Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten ÏJ Drie personen verdronken. MIJNHARDT'S Hoofdpijn-Tabletten 60" Laxeer-Tabletten 60" Zenuw-Tabletten75" Staal-Tabletten 90 Maag-Tabletten Za Poldervergadering ST. ANNALAND. In de op Dinsdag 27 Mei gehouden vergadering van Inge landen van het Waterschap St. Annaland werden behandeld en met alg. st. vastge steld de verschillende rekeningen over den dienst 1929/30 en wel die van het water schap in ontvang op f 19052.69 en uitgaaf f18394.84, goed slot f 057.85. Algemeene Watering ontvang f 3301.875, uitgaaf f2890.31, goed slot f471.565. Oudeland en Annavosdijk ontvang f 18001.41, uitgaaf f15816.49, goed slot f 2244 92. Suzanna (binnenbeh.) ontv. f3317.045,uitg. f3297.66, goed slot f 19.385. ttreedenvliet ontvang f2410.805, uitgaaf 2352.32,goed slot f88.545. Maria ontvang f 215.02, uitgaaf f205.58, goed slot f9.44 Pluimpot ontvang f342.16, uitgaaf f332.40, goed slot f9.76. Eveneens werden met alg. st. vastgesteld de verschillende rekeningen dienst 1930/31 en wel die van het waterschap in ontvang en uitgaaf op een gelijk bedrag van f 19082.47; Algemeene Watering id. f2728.775, Oude- iand en Annavosdijk id. 46848.50, Suzanna id. f3924.165. Breedenvliet id. f 1413,555. Maria id. f212.72. Pluimpot id. f342.15 Het dijkgeschot door de verschillende polders op te brengen werd per II.A. be paald als volgt: Oudeland en Annavosdijk f21.Suzanna f54.50 Breedenvliet f 16. Maria f16 50 Pluimpot f 16.50. Vorigen dienst waren deze cijfers resp. f 24, f 52.50, f 16, f 16.50 en f 16.50. De bijdrage aan den Cal. Suzannapolder be draagt per H.A. voor Oudeland f 1.52, Annavosdijk f 1.70 en Breedenvliet f 1 .GO per H.A. gelijk als in den vorigen dienst. Verder is de bijdrage in de kosten voor de verbetering van den zeedijk van den Annavosdijkpolder bepaald voor Oudeland en Annavosdijk op f 3.30 per H.A. Vorigen dienst f2 30. In deze bijdrage zijn ook de vroonlanden aangeslagen. De voorzitter deelde verder mede, dat de uitslag van de gedane strandmeting niet gunstig was uitgevallen, daar gebleken is dat de laagwaterlijn in raai 5 cn 6 resp met 49 en 25 M de hoofdraai was gena derd, en dat het besluit van Ged. Staten, waarbij de polder Ravensoord verplicht werd aan het waterschap St. Annaland eene bijdrage van f2 per H.A. Dijkersland te betalen voor afvoer van water door de Winkel Ee bij K. B. dd. 19 Nov. 1929 No. 38 is vernietigd. Het Bestuur van het Waterschap kon zich niet vereenigen met de gronden aangevoerd in dit K. B. waarop vernietiging heeft plaats gehad en heeft zich andermaal tot het Bestuur van Ra vensoord gewend met weerlegging dier gronden en verzocht alsnog de bijdrage te verleenen. Mocht het antwoord hierop niet gunstig zijn, zal men zich weder inge volge Art. 20 van het Alg. Regl. tot Ged. Staten wenden. Het verzoek van C. M. Elenbaas om verharding van nog 595 M. aardenweg van den scheidingsdijk tusschen Moggershil en Annavosdijk werd met 28 tegen 4 st. afgewezen. Wel zal elk jaar een zekere hoeveelheid grint voor onderhoud verstrekt wordt, waarvan het vervoer te beginnen met 1931 voor polders rekening zal geschieden. In de vacature die op 1 November a.s. ontstaan zal door het ontslag nemen van den heer J. Boogaard als vertegenwoor diger in den Dijkraad van den Calami- teuzen Suzannapolder, werd benoemd de heer A. C. Geluk. Herbenoemd weid mede tot Dijkraadslid de heer W. Heijboer Az. GEMENGD NIEUWS. Helers opgesloten. De centrale recherche heelt aangehou den en opgesloten L v. W. en B. v. L. terzake van heling van eenige goederen, afkomstig van pakjesdiefstallen in de stad. De politie had bemerkt, dat de aangehou denen gestolen artikelen verkochten. Bij onderzoek is gebleken, dat bij verscheidene buren van Van W. schoorsteenloopers wa ren verkocht. Deze loopers zijn in beslag genomen en bij onderzoek bleek dat ze afkomstig zijn van een diefstal in Januari van dit jaar gepleegd ten nadeele van een reiziger in de Putschelaan. Voorts is komen vast te slaan, dat de thans gearresteerde mannen te Numansdorp acht met bont gevoerde jekkers hebben verkocht, welke jekkers in November van het vorige jaar uit een auto op de Korte Hoogstraat alhier zijn gestolen. Bovendien hebben zij op den Pompenburgsingel uit een auto, toebehoo- rend aan iemand uit Doorn, een ventilator gestolen. Deze ventilator is aan een op- kooper verkocht. De verschillende goederen naar alle waarschijnlijkheid is er nog veel meer ge stolen zijn vermoedelijk gestolen door den pakjesdief v. Z., die thans uit anderen hoofde in hel huis van bewaring vei toeft. De aangehoudenen zijn naar het huis van bewaring overgebracht en ter beschik king van den oflicier van justitie gesteld. Een jeugdige dievenbende. De politie te Leiden heeft zes jongens van 14 tot 20 jaar aangehouden, die deel uitmaken van een dievenbende, welke in den laatsten tijd tal van diefstallen heeft gepleegd, o.a. in eenige scholen en bij de zweminrichting de Zijl De jongens hebben bekend. Eenige anderen is de politie op het spoor. Onder een tram gevallen. Dinsdagmiddag is op den Loosduin- schen weg in den Haag bij het geslicht Oud Rozenburg het 17-jarige meisje M.N. uit de Gerard Doustraat door de West- landsche Stoomtram aangereden: Het meisje zat op de duo var, een motor fiets. De motorrijder raakte zijn stuur kwijt waardoor het meisje er af viel en juist voor de tram terecht kwam. Hoewel deze langzaam reed en spoedig stilstond, werd het meisje toch eenige nieters door een der baanschuivers van de locomotief voortgeschoven. Met eenige verwondingen en inwendige kneuzingen is zij naar het ziekenhuis ge bracht. Met een pennemes gesneden 7 Woensdagnacht zag een surveilleerende agent van politie op den Visschersdijk te Rotterdam een beschonken man, die een vrouw naliep. De agent volgde het tweetal en toen hij in de Molensteeg zag, dat de man de vrouw wilde mishandelen, is hij tusschen- beiden gekomen. De man keerde zich daarop tegen den agent, die toen van zijn gummistok gebruik maakte. Toen de man en de vrouw gescheiden waren, heeft de agent hen hun weg laten vervolgen. Op den Blaak gekomen, bemerkte de agent evenwel een snede in zijn uniformjas en omdat hij vermoedde dat deze snede was toegebracht door den man, dien hij zooeven had aangesproken, heeft hij de assistentie ingeroepen van een collega, en het is hun beiden gelukt, den man aan te houden en over te brengen naar het politiebureau aan den Groote Pauwensteeg. Men bleek te doen te hebben met den 30-jarigen j timmerman N. B. Bij zijn fouilleering werd een pennemes gevonden. Een dure kennismaking. Dinsdagavond heeft een boer uit Gelder land in een café op den Schiedamsche dijk te Rotterdam kennis gemaakt met de 35- jarige Engelsche J. A G. uit Sheffield. Hij heeft met haar eenige café's bezocht en daarna zijn zij gaan autorijden. Toen zij van dezen tocht terugkwamen, wilde de boer den chauileur betalen, maar hij bemerkte, dat zijn portemonnaie verdwenen was Zoodra de vrouw dit opmerkte,vluchtte zij den auto uit en een café op den Schie- damschedijk binnen. De chauffeur zette de vrouw na en in het café wist hij haar te grijpen. De vrouw werd in het bezit van een leege portemonnaie gevonden, en toen zij beweerde, dat er geen geld in de portemonnaie had gezeten, heeft men haar gefouilleerd en toen bleek, dat zij in haar tasch de papieren van den boer, benevens een bedrag van f40 had. Zij is naar het politiebureau aan de Groote Paauwensteeg overgebracht, waar zij ter zake van dief stal is opgesloten. Opgravingen te Ur der Chaldaeën. Een geraamte uit Noach's tijd. Te Londen is, naar 't „Hbl." meldt, in een stampvolle vergadering verslag uitge bracht door den heer C. Leonard Woolley, leider van de opgravingen te Ur der Chal daeën. De opgravingen geschieden voor het Brilsch Museum. Ur is, naar men weet, de stad in Babylonië, waar volgens Genesis de aartsvader Abraham geboren is, op den rechteroever van den Euphraat. Een half jaar geleden reeds heeft men daar sporen van den zondvloed ontdekt. De heer Woolley heeft nu o. m. het vol gende nieuws verteld De expeditie had een drieledig doelten eerste de oude wallen van Ur te hervinden, ten tweede in het kerkhof (onder den z.g. muur van Nebukadnezar) de beschavings- resten uit den tijd na den zondvloed van het koninkrijk Ur op te diepen, en eindelijk den tijd vóór den zondvloed beter te leeren begrijpen. De muur van Ur, dien men uitgroef, bleek een geweldige wal te zijn geweest van 8 a 9 meter hoog, en 20-30 meter dik. Hij diende blijkbaar tevens tot versteviging van het geheele terras, waarop de stad ge bouwd was; er omheen liep een gracht, en een andere gracht sneed de stad in tweeën. De eene helft van de stad was de woonwijk, de andere de tempelwijk. In de fundamenten van een tempel vonden de opgravers een soort van stichtingsoorkonde met het portret van den heerschenden koning er in gegriften een dateering, die neerkwam op 1990 voor Christus. Omtrent den tijd van vóór den zond vloed bouwt men nu naar aanleiding van het gevondene ook een theorie op. De expeditie kwam tot een dikke laag rivierklei,die, waarschijnlijk omstreeks 3100 voor Chr., door den zondvloed moet afgezet zijn. Onder de kleibank zitten sporen van huizen, die dus van vóór de overstrooming moeteu zijn. Met spanning wachtte men nu af, wat de iaag daaronder over de cultuurperiode van vóór den zondvloed zou hebben te zeggen. De gevonden woningen moeten, ofschoon er ook eenige sporen van steenen bouw zijn, voornamelijk hutten van ge vlochten riet en^leem zijn geweest, conclu- deeHhrnr^hRolnoa^itenkanzichnuK)!- ledig voorstellen, hoe zulk een rieten wo ning geconstrueerd is geweest. Andere resten uit dezen tijd (het vierde jaar dui zend vóór Christus dus) zijn scherven van aardewerk, resten van kalkovens, molen- steenen, beenderen van koeien, schapen, geiten. Ook waren er eenige (leemen) figuurtjes, die blijkbaar godsdienstige beteekenis heb ben, beeldjes van goden of demonente meer merkwaardig, omdat in de latere graven der koningin van Ur hoegenaamd niets van dien aard gevonden is. Eenige kralen waren er ook. Vlak boven de kleibank is het geraamte van een man gevonden, die tot Noach's tijdgenooten moet hebben behoord. Het is vrij goed geconserveerd. De heer Woolley meent uil andere teekenen te mogen op maken, dat degenen, die den vloed over leefden, een zwak geslacht hebben gevormd en vrij spoedig zijn uitgestorven. Ur is dan door een anderen volksstam gesticht. De expeditie heeft heel wat opgegraven voorwerpen mede naar Londen gebracht, en zal er in Juni of Juli een tentoonstel ling van houden. 6 39218 Door rotsblokken verpletterd. Eeo zeer tragisch ongeval heeft Zaterdagoch tend plaats gehad te Geulbem in Zuid-Limburg. Een groep van 75 leerlingen van de rijkskweek school te Haarlem tuaakte een driedaag9ch reisje door Zuid-Limburg en bezocht tot besluit ook de verlaten rotswoningen te Geulhem. Daarbij is op een oogenblik, dat zich nog vijf leerlingen in een rotswoning bevonden, een deel van de rotssteeozoldering naar beneden gevallen. Een groot rotsblok van vele honderden kilo's gewicht viel boven op den 17-jarigen leerling Piet Visser uit Zandvoort, die terstond werd gedood. Vier aodere leerlingen kregen meer of minder ernstige verwondingen. Geen prettige ontmoeting. Mej. A. B. nit Nieuweroord Dr.) wandelde met baar verloofde A. K. Plotseling kwam een vroegere verlooide van haar, vergezeld door twee andere personeu, te voorschijn. Ze sneden de jas van den heer K. in reepeu. Toen het meisje haar verloofde wilde ontzetten, sneed de aan valler, een zekere J. S., haar met het mes over den rechterarm. Drie peezeo waren door gesneden. Het meisje geraakte bewusteloos ze is door een passeerend autorijder Daar eeD ge neesheer vervoerd. Niet zoo aardig als het er uitzag. Een buitenman met een goed gevulde porte feuille was te Rotterdam in kennis gekomen met een alleraardigslen heer en een niet minder beminlijke dame. Besloten werd met zijn drietjes een eindje te gaan toffsn buiten de stad. Een auto werd gehuurd, waarmee het drukke stads gewoel verlateo werd. Een heel eiad buiten de stad merkte de buiteoman, dat zijn portefeuille met f 280 verdweuen was. Hij maakte alarmen gelastte deu chauffeur onmiddellijk te stoppen. Hieraan werd voldaan en de passagier stapte uit om de politie te waarschuwen. Nauwelijks stond hij op den weg, of het portier vaü de auto werd dichtgeslagen en de wagen verdween in een stofwolk. Vermindering van bewapening in Noorwegen. Het Noorache departement van oorlog zal aan het parlement voorstellen de uitgaven voor mili taire doeleinden, die tot dosver 46 millioen kronen per jaar bedroegen, te verlagen tot 32 millioen, daar een oorlog van Noorwegen alleen tegen een anderen staat, gezien de tegenwoor dige militaire-politieke positie van Noorwegen, niet in aanmerking komt. Gevaarlijk zwembad. B. eu W. van Rotterdam hebben besloten het eenige zwembad in de binnenstad, aan de Baan dit jaar niet te openen, op groöd van het telt, dat het water in het zwembad, dat uit deo Schiedamschen Singel wordt binnengevoerd, scha delijke bestauddeelen bevat, die gevaar voor de gezondheid opleveren. Met name schijnen zich spirocheten van ratten afkomstig in het water te bevinden, die de ziekte van Weil veroorzaken. Verschillende ernstige gevalleD, waaronder zelfs met. doodelijkeo afloop, zijn vermoedelijk ontstaan door het zwemmen in bedoeld zwembad. Dinsdagmorgen te ongeveer half zeven, heeft er te Rien, een dorpje in Friesland, een vree- selijk auto-ongeluk plaats gehad. Eeu gezelschap van dertien veekooplieden reed in een autobus van den heer K. War te Franeker van die stad naar de wekelijksche veemarkt te Sueek. Bij de ophaalbrug ic de kom vau het dorp Rieo is meo onder deo afsluitboom door gereden, waar door de autobus over den kop sloeg en in het water van de Sneeker-Franeker zeilvaart terecht kwam. Van de dertien inzittenden zyn drie per soneu door verdrinking om het leven gekomen. Het zgn de heeren G. Terpstra, S. Zonneveld eo H. W. v. Smedeo, alleD gehuwd, te Fraoeker. Vao de andereD, die werdeD gered, was de heer F. Terpstra bewusteloos, hij is door Dr. Ver- weijde geholpen en het mocht gelukken zijn levensgeesten weer op te wekken. Hij is per auto naar Franeker gebracht. De autobuschauffeur, die bdc! reed, werd io de war gebracht, doordat door een schooljoi de afsluitboom werd naar boven gehaald, door de chauffeur meende dat de brug werd gesloten. BINNENLAND. Het Tweede Kamerlid van der Waerden aan den minister van onderwijs, knnsten wetenschappen de volgende vragen gesteld 1. Heeft de minister kennis genomen de door den Delftechen senaat uitgesproken sluiting van de studie aan de Techoiscbe Ho school voor twee jaar teu aanzien van twee denten, die op 11 Mei jl., in feeststemi terugkeerend van de studenten-roeiwedstrij een perceel, gelegen aan den Dam te Amsterc overmoedig, doch zonder kwade bedoelingen, binnengedrongen, buiten de uren, waarop perceel voor bezoekers te bezich'igen is, tei bekend was, dat de bewoners üiet aanw waren 2. Is de miuister van oordeel, dat het een vergrijp betreft, dat verband houdt met onderwijs aan de Technische Hoogeschool waarin de senaat aanleiding mag vinden tol nemen van disciplinaire maatregelen 3. Is de minister bereid, van ziju vern giDgsrecht gebruik te maken ten aaozien dit besluit, dat door de onevenredig zware s die het oplegt, des te schrijnender is, daar denteii, die zich op dienzelfdeu dag in den ergerlijk misdroegen, tot dusver vrij uitga KERKNIEUWS. in; oe Za Ds. G. H. Kersten. Ds. G. H. Kersten pred. by de Ger. Gea Rotterdam leider der Staatk. Ger. Partij, lid Tweede Kamer herdacht Zondag jl. zijn 25-ji ambibediening. Dhr Kersten is 6 Aog. 1882 te Deventer gebL en was aanvankelijk bestemd voor het onderf**' Daarna ging hij voor predikant slndeeren en vaardde het predikambt bij de Geref. gemeeni Meliskerke. Van Meliskerke vertrok de. Kersten Rotterdam waar hij 6 jaar arbeidde. In 1912 de jubilaris een beroep aan naar lerseke, waa de meeste van zyu dienstjaren beeft doorgeb In Mei 1926 nam ds. Kersten onder enorme langstelling afscheid van zgn gemeente te Ier» om wederom een beroep naar Rotterdam te vaarden 13 Mei van dat jaar deed ds. Kenter intrede te Rotterdam. Tijdens het verblyf van jubilaris te Rotterdam werd het kerkgebouw aai |P( Boezemsingel vergroot tot 1800 zitplaatsen en kw, er kerkgebouwen te Delfshaven en in het Zo De Geref. Gem. hebben thans te Rotterdam een eigen Theologische School, welker totstandko eveneens het werk van ds. Kersten is geweest, is zelf als docent aan de school verbonden. Ds. Kersten is Hoofdredacteur van het Kerk weekblad „De Saambinder". Dinsdag heeft ds. G. H. Kersten, zgn 25 ambtsjubileum gevierd. Des morgens heeft de jubilaris in intiemen met de predikanten van verscheidene gemeenten feit herdacht. Des middags is een zeer druk bezo fos receptie gehooden. De leiding hiervan berustti ds. A. Verhagen van Middelbarg. Het woord gevoerd door ds. J. R. van Oordt van Zeis oudste predikant der Gereformeerde gemeenten ds. J. Fraonje van Barneveld als vriend, door d Heykoop van Utrecht als ood-stodent van theologische school, waaraan ds. Kersten docei en tenslotte door den heer A. van Bokhoveu hoofd der Rehobothschool der Geref. gemeente 500 kinderen van deze school en van de Datheenscbool hebben den jubilaris Ps. 134 3 gezongen. Vele geschenken werden ook aangebt Des avonds heelt ds. Kersten in de kerk «an Boezemsingel een gedachtenisrede gehooden. groote kerkgebouw was overvol, zeer velen tno zich met een staanplaats tevredeo stellen, terwij een groot aantal personen moesten worden afgew for; Onder de aanwezigen waren verscheidene predika der Gereformeerde gemeenten alsmede de Tw Kamerleden ds. P. Zandt en ir. C. N. van Dit Na een kort inleidend woord heeft ds. Ke een predikatie gehonden over 2 Corinthe 12 Zoo zal ik dan veel liever roemen tn myn zwakht opdat de kracht van Christus in mg wone. Na de prediking werden de gebruikelijke toespr gehooden. Spr. richtte zich dan tot de zeer talryke afge digden van zgn vroegere gemeenten Meliskerk lerseke. Er waren zeer nauwe banden met gemeenten, en spr. denkt nog steeds met dankbas aan hen terug en wenscht bon Gods zegen toe gemeente zong de afgevaardigden hierop toe Ps. 1 De Heer zal steeds gadeslaan, waarna deze ziel het oog op het vertrek der treinen, uit de verwyderden. Spr. dankte zgn medepredikanlen voor hun en aanhankelijkheid, in het bijzonder ds. van van Zeist, die ondanks zijn hoogen leeftyd toch wezig heeft willen zijn. Ook de ouderlingen, diak en siudemen der theologische school werden gesproken. De gemeente zegde spr. dank voor de vele. stoffelijke blyken van liefde, die hij in het bgzi weer deze dagen heeft mogen ontvangen. Hij ook hen die hem hebben bijgestaan in zijn strijd het behoud van het vaderland, waarby hij zii het bijzonder richt tot ds. Zandt. Spr. durft zijn io de Tweede Kamer niet verlaten, hoewel gewicht der roeping hem soms zwaar drukt. Oc zijn mede afgevaardigde ir. van Dis sprak spr r 1I. m.A.kït V. tl 9 n ksvrvn niltD /t O enkele woerdeD, waarbij hij de hoop uitte, da deze nog lang moge werkzaam zijn tot eer var en heil van ons vaderland. Namens den Kerkeraad sprak de heer v. d hij verzoekt de gemeente te ziDgen Ps. 72 11 Naam moet eeuwig eer ontvangeu. Namens de Zeeuwsche kerken spak tenslotte )a ds. A. Verhagen, die liet toezingen Ps. 12 waarna ds. Kersten met enkele woorden dankte 39219 10 Bij Apoth. en Drog ir t|p 9

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 4