RECHTZAKEN. De herstelde Rijksweg. Tbolen. Allen dis de laatste jaren gebrnik morsten maken van den rijkeweg ran Tboolsche veer naar Bergen op Zoom, znllen indertijd met genoegen bebben kennis genomen dat op de rekesten van A. N. W. B. en K. N. A.C. aan dtn minister van Waterstaat om tot spoedige verbetering over te gaan, dan ook vreldra gevolg ia gegeven. 1'bana is de weg gereed, op het gedeelte Daar de Tboolsche brog toe, dat volgend jaar een brnrt krijgt. Wij vonden hel wel interessant om nu bet werk afgeloopen is, onte lezers er iets meer van te vertellen eo de heer D. Kenr, tecbo.-ambte naar van den Eijkawaterstaat afkomstig van Scberpeniiae die de leiding had, was zoo wel willend ods eenige bizonderbeden mede te deeleo. 25 Januari werd door den aaonemer dhr. Ang. van Dijck Petil te Bergen op Zoom met het werk een aanvang gemaakt die bestond met het verwijderen van het wegdek uit keien cd klinkers bestaande, waarna door het afgraven van grond de weg op profiel werd gebracht waar zulks noodig was. Hierna werd met behulp van een wegwals van 12 ton de fundeeringslaag, bestaande uit hoogovenslakken, iDgewalst. Deze fnndeeringslaag dik 20 cM. bestaat oit de psklaag van zeer groote stokken, daarna werd hierover gewalst een stortlaag van kleinere stnkken en de fijnste stukken de spreilaag werd hierna ingewalsl. Velen oit ouze omgeving hebben dit in walsen gezien en zij die moesten paseeren met auto of wegen hebben den last ervan ondervonden die het herstel van den weg die dagen met zich meebracht. Toen eenmaal de fundeering ingewalst was werd aan weerszijden de weg bestraat met 3 lagen keien, waarna de biudlaag kon worden aangebracht bestaande uit grof open asfaltbeton ter dikte vaD 3 cM. waarna de deklaag werd gewalst van dicht grof asfaltbeton ter dikte van 5 cM. waarna een dunne laag Spramix als afdek- lang er over heen ging. Deze lagen werden in de groote ketels, die we hebben zien staan ter rechterzijde bij den tramwissel, verwarmd tot 135° C., en terwijl ze dan weder onmiddellijk warm op het wtgdek werd gebracht, waarna om een stroef wtgdek te verkrijgen er een laag porfiersplit ovar gewalst werd, welk split eveneens ver warmd werd. Zooals meD beeft knnneu opmerken kon on- middeliyk na het opbrengen van de verichilleude lagen het verkeer er over plaata vinden. Als opzichter fnDgeerde de heer P. van As eveneens van Seherpenisse afkomstig. En thans is het wachten nog op asoleg van een nieuw rijwielpad, waarvan de saubestediDg Dog dit jaar zal plaats hebben. De weg die vroeger een rijbreedte had van 4.50 M. (verharde deel) heeft thans een berijd bare breedte van 7 meter en behoort tot die wegen die het beate voor autoverkeer geschikt ziji, indien tenminste de weg geregeld wordt oo lerhondeu teneinde slipgevaar te voorkomen. ST, ANNALAND. Op de op Vrijdag 16 dezer alhier gehooden veekeuring werden aaogevoerd 37 koeien en 3 stieren. Het hoogst aantal punten 821/, werd behaald door een koe van den heer C. houjuian. Acht koeieu werden in het stamboek inge schreven. Ken stier van den heer J. F. Brooijmans (vereenigingsstier) verwierf den len prijs met 77'/j ponten en een van don heer A. C. Geluk mede den len prijs met 75 punten. Er was veel belangstelling. ST. MAARTENSDIJK, 22 Mei 1930. De gezamenlijke melkveehouders alhier hebben deo prijs van do melk van 12 tot 8 cent per L. verlaagd, in verband met het feit, dat een vee houder van buiten de gemeente zijn melk ik 9 et. per Liter liet venteD, OUD-VOSSEMEER. Er is toestemming ver kregen van de zijde Van den Burgemeester om op 12 Jnli a.s. alhier een festival te hooden de wijze waarop de Doodige middeleo znllen bijeengebracht worden door onze mnsiekvereeni- giap, die haar 5-jarig bestaan met dit festival herdenkt, moet nog nader worden bepaald. Er wurdl op algemeens medewerking gehoopt. Nog nimmer heeft hier zoo'u feestvieriog plaats gehad. Ooze mnziekvereeniging zsl op den komen- deo Hemelvaartsdag deelnemeD aan het muziek concours bij gelegenheid van het tienjarig bestaan vao de fanfare „Coucordia" te Ond-Gsstel. Zsterdag jl. zijn alhier de seriewedstrijdrn begonnen de eerste partij Oud-Vossem. Voetbal clubVolharding te Rilland eindigde met 1 1. Het voornemen bestoud om bij die gelegen heid de wedstrijden in te wijden met muziek, wutrvoor O. V. muziekvereenigiug zich beschik baar had gesteld, maar de daarvoor noodige tue- stntnming werd niet verkregen. Er waren pl.m. 400 toeschouwers. Schietwedstrijd te Poortvliet. Aangezien dat het tien jaar wordt dat de afdreiiog Poortvliet van de B. V. L. is opgericht, heeft de plaatselijke Commissie met hel Bestnor van de Schietvereeniging „Nederland en Oranje" in gecombineerde Vergadering bijeenzijnde, be sloten een driedaagscheo schietwedstrijd te honden voor de provincie Zeeland en West Brabant, aan wr Ikeo wedstrijd aile landstormafdeeliDgen, burger wachten en achietvereenigingen uit Zeeland en Wast Brabant mogen deelnemen. Een E're-Comité is opgericht en verschil lende prijzen zijo reeds toegezegd, zoodat bel bi; goostig weer eeD belangrijke wedstrijd be loofd te worden. L'e wedstrijd zal gebonden worden op Zaterdag 19, Donderdag 24 en Zaterdag 26 Juli 1930. Programma's zjjn op aanvrsge gratis verkrijgbaar bij den heer He.mr. Uijl, Secretaris van de pi. Commissie a49 te Poortvliet. STAVENI8SE. LI. Vrijdagmiddag had alhier plaats de jaarlijksche veekeuring door de provin ciale commissie tot verbeter ng van het rundvee. De heer C. Sleeodiik had hiervoor weder zijn mooie gelegenheid achter de villa „Vredenburg" disponibel gesteld. Het aantal inzenders was klein, maar de collectie vee van de heereo C. Steeodijk en C. M. A.Steendijk was bijzonder schitterend. Beider fokatallen zijn ook al lang zeer gunstig bekend. Men zag een kenreollectie veeruim en diepgebouwde melkrijke koeien met mooi exterieor, dos van groote gebrniks-, fok- en handelswaarde. Bovendien was er eeo 2-jarige stier, die door het N. R. S>. sinds eenigeo tijd alhier ter dekking is gestald. Men doet hier veel aan de veeverbetering. Het zorgeD voor flink melkpersooeel cn aansluiting bij een controlevereeniging wordt den veehouders ten zeerste aanbevolen. SCHERPENISSE. Geslaagd voor het vak examen bij de dir. bel. en acc. de heer P. C. Hartog van hier, thans te Welleslooy. BUITENLAND Tbolen. Voor de politierechter te Breda etond terecht wegens diefstal van lood G. v. d. L., fitter alhier. Hij werd veroordeeld tot f 40 boete ot 20 dagen hechtenis. TWEEDE KAMER. Nog steeds Gemeentewet. Vrijdag heeft men lang gedebateert over art. 135. In den ouden vorm behelsde dit dat de raad de bevoegdheid had verordeningen te maken in het belang der openbare orde, zedelijk heid en gezondheid en van die betreffende de huishouding van de gemeente. Men wilde het artikel laten luiden „De Raad maakt de verordeningen, die hij in het belang der gemeente noodig oordeelt". Deze beoordeeling is ruim en de gemeente zou zich dan op een terrein begeven, dat den Rijkswetgever feitelijk voorbehouden diende te blijven. Dinsdag is men verder gegaan met dit artikel en men wilde het in overeenstemming brengen met de Grond wet. De heer Marchant waarschuwde echter voor de nieuwe formule en zij werd dan ook verworpen. De heer Ter Laan lichtte een brandweeramendement toe. Deze wilde de leiding bij R en W. laten, want in de praclijk is toch de leiding bij den com mandant van den brandweer. De minister achtte het handhaven van de orde echter een taak van den burge meester. Voorts zal men steeds meer moeten gaan in de richting van intercommunale samenwerking en dan is het beter dan den burgemeester van aangrenzende gemeenten overleg plegen, dan dat R. en W. dit moeten doen. Het amendement Ter Laan om deze bij B. en W. te laten is aangenomen. Woensdag zijn de laatste artikelen der gemeentewet voor de eerste maal onder den hamer van den voorzitter doorgegaan. Volgende week de tweede lezing en dan de eindstemming. Verschillende amende menten werden aangenomen en andere verworpen. Een amendement vermelden wij slechts, dat van den heer Knottenbelt beoogende de echlgenooten van gemeente ambtenaren, die krachtens de herziene gemeentewet van het Raadlidmaatschap zijn uitgesloten, althans tot de nieuwe ver kiezingen laten zitten. De heer Vliegen wilde nog een stap verder gaan, om ze ook nog bij herkiezing te laten zitten. De Kamer ging hier mede niet aceoord. Donderdag kwam aan de orde een wijzi ging van de Ongevallenwet en van de Land-en Tuinbouwongevallenwet. Dit komt doordat de Ziektewet in werking is ge treden en deze schrijft voor een uitkeering 80% van het loon. De regeering stelt thans voor de uitkeering van de ongevallenwet en van de land-en tuinbouw-ongevallenwetook op 80% te stellen. De heeren Braat en van Rappard konden hier niet mee mee gaan om in dezen moeilijken tijd voor den landbouw nog zwaardere lasten op te leggen. Andere boerenvrienden dachten er anders over. Zij zullen wel met een be zwaard hart voorstemmen, maar al zijn ze overtuigd dat de landbouw het thans moeilijk heeft, kunnen zij toch niet besluiten dit te weigeren. Nadat nog verschillende heeren hierover hadden gesproken, ging het wets ontwerp er ten slotte z. h. stemmen door. Toen kwam de overbodige Arbeidsbemidde- lingswet aan de beurt. Allereerst kwam aan het woord mej. Meijer, die het wetsont werp toejuichte. Anders was het met den heer Colijn. Hij meende dat wetten alleen gemaakt moeten worden als ze noodig zijn en hij meende dat deze wet niet noodig is. Hij besloot dan ook met te zeggen, dat wanneer de minister er niet in slaagt de noodzakelijkheid van dit ontwerp met sterkere argumenten aan te toonen, dan in de stukken staat, dan zal hij zijn stem er niet aan geven. De heer van der Bilt zag evenmin de urgentie van de voorgestelde regeling. Spreker toonde vele bezwaren tegen dit ontwerp aan ei. vooral het kosten- bezwaar meende spr. behoort niet te worden weggecijferd. Heden zaï de minister dit ontwerp moeten verdedigen. Hebben wij vorige week in ons overzicht gewezen op de nog niet geslaagde onder handelingen tusschen Frankrijk en Italië inzake afstand van kolonie gebied in Afrika, daarna is Mussolini aan het woord geweest ten aanhoore van tienduizenden van zijn landgenooten, waarin hij weder zeer eigen aardige ideeën heeft verkondigd. Het Italiaansche volk eischt na jaren van Fascistisch bewind niet slechts welvaart maar ook erkenning van zijn plaats in de wereld. En zoo men onze onafhankelijkheid zou willen aantasten dan zou hij niet weten tot welk een gloed Mussolini het geheele Italiaansche volk zou kunnen aanvuren. Ralië dient groot, grooter, grootste natie te worden, volgens Mussolini dan altijd. Te Florence werd het nog wat erger. Toen gaf hij de menigte kennis dat men Zondags een legerschouw zou zien en een goed gewapend leger is zijn wil, want alle schoone woorden van vrede en oorlogs uitrusting-vermindering geven niets, ge weren, machinegeweren, vliegmachines is veel mooier en een gewapend Italië kan slechts zijn een goede vriend of een harde vijand. En de menigte barsl te los in zoo'n over weldigend vreugdegeschreeuw, dat genoeg zegt voor den gemoedsgesteldheid van den Italiaan. Indertijd zinspeelden tvij er op dat Mussolini nooit kon nalaten zijn vloot te bouwen omdat het volk nu eenmaal in den waan is gebracht dat Italië een natie is die eigenlijk Europa moet beheerschen, ondanks den slechten economische toestand moet de regeering tegen beter weten in mee. Of is de toestand in Italië zoo aan het kenteren dat Mussolini tegen wil en dank moet trachten een nieuwen oorlog uit te lokken Hoe het zij, in Frankrijk toont men zich niet gerust over de gebeurtenissen in Italië temeer waar Mussolini er op zinspeelde dat zij eigenlijk meester moeten zijn over de Middellandsche zee en ook Engeland heeft in een zijner voornaamste bladen Mussolini aangespoord tot het volgen van een meer op de vree gericht streven, omdat niemand Itaiiës grootheid wil aantasten. Zaterdag heeft Briand zijn voorstel om tot de oprichting te geraken van de Ver- eenigde Staten van Europa aan de ver schillende regeeringen gezonden (een poging die Mussolini ook al belachelijk maakte.) En in Frankrijk zelf begint men al zeer bedachtzaam te staan tegenover dit mooie streven en juist omdat Mussolini zoo oorlogs zuchtig wordt meent men dat Frankrijk er voorloopig niet aan mag meedoen. En ook Engeland wil zich afzijdig houden. Jammer dat oorlogszucht een dergelijk mooi streven zou moeten doen stranden. Intusschen is van Frankrijk bericht ge komen dat 30 Juni het laatste deel van het Rijnland zal zijn ontruimd. In Engelsch Indië gaat de regeering thans strenger optreden tegen de onrust stokers omdat men inziet dat het lijdzaam toezien maar slechte resultaten geeft. BURGERLIJKE STAND. Gem. THOLEN van 16—22 Mei 1930. Ondertrouwd: A. Bogert en C. Quist beiden te Tholen. Gehuwd A. A. Hage te St. Maartens dijk en H. M. J. Timmers te Tholen. C. Burgers te Dinteloord en E. P. Mol te Tholen. A P. Geluk te St. Maartensdijk en J. Stoutjesdijk te Tholen. KERKNIEUWS. Beroepen bfi de Ned. Herv. Kerk te St. Annalaad da. D. Bax He. te Puttersboek. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. Ie Scherpenis90 door da. van Aach te Aintmeiden. Tholen. Ned. Herv. Kerk voorn. 10 nar Da. Moerman en nam. 3.30 da. Van Doorn. Ger. Kerk voorm. 10 uur en 'aavonde 6 «ur dr. VelteDaar. Oud Gerei. Gem. voorm. 10 aar, nam. '•avonds 6.30 leeakerk. In het gebouw Viachatraat no. 12 voorn, nam. 3.30 'a avonda 6.30 dhr Baajj. Donderdag 29 Mei Hemelvaartidag Ned. Herv. Kerk voorm. 10 unr da. de Geref. Kerk voorin. 10 nnr ir. VeDenaai Oud Ger. Gem. voorm. 10 air leeakerk. Viachatraat do. 12 'a avonda 7 nar dkr 1 Vrgdag 30 Mei Ned. Herv. Kerk nam. 4 aar d«. de Gidta (H inzegening.) R. K. Kerk van 0. L. Vr. Hemelv Geen opgaaf ontvangen. Poortvliet. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 en nao da. Bootaelaar. Ger. Kerk voorm. 10.30, nam. 3 nar dhr, en avond» 7 nar leeakerk. Donderdag 29 Mei Hemelvaartidag Ned. Herv. Kerk 'a avonda 7 aar da. Rg Geref. Kerk 'a avonds 7 aar dhr de Vrit Scherpenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeakerk 3 aar d9. de Gidta. Oud Geref. Gem. voorm. 10.30, naoa 3 eD 7 aar ds. Neerboa te Terneuren. Voori H. Avondmaal. Donderdag 29 Mei Hemelvaartsdag Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeskerk. Oud Ger. Gem. voorm. 10.30 leeskerk. St. Maartensdijk Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 da. de nam. 3 aar leeakerk. Oad Ger. Gem., voorm. 10.30, nam. 3 en1 7 uur leeskerk. Donderdag 29 Mei Hemelvaartdag Ned. Herv. Kerk 's avonda 7 aur ds. de Oad Ger. Gem. 'aavoada 7 uar leeskerk. Stavenisse. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.80 leeakerk 3 uar ds. Moerman. Oad Geref. Gem. voorm. 10.30 nam. 3 en 1 6.80 leeakerk. Donderdag 29 Mei Hemelvaartidag Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 da. Moer Oad Ger. Gem. voorm. 10.30 leeakerk. St-Annaland. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 leeakerk 3 uar ds. de Brea. (In beide dienalen Colle het Ziekenfonds.) Oud Ger. Gem. voorm. 10.30, nam. 3 e» 6.30 leeskerk. Oud-Vossemeer. Ned. Herv. Kerk voorm. 10.30 ds, (Danke. H. Avondmaal) en nam. 3 oer lee Geref. kerk voorm. 10.30, en nam. leeakerk. Oud Ger. Gem. voorm. 10.80, nam 3 en' 7 uur da. Boone te St. Philipsland. Donderdag 29 Mei Hemelvaartidag Ned. Herv. Kerk 'a avonda 7 nar da. de Geref. Kerk nam. 3 oor da. Vreagdenhil, Oad Ger. Gem. 's avonda 7 aar leeakerk. LAND- EN TUINBOUW. Stokrozen. De cultuur der stokrozen is zeer eenvou Jnni zaait men ze op een vruchtbaar plekje vollen grond. Daar blijven xe staan tot Sej wanneer men ze uitplant op de plaats, waai in bloei verlangt, en wel op onderlingen van ongeveer een halven meter. Het meest een planting in kleine groepjes van 4 of tusschen of vóór een groep heester» of coi of langs den govel van het huis, of bij een sc Ook in een boordbed maken ze een goei Ze moeten dan natuurlijk wegens haar aan hoogte, in het achterste gelid geplaatst word moet de stokrozen echter in geen geval op ee lijn planten, want dat staat zeer stijf. Zijn gebloeid, dan moeten ze uit den tuin v« worden. Wie elk jaar bloeiende stokrozen moet dus elk jaar zaaien. PER TELEGRAAF. DEN HAAG, 23 Mei 1930. De heer P. W. Ornee, ontvanger i belastingen enz. te 'a-Gravenpolder, is danig overgeplaatst naar Tholen. MARKTBERICHTEN. THOLEN, 28 Mei 1930. Borrenboter f Ö.825 per pond. Roomboter f 0.825 Eieren 4 cent per etnk. Noteering te Middelburg, 22 Mei Boerenboter (part. prijs) f 0.95 Gehuwd: JET P. J. NELISSE HELENA C. NELISSE en 24 39172 JAN M. HOUTERMAN die, ook Damens wederzijdsche families, bun hartelijken dank betuigen voor de zeer ?e!e bewijzen vaD belangstelling bij bon hnweljjk ondervonden. Sint Maartensdijk,) Tilburg, Enachotsche straat 72. KEES M. A. STEENDIJK Sint Maartensdijk,) 28 Mei otarenisse, Ondertrouwd H. OVERBEEKE Ir. en 7 39180 E. K. RIJNBERG Wd. St. Annaland, 22 Mei 1930. Getrouwd A. P. GELUK A.Wt. en 12 80179 J. STOUTJESDIJK M.Jd. die, mede nament wederzijdache familie, hartelijk dank zeggeo roor de rele bewijzen van belangstelling voor en bij hnn huwelijk onderranden. Tholen, 22 Mei 1930. Voor de talrijke blijken ran belang stelling, ontrangen bij de herdenking ran mijn reertig-jsrig ambtsjubileum, betnig ik ook namens mijne rronw eD kinderen mijn wannen dank, D. QUAKKELAAR, 39173 10 Arts. St. ADnaland, Mei 1930. Ondergeteekenden betuigen hier mede ban hartelijken dank roor de rele blijken ran belangstelling, bij gelegenheid ran hnn 45-jarige echt- rereeniging ODderrouden. 11 A. C. VAN ELSaCKER. J. T. r. ELSaCKERSlagek, Tholen, 28 Mei 1980. 39178

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 2