|°b" Tweede BJad. 3gat elke maand te doen geeft. e Twee Broeders. 'DI,AN VRIJDAG 18 APRIL 1930. 30 oes- en bloemtuin, keuken en kelder. (2e helft April). Nadruk verboden, nu een lust, bij goed weer in den tuil bezig Allerhande arbeid wisselt elkaar af. Hebt niet den heelen hof omgespit, doe het dan ders wordt het onkruid baas, en ook is het at lucht en zonneschijn, èn regen na dezen winter, in den grond kunnen dringen. Ook ol- boonenland kan nu om, he' houdt er ep gespit le worden. Leg nu voor de laatste uinboouen en als nu wortelen uit den groad kijken, dan kunt ge deze groente nogmaals Gebruik bij droog weer de schoffel tusschen FEUILLETON. IV. beste Ewond," klinkt het stoot.end terug nu eerst onfanapt aan de gepraDgde botst ocht, die deu iDgehouden zielsangst vrij geeft. Een traan perst in het cog van den Doos schijnende, biggelt langs zijn wang en btigt die van Ewond. Die zwakheid dnurt kort. Geen oog heeft die aaDrchoowd, zonrifstraal heelt ze begluurd, want de ering is reeds ingevalleD. Alleen de rui- golven en de zochteDde wind door het dorre gras aan den zoom der Hoogten 't kunnen getuigen. Maar gevoeld is ze aot. zie een flaowe glimlach heeft den en trek om Ewoods mond vervaDgen en opnieuw de oogen opslaat, is bet om mtt baren blik de ontrimpelde trekken des vaders eken. Uit de zwakheid van den vader pntte kracht, want die overtuigde hem van liefde, waaraan hij behoefte bad, en waaraan eens getwijfeld bad. Een teug water deed ex wij m in g voor goed wijken. no evenwel aan te vangen De minste ging kon de wonde doen bloeden en dit zoo de verschillende rijen groenten, daardoor wordt de groei niet weinig bevorderd. Wacht Diet te lang met rijzen bij uw doppers en peulen te zetten, anders groeien ze door elkaar en lijden te veel. Zet van onderen tusschen de t kken wat fijne takjes, waaraan do erwten al dadelijk houvast krijgen. Hebt u al wat radijs gezaaid Als ge om de 14» dagen iets uitstrooit, hebt ge maanden lang genot van deze smakelijke en gezonde vrucht, die vooral aan leverlijders en bij galziekten is aan te bevelen. Men kan ze overal tusschen zaaien tusschen wor telen, sla, achorseneereD, enz. Zaai niet te dicht dan zijn ze niet zoo gauw goed en benadeelen de groenten, waar ze tusschen staan. In de bakken gebruikt men veelal kortlofbroei- radijs, welke do vroegste is en 't minste loof maakt De roode broeiradijs groeit wilder en is niet zoo voor de bakken geschikt. In den kouden grond zaaie men witte broeiradijs het eerst, later in den zomer kan men roode, of met wit ondereinde nemen. Is u in 't bezit van één of meer bakken, geef dan nu vooral acht, opdat ge het gieten niet ver zuimt. En doe dit by koud weer 's morgens, en niet 's avonds, want dan zon de bak 's nachts te veel afkoelen, terwijl na het gieten in den morgen de grond overdag weer verwarmd wordt. Deze regel geldt ook voor bloemen en planten, ah hans in dezen tijd, straks bij warm zomerweer komt het er minder op aan. Giet nooit te veel, te rijkelijk maar geef den grond gelegenheid eens wat op te drogeü. Be schikt ge over regenwater, dan is dit het beste ongetwijfeld den dood ten gevolge hebben. Hem alleen hier laten en hnlp gaan balen Neeü, dat kan Rolf niet. Hij zal zijn Ewond meevoeren, hij zal bem zelf koesteren. In de boot legt bij een bed van dor eikenloof en mos, dat in over vloed te vinden ip. Dan draagt hij zijn last daar heen, zoo zacht als een moeder haar zuigeling. Een grof linnen overkleed trekt bij nit en dit beschot den gewonde tegen de vallende nacht koude. Als hij ook Wolf, die zich slechts voort- sleepcn kan, in de boot beeft gelegd, grijpt bij de riemen en roeit voorzichtig daarheen, den donkeren plas op, naar 2ijn huis. Dat hois, een schaapskooi op een afgelegen schor, te midden van de groeDe golven, met geen eDkel gemak, dat er het leven eenjgsziDS kan veraangenamen, te bereiken was zijn eenig verlangen. Die tocht op het wijde meer, waar alleen het eentonig ruischen van bet water afgewisseld werd door den ranwen kreet van een zeemeeuw, waar geen enkel lichtpuntje ander leven verried of be moedigend lonkte, die eindeloos droevig moest stemmen in die onbegrensde eenvormigheid, zou onze zennwen van streek maken er» moest op een kind van die eeuw, dat den nacht de heer schappij van booze geesten toekende, beangstigend werkeD. En dat Rolfs denkbeelden, die van zijn tijd niet vooruit waren, is ons reeds gebleken uit de begrippen omtrent heer en knecht. Zorg voor zijn kostbare» last maakte bem overigens is kot zeer aan te raden hel gietwater voor 't gebruik 1 a 2 dagen te laten staan. Wij sohrijven meestal voor bezitters van burger- tuinijes, waaronder we verstaan tuinen, die men zelf bewerkt en waarvoor men de hulp van tuinman of bloemist niet inroept. In deze tuinen of tuintjes moet geplant worden, wat de minste zorg behoeft en toch genoegen geeft. Onder de bloemheesters heeft men tegenwoordig prachtige soorten, die alle aanbeveling verdienen. Zoowel in 't voorjaar als des zomers geven ze de schoonste bloemen. Zijn ze eenmaal geplant, dan vereischen ze verder geen zorg meer dan het snoeien in 't voorjaar, 't Moet al hard vriezen, wanneer de heesters daaronder lijden. In 't voorjaar is het do beste tijd, om ze te planten. Bij droogte moeten ze wat begoten worden. Voor het aanschaften raadplege men de catalogi van boomkweekers, die alle soorten aangeven. De tijd om bloemen onder glas te zaaien, is nage noeg voorbij. Men kan de soorten, die buiten op hun bestemming gezaaid worden thans daar in den grond maken als Elox drummondi, Reseda, Violieren, Scabiosa, enz., kortom de soorten, welke voor snij bloemen geschikt zijn. De grond van de bedden moet diep worden omgespit en bemest worden met vergauen paarden- of koemest. Het zaad wordt eenigszins iu den grond geharkt, naar gelang het fijn of grof is. De grond wordt een weinig vastge plakt om bet uitdrogen tegen te gaan. Bij droog weer is 't goed den grond dagelijks nat te houden, tot de plantjes voor deu dag komen. Deze mogen niet echter ongevoelig voor andere indrukken en elke kreek, elke baük, elk schor, waarlangs zijn boot schuurde als bij instinct herkennende, wist hij zonder falen de but te viuden, waar ieder tot een eindeloos omdwalen ware gedoemd geweest, tot de dag aanbrak. Zachtkens schoof de boot t^gen den Hoogen Hil en word er verder opge trokken door Balder. Bezorgd over het lange uitblijven, bad deze zich aan den rand van het schor neergezet. Terwijl zijn oog vergeefs de duisternis trachtte te doorboreö, had zijn fijn gehoor eindelijk het plassen der riemen opge vangen, maar dit had, door zijn ongewoon zwakken slag zijn onrust nog doen toeucmen. In korte woorden door Rolf van het gebeurde onderricht, droeg hij met zijn vader Ewond in de kooi, op een leger van schapenvacht. Een derrievuor werd aangelegd en na met lanw water de wonde nitgewasschen tc hebben, werd door de vereelte knuisten een zacht ver band gelegd. Een teug schapenmelk verdreef het machtelooze gevoel dat den zieke ieder oogenblik dreigde te doen bezwijmen en weldra verried een geregelde ademhaling dat Ewonds sterk gestel het eerste gevaar overwonnen had. Beurtelings wakende brachten Rolf en Balder den nacht aan bet leger van Ewond door, zooder een woord te wisselen, maar met die zorgende liefde, die de rnwste banden zacht maakt en die hier het gemis van vronwelijke hulp deed vergeten. te dicht bij elkander slaan, waarom een weinig uitdunnen goed is. Een enkel woord over de knolbegonia's, waarvan men de bollen gedurende den winter droog heeft bewaard. Thans moeten ze tot ontwikkeling komen, wil men er van den zomer genot van hebben. Het best is om de bollen onverwijld in de aarde op een goed warmen bak of onder in een warmen bak te leggen. Liggen ze te koud, dan duurt het te lang eer ze uitloopen en ze loopen gevaar van verrotten. Zoodra de bollen goed uitgeloopen zijn, moeien ze weer in een bak uitgeplant worden, wat verder van elkaar, 't Liefst niet iu potien, omdat ze dan te veel optrekken. Wanneer de bollen groot worden, kunnen ze na het uitloopen doorgesneden en op die wijze vermenigvuldigd worden. Hebt ge uw gazon, of grasveld, dat ge mooi wilt houden, reeds afgeharkt. Dit moet gebeuren als het gras begint te groeien, opdat er geen gele plekken ontstaan. Steentjes worden aldus ook: verwijderd, die bij het maaien hinderlijk zijn. Vang de mollen weg, die da hoopen opwerpen en kale plekken doen ontstaan. Het wegvangen gaat het best, als de jonge mollen beginnen te werken. GEMENGD NIEUWS. Zoo sluw ondeugend. Een 15-jarig dienstmeisje te 's-Gravenhage aldoa de Haagsche Crt. deed haai; me vrouw het verhaal, dat bij haar afwezigheid een C. Tweestrijd en plicht. De volgende morgen bracht met het licht der zon ook dat der hoop op den Hoogen Hil. Ewoud ontwaakte nit zijn rustigen slaap eu gevoelde zich ook al spoedig sterk genoeg om, zij het ook met tnsscheopoozeD, ziju wedervaren te verhalen. Van den boogen duinrand had hij zich in het kreupelhout begeven, om zooals hun toegestaan was, hout te hakken voor den haard. Plotseling hoorde hij Wolf woedend blaffen en naar de boot snellende, trof hij daar Jonker van Xiisdonck, hem onbekend, met een drijver aan, terwijl ze trachtten zich van de boot meester te maken, teneinde een in het meer gevlucht hert te achter volgen. Wolf liet hun echter zoo dreigeud de tanden zien, dat zij terogdeinsden. Toen Ewond zich op den duinrand vertoonde en hem riep, sprong het dier evenwel op den jonker toe, zoodat deze in 't water stortte. Slechts met moeite ge lukte het hem den hond tot bedaren te brengen. Terwijl de jonker nit het water krabbelde en hij den hond bedwong, raapte de drijver de op den grond gevallen bijl op eo sloeg er het dier mee, zoodat het voor dood neerviel. (Wordt vervolgd.)

Ierseksche en Thoolsche Courant | 1930 | | pagina 3