rond aan den heer W. J. van Engelen door den bliksem gedood. De pluk vao kruisbessen is alhier aao- gevaogen naar men ona mededeelt uit vertrouw bare bron is de hoeveelheid dit jaar ongekend groot. POORTVLIET. Vrijdag j.l. heeft de aan besteding plaats gehad van het herbedelven van eenige perceelen waterleiding voor het Waterschap „Poortvliet", nl. het le per ceel, ter lengte van 800 M.het 2e perceel lang 570 M het 3e perceel. Voor deze perceelen is ingeschreven door D. C. Uijl en M. A. Nieuwkerk. De herbedelving van het le en 2e perceel is gegund aan D. C. Uijl als laagste inschrijver, evenals die van het het derde, waarbij loting moest plaats hebben en de heer Nieuwkerk zich terugtrok. Verslag van de vergadering van In gelanden van het Waterschap Poortvliet, gehouden op 20 Mei j.l., waar tegenwoordig waren 59 stemhebbende Ingelanden, te zamen uitbrengende 94 stemmen. De no tulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. Na dat de Voorzitter mededeeling heeft ge daan van eenige ingekomen stukken, wordt gunstig beschikt op hel adres van N. Luijk, inhoudende het verzoek het perceel tuin grond, nabij de Directiewoning voor 6 jaren in onderhandsche pacht te mogen ont vangen voor de som van f50,— per jaar, terwijl op het adres van den landbouwer J. J. van der Slikke e a. wordt besloten voor het volgende dienstjaar, op de be grooting gelden uit te trekken, voor de verharding van den weg loopende over den Plattendijk. In verband met de gevoerde correspondenties betreffende de afwatering van den Poortvlietsehen Pluimpotpolder, met het Bestuur van het Waterschap St. Annaland en een ontvangen beschikking van Ged. Staten van Zeeland, wordt goed keuring verleend aan bet besluit om aan het Waterschap St. Annaland voor het perceel groot 1,2780 H.A een bijdrage van f2,per H.A. te betalen, alzoo een ge lijke som, als voor de naast bovenbedoeld perceel gelegen gronden in den Poort vlietsehen Pluimpotpolder zal worden be taald en verder dat door het Waterschap St. Annaland voor de afwatering van de gronden gelegen ten Oosten van de hofstede Bleijendaal, op het Waterschap Poortvliet groot 3,7690 H.A. een jaarlijksche bijdrage zal worden verleend, welke overeenkomst met de bijdrage, die door de polders Broek en Rooland wordt betaald. Daarna wordt voorgelezen het door het Bestuur opge maakt verslag van den toestand en de be hoeften der polders over het afgeloopen dienstjaar, hetwelk voor kennisgeving wordt aangenomen. Daarop worden de rekeningen over het dienstjaar 1929—1930 der verschillende polders vastgesteld, t. w. a. de zes polders in ontvang op f51961,07 en in uitgaaf op f48524,54, alzoo met een goed slot van f3437,13; b. het waterschap «Poortvliet" in ontvang op f3368,79 en in uitgaaf op f 2978,85, alzoo met een goed slot van f389,94; c. den polder Smaalzij in ontvang op f 119,30 en in uitgaaf op f77,58, alzoo met een goed slot van f41,72; d. den polder Baarsdijk in ontvang op f73,075 en in uitgaat op f 53,29, alzoo met een goed slot van f 19,78"f. den polder Pluim- pot in ontvang op f 143,53 en in uitgaaf op f69,91, alzoo met een goed slot van 1 64,62. De rekening van de exploitatie van het stoomgemaal vermeldde als ontvangst f14200,015 en als uitgaat f8265,alzoo een batig saldo van 15935,01s. Vervolgens worden de begrootingen van voornoemde polders voor het volgende dienstjaar vastgesteld, met als eindcijfers respectievelijk a. f 47762,24, b. f 3405,19, c. t 122,27, d. f79,365, e. f 159,09. De be grooting van de exploitatie van het stoom gemaal wordt in ontvang en uitgaaf vast gesteld op 1 16117,365, waaronder een post groot f 4000,— voor het reservefonds. Hel dijkgeschot voor de zes polders is met f2,per II A verlaagd, terwijl de subsidie van Poortvliet en Malland blijft bepaald op f 1,70 per H.A., evenals de ge middelde bijdrage voor stoombemaling op f 4,20 per H.A. De jaarwedde van den waterb. ambt. is op het maximum gebracht, terwijl voorts besloten is tot het volgieten met beton van 4000 M2. Vilvoordsche steen- glooiing. Nadat is overgegaan tot het uitloten van obligaties der 1906 en 1924 gesloten leening waarbij blijkt dat zijn uitgeloot obligatie no. 7 ad f500 en obligatie no. 16 af 1000 en het Bestuur machtiging is verleend tot het opnemen van kasgeld tot ten hoogste f 15000,wordt opgemaakt de staat van aanbeveling ter benoeming van een ge zworene, wegens periodieke aftreding van den heer C. J. M. Hage, waarop als no. 1 wordt geplaatst de heer G. J. M. Hage (aftr.) met 81 st.na tweede vrije stem ming de heer A. Buys als no. 2 met 55 st. en als no. 3, eveneens na tweede vrije stemming de heer C. P. Vogelaar met 52 st. Ten slotte wordt het Bestuur gemachtigd het erfpachtsiecht op de karrevelden, ge legen in Nieuvv-Strijen, toebehoorende aan de erfgenamen van wijlen Mevr. Wed. A. J. de Wit—Andriessen af te koopen tegen een som van f640. STAVENISSE. Tot buitengewoon op zichter bij den bouw van den nieuwen Provincialen steiger alhier is benoemd de heer J. Dekker te Westkapelle. LI. Zaterdagmiddag hield de afd. „Tholen" enz. van het G. G. voor Kinderh. en Vac.-kolonies, onder presidium van dhr Buijze te Scherpenisse, hare 22e jaarver gadering. De vergadering was ouder gewoonte schaars bezocht. Onderde opgekomen mocht men evenwel aantreffen een paar heeren doktoren en een paar wijkzusters. Als bestuurslid werd gekozen in de vaca ture mej. K. Suurland (bedankt) Mej. M. Sakko alhier en verder werd benoemd dr. A. C. Polderman en herbenoemd dhr J. Hage. De rekening en verantwoording over 1929 wees aan: inkomsten f509.16, uitgaven f377.90 saldo f 131.20. In 1929 waren 5 kinderen uitgezonden, waarvan 3 voor rèkening van de afd. Tholen van het Gr. Kruis. Ook voor dit jaar is er wedor een crediet van f200 toegestaan. Dept. Tholen der Mij-, tot Nut van 't Algemeen gaf ook weder een subsidie van f35. Plaatsen voor uit te zenden kinderen naar Heelsum zullen worden aangevraagd. Nu bijna alle plaatsen op ons eiland elec- triscb licht hebben zal men dhr. A. C. Bos verzoeken om in dezen winter zijn bekende film alhier op eenige plaatsen te komen vertoonen. SCHERPENISSE. De Rijkskantonier J. Bulier alhier wordt met ingang van 1 Juni a.s. als zoodanig verplaatst naar Rilland en zal het traject Tholen Gorishoek thans door één persoon bediend worden. Naar men verneemt zijn er wederom besprekingen geweest tusschen het bestuur der Coöp. Elcctr. Maatsch. en de P. Z. E. M. omtrent overname enz. der Centrale alhier Eenige bestuursleden althans hebben met eenige heeren in Middelburg daarover geconfereerd. ST. ANNALAND. Door de Vereeniging Landbouwbelang alhier is aanbesteed de levering vrij op den wagen van 9100 K.G. Chilisalpeter, 8500 K.G. kalksalpeter, 4100 K.G. kopersulfaat. Ingeschreven voor de Chilisalpeter A. Theunisse te St. Annaland f 11.02. Fa. P. J. van Aardenne Dordrecht f 11,45 Voor de kalksalpeter A. Theunisse f 10.52. Fa. P. J. van Aardenne f 10.55. Kopersulphaat A. Theunisse f27,98. J. Sleenhoek Oud- Beierland f25.55. II. J. Groenewege id. f 26.80. W. v. d. Heuvel Numansdorp f27. Gegund aan de laagste inschrijvers. -r- Op Donderdag 22 dezer werd ten huize van M. J. Boogaard eene algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging Landbouwbelang, waar 60 personen aan wezig waren, in welke vergadering de Commissie, die het Veilingswezen voor deze streek in studie had genomen, advies in deze zou uitbrengen. Bij monde van den heer J. F. Brooymans adviseerde deze commissie een groep St. Annaland te vormen en zich vervolgens onder te brengen bij de bestaande Veilings- vereeniging te Tholen, welk idee door den heer Siebenga, alg. secr. der Z. L. M. in den breede werd toegelicht. Ook gaf hij verderen uitleg wat het vei lingswezen betreft, alsmede van de regee- ringsmaatregelen op den uitvoer van uien. Waar de Commissie's voor het zelfde doel ingesteld te St. Maartensdijk en Stavenisse in denzelfden geest werkzaam zijn is het niet uitgesloten dat op deze wijze de ter veiling aangeboden partijen wel van eenige beleekenis kunnen worden. Als gevolg van een en ander stelden een 20-tal personen hun geheel gewas uien ter beschikking ter verkoop door bemiddeling der Veilings-Vereeniging Tholen. De nieuwe Vereeniging benoemde de heer J. van Luijk Anthz. als Controleur die zich voorloopig zal belasten met het aanwerven van leden en ten tijde de leve ring met verschillende werkzaamheden zal worden belast. BUITENLAND tegea inmenging v&n den Rijksdag inzake financieels zakon. De rijksminister van financiën beeft verklaard dat Duitschland moet rondkomen, de regeering is vast besloten de saneering met alle krachten door te zetten. In Engelsch Indië wordt de toestand critioker, telkens weer bloedige botsingen tusschen troepen en inlanders. In den aanvnog bleef de regeering lijdelijk toezien en was de oproerige beweging aan het uit breiden. Nn gaat Engeland krachtiger optreden en blijft de oproerige beweging zich uitbreiden. In Bombsy namen 600.000 inlanders deel aan betoogingen tegen Engeland. Engelsch Indië met een bevolking van 820 mil- lioon inwoners wil zelfregeering en zich losmaken van Engeland. Momenteel staan Engeland in Eng. Indië slechts 60.000 man troepen ten dienste, waar onder Inlandsche on zou men op deze laatste kunnen rekenen En Rusland zorgt wel dat er geld komt om het vuuiije brandend te doen blijven. Na de brallende redevoeringen van Mussolini, die bij zijn laatste publieke optreden zelfs de uitlating deed d t hij in 1982 de fascistische legioeneu bjj hun bijeenkomen zou doeu zien hoe Italië zijn tvenschen zou verwezenlijken, is er vooral uit Frankrijk sterke critiek uitgeoefend. Mussolini heeft op een derge lijke houding alweer geantwoord, ten eerste zegde hij dat zijn redevoeringen wel overdacht waren. En iets later vertelde hij dal de Italiaansche regeering voldoende ingelicht was over hetgeen er aan de andere zijde van de grens wordt voorbereid en over den geest die onze buren bezielt (dit alweer aan hel adres van Frankrijk). De pogingen van Briand zijn dus alweer lot mis lukking gedoemd, nu bij Italië reeds den wil voorzit om niet mede te werken tot stabiliseering van den vrede. De Arbeidersregeering in Engeland heeft niets kunnen doen om de werkloosheid af te doen nemen, ondanks de millioenen die eraan besteed zijn, breidt het aantal werkloozen zich meer en meer uit en thans wordt er aanval op aanval ondernomen, die hel ministerie verzwakken. De oppositiezei nu de arbeidersregeeriüg nog wel niet doen ver dwijnen, want de onlusten in Indië weerhoudt de andere par'ijen om nu aan het bewind to willen komen, zij zien liever dat de huidige regeering eerst dat zaakje maar opknapt. Doch dat de arbeidersregeering dit geheele jaar nog zat blijven is wel twijfelachtig. fin DniUnhn KnUr^nnnncr oraiit tach verzetten TWEEDE KAMER. Dinsdag heeft de Kamer aangenomen de herziene gemeen'ewet. Toen kwam aan de orde een wets ontwerp toetreding tot het protocol inzake den chemischen en bacteriologischen oorlog. Nederland verklaart daarby af te zien onder alle omstandig heden van het gebruik van bacteriologische strijd middelen, terwijl wij chemische middelen alleen zullen overwegen te gebruiken als de tegenpartij er mee begint. Daarna kwam de inferpellatie van den heer Boon over de verdeeliog van den zendtijd aan de orde. Hot geheele betoog van den interpellant is samen te vatten in deze woorden de Minister erkende en erkent niet dat de A.V.tt.O. een algemeene omroep is en verdeelt daarom den zendtijd in vier stukjes. Dit is dan oen verdeeling naar billijkheid, zooals de minister antwoordde. De minister antwoordde verder naar eer on geweien een fatsoenlijke en bil lijke verdeeling getroffen te hebben. Dan verder meende de minister dat men zich niei druk behoefde te maken, want de V.A.R.A., K.R.O. en de N.C.R.V. zenden lang niet altijd sectarisch, maar ook wel eens algemeen uit. Ën daar zit nu juist de kneep. Waarom dan een beslaande algemeene omroep om hals ge bracht Woensdag zijn er nog andere sprekers aan het woord geweest. Hoewel de heer Slotemaker de Bruijne liever had gezien dat de A.V.R.O. 50 0/g had ge kregen dan 15, durfde hij toch niet stemmen voor de motie Boon-Oud, hoewel hij ook nog verzekerde dat al werd deze motie verworpen, dan daarmede niet is bewezen dat de Nederlandeche bevolking de getroffen verdeeling gelukkig acht. De minister kon zich dan ook veilig voelen, want bij de stemming waren de neuzen reeds geteld en triomfeert ook het sectarisme in de Kamer. De S.D.A.P. stemde met de rechterzijde als één man mee. De arbeidsbemiddelingswet werd hierna aange nomen. De Kamer is op reces, men weet niet voor hoelapg BINNENLAND. Voor den tijd van 1 Juli 1930 tot 1 Juli 1935 is herbenoemd tot lid van de Gezondheids commissie, zetel TholeD, de heer A. F. Hanssens te Stavenisse. GEMENGD NIEUWS. Van den bodem der zee. Drie visschers uit Breskens heboen opgevischt en am wal gebracht deelen van geraamten van voorhistorische dieren en wel een sehedel met gewei van den bison proscus, den buffel, die in het tertiaire tijdperk in Zeeland voorkwam,, eeu tweeden schedel van eenzelfde dier met vol ledige zware hoorns eo hersens, en een schedel met bovenkaak en half gewei van het reuzen- hert (cervus eurycerns). Deze vondsten zullen worden overgenomen door het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen te Middelbarg, dat reeds in zijn mu seum heelt een kop van den mammoeth (elephas primigenius), waarvan de slagtanden en kiezen nog aanwezig zijn. Deze kop is indertijd ook door een visscher uit Breskens opgehaald. Kinderlijkje. Dinsdagochtend is uit het water van den Trekvliet in Den Haag opgehaald het lijkje van een pasgeboren kind. Het was gewikkeld in een wollen deken en geborgen in een cartoDneo doos, welke wederom met een wollen deken was omwikkeld. Het geheel was verpakt in bruin pakpapier en Haagsche Couranten (o. a. een exemplaar van de Haagsche Courant van 24 dezer) en met een touw dichtgebonden. Om dit geheel heen was een gonjezak gedaan, welke was ver zwaard met eenige steeoen op den zak komen in drukletters voor de woorden Hollandia Vlaar- dingen en in copieerpotlood geschreven het getal 102. Auto-ongeval. Te Princenhage kwam 't zoontje van den heer 8. spelend achter 'u wagen vaudaao, joist toen daar ero auto passeerde. De kleine werd aange reden en met eeu gebroken been en meerdere verwondingen Daar het gasthois vervoerd. Aanrijding. De arbeider W. Ickiüg en het 4-jar:ge zoontje van de wed. Kuipecheer oit Dit.xperlo zijn op den weg bij Isselbrng, toen zij op de fiets redeD in botsmg gekomen met een motorrijder, die eeo meisje op de duo had. De schok was zoo hevig dat leking met het kind eenige meters ver werd weggeslingerd, leking werd licht, het kind werd ernstig gewond en bewusteloos naar het ziekenhuis te Dioxperlo vervoerd. De motor rijder en het meisje zijn beiden met een schedel break in zorgwekkenden toestand naar het zie kenhuis vervoerd. Doodelijk motorongeluk. De 21-jarige motorrijder J. H. v. H. reed op zijn motor, met op de dno zyD verloofde, op den weg naar Grollo om zijn meisje naar Westerbeek te brengeD. Ter hoogte van Kooyenborg reed hij tegen den achterkant van een vrachtwagen, waar aan hij bleef hangen. Hij werd een eind mee- gesleord cd was onmiddellijk dood Zijn verloofde was van den motor afge en is in ernstigen toestand Daar Wei vervoerd. Smokkelaars. De Doitsche kommiezen hebben een anto die uit Nederland kwam, aangehoo het bleek dat deze vijf balen koffie beva koffie werd in beslag geoomeD. Na het van een borgtocht werd de chaoffeur vrijgelaten. De verlichte bril. Bach heeft hem uitgevonden. Niet Bi groote componist, maar Bach, een dooi opticas. Neen, toch niet doodgewoon, w had hij zoo'u vinding niet gedaan. Niet zonder groote moeite we vol verder wat de N. Rt. Ct. er vaD vertel de man erin geslaagd een bril te vervat waar kleine electrische lampjes ingebon* die heel eenvoudig door een zakbatteri voed worden. Wil de familie in donket juDt op het moment dat gij de courant w lezen, welnn dan kunnen beide partijen be worden. Zet uw bril op, dan kan dt donker blijven en gij kant lezeD. Wan den spoorcoapé de slapers gaarne het lich dooven en gij die in een spoorwegcoupé maal niet slapen kant, lezen wilt om te dooden, welnu zet uwen Bachbril op B| slapers slapen eo ga zelf lezen. Eu wan uwe onbetaalde rekeningen ordent en he wordt in uw binnenste, zet dan den op en onmiddellijk zult gij uw toestand scherper licht zien, zal bet juiste li( vallen, zult gij verlicht worden door de dat het maar het beste is om de oude rek uiet te betalen eo de nieuwe ond laten welke grootsche gedachte e^ns in het breio van een zwaar in den nood z student opgekomen is. Bij de nieuwigheden waarmee wij hei dage geregeld verrast worden, behoort lichte bril op prijs gesteld te worden. Wij in de gauwigheid slechts enkele omstano genoemd waarin hel instrument goede zal kannen bewijzen. Weg met den donkei Een Salomonsoordeel. Iemand had aan zijn broer het volgei ment overhandigd„Geef aan mijn zooveel vao mijD geld als jij wilt en hj rest zelf." De broer gaf nu aan de f 1000 en hield f 8000 voor zichzelf. De was niet tevreden en de zaak kwam rechter. ,/Hoe luidt woordelijk de laatste wil overledene?" „Geef aan mijn wednwe zóóveel van i als jij wilt en houdt de rest zelf." iGoed. En hoeveel wilt o vao de schap hebben „Achtduizend guldeD." /,Zoo", zei de rechter. *Uw broer ze mijn wedawe zooveel als u wilt, en a duizend guldeD, das moet u haar ook D zend golden geven en de rest kunt q beh Goed afgeloopen. Bij een onweer boven Sittard sloeg he vaar op de benzinetank van een aoto mond. De wagen vloog in braod en rei dat de chauffeur het stuur verloor, t( boom. De chauffeur werd uit den wage gerd en bleef bewusteloos op deu wej a Eerst na twee uren kwam hij weer bij braodde totaal uit. Door den trein overreden en ged De machinist vau den trein, die om Harlingen naar Leeuwarden vertrekt, z den onbewaakteo overweg te Koetille naast de rails io het grint liggen. De c stopte en stelde een onderzoek in. Hi dat het een jongeman was, die reeds leden. Het lijk vertoonde een diepe w het voorhoofd, terwijl bovendien een hi j was afgeredeD. Het lichaam werd bij omwonenden binnengebracht. De verongelukte blijkt te zijn 18-jarig afkomstig van Achlum. Hij was nit men meent naar de kermis te Dongjum teruggekeerd. Vermoed wordt, dat hij den spoordijk te ruste heeft gelegd en den trein is overredeo. Op eenigen afst meu het rijwiel en de overjas van den lukte onbeschadigd aan den kant van baren weg. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 23—29 M Geboren: Krina Pieternella dv. B. en H. M. Geluk. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 30 Mei 1930. Boerenboter f 0.825 per pond. Roomboter f 0.825 Eieren 4 cent per stuk. NoteeriDg te Middelburg, 29 Me Boerenboter (part. prijs) f 0,95 Mei. Graden C. Zaterdag 24 14,3 Zondag 25 15, Maandag 26 15, Dinsdag 27 15,2 Woensdag 28 16, Donderdag 29 16, Vrijdag 30 16,2 KERKNIEUWS.

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2