten voordat de Het luchtschip „Graf Zeppelin" dat dag, na eerst te Berlijn te zijn geland, tochtje naar Hamburg had onderno met de bedoeling een paar uur in stad te blijven heeft het verblijf reed; een half uur moeten afbreken. Om vier namiddags was het schip geland en half vijf was de druk, tengevolge va: geweldige warmte, van dien aard, da agenten en andere hulpkrachten de tou niet langer konden vasthouden. Het I schip rukte zich los. Kapitein Flem.,, de eenige bestuurder, die zich op datoo blik aan boord bevond, begreep onmii lijk welk gevaar het luchtschip bedre en gaf daarop hevel de motoren in wei- te brengen. Snel steeg het luchtschif in de hoogte. Flemming ondernam dai nog een landingspoging, die echter bij brelc aan ballast niet meer mogelijk te zijn, waarop de Zeppelin, na no; ronde over de stad te hebben gedaan, Berlijn terugkeerde. Kapitein Lebmat 25 passagiers, die aan de reis van Bei uit hadden mogen deelnemen, moeste Hamburg achterblijven. Door zwerm horzels gedood. Te Kiekörös in Hongarije, is een la bouwer die met twee paarden op het aan het werk was door een zwerm hor aangevallen. Toen hij trachtte de paar: in veiligheid te brengen, brachten de t zeis hem zulke ernstige steken toe, dat dood neerviel. Ook de paarden bezwe 1 kort daarop onder de aanvallen van I zwerm w imiiuicii «UUtUdl uc -

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2