Puiol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stnkloooen. Doos 30 ct. Een verborgen revolver. van dhr. Heijboer aangenomen, om f 7,50 te betalen nit de gemeentekas en f 7,50 door den havenmeester. Zolks met ingang vau 1 Juli. Hierna sluiting. THOLEN, 13 Juni 1930. Weer nit de onde doos, In de Zeeuwsche wateren zijn reeds eeuwen lang meoscheo ge vonden, die zich bezig hielden met mosseleo. In de kronieken leest men ,,Zij groeien veel aan palen en hoofden en het meest op zachte en vette kleigronden die door den vloed bedekt wordeD. In Maart worden zij mager, raken hun zaad kwijt en zijn onbekwaam om gegeten te worden tot einde Juni. Van dien tijd af varen van Tbolen wel dertig scheepjes daags naar de platen *an Reimerswaal en Lodijke, meest ge voerd bij die van de Reimerswaalsche natie, een volk dat na het vergaau van die landen zich te Tholen is komen neerzetten, haar eigen aard behoudende, terwijl tij schier met geen andere zich willen vermengen of in 't huwelijk treden. Op deze plaatsen werden door de visscheri met ijzeren rijven zooveel mosselen bij elkander ge schraapt, dat daar daaglijks wel 200 tounen ge vangen werden. Smallegange zegt verder in zijn kroniek (van 1696)Indien het waarachtig is, dat waar de mosselschorren, de landen hooger worden, mag cuen Dog hopen, dat de nakome lingen de dijken weer bedijkt znllen zien. OUD-\OSSEMEER Het plokken van kruis bessen voor de veilingen wordt alhier gestaakt, daar haast het plukgeld niet kon worden be dongen meu neemt nu een afwachtende hondiDg aan, in de hoop, dat een kentering zal intreden, als de bessen wat grooter zijn. Hel zou toch een innig treurige geschiedt nis «orden, wanneer een voudig niet meer geplukt kon wordeniu ééu der boomgaarden zou een voorraad ziju van circa 4000 K.G. zijn. BINNENLAND. Autobusconcessies. Ged. Staten hebüeu afwijzend beschikt op het verzoek van M. J. Mallekoote te Goes om ver- gunniug voor een autobusdienst van Stavenisse over St. Maartensdijk, Scherpenisse en Poortvliet naar Tholen en omgekeerd dagelijks met uit zondering van den Zondag. De afwijzing is evenals bij twee vorige aanvragen van Mallekoote gegroud op de overweging dat aan J. C. Krijger in 1927 voor dezelfde route concessie is ver leend en ook nu weer is komen vast le staan, dat aan een tweedeu dienst geen behoefte bestaat. De crisis in den landbouw. De heer L. de Visser (comm.) heeft aan den minister van Binueulandscbe Zaken en Land bouw de volgende vragen gesteld 1. Is de minister bereid, in verband met den noodtoestand, waariu tengevolge van de agrarische crisis de kleine boeren op dit moment verkeereü, de noodige maatregelen te nemen, waardoor voor deze categorie van de bevolking geen faillisse menten kunnen worden uitgesproken en geen executies wordeu ten uitvoer gelegd? 2, Ia de minister tevens bereid, ten spoedigste de Doodige maatregelen te nemen, waardoor aan de kleine boeren, voor zoover bun zuiver in komen tot beDeden de f 1500 per jaar is ge daald, een wekelijk«che crisissteun wordt ver leend dat de veranderende samenstelling van de be volking naar den leeftijd, de wijze, waarop de doodsoorzaak in de formulieren wordt vermeld, en de verminderende geheimzinnigheid, waarmee de kanker wordt behandeld, van invloed zijn op de cijfers van de sterftestatistiek in dien zin, dat de stijging der sterftecijfers niet behoeft te berusten op een werkelijke toeneming der kanker- sterfte. Hier is Dog een nader onderzoek noodig. Spr. verwachtte, dat wij niet plotseliog, door een briljante ontdekking, maar geleidelijk, door systematisch en gedaldig werk, waarin de nauw- keurige waarneming der lijders een belangrijk aandeel heeft, tot een propbylaxe (voorbehoeding en afwering) van den kanker in zijn verschillende vormeD, znllen knnnen komeo, en dat dos nog veel werk op het gebied van kankeronderzoek zal moeten worden gedaan. Baldadige studenten. In den nacht van Zondag op Maandag j.1. zijn te Deventer ernstige baldadigheden gepleegd door personen van elders, die de daar gehouden kermis bezochten. O.a. zijn groote zaïleu van de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer en die nende als versiering bij de Schipbrug aan de Worpzijde, omgeworpen en vernield. In partico- liere tuinen zijn eveneens door een tierende bende verwoestingen aangericht. Bij een café staaude stoelen en tafels zijn vernield. Nader onderzoek wees uit, dat de daders moesten worden gezocht onder studenten van de Theologische School te Kampeü, die op deo Zondag gingen zeilen en daarna te Wapeuvelde een auto huurden, waarmee zij naar Deventer trokken, om, na daar de kermis te hebben be zocht, bij hun terugkeer des morgens te vier uur de bedoelde wandaden te plegeD. Vrouw verbrand. Donderdagmiddag had de heer B., wonende aan deu Noordeudijk te Dordrecht, zijn huis verlaten. Zijn 74-jarige echtgonoote bleef alleen achter. Bij zijn terugkomst vond hij zijn vrouw io vlammen gehuld op den grond liggen. BureD kondeu geen hulp meer bieden en ook de brand weer kou niet tijdig behulpzaam zijo. Met zware brandwonden is de vrouw naar het Gemeente ziekenhuis overgebracht, waar zij aan haar ver wondingen is overleden. Ernstige aanrijding. In de Willem de Clercqstraat te Enschedé is eeu 15-jarig meisje, dal pet fieU Woensdag middag uit de fabriek op weg was naar huis, in botsing gekomen met een boerenwagen, waar van het paard tengevolge van het ronken vau drie cirkelende vliegtuigen op hol was geslagen. Het meisje geraakte met de beeneu tusschen de spaken van een wiel van den wagen, werd een heel eiud meegesleurd eu ernstig verwond. Iu zorgwekkeuden toestand is zij naar het r.k. zie kenhuis vervoerd. stateereD, welke uitwerking het experiment zou hebben. De militaire piloten deelden ala hnn bevinding mede, dat zij bij het uitwerpen van het konde ijs in een dicnïen motregen kwamen te vliegen, welke zich van Marken tot langs de kost van Mniden heeft voortgeplant. Daar het op andere plaatsen in deze omgeving oiet heeft geregeod, is vrijwel aan te nemen, dat de neerslag een gevolg is van de proefDemiDg. Een onvoorzichtige jongeman. Woensdag reed een Duilscher aan de Bakel- sche Brng te Helmond op een motorfiets. Hij werd aangehouden door den 18-jarigen E. v. d. Linde, die hem verzocht met den motor te mogen rijden. Het was den Duitscber niet bekend, dat de jongen niet kon rijden en geen rijbewijs bezat. Hij willigde zijn verzoek in. Nabij de Heiplaat, toen de motor een vaart bad van 75 b 80 K.M., kon v. d. L. de bocht niet nemen en reed hij tegen het trottoir aau, om daarna via een boom tegen de hoizen terecht te komen. In zijn val sleurde hy een 18-jarigen fietser mede. Deze kreeg een zware hoofdwonde aao bet achterhoofd eu kneuzingen aao de beeneo. De motorrijder bleef liggen en is naar het 8t. Antbouiusgastbois overgebracht. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Hij heeft een zware schedelbreuk opgeloopeo. De fists werd, evenals de motor, totaal vernield. ONDERWIJS. Ond-Vossemeer. Medegedeeld worit, dat bet nieuw benoemde Hoofd der School met den Bijbel alhier, de heer Toornstra le Vreeswijk op 1 Aug. a.s. alhier ziju betrekking zal aanvaarden. Gtalaagd aan de Rijksuniversiteit te Direcbt vcor het le ged. Theor. Tandheelkunde, de beer J. Dl. van de Velde te ïlruleo. SPORT. Oud-Vossomeer. In de serie-voetbalwsdstrijden Ood-Vossemeersche voetbalclub werden gespeeld Steeobergscbe Bojra-Lepelstraat 2-U en O. V C - T. V, V. (Tbolen) 1-0. GEMENGD NIEUWS. Slachtoffer van benzinedampen. Te Zaandam bad Woensdagmorgen aan de fabriek 'i Zwarre Kal! van de N. V. Handelen Iudastrie voorheen Jan Scboemaker een ongeval praats, dat aan eeu der werkliedeu, de 29-jariee J. van Pultrn het leven kostte. Het ongeluk vond ziju oorzaak in het springen vaneen peilglas waardoor benzinedamp uitsr roomde. Bij de poging om de kraan dicht te draaien geraakte de arbeider bewusteloos. Zijn kameraad had de tegenwoordigheid van geest de ruiten stuk te slaan, doch verloor daarna e.veueens het bewust zijn. Bij beur gelukte het de levensgeesten op te wekken, doch bij van Potten had dit geen succes. Hij bleek reeds te zijn overleden. Kanker. In de algemeene vergadering van het Neder- laudich Kauker-institout heeft prof. W. M. de Vries een rede gehoudeo, waarin hij o.s. zjtde: Wy meeeen, dat wij op den goeden weg zijn met de behaodellug van den kaoker. En ooch- tros zien wij in de officteele sterftestatistiek van ons land bet cijfer voor de kankersterfte niet dalen, maar stijgen. Wijst dat oiet op het tomemen vao den kanker? Spr. uieeude, dat men daarover nog niets met zekerheid kan zeggen het is zeer wel mogelijk, Zekere M. R, uil Bergen op Zoom werd op het politiebureau wegens eeu ernstig feit ver hoord. Na het verhoor begaf R. zich in gezel schap san een agent naar de W.C. Drar heeft de agent e*nige oogenblikken gewacht, tot hij plotseiiug een «chot hoorde. Bij het openen tan de deor trof hy R. aao, die zich met een revolver levensgevaarlijk had verwond. Bij onder zoek bleek dat de revolver, die door R. was ge hanteerd, verborgen was geweevt in een klein revolverzakje, door middel van een elastiek be vestigd op het bloote lichaam achter in de knie holte. Hierdoor is den agent van politie tijdeua de fouilleering ontgaan, dal de verdachte een wapen bit zich droeg. R. werd onmiddellijk naar het ZiekeDhuia overgebracht eu is aan de be komen verwondingen overleden. Onbewaakte overwegen. Een suellrein op hel traject Den Bosch- Nijmegen heeft Zondagmorgen bij den onbe- waakten overweg onder Rosmalen een man ge grepen. Het deerlijk verminkte lijk van den man eeo onden zwerver, die in het woonwagenkamp te Berltcnm verbleef, werd ter beschikking van den burgemeester gesteld. Dierenbeulen. De vrachtrijder L. S. te Enschedé had een hond, die weggeloopen en kreopel en verwond weer thuis gekomeo was. De eigenaar besloot het dier naar het asjl te brengen cu het daar te laten afmatten, en stopte met dit doel den hond io een zak. Een chauffeur echter kwam opeen ander idee. Hij had eenige dagen te voren bij Etbergen een hond onder ziju auto gehad en dat beest was meteen dood gegaan. Deze methode zou ouk hier kuoneu worden toe gepast. Deze zak werd vastgebonden en met deu levenden inhuud op den grond gelegd. Hierna werd de motor van een vraebtanto met een gewicht vau 8500 K.G. aangezet en daarmede reed de chauffeur over het vau pijn kronke lende en hntlende dier. Het beest was direct dood. Omwonenden hadden het g jank van het dier gehoorl en deden aaugifle bij de po i ie, die tegen de beulen proces-verbaal heeft ure- maakt. Het kunstmatig verwekken van regen thans gelukt. De heer Veraart is Donderdag weder opgr. stegen teneinde opnieuw te trachten op kuust- matige wijze regen te verwekken. In de bunrt vau Marken steeg hij tot ongeveer 2500 M. waar het ijs werd uitgeworpen op een wolken- aag, die op 600 a 1000 M. hoogte hing. Twee militaire vliegtuigen nit Sjesterberg waren tege lijkertijd gestart eu zouden onder het vliegtuig van den heer Veraart blijven, teneinde te "coc- Bezitters van een radio-toestel moeten daarvan aangifte doen. Er wordt aan herinnerd, dat de bezitters van radiotoestellen verplicht zijn aangifte daarvan te doen door invulling van een formulier dat kosteloos op alle telegraaf kantoren verkrijgbaar is. Bij verhuizing moet de aangifte opnieuw geschieden. Het aantal ontvangtoestellen, waarvan reeds aangifte is gedaan, bedroeg op 1 Mei jl. 144.906. Zoo op het oog een onschuldig berichtje maar de N. Rt. Ct. vreest, dat er een ad dertje onder het gras schuilt. Bij geruchte heelt het blad vernomen, dat den luisteraars iets boven het hoofd hangt. Er zou n.1. aan gewerkt worden om het belastingspook, dat mr. Droogleever Fortuyn hij de behandeling van de Radio-wet op'24 Februari 1928 zoo handig huilenshuis gehouden heeft, weer vriendelijk tot binnentreden te noodigen. Tot nog toe werd met het voorschrift, waarin de aangifte van de radio-toestellen verplicht werd gesteld, de hand gelich'. Dit zal nu vermoedelijk, anders worden. Men heeft dan de adressen der toekomstige belastingbetalers en tevens een basis tot raming van de opbrengst. We vreezen, zegt het blad, dat er een aanslag beraamd op de beurzen van de luisteraars, waarbij de sectarische vereeni- gingen aan het langste eind zullen trekken Een belasting die zou moeten dienen om de politieke en religieuze sectarische vereenigingen aan inkomsten te helpen. De A. V. R. O. kan zich zelve bedruipen. Wat zou dat een populaire belasting worden roept het uit. De ontvluchting van Balthasar Gharaerts. Een ontdekking. De gewone opvatting was, dat de moor denaar van Prins Willem de Zwijger ont vlucht zou zijn over de sleenen trap in het Delftsche Prinsenhof, welke langs de Historische Zaal naar de straat voert. Reeds in zijn „Historische Beschrijving van het Prinsenhof' heeft Jhr. B. W. F. van Riems dijk er op gewezen, dat het moeilijk valt deze opvatting in overeenstemming te brengen met het „Verhael van de Moort", een vlugschrift uit 1584, waarin wordt gezegd dat de moordenaar trachtte te ont komen langs de „achterplaetse", waarmede niets anders bedoeld kan zijn dan de tweede binnenplaats tusschen de historische zaal, de conciërgewoning en de z.g. kapel. Nu bemerkte men eenige dagen geleden, aldus het „Hbl.", bij werkzaamheden onder den houten vloer in de conciërgewoning, dat het daaronder gelegen plavèisel niet geheel doorloopt doch op een bepaalde plaats in puin overgaat. Bij verwijdering hiervan kwamen eenige treden te voorschijn. Naderhand bleek dat zich op die plaats een ongeveer twee meter breede trap met sterk uitgeloopen treden bevindt, welke tegen den buitenmuur aan de zijde van de tweede binnenplaats door loopt. Ongeveer twee meter boven het niveau van deze binnenplaats werd een fraaie korf boog aangetrollen, welke een spanning van eveneens twee meter heeft en die blijkbaar de bekroning vormde van een poort, die van de trap naar de plaats leidde. Aange zien hij het dichten van deze poort tegen den ouden muur een nieuw muurtje van één-steen dikte gemetseld is, zijn aan de buitenzijde alle sporen van den vroegeren toestand verdwenen. De geheele situatie maakt het in hooge mate waarschijnlijk, zoo niet zeker, dat hiermede de weg, langs welken Gheraerts uit het gebouw ontsnapt is, is terugge vonden, al zijn de thans aanwezige treden wel van later datum. De trap ligt slechts enkele meters van de plaats, waar de sluip moord plaats vond, en vormde voor den moordenaar den aangewezen weg om een ontvluchting te beproeven Ernstige aanrijding. Donderdagmorgen reed op den damschen weg nabij de lijmfabriek de heer De Vries uit Amsterdam auto twee wielrijders voorbij. Ht dat hij een van hen aanreed en iets naar links uit. Op hetzelfde oi wilde de 25-jarige motorfietsrijder uit Den Haag den auto passeei motorfiets werd door den auto haar berijder verloor het stuur met groote snelheid tegen een bo heer De Vries verloor eveneens zi en reed ook tegen een boom. Zijn noote schoot door de voorruit. De fietsrijder werd ernstig gewond is hij naar het gasthuis vervoerd. M De Vries is aan de beenen verwoi Kindermoorden In het Reitdiep te Groningen lijkje gevonden van een pas geboren gepakt in een exemplaar van een Eenige schippers hebben verklaard op 28 Mei 1.1. een vrouw, die in het gekleed was, hebben bemerkt, die in het water gooidë. Uit het ondet reeds gebleken, dat een stuk ijzer pak gebonden was, om het snel tot te brengen. In een hooiveld bij Wassenaar i staat vau ontbinding verkeerende gevonden van een pasgeboren ki het mannelijk geslacht. Onvoorzichtig chauffeur. Woensdag is de wielrijdster mej Wassenaar, toen zij de Stoeplaan oversteken, aangereden door een at stuurd door A. uit Den Haag. Zij zwaar gewond en met gebroken rit vermoedelijkeen hersentractuur per auto naar het ziekenhuis aan den Z te 's-Gravenhage overgebracht. Del die met groote snelheid reed (er w remspoor van ongeveer 38 M.), is c politie in beslag genomen. Een vliegend telegraafkantoor De marconisten van de „GrafZej) hebben het drukzij hebben het mi even druk als hnn collega's aan boo groote mailstoomers. De passagiers van het luchtschip, aard gefortuneerde personen, die i 'n paar gulden kijken, verzenden gedi de reis heel wat privé- en zakeritelegra Aan boord zijn ook meestal vertegei digers der pers, die lange telegra voor hun redacties opgeven. Ongeveer 1/3 van den totalen w van den radio-dienst is gereserveen de weerberichten. De peildienst houi uitsluitend bezig met de positie meli aan het vaderland en aan vreemde het opvragen van de eigen positi schepen, enz. Bij mist en over het alg bij slecht zicht komt de Telefunket ontvanger in actie en is het met 1 daarvan mogelijk nauwkeurig de po; bepalen. Deze omvangrijke radio-dienst wot derhouden doordrie marconisten, die 1 om beurten aflossen, of in geval vee ij respondentie moet worden afgekwi gelijktijdig dienst doen. Vermorzeld. Nabij Boom (België) zijn drie m 6, 7 en 8 jaar oud, die zich naar begaven, bij een onbewaakten ovi door den sneltrein Antwerpen-Osteni grepen en vermorzeld. Een groote loteling. Bij do iogeschreveu loteliogeo te Nar (Frankrijk) ie et een die 86 cM. lang is 20 jaar oud. Veiligheid op straat en weg in Ame; Er bestaat in de Ver. Staten eeu liebs zich het Nationaal Congrea noemt van de beid io straten en op wegen. Een do Congres in het leven geroepen commissie een telling verricht van de ongevallen, in in straten en op wegeD. Het resultaat wi in dat jaar in de V. St. 33,600 meuscb straat zijn omgekomen door een otigel 1,200,000 gekwetst. Daarvan waren aotr hoofdschuldigen met 31,000 dooden en on 1,000,000 gewoodeö. Dit laatste getal lijkt ons zelfs vc Ver. Staten, waar zooveel en zoo roekelor aoto s wordt gereden toch wel heel erg Gedurende de eerste vier maanden vau 1 nog weer een toeneming geconstateerd. RECTIFICATIE. Bij het laatste in uw blad opgenomeD sche grafschrift is een kleio verschil tu het mijne en dat vao dr. C. Yeltenaar, den laatsten regel staat bij mij non en van den Heer dr. Veltenaar nos. Dit vind oorzaak daarin, dat ik het van eeD ander schrift heb overgenomen dan dat waaraa van bovengenoemde is ontleend, cl Illnstrata. Dit geeft natuurlijk een andere wendiDj is den laatsteD zin, die dan volgeDs mij zou m luideo Dezelfde Vader zal ons tot zich ut C. HOLLESTEL1 p 1" \J. I_l WJLiJj EjO i.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2