n van Vrijdag 20 Juni 1930. Tweede Blad. ..'e Twee Broeders. GEMEENTERAAD. Ve srseksche en Thoolsche Courant NNALAND. Spoedeischeode vergadering gemeenteraad op Maandag 16 Jani. leden waren aanwezig. Voorz. deelde mee, dat deze vergadering beschreven in verband met een ingekomen n van den Inspectenr der Post- en Tel. [lelbnrg. Daarin werd medegedeeld eerste, dat de Dir. Oen. zich er in dit idb!r geval mee kan ▼ereenigen, dat aan de (jj, '8 van den tegenwoordigen kantoorhouder |qq dichting wordt opgelegd, het nieuw te hulppo8tkantoor met woning te betrekkeu. tweede, dat aan den kantoorhouder een ing voor kantoorruimte zal toegekend groot 1 250.per jaar (nu f 120. derde, dat de Dir. Gen. het beter viudt inghuur voor den kantoorhouder vast te op f 250.per jaar. Dit laatste in af- van het door B. en W. gedane voorstel 0/o van dé jaarwedde (deze bedraagt voor aland vau f 1600tot f 2000.Bij uuumwedde zou dit dus een verschil van uitmaken. Een vast bedrag ad. f 250. e Dir. Gen. beter, omdat f 300.wat en dit eventueel gegadigden misschien enen afschrikken. B. en W. stellen nu bet laatste voorstel van den Dir. Gen. nemen rer te gaan tot den bouw van een halp- tuor met woning op het gemeenteterreiu Achterweg n leening aan te gaan bij de Rijks- ringbank of een andere instelling, tot isimumbedrag van f 9000.tegen ten 5% rente, af te lossen in 10 jaar. f°r Voorzitter deelt nog mede, dat de tegen- kantoorhouder bereid is, onmiddellijk we gebouw te betrekken, wanneer het tegen een vergoeding van f 500 per lij had zich indertijd ook reeds bereid :d, de nienwe woning te huren voor tan zijn salaris, doch B. en W. zouden 3 b« ijk vinden, hem ook slechts f 250, huur betalen, waar dit bedrag na is vastge- Dor zijn opvolgers. nadere goedkearing door Ged. Staten tnet algemeene stemmen tot bovenstaande sbe 'erkregen goedkeuring zal dadelijk worden in tot opmakeu van het bestek en het van de aanbesteding, dit laatste met regi rstande, dat alleen inwoners vau St. Anna- llen kannen inschrijven, tomen is nog een verzoek van dhr. J. van en wel om vrijstelling van 't betalen van lid voor schipper D. v. d. Boogaart. Dez9 een lading aardappelen vertrokken en oen betaald aan havengeld 65XfO-07 den slechten handel is hij echter met Dei otste gedeelte teruggekomen, waarua deze ergeladen voor vervoer naar België. Nu .au havengeld betaald worden 88X1 0.1.0 Ro< geharrewar ontstaat over de vraag, >r nu eigenlijk vrijstelling wordt gevraagd 7oorz. merkt op dat dit de bedragen vau f 0.10 per ton blijkt, dat schipper Boogaart een abonnement heeft, dos |qI reD kan bedoeld zijn de f 8.80. o W. stellen voor daar niet op in te gaan, eo precedent te scheppen. Aldus wordt i. Hierna wordt de openbare vergadering Mif kei VEN1SSE. Vergadering van den ge- raad op Vrijdag 13 Juui. zitter de heer A. F. HaDssens, burge- -aecretaris. rezig alle leden. FEUILLETON. X. H. Leugens hebben korte beenen. Een wacht gered. De voorz. opent de vergadering. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onvtraoderd goedgekeord en vast gesteld. Medegedeeld wordt, dat er een oprichtings vergadering heeft plaats gehad van den Provin cialen Brandweerbond. De verkochte lantaarnpalen hebben opge bracht f72.-. Op een vraag van dhr Leune in de vorige vergadering antwoordt de voorz. dat er een onderzoek heeft plaats gehad, of er bij de aan sluiting van het electrisch licht aan sommige panden op een gevaarlijke wijze aangelegd is. Spreker beantwoordt deze vraag ontkennend. Slechts aan één pand was er eenige voorziening noodig, zoodat er dus geen gevaar te duchten is. Van de vereeniging van Ned. Gemeenten is een daukhetuigiog ingekomen voor het geschenk inzake het nieuwe bestuursgebouw. Thans is er officieel bericht ingekomen, inzake de uitkeering aan de gemeenten. Eeuig voordeel is er van te verwachten. Cijfers van den ouden en nieuwen toestand zijn Ier inzage gegeven. De vertegenwoordiger dezer gemeente, dhr A. G. van Ysseldijk, geeft verslag van de ver gadering der Waterleidingmaatschappij Tholen op 9 Mei 1.1. Er bleek over 1929 een to kort te zijn van f 15.677.82. In totaal is er sinds de oprichting een te kort van f 3 29,029 38. De verschillende stukken uit de vorige ver gadering, die bij de ledeu rondgezouden zijn, hebben geeu aanleiding gegeven tot op- en aan merkingen. Een en ander wordt voor notificatie aangenomen. Een schrijven van Ged. Staten meldt, dat de rijksuitkeeriog (wet 24 Mei 1897) bepaald is op f 3683.29. Inzake eeu schrijven van den Inspecteur der Volksgezondheid, betreffende bezoeken enz. voor besmettelijke zieken, deelt de voorz. mede dat er met den Inspecteur eeu bespreking over deze zaak heelt plaats gehad cd dat het mis schien wenschelijk is, om een nader onderzoek te doeo naar de mogelijkheid om io deze gamen te werken met het Alg. Burg. Gasthuis te Bergen op Zoom. üp eeu verzoek van het Burg. Armbestuur alhier om een verhoogd subsidie over 1929 vau f 350, inzake meerdere kosten van bedeeling, van operatie en van ziekenhuis. Het verzoek wordt toegestaan. Iogekomen bericht, dat over 1929 de kwade posten gem. inkomstenbelasting bedragen f 304.27 van de verrn. belasting f 1 en van de pers. be lasting 1 11.06. Van den Min. van O. K. W. bericht, dat er een reductie plaats heeft van f 0.28 en van f 6.90, van de betaalde kosten H. B. School De Iospecteur der dir. belastingen meld', dat de geraamde opcenten op de persoueele belasting o?er 1929 bedragen f 1740.33. De ko8ten-bijdrage in de werkloosheidsver zekering zijn over het 3e kwartaal 1929 f 29.78 en over het 4e kwartaal f33.11. De rekening en verantwoording der Gezond heidscommissie over 1929 geeft een saldo van f 359.06 en de raming van ootv. en uitg. voor 1931 wijst aan f 1362.50, waarvan voor deze gemeente komt f75.15. Van den Min. van Binn. Zaken en Landbouw kwam in een circulaire inzake de fioantieele verhondiug lusschen Rijk en gemeente, wat be treft de classificatie der gemeenteD, de grens regeling enz. Op een \erzcek van Ged. Staten inzake be- 8trijding-iepenziekte werd besloten hieraan voor- loopig geen subsidie le verleeüen, als zijnde voor deze gemeente van te geringe beteekeni?. De geldleening ad f 2000 voor haveuuitdiep is door Ged. Staten goedgekeurd. Iuzake de circulaire aanbrengen van een brievenbus aan de woningen werd besloteD Kon hij nu ouk maar eens vrij uitzien 1 Voorzchtig rijs', op geen lü M. afstand van hem, uit een o. ergroeideu greppel, langs de helling van het duin, die bij regenweer tot eeu beekje wordt, eeu krijgsman iu de kleuren van Jan van Bergen de schildwacht. Onhoor baar daalt hij het doiu af, en gaat regelrecht op het zoo goed verborgen bootje af. Zooals ift gisteren al dacht, jongetje, dat zal je nu ook niet droomen". Wel ja, dat komt spioneeren 1 Maar vau deze zijde mag je ou eens niet terug naar Tholen, zonder tol, hoorZoo in zich zeiven mompelende, neemt hij glimlachend riemen en harpoen uit het bootje, beklimt het duin en bergt ze zorgvuldig in deu zooevengenoemdeo greppel. Dan staat hij een oogenblik stil en overweegt. ,,Hier blijven en uitkijken Dat is hem gelast. Wat is nu zijn plicht? Volgt hij zijn last, en blijft hij, dan heeft de spion vrij spel, kan mogelijk alles oitvisscheu, tot schade voor zijn heer. Volgt hij zijn last niet, dan is hij strafbaar, en komen die van Tholen onderwijl opzetten, wee dan hem Wat toch te doeo. Hij wil zijn plicht doeo, want zijn heer is goed voor hem, maar hij weet niet hoe te doeu. Volgt hij dien niet, dan mislukt misschien het plan. Nog eens neemt hij nauwkearig het Meer op, niets vertoont zich aan zijn spiedend oog, en plotseling neemt hij een besluit. Binoen een goed uur k.n hii ...r ..im nn.t in de bouwverordening (hoofdstuk I) een be paling daaromtrent op te nemen, maar alleen bij nieuwbouw, behoudens vrijstelling van B.en W. De verhuring van een stukje gemeentegrond aan C. Dorst Pz. ad f 4 per jaar is goedgekeord. Daar er alhier geeu woningwetboow is, wordt de circulaire van den Min. van A. H. en N. in deze zaak voor notificatie aangenomen. Medegedeeld wordt het proces-verbaal van kasopname (dato 16 Mei) bij den gemeente ontvanger. Er was en er moest zijn f61.24.72. Ingekomen is een circulaire van Ged. Staten inzake herziening der jaarwedde van Burg., Secr., Weth. en Ontvanger. B. en W. stellen voor in deze geen wijziging te brengen daar de tijden voor verhoogingeD thans niet gunstig zijn. AangenomeD. Een schrijven van het Prov. Bestuur meldt z. verbetering weg ScherpeoisseStavenisse, dat de kosten met doorlegging tot aan het post kantoor alhier thans geraamd zijn op f126.000 Weth. Potappel meent dat men alhier nu St. Maartensdijk geweigerd heeft mede te werken, ook maar moeten wachten en dus zelve met de verbetering vau den weg moet blijven voortgaan. De Voorz. zegt dat St. Maartensdijk misschien nog wel onder deu een of andereu invloed vau meeniog zal veranderen. De leden Tazelaar c.s. zijn van meen ing, dat als de voorwaarden voor deze gemeente gunstiger zijdmen ze ook moet aannemen. Besloten wordt nog nadere inlichtingen inzake de kosten aan Ged. Staten te vragen io leder geval voor de doorlegging tot aan het post kantoor. Door Ged. Staten is de gemeenterekeDing over 1928 zonder op- en aanmerkingen goedgekeord. Bericht is ontvangen dat de bijdrage dezer gemeente over het le halfjaar 1929 voor de werkloosheidsverzekering bedraagt f 4 49. De Commissaris der Koningin beeft gemeld, dat de heer A. F. Hanssens tot 1935 herbeuoemd is als lid der Gezondheidscommissie en van Ged. Staten is een bericht, dat dr. L. A. Veeger Arts te Nijmegen benoemd is als Inspecteur der Volksgezondheid. Ingekomen een prov. blad iuzake bet gebruik van fijne steen>hg voor bet onderhoud der wegeD. De Voorz. zegt dat men alhier reeds in die richting werkzaam is. De verslagen van den Vleeschkeuringsdienst le halfj. 1930, van de gezondheidscommissie 1929, vau de Baok van Ned. Gemeenten en van de Waterl. Mij. „Tholen" wordeu aan de leden ter inzage rondgezouden. Nog wareo ingekomen een boekje over de Iuleruationale brandweertentooostelliug te Rotter dam en een vau den Bond van bedrijfsautobus- houders getiteld„Naar betere wegeu". Vastgesteld worden oog eenige kleine wijzigingen in de begrootiogen voor 1929 en 1930. Daarua Rondvraag. Dbr van Iwaardeo bespreekt de plaatsing van de directiekeet op de Veerdijk, als meeueude deze zeer gevaarlijk voor het verkeer is. De. Voorz. zegt, dat B. en W. deze zaak ook al bezien hebben. Zij willen liever eerst de praktijk laten spreken en mocht de plaats aldaar dan verkeerd blijken, dan kunuen er misschien pogingen voor verplaatsing aangewend worden. Ook bespreekt dhr. v. Iwaarden dec toegang iu hetz.g. Boscb, naast de woning van mej. van Dalen. Er is daar slechts een doorgang wat dikwijls voor meuschen met een fiets bij zich, bij net passeeren lastig is. Gaarne zag hij daar een doorgaDg meer. B. en W. zolleu een en ander in overweging DemeD. Dhr Stootjesdijk brengt ter tafel den nieowen tijdelijken rijweg onder aan den holpdijk, gelegd in de baveo bij het maken der nienwe sluis. Deze is slechts 2*/2 M. breed eu dat vindt hij veel te smal. De Voorz. zegt, dat het plau opgemaakt en beoordeeld is door deskundigen, maar als de Snel stapt hij voort, recht op Bergsn aan. De spion, dat begrijpt hij wel, gaat langs om wegen. Na een kwartier staat hij stil, luistert met het oor aan den grond, en jawel, bij is zijn man op 't spoor. Nog eenige ougenblikken en hij krijgt hem in 't gezicht. Ook Thijs bemerkte hem. Zijn eerste gedachte is verraden Vlucht Tegelijk beseft hij, dat hem dat hoogstwaarschijnlijk onmogelijk is. Hij begrijpt ook, dat die mau de schildwacht is. Een brutale leugen alleen kan hem redden. Uij wacht. „Goeden morgen, vriend, zou de Markies op zijn kasteel zijn Ik moet hem bepaald spreken „Zeker 1" zegt de schiidwachl, ten hoogste verbaasd over zooveel koelbloedigheid. „Maar, waar kom je dan toch vandaan?" ,,Wel, Rolf zendt me, je weet wel, van den Hoogen Hil. Eu zijn boodschap is dringend. Ik heb eeu weinig oponthoud gehad, want de stroom dreef me verder, dan ik zijn moest Je hebt een mooi plekje voor js boot gevonden, man Dat kende je zeker nog van gisteren Als de schildwacht nu meende, Thijs te vangen, kwam hij verkeerd uit. Zeker, zegt hij, gisteravond heb ik daar nog hoal gehaald. Bedremmeld kijkt enze schildwacht voor zich heeu Zou hij zich vergist hebben Dau wacht bem iets fraai»". Een bode voor een spion aan houden po zelf zijn post rerlateu Eu loch praktijk doet blijken, dat de breedte niet goed is, dan kunnen er misschien pogingen tot ver betering aangewend worden. Dhr Leuoe bespreekt het nitdiepon der haven. Naar verluid wordt, zijn er eenige honderden M3. minder slijk uitgebaggerd, dan geraamd was bij de aanbesteding. Heeft hier een vergissing ot een misrekening plaats gehad Weth. van Ysseldijk zegt dat het verschil van ruim 700 M3 veel te groot is. Besprekingen zijn hierover gehouden met den opzichter-des- knndige. Er is gebleken, dat er fouten in de raming zijn gemaakt. De Voorz. zegt dat men zal trachten, dat dergelijke fouten in het vervolg niet meer kannen plaat? hebben. Weth. Potappel zegt, dat er zeker 24% minder dan de ramiDg is oitgebaggerd, zoodat de ge meente ongeveer f 500 kost. Dhr van Iwaarden vraagt of de gemeente- opzichter nu toch ook de 4% van die f 500 k'ijgD waarop de Voorzitter antwoordt, dat die persoon volgens instructie 4% van de aannemings som krijgt. Al wordt er nu minder uitgebaggerd hem kan daarvoor niets gekort worden. Men kan er veel over praten, maar er aan doen niets. Wil de opzichter iets van zijn provisie laten vallen, dan is het goed, maar overigens basta Daarna sluiting. ST. MAARTENSDIJK, 17 Juni 1930. Voorzitter burgemeester J. J. Polderman* Secretaris de heer J. E. B. Meloen. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den voorgelezen en ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen stukken Van den Commissaris der Koningin in Zeeland dat herbenoemd is hij Kon. besluit tot burgemeester der gemeente de heer J. J. Polderman. Weth. Quakkelaar zegt het vreemd te vinden dat er zoo weinig animo bij de raadsleden was om U te feliciteeren en toch is het niet vreemd. U heb' altijd ge zegd dat U wel degelijk rekening met mij zou houden als le wethouder en hoe is het nu? Ik hen bij u geweest toen het de vorigen dag reeds in de courant stond dat u was hernoemd. Als het numeenenswas dat u rekening met mij hield, waarom zeide u dit dan niet, maar u hebt mij zoo weg laten gaan en dit vond ik mager. De voorz. antwoordt zelf toen nog niet de officieele stukken ontvangen te hebben, maar meent als weth. Quakkelaar dit toen reeds wist, hij zelf wel had kunnen zeggen, wat heb ik gehoord, maar ik behoef toch zelf niet te zeggen ik ben herbenoemd, dat vindt spr zonderling om er mee te koop te loopen. Dhr Vroegop feliciteert den voorz. har telijk met zijn herbenoeming en hij hoopt dat zoolang hij nog burgemeester van deze gemeente is, de samenwerking tusschen burgemeester, wethouders en de raad goed mag zijn, want een huishouden dat tegen zich zelf verdeeld is, kan niet bestaan. De voorz. dankt dhr Vroegop en zegt dan nog dat de le weth. zweeg toen hij bij mij is geweest en zelf wist ik nog niets er van, ik had het alleen gehoord. Weth. Quakkelaar merkt op dat wanneer u dan rekening met mij houdt, waarom hebt u toen niets gezegd toen u de eed te Middelburg hebt wezen afleggen, de raad mag dit ook wel eens weten, want ik ben door den raad als wethouder be noemd. De voorz. antwoordt als hij weggaat hij altijd kennis moet geven, maar als u weg gaat geeft u nooit kennis. Weth. Quakkelaar zegt u bent de eerste Halstersche hoog iemand aan te trrffeu, maar ik vond hem niet. Dat overtuigt onzen maü. Wel, dat treft dan, baa9t hij zich te zeggen, ik wachtte op bericht. ,,Na dan ben je ook een oolijkcrd! te lang geslapen soms? Weet je wat, vriend, haast je dan wat en zeg aan den heer, dat die van Tholen hun schapen gistpr weer op het schor gebracht hebber. Vandaag zal Rolf zijn slag slaan. Dit moest ik u zeggen. Nu wij zoo dicht bij ouzeu heer zijn, kan ik het bericht zelf «el op den Hot gaan brengen. Op zijn beurt was nu de schildwacht niet op zijn gemak. Vriend, zegt hij, het zal je niet gemakkelijk vallen, toegang te krijgen hij heer Jan. Wil ik de boudschap maar verder overbrengen Misschien heeft men je op den Hii wel noodig! O, ik kan nog tijdig terug zijn. Maar, als ge 't bericht liever zelt overbrengt, mij goed. 't Is eigenlijk ook uw werk. Dan loop ik maar wat rond. De drukte op den burcht zal me het een tonige leven op den Hil «at. doen vergeten. Misschien heb «k ook wel eenig bericht mee terug te brengen! Best, vriend, dan zal ik je dat wel meedeelen, zorg dat ik je niet te lang moet zoeken 1 No, ik zal op het voorplein wachte Zoo naderden zij den burcht. P iu hun schik, dat die ontmoetii goed afliep. mi

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 3