Wat elke maand te doen geeft. Tholen om subsidie uit de Prov. Kas in de kosteö van restauratie van haar kerkgebouw, deelen Ged. Staten mede, dat zij met de Rijks commissie voor de monumentenzorg van meening zijn, dat de restauratie daarvan bet gevraagde financieele offer waard is. Evenwel zal het aan deel van de provincie naar de in 1925 vastge stelde regelen niet meer kunnen bedragen dan f 24.300 n.1. 10 pet. van de eerste f 30.000 en 5 pet. van de overige f426.000. Zooals ten vorige jare reeds werd gemeld hebben borg. en wetb. van Tholen een verzoek ingediend voor subsidie van restauratie van deo toren, waarvan de kosten zijn geraamd op f 90.000. De Prov. Zeeowscbe Schoonheids- en Archaeologische Com missie noemt dezen toren een belangrijk object van 15e eeuwscbe bouwkunst en adviseert tot het verleenen van eene bijdrage. Ged. Staten stellen daarom voor om voor den toren f 6000 te verleeDen. LAND- EN TUINBOUW. In moes- en bloemtuin, keuken en kelder Nadruk verboden. (2e helft Juni.) In dezo maand kunnen we nog snijbiet zaaien, bindsla en kropsla, telkens wat, en ook zomer- ramenas waarmee we al in Apiil zijn begonnen, als we daar liefhebbers van zyu, In 't midden dezer maand ongeveer zaaien we zomer-andijvio, omstreeks 24 Juni de andijvie voor den inmaak. Andijvie is eon gozoude en gewilde groente, die ook rauw zeer smakelijk is en als zoodanig nog veel te weinig- wordt gebruikt. Men beeft or vele verscheidenheden van, alsgewone- en krulandijvie, breedblad volhart, voor den inmaak zeer geschikt, Italiaansche krul andijvie, enz. De laatste is reeds in Juli te gebruiken en wordt daarom vaak als zomerandijvie geteeld. De gele en de groene volhartandijvie zijn zeer duur zaam en willen overal goed voort, mits een behoor lijke bemesting is aangewend. Ook zorge men er voor de andijvie uit te zaaien op een zonnige plek. Dikwijls ziet men den ongst gedeeltelijk mislukken doordat de kroppen vlug gaao schieteu. Om dit zooveel mogelijk tegen te gaan, zaaie men allereerst vroege soorten uitvoorts schoffele men gedurig, zoodat de grond goed los blijft, en giete zoo vaak het noodig blijkt. Een en ander geeft een vluggen groei en deze houdt het schieten tegen. Met het oog hierop bevelen we ook aan om zomerandijvie zoo min mogelijk te verplanten. Men zaaie derhalve op een groot bed, en komen de planten dan nog te dicht op elkaar te staan, dan dunne men ze uit en verplante dus enkel de uitgetrokken planten. Dit doen we sedert jaren on bevalt ons best. Voor dit maal genoeg over de andijvie, hoewel er nog heel wat over te zeggen valt. We noemden zooeven ook postelein. Met de zaaiïng van deze groente heeft men reeds in Mei, bij warm weer, kunnen beginnen. Ze houdt van warmte en vocht. Het zaaisel dient men althans de eerste drie dagen goed vochtig te houden en het voorts te beschutten logen de scherpe zon met een raat. Grond, die uit deu aard koud en vochtig is, is voor postelein niet geschikt. Staat de groente er op, dan wachte men er voor te gieten met koud water, want dan zou ze weer verdwijnen. Men zaait postelein dicht, op bedden van niet te grooto breedte, en liefst tegen oen schutting gelegen nooit veel te gelijk, liever eenige keeren na elkaar, om ze steeds jong en versch te hebben. Zo vraagt niet te veel mest, echter dient de bovenste laag goed voedend te zijn. 't Zaad wordt slechts even ondergebracht, heizij door luchtig te harken, of door er mét de hand eenige aarde over te strooien. Natuurlijk moet ook hier voor wieden gezorgd worden. Met succes kan men nu nog boouen leggen, die bij gunstig weer nog een rijkon oogst kunnen geven, waarvan men in den lateu nazomer kan genieten. De koude nattigheid heelt het zaaisel in Mei in vele tuinen geschaad, vele planten kwamen op ïuel kwade harten. Boouen moeten met warmte als 't ware den grond «uitstoomen". En zoo kunnen de latere legsels vaak een uog beieren oogst geven dan de vroege, ofschoon van de eerste in den regel geen pootgoed kan worden gewonnen. Het is de meeste huisvrouwen wel bekend, dat men de boouen zoowel versch als gedroogd en ingemaakt kan nuttigen. Men kan ze eten met en zouder kruiderijen, zooals dille, venkel, thijm, zelfs bladeren van den wijnstok. Gedroogde boonen kan men lang bewaren. Het drogen geschiedt op een droge, zonnige plaats of, zekerderboven eon bakkersoven, mits dit niet te snel of te beet geschiedde. Zijn het boonen met draden, dan moeten ze natuurlijk eerst worden n afgehaald". Kool wordt ook in deze maand nog uiigoplant. Eon der lusugsto ziekten bij deze teelt, evenals bij die van koolrapen, is de knolvoet. Zeer gunstige resultaten werden hiertegen vorkregen met het vol- gendo mengsel21/2 gram Uspulun en 25 gram (I/4 onsl solbar, wordi in eeu Liter water opgelost, en dezo oplossing met wat leem en koemest ver mengd tot een papje, waarin de uit te poten planten tot aan het hart worden ingedompeld. De veldjes, waarop deze planten worden uitgezet, en een vol ledige kunsimestbemesting ontvingen, bleven geheel Vrij van ziekte. In Zweden werd op tamelijk besmetten bodem met kalk nagenoeg geen resultaat meer verkregen, en met een besproeiing met een procent formalde hyde eon onvoldoend rcsuliaat. Straks openbaren zich wellicht weer hier en daar de eerste verschijn selen van de aardappelziekte (veroorzaakt door de zwam Pbytopathora iufeslans). Zouder verwijl moet dan de eers e hespuiting van het loof met Bordeaux- sche of Bourgondische pap worden toegepast. De bereiding van Bordeauxsche pap geschiedt door samenvoegiug van kopervitriool en versch gebluschte kalk, beide in water opgelost, in zoodanige verliou- ding, dat op 100 L. vloeistof aanwezig zijn 1 a 2 Kilo koperviiriool en 1 a ll/3 Ki'o kaik, deze laatste hoeveelheid als ongebluschte kalk berekend. Bour gondische pap word! bereid uit 2 Kg. kopervitriool en 1 Kg. watervrije soda (sodex) op 100 L. water. Voorzoover noodig, zij er hier nog de aandacht op gevestigd, dat 2- of 3-malige besproeiing met tus- scheuruirote van enkele weken, verre do voorkeur verdient, boven éénmalige besproeiing, daar deze meermalige besproeiing eerst voldoende zekerheid geeft, dat ook de knollen vrij van ziekte zijn Bij den plantenziektenkuudigen .Dienst te Wageniugen ziju brochures en recepren gratis verkrijgbaar, alsook THOLEN, 20 Juni 1930. Woensdag zakte vlak bij de brug een met steenkolen geladen wagen van voer man v. d. Sande met een wiel ineens weg, waardoor de wagen overhelde en waar een gat van ongeveer een meter diepte was ge vormd, de wagen eerst gelost moest worden. Het tramverkeer was dientengevolge van kwart over tien tot ruim twaalf uur ge stremd. Behalve eenige materieele schade, ontstaan door het breken van den dissel boom, liep het ongeluk zonder verdere schade af. De oorzaak van de grondverzakking is waarschijnlijk het lek zijn van de buizen waardoor de waterverversching plaats heeft in den spuiboezem tendienste van de bot- visschers, waardoor grond is weggespoeld. Onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. 2e helft der maand Mei. Bionenland (Brieven) 1 Hoofdkantoor, Stationweg 24, Rotterdam. 2 lospecteur Lager Onderwijs, Goes. 3 Raad van Arbeid, Medisch Advisenr, Goes. Ie helft Juni 1930. Brieven (Binnenland). 1 Laboratorium, Schiekade 104, Rotterdam. Nota. Aanbevolen wordt om het adres van afzender op de stukken te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen wordeu terug gegeven. Voorts is het gewenscht alle per post te verzenden stukken steeds van een volledig adres - straatnaam en huisnummer - te voorzien. ST. MAARTENSDIJK, 19 Juni 1930. Benoemd tot Ontvanger van den Algemeeoen Weezen Armen, ia plaats van den heer A. van Nieowenhuijze, de hetr M. Zeedijk. Wij vernemen ook nog, dat het Bestuur van deze instelling heeft besloten den heer D. Giljam, landbonwer op de „Deehoeve", welke hofstede aan deD Algemeen Weezen Armen behoort, f1500 vermindering van pacht te schenken over het jaar 1929. In verband hiermede zon er onder de kleine pachters van den Algemeen Weezen Armen hier ter plaatse reeds een actie begonnen zijn voor vermindering vao pacht. Eenige jubilenmdata waarop wij de aandacht vestigen zijn wel die van 23 Augustus en van 18 Juni 1930. Beginnen wij met 1880 De heer Van Luijk wa9 toen burgemeester van St. Maartensdijk, toen de heer J. J. Polderman als jongeD van ruim veertienjarigeu leeftijd, den 23 Augustus werd benoemd als volontair ter secretarie. Iu 1904 volgde diens benoeming tot ambte naar van den burgerlijken stand, terwijl bij Kon. besluit van den 17 Juni 1918 de heer J. J. Polderman werd benoemd als burgemeester vau St, Maarteusilijk eo als zoodanig zijn vader, den heer N. Polderman opvolgde, die burgemeester was onzer gemeente. Tot op heden i9 de heer J. J, Polderman onafgebroken werkzaam geweest iu het belaDg der gemeente, eeu feit dat ieder niet kan ge denken, want eeD halve eeuw ia een tijdperk dat kan gelden. Naar wij vernemen zal den 23 Augustus te St. Maartensdijk Diet onopgemerkt voorbijgaan. 18 Juni dezer week was eveneens een datum die voor den heer Polderman eeu gedenkwaar dige was. Toen was hij 40 jaren iu dienst van het waterschap St. Maartensdijk als ontv.-grilfier. Hij werd als zoodanig 18 Juni 1890 benoemd en 22 Augustus d.a.v. ais outv.-griffier beëedigd. De heer Polderman eu familie wasjl. Woensdag niet in de gemeente aanwezig. SCHERPENISSE. Tot hulpkantonnier aan den rijksweg PoortvlietGorishoek is aangesteld de heer Jan Quaak Hz. alhier. S1AVENISSE. Bij de alhier gehouden herstemming voor een notabele der Ned. Herv. kerk (vac. Leune) is gekozen dhr Jan Hage met 45 stemmen, terwijl dhr A. van Prooijen 40 stemmen verkreeg. Bij het 11. Maandagmiddag zware on- weder, dat. zich boven deze gemeente ont lastte, is de bliksem in een 3-tal woningen geslagen. Gelukkig waren er geen persoon- lijke ongelukken en bepaalde de schade zich overal tot schoorsteenen, dakpannen enz. RECHTZAKEN. 'n Raar Voor het wederrechtelijk binnendringen in het eigendom van eon ander, stond Maandag voor den Politierechter te Breda terecht M. H. uit Scherpe- nisse, wien ten laste was gelegd dat hij op 15 Mei jl. een hem vroeger toebehoorende woning aan de Bakkerstraat aldaar was binnengedrongen en eon en ander aan had vernield. De man erkende dat hij van die woning 'n plank had afgerukt en er was binnen gegaan, vast over tuigd dat het perceel nog z'n eigendom was. Maar 't bleek dat na den verkoop het pand aan den nieuwen eigenaar, z'n zwager, was overgedragen. Deze zwager wilde de woning als pakhuis gebruiken, maar zóó zette hij er wat in of zóó gooide H. het weer buiten. De politie schijnt zich van 't geval niet veel aan te trekken dus blijft zwager-eigenaar maar kalm afwachten hoe er 'n eind aan de zaak komt. Ter zitting van den Politierechter werden vier getuigen gehoord, de Off. van Justitie achtte het optreden van H., die aanwezig was om z'n recht te bepleiten, maar dit op zeer eigendunkelijke manier wilde doeD, onbehoorlijk, qualiticeerde het als een wederrechtelijk binnendringen van eens anders eigen dom benevens vernieling en vorderde 3 maanden gevangenisstraf. Verdachte „nam ze niet aan" maar de Politie rechter was van dezelfde meening als de Officier en veroordeelde den koppigen oud-eigenaar conform den eiscli van het O. M. tot 3 maanden. H. die ééumaal in den Bosch werd vrijgesproken van een dergelijk optreden waarvoor de Bredasche Rechtbank hem veroordeelde gaf direct te kennen dat-ie met de straf geen genoegeu nam en wéér naar den Bosch zou gaan. Of het hem nu iets baten zal Van 't gras van een ander! Vorige maand werd ons gewest bezocht dooreen woonwagen waarin de familie M. huisde en welke verplaatsbare woning getrokken werd door 'n paard. 'I Beest scheen nogal makkelijk aan den kost te komen, want z'n baas sneed wanneer 't etenstijd werd kalmpjes 't gras van anderen af. Te St. Maartensdijk snapten de landbouwers J. de L. en J. D. uit Tholen hem terwijl hij gras maaide op het land van hun dorpsgenoot S., bovendien haalde hij met z'n jongere broer hetzelfde op andere plaatsen uit. Maandag moest V. M. zich voor den Politierechter te Breda verantwoorden (z'n jongere broer moest voor den Kinderrechter komen) maar geen van beiden was verschenen. Wegens strooporij in vereeniging werd V. M. voor 't geval Ie St. Maartensdijk veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en voor een zeilde feit gepleegd te Oud-Vossomeer tot 2 weken. De jongere broer kreeg van den Politierechier 'u strai die naar gewoonte niet gepubliceerd wordt. staande oogst is geheel vernield. Ve sneuvelden, waarvan in de N. alleen 94. Ook voor de toekomst is er woest, doordat jonge aanplanten, eenige jaren vruchten zouden voortbrengen, totaal weg zijn, zoo weer van voren af aan kan begim totaal wordt de schade begroot drie ton. Door den zwaren hagelslag zijn 700 H.A. getroffen, waarvan 100 a 1 totaal vernield zijn. Daaronder b zich ook 12 H.A. tuinbouw. Op deze waren verbouwd suikerbieten, vlas appelen, erwten en granen. Wat c bouwgewassen betreft, waren dit kool, aardbeien en boonen. Vooral het feil, dat de tuinbouw troffen is, werkt zeer teleurstellend deze daar juist in opkomst was. Het meerendeel der getroffen landt is niet verzekerd. Er zijn er bij di ,s. tot f '10.000 schade hebben en docf'.'1 ramp totaal geruïneerd zijn. N BURGERLIJKE STAND. |D{ GEMENGD NIEUWS. LANDBOUW EN VEETEELT Bij het gehouden concours üippique te Bergen op Zoom, behaalde de beer J. F. Brooymans te St. Annaland in het nationaal concours voor bet schoonste tweespan merriên met Florette Silva een tweeden prijs, dit was f35 met zilveren medaille. BUITENLAND Veel nieuws van belang van over de grenzen is er niet. In Roemenië gaat alles rustig zijn gang. De nieuwe koning Carol zal zich met zijn vrouw verzoenen, doch i de dame die met hem te Parijs vertoefde is ook te Bueharest aangekomen Het ver zoeningsdiner dat zou gehouden worden is niet doorgegaan. Intusschen is men in Italië zeer tevreden over den loop die de zaken daar hebben genomen, dat land meent er belang bij te hebben dat de vroegere regeering nu ver vangen wordt. Amerika beeft den Europeeschen handel een zwaren slag toegebracht door de aan neming van de nieuwe invoerrechten die deze week door den president zijn be krachtigd. Hierdoor is zoowat alle export naar Amerika onmogelijk geworden en lijden vele landen -r -jS,-.=Uv» - jgroote schade, vooral bij de ambtenaren van dien Dienst, iu verschillende daar er naar Amerika een ffroole llitvoer- plaatsen geresiigd. gelegenheid bestond. Graan- en meelfabriek afgebrand. Dinsdagavond is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de graan- en meel fabriek annex grossierderij van dhr S. M. Verduyn te Lisse, die geheel is vernield. De aanwezige voorraden graan en meel gingen in de vlammen op. Tijdens den brand sprong in de machine kamer van de fabriek een lucbtkelel uit elkaar. De stukken gingen door de muren van de fabriek heen en kwamen in den tuin terecht. Twee daar staande brand- wachts werden door do stukken vrij ernstig aan hoofd en armen gewond. Eenige varkens en kippen konden gered worden, en de voorraden van de grossier derij bleven gedeeltelijk behouden, o.a. konden tien valen benzine en vijf honderd üesschen spiritus- nog tijdig uit de fabriek worden verwijderd. De schado bedraagt ongeveer f 150.000 Ze wordt door verzekering gedekt. Dood gekneld. Bij het inrijden van hooi is de 21 jarige boerenzoon De Waal, te Eist, Woensdag middag tusschen een karboom en een muur bekneld geraakt. Hij was dadelijk dood. De Duitsche ex-keizer aan een groot gevaar ontsnapt. Mevr. "Von Pannewitz te Heemstede had den gewezen Duitsche keizer met zijn vrouw en eenige van diens hofhouding uitgenoo- digd een watertochtje op de Kagerplassen mee te maken, daar de keizer een groot liefhebber van watersport is. De gastvrouwe zelf beeft een flinke motorboot doch deze kon het groote ge zelschap niet bevatten, waarom zij bij een verhuurder van vaartuigen een zoo goed als nieuw motorjacht had gehuurd. Te Rijnzaterwoude werd aan land gegaan en scheepte men zich later weer in De Olympia, bet vaartuig van mevrouw von Pannewitz, voer weg, doch in de gehuurde boot was geen beweging te krijgen. De monteur werkte aan den motor, toen er plotseling een ontploffing plaats had, waardoor verschillende menschen te water geraakten en de monteur ernstig werd gewond, gravin Lehndorf en graaf Donhöf, bekwamen brandwonden. De opvarenden van de Olympia, waaronder de Duitsche ex-keizer, bekwamen geen letsel. De boot voer spoedig weg, daar men bevreesd was voor nog meer ontploffingen. Alle gewonden werden in een ziekenhuis te Leiden opgenomen. Noodweer boven Zevenbergen. Boven Zevenbergen (N.-Br.) heeft een geweldig onweer gewoed. Tegen acht uur des avonds werd het ineens donkerhet begon te hagelen en een oogenbiik latei- vielen er stukken ijs ter grootte van een duivenei. De hagelslag hield ongeveer een halt uur aan en heeft in de omgeving erronto VOPITlllOC-tirirr nnntTnrinV.1 11a Gemeente THOLEN van 1319 J Geboren Clasina Margaretha, dv. Olffen en M. Qaaak. Coruelis, zv. A. eu J. J. Beukelaar. Ondertrouwd: C. M. Deurloo te Zaai0 A. Schot te Tholen. A. A. Goedegeb I. C. van Vossen beiden te Tholen. A. J. te St. Maartensdijk en A. L. Deorloo te Gehuwd J. M. Koeinau te Stavei N. Geuze te Tholen. iie PUBLICATIEN. tu De Burgemeester van Tholen maakt bel tegen Vrijdag 27 Juni a.s. des nam. 2.30 openbare vergadering van den Raad is beleg Ponten van behandeling 1. Ingekomen stokken. 2. Verhooging subsidie aan hel Algemetf6 bestuur. 3. Wijziging der Genaeentebegrootfng voo 4. Verzoek van het Bestuur der „Vereeni het verstrekken van L.O. op Gereforfr0 Grondslag te Tholen" om toekenning vat enz. art. 72 L.O. Wet. 5. Rooilijnen voor de Schoolstraat. 6. Verkoop bouwterrein. 7. Oninbare posten aan schoolgeld over 1_ 8. Classificatie voor de heffing der Gemeen belasting. 9. Verhooging opcenten op de personeele blij 10. Heffing van opcenten op de Gemeen belasting. 11. Heffing van opcenten op de Vermogensbe Tholen, den 20 Juni 1930. KERKNIEUWS. Er is naar de Stand, meldt een commissie die vanwege de Ned. Herv. Kerk inlichtiD kannen verstrekken aan hen, die overweg metterwoon te vestigen in het toekomstig Zai gebied. Deze vestigingscommissie bestaat uit de dr. J. Th. de Visser te 's Gravenhage, ds. D de Haan te Heilo, ds. D. den Breems te 's Gravf leden van de commissie voor de kerkelijke in het Zuiderzeegebied, eu de beeren dr. J. maker de Bruine te Wassenaar, Jhr. dr. A. Holthe tot Echten te Assen, ir. C. W. E. van van Beest te Mnarssen, leden van het Zaiderze Het adres der commissie is Javastraat 100, Dei o Tholen. Ned. Horv. Kerk voorm. 10 uur Ds. Roc^ê en nam. 2.30 ds. Moerman. Ger. Kerk voorm. 10 uur en 's avonds leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 10 uur, nam. 's avonds 6.30 leeskerk. In het gebouw Vischstraat no. 12 voorm. nam. 2.30 's avonds 6.30 dhr Baaij. Ned. Protestantenbond afd. Tholeif' Zondag 22 Juni des avonds balt ze9 ds. te Steenbergen. R. K. Kerk van 0. L. Yr. Hemelvaa Tweede Zondag na Pinksteren. De H. Mie 7 en 10 uor. Nam. 3 uar Lof met Processie, Vrijdag Feest van het H. Hart. 7.30 Gez. Des avoDds 8 uor Lof. Zaterdagavond 7 uar Lof met Rozenkrans Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leesker nam. 3 uur ds. Rootselaar. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 uur dhr. en 's avonds 7 uur leeskerk. Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk 3 uur ds. de Bres. Oud Geref. Gem. voorm. 10.30, nam 3 eD 6.30 leeskerk. St. Maartensdijk Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk en 6 uur ds. de Bres. Oud Ger. Gem., voorrn. 10.30, nam. 3 en 'sa 7 uur leeskerk. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds. Mot en nam. 3 uur leeskerk. Oud Geref. Gem. voorm. 10.30 nam 6.30 leeskerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 Ds. de (Voorber. H. Avoudm.) en nam. 3 uur leesker Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 eD 'a a' 6.30 leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leesker! nam. 7 uur ds. Rootselaar. Geref. kerk voorm. 10.30, en nam. 3 ds. Vreogdenhil. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam 3 en's at 7 uur leeskerk. de l en s a MARKTBERICHTEN. THOLEN, 20 Juni 1930. Boerenboter f 0.85 per pond. Roomboter f 0.85

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2